Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1326 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Svaki broker bi to trebao da isplati na racun. Sumnjam bas da im daju da se zezaju s gotovinom.
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 407
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#1327 Re: dionice, kupovina itd.

Post by srce_ruke_lopata »

Ko drži AMC? Ja mislim da ima velike šanse da će dostići bar $300 u narednih par sedmica...sad se kajem što više nisam kupio kad je bio oko $5 u Januaru...
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#1328 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

srce_ruke_lopata wrote: 03/06/2021 02:49 Ko drži AMC? Ja mislim da ima velike šanse da će dostići bar $300 u narednih par sedmica...sad se kajem što više nisam kupio kad je bio oko $5 u Januaru...
Možda će ti biti žao ako sad ne prodaš..
Kompanija koja ima dug 1,3 milijarde dolara, iznad visine kapitala trenutno vrijedi tržišno preko 13 milijardi.
Ta luda Amerika..
izvrsni direktor
Posts: 9150
Joined: 20/12/2018 16:11

#1329 Re: dionice, kupovina itd.

Post by izvrsni direktor »

Meme akcije su za brzu zaradu...ko zna na vrijeme povuci se.
Al bjezat od toga, cista lutrija hoces li ostat zavaljen sa nekom meme stock u velikim minusima ili ce porasti
izvrsni direktor
Posts: 9150
Joined: 20/12/2018 16:11

#1330 Re: dionice, kupovina itd.

Post by izvrsni direktor »

Ci-Nick wrote: 03/06/2021 08:18
srce_ruke_lopata wrote: 03/06/2021 02:49 Ko drži AMC? Ja mislim da ima velike šanse da će dostići bar $300 u narednih par sedmica...sad se kajem što više nisam kupio kad je bio oko $5 u Januaru...
Možda će ti biti žao ako sad ne prodaš..
Kompanija koja ima dug 1,3 milijarde dolara, iznad visine kapitala trenutno vrijedi tržišno preko 13 milijardi.
Ta luda Amerika..
Ako ti ukupan dug i trzisna vrijednost nesto govore, pogledaj volkswagen.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#1331 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

izvrsni direktor wrote: 03/06/2021 08:33
Ci-Nick wrote: 03/06/2021 08:18
srce_ruke_lopata wrote: 03/06/2021 02:49 Ko drži AMC? Ja mislim da ima velike šanse da će dostići bar $300 u narednih par sedmica...sad se kajem što više nisam kupio kad je bio oko $5 u Januaru...
Možda će ti biti žao ako sad ne prodaš..
Kompanija koja ima dug 1,3 milijarde dolara, iznad visine kapitala trenutno vrijedi tržišno preko 13 milijardi.
Ta luda Amerika..
Ako ti ukupan dug i trzisna vrijednost nesto govore, pogledaj volkswagen.
VW jeste u dugovima ali sve te obaveze ima pokrivene imovinom 415 milijardi duga i 113 milijardi vlastitog kapitala.
Dakle 113 milijardi knjigovodstvena vrijednost a tržišna je 143 milijarde eura.
Ova gore spomenuta kompanija nema vlastitog kapitala ni dolara, nego je u minusu 2,8 milijardi dolara a tržišna joj 13 milijardi dolara.
Tako da su te dvije kompanije neuporedive.
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 407
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#1332 Re: dionice, kupovina itd.

Post by srce_ruke_lopata »

izvrsni direktor wrote: 03/06/2021 08:32 Meme akcije su za brzu zaradu...ko zna na vrijeme povuci se.
Al bjezat od toga, cista lutrija hoces li ostat zavaljen sa nekom meme stock u velikim minusima ili ce porasti
Kockanje cisto, al eto drzim ga još pa kud puklo...sve ili ništa :)
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1333 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Evo sad palo za 25%. To je bas za neku zabavu, meme stocks, naravno neko i zaradi, a puno ih pogubi pare, kao i sa kripto valutama. Svi se navucemo kada cujemo da se neko na tome obogatio, a za one sto su im zivotne ustedjevine nestale preko noci za njih ne znamo, jer pate u tisini.
Jedna ispravka Ci Nicka, imaju oni vlastitiog kapitala 10 milijardi, nije da nemaju nista. Samo sto su u kreditima 12,8 milijardi, pa je pokrivenost kredita minus 2,8 milijardi, sto samo po sebi ne mora biti znak da kompanija ne vrijedi. Mnoge dolazece kompanije su nepokrivene kapitalom jer puno ulazu u razvoj i optimisticni su po pitanju povrata. Sad, sto se tice konkretno ove kompanije, ne znam da li je to slucaj, mozda i nije, mrzi me da ih proucavam detaljnije, jer sve dok su meme stock, jbes to.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#1334 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Industrialyzer »

Da li negdje postoji b/h/s verzija ili neki link originala? Dosta citam u zadnje vrijeme i sada je ovo doslo na red.

Image
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1335 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Ja to sve na engleskom, pun ih je torent. Poznavanje engleskog ti je rjesenje problema :-D
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1336 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Ako ne znas sa torentom, ili neces pdf, bude cesto na ebay-u povoljno.
Evo ima trenutno jedna da nije skupa.
https://www.ebay.com/itm/353429989317?e ... OSwyZVgWdh~
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#1337 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Industrialyzer »

Ma tako ih nalazim i citam inace, ali eto, ako ima dobro je, a ovu knjigu cu kupiti svakako jer se mora imati :-D

Ljudi se vecinom bave spekulativnim investiranjem, a ovo je jedini nacin ucenja da se to izbjegne.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1338 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Ne znam da li si citao Benjamin Grahama, Security Analysis, to ti je isto bitno stivo iz iste oblasti, cak bitnije od Buffetta.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#1339 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Industrialyzer »

Od Grahama sam citao The intelligent investor, tu koju spominjes nisam. Ima toliko toga da se uci da ce mi trebati nekoliko godina samo da procitam sve ove knjige, ali ovo gledam kao nesto cime cu se baviti za 5-10 godina tako da, lagano, knjiga po knjiga :-D
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1340 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

Industrialyzer wrote: 03/06/2021 18:19 Da li negdje postoji b/h/s verzija ili neki link originala? Dosta citam u zadnje vrijeme i sada je ovo doslo na red.

Image
Evo dobar jedan link:

User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#1341 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Industrialyzer »

Ima odlicnih prijedloga :thumbup:
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#1342 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

https://www.index.hr/vijesti/clanak/svi ... 80976.aspx

"Riskirajući gnjev široke baze fanova Elona Muska, neminovan zaključak koji se može izvući iz svega navedenog je da takvi trendovi ozbiljno ugrožavaju pionire poput Tesle. Gomilu start-up kompanija koje se mogu pohvaliti vrtoglavim valuacijama da i ne spominjemo. Njih je na površinu izbacila SPAC groznica, iznjedrivši uistinu smiješne projekcije budućih prihoda i milijarde dolara na papiru, no kompanije koje zasad tek sustavno prže kapital svojih investitora teško se mogu nositi s velikim igračima i njihovim (enormnim) razvojnim budžetima."

Koliko puta sam ponovio da je sve to prenapuhano.
Mnogi sljedbenici velikog gurua će uskoro oplakati.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1343 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Peter Lyncha obavezno procitaj, obje. On je orijentisan na growth stocks, njihovu analizu, prepoznavanje, mada je obradio sve vrste kompanija. Uostalom, njegova formula se koristi i dan danas. Mada sama za sebe, nije dovoljna za vrednovanje kompanije.
Howard S. Marks - "The Most Important Thing" je vise zbirka njegovih zakljucaka i mudrosti, ali isto odlicna.
Ja bih dodao knige Phil Towna, jer su konkretne, sa konkretim postupkom, a vecina pomenutih na linku, a i inace knjige o investiranju, su vise manje filozofiranje i puka teorija bez prakticnih primjera.
Dobar savjet na linku je da na youtubeu pratis ljude koji vrse analizu konkretne kompanije pred tobom, tako se puno nauci, kao Tom Nash, Sven Carlin i mnogi drugi. Samo ukucaj ime kompanije i rijec analyses. nemoj naravno slusati svaku budalu, vec pogledaj bar da li ima puno pratilaca, jer su kvalitetni analiticari prepoznati od strane publike, youtube je tu zakon.
Kad smo kod youtubea, odlican ti je The Swedish Investor, jer se njegov kanal sastoji od prepricavanja knjiga za investiranje, izvlaci najbitnije pouke knjige (takeaways). Tako da em imas spisak vecine najbitnijih knjiga za investiranje, em u kratkim videima zakljucis da li je neka knjiga vrijedna citanja ili nije.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#1344 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Industrialyzer »

Diverse wrote: 04/06/2021 10:09 Peter Lyncha obavezno procitaj, obje. On je orijentisan na growth stocks, njihovu analizu, prepoznavanje, mada je obradio sve vrste kompanija. Uostalom, njegova formula se koristi i dan danas. Mada sama za sebe, nije dovoljna za vrednovanje kompanije.
Howard S. Marks - "The Most Important Thing" je vise zbirka njegovih zakljucaka i mudrosti, ali isto odlicna.
Ja bih dodao knige Phil Towna, jer su konkretne, sa konkretim postupkom, a vecina pomenutih na linku, a i inace knjige o investiranju, su vise manje filozofiranje i puka teorija bez prakticnih primjera.
Dobar savjet na linku je da na youtubeu pratis ljude koji vrse analizu konkretne kompanije pred tobom, tako se puno nauci, kao Tom Nash, Sven Carlin i mnogi drugi. Samo ukucaj ime kompanije i rijec analyses. nemoj naravno slusati svaku budalu, vec pogledaj bar da li ima puno pratilaca, jer su kvalitetni analiticari prepoznati od strane publike, youtube je tu zakon.
Kad smo kod youtubea, odlican ti je The Swedish Investor, jer se njegov kanal sastoji od prepricavanja knjiga za investiranje, izvlaci najbitnije pouke knjige (takeaways). Tako da em imas spisak vecine najbitnijih knjiga za investiranje, em u kratkim videima zakljucis da li je neka knjiga vrijedna citanja ili nije.
Swedish investor je na redovnom repertoaru, ne mogu da vjerujem koliko covjek kvalitetno obradjuje knjigu po knjigu. :thumbup:

To filozofiranje zelim da izbjegnem, zanimaju me konkretne stvari.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1345 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

Uzmite Mishkina i njegovu Financial Markets and Institutions. Te get rich šeme i strategije investiranja služe najviše, a često i jedino, onima koji ih prodaju.
izvrsni direktor
Posts: 9150
Joined: 20/12/2018 16:11

#1346 Re: dionice, kupovina itd.

Post by izvrsni direktor »

Ci-Nick wrote: 04/06/2021 09:40 https://www.index.hr/vijesti/clanak/svi ... 80976.aspx

"Riskirajući gnjev široke baze fanova Elona Muska, neminovan zaključak koji se može izvući iz svega navedenog je da takvi trendovi ozbiljno ugrožavaju pionire poput Tesle. Gomilu start-up kompanija koje se mogu pohvaliti vrtoglavim valuacijama da i ne spominjemo. Njih je na površinu izbacila SPAC groznica, iznjedrivši uistinu smiješne projekcije budućih prihoda i milijarde dolara na papiru, no kompanije koje zasad tek sustavno prže kapital svojih investitora teško se mogu nositi s velikim igračima i njihovim (enormnim) razvojnim budžetima."

Koliko puta sam ponovio da je sve to prenapuhano.
Mnogi sljedbenici velikog gurua će uskoro oplakati.
Al si ti zato plakao dok su sljedbenici velikog gurua enormno zaradjivali na pumpanju cijena. Za ove druge idalje postoji velika i realna sansa da se povuku i ne oplacu, ali za tebe je nepovratno propustena prilika za zaradu..tako da, ipak ces ti duze plakati dok na forumu budes pisao "jesam vam rekao da ce pasti".

Ne znam sta imate od tog radovanja sto ce neko nekad oplakati mozda ?
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#1347 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

izvrsni direktor wrote: 04/06/2021 11:29
Ci-Nick wrote: 04/06/2021 09:40 https://www.index.hr/vijesti/clanak/svi ... 80976.aspx

"Riskirajući gnjev široke baze fanova Elona Muska, neminovan zaključak koji se može izvući iz svega navedenog je da takvi trendovi ozbiljno ugrožavaju pionire poput Tesle. Gomilu start-up kompanija koje se mogu pohvaliti vrtoglavim valuacijama da i ne spominjemo. Njih je na površinu izbacila SPAC groznica, iznjedrivši uistinu smiješne projekcije budućih prihoda i milijarde dolara na papiru, no kompanije koje zasad tek sustavno prže kapital svojih investitora teško se mogu nositi s velikim igračima i njihovim (enormnim) razvojnim budžetima."

Koliko puta sam ponovio da je sve to prenapuhano.
Mnogi sljedbenici velikog gurua će uskoro oplakati.
Al si ti zato plakao dok su sljedbenici velikog gurua enormno zaradjivali na pumpanju cijena. Za ove druge idalje postoji velika i realna sansa da se povuku i ne oplacu, ali za tebe je nepovratno propustena prilika za zaradu..tako da, ipak ces ti duze plakati dok na forumu budes pisao "jesam vam rekao da ce pasti"
Ko se može povući ?
Ovi što su plaćali po sedamsto i kusur dolara ?
S obzirom na dobit koju su ostvarili i dividendu koju su isplatili a koja je 0 dolara,.. zbirni iznos zarade onih koji su na vrijeme izišli bit će jednak gubitku onih koji su ostali.
Ista matematika kao i na bitcoinu.
Živim u Bosni i nisam imao prilike da kupim, pa mi ne može biti ni krivo ni žao, a i da sam imao nikad ne bi platio iznad razumne cijene.
Nisam pisao da bi dokazao da sam u pravu,.. nego upozoravao zbog nekih euforičnih izjava.
izvrsni direktor
Posts: 9150
Joined: 20/12/2018 16:11

#1348 Re: dionice, kupovina itd.

Post by izvrsni direktor »

Ci-Nick wrote: 04/06/2021 11:42
izvrsni direktor wrote: 04/06/2021 11:29
Ci-Nick wrote: 04/06/2021 09:40 https://www.index.hr/vijesti/clanak/svi ... 80976.aspx

"Riskirajući gnjev široke baze fanova Elona Muska, neminovan zaključak koji se može izvući iz svega navedenog je da takvi trendovi ozbiljno ugrožavaju pionire poput Tesle. Gomilu start-up kompanija koje se mogu pohvaliti vrtoglavim valuacijama da i ne spominjemo. Njih je na površinu izbacila SPAC groznica, iznjedrivši uistinu smiješne projekcije budućih prihoda i milijarde dolara na papiru, no kompanije koje zasad tek sustavno prže kapital svojih investitora teško se mogu nositi s velikim igračima i njihovim (enormnim) razvojnim budžetima."

Koliko puta sam ponovio da je sve to prenapuhano.
Mnogi sljedbenici velikog gurua će uskoro oplakati.
Al si ti zato plakao dok su sljedbenici velikog gurua enormno zaradjivali na pumpanju cijena. Za ove druge idalje postoji velika i realna sansa da se povuku i ne oplacu, ali za tebe je nepovratno propustena prilika za zaradu..tako da, ipak ces ti duze plakati dok na forumu budes pisao "jesam vam rekao da ce pasti"
Ko se može povući ?
Ovi što su plaćali po sedamsto i kusur dolara ?
S obzirom na dobit koju su ostvarili i dividendu koju su isplatili a koja je 0 dolara,.. zbirni iznos zarade onih koji su na vrijeme izišli bit će jednak gubitku onih koji su ostali.
Ista matematika kao i na bitcoinu.
Živim u Bosni i nisam imao prilike da kupim, pa mi ne može biti ni krivo ni žao, a i da sam imao nikad ne bi platio iznad razumne cijene.
Nisam pisao da bi dokazao da sam u pravu,.. nego upozoravao zbog nekih euforičnih izjava.
Kako sam i pretpostavio, zbog zalosti za propzstenom zaradom si zajedljiv i nadas se tudjem oplakivanju.
Moze se kulturno upozorit i upozorenje obrazlozit, neko ce ti i biti zahvalan.
Nasladjivanjem sto ce neko mozda oplakivati ubijas volju svakom da napise nesto ovdje
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#1349 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

izvrsni direktor wrote: 04/06/2021 12:10
Ci-Nick wrote: 04/06/2021 11:42
izvrsni direktor wrote: 04/06/2021 11:29
Al si ti zato plakao dok su sljedbenici velikog gurua enormno zaradjivali na pumpanju cijena. Za ove druge idalje postoji velika i realna sansa da se povuku i ne oplacu, ali za tebe je nepovratno propustena prilika za zaradu..tako da, ipak ces ti duze plakati dok na forumu budes pisao "jesam vam rekao da ce pasti"
Ko se može povući ?
Ovi što su plaćali po sedamsto i kusur dolara ?
S obzirom na dobit koju su ostvarili i dividendu koju su isplatili a koja je 0 dolara,.. zbirni iznos zarade onih koji su na vrijeme izišli bit će jednak gubitku onih koji su ostali.
Ista matematika kao i na bitcoinu.
Živim u Bosni i nisam imao prilike da kupim, pa mi ne može biti ni krivo ni žao, a i da sam imao nikad ne bi platio iznad razumne cijene.
Nisam pisao da bi dokazao da sam u pravu,.. nego upozoravao zbog nekih euforičnih izjava.
Kako sam i pretpostavio, zbog zalosti za propzstenom zaradom si zajedljiv i nadas se tudjem oplakivanju.
Moze se kulturno upozorit i upozorenje obrazlozit, neko ce ti i biti zahvalan.
Nasladjivanjem sto ce neko mozda oplakivati ubijas volju svakom da napise nesto ovdje
Po čemu si zaključio da se naslađujem?
Da mi je do naslađivanja čekao bi da padne ispod 100 dolara.
Moj komentar je bio čisto upozorenje.
Kao što sam i ranije pisao,.. da Tesla ne može vrijediti više od 5 najvećih svjetskih proizvođača automobila.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#1350 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Da se malo našalimo,..
https://www.klix.ba/biznis/privreda/oli ... /210604028

Da li će brzorastući bazen izići na berzu?
Ja bi investirao..
Post Reply