Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1776 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

chuwi wrote: 31/10/2021 18:43 Imam BiH drzavljanstvo, evo vec 3 godina zivim i radim u Njemackoj, znaci imam prijavljenu adresu i u Njemackoj i u BiH. Otvorio sam neki dan iz Njemacke Depot racun kod jedne Brokerske kuce iz UK, oni ne obracunavaju automatski Porez, nego sami korisnici. Imam mogucnost sa njemacke kartice uplatiti kod Brokera i onda isplatiti na bilo koju drugu karticu ili racun u svijetu, ukljucujuci i BiH. U njemackoj je porez na te stvari precizno reguliran i to 30% ukoliko je dobitak za mene kao samca veci od 801 eura.
Ukoliko bi isplate vrsio na racun u BiH moram li ikakav porez tu platiti i ako da, koliko?
S obzirom da živiš u Njemačkoj, ti si poreski rezident Njemačke, bez obzira što nisi državljanin iste. Samim tim, prema zakonima Njemačke, praksa koju spominješ konstituira poresku utaju. Ako te klepe, osim što ćeš sve platiti plus kaznu, sigurno ti neće produžiti radnu dozvolu. Nadalje, kako je kolega već rekao, u BiH će ti zaračunati 14% na cjelokupan iznos transfera, što je manje od 30% na kapitalnu dobit u Njemačkoj.

Zaključak je: plati porez. :D
chuwi
Posts: 7
Joined: 10/05/2021 18:58

#1777 Re: dionice, kupovina itd.

Post by chuwi »

Ci-Nick wrote: 31/10/2021 22:28
Diverse wrote: 31/10/2021 21:26

Zar nije porez na kapitalnu dobit, a ne na cjelokupni iznos? A ako drzis dize od dvije godine pozicije, ne placas ga uopste, ako je to tacno za cijelu Eu. zasto bi onda slao u BiH gdje ces im tesko dokazati da trebas platiti samo porez na kapitalnu dobit (a i zakon je da tek ako drzis 10 godfina si oslobodjen tog poreza), ovdje ce ti vjerovatno oporezovati sav iznos. Jos ako ti svabe nadju da si slao vamo.. Komplikujes bez potrebe, palti gore porez i gotovo.
:thumbup:
Samo po zakonu i miran san.
Da porez je na dobit, ne bas 30% nego 27% skupa sa svim njihovim porezima. To da se ne placa ako je duze od dvije godine prvi put cujem, toga nema kod njih. Zakon je toliko detaljan i komplikovan do bola, samo iskusni ulagaci su u stanju da ga sami obracunaju i priloze Finanzamtu. Inace skoro svi online Brokeri ga automatski obracunavaju i anonimno predaju u tvoje ime, CapTrader je jedini koji sam nasao sa pristojnim naknadama koji ga automatski ne obracunava i koji ima dobre rewiev.
Pozicije i tako tako nece biti iste tokom par godina, neke cu mislim mjenjati.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#1778 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

chuwi wrote: 01/11/2021 20:35
Ci-Nick wrote: 31/10/2021 22:28
:thumbup:
Samo po zakonu i miran san.
Da porez je na dobit, ne bas 30% nego 27% skupa sa svim njihovim porezima. To da se ne placa ako je duze od dvije godine prvi put cujem, toga nema kod njih. Zakon je toliko detaljan i komplikovan do bola, samo iskusni ulagaci su u stanju da ga sami obracunaju i priloze Finanzamtu. Inace skoro svi online Brokeri ga automatski obracunavaju i anonimno predaju u tvoje ime, CapTrader je jedini koji sam nasao sa pristojnim naknadama koji ga automatski ne obracunava i koji ima dobre rewiev.
Pozicije i tako tako nece biti iste tokom par godina, neke cu mislim mjenjati.
Dabogda ja platio milion eura poreza na dobit!
Dakle nisam se bavio porezom na kapitalnu dobit u Njemačkoj ali mislim da se ne plaća na cijelu dobit nego samo na ostvarenu dobit u toj godini.
Tako će biti i kod nas kad se uvede.
Da pojednostavim,.. kupiš danas 1000 dionica za 1000 eura i prodaš ih za 3000 za 5 godina npr. u februaru 2026. Neće biti obračunat porez na kapitalnu dobit od 2000 eura nego samo za dobit ostvarenu od 01.01.2025. do dana prodaje. I to vjerovatno tako što ćeš platiti porez za 2025. A kada budeš radio poresku prijavu za 2026. Onda i fobit ostvarenu u ta dva mjeseca 2026.
Moraš voditi evidenciju svake kupovine i prodaje i ako si svake godine kupio po 1000 dionica neke kompanije,. Kad prodaješ računa se da prvo prodaješ najstarije dionice.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1779 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

Ci-Nick wrote: 02/11/2021 07:33
chuwi wrote: 01/11/2021 20:35

Da porez je na dobit, ne bas 30% nego 27% skupa sa svim njihovim porezima. To da se ne placa ako je duze od dvije godine prvi put cujem, toga nema kod njih. Zakon je toliko detaljan i komplikovan do bola, samo iskusni ulagaci su u stanju da ga sami obracunaju i priloze Finanzamtu. Inace skoro svi online Brokeri ga automatski obracunavaju i anonimno predaju u tvoje ime, CapTrader je jedini koji sam nasao sa pristojnim naknadama koji ga automatski ne obracunava i koji ima dobre rewiev.
Pozicije i tako tako nece biti iste tokom par godina, neke cu mislim mjenjati.
Dabogda ja platio milion eura poreza na dobit!
Dakle nisam se bavio porezom na kapitalnu dobit u Njemačkoj ali mislim da se ne plaća na cijelu dobit nego samo na ostvarenu dobit u toj godini.
Tako će biti i kod nas kad se uvede.
Da pojednostavim,.. kupiš danas 1000 dionica za 1000 eura i prodaš ih za 3000 za 5 godina npr. u februaru 2026. Neće biti obračunat porez na kapitalnu dobit od 2000 eura nego samo za dobit ostvarenu od 01.01.2025. do dana prodaje. I to vjerovatno tako što ćeš platiti porez za 2025. A kada budeš radio poresku prijavu za 2026. Onda i fobit ostvarenu u ta dva mjeseca 2026.
Moraš voditi evidenciju svake kupovine i prodaje i ako si svake godine kupio po 1000 dionica neke kompanije,. Kad prodaješ računa se da prvo prodaješ najstarije dionice.
Ne znam kako je moguce placati onda porez na nerealizovanu dobit. Porez placas na realizovanu dobit. Racuna se kao razlika izmedju kupovne i prodajne cijene, nevezano za tekucu godinu. Cak mnoga zakonodavstva daju olaksice ako je period duzi.

Ako je istina ovo sto pricas(nisam licno citao njihove zakone), onda bi bilo logicno da drzis neku poziciju dok u toj tekucoj godini ne dozivis neki minus, onda je zatvoris i platis 0% dobiti. Nema smisla nikakvoga.
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#1780 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Mislim da je prijedlog da porez bude samo na pozitivnu razliku između kupovne cijene i prodajne cijene i to ako je između toga period kraći od dvije godine, ili tako nešto.
Za dugoročna ulaganja ne bi trebalo biti poreza na kapitalnu dobit.
Ovo uz ogradu da sam ja tako shvatio prijedlog koji sam površno pročitao negdje.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#1781 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

HerrFlick999 wrote: 02/11/2021 10:28
Ci-Nick wrote: 02/11/2021 07:33

Dabogda ja platio milion eura poreza na dobit!
Dakle nisam se bavio porezom na kapitalnu dobit u Njemačkoj ali mislim da se ne plaća na cijelu dobit nego samo na ostvarenu dobit u toj godini.
Tako će biti i kod nas kad se uvede.
Da pojednostavim,.. kupiš danas 1000 dionica za 1000 eura i prodaš ih za 3000 za 5 godina npr. u februaru 2026. Neće biti obračunat porez na kapitalnu dobit od 2000 eura nego samo za dobit ostvarenu od 01.01.2025. do dana prodaje. I to vjerovatno tako što ćeš platiti porez za 2025. A kada budeš radio poresku prijavu za 2026. Onda i fobit ostvarenu u ta dva mjeseca 2026.
Moraš voditi evidenciju svake kupovine i prodaje i ako si svake godine kupio po 1000 dionica neke kompanije,. Kad prodaješ računa se da prvo prodaješ najstarije dionice.
Ne znam kako je moguce placati onda porez na nerealizovanu dobit. Porez placas na realizovanu dobit. Racuna se kao razlika izmedju kupovne i prodajne cijene, nevezano za tekucu godinu. Cak mnoga zakonodavstva daju olaksice ako je period duzi.

Ako je istina ovo sto pricas(nisam licno citao njihove zakone), onda bi bilo logicno da drzis neku poziciju dok u toj tekucoj godini ne dozivis neki minus, onda je zatvoris i platis 0% dobiti. Nema smisla nikakvoga.
Na isplaćenu dividendu ćeš svake godine platiti 25% poreza i šta bi nakon 20 godina držanja dionica trebao na kraju platiti porez na kapitalnu dobit još 25%?
Poreski period je godina dana..

https://www.vlh.de/wissen-service/steue ... teuer.html

Koliko razumijem ipak se plaća 25% na kapitalnu dobit. Puno brate,. tebi rizik, državi porezi,.. :run:
User avatar
Gekon
Posts: 114
Joined: 15/03/2016 13:05

#1782 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Gekon »

Jel ikome isplacena dividenda za BHT ?
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#1783 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Od 08.11
Zarco5
Posts: 6
Joined: 04/11/2021 12:09

#1784 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Zarco5 »

Zdravo svima, u dva navrata sam zvao Raiffaisen brokere i zamolio ih da mi posalju svoj cjenovnik za trgovinu na internacionalnim trzistima i svu potrebnu dokumentaciju za sklapanje ugovora, ali to nisu uradili, vjerovatno jer su zakljucili da nisam jedan od onih sto imaju pola miliona kapitala, sto je ocigledno njihova ciljna grupa. Pa sam se odlucio da nadjem drugu neku opciju, naravno najbolje bi bilo da mi iz FBiH mozemo koristiti recimo IB. Pa me zanima koje su jos mogucnosti u FBiH za trgovinu na internacionalnim berzama od brokera? Da li ima banka koja bi htjela poslati novac sa mog racuna na npr. IB ili nekog drugog stranog brokera? Da li ima ikakvih prijedloga o promjeni zakona o deviznom poslovanju i da li bi ga mogao neko od nas sitnijih igraca mozda pokrenuti?
User avatar
Gekon
Posts: 114
Joined: 15/03/2016 13:05

#1785 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Gekon »

Jel se ovo meni cini ili se obara cijena Telekoma ovim sitnim prodajama. Daju se mali nalozi za prodaju sa namjerno niskim cijenama ?
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#1786 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Klasika na SASE.
A ako povezes transakciju od neki dan gdje je frtalj miliona maraka promijenilo vlasnika za 20-tak hiljada dionica, onda bi se moglo doci do nekih interesantnih pretpostavki.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1787 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Zarco5 wrote: 04/11/2021 12:19 Zdravo svima, u dva navrata sam zvao Raiffaisen brokere i zamolio ih da mi posalju svoj cjenovnik za trgovinu na internacionalnim trzistima i svu potrebnu dokumentaciju za sklapanje ugovora, ali to nisu uradili, vjerovatno jer su zakljucili da nisam jedan od onih sto imaju pola miliona kapitala, sto je ocigledno njihova ciljna grupa. Pa sam se odlucio da nadjem drugu neku opciju, naravno najbolje bi bilo da mi iz FBiH mozemo koristiti recimo IB. Pa me zanima koje su jos mogucnosti u FBiH za trgovinu na internacionalnim berzama od brokera? Da li ima banka koja bi htjela poslati novac sa mog racuna na npr. IB ili nekog drugog stranog brokera? Da li ima ikakvih prijedloga o promjeni zakona o deviznom poslovanju i da li bi ga mogao neko od nas sitnijih igraca mozda pokrenuti?
Ko ce znati zasto ti nisu odgovorili. Meni su odgovorili vrlo brzo i detaljno. A recimo onaj eurobroker mi nije odgovorio, isto sam bio popizd... kao i ti, a poslije nekog vremena hoce da budemo prijatelji na fejsbuku, wtf? Probaj telefonom.
Bojim se da od nekog novog zakona gdje ce dozvoliti trgovanje preko ib nema nista jos dugo.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4462
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#1788 Re: dionice, kupovina itd.

Post by VladaFBiH »

Gekon wrote: 04/11/2021 20:10 Jel se ovo meni cini ili se obara cijena Telekoma ovim sitnim prodajama. Daju se mali nalozi za prodaju sa namjerno niskim cijenama ?
čini ti se; trenutno s kupovne strane stoji 4.202kom po cijeni od 10.50 a s prodajne strane 1.000kom po cijeni 11.69
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#1789 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Gekon wrote: 03/11/2021 20:07 Jel ikome isplacena dividenda za BHT ?
Upravo legla,.. dobro radi RVP.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4462
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#1790 Re: dionice, kupovina itd.

Post by VladaFBiH »

Gekon wrote: 03/11/2021 20:07 Jel ikome isplacena dividenda za BHT ?
upravo legla
User avatar
Gekon
Posts: 114
Joined: 15/03/2016 13:05

#1791 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Gekon »

I meni legla dividenda, brzi su.
Zarco5
Posts: 6
Joined: 04/11/2021 12:09

#1792 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Zarco5 »

Diverse wrote: 04/11/2021 22:57 Ko ce znati zasto ti nisu odgovorili. Meni su odgovorili vrlo brzo i detaljno. A recimo onaj eurobroker mi nije odgovorio, isto sam bio popizd... kao i ti, a poslije nekog vremena hoce da budemo prijatelji na fejsbuku, wtf? Probaj telefonom.
Bojim se da od nekog novog zakona gdje ce dozvoliti trgovanje preko ib nema nista jos dugo.
Evo poslali su mi danas te tarife, a bolje da nisu... U sustini kao sto rekoh ciljna grupa im je >500,000KM. I sto se tice Eurobrokera, imamo li mi iz FBiH pravo koristit njihove usluge?
User avatar
drndalo
Posts: 22817
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1793 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

A sto ne bi imao pravo? Imas li pravo koristiti Novu Banku iz BL?
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1794 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Zarco5 wrote: 05/11/2021 17:38
Diverse wrote: 04/11/2021 22:57 Ko ce znati zasto ti nisu odgovorili. Meni su odgovorili vrlo brzo i detaljno. A recimo onaj eurobroker mi nije odgovorio, isto sam bio popizd... kao i ti, a poslije nekog vremena hoce da budemo prijatelji na fejsbuku, wtf? Probaj telefonom.
Bojim se da od nekog novog zakona gdje ce dozvoliti trgovanje preko ib nema nista jos dugo.
Evo poslali su mi danas te tarife, a bolje da nisu... U sustini kao sto rekoh ciljna grupa im je >500,000KM. I sto se tice Eurobrokera, imamo li mi iz FBiH pravo koristit njihove usluge?
Ja sam racunao da bi na 70 000 KM vec kao nesto moglo da se i isplati (u nedostatku boljeg), jer ono skrbnistvo kao fiksni trosak je 700KM, pa da bude 1% godisnje. Sve ostalo zavisi od kolicine prometa. Ako samo kupujes da bi cuvao na duzi period (min negdje 5000km po kupovini) svaka transakcija mislim da dodje 1,5-3%. A ima i skrivenih troskova vjerujem. Za neke ceste kupovine i prodaje, narocito dionica koje imaju mali prinos, prevelike su to provizije. Jbg, ne znam.
Za Eurobroker i Monetabroker navodno ne moze, ali ima ljudi koji ulazu preko njih (i ja mdju njima) i nemaju nikakvih problema. Najbolje je da ih pitas.
Zarco5
Posts: 6
Joined: 04/11/2021 12:09

#1795 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Zarco5 »

drndalo wrote: 05/11/2021 18:03 A sto ne bi imao pravo? Imas li pravo koristiti Novu Banku iz BL?
Radi zakona o deviznom poslovanju: http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/z ... .47-10.pdf, pogledaj clan 18.
Zarco5
Posts: 6
Joined: 04/11/2021 12:09

#1796 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Zarco5 »

Diverse wrote: 05/11/2021 18:26
Zarco5 wrote: 05/11/2021 17:38
Evo poslali su mi danas te tarife, a bolje da nisu... U sustini kao sto rekoh ciljna grupa im je >500,000KM. I sto se tice Eurobrokera, imamo li mi iz FBiH pravo koristit njihove usluge?
Ja sam racunao da bi na 70 000 KM vec kao nesto moglo da se i isplati (u nedostatku boljeg), jer ono skrbnistvo kao fiksni trosak je 700KM, pa da bude 1% godisnje. Sve ostalo zavisi od kolicine prometa. Ako samo kupujes da bi cuvao na duzi period (min negdje 5000km po kupovini) svaka transakcija mislim da dodje 1,5-3%. A ima i skrivenih troskova vjerujem. Za neke ceste kupovine i prodaje, narocito dionica koje imaju mali prinos, prevelike su to provizije. Jbg, ne znam.
Za Eurobroker i Monetabroker navodno ne moze, ali ima ljudi koji ulazu preko njih (i ja mdju njima) i nemaju nikakvih problema. Najbolje je da ih pitas.
Znaci evo sada sto sam istrazio, Eurobroker i Monetbroker su ustvari brokeri za brokera, zar se niko od genijalaca silnih u federaciji nije mogao toga dosjetiti, nego smo dopustili Raifaisenov monopol potpuni. A isto me zanima ako znas ista za onaj capital.com, dosta raje spominje tu aplikaciju i nisu imali problema nikakvih sto se tice transfera novca.
User avatar
drndalo
Posts: 22817
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1797 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Zarco5 wrote: 05/11/2021 19:51
drndalo wrote: 05/11/2021 18:03 A sto ne bi imao pravo? Imas li pravo koristiti Novu Banku iz BL?
Radi zakona o deviznom poslovanju: http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/z ... .47-10.pdf, pogledaj clan 18.
Dobro, ti budi legalista i poslusaj njih, nemoj ove sto su vec s njima potpisali ugovore i rade... Pravna lica su, registrovani, potpises ugovor s njima sve postujuci, CIPS, LK, litra krvi, nije do tebe gdje su registrovani u BiH.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1798 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Zarco5 wrote: 05/11/2021 20:01
Diverse wrote: 05/11/2021 18:26

Ja sam racunao da bi na 70 000 KM vec kao nesto moglo da se i isplati (u nedostatku boljeg), jer ono skrbnistvo kao fiksni trosak je 700KM, pa da bude 1% godisnje. Sve ostalo zavisi od kolicine prometa. Ako samo kupujes da bi cuvao na duzi period (min negdje 5000km po kupovini) svaka transakcija mislim da dodje 1,5-3%. A ima i skrivenih troskova vjerujem. Za neke ceste kupovine i prodaje, narocito dionica koje imaju mali prinos, prevelike su to provizije. Jbg, ne znam.
Za Eurobroker i Monetabroker navodno ne moze, ali ima ljudi koji ulazu preko njih (i ja mdju njima) i nemaju nikakvih problema. Najbolje je da ih pitas.
Znaci evo sada sto sam istrazio, Eurobroker i Monetbroker su ustvari brokeri za brokera, zar se niko od genijalaca silnih u federaciji nije mogao toga dosjetiti, nego smo dopustili Raifaisenov monopol potpuni. A isto me zanima ako znas ista za onaj capital.com, dosta raje spominje tu aplikaciju i nisu imali problema nikakvih sto se tice transfera novca.
Capital.com je izgleda samo za trejdere, i sve im je leverage, od 1:5 do 1:50. Treba to izbjegavati, izgubiti pare samo tako.
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#1799 Re: dionice, kupovina itd.

Post by -Ekser- »

Zarco5 wrote: 05/11/2021 20:01
Diverse wrote: 05/11/2021 18:26

Ja sam racunao da bi na 70 000 KM vec kao nesto moglo da se i isplati (u nedostatku boljeg), jer ono skrbnistvo kao fiksni trosak je 700KM, pa da bude 1% godisnje. Sve ostalo zavisi od kolicine prometa. Ako samo kupujes da bi cuvao na duzi period (min negdje 5000km po kupovini) svaka transakcija mislim da dodje 1,5-3%. A ima i skrivenih troskova vjerujem. Za neke ceste kupovine i prodaje, narocito dionica koje imaju mali prinos, prevelike su to provizije. Jbg, ne znam.
Za Eurobroker i Monetabroker navodno ne moze, ali ima ljudi koji ulazu preko njih (i ja mdju njima) i nemaju nikakvih problema. Najbolje je da ih pitas.
Znaci evo sada sto sam istrazio, Eurobroker i Monetbroker su ustvari brokeri za brokera, zar se niko od genijalaca silnih u federaciji nije mogao toga dosjetiti, nego smo dopustili Raifaisenov monopol potpuni. A isto me zanima ako znas ista za onaj capital.com, dosta raje spominje tu aplikaciju i nisu imali problema nikakvih sto se tice transfera novca.
Da, IB ispod haube. Nisu oni jedini. I mnogo veći od njih idu preko IB-a. I DeGiro i TradeSation između ostalog. Kad sam već kod TradeStationa, evo ga TradeStation-ov ogranak za trgovinu akcijama bez naknade. Kažu da su dostupni globalno.

https://www.tradearies.com

Za brokera treba para, pošto 500000 KM je obavezna rezerva za brokersku licencu u FBiH i naravno stručni ljudi koji će to voditi.
Zarco5
Posts: 6
Joined: 04/11/2021 12:09

#1800 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Zarco5 »

Diverse wrote: 05/11/2021 18:26
Zarco5 wrote: 05/11/2021 17:38
Evo poslali su mi danas te tarife, a bolje da nisu... U sustini kao sto rekoh ciljna grupa im je >500,000KM. I sto se tice Eurobrokera, imamo li mi iz FBiH pravo koristit njihove usluge?
Ja sam racunao da bi na 70 000 KM vec kao nesto moglo da se i isplati (u nedostatku boljeg), jer ono skrbnistvo kao fiksni trosak je 700KM, pa da bude 1% godisnje. Sve ostalo zavisi od kolicine prometa. Ako samo kupujes da bi cuvao na duzi period (min negdje 5000km po kupovini) svaka transakcija mislim da dodje 1,5-3%. A ima i skrivenih troskova vjerujem. Za neke ceste kupovine i prodaje, narocito dionica koje imaju mali prinos, prevelike su to provizije. Jbg, ne znam.
Za Eurobroker i Monetabroker navodno ne moze, ali ima ljudi koji ulazu preko njih (i ja mdju njima) i nemaju nikakvih problema. Najbolje je da ih pitas.
Zaboravih pitat, jesi li pare poslao Eurobrokeru preko neke banke(ako da, koje) ili direktno njima?
Post Reply