Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1088
Joined: 27/01/2009 19:05

#3176 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by ChataDodajStaHoces »

Ci-Nick wrote: 27/03/2023 12:28
Ta tacka dnevnog reda,.."odluka o raspodjeli dobiti" ne garantuje isplatu dividende.
Takvu tačku si imao i na prošlogodisnjoj skupstini pa nije bilo dividende.
Znam znam al prosle godine je bio opravdan razlog - reinvestiranje kako bi se popravilo pokvareno tako da kontam ove godine je veca vjerovatnoca da ce biti uz veoma dobar rezultat.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4366
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#3177 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by VladaFBiH »

Dope_Man wrote: 27/03/2023 12:25 Procitah svih 127 stranica preko vikenda, vjerovali il ne, da malo vidim pitanja i odgovore, a bome i ko je pametno zborio a ko fulao kroz godine (i dobro se nasmijah na pricu @drug_profi kako je poceo od zeninih nesudjenih stora :D ). Ja sam iz nekih lijevih razloga morao imati pare na racunu u zadnjih godinu-dvije pa nisam uletio ranije, a planirao sam vec sredinom 2021. Al sad evo vrijeme doslo i da nesto sto je ostalo na racunu ubacim u igru.

Vjerovatno cu u Raiffeisen jer imam vec racun, a koliko sam pogledao cijene su kod svih otprilike iste, s tim da kod njih pretpostavljam trebalo bi da brze ide novac sa mog racuna na investicioni i nazad po potrebi. Al jedna stvar mi je malo nejasna oko rada sa brokerom nakon svih ovih stranica.

Dakle ako izdam nalog da hocu npr. 1000 dionica neke firme po X cijeni, i desi se ujutro neko nudi 500 po odgovarajucoj cijeni, broker ce izvrsiti nalog na 500 odmah pa cekati da se pojavi jos? Il je stvar dogovora s brokerom da ceka potencijalno blizu ponudu gdje moze uzeti veci broj? Shvatam da mu odredjujemo cjenovno da li ce biti fleksibilan ili ne, al nisam uhvatio da se spomenula kolicina.
Ako izvrsi odmah i ostaje mu otvoreno da uzme jos 500, u tom slucaju, da li svaku zasebnu kupovinu gledamo kao izvrsenje naloga (uz naplatu troskova naloga kod brokera)?

Pitam cisto iz razloga jer u nekom hipotetickom scenariju ako ulazem 5000 i to je jedan nalog od 1.2%, platicu 60 KM provizije brokeru + sica za berzu. Al ako se desi neko cjepkanje, pa tih 5000 potrosi kao 2 x 500 + 1x 1000 + 1x 3000, i racunaju se 4 naloga onda je to 106 KM provizije za brokera.

Isto pitanje vazi i za prodaju, koliko su generalno vicni cjepkanju. Evo iz primjera iznad, neko ponudio x dionica za 15000, a ja uletio sa potraznjom za x/3 dionica za 5000, cijena kupovine/prodaje se poklapa - da li ce se izvrsiti trgovina sa trecinom ili je moguce da je ovaj stavio da iskljucivo prodaje u kompletu?
Nalozi s obzirom na vrijeme izvršenja:
  • dnevni nalog (D) – važi samo na dan unosa te se automatski briše po isteku dana trgovanja,
  • otvoreni nalog (DO) (nalog do opoziva) ‐ važi do izvršenja na tržištu, odnosno do opoziva naloga od strane člana Berze koji ga je unio, a najduže 180 dana od dana unosa, izmjene ili potvrde,
  • nalog koji važi do određenog datuma (dd.mm.yyyy) ‐ važi do izvršenja ili određenog datuma. Ako nalog nije izvršen do izabranog datuma ili u roku od 180 dana od dana unosa, izmjene ili potvrde, BST ga automatski briše,
  • nalog sa „rasponom i odstranjenjem neizvršene količine (IOC)“ ‐ jednim unosom omogućava kupovinu ili prodaju hartije od vrijednosti po različitim cijenama do navedenog limita, pričemu se neizvršena količina briše iz BST. Nalog sa rasponom i odstranjenjem neizvršene količine moguće je izvršiti samo kada je tržište otvoreno. Upotreba drugih dodatnih uslova nije moguća,
  • nalog „izvrši sve ili opozovi“ (FOK) ‐ jednim unosom omogućava kupovinu ili prodaju hartije od vrijednosti po različitim cijenama do navedenog limita, pri čemu se nalog mora izvršiti odmah i u cijelosti (u jednoj ili više transakcija) ili se ne izvršava uopšte. Nalog izvrši sve ili opozovi je moguće izvršiti samo kada je tržište otvoreno. Upotreba drugih dodatnih uslova nije moguća.
Nalozi sa obzirom na cijenu:
  • tržišni (T) – gdje nalogodavac ne postavlja ograničenja u odnosu na cijenu,
    limitirani (L) – gdje nalogodavac određuje najvišu prihvatljivu cijenu kupovine, odnosno najnižu prihvatljivu cijenu prodaje,
  • slobodni (diskrecioni) nalog (SL) - nalog kod kojeg klijent ne određuje kurs za kupovinu ili prodaju hartija od vrijednosti. U berzanski sistem trgovanja unosi se po cijeni berzanskog posrednika, odnosno onda kada broker pažnjom dobrog stručnjaka ocijeni da je s obzirom na stanje na tržištu izvršenje naloga najpovoljnije za interese klijenta. Prestaje da važi istekom dana trgovanja.
  • tržišni u limitirani (TL) – koji se unosi kao tržišni nalog i izvršava po najboljoj cijeni suprotnog naloga. Ako se nalog ne može u cijelosti izvršiti po cijeni suprotnog naloga, nalog se pretvara u limitirani nalog za preostalu količinu po cijeni po kojoj je djelimično izvršen,
  • stop – gdje se unosi dodatni parametar, stop cijena. Kada se na tržištu dostigne stop cijena, nalog se automatski aktivira kao tržišni (stop tržišni nalog "ST"), odnosno limitirani nalog (stop limitirani nalog "S"), te izvršava ako postoje uslovi na tržištu.
Pored obaveznih elemenata nalozi mogu da sadrže i dodatne uslove u vezi sa količinom, načinom prikazivanja i vremenom izvršenja

Nalog s obzirom na posebne uslove izvršenja:
  • nalog „sve ili ništa (A)“ – izvršava se samo ako je moguće kupiti ili prodati cjelokupnu količinu iz naloga. Unos skrivene količine nije dozvoljen,
  • nalog sa „minimalnom količinom svih zaključenih poslova (M)“ ‐ posao se zaključuje samo sa količinom koja je jednaka ili veća od minimalne količine iz naloga. Ukoliko je preostali dio naloga manji od zahtijevane minimalne količine, nalog se mijenja tako da je minimalna količina jednaka preostaloj količini naloga.
Kod ovih naloga dozvoljeno je stavljanje uslova u vezi sa vremenom izvršenja (dnevni, otvoreni,nalog koji važi do određenog datuma).
Ovi nalozi se posebno označavaju i prikazuju na tržištu odvojeno od ostalih naloga.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#3178 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Ci-Nick »

VladaFBiH wrote: 27/03/2023 12:38
Dope_Man wrote: 27/03/2023 12:25 Procitah svih 127 stranica preko vikenda, vjerovali il ne, da malo vidim pitanja i odgovore, a bome i ko je pametno zborio a ko fulao kroz godine (i dobro se nasmijah na pricu @drug_profi kako je poceo od zeninih nesudjenih stora :D ). Ja sam iz nekih lijevih razloga morao imati pare na racunu u zadnjih godinu-dvije pa nisam uletio ranije, a planirao sam vec sredinom 2021. Al sad evo vrijeme doslo i da nesto sto je ostalo na racunu ubacim u igru.

Vjerovatno cu u Raiffeisen jer imam vec racun, a koliko sam pogledao cijene su kod svih otprilike iste, s tim da kod njih pretpostavljam trebalo bi da brze ide novac sa mog racuna na investicioni i nazad po potrebi. Al jedna stvar mi je malo nejasna oko rada sa brokerom nakon svih ovih stranica.

Dakle ako izdam nalog da hocu npr. 1000 dionica neke firme po X cijeni, i desi se ujutro neko nudi 500 po odgovarajucoj cijeni, broker ce izvrsiti nalog na 500 odmah pa cekati da se pojavi jos? Il je stvar dogovora s brokerom da ceka potencijalno blizu ponudu gdje moze uzeti veci broj? Shvatam da mu odredjujemo cjenovno da li ce biti fleksibilan ili ne, al nisam uhvatio da se spomenula kolicina.
Ako izvrsi odmah i ostaje mu otvoreno da uzme jos 500, u tom slucaju, da li svaku zasebnu kupovinu gledamo kao izvrsenje naloga (uz naplatu troskova naloga kod brokera)?

Pitam cisto iz razloga jer u nekom hipotetickom scenariju ako ulazem 5000 i to je jedan nalog od 1.2%, platicu 60 KM provizije brokeru + sica za berzu. Al ako se desi neko cjepkanje, pa tih 5000 potrosi kao 2 x 500 + 1x 1000 + 1x 3000, i racunaju se 4 naloga onda je to 106 KM provizije za brokera.

Isto pitanje vazi i za prodaju, koliko su generalno vicni cjepkanju. Evo iz primjera iznad, neko ponudio x dionica za 15000, a ja uletio sa potraznjom za x/3 dionica za 5000, cijena kupovine/prodaje se poklapa - da li ce se izvrsiti trgovina sa trecinom ili je moguce da je ovaj stavio da iskljucivo prodaje u kompletu?
Nalozi s obzirom na vrijeme izvršenja:
  • dnevni nalog (D) – važi samo na dan unosa te se automatski briše po isteku dana trgovanja,
  • otvoreni nalog (DO) (nalog do opoziva) ‐ važi do izvršenja na tržištu, odnosno do opoziva naloga od strane člana Berze koji ga je unio, a najduže 180 dana od dana unosa, izmjene ili potvrde,
  • nalog koji važi do određenog datuma (dd.mm.yyyy) ‐ važi do izvršenja ili određenog datuma. Ako nalog nije izvršen do izabranog datuma ili u roku od 180 dana od dana unosa, izmjene ili potvrde, BST ga automatski briše,
  • nalog sa „rasponom i odstranjenjem neizvršene količine (IOC)“ ‐ jednim unosom omogućava kupovinu ili prodaju hartije od vrijednosti po različitim cijenama do navedenog limita, pričemu se neizvršena količina briše iz BST. Nalog sa rasponom i odstranjenjem neizvršene količine moguće je izvršiti samo kada je tržište otvoreno. Upotreba drugih dodatnih uslova nije moguća,
  • nalog „izvrši sve ili opozovi“ (FOK) ‐ jednim unosom omogućava kupovinu ili prodaju hartije od vrijednosti po različitim cijenama do navedenog limita, pri čemu se nalog mora izvršiti odmah i u cijelosti (u jednoj ili više transakcija) ili se ne izvršava uopšte. Nalog izvrši sve ili opozovi je moguće izvršiti samo kada je tržište otvoreno. Upotreba drugih dodatnih uslova nije moguća.
Nalozi sa obzirom na cijenu:
  • tržišni (T) – gdje nalogodavac ne postavlja ograničenja u odnosu na cijenu,
    limitirani (L) – gdje nalogodavac određuje najvišu prihvatljivu cijenu kupovine, odnosno najnižu prihvatljivu cijenu prodaje,
  • slobodni (diskrecioni) nalog (SL) - nalog kod kojeg klijent ne određuje kurs za kupovinu ili prodaju hartija od vrijednosti. U berzanski sistem trgovanja unosi se po cijeni berzanskog posrednika, odnosno onda kada broker pažnjom dobrog stručnjaka ocijeni da je s obzirom na stanje na tržištu izvršenje naloga najpovoljnije za interese klijenta. Prestaje da važi istekom dana trgovanja.
  • tržišni u limitirani (TL) – koji se unosi kao tržišni nalog i izvršava po najboljoj cijeni suprotnog naloga. Ako se nalog ne može u cijelosti izvršiti po cijeni suprotnog naloga, nalog se pretvara u limitirani nalog za preostalu količinu po cijeni po kojoj je djelimično izvršen,
  • stop – gdje se unosi dodatni parametar, stop cijena. Kada se na tržištu dostigne stop cijena, nalog se automatski aktivira kao tržišni (stop tržišni nalog "ST"), odnosno limitirani nalog (stop limitirani nalog "S"), te izvršava ako postoje uslovi na tržištu.
Pored obaveznih elemenata nalozi mogu da sadrže i dodatne uslove u vezi sa količinom, načinom prikazivanja i vremenom izvršenja

Nalog s obzirom na posebne uslove izvršenja:
  • nalog „sve ili ništa (A)“ – izvršava se samo ako je moguće kupiti ili prodati cjelokupnu količinu iz naloga. Unos skrivene količine nije dozvoljen,
  • nalog sa „minimalnom količinom svih zaključenih poslova (M)“ ‐ posao se zaključuje samo sa količinom koja je jednaka ili veća od minimalne količine iz naloga. Ukoliko je preostali dio naloga manji od zahtijevane minimalne količine, nalog se mijenja tako da je minimalna količina jednaka preostaloj količini naloga.
Kod ovih naloga dozvoljeno je stavljanje uslova u vezi sa vremenom izvršenja (dnevni, otvoreni,nalog koji važi do određenog datuma).
Ovi nalozi se posebno označavaju i prikazuju na tržištu odvojeno od ostalih naloga.
to mu ne pojašnjava troškove.
Ja unosim nalog "sa diskrecijom" i unosim najveću kupovnu ili najnižu prodajnu cijenu a onda telefonom dogovaram sa brokerom da li da pusti nalog na nekoj cijeni.
Trošak se obračunava ne po nalogu a ni po pojedinacnoj realizaciji nego po dnevnoj realizaciji naloga. Dakle ako si kupio 100, pa 200 pa 500,.. sve to ide u jedan obračun.
Za razliku od Raiffeisen brokera ja kod mog brokera nemam minimalnu proviziju od 30 KM nego plaćam 0,8 % plus troškove berze bez obzira na iznos. Ako kupim za 100 KM dionica on će mi naplatiti 0,80 KM provizije.
Naravno to treba zaslužiti, ne može se odmah dobiti takav ugovor.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4366
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#3179 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by VladaFBiH »

Ci-Nick wrote: 27/03/2023 12:51
VladaFBiH wrote: 27/03/2023 12:38

Nalozi s obzirom na vrijeme izvršenja:
  • dnevni nalog (D) – važi samo na dan unosa te se automatski briše po isteku dana trgovanja,
  • otvoreni nalog (DO) (nalog do opoziva) ‐ važi do izvršenja na tržištu, odnosno do opoziva naloga od strane člana Berze koji ga je unio, a najduže 180 dana od dana unosa, izmjene ili potvrde,
  • nalog koji važi do određenog datuma (dd.mm.yyyy) ‐ važi do izvršenja ili određenog datuma. Ako nalog nije izvršen do izabranog datuma ili u roku od 180 dana od dana unosa, izmjene ili potvrde, BST ga automatski briše,
  • nalog sa „rasponom i odstranjenjem neizvršene količine (IOC)“ ‐ jednim unosom omogućava kupovinu ili prodaju hartije od vrijednosti po različitim cijenama do navedenog limita, pričemu se neizvršena količina briše iz BST. Nalog sa rasponom i odstranjenjem neizvršene količine moguće je izvršiti samo kada je tržište otvoreno. Upotreba drugih dodatnih uslova nije moguća,
  • nalog „izvrši sve ili opozovi“ (FOK) ‐ jednim unosom omogućava kupovinu ili prodaju hartije od vrijednosti po različitim cijenama do navedenog limita, pri čemu se nalog mora izvršiti odmah i u cijelosti (u jednoj ili više transakcija) ili se ne izvršava uopšte. Nalog izvrši sve ili opozovi je moguće izvršiti samo kada je tržište otvoreno. Upotreba drugih dodatnih uslova nije moguća.
Nalozi sa obzirom na cijenu:
  • tržišni (T) – gdje nalogodavac ne postavlja ograničenja u odnosu na cijenu,
    limitirani (L) – gdje nalogodavac određuje najvišu prihvatljivu cijenu kupovine, odnosno najnižu prihvatljivu cijenu prodaje,
  • slobodni (diskrecioni) nalog (SL) - nalog kod kojeg klijent ne određuje kurs za kupovinu ili prodaju hartija od vrijednosti. U berzanski sistem trgovanja unosi se po cijeni berzanskog posrednika, odnosno onda kada broker pažnjom dobrog stručnjaka ocijeni da je s obzirom na stanje na tržištu izvršenje naloga najpovoljnije za interese klijenta. Prestaje da važi istekom dana trgovanja.
  • tržišni u limitirani (TL) – koji se unosi kao tržišni nalog i izvršava po najboljoj cijeni suprotnog naloga. Ako se nalog ne može u cijelosti izvršiti po cijeni suprotnog naloga, nalog se pretvara u limitirani nalog za preostalu količinu po cijeni po kojoj je djelimično izvršen,
  • stop – gdje se unosi dodatni parametar, stop cijena. Kada se na tržištu dostigne stop cijena, nalog se automatski aktivira kao tržišni (stop tržišni nalog "ST"), odnosno limitirani nalog (stop limitirani nalog "S"), te izvršava ako postoje uslovi na tržištu.
Pored obaveznih elemenata nalozi mogu da sadrže i dodatne uslove u vezi sa količinom, načinom prikazivanja i vremenom izvršenja

Nalog s obzirom na posebne uslove izvršenja:
  • nalog „sve ili ništa (A)“ – izvršava se samo ako je moguće kupiti ili prodati cjelokupnu količinu iz naloga. Unos skrivene količine nije dozvoljen,
  • nalog sa „minimalnom količinom svih zaključenih poslova (M)“ ‐ posao se zaključuje samo sa količinom koja je jednaka ili veća od minimalne količine iz naloga. Ukoliko je preostali dio naloga manji od zahtijevane minimalne količine, nalog se mijenja tako da je minimalna količina jednaka preostaloj količini naloga.
Kod ovih naloga dozvoljeno je stavljanje uslova u vezi sa vremenom izvršenja (dnevni, otvoreni,nalog koji važi do određenog datuma).
Ovi nalozi se posebno označavaju i prikazuju na tržištu odvojeno od ostalih naloga.
to mu ne pojašnjava troškove.
Ja unosim nalog "sa diskrecijom" i unosim najveću kupovnu ili najnižu prodajnu cijenu a onda telefonom dogovaram sa brokerom da li da pusti nalog na nekoj cijeni.
Trošak se obračunava ne po nalogu a ni po pojedinacnoj realizaciji nego po dnevnoj realizaciji naloga. Dakle ako si kupio 100, pa 200 pa 500,.. sve to ide u jedan obračun.
Za razliku od Raiffeisen brokera ja kod mog brokera nemam minimalnu proviziju od 30 KM nego plaćam 0,8 % plus troškove berze bez obzira na iznos. Ako kupim za 100 KM dionica on će mi naplatiti 0,80 KM provizije.
Naravno to treba zaslužiti, ne može se odmah dobiti takav ugovor.
Naravno da ne pojašnjava troškove jer je skoro svaki ugovor različit i nemam(o) uvid u njegov ugovor nit kod kojeg je brokera da mu možemo tačno odgovoriti ali pojašnjava kakve vrste naloga može izdati.
Ti si mu dao odgovor na drugi dio pitanja a na kraju ako se boji "parčanja" količina i troškova može izdati nalog s minimalnom količinom. U svakom slučaju pametnije mu je tražiti da ima procenat a ne minimalnu proviziju u ugovoru - vjerujem da se sada to može bez problema dogovoriti (ne u procentu koji ti imaš naravno :) ).
User avatar
drug_profi
Posts: 50213
Joined: 16/07/2012 16:00

#3180 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drug_profi »

Dope_Man wrote: 27/03/2023 12:25 Procitah svih 127 stranica preko vikenda, vjerovali il ne, da malo vidim pitanja i odgovore, a bome i ko je pametno zborio a ko fulao kroz godine (i dobro se nasmijah na pricu @drug_profi kako je poceo od zeninih nesudjenih stora :D ). Ja sam iz nekih lijevih razloga morao imati pare na racunu u zadnjih godinu-dvije pa nisam uletio ranije, a planirao sam vec sredinom 2021. Al sad evo vrijeme doslo i da nesto sto je ostalo na racunu ubacim u igru.

Vjerovatno cu u Raiffeisen jer imam vec racun, a koliko sam pogledao cijene su kod svih otprilike iste, s tim da kod njih pretpostavljam trebalo bi da brze ide novac sa mog racuna na investicioni i nazad po potrebi. Al jedna stvar mi je malo nejasna oko rada sa brokerom nakon svih ovih stranica.

Dakle ako izdam nalog da hocu npr. 1000 dionica neke firme po X cijeni, i desi se ujutro neko nudi 500 po odgovarajucoj cijeni, broker ce izvrsiti nalog na 500 odmah pa cekati da se pojavi jos? Il je stvar dogovora s brokerom da ceka potencijalno blizu ponudu gdje moze uzeti veci broj? Shvatam da mu odredjujemo cjenovno da li ce biti fleksibilan ili ne, al nisam uhvatio da se spomenula kolicina.
Ako izvrsi odmah i ostaje mu otvoreno da uzme jos 500, u tom slucaju, da li svaku zasebnu kupovinu gledamo kao izvrsenje naloga (uz naplatu troskova naloga kod brokera)?

Pitam cisto iz razloga jer u nekom hipotetickom scenariju ako ulazem 5000 i to je jedan nalog od 1.2%, platicu 60 KM provizije brokeru + sica za berzu. Al ako se desi neko cjepkanje, pa tih 5000 potrosi kao 2 x 500 + 1x 1000 + 1x 3000, i racunaju se 4 naloga onda je to 106 KM provizije za brokera.

Isto pitanje vazi i za prodaju, koliko su generalno vicni cjepkanju. Evo iz primjera iznad, neko ponudio x dionica za 15000, a ja uletio sa potraznjom za x/3 dionica za 5000, cijena kupovine/prodaje se poklapa - da li ce se izvrsiti trgovina sa trecinom ili je moguce da je ovaj stavio da iskljucivo prodaje u kompletu?
Pa dio kapitala dosao od stora, dio od certifikata, dio od dionica koje su mi pripale po privatizaciji firme.

A sto se tice kolicine na nalogu, ona se zavrsava sukcesivno, osim ako nisi dao nalog "sve ili nista".
Ne znam kako se u RFB to tarifira, a kod mog brokera je provizija obračunata po izdanom nalogu. Znači sve i da kupuje/prodaje po jednu dionicu meni je isto.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#3181 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Dope_Man »

Hvala obatrojici :)

Jasno mi je sad, svakako cu jos jednom traziti i da potvrde kad dodjem da potpisem ugovor.

Sto se tice procenta, generalno planiram ici svako par puta godisnej sa nekim ciframa od par hiljada, bar prvih godinu-dvije, sto bi me stavilo u kategoriju 1,2% kod vecine brokera pa i ne mislim da ce me oderati tu, prije ce me oderati trziste ako krene naopako :lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 50213
Joined: 16/07/2012 16:00

#3182 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drug_profi »

Dope_Man wrote: 27/03/2023 13:50 Hvala obatrojici :)

Jasno mi je sad, svakako cu jos jednom traziti i da potvrde kad dodjem da potpisem ugovor.

Sto se tice procenta, generalno planiram ici svako par puta godisnej sa nekim ciframa od par hiljada, bar prvih godinu-dvije, sto bi me stavilo u kategoriju 1,2% kod vecine brokera pa i ne mislim da ce me oderati tu, prije ce me oderati trziste ako krene naopako :lol:
Ma to je sad standardna provizija. Ja imam 1,1. Nisam dobro prošao kao Ci-Nick :mrgreen:
Incub
Posts: 705
Joined: 16/04/2007 15:44

#3183 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Incub »

Pozdrav ekipa,
kolika je dobit Cementare Kakanj u 2022?
Izasao je izvjestaj ali nesto ne mogu otvoriti....
Hvala
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#3184 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Ci-Nick »

Incub wrote: 27/03/2023 14:26 Pozdrav ekipa,
kolika je dobit Cementare Kakanj u 2022?
Izasao je izvjestaj ali nesto ne mogu otvoriti....
Hvala
17,7 miliona. Na računima imaju 64 miliona gotovine.
User avatar
drug_profi
Posts: 50213
Joined: 16/07/2012 16:00

#3185 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drug_profi »

9,5 miliona dionica, moglo bi se ocekivati oko 3 do 3,5 marke minimalno.
A mozda iznenade sa petakom.
Incub
Posts: 705
Joined: 16/04/2007 15:44

#3186 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Incub »

Hvala na odgovorima,
Vidjet cemo 20.4 sta ce biti...
Je li BH Telecom nesto objavljivao
Incub
Posts: 705
Joined: 16/04/2007 15:44

#3187 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Incub »

BH Telecom dobit oko 50 mil za 2022.
Da li ce biti neke dodatne dividende, iz Telecom sehare, vidjet cemo...
User avatar
drug_profi
Posts: 50213
Joined: 16/07/2012 16:00

#3188 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drug_profi »

Incub wrote: 27/03/2023 15:24 BH Telecom dobit oko 50 mil za 2022.
Da li ce biti neke dodatne dividende, iz Telecom sehare, vidjet cemo...
Vrlo moguće da će zagrabiti iz Telekoma i Elektroprivrede.
Imaju ideju da potroše 147 miliona na puteve iz prihoda koje nisu definisali.
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#3189 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by zigzag »

Nikšić nešto da gradi :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 50213
Joined: 16/07/2012 16:00

#3190 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drug_profi »

zigzag wrote: 27/03/2023 15:55 Nikšić nešto da gradi :mrgreen: :mrgreen:
Dilfaš je ovo nanijetio. Oće Hranjen da probuši i da napravi koji metar ceste prema Tuzli, kaže...
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#3191 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by zigzag »

Nova vlast, novi prioritet....Uvijek je to tako.
Incub
Posts: 705
Joined: 16/04/2007 15:44

#3192 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Incub »

Kad Novalic ne napravi ni kilometra od Sarajeva prema Tuzli tj. Gradaccu, gdje ce Niksic sta napraviti...
Jedino ako mu Covic sta objasni
bosanski__
Posts: 296
Joined: 16/03/2023 16:39

#3193 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by bosanski__ »

Jedno neobično pitanje.

-Dali su bankari ili brokeri u svezi sa kriminalcima tj. dali im mogu, teoretski , dostavljati vaše lične podatke, kako bi vas orobili ili opljačkali.
Naravno ,one koji imaju deblje račune.

Dali toga ima, dali je bilo ?

Neko ko ima recimo 2 miliona na računu.
On da bi digao nešto svojih para mora kod šalteruše koja radi za sitne pare.
Znam da lični ili osobni bankar ne isplaćuje pare, već te šalje kod šalteruše da ti ona isplati keš.
Njemu je u opisu posla da ti uvali kredu, da te zaduži.


Iskustva ? Priče ?
User avatar
EFD22
Posts: 9888
Joined: 10/03/2022 22:16

#3194 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by EFD22 »

Milioni se ne čuvaju u BH bankama, a i ako se čuvaju, gotovinske transakcije iznad 10000 KM se ne vrše na šalterima bez prethodne najave.

Što se tiče tih milionskih računa i toga, iskreno bez crne MasterCard Elite kartice nema logike ni imati takav novac na tekućem računu. Jer imati taj novac tako na TR, znači da ti je to operativni novac, bukvalno višak. Onaj pravi novac, koji radi za tebe u tom slučaju, je negdje uložen, i ima ga garant 10x više nego tog tekućeg.

A MC Elite podrazumijeva i pravog osobnog bankara, u smislu da imaš Concierge uslugu, čovjeka dostupnog 24/7 za sve tvoje potrebe. Hoćeš privatnim mlažnjakom od LQSA do MYNN, on će da ti to organizuje. I milion drugih stvari.
Hoćeš milion dolara u kešu, on će organizirati tako da će ti ih Securitas dovući na noge. Nećeš stajati u redu na šalteru vjeruj.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#3195 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Ci-Nick »

bosanski__ wrote: 27/03/2023 19:13 Jedno neobično pitanje.

-Dali su bankari ili brokeri u svezi sa kriminalcima tj. dali im mogu, teoretski , dostavljati vaše lične podatke, kako bi vas orobili ili opljačkali.
Naravno ,one koji imaju deblje račune.

Dali toga ima, dali je bilo ?

Neko ko ima recimo 2 miliona na računu.
On da bi digao nešto svojih para mora kod šalteruše koja radi za sitne pare.
Znam da lični ili osobni bankar ne isplaćuje pare, već te šalje kod šalteruše da ti ona isplati keš.
Njemu je u opisu posla da ti uvali kredu, da te zaduži.


Iskustva ? Priče ?
Poslovna tajna je poslovna tajna.
Onaj ko oda poslovnu tajnu gubi povjerenje i osobe kojoj oda tajnu.
Nikad nisam čuo da je neko imao probleme zato sto ima neke pare na racunu, pa procurila informacija. Ima puno starih ljudi koji imaju novca na računima.
Oni bi bili prve žrtve da se to radi.
Bilo je slučajeva da su bankari potkradali racune klijenata ali ni to se ne dešava često.
Bankar sve te racune vidi kao brojke kao sto novac koji prođe kroz ruke vide kao papir.
User avatar
Isner
Posts: 804
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#3196 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Isner »

Moram i ja procitati sve, kad stignem.
Uvijek me je berza privlacila al u teoriji, u praksi sam duduk, bukvalno osnove ne poznajem..
I volio bi se oprobati ali moraju se neke osnove nauciti. Pa ako budem postavljao pitanja, ne zamjerite :-)
bosanski__
Posts: 296
Joined: 16/03/2023 16:39

#3197 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by bosanski__ »

EFD22 wrote: 27/03/2023 19:50 Milioni se ne čuvaju u BH bankama, a i ako se čuvaju, gotovinske transakcije iznad 10000 KM se ne vrše na šalterima bez prethodne najave.

Što se tiče tih milionskih računa i toga, iskreno bez crne MasterCard Elite kartice nema logike ni imati takav novac na tekućem računu. Jer imati taj novac tako na TR, znači da ti je to operativni novac, bukvalno višak. Onaj pravi novac, koji radi za tebe u tom slučaju, je negdje uložen, i ima ga garant 10x više nego tog tekućeg.

A MC Elite podrazumijeva i pravog osobnog bankara, u smislu da imaš Concierge uslugu, čovjeka dostupnog 24/7 za sve tvoje potrebe. Hoćeš privatnim mlažnjakom od LQSA do MYNN, on će da ti to organizuje. I milion drugih stvari.
Hoćeš milion dolara u kešu, on će organizirati tako da će ti ih Securitas dovući na noge. Nećeš stajati u redu na šalteru vjeruj.

Misliš na privatnog bankara, a on je stepenica iznad ličnog bankara.
User avatar
Truba
Posts: 81195
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3198 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Truba »

Isner wrote: 27/03/2023 20:48 Moram i ja procitati sve, kad stignem.
Uvijek me je berza privlacila al u teoriji, u praksi sam duduk, bukvalno osnove ne poznajem..
I volio bi se oprobati ali moraju se neke osnove nauciti. Pa ako budem postavljao pitanja, ne zamjerite :-)
ni ja nista nisam znao osim osnovnog da sam naletio na pokvarene brokere mogo sam najebati
ali eto samo slijedi svoj INSEKT i pokušaj barem osnove naučiti
dakle osnova je da sve što uložiš HALALIŠ ako što bude bude ako ne bude nikom ništa
dakle ne odvajaj od usta nego od viška

ovo je maraton a ne sprint


sad kad sam poharao banjalučku burzu
ponovno se vraćam na sarajevsku :D

STREPITE
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#3199 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by zigzag »

TRUBA JE ZAGRMEO!!! :mrgreen:
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3200 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drndalo »

bosanski__ wrote: 27/03/2023 19:13 Jedno neobično pitanje.

Neko ko ima recimo 2 miliona na računu.


Iskustva ? Priče ?
Eh, da ti ja sad pricam, ne bi mi vjerovao... :nargila:
Post Reply