Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1501 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

Dugoročno pada, ali zadnje dvije godine pokazuje trend blagog rasta.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1502 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

Diverse wrote: 23/08/2021 17:31
HerrFlick999 wrote: 23/08/2021 13:07

Pa nacelno, ako si siguran u investiciju objetkivno bolje da pada cijena nego da raste, izgradis poziciju za manje novca, imas bolji upside potencijal. Pogotovo ovde gdje uzivas ogromnu dividendu. Ja samo kazem da ako cijena padne na 0.5KM, dividenda trenutna na tu kupovnu cijenu je cca 25%. Smatram da bi se odma naslo mnogo kupaca da bi se popravila cijena vrlo brzo. Dakle, smatram da trenutno MTEL(pod uslovom da odrzi ovakvo poslovanje i dividendu) ima jako mali downside potencijal, a poprilicno solidan upside. Naravno, ako si usao na 2KM i ode na 0.5 izgubio si 75% i nije ti svejedno, ali ja nisam ulazio po tim cijenama i ne vidim racunicu.
Jasno, slazem se. Ustvari ja nisam ljubitelj kompanija koje daju visoku dividendu, pa uvijek gledam kako da ih ocrnim :D Prije svega to mi je znak da nemaju ideja za dalji razvoj za koji bi inace trebalo puno para, pa se para rijesavaju. U ovom slucaju mi je to i logicno, poklopili su cijelo trziste, nemaju vise kud. Stvarno cu radije da ulozim u Amazon, Google, i slicne, a i u one jos perspektivnije i dolazece Shopify, Skilzz, Zillow i sta sve ne. Meni je to previse konzervativno, jer tih 12% npr. nije prihod od 12% ako je cijena dionice pala za npr 10%, vec 2%. A pada. A ne mozemo da zazmirimo na to. Tjesiti se time da te to ne interesuje, jer neces prodavati je djetinjasto. Jer ako je pala ove godine, pa i iduce, pa malo narasla, pa opet pala, pa se vrti na istoj vrijednosti 10 godina, tu je trend jasan. Za to vrijeme jaka rastuca kompanija raste 15, 20% godisnje bez problema. naravno, rizik je puno veci, i tu svako treba sam da odluci i osjeti koliki rizik moze da podnese.
Pa dobro, kako uposliti kapital kao telekom? Po prirodi stvari neke kompanije preferiraju isplatu dividendi, pogotovo zrele kompanije. Nismo se mozda razumjeli, ja samo kazem da ako si siguran u buducnost kompanije najbolja stvar koja se moze desiti je da padne cijena, jer dogradis svoju poziciju povoljno. Ako uzmemo isti taj Google u obzir, da sutra padne na 1.500$, po meni je to odlicno ako vjerujem u kompaniju. Recimo, ja bih sada volio da isti taj telekom padne na 0.5KM da ga dokupim jos. Sto je niza cijena margina sigurnosti mi je veca, prostor za gresku je manji. Sve pod pretpostavkom da ne spekulisem, nego da sam siguran u kompaniju. Recimo telekom je pao na 0.8KM za vrijeme korone 2020 ioako se nista pretjerano ozbiljno nije desilo po pitanju poslovanja. Pitanje pada telekoma sa 2.6KM ili koliko je vec trgovao nekad je pitanje koje je vrlo kompleksno, promjena metoda poslovanja(sjeca li se neko prodaje impulsa?), politicke promjene, demografske promjene, itd. sve je to uticalo na strmoglavi pad. Ja stvarno mislim da je telekom tada dostigao dno i da nema nikakvoga smisla da ide vise dole. Opet, nase berze, nasa drzava, smisao je davno pobjegao sa ovih prostora. :izet:
User avatar
Truba
Posts: 81615
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1503 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Truba »

A sta kazete na dionice banaka?
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1504 Re: dionice, kupovina itd.

Post by sportman1 »

- Bih je nestabilna drzava i to se odrazava na privredu i berzu kao ogledalo privrede.
Kada bi npr. BIH usla u EU cijene na berzi bi vec na najavu toga skocile.
Na berzu uticu i glasine i ocekivanja investitora.
Na prvom su mjestu rezultati poslovanja.

Energopetrol je bio 120 km a koliko je sad??


@evo ne mogu da se sjetim nijedne banke na berzama u BIH

Sto se tice medjunarodnog trgovanja, osim nasih banaka koje ti deru kozu sa nametima, u BIH se moze koliko znam , otvoriti racun u Interactiv Brokersima a oni su najveci i najsveobuhvatniji na svijetu.
Imaju i demo racun.
Pa ko ima viska love da ulaze , osim u vec navedene svjetske kompanije, u npr. Reit koji i postoji da bi isplacivao svake godine visoke dividende.( radi se o firmama koje ulazu u sve moguce vrste nekretnina sa ciljem isplate divke).

Ili za one skolonije vecoj zaradi a time i riziku(jer jedno bez drugog ne idu) trgovina opcijama na berzi.
Npr. da pisete opcije preko Interactiv Brokersa pa uzmete koju paru :mrgreen:
Ne morate samo da kupujete opcije.
Treba se naravno i nesto o tome znati ,ali je rizik ako znate daleko manji od sveprisutnih kockarnica na svakom koraku tj. kladionica u kojima se obrne barem duplo vise nego na 2 berze u BIH.( kladionica= kockarnica).

A za one najskolnije riziku i adrenalinu preostaju CFD i binarne opcije koje su u rangu kladionica.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1505 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

....
User avatar
Truba
Posts: 81615
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1506 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Truba »

ja bih radio na principu uplatim i halalim
pa što bude
sad imam nekih 1500 eura na raspolaganju

ali sve mi to velika pegla iskreno

ta cementara je privlačna
Ci-Nick
Posts: 5172
Joined: 15/03/2015 17:38

#1507 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Black swan wrote: 25/08/2021 11:17 ja bih radio na principu uplatim i halalim
pa što bude
sad imam nekih 1500 eura na raspolaganju

ali sve mi to velika pegla iskreno

ta cementara je privlačna
ne smije se tako razmišljati ni raditi,..
Ulaganje treba biti poprilično sigurno.
Eto podijeli taj iznos na dva dijela i kupi za pola novca dionice Cementare Kakanj a za drugu polovinu BH Telekoma.
Po sadašnjim dividendama imat ćeš godišnji prinos od 8%.
Pa ako za dividendu budeš kupovao dionice navedenih emitenata tvoj portfelj će rasti ma 1.600 pa 1.730,.. 1850,.. 2,000,.. 2150,..2.315,..2.500,..2.675,..2.875,.3.100,.i za deset godina će tvoj portfelj vrijediti 3.000 eura bez dodatnog ulaganja.
Ako dođe do privatizacije BH Telekoma onda će to vrijediti i znatno više..
User avatar
Truba
Posts: 81615
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1508 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Truba »

al ko će baš pradavati toliko dionica za 750

ja bih svaki mjesec kupovao 10 20 dionica godinama :D

ali ne ide tako a ja se ospem kad trebam dati odjednom velike sume lupam odjednom 1200 dionica po 4 marke
User avatar
drug_profi
Posts: 50541
Joined: 16/07/2012 16:00

#1509 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Mozes ti kupiti koliko hoces dionica. Pocni sa 1500 eura, i kad imas ugovor sa brokerom, dodaji naloge poslije za koje hoces sume.
Moja sestra svaki drugi mjesec kupi neceg za 4-5 stoja
User avatar
Truba
Posts: 81615
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1510 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Truba »

ma dobro vi ste kapitalisti :D
ja sam amater
User avatar
Truba
Posts: 81615
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1511 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Truba »

baš sam amater mogu li iz nove banke ad kupovati dionice cementare
User avatar
drug_profi
Posts: 50541
Joined: 16/07/2012 16:00

#1512 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Black swan wrote: 25/08/2021 13:25 ma dobro vi ste kapitalisti :D
ja sam amater
Kapitalisti jer smo ulagali.
Da ti kazem kako sam ja poceo?
Zena digla neki kredit iza rata da stan malo sredimo, podove, prozore.
I ostala milja na kraju.
Kaze zena moga bih kupit store (ja se jezim od zavjesa i sve zajebancije sa njima). Reko nemoj, daj ti meni tu milju.
I za dvije godine joj 4 milje donesem. Kupio tad na pocetku rada berze neke dionice za marku, a prodao za 4. Kaze ona hajd ti to opet ulozi. Tu se uzme malo Bosnalijeka za 4 marke po dionici
I pored dionica koje sam imao po privatizaciji, prodam starog jugu za 12.000 maraka u certifikatima i par mjeseci poslije kupim za 36.000 maraka u certifikatima dionice elektroprivrede i telekoma. Dobio ih po 2,5x nominalne, sto znaci da sam dionicu telekoma platio tad 25 maraka a dionicu elektroprivrede 250 maraka u certifikatima, sto se na trzistu moglo kupiti za 2%-3% znaci dionica telekoma z apola marke, a dionice elektroprivrede za 5 maraka.
I prodao to sve 2007 za sjajne pare... :mrgreen:
I naravno kad je trziste palo, poceo ponovo kupovati.
User avatar
Truba
Posts: 81615
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1513 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Truba »

a one pare što si oročavao po 4% to ne spominješ?

cc ko te ne zna :D
User avatar
drug_profi
Posts: 50541
Joined: 16/07/2012 16:00

#1514 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Black swan wrote: 25/08/2021 13:35 a one pare što si oročavao po 4% to ne spominješ?

cc ko te ne zna :D
Pa u međuvremenu dok se čekalo da trziste padne, banka mi kupila auto... :mrgreen:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8223
Joined: 25/05/2013 23:49

#1515 Re: dionice, kupovina itd.

Post by apsidejzi »

Ci-Nick wrote: 25/08/2021 11:45
Black swan wrote: 25/08/2021 11:17 ja bih radio na principu uplatim i halalim
pa što bude
sad imam nekih 1500 eura na raspolaganju

ali sve mi to velika pegla iskreno

ta cementara je privlačna
ne smije se tako razmišljati ni raditi,..
Ulaganje treba biti poprilično sigurno.
Eto podijeli taj iznos na dva dijela i kupi za pola novca dionice Cementare Kakanj a za drugu polovinu BH Telekoma.
Po sadašnjim dividendama imat ćeš godišnji prinos od 8%.
Pa ako za dividendu budeš kupovao dionice navedenih emitenata tvoj portfelj će rasti ma 1.600 pa 1.730,.. 1850,.. 2,000,.. 2150,..2.315,..2.500,..2.675,..2.875,.3.100,.i za deset godina će tvoj portfelj vrijediti 3.000 eura bez dodatnog ulaganja.
Ako dođe do privatizacije BH Telekoma onda će to vrijediti i znatno više..
Kod dionica ti je najbitnije ne ocekivati basnoslovne iznose, kupiti firmu ciji biznis poznajes (makar okvirno), ne prodavati ako ode u minus, prodati ako ode u plus vise nego si ocekivao. Ova tri pravila izgledaju "ocigledna" ali ih je veoma tesko primjeniti u praksi. Logicno zvuce ali kockarski duh u nama ucini da uvijek uradimo obrnuto. Evo da ih obrazlozim ukratko:

Cim cijena padne, prepadnemo se i prodamo. Zasto prodavati nesto sto si ocekivao da ce rasti? Pri kupovini sagledas jel to realna cijena i ako smatras da jeste onda ne prodajes lagano. Inace, samo si pogadjao i kupio si nesto u sta nisi bio siguran. Nisi na gubitku dok ne prodas!!!

Cim cijena naraste dodje pohlepa. Ici ce jos. Znam ljude koji su imali 2000% u plusu i nisu prodali. Na kraju se vrati cijena na onu po kojoj su kupili. A sve zbog: Ma ici ce jos. Pri kupovini odluci koja je realna prodajna cijena. Ja obicno stavim dvije ili godine dividendi. Ako bih na dividendama dobio 500KM godisnje a cijena naraste toliko da prodajom mogu biti 1000-1500km u plusu, ja onda prodam. Cak cim predje godisnju dividendu ja razmisljam da je prodam. Nisi zaradio dok ne prodas!!!

Treba kupiti biznis koji poznajes. Ja trenutno pravim neke projekte od drveta i vidim da cijena sirovina konstantno raste. Odmah sam poceo gledati firme koje prodaju drvnu gradju jer je logicno da ce im mjesecni/godisnji izvjestaji iduce godine biti bolji kada budu prezentovali ovogodisnje brojeve. Cementara takodjer bi trebala rasti jer je i cement sirovina koja sve vise nedostaje zahvaljujuci koroni i poremecajima u transportu zbog nje. Najvecu gresku koju mozes napraviti jeste da kupis nesto sto ne poznajes. Tu se obecavaju veliki dobici a u stvari dobijes samo veliki rizik. No to dolazi kroz iskustvo.

Moj savjet: odvoji dio novca kojeg mozes halalit i investiraj. Ubijedjen sam da ces kao pocetnik izgubiti 60-80% tog kapitala ali neka to bude cijena koju ces platiti. Ova tri savjeta iznad su ono sto sam ja naucio kroz svoje greske, ali i uspjehe.
User avatar
drug_profi
Posts: 50541
Joined: 16/07/2012 16:00

#1516 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Da, svi smo mi zbog pohlepe na kraju izgubili (bolje reci smanjili) zaradu.
I baviti se samo podrucjem koje razumijes, jer tvoja odluka mora biti, a ne tudja. Lako je tuđim q gloginje mlatit.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1517 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

Ta maksima koju je popularizirao Buffet da se investira samo u biznis koji razumijemo nema nikakvog smisla na tržištu u kojem se često ni direktori preduzeća koja kotiraju na berzi ne razumiju u vlastiti biznis.
User avatar
Truba
Posts: 81615
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1518 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Truba »

cement je cement
telekom je telekom
čemu mudrovati
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1519 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

Jest, i onda se pojavi Viber i desetkuje profite industrije telekomunikacija širom svijeta. Ako razumiješ kretanja unutar industrije, anticipirat ćeš takav događaj prije nego desetkuje i tvoju dobit.

Tome mudrovati.
User avatar
Truba
Posts: 81615
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1520 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Truba »

:skoljka:
to je drugo ja sam mislio na isplate dividende
User avatar
drug_profi
Posts: 50541
Joined: 16/07/2012 16:00

#1521 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Ma nećeš znati kada kupiti, a kada prodati, ako ne znaš makar osnove o biznisu kojim se tvoj target bavi.
Mislim možeš ti kupovati kad pogledaš FI pa izračunaš pokazatelje. Možeš tako i prodavati kad ostvariš kapitalnu dobit, ali nećeš moći razumjeti ovo o čemu je ex-nihilo rekao da se pojava neke nove tehnologije, za koju bi znao da si upućen u taj biznis, može reflektovati na pad dobiti, i gubitak na vrijednosti tvog kapitala.
Tako je pomenuti kolega sam kontradiktoran u dva uzastopna posta.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1522 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

drug_profi wrote: 25/08/2021 15:53 Ma nećeš znati kada kupiti, a kada prodati, ako ne znaš makar osnove o biznisu kojim se tvoj target bavi.
Mislim možeš ti kupovati kad pogledaš FI pa izračunaš pokazatelje. Možeš tako i prodavati kad ostvariš kapitalnu dobit, ali nećeš moći razumjeti ovo o čemu je ex-nihilo rekao da se pojava neke nove tehnologije, za koju bi znao da si upućen u taj biznis, može reflektovati na pad dobiti, i gubitak na vrijednosti tvog kapitala.
Tako je pomenuti kolega sam kontradiktoran u dva uzastopna posta.
Nisam kontradiktoran, poznavanje industrije je vrlo važno, kao što sam naglasio u drugom postu, ali na normalnim tržištima to implicira poznavanje trendova i fundamenata, dok kod nas podrazumijeva poznavanje prevara i šibicarenja.

Da, VOIP aplikacije su fundamentalno promijenile industriju telekomunikacija globalno, pa su imale impakt i na naše telekome, ali takve globalne disrupcije su ipak rijetke, i poznavanje industrije češće znači poznavanje lokalnih specifičnosti industrije. A naša specifičnost su malverzacije. :D
User avatar
Truba
Posts: 81615
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1523 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Truba »

Ako kupim ne planiram prodavat
Ci-Nick
Posts: 5172
Joined: 15/03/2015 17:38

#1524 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Black swan wrote: 25/08/2021 16:58 Ako kupim ne planiram prodavat
Zasto ne?
Kupujem dionice dugoročno,.. ali ako u jednom trenutku odu npr. 30% u plus, a neki drugi emitent u kojeg također vjerujem nije ni mrdnuo ili je čak bez razloga pao 10%.
Prodat ću prve i kupiti druge uz povoljan odnos između ta dva emitenta.
User avatar
Truba
Posts: 81615
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1525 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Truba »

Nisam ja te srece cuj 30% :D
Post Reply