Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2951 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Truba »

na ostavinskoj sam za strica
lik imao 5 dionica
:cry:
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2952 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drndalo »

5 po 5 = 205... :mrgreen:
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2953 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drndalo »

bosanski__ wrote: 17/03/2023 10:09 Vaša iskustva sa Raiffeisen brokeri Sarajevo na SASE berzi ?
Ima li jeftiniji i bolji od njih ?

Da bi registrirao dionice kod njih, treba da potpišem obrazac koji mi oni online pošalju, pa zatim da uplatim 1km, pa OPET da im pošaljem poštom isti obrazac.

Plus je samo da se e trading NE PLAČA NIŠTA za vođenje usluge.
Moje iskustvo s njima je sasvim OK, sve je islo kako su mi rekli. Prema iskustvima drugih, ima malo jeftinijih. Meni je bilo bitno i da ne razmisljam hoce li Memo-Broker postojati iduce godine, pa da se sekiram. Takodjer mi je bilo bitno (oko kupovine dionica oba telekoma, jer su cijene bile dobra prilika) da mi uplata brzo prodje s racuna na racun, da mogu dati nalog za kupovinu. Kod RZB, posto kod njih imam tekuci, el.bankarstvom mi je uplata doslovno bila raspoloziva u roku 5 minuta kod njih, pa su u roku sat vremena kupili na berzi za mene koliko sam imao para... Teoretski, da sam cekao dan da druga banka/broker proknjizi moju uplatu, mogla mi je cijena dionica narasti 10-20%...
bosanski__
Posts: 296
Joined: 16/03/2023 16:39

#2954 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by bosanski__ »

drndalo wrote: 17/03/2023 12:07
bosanski__ wrote: 17/03/2023 10:09 Vaša iskustva sa Raiffeisen brokeri Sarajevo na SASE berzi ?
Ima li jeftiniji i bolji od njih ?

Da bi registrirao dionice kod njih, treba da potpišem obrazac koji mi oni online pošalju, pa zatim da uplatim 1km, pa OPET da im pošaljem poštom isti obrazac.

Plus je samo da se e trading NE PLAČA NIŠTA za vođenje usluge.
Moje iskustvo s njima je sasvim OK, sve je islo kako su mi rekli. Prema iskustvima drugih, ima malo jeftinijih. Meni je bilo bitno i da ne razmisljam hoce li Memo-Broker postojati iduce godine, pa da se sekiram. Takodjer mi je bilo bitno (oko kupovine dionica oba telekoma, jer su cijene bile dobra prilika) da mi uplata brzo prodje s racuna na racun, da mogu dati nalog za kupovinu. Kod RZB, posto kod njih imam tekuci, el.bankarstvom mi je uplata doslovno bila raspoloziva u roku 5 minuta kod njih, pa su u roku sat vremena kupili na berzi za mene koliko sam imao para... Teoretski, da sam cekao dan da druga banka/broker proknjizi moju uplatu, mogla mi je cijena dionica narasti 10-20%...

Ček malo.

Ako broker propadne, tvoje dionice su registrirane na RVP Sarajevo, u Titinoj 63. Jel tako ?
Zašto bi te propast brokera brinula ?

Drugo, pa nije toliko bosanska berza likvidna da bi izgubio na trgovini za jedan dan :lol:
Bosanska berza ima promet u prosjeku par sto hiljada dnevno. Bez obveznica.

Treće, imaš telekom sa obe berze, jel tako ?
Mtel navodno ima velike dugove, pitanje hoće li moći i dalje da isplaćuje izdašnu divku.....ne znam, ali čini mi se da bi mogao da ljosne ako i divka padne.
Frend mi isto priča da je pitao nekog svog ko je u firmi, ne kupuj .....itd.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2955 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by VladaFBiH »

drndalo wrote: 17/03/2023 12:07 povinu. Kod RZB, posto kod njih imam tekuci, el.bankarstvom mi je uplata doslovno bila raspoloziva u roku 5 minuta kod njih, pa su u roku sat vremena kupili na berzi za mene koliko sam imao para... Teoretski, da sam cekao dan da druga banka/broker proknjizi moju uplatu, mogla mi je cijena dionica narasti 10-20%...
kakve su im provizije?

mada mi je svejedno jer sam s tom bankom završio 2014. godine i teško da ću se ikada vratiti tako da mi opet ostaje da uplaćujem "ručno"
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2956 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Truba »

bosanski__ wrote: 17/03/2023 12:54
drndalo wrote: 17/03/2023 12:07

Moje iskustvo s njima je sasvim OK, sve je islo kako su mi rekli. Prema iskustvima drugih, ima malo jeftinijih. Meni je bilo bitno i da ne razmisljam hoce li Memo-Broker postojati iduce godine, pa da se sekiram. Takodjer mi je bilo bitno (oko kupovine dionica oba telekoma, jer su cijene bile dobra prilika) da mi uplata brzo prodje s racuna na racun, da mogu dati nalog za kupovinu. Kod RZB, posto kod njih imam tekuci, el.bankarstvom mi je uplata doslovno bila raspoloziva u roku 5 minuta kod njih, pa su u roku sat vremena kupili na berzi za mene koliko sam imao para... Teoretski, da sam cekao dan da druga banka/broker proknjizi moju uplatu, mogla mi je cijena dionica narasti 10-20%...

Ček malo.

Ako broker propadne, tvoje dionice su registrirane na RVP Sarajevo, u Titinoj 63. Jel tako ?
Zašto bi te propast brokera brinula ?

Drugo, pa nije toliko bosanska berza likvidna da bi izgubio na trgovini za jedan dan :lol:
Bosanska berza ima promet u prosjeku par sto hiljada dnevno. Bez obveznica.

Treće, imaš telekom sa obe berze, jel tako ?
Mtel navodno ima velike dugove, pitanje hoće li moći i dalje da isplaćuje izdašnu divku.....ne znam, ali čini mi se da bi mogao da ljosne ako i divka padne.
Frend mi isto priča da je pitao nekog svog ko je u firmi, ne kupuj .....itd.
ja ne zma što ti hoćeš?
da dobivaš lovu na burzi
i ja bih to ajd mi reci što da kupujem
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2957 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by VladaFBiH »

bosanski__ wrote: 17/03/2023 12:54
drndalo wrote: 17/03/2023 12:07

Moje iskustvo s njima je sasvim OK, sve je islo kako su mi rekli. Prema iskustvima drugih, ima malo jeftinijih. Meni je bilo bitno i da ne razmisljam hoce li Memo-Broker postojati iduce godine, pa da se sekiram. Takodjer mi je bilo bitno (oko kupovine dionica oba telekoma, jer su cijene bile dobra prilika) da mi uplata brzo prodje s racuna na racun, da mogu dati nalog za kupovinu. Kod RZB, posto kod njih imam tekuci, el.bankarstvom mi je uplata doslovno bila raspoloziva u roku 5 minuta kod njih, pa su u roku sat vremena kupili na berzi za mene koliko sam imao para... Teoretski, da sam cekao dan da druga banka/broker proknjizi moju uplatu, mogla mi je cijena dionica narasti 10-20%...

Ček malo.

Ako broker propadne, tvoje dionice su registrirane na RVP Sarajevo, u Titinoj 63. Jel tako ?
Zašto bi te propast brokera brinula ?

Drugo, pa nije toliko bosanska berza likvidna da bi izgubio na trgovini za jedan dan :lol:
Bosanska berza ima promet u prosjeku par sto hiljada dnevno. Bez obveznica.

Treće, imaš telekom sa obe berze, jel tako ?
Mtel navodno ima velike dugove, pitanje hoće li moći i dalje da isplaćuje izdašnu divku.....ne znam, ali čini mi se da bi mogao da ljosne ako i divka padne.
Frend mi isto priča da je pitao nekog svog ko je u firmi, ne kupuj .....itd.
Upravo, broker je samo posrednik i eventualno možeš biti u problemu da ti pare nakratko zaglave na depozitnom računu.

Što se tiče MTEL-a i zaduženosti misli da je od njega trenuno samo gori OC Jahorina :D a mislim da će još neko vrijeme isplaćivati dividendu i onda bye-bye
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2958 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drndalo »

Kad se treba oprostiti od para, onda i na jogurt puses...

Provizije u RZB Brokeru su koliko vidjeh za 0.1-0.2% poena vece nego kod nekih koje su ovdje drugi spominjali. Ima mislim cjenovnik na web strani.

Mtel ? Je imao i ima odlicne isplate dividende, puno bolje nego BH Telecom za istu sumu ulozenu. Tako da je to vec prilicno naplaceno. Prosjecna cijena akcije koju imam je skoro na nominalnoj vrijednosti, tako da tu ne mogu puno izgubiti. Onaj ko bi sada kupovao po 1.67, a ona padne na 1.12, bi bio dosta na gubitku sto se kapitala tice. Mtel ce biti profitabilan po definiciji, pitanje je koliko, i koliko ce isplacivati. Do sada je to bivalo 11-14% godisnje u odnosu na nominalu. Takvu kamatu nemas nigdje. Cak i kada mi je prosjecna cijena akcija koje sam imao bila 2 KM, dividenda mi je donosila oko 5-6% godisnje. Pa x godine... Kada samo dokupio po 0.89, sve se to ujednacilo na cca. 1.02 po akciji, tako da se ne zalim.

Mtel ima dobar % trzista i to nosi neku vrijednost. Ja ne mislim da ce to ikada biti puno manje od nominale. Nekada ce ih MTS mozda i prodati, ili Srbija MTS sve skupa sa Mtel-om, nekome, a taj neko ce platiti neke pare za to. Tada cu odlucivati da li prodati ili ostaviti ih sebi i dalje...
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2959 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Truba »

ukratko bolje imati nego nemati
bolje dobivati nego gubiti

telekom može propasti
pa sve može propasti... u čemu je kvaka takvih pitanja?
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#2960 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Ci-Nick »

Telekom Srbije je u dubiozi jer je da bi ispunio želju Vučiću kupio prava Premier lige za 600 miliona eura za narednih 6 godina. To je bio luđački potez ali cilj je bio preoteti prava mrskoj United grupi.
Tako da će pokušati sa obveznicama doći do potrebne love a ako ne uspije možda prodaju Telekom Srpske ili neki drugi dio grupacije.
U svakom slučaju Telekomu Srbije je potreban svaki dinar i neće se odreći maksimalne dividende.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#2961 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Snake Eyes »

Truba wrote: 17/03/2023 10:14 mene te provizije ne zanimaju
nisam ni uložio već sam pokrio sve i kupovinu i prodaju

i da skoči duplo neću prodavat :D umret će deonica sa mnom :D
Karakter brale, bolje gladan hodat a imat nego nemat a sit bit.
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#2962 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by kusur »

Da li je iko imao iskustva sa TriglavFondovi https://triglavfondovi.ba/?

Djeluje kao tipican globalni index fund (sa vise razlicitih investicijskih kombinacija) koji se moze kupiti bez puno muke, s tim da imaju i solidno visoke naknade

Prilikom svakog otkupa udjela Fonda vlasniku udjela obračunava se i naplaćuje izlazna naknada uvećana za poreznu obavezu, ako takva obaveza postoji.
za ulaganja do godinu dana izlazna naknada iznosi 2,00%
za ulaganja do dvije godine izlazna naknada iznosi 1,00%
za ulaganja do tri godine izlazna naknada iznosi 0,50%
za ulaganja duža od 3 godine ne naplaćuje se izlazna naknada
institucionalni investitori oslobođeni su plaćanja izlazne naknade. Izraz institucionalni investitor odnosi se na domaće ili strano pravno lice koje posluje kao investicijski fond, penzioni fond, banka, osiguravajuće ili reosiguravajuće društvo ili drugo pravno lice koje na osnovu svoje registrirane poslovne djelatnosti može procijeniti značaj buduće investicije u vrijednosne papire.
Upravljačka provizija 2,50%
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#2963 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Ci-Nick »

Upravljačka provizija 2,5%
Neka hvala..
bosanski__
Posts: 296
Joined: 16/03/2023 16:39

#2964 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by bosanski__ »

U startu si u minusu 2,5% .
Puno.
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#2965 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by zigzag »

Samo "sam svoj majstor". Kakav fond.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2966 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Truba »

Moj djed 1925 godiste umro 2009
Imo gomilu dionica neke banke pojma nemam to je stric rasprodao...
Tek nedavno to vidio hah
Pretci da imaju a potomci ne
Nece da moze daj odmah 300 dionica svega :mrgreen:
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#2967 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by zigzag »

Samo nek nije Glumina Banka :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2968 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Truba »

Banka srpske :mrgreen:
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#2969 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Ci-Nick »

https://www.capital.ba/kriza-nacela-i-stednju-gradjana/

Je li moguće da neko savjetuje ulaganje u dionice i upozorava na ulaganje u nekretnine.
TomANDJerry
Posts: 1148
Joined: 21/09/2012 18:23

#2970 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by TomANDJerry »

Nekretnine jesu sigurnije ulaganje (ali obicno i sa manjom potencijalnom dobiti).

Medjutim, neki ljudi to smatraju kao 100% sigurno-nema-šanse-da-izgubiš.
Da je tako, niko nikad nebi ulozio u bilo sta drugo osim nekretnine.
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#2971 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Horcrux »

TomANDJerry wrote: 18/03/2023 14:47 Nekretnine jesu sigurnije ulaganje (ali obicno i sa manjom potencijalnom dobiti).

Medjutim, neki ljudi to smatraju kao 100% sigurno-nema-šanse-da-izgubiš.
Da je tako, niko nikad nebi ulozio u bilo sta drugo osim nekretnine.
To je ogroman red flag danas.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2972 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drndalo »

Nego jel neko malo cesljao izvjestaje Sarajevo osiguranja, ASA osiguranja? Bil tu moglo biti kakve nafake za ocekivati?

Znam da se ne pojavljuju cesto dionice na berzi, ali ne bi trebali biti losi.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#2973 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Ci-Nick »

drndalo wrote: 19/03/2023 19:56 Nego jel neko malo cesljao izvjestaje Sarajevo osiguranja, ASA osiguranja? Bil tu moglo biti kakve nafake za ocekivati?

Znam da se ne pojavljuju cesto dionice na berzi, ali ne bi trebali biti losi.
Ja kupio 100 dionica Asa Banke,..
Bit će dividende,.. par maraka, može se kupiti po 95 KM.
Nominalna je 100 a knjigovodstvena oko 110 KM.
Mislim da je dugorocno dobra opcija.
Nije iskljuceno da za godinu bude na 150, kad iskažu dobit od 40 ili 45 miliona,.. a bit će kad se uključi dobit Sberbank. I ove godine bi bila 45 miliona ali dobit Sberbank nisu dodali na dobit Asa banke.
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#2974 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drug_profi »

Nije mi poznato da su isplacivali u zadnje vrijeme.
Osiguranja su svakako uvijek dobra kupovina i rijetko ih ko prodaje.

A sto se tice vanrednih dividendi, vidjeli ste plan F vlade da se 147 miliona ulozi u magistralne i regionalne puteve.
Znaci mogli bi zagrabiti iz zadrzane dobiti Telekoma i Elektroprivrede.
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#2975 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drug_profi »

Ci-Nick wrote: 19/03/2023 20:17
drndalo wrote: 19/03/2023 19:56 Nego jel neko malo cesljao izvjestaje Sarajevo osiguranja, ASA osiguranja? Bil tu moglo biti kakve nafake za ocekivati?

Znam da se ne pojavljuju cesto dionice na berzi, ali ne bi trebali biti losi.
Ja kupio 100 dionica Asa Banke,..
Bit će dividende,.. par maraka, može se kupiti po 95 KM.
Nominalna je 100 a knjigovodstvena oko 110 KM.
Mislim da je dugorocno dobra opcija.
Nije iskljuceno da za godinu bude na 150, kad iskažu dobit od 40 ili 45 miliona,.. a bit će kad se uključi dobit Sberbank. I ove godine bi bila 45 miliona ali dobit Sberbank nisu dodali na dobit Asa banke.
I ja sam ugrabio 150 ali po 75 tamo nekad u novembru. :mrgreen: . Dugorocno jeste dobra opcija, ali evo meni je i kratkorocno ispalo dobro.
Post Reply