Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#1551 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Diverse wrote: 27/08/2021 12:03 Odlicne informacije, iako nisam ja postavio pitanje, hvala! Jos da sklonis tu profilnu, tacno me zabolila glava dok sam citao od tog treptanja sa strane :lol:
Neće da može. Ovo je lijek za neke vampire ovdje na forumu.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1552 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Ma ja se tim stvarima ne opterecujem. Ako me neko nervira ili bilo sta drugo da se desava, otvorim drugi profil i aj zdravo. sad da ju tu gradim neki imidz i prepoznatljivost u virtuelnom svijetu, nemam ja energije za to.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#1553 Re: dionice, kupovina itd.

Post by TRANCE »

ExNihilo wrote: 27/08/2021 11:18
TRANCE wrote: 27/08/2021 10:57

Ali vidi, nisu to bile neke garažne kompanije iz dot com bubble perioda pa da kažeš možda od njih nastane novi Google, a možda i propadnu, već na tržištu etablirane kompanije s milijardama prihoda, desetinama hiljada zaposlenih i jedni od lidera u svojoj industriji. I da nisu ispunili očekivanja u budućnosti, vjerovatno bi im cijena dionice ostala ista ili neznatno pala. Naravno nećeš uložiti svu životnu ušteđevinu i nećeš uložiti u samo jednu kompaniju, ali ako vidiš neku perspektivu koju ne vidi 99,9% ostalih investitora koji ne poznaju industriju u koju investiraju, onda treba nekad i rizikovati.
Iz ovih primjera, kakvu konkurenciju je imao ARM - nikakvu, držali monopol. Kakvu je konkurenciju imao AMD - imao samo jednog konkurenta, Intel. Kakvu konkurenciju je imala Nvidija - imala samo jednog konkurenta, ATI Technologies. A kompanije koje imaju samo jednog ili nijednog konkurenta ne propadaju tako lako.
Kakvu je konkurenciju imao Blackberry - eh imao je Apple, LG, Samsung, HTC, Motorolu, Sony, Nokiu, zato sam njega i naveo kao primjer shortiranja i potencijalnog bankrota.
Da, ali vidi nešto. Navodiš tadašnju cijenu za ARM: 86 funti. Ta cijena bila je konsenzus miliona investitora, uključujući one najveće, o tome kakva je budućnost kompanije. Ako oni u tom trenutku nisu vidjeli šta će ARM postati, a očito nisu, čisto sumnjam da bismo vidjeli ja ili ti. Zato kažem: riječ je o hindsightu.

Primjer koji navodiš za kripto i grafičke. Na samom početku furtutme oko kripta, svi su tvrdili da je balon (mnogi tvrde i danas). Apsolutno svi analitičari i ekonomisti su otpisali kripto kao budalaštinu. Da li bi na osnovu takvog sentimenta zaista uložio u kompaniju (Nvidia) koja ni samu sebe nije pitchala na tom planu, nego je i dalje bila fokusirana na gaming market, distancirajući se od kripto priče? Ne, to iz tebe progovara znanje onoga što se uprkos svemu dogodilo sa kriptom.

Ili evo nešto savremeniji primjer. Američki GameStop je nekada bio najveći distributer video igara na svijetu. Prodavali su igre preko outleta, odnosno prodavnica. Naravno, sa pojavom Steama i drugih digitalnih distributera, pali su kurcu za uši. Eh, sad su doveli vodećeg čovjeka za Amazon ecommerce da od njih napravi lidera u digitalnoj distribuciji. Ali već dobrano kasne za konkurencijom, nešto slično kao što je AMD kasnio za Intelom, što je primjer koji spominješ.

Ako GameStop za 5 godina postane lider, pričat ćemo možda kako je bilo očigledno da će se to desiti uzevši njihovo iskustvo u prodaji igara i računajući na akviziciju tipa iz Amazona. Ali ako je tako, zašto ne investiramo u GameStop? Zašto investitori masovno ne investiraju? Pa jer još uvijek može otići u oba smjera. Svjesni smo toga.

U hindsightu, pak, može otići samo u jednom, jer znamo kako se prošlost odigrala. :)
Mislim da je pogrešno što polaziš od pretpostavke da je protok informacija savršen i da svi raspolažu svim informacijama. Institucionalni investitori se vode fundamentima i informacijama što dobiju preko Bloomberg terminala, Wall street journala, Financial timesa, globalnih medija poput CNN-a, BBC-a i sl. ili pričajući između sebe "hej jesi čuo za ono"... Međutim ono što oni ne vide je kad anonimni inžinjer što radi za proizvođača čipova postavi benchmark inžinjerskog primjerka nove arhitekture procesora na geek portalu kojeg prati par stotina ljudi ili kad debeli predstavnik geek forumaša u uflekanoj majici dogovori intervju s CEO-om kompanije koja dizajnira čipove u obližnjem McDonaldsu a kojem su ovi simpatični jer ga podsjećaju na mladost i njegove početke u garaži neke tehnološke kompanije ili kad rođak od glavnog inžinjera neke kompanije podijeli informacije na news grupi o budućim tehnološkim planovima. I onda se možda zapitaš kad već tih par hiljada ljudi ima informacije zašto ne dođe do rasta cijene dionica? Prvo zato što je njihov finansijski potencijal mal i nebitan da utiču na cijenu dionice na berzi, a drugo zato što većinu njih zaboli ćuna za dionicama, bitnije im je s koliko fps-a vrti novi čip Red Dead Redemption 2 :mrgreen:
Što se tiče Nvidije, oni uvijek imaju gaming tržište, a crypto tržište im dođe samo kao dodatni bonus. Kažeš "Da li bi na osnovu takvog sentimenta zaista uložio u kompaniju (Nvidia) koja ni samu sebe nije pitchala na tom planu, nego je i dalje bila fokusirana na gaming market, distancirajući se od kripto priče?" Bih, jer dok su guslali priču za velike investitore kako su fokusirani na gaming tržište i kako ih crypto tržište ne zanima, po geek forumima i portalima su se vrtile vijesti kako šalju kontejnere grafičkih kartica crypto kompanijama po Aziji, čak i nelegalnim kanalima, pa je bilo slučajeva potjere obalske straže za čamcima za koje se sumnjalo da prevoze kokain, a ono u njemu hiljadu novih grafičkih kartica direkt od Nvidije. Tek kad se to osjetilo i na nedostatku grafičkih kartica u SAD-u, jer su ovi sve tušili Kinezima, veliki investitori su provalili da će imati ekstra profit, pa je i cijena porasla s 34 na 224 dolara.
Za Gamestop niko ne zna trenutno budućnost jer imaju jaku konkurenciju u obliku digitalnih distributivnih platformi za igre, ja lično bih rekao da će taj plan s likom iz Amazona prije grohnuti nego nadmašiti Steam, ali kad neka kompanija ima monopol, duopol ili mu konkurenti nisu ni do koljena, onda je predviđanje budućnosti mnogo sigurnije. Evo ti hint, ASML kompanija za fotolitografske mašine za proizvodnju čipova, praktično monopolista na tržištu. Još prije 2-3 godine bile vijesti iz underground kanala po geek portalima kako će i Intel preći na njihove mašine od 2021, međutim cijena bila zacementirana na 200 dolara. Tek kad je prošle godine Intel službeno objavio da će koristiti njihove mašine, otišla cijena na 800 dolara. A da kojim slučajem nisu prešli na njihove mašine, onda bi cijena ostala na 200 dolara, nikakav gubitak, jer su ovi već imali tržište i mimo Intela.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55408
Joined: 15/12/2008 16:53

#1554 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ultima_palabra »

Nije dovoljan samo dobar proizvod/usluga. Moras imati mogucnost da ga naplatis dovoljno da obezbjedis rast u buducnosti, ali da kupci budu spremni to platiti, a da te konkurenti ne mogu lako iskopirati. Na jednom ili vise ovih faktora ce pasti mnogi danasnji berzanski favoriti (Zoom, Doordash, Uber/Lyft, pa i Tesla).
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#1555 Re: dionice, kupovina itd.

Post by TRANCE »

ultima_palabra wrote: 27/08/2021 16:45 Nije dovoljan samo dobar proizvod/usluga. Moras imati mogucnost da ga naplatis dovoljno da obezbjedis rast u buducnosti, ali da kupci budu spremni to platiti, a da te konkurenti ne mogu lako iskopirati. Na jednom ili vise ovih faktora ce pasti mnogi danasnji berzanski favoriti (Zoom, Doordash, Uber/Lyft, pa i Tesla).
Ko hoće siguricu, za to su dobre kapitalno intenzivne industrije, npr. industrija čipova, vojna industrija i sl., jer hajd čik pa iskopiraj TSMC gdje jedna fabrika košta po 20 milijardi dolara ili Lockheed Martin koji proizvodi borbene avione pete generacije za kompletan NATO.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#1556 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

A2DKXZ SQTA US86858W2008

Za sutra ujutro ako neko ima mogucnost da kupi i da rizikuje nesto novca :) idem od togaa da ce ici na 70€ + da ide u sljedecih par dana, shortsqueeze


Image
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1557 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Prije dva dana da je bilo uletiti. O kakvom se grafu radi, zar nije trenutno na 26?
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#1558 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

Diverse wrote: 29/08/2021 12:03 Prije dva dana da je bilo uletiti. O kakvom se grafu radi, zar nije trenutno na 26?
Izvini ovo je u € , ova prica jos nije gotova .....

Ako imas tweeter ortex potrazi tu uvijek bude nekih info
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1559 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

mO k3 wrote: 29/08/2021 12:10
Diverse wrote: 29/08/2021 12:03 Prije dva dana da je bilo uletiti. O kakvom se grafu radi, zar nije trenutno na 26?
Izvini ovo je u € , ova prica jos nije gotova .....

Ako imas tweeter ortex potrazi tu uvijek bude nekih info
Hvalaaa. Nasao Ortex. Ima li jos neki dobar za ovakva pracenja, na r/wallstreetbets uglavnom prazna prica, umorim se, pa ni ne pratim.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#1560 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

Diverse wrote: 29/08/2021 12:27
mO k3 wrote: 29/08/2021 12:10

Izvini ovo je u € , ova prica jos nije gotova .....

Ako imas tweeter ortex potrazi tu uvijek bude nekih info
Hvalaaa. Nasao Ortex. Ima li jos neki dobar za ovakva pracenja, na r/wallstreetbets uglavnom prazna prica, umorim se, pa ni ne pratim.
ne pratim ih ni ja vise ... ako bude nasao postavicu ovdje
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1561 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

mO k3 wrote: 29/08/2021 12:30
Diverse wrote: 29/08/2021 12:27

Hvalaaa. Nasao Ortex. Ima li jos neki dobar za ovakva pracenja, na r/wallstreetbets uglavnom prazna prica, umorim se, pa ni ne pratim.
ne pratim ih ni ja vise ... ako bude nasao postavicu ovdje
:thumbup:
tonPi
Posts: 7
Joined: 09/01/2014 13:43

#1562 Re: dionice, kupovina itd.

Post by tonPi »

Pozdrav ekipa,

Posto vidim da ima dosta raje sto kupuje dionice preko Eurobrokera i Monetbrokera iz Banja Luke, zanima me da li mozete podijeliti malo vise info o troskovima kada se pocne koristiti IB aplikacija?

Dobio sam dosta info direktno od brokera, ali su mi svi odgovori za troskove kupovine dionice, vidjecete kada napravite account na IB, a u sustini treba mi dosta vremena oko administracije da bih dosao do tog koraka uopste, te bih volio znati sta mogu da ocekujem. Hvala!
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1563 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

tonPi wrote: 30/08/2021 15:53 Pozdrav ekipa,

Posto vidim da ima dosta raje sto kupuje dionice preko Eurobrokera i Monetbrokera iz Banja Luke, zanima me da li mozete podijeliti malo vise info o troskovima kada se pocne koristiti IB aplikacija?

Dobio sam dosta info direktno od brokera, ali su mi svi odgovori za troskove kupovine dionice, vidjecete kada napravite account na IB, a u sustini treba mi dosta vremena oko administracije da bih dosao do tog koraka uopste, te bih volio znati sta mogu da ocekujem. Hvala!
Pisao sam prije na temi, najpovoljniji vam je MonetBroker. Naplacuju po 3$ za SAD berze. Malo su skuplji za evropske berze. Imate na njihov sajtu vise podataka, poprilicno sam siguran da su citav dokument objavili o ino-provizijama. Sto se tice Eurobrokera, oni su dosta skuplji i traze 10$ za SAD berze. Skrenuo bih paznju da IB sam po sebi uzme dolar ili dva, sto znaci da uzimaju 5x ili 10x sto je onako stvarno bezobrazno. Dobra stvar sto su malo jeftiniji za evropske berze(od Moneta). Posljednji put kad sam gledao uzimali su 10e fiksno provizije za evropske berze.

Skrenuo bih paznju isto tako da je EuroBroker umjesan sa BCX-om, kad kazem umjesan poprilicno sam siguran da su im vlasnici isti, makar se ista lica vode kao zakonski zastupnici/direktori u knjigama. U svakom slucaju se nalaze u istoj zgradi. To moe biti problem buduci da je BCX mjenjacnica prije 2-3 godine bila hakovana i kripto je klijentima pokraden. Ekipa iz EuroBrokera/BCX-a je lagana o tome neko vrijeme. "Plansko odravanje stranice" i slicne gluposti. Naglasavam ovo jer ja nuzno sa ovakvim tipovima ne bih imao posla kad se radi o novcu, ma da ipak sve je na vama. Valja napomenuti da su i jedni i drugi povoljniji od RF banke, oni su posebna prica.

Nemam finansijski interes ni sa jednim od tri pomenuta lica.
Last edited by HerrFlick999 on 30/08/2021 17:01, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1564 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Truba »

Kakav sad ono porez pominju za bh firme...koje rade na struju a izvoze u eu
Ocel se to na dionice odraziti
Ci-Nick
Posts: 5063
Joined: 15/03/2015 17:38

#1565 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Black swan wrote: 30/08/2021 17:00 Kakav sad ono porez pominju za bh firme...koje rade na struju a izvoze u eu
Ocel se to na dionice odraziti
Koliko sam pratio,.. ne znam u kojoj je to fazi.
Planirano je da na CO2 intenzivne proizvode, prije svega cement, čelik, aluminij,..bude uvedena ulazna CO2 taksa, ukoliko takva taksa nije plaćena u zemlji proizvodnje.
Na neki način planiraju samo izjednačavanje poreskog opterećenja proizvoda.
Ne treba brinuti, naša berza i naše dionice su ostrvo u svemiru. :lol:
tonPi
Posts: 7
Joined: 09/01/2014 13:43

#1566 Re: dionice, kupovina itd.

Post by tonPi »

HerrFlick999 wrote: 30/08/2021 16:58
tonPi wrote: 30/08/2021 15:53 Pozdrav ekipa,

Posto vidim da ima dosta raje sto kupuje dionice preko Eurobrokera i Monetbrokera iz Banja Luke, zanima me da li mozete podijeliti malo vise info o troskovima kada se pocne koristiti IB aplikacija?

Dobio sam dosta info direktno od brokera, ali su mi svi odgovori za troskove kupovine dionice, vidjecete kada napravite account na IB, a u sustini treba mi dosta vremena oko administracije da bih dosao do tog koraka uopste, te bih volio znati sta mogu da ocekujem. Hvala!
Pisao sam prije na temi, najpovoljniji vam je MonetBroker. Naplacuju po 3$ za SAD berze. Malo su skuplji za evropske berze. Imate na njihov sajtu vise podataka, poprilicno sam siguran da su citav dokument objavili o ino-provizijama. Sto se tice Eurobrokera, oni su dosta skuplji i traze 10$ za SAD berze. Skrenuo bih paznju da IB sam po sebi uzme dolar ili dva, sto znaci da uzimaju 5x ili 10x sto je onako stvarno bezobrazno. Dobra stvar sto su malo jeftiniji za evropske berze(od Moneta). Posljednji put kad sam gledao uzimali su 10e fiksno provizije za evropske berze.

Skrenuo bih paznju isto tako da je EuroBroker umjesan sa BCX-om, kad kazem umjesan poprilicno sam siguran da su im vlasnici isti, makar se ista lica vode kao zakonski zastupnici/direktori u knjigama. U svakom slucaju se nalaze u istoj zgradi. To moe biti problem buduci da je BCX mjenjacnica prije 2-3 godine bila hakovana i kripto je klijentima pokraden. Ekipa iz EuroBrokera/BCX-a je lagana o tome neko vrijeme. "Plansko odravanje stranice" i slicne gluposti. Naglasavam ovo jer ja nuzno sa ovakvim tipovima ne bih imao posla kad se radi o novcu, ma da ipak sve je na vama. Valja napomenuti da su i jedni i drugi povoljniji od RF banke, oni su posebna prica.

Nemam finansijski interes ni sa jednim od tri pomenuta lica.
Super, hvala vam na informacijama.

To sto spominjete 3$ MonetBroker i 1-2$ IB, da li se to odnosi po transakciji ili po dionici? Posto sam vidio da ima i procentualno da se spominje negdje?
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1567 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Truba »

Jebo dionice
Lik iznad mene kupio 1400 kvadrata za 10500
Nesto raduckao godinu dvije brvnara...ovo ono
Prodo za 35 000 :roll:
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1568 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

tonPi wrote: 30/08/2021 18:23
HerrFlick999 wrote: 30/08/2021 16:58

Pisao sam prije na temi, najpovoljniji vam je MonetBroker. Naplacuju po 3$ za SAD berze. Malo su skuplji za evropske berze. Imate na njihov sajtu vise podataka, poprilicno sam siguran da su citav dokument objavili o ino-provizijama. Sto se tice Eurobrokera, oni su dosta skuplji i traze 10$ za SAD berze. Skrenuo bih paznju da IB sam po sebi uzme dolar ili dva, sto znaci da uzimaju 5x ili 10x sto je onako stvarno bezobrazno. Dobra stvar sto su malo jeftiniji za evropske berze(od Moneta). Posljednji put kad sam gledao uzimali su 10e fiksno provizije za evropske berze.

Skrenuo bih paznju isto tako da je EuroBroker umjesan sa BCX-om, kad kazem umjesan poprilicno sam siguran da su im vlasnici isti, makar se ista lica vode kao zakonski zastupnici/direktori u knjigama. U svakom slucaju se nalaze u istoj zgradi. To moe biti problem buduci da je BCX mjenjacnica prije 2-3 godine bila hakovana i kripto je klijentima pokraden. Ekipa iz EuroBrokera/BCX-a je lagana o tome neko vrijeme. "Plansko odravanje stranice" i slicne gluposti. Naglasavam ovo jer ja nuzno sa ovakvim tipovima ne bih imao posla kad se radi o novcu, ma da ipak sve je na vama. Valja napomenuti da su i jedni i drugi povoljniji od RF banke, oni su posebna prica.

Nemam finansijski interes ni sa jednim od tri pomenuta lica.
Super, hvala vam na informacijama.

To sto spominjete 3$ MonetBroker i 1-2$ IB, da li se to odnosi po transakciji ili po dionici? Posto sam vidio da ima i procentualno da se spominje negdje?
Po transakciji. Za procentualno najbolje njih pitati.
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#1569 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Black swan wrote: 30/08/2021 18:51 Jebo dionice
Lik iznad mene kupio 1400 kvadrata za 10500
Nesto raduckao godinu dvije brvnara...ovo ono
Prodo za 35 000 :roll:
Nije ni brvnara mogla bez bar 15.000. Pa priključci.
Zaradio je on, al nije sad da je wow posao.
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1570 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Truba »

Najgore sto sam ja imao slicnu ideju za parcelu pored i ispod :roll:

Nego vratimo se dionicama
Kakva je intesa broker
malac123
Posts: 8
Joined: 24/11/2016 10:41

#1571 Re: dionice, kupovina itd.

Post by malac123 »

Ne pišem po forumu ali redovno čitam što ovdje pišete i još meni par zanimljivih tema.. Vidim kako vas ima dosta što ulažete i imate poprilično znanje.. Dosta čitam i gledam klipove o ulaganju, ali ne ulažem.. Što više čitam to sam zbunjeniji u što ulagati i koju strategiju imati.. Našao sam jednu meni zanimljivu temu za koju mislim kako je ovo budućnost i da prava ulaganja u ovu industriju još nisu ni počela.. Zanima me mislite li vi da ova vrsta industrije ima budućnost i isplati li se na ovo ulagati na neki duži period?? Postavit ću 2 linka koja su mi zapela za oko i kako bi vidjeli o čemu se radi..

https://labgrownmeat.com/top-10-stocks/

https://www.lider.media/poslovna-scena/ ... yDCObO1opk
Ci-Nick
Posts: 5063
Joined: 15/03/2015 17:38

#1572 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

malac123 wrote: 02/09/2021 08:19 Ne pišem po forumu ali redovno čitam što ovdje pišete i još meni par zanimljivih tema.. Vidim kako vas ima dosta što ulažete i imate poprilično znanje.. Dosta čitam i gledam klipove o ulaganju, ali ne ulažem.. Što više čitam to sam zbunjeniji u što ulagati i koju strategiju imati.. Našao sam jednu meni zanimljivu temu za koju mislim kako je ovo budućnost i da prava ulaganja u ovu industriju još nisu ni počela.. Zanima me mislite li vi da ova vrsta industrije ima budućnost i isplati li se na ovo ulagati na neki duži period?? Postavit ću 2 linka koja su mi zapela za oko i kako bi vidjeli o čemu se radi..

https://labgrownmeat.com/top-10-stocks/

https://www.lider.media/poslovna-scena/ ... yDCObO1opk
Nije lako predvidjeti da li se u nešto isplati ulagati ili ne.
Ona izreka da za uspjeh trebaš biti prvi ili biti bolji ili biti jeftiniji i nije više tako aktuelna.
Kod nastajanja nekih jednostavnijih tehnologija, prvi je imao monopol i ostvarivao extra profit.
Danas prvi imaju dugogodišnja ulaganja koja možda nikad neće vratiti.
Uz to većina onih koji ulaze u neko potpuno novo područje neće ni stići do cilja.
Ja bi radije uložio u H2 ali još uvijek ne postoji jasna slika gdje uložiti, sve su to još uvijek gubitaši sa relativno malim prihodima i rastom.
Zato radije ulažem u provjereno.
malac123
Posts: 8
Joined: 24/11/2016 10:41

#1573 Re: dionice, kupovina itd.

Post by malac123 »

Ci-Nick wrote: 02/09/2021 09:58
malac123 wrote: 02/09/2021 08:19 Ne pišem po forumu ali redovno čitam što ovdje pišete i još meni par zanimljivih tema.. Vidim kako vas ima dosta što ulažete i imate poprilično znanje.. Dosta čitam i gledam klipove o ulaganju, ali ne ulažem.. Što više čitam to sam zbunjeniji u što ulagati i koju strategiju imati.. Našao sam jednu meni zanimljivu temu za koju mislim kako je ovo budućnost i da prava ulaganja u ovu industriju još nisu ni počela.. Zanima me mislite li vi da ova vrsta industrije ima budućnost i isplati li se na ovo ulagati na neki duži period?? Postavit ću 2 linka koja su mi zapela za oko i kako bi vidjeli o čemu se radi..

https://labgrownmeat.com/top-10-stocks/

https://www.lider.media/poslovna-scena/ ... yDCObO1opk
Nije lako predvidjeti da li se u nešto isplati ulagati ili ne.
Ona izreka da za uspjeh trebaš biti prvi ili biti bolji ili biti jeftiniji i nije više tako aktuelna.
Kod nastajanja nekih jednostavnijih tehnologija, prvi je imao monopol i ostvarivao extra profit.
Danas prvi imaju dugogodišnja ulaganja koja možda nikad neće vratiti.
Uz to većina onih koji ulaze u neko potpuno novo područje neće ni stići do cilja.
Ja bi radije uložio u H2 ali još uvijek ne postoji jasna slika gdje uložiti, sve su to još uvijek gubitaši sa relativno malim prihodima i rastom.
Zato radije ulažem u provjereno.
Znam da je teško, skoro pa gatanje.. Nego sam htio čuti mišljenje vas ovdje na forumu o ovoj vrsti industrije.. ima li po vama ovo budućnosti, hoće li nam godinama dolaziti sve više ove laboratorijske hrane uslijed klimatskih promjena i sve težeg uspijevanja usjeva svugdje po svijetu?? Moje mišljenje je da je ovo budućnost, da ćemo vrlo brzo prihvatiti ovakvu vrstu hrane i da će ulaganja u ovu vrstu industrije samo rasti.. Za početak sam i ja mislio uložiti u neke sigurnije i provjerenije dionice, a mali dio koji mogu prežaliti ostaviti za ove hajmo reći rizične..
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#1574 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Jeste budućnost, ali daleka. Ljudi imaju otpor prema toj hrani isto kao sto drugi ljudi imaju otpor prema mesu uopste, kao posljedica gađenja prema usmrćivanju životinja radi hrane.
Uslovni refleks kod njih je takav da im se meso gadi čak i ako potiče iz laba.

Tako da je to ulaganje u čijim plodovima bi uživala druga ili treća generacija.
Ci-Nick
Posts: 5063
Joined: 15/03/2015 17:38

#1575 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

malac123 wrote: 02/09/2021 12:55
Ci-Nick wrote: 02/09/2021 09:58

Nije lako predvidjeti da li se u nešto isplati ulagati ili ne.
Ona izreka da za uspjeh trebaš biti prvi ili biti bolji ili biti jeftiniji i nije više tako aktuelna.
Kod nastajanja nekih jednostavnijih tehnologija, prvi je imao monopol i ostvarivao extra profit.
Danas prvi imaju dugogodišnja ulaganja koja možda nikad neće vratiti.
Uz to većina onih koji ulaze u neko potpuno novo područje neće ni stići do cilja.
Ja bi radije uložio u H2 ali još uvijek ne postoji jasna slika gdje uložiti, sve su to još uvijek gubitaši sa relativno malim prihodima i rastom.
Zato radije ulažem u provjereno.
Znam da je teško, skoro pa gatanje.. Nego sam htio čuti mišljenje vas ovdje na forumu o ovoj vrsti industrije.. ima li po vama ovo budućnosti, hoće li nam godinama dolaziti sve više ove laboratorijske hrane uslijed klimatskih promjena i sve težeg uspijevanja usjeva svugdje po svijetu?? Moje mišljenje je da je ovo budućnost, da ćemo vrlo brzo prihvatiti ovakvu vrstu hrane i da će ulaganja u ovu vrstu industrije samo rasti.. Za početak sam i ja mislio uložiti u neke sigurnije i provjerenije dionice, a mali dio koji mogu prežaliti ostaviti za ove hajmo reći rizične..
Navest ću jedan svjež primjer investitora braće Thomasa und Andreasa Strüngmanna.
Kad je Ugur Sahin 2008. tražio investitora za osnivanje BionTecha obratio se braći Strüngmann koji su već imali investicije u farmaceutskoj industriji i poslije samo sat vremena razgovora braća su pristala da investiraju 180 miliona dolara za 50% vlasništva u BionTechu.
Cilj BionTecha je bio i ostao liječenje karcinoma genetskom terapijom.
Od 2008. do prošle godine uvijek su poslovali sa gubitkom. Pa se investicija mogla posmatrati i kao loša investicija.
I sad kad je BuinTech napravio vakcinu protiv covida i sa Pfaizerom ušao u posao,... njihov ulog postaje 50 puta vrijedniji u godinu dana.
Lijepa priča,.. ali oni su već imali par milijardi i imali su uspješnih i propalih investicija i mogli su sebi priuštiti gubitak od par stotina miliona.
Pitanje je koliki gubitak mogu podnijeti ja ili koliki gubitak možeš podnijeti ti.
To sa problemom hrane,.. još će veći problem biti pitka voda,..pa bi tom logikom dobro bilo investirati u kompanije koje imaju dugoročne koncecije za korištenje izvora.
Post Reply