Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Prodice
Posts: 55
Joined: 17/06/2021 11:51

#1576 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Prodice »

HerrFlick999 wrote: 30/08/2021 16:58
Skrenuo bih paznju isto tako da je EuroBroker umjesan sa BCX-om, kad kazem umjesan poprilicno sam siguran da su im vlasnici isti, makar se ista lica vode kao zakonski zastupnici/direktori u knjigama. U svakom slucaju se nalaze u istoj zgradi. To moe biti problem buduci da je BCX mjenjacnica prije 2-3 godine bila hakovana i kripto je klijentima pokraden. Ekipa iz EuroBrokera/BCX-a je lagana o tome neko vrijeme. "Plansko odravanje stranice" i slicne gluposti. Naglasavam ovo jer ja nuzno sa ovakvim tipovima ne bih imao posla kad se radi o novcu, ma da ipak sve je na vama. Valja napomenuti da su i jedni i drugi povoljniji od RF banke, oni su posebna prica.

Nemam finansijski interes ni sa jednim od tri pomenuta lica.
I jedni i drugi su samo tu radi zakona u BiH koliko sam skužio. Nemaju nikakvu kontrolu nad accountom. IB je taj koji može biti haknut (i njegova aplikacija). Ovi su samo sjecikese kao što i sam kažeš.

Ja sam odabrao Eurobroker ali trgujem na EU. Zadnji transfer je bio cca 4k EUR. Nova Banka mi je uzela 15 EUR a Eurobroker 10 EUR. Valjda sam dobro upratio. Tek se upoznajemo s aplikacijom.

Gledam da ubuduće prebacujemo preko TransferWise. Mislim da bi mi manje uzeo od Nove Banke. S tekućeg na TW pa onda na IB.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1577 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

Prodice wrote: 03/09/2021 20:38
HerrFlick999 wrote: 30/08/2021 16:58
Skrenuo bih paznju isto tako da je EuroBroker umjesan sa BCX-om, kad kazem umjesan poprilicno sam siguran da su im vlasnici isti, makar se ista lica vode kao zakonski zastupnici/direktori u knjigama. U svakom slucaju se nalaze u istoj zgradi. To moe biti problem buduci da je BCX mjenjacnica prije 2-3 godine bila hakovana i kripto je klijentima pokraden. Ekipa iz EuroBrokera/BCX-a je lagana o tome neko vrijeme. "Plansko odravanje stranice" i slicne gluposti. Naglasavam ovo jer ja nuzno sa ovakvim tipovima ne bih imao posla kad se radi o novcu, ma da ipak sve je na vama. Valja napomenuti da su i jedni i drugi povoljniji od RF banke, oni su posebna prica.

Nemam finansijski interes ni sa jednim od tri pomenuta lica.
I jedni i drugi su samo tu radi zakona u BiH koliko sam skužio. Nemaju nikakvu kontrolu nad accountom. IB je taj koji može biti haknut (i njegova aplikacija). Ovi su samo sjecikese kao što i sam kažeš.

Ja sam odabrao Eurobroker ali trgujem na EU. Zadnji transfer je bio cca 4k EUR. Nova Banka mi je uzela 15 EUR a Eurobroker 10 EUR. Valjda sam dobro upratio. Tek se upoznajemo s aplikacijom.

Gledam da ubuduće prebacujemo preko TransferWise. Mislim da bi mi manje uzeo od Nove Banke. S tekućeg na TW pa onda na IB.
I ja sam o tome razmisljao ali nisam siguran za troskove transfera za deviznog na TW. Jesi imao nekoga iskustva, koliko % banke uzmu?

Sto se tice depozita sa kartice, wise uzima oko 2-4% da sa nasih Visa/MC dodas na nalog USD ili EUR.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1578 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Prodice wrote: 03/09/2021 20:38
HerrFlick999 wrote: 30/08/2021 16:58
Skrenuo bih paznju isto tako da je EuroBroker umjesan sa BCX-om, kad kazem umjesan poprilicno sam siguran da su im vlasnici isti, makar se ista lica vode kao zakonski zastupnici/direktori u knjigama. U svakom slucaju se nalaze u istoj zgradi. To moe biti problem buduci da je BCX mjenjacnica prije 2-3 godine bila hakovana i kripto je klijentima pokraden. Ekipa iz EuroBrokera/BCX-a je lagana o tome neko vrijeme. "Plansko odravanje stranice" i slicne gluposti. Naglasavam ovo jer ja nuzno sa ovakvim tipovima ne bih imao posla kad se radi o novcu, ma da ipak sve je na vama. Valja napomenuti da su i jedni i drugi povoljniji od RF banke, oni su posebna prica.

Nemam finansijski interes ni sa jednim od tri pomenuta lica.
I jedni i drugi su samo tu radi zakona u BiH koliko sam skužio. Nemaju nikakvu kontrolu nad accountom. IB je taj koji može biti haknut (i njegova aplikacija). Ovi su samo sjecikese kao što i sam kažeš.

Ja sam odabrao Eurobroker ali trgujem na EU. Zadnji transfer je bio cca 4k EUR. Nova Banka mi je uzela 15 EUR a Eurobroker 10 EUR. Valjda sam dobro upratio. Tek se upoznajemo s aplikacijom.

Gledam da ubuduće prebacujemo preko TransferWise. Mislim da bi mi manje uzeo od Nove Banke. S tekućeg na TW pa onda na IB.
A je li moze direktno sa racuna na IB, bilo preko TW ili ne? Zar ne mora preko Nove banke Eurobrokeru, na njihov posrednicki racun?
Prodice
Posts: 55
Joined: 17/06/2021 11:51

#1579 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Prodice »

Kad se prebacuje na IB onda Nova Banka uplacuje izravno na IB račun (JP.Morgan). Tako mi je nalog generirao IB s tim da mi je Nova Banka tražila ugovor koji sam zaključio s brokerom da bi izvršila transfer.

Ovo mora preko TransferWise raditi. Samo mislim da bi bolje bilo izvaditi master karticu na devizni račun pa izravno s njom na Transfer Wise.

Ja ću sutra probati s tekućeg na TW pa na IB neko manji iznos.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1580 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Prodice wrote: 05/09/2021 19:33 Kad se prebacuje na IB onda Nova Banka uplacuje izravno na IB račun (JP.Morgan). Tako mi je nalog generirao IB s tim da mi je Nova Banka tražila ugovor koji sam zaključio s brokerom da bi izvršila transfer.

Ovo mora preko TransferWise raditi. Samo mislim da bi bolje bilo izvaditi master karticu na devizni račun pa izravno s njom na Transfer Wise.

Ja ću sutra probati s tekućeg na TW pa na IB neko manji iznos.
Hvala na odgovoru! :thumbup:
Prodice
Posts: 55
Joined: 17/06/2021 11:51

#1581 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Prodice »

Probao s 25 EUR. Ukupno mi je uzeto 50.92 BAM s tekuceg na TW(uračunata TW provizija).

Dalje sam uradio s TW na IB. Pošto je račun IB u Frankfurtu to znači da je u SEPA zemljama (brzi Transfer, manji troškovi). TW mi je tu uzeo još 0.28 EUR. Koliko vidim ovaj iznos je fixan i ne povećava se na većim iznosima. Nisam istraživao do kojeg iznosa.

Ovo je super.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1582 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

Prodice wrote: 07/09/2021 11:22 Probao s 25 EUR. Ukupno mi je uzeto 50.92 BAM s tekuceg na TW(uračunata TW provizija).

Dalje sam uradio s TW na IB. Pošto je račun IB u Frankfurtu to znači da je u SEPA zemljama (brzi Transfer, manji troškovi). TW mi je tu uzeo još 0.28 EUR. Koliko vidim ovaj iznos je fixan i ne povećava se na većim iznosima. Nisam istraživao do kojeg iznosa.

Ovo je super.
Pa ako sracunas, dodje mu neka 4% otprilike. Pokusaj veci iznos vjerovatno je slicno. Zamisli prebacis 5000e, nisu onda mali novci u pitanju.
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#1583 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Kinaski »

Koju applikaciju koristite za ovo kupavanje dionica a da se može podesiti bh kartica za plaćanje?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1584 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

Što na TeleTrader nemaju bid i ask za Telekom Srpske i BH Telecom?
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#1585 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Kinaski »

Diverse wrote: 04/09/2021 14:46
Prodice wrote: 03/09/2021 20:38

I jedni i drugi su samo tu radi zakona u BiH koliko sam skužio. Nemaju nikakvu kontrolu nad accountom. IB je taj koji može biti haknut (i njegova aplikacija). Ovi su samo sjecikese kao što i sam kažeš.

Ja sam odabrao Eurobroker ali trgujem na EU. Zadnji transfer je bio cca 4k EUR. Nova Banka mi je uzela 15 EUR a Eurobroker 10 EUR. Valjda sam dobro upratio. Tek se upoznajemo s aplikacijom.

Gledam da ubuduće prebacujemo preko TransferWise. Mislim da bi mi manje uzeo od Nove Banke. S tekućeg na TW pa onda na IB.
A je li moze direktno sa racuna na IB, bilo preko TW ili ne? Zar ne mora preko Nove banke Eurobrokeru, na njihov posrednicki racun?
Sta je IB?
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#1586 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

ExNihilo wrote: 15/09/2021 05:22 Što na TeleTrader nemaju bid i ask za Telekom Srpske i BH Telecom?
Uglavnom nemaju taj pregled kad se trgovanje za taj dan zavrsi.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1587 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Kinaski wrote: 15/09/2021 08:18
Diverse wrote: 04/09/2021 14:46

A je li moze direktno sa racuna na IB, bilo preko TW ili ne? Zar ne mora preko Nove banke Eurobrokeru, na njihov posrednicki racun?
Sta je IB?
Interactive Brokers
zigzag
Posts: 5566
Joined: 18/04/2014 11:26

#1588 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

Što je Bosnalijek ovoliko porastao. Ima li ko da je zaradio na ovom rastu?
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#1589 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

U sustini sve kvalitetno je pocelo rasti, samo je fokus na Bosnalijeku.
Ali cini se da dolazi do konstantnog rasta traznje, a povlacenja ponude. Ilitiga bull period.
Uglavnom, sad ce mnogi da gledaju, pa ce za 15 ili mjesec dana da pocnu da razmisljaju "da sam odmah kupio, sad bih imao taj i taj profit", pa ce nakon jos 15 dana da skontaju "imam nesto para mogao bih sta kupit, raste ovo stalno", i onda ce nakon jos 15 dana da kupi, a tad ce otprilike da se oni sto su prvi kupovali povlace i kapitalizuju svojih 50-70% dobiti. I tu ce kurs malo otici u crveno par dana. Tad ce se i ovaj prepasti i panicno prodavati da sto manje izgubi.
U to ce i ta korekcija stati i opet ce krenuti blagi rast. I ovaj ce da se ponovo premislja da uđe da nadoknadi izgubljeno. Itd.
Na kraju ce taj sto se dugo premislja ostati bez gaca.
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#1590 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Kinaski »

Jel moze malo objasnjenje zelio bih uloziti nesto novca u dionice, ali vidim nema direktna aplikacija na mobu, nego neki IB pa neka domaca brokerska stranica poveznica. Ima li gdje objasnjenje kako trgovati online dionicama u ovoj drzavi?
zigzag
Posts: 5566
Joined: 18/04/2014 11:26

#1591 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

I usput, šta je sada najjeftinije? Ovo danas što je raslo ima neke svoje cijene. Šta može biti dobar pik da ima prostora da i dalje raste? Ako se nađe koja hiljada da se ubaci.
Ci-Nick
Posts: 5063
Joined: 15/03/2015 17:38

#1592 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

zigzag wrote: 16/09/2021 13:38 I usput, šta je sada najjeftinije? Ovo danas što je raslo ima neke svoje cijene. Šta može biti dobar pik da ima prostora da i dalje raste? Ako se nađe koja hiljada da se ubaci.
Realno Elektroprivreda BiH je najviše podcjenjena i uz sve probleme sa rudnicima i termoelektranama ima najveći potencijal za rast.
Naravno tu će trebati biti strpljiv.. Imam ih u portfelju i to su dionice koje bi zadnje prodao.
Bosnalijek je po trenutnoj cijeni i poslovanju na nekoj gornjoj granici i nikad ne bi dao dionicu Cementare Kakanj za dionicu Bosnalijeka.
Ono ko hoće da u kratkom roku ( pola godine) uzme 20 do 30% zarade, vjerovatno će to najlakše ostvariti sa dionicama BH Telekoma..
A ima negdje moj post od prije mjesec i po dana.
Ci-Nick wrote: 29/07/2021 14:52 https://www.klix.ba/vijesti/bih/bh-tele ... /210729086
Neće pogriješiti ko kupi dionice BH Telekoma na ovim cijenama ispod 10 KM..
A neće pogriješiti ni ko kupi dionice Cementare Kakanj..ispod 30 KM.
https://www.kakanjcement.ba/bs/node/28886
Tu će i sljedeće godine biti dividenda od minimalno 2,50 KM po dionici.
Od tad su već rasli po desetak procenata.

Preporuka bez garancije i preuzimanja odgovornosti.. :run:
Last edited by Ci-Nick on 16/09/2021 14:17, edited 1 time in total.
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#1593 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Za trgovinu: kontatiraj brokersku kucu po izboru i dogovori sa njima kako da zavrsite ugovor. Sve ostalo mozes online preko servera brokera sa kojim imas ugovor.

Za pick, ne trazi savjete. Igraj prvo poluvrijeme manje od tri gola.
Bez zajebancije. Ako ne mozes procijeniti sta je jeftino, a sta skupo nije berza za tebe.
A ako bas hoces savjet koji moze i da te kosta, ali sam si trazio: za kapitalnu dobit najbolje su sanse na JPESR, jer je debelo potcjenjena dionica, ali ces morati i sacekati da se to desi. Moze biti za pola godine ili za pet godina.
Za povrat iz dividende, Cementara Kakanj TCMKR, i po ovoj cijeni od 31,82 mozes ocekivati oko 8% povrata kroz dividendu (oko 2,5 marke) a sve je manje dionicara - manja ce i ponuda za prodaju biti.
Telekom RS i BH, oba nude fin povrat kroz dividendu, a poslovni rezultati bolji nego lani.
BHTelekom bi mogao ici jos mozda i 50%, ali ne vjerujem da ce dalje od tog osim ako ne naleti onaj bezumni val kupovine kao sa proljeca 2007.
Bosnalijek je vec sad postigao svoju realnu vrijednost po mom misljenju i ja cu to sad prodat.


Edit: evo vidim da je kolega iznad vec slicno pisao. :thumbup:
Ci-Nick
Posts: 5063
Joined: 15/03/2015 17:38

#1594 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

drug_profi wrote: 16/09/2021 14:16 Za trgovinu: kontatiraj brokersku kucu po izboru i dogovori sa njima kako da zavrsite ugovor. Sve ostalo mozes online preko servera brokera sa kojim imas ugovor.

Za pick, ne trazi savjete. Igraj prvo poluvrijeme manje od tri gola.
Bez zajebancije. Ako ne mozes procijeniti sta je jeftino, a sta skupo nije berza za tebe.
A ako bas hoces savjet koji moze i da te kosta, ali sam si trazio: za kapitalnu dobit najbolje su sanse na JPESR, jer je debelo potcjenjena dionica, ali ces morati i sacekati da se to desi. Moze biti za pola godine ili za pet godina.
Za povrat iz dividende, Cementara Kakanj TCMKR, i po ovoj cijeni od 31,82 mozes ocekivati oko 8% povrata kroz dividendu (oko 2,5 marke) a sve je manje dionicara - manja ce i ponuda za prodaju biti.
Telekom RS i BH, oba nude fin povrat kroz dividendu, a poslovni rezultati bolji nego lani.
BHTelekom bi mogao ici jos mozda i 50%, ali ne vjerujem da ce dalje od tog osim ako ne naleti onaj bezumni val kupovine kao sa proljeca 2007.
Bosnalijek je vec sad postigao svoju realnu vrijednost po mom misljenju i ja cu to sad prodat.


Edit: evo vidim da je kolega iznad vec slicno pisao. :thumbup:
Mogli bi nas optužiti da smo se dogovarali..
Mislim da je najbitnije da je čovjek objektivan,.. odluke bez emocija.
zigzag
Posts: 5566
Joined: 18/04/2014 11:26

#1595 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zigzag »

Zahvaljujem obojici. Trebalo mi je tih nekoliko firmi da mogu istražiti. Da se ne ide redom i da se uzme spisak firmi za koje ne treba gubiti vrijeme nego ovako pogledati te što ste naveli pa istražiti. Izgleda nije to samo ni do finansijskih podataka nego bi trebalo pogledati sve vijesti na internetu za svaku a to će uzeti vremena.

Danas kad sam vidio listu berze izgledalo mi je kao onaj početak 2007. kada je sve počelo rasti po 5-10% i otišlo visoko. A onda sam samo kupio nešto dionica fondova.
Kasnije sam uvidio da je bolje imati firme. I onda su sve dionice rasle visoko pa razmišljam, bolje je sa niskog starta.
Ci-Nick
Posts: 5063
Joined: 15/03/2015 17:38

#1596 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Gledam kamata na oročenu štednju na godinu dana je 0,35%..
Ne razumijem kako se ljudi odluče na oročenje a ne žele 5 do 8% dividende na dionice koje su poprilično sigurne.
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#1597 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Upravo je bilo potpuno bezbjedno uci u telekom na 9-10, cementaru na 26-27, elektroprivredu na 9.
Ako bi kurs i otisao nesto nize, ne moze puno nize, i to kratkotrajno jer onaj ko je tu razumije zasto se desavaju te oscilacije.
A siguran povrat na svakoj od njih kroz dividendu, pa i kapitalnu dobit.
Nikako ne razumijem kako je isplatnije kupiti kvadrat stana koji ti onda trosi novac, a ne zelis ici u investiciju koja nosi manji rizik od posjeda nekretnine.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1598 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Ci-Nick wrote: 16/09/2021 15:33 Gledam kamata na oročenu štednju na godinu dana je 0,35%..
Ne razumijem kako se ljudi odluče na oročenje a ne žele 5 do 8% dividende na dionice koje su poprilično sigurne.
Ja ne razumijem ko se odluci na dionice sa dividendom, kada moze na obicnom nasdaqu da ima duplo vise, a da ne govorim na svjetskim kompanijama sa velikim rastom i realno 20% godisnje. Naravno, nista nije garantovano, kao sto ste svi i sami rekli. Ali dosta dobar odnos rizika i moguce dobiti, jer ne govorim o malim kompanijama i spekulacijama.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55411
Joined: 15/12/2008 16:53

#1599 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ultima_palabra »

Ci-Nick wrote: 16/09/2021 15:33 Gledam kamata na oročenu štednju na godinu dana je 0,35%..
Ne razumijem kako se ljudi odluče na oročenje a ne žele 5 do 8% dividende na dionice koje su poprilično sigurne.
Dzaba ti 5-8% dividende ako na cijeni dionice izgubis 10-15%, sto se sa dva telekoma redovno desavalo.
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#1600 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Pa vecina nas, evo ja prvi, ne znam kako iz BiH kupovati vani i i onda na kraju jos placati 10% poreza na ono sto kapitalizujem.
Dok ovdje ono sto se isplati, sve je tvoje.
Post Reply