Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
drndalo
Posts: 22821
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1201 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Kupile se, legle se... Samo nek' isplacuju redovno, makar i 22%... :lol:
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#1202 Re: dionice, kupovina itd.

Post by SA 071 »

HerrFlick999 wrote: 01/03/2021 11:18 Neto dobit BHT-a:

2011 134.330.320
2012 131.700.576
2013 118.672.492
2014 78.587.866
2015 80.166.353
2016 92.799.266
2017 63.112.212
2018 56.201.494
2019 50.918.316


Jel moze neko da objasni ovo? Sa ove perspektive preduzece koje umire svakim danom sve vise. Ne znam, vrlo sam pazljiv sto se tice BHT-a, jedini iole zdrav telekom ovde je MTEL.
:lol: :lol: :lol:
Činjenica jeste da Mtel iskazuje veću dobit, ali da li je zdrav? Pa Mtel svake godine sakuplja pare da isplati dividendu. Na 31.12.2020. je imao keša na računu 5 miliona KM. Dividendu isplatio tek u drugoj polovini februara. Ima samo zakonske rezerve, sve ostalo je izvučeno.

U BHT je opet druga priča. Imaju konstantni pad prihoda i dobiti najvećim dijelom zahvaljujući Telemachu, ali ima unutrašnje rezerve i keša koliko hoćeš. Mislim preko 250 miliona KM.

Mtel ima bolji povrat na trenutnu cijenu, ali BHT u perspektivi može isplaćivati zadržanu dobit... Najbolje imati i jednih i drugih ;)
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#1203 Re: dionice, kupovina itd.

Post by SA 071 »

drndalo wrote: 02/03/2021 15:06 Kupile se, legle se... Samo nek' isplacuju redovno, makar i 22%... :lol:
Nadam se da će skupiti 48 miliona KM za isplatu do avgusta ;)
User avatar
drndalo
Posts: 22821
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1204 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

SA 071 wrote: 02/03/2021 15:11
drndalo wrote: 02/03/2021 15:06 Kupile se, legle se... Samo nek' isplacuju redovno, makar i 22%... :lol:
Nadam se da će skupiti 48 miliona KM za isplatu do avgusta ;)
Ma naravno da ce skupiti, najveci dionicar je jako zainteresovan za isplatu...
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#1205 Re: dionice, kupovina itd.

Post by SA 071 »

drndalo wrote: 02/03/2021 15:16
SA 071 wrote: 02/03/2021 15:11
drndalo wrote: 02/03/2021 15:06 Kupile se, legle se... Samo nek' isplacuju redovno, makar i 22%... :lol:
Nadam se da će skupiti 48 miliona KM za isplatu do avgusta ;)
Ma naravno da ce skupiti, najveci dionicar je jako zainteresovan za isplatu...
Pa jeste, ali prošle godine su ovaj prvi dio isplatili do 31.1. a ove godine su kasnili. Tako i ovaj drugi dio umjesto do kraja jula može biti tek nekad u septembru. Iz godine u godinu može postati sve teže i teže skupiti pare, pogotovo kada šiljiš rezultat... Pogledaj troškove amortizacije i rezervisanja sa 9 mjeseci i sa krajem godine. Sa 9 mjeseci su bili cca 90 mil. KM i logično bi bilo da su s krajem godine oko 120 miliona KM. A koliko su? O tome i takvim stvarima govorim...
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1206 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

SA 071 wrote: 02/03/2021 15:27
drndalo wrote: 02/03/2021 15:16
SA 071 wrote: 02/03/2021 15:11

Nadam se da će skupiti 48 miliona KM za isplatu do avgusta ;)
Ma naravno da ce skupiti, najveci dionicar je jako zainteresovan za isplatu...
Pa jeste, ali prošle godine su ovaj prvi dio isplatili do 31.1. a ove godine su kasnili. Tako i ovaj drugi dio umjesto do kraja jula može biti tek nekad u septembru. Iz godine u godinu može postati sve teže i teže skupiti pare, pogotovo kada šiljiš rezultat... Pogledaj troškove amortizacije i rezervisanja sa 9 mjeseci i sa krajem godine. Sa 9 mjeseci su bili cca 90 mil. KM i logično bi bilo da su s krajem godine oko 120 miliona KM. A koliko su? O tome i takvim stvarima govorim...
MTEL ima politiku da svake godine isplacuje kompletu preostalu neto dobit. Msm da nisu nikada gradili rezerve. Stvar je prosta, MTS zeli novac. Sto vise izvuku iz Banjaluke to bolje. MTEL je "cerka firma", tu da sluzi interesima Beograda. BH telekom je druga prica, sam za sebe, vodi svoju politiku. Zato su i tim stvarima ozbiljni.

Medjutim, imam dosta zajednickih interesa kao mali investitor sa Beogradom i MTS-om. I meni i njima u cilju da je dividenda redovna i visoka. Po meni best buy na trzistu u BIH.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55679
Joined: 15/12/2008 16:53

#1207 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ultima_palabra »

HerrFlick999 wrote: 02/03/2021 18:30
SA 071 wrote: 02/03/2021 15:27
drndalo wrote: 02/03/2021 15:16

Ma naravno da ce skupiti, najveci dionicar je jako zainteresovan za isplatu...
Pa jeste, ali prošle godine su ovaj prvi dio isplatili do 31.1. a ove godine su kasnili. Tako i ovaj drugi dio umjesto do kraja jula može biti tek nekad u septembru. Iz godine u godinu može postati sve teže i teže skupiti pare, pogotovo kada šiljiš rezultat... Pogledaj troškove amortizacije i rezervisanja sa 9 mjeseci i sa krajem godine. Sa 9 mjeseci su bili cca 90 mil. KM i logično bi bilo da su s krajem godine oko 120 miliona KM. A koliko su? O tome i takvim stvarima govorim...
MTEL ima politiku da svake godine isplacuje kompletu preostalu neto dobit. Msm da nisu nikada gradili rezerve. Stvar je prosta, MTS zeli novac. Sto vise izvuku iz Banjaluke to bolje. MTEL je "cerka firma", tu da sluzi interesima Beograda. BH telekom je druga prica, sam za sebe, vodi svoju politiku. Zato su i tim stvarima ozbiljni.

Medjutim, imam dosta zajednickih interesa kao mali investitor sa Beogradom i MTS-om. I meni i njima u cilju da je dividenda redovna i visoka. Po meni best buy na trzistu u BIH.
Dobro, to je svakako postenije nego izvlacenje para sporednim kanalima kao BHT i HT Mostar. Samo kakva je buducnost firme koja ne investira bukvalno nista u modernizaciju i kapacitete... ako si kratkorocni investitor to je ok, sve ostalo je upitno.
User avatar
drndalo
Posts: 22821
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1208 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Mtel je zadnje mislim 2-3 godine imao “neplaniranih” troskova za akvizicije konkurencije, sto je trebalo iskesirati.

Ove godine tog troska nece biti, a koliko je ulagano u tehniku se mozda moze vidjeti u tabelama, kome se da..?

Meni se ne da...
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#1209 Re: dionice, kupovina itd.

Post by SA 071 »

HerrFlick999 wrote: 02/03/2021 18:30
SA 071 wrote: 02/03/2021 15:27
drndalo wrote: 02/03/2021 15:16

Ma naravno da ce skupiti, najveci dionicar je jako zainteresovan za isplatu...
Pa jeste, ali prošle godine su ovaj prvi dio isplatili do 31.1. a ove godine su kasnili. Tako i ovaj drugi dio umjesto do kraja jula može biti tek nekad u septembru. Iz godine u godinu može postati sve teže i teže skupiti pare, pogotovo kada šiljiš rezultat... Pogledaj troškove amortizacije i rezervisanja sa 9 mjeseci i sa krajem godine. Sa 9 mjeseci su bili cca 90 mil. KM i logično bi bilo da su s krajem godine oko 120 miliona KM. A koliko su? O tome i takvim stvarima govorim...
MTEL ima politiku da svake godine isplacuje kompletu preostalu neto dobit. Msm da nisu nikada gradili rezerve. Stvar je prosta, MTS zeli novac. Sto vise izvuku iz Banjaluke to bolje. MTEL je "cerka firma", tu da sluzi interesima Beograda. BH telekom je druga prica, sam za sebe, vodi svoju politiku. Zato su i tim stvarima ozbiljni.

Medjutim, imam dosta zajednickih interesa kao mali investitor sa Beogradom i MTS-om. I meni i njima u cilju da je dividenda redovna i visoka. Po meni best buy na trzistu u BIH.
Ma naravno, i meni je u interesu da je što veća dividenda i da je redovna i tu podržavam većinskog vlasnika :) U smislu trenutnog povrata, to jeste trenutno best buy. Međutim, u dugom roku je bolje kupiti elektroprivredu. Ja sam gore samo skrenuo pažnju na činjenicu da možda situacija i nije sjajna kao što na prvu laicima izgleda i da je dosta toga tu prenapregnuto. Koliko dugo će sve ovo biti best buy?
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#1210 Re: dionice, kupovina itd.

Post by SA 071 »

ultima_palabra wrote: 02/03/2021 18:50
HerrFlick999 wrote: 02/03/2021 18:30
SA 071 wrote: 02/03/2021 15:27
Pa jeste, ali prošle godine su ovaj prvi dio isplatili do 31.1. a ove godine su kasnili. Tako i ovaj drugi dio umjesto do kraja jula može biti tek nekad u septembru. Iz godine u godinu može postati sve teže i teže skupiti pare, pogotovo kada šiljiš rezultat... Pogledaj troškove amortizacije i rezervisanja sa 9 mjeseci i sa krajem godine. Sa 9 mjeseci su bili cca 90 mil. KM i logično bi bilo da su s krajem godine oko 120 miliona KM. A koliko su? O tome i takvim stvarima govorim...
MTEL ima politiku da svake godine isplacuje kompletu preostalu neto dobit. Msm da nisu nikada gradili rezerve. Stvar je prosta, MTS zeli novac. Sto vise izvuku iz Banjaluke to bolje. MTEL je "cerka firma", tu da sluzi interesima Beograda. BH telekom je druga prica, sam za sebe, vodi svoju politiku. Zato su i tim stvarima ozbiljni.

Medjutim, imam dosta zajednickih interesa kao mali investitor sa Beogradom i MTS-om. I meni i njima u cilju da je dividenda redovna i visoka. Po meni best buy na trzistu u BIH.
Dobro, to je svakako postenije nego izvlacenje para sporednim kanalima kao BHT i HT Mostar. Samo kakva je buducnost firme koja ne investira bukvalno nista u modernizaciju i kapacitete... ako si kratkorocni investitor to je ok, sve ostalo je upitno.
Pa nije baš da se pare tamo ne izvlače sporednim kanalima. Možda čak i više nego u BHT. Nemoj zaboraviti da su digli ogromne kredite da isfinansiraju akvizicije koje su pravili prethodne 2-3 godine dok su se pripremali za rat sa Telemachom. Misliš da tu nije bilo dobro preplaćenih operatera? Ali zbog tih akvizicija i zaduženja, cash flow im je nategnut dobro...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#1211 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Haris.ba »

Dionice Elektroprivrede BH sa balastom hiljada rudara i neekonomicnih rudnika?

Gdje politika bira direktora? Neka hvala.
Ci-Nick
Posts: 5179
Joined: 15/03/2015 17:38

#1212 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Riješit će se rudnici vrlo brzo, Elektroprivreda će se srediti jer moraju ispoštovati želje i uslove EU. A to između ostalog znači i komercijalnu cijenu el. energije a ne socijalnu. Elektroprivreda proda trećinu proizvedene električne energije domaćinstvima. Po cijeni koja je 25% ispod proizvodne cijene. Dakle tu pravi čisti gubitak od blizu 100 miliona KM. Taj gubitak pokriva zaradom na prodanoj el. energiji prema privredi i na izvezenoj el. en.
Dakle sad da se prodajna cijena električne energije prema domaćinstvima podigne na proizvodnu cijenu,.. Čista dobit bi se uvećala za 3 KM po dionici.
A trenutna cijena dionice je 9,15 KM.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1213 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

SA 071 wrote: 03/03/2021 09:17
ultima_palabra wrote: 02/03/2021 18:50
HerrFlick999 wrote: 02/03/2021 18:30

MTEL ima politiku da svake godine isplacuje kompletu preostalu neto dobit. Msm da nisu nikada gradili rezerve. Stvar je prosta, MTS zeli novac. Sto vise izvuku iz Banjaluke to bolje. MTEL je "cerka firma", tu da sluzi interesima Beograda. BH telekom je druga prica, sam za sebe, vodi svoju politiku. Zato su i tim stvarima ozbiljni.

Medjutim, imam dosta zajednickih interesa kao mali investitor sa Beogradom i MTS-om. I meni i njima u cilju da je dividenda redovna i visoka. Po meni best buy na trzistu u BIH.
Dobro, to je svakako postenije nego izvlacenje para sporednim kanalima kao BHT i HT Mostar. Samo kakva je buducnost firme koja ne investira bukvalno nista u modernizaciju i kapacitete... ako si kratkorocni investitor to je ok, sve ostalo je upitno.
Pa nije baš da se pare tamo ne izvlače sporednim kanalima. Možda čak i više nego u BHT. Nemoj zaboraviti da su digli ogromne kredite da isfinansiraju akvizicije koje su pravili prethodne 2-3 godine dok su se pripremali za rat sa Telemachom. Misliš da tu nije bilo dobro preplaćenih operatera? Ali zbog tih akvizicija i zaduženja, cash flow im je nategnut dobro...
Prolazio sam im kroz knjige, MTEL ima dobiti sigurno 100mil ako ne i vise. Dobar dio se "izvlaci". Ali jedan dio se legalno izvlaci kroz dividende, tako da ono.

Uglavnom, nadam se do kraja godine izgraditi pozociju sa 10000 akcija mtela. Ako bude srece djeci ostaviti to. Ili do privatizacije MTS-a :izet:
User avatar
drndalo
Posts: 22821
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1214 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Nego de ti sredi malo te akcije da opadnu na berzi... Da se dokupi...

Zadnji put sam ih na 0.89 KM pazario... Preskupe su sad... 8-)
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1215 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

Opet pitanje, zasto bi neko firmu koja godisnje 10%+ dividende isplacuje prodavao po 80pf? Ako ti isplate 0.12KM po akciji a kupio si za 80pf imas blizu 20% prinos.
cetiri4
Posts: 65
Joined: 03/02/2021 12:19

#1216 Re: dionice, kupovina itd.

Post by cetiri4 »

.......
Last edited by cetiri4 on 11/03/2021 20:20, edited 1 time in total.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1217 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

cetiri4 wrote: 03/03/2021 19:20
HerrFlick999 wrote: 03/03/2021 19:05 Opet pitanje, zasto bi neko firmu koja godisnje 10%+ dividende isplacuje prodavao po 80pf? Ako ti isplate 0.12KM po akciji a kupio si za 80pf imas blizu 20% prinos.
Ukupna zarada na bilo kojoj akciji je rast vrijednosti akcije plus dividenda. U ovom gornjem slucaju , ako je cijena ostala 1.2 km a dividenda 0.12km, ti si na dobitku 10%. Ako je cijena pala na 0.8km, a dividenda i dalje 0.12km, ti si na gubitku skoro 20%, nisi na dobitku 20%. Gledati samo dividendu kao neki cisti prihod je obmanjivanje samog sebe.
Razumijemo se. Moje pitanje je usmjereno u pogledu zasto bi neko prodavao akciju stabilne firme koja raste, koja se odlicno nosi na trzistu i koja ima ogromnu dividendu. Logika nalaze da cijena akcije skace, a ne da opada.
cetiri4
Posts: 65
Joined: 03/02/2021 12:19

#1218 Re: dionice, kupovina itd.

Post by cetiri4 »

......
Last edited by cetiri4 on 11/03/2021 20:37, edited 1 time in total.
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#1219 Re: dionice, kupovina itd.

Post by -Ekser- »

ExNihilo wrote: 04/02/2021 10:17 Vrhunac naše investicione pameti - redaj stanove.

Da se makar napravi neki Robin Hood za našu berzu, toliko programera i kuraca/palaca, svi nešto laprdaju fintech, a niko nije pokušao približiti investiranje običnom čovjeku.

Pa i ovi astronomski troškovi za strana tržišta kapitala bi pali da ima više zainteresiranih...

Hajd da pitam ovog kolegu @Padishah, koji ima ETF u Irskoj da prati S&P 500?
Kome ovdje da poslože, kad ljudi takve poslove već rade za strance, u skladu sa angažmanom, dok ovdje, banke uglavnom neće da se bakću novotarijama, a za startupere je ovo veliki zalogaj, a i malo tržište, da bi se takav poduhvat isplatio, pošto tajna o besplatnom trgovanju, leži u ubiranju kamate na deponovana sredstva kod brokera, na bankovnom računu istog kod banke, koja daje određenu kamatu, za držanje novčanih sredstava kod njih. Osim toga, ti online brokeri, što daju besplatno trgovanje, obično imaju milijarde dolara svojih klijenata, na svom računu, za šta su morali da ulože puno u marketing, da dopru do klijenata i pojednostave im kako ulaganje funkcioniše i kako funkcioniše u online okruženju. Nije to samo napravi neku aplikaciju i pusti je na Google PlayStore. Ima tu nekih stvari, a i kad si nov u nečemu, rizikuješ da te ljudi ne shvate i baciš lovu u vjetar. Neko od stranaca mora da se reklamira i ovdje, da bi i neki naš počeo da ide u tom pravcu. Robin Hood je popularan globalno, pa i kod nas, samo što se kod nas ne reklamira, tako da masa naroda ovdje je čulo za neku aplikaciju, koja je "pomrsila konce" velikim ulagačima sa Wall Streeta, samo ne znaju dalje od toga, pošto ovdje nema reklamne kampanje za Robin Hood. Ja preko interneta pristupam preko VPN-a, ponajviše preko njemačkog, tako da, često mi iskaču reklame za razne online brokere, kao i reklama za njemačku N26 mobilnu banku, dok ovdje, na domaćoj IP adresi, iskače mi reklama za pozajmicu od 30 dana, sa kamatom od 25 odsto na 30 dana. Kad počne reklama i kod nas, biće to megapopularno, samo proćiće godine, dok se to ne desi, pošto i Coca Cola je postala megapopularna kod nas, tek decenijama poslije nastanka, dok ove fintech firme, u ubrzanom svijetu, tek će za jedno nekoliko godina biti popularne, ako i tada, pošto sve zavisi od interesa stranaca, za približavanje inovacija. Ako neko domaći krene sam u ovu priču, proćiće mu vrijeme samo u objašnjavanju, a vrijeme je novac, tako da ovdje je stvar vremena i novca, pošto jedan manji dio populacije već uveliko i jasno zna o ovome, samo očigledno, to nije dovoljno, da bi se ovo i kod nas ovo popularizovalo, za široke narodne mase. Evo jedan primjer, Opa aplikacija, koja je reklamirana na internetu, samo opet mnogi ne znaju šta je to, pošto ne znaju ni šta je Revoluta, a kamoli da znaju šta je Opa. Treba debeo marketing za inovacije, a i neka reklama, koja do detalja objašnjava, kako to sve funkcioniše u praksi i koja je sve prednost ovakvog načina ulaganja.
shheff
Posts: 694
Joined: 22/07/2013 14:11

#1220 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shheff »

-Ekser- wrote: 06/03/2021 18:44
ExNihilo wrote: 04/02/2021 10:17 Vrhunac naše investicione pameti - redaj stanove.

Da se makar napravi neki Robin Hood za našu berzu, toliko programera i kuraca/palaca, svi nešto laprdaju fintech, a niko nije pokušao približiti investiranje običnom čovjeku.

Pa i ovi astronomski troškovi za strana tržišta kapitala bi pali da ima više zainteresiranih...

Hajd da pitam ovog kolegu @Padishah, koji ima ETF u Irskoj da prati S&P 500?
Kome ovdje da poslože, kad ljudi takve poslove već rade za strance, u skladu sa angažmanom, dok ovdje, banke uglavnom neće da se bakću novotarijama, a za startupere je ovo veliki zalogaj, a i malo tržište, da bi se takav poduhvat isplatio, pošto tajna o besplatnom trgovanju, leži u ubiranju kamate na deponovana sredstva kod brokera, na bankovnom računu istog kod banke, koja daje određenu kamatu, za držanje novčanih sredstava kod njih. Osim toga, ti online brokeri, što daju besplatno trgovanje, obično imaju milijarde dolara svojih klijenata, na svom računu, za šta su morali da ulože puno u marketing, da dopru do klijenata i pojednostave im kako ulaganje funkcioniše i kako funkcioniše u online okruženju. Nije to samo napravi neku aplikaciju i pusti je na Google PlayStore. Ima tu nekih stvari, a i kad si nov u nečemu, rizikuješ da te ljudi ne shvate i baciš lovu u vjetar. Neko od stranaca mora da se reklamira i ovdje, da bi i neki naš počeo da ide u tom pravcu. Robin Hood je popularan globalno, pa i kod nas, samo što se kod nas ne reklamira, tako da masa naroda ovdje je čulo za neku aplikaciju, koja je "pomrsila konce" velikim ulagačima sa Wall Streeta, samo ne znaju dalje od toga, pošto ovdje nema reklamne kampanje za Robin Hood. Ja preko interneta pristupam preko VPN-a, ponajviše preko njemačkog, tako da, često mi iskaču reklame za razne online brokere, kao i reklama za njemačku N26 mobilnu banku, dok ovdje, na domaćoj IP adresi, iskače mi reklama za pozajmicu od 30 dana, sa kamatom od 25 odsto na 30 dana. Kad počne reklama i kod nas, biće to megapopularno, samo proćiće godine, dok se to ne desi, pošto i Coca Cola je postala megapopularna kod nas, tek decenijama poslije nastanka, dok ove fintech firme, u ubrzanom svijetu, tek će za jedno nekoliko godina biti popularne, ako i tada, pošto sve zavisi od interesa stranaca, za približavanje inovacija. Ako neko domaći krene sam u ovu priču, proćiće mu vrijeme samo u objašnjavanju, a vrijeme je novac, tako da ovdje je stvar vremena i novca, pošto jedan manji dio populacije već uveliko i jasno zna o ovome, samo očigledno, to nije dovoljno, da bi se ovo i kod nas ovo popularizovalo, za široke narodne mase. Evo jedan primjer, Opa aplikacija, koja je reklamirana na internetu, samo opet mnogi ne znaju šta je to, pošto ne znaju ni šta je Revoluta, a kamoli da znaju šta je Opa. Treba debeo marketing za inovacije, a i neka reklama, koja do detalja objašnjava, kako to sve funkcioniše u praksi i koja je sve prednost ovakvog načina ulaganja.
Sva su ti pitanja na mjestu samo si z. sa Opa app i reklamiranjem iste. Hajmo hraniti nezasite kapitaliste kad smo mi i predodređeni da budemo ovce za sisanje.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1221 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

-Ekser- wrote: 06/03/2021 18:44
ExNihilo wrote: 04/02/2021 10:17 Vrhunac naše investicione pameti - redaj stanove.

Da se makar napravi neki Robin Hood za našu berzu, toliko programera i kuraca/palaca, svi nešto laprdaju fintech, a niko nije pokušao približiti investiranje običnom čovjeku.

Pa i ovi astronomski troškovi za strana tržišta kapitala bi pali da ima više zainteresiranih...

Hajd da pitam ovog kolegu @Padishah, koji ima ETF u Irskoj da prati S&P 500?
Kome ovdje da poslože, kad ljudi takve poslove već rade za strance, u skladu sa angažmanom, dok ovdje, banke uglavnom neće da se bakću novotarijama, a za startupere je ovo veliki zalogaj, a i malo tržište, da bi se takav poduhvat isplatio, pošto tajna o besplatnom trgovanju, leži u ubiranju kamate na deponovana sredstva kod brokera, na bankovnom računu istog kod banke, koja daje određenu kamatu, za držanje novčanih sredstava kod njih. Osim toga, ti online brokeri, što daju besplatno trgovanje, obično imaju milijarde dolara svojih klijenata, na svom računu, za šta su morali da ulože puno u marketing, da dopru do klijenata i pojednostave im kako ulaganje funkcioniše i kako funkcioniše u online okruženju. Nije to samo napravi neku aplikaciju i pusti je na Google PlayStore. Ima tu nekih stvari, a i kad si nov u nečemu, rizikuješ da te ljudi ne shvate i baciš lovu u vjetar. Neko od stranaca mora da se reklamira i ovdje, da bi i neki naš počeo da ide u tom pravcu. Robin Hood je popularan globalno, pa i kod nas, samo što se kod nas ne reklamira, tako da masa naroda ovdje je čulo za neku aplikaciju, koja je "pomrsila konce" velikim ulagačima sa Wall Streeta, samo ne znaju dalje od toga, pošto ovdje nema reklamne kampanje za Robin Hood. Ja preko interneta pristupam preko VPN-a, ponajviše preko njemačkog, tako da, često mi iskaču reklame za razne online brokere, kao i reklama za njemačku N26 mobilnu banku, dok ovdje, na domaćoj IP adresi, iskače mi reklama za pozajmicu od 30 dana, sa kamatom od 25 odsto na 30 dana. Kad počne reklama i kod nas, biće to megapopularno, samo proćiće godine, dok se to ne desi, pošto i Coca Cola je postala megapopularna kod nas, tek decenijama poslije nastanka, dok ove fintech firme, u ubrzanom svijetu, tek će za jedno nekoliko godina biti popularne, ako i tada, pošto sve zavisi od interesa stranaca, za približavanje inovacija. Ako neko domaći krene sam u ovu priču, proćiće mu vrijeme samo u objašnjavanju, a vrijeme je novac, tako da ovdje je stvar vremena i novca, pošto jedan manji dio populacije već uveliko i jasno zna o ovome, samo očigledno, to nije dovoljno, da bi se ovo i kod nas ovo popularizovalo, za široke narodne mase. Evo jedan primjer, Opa aplikacija, koja je reklamirana na internetu, samo opet mnogi ne znaju šta je to, pošto ne znaju ni šta je Revoluta, a kamoli da znaju šta je Opa. Treba debeo marketing za inovacije, a i neka reklama, koja do detalja objašnjava, kako to sve funkcioniše u praksi i koja je sve prednost ovakvog načina ulaganja.
Razlog zašto Robinhood može ponuditi besplatno trgovanje nije u "ubiranju kamate na deponovana sredstva kod brokera", kako navodiš. Gro svojih prihoda Robinhood ostvaruje tako što velikim tržišnim igračima, tzv. market makersima (investicione banke i hedge fondovi) doslovce prodaje transakcije, koje onda ovi realiziraju. Market makersi im za iste plaćaju siću, ali na milione transakcija koliko Robinhood svaki dan obradi, riječ je o značajnim iznosima. Naravno, razlog zašto market makersi uopće kupuju transakcije od manjih brokera, kakav je i Robinhood, leži u tome što na volumenu trgovanja ostvaruju značajne uštede.

Kod nas nema takvih velikih igrača, ali bi postojanje aplikacije poput Robinhooda još uvijek smanjilo troškove trgovanja i približilo investiranje običnim ljudima, što i jeste bila poenta mog komentara. No, ono što je važnije, s obzirom da bi startup iza takve aplikacije bio registrovan kao broker, a brokeri imaju zakonsku osnovu za investiranje na strana tržišta kapitala, postojanje takve aplikacije omogućilo bi građanima da legalno trguju na stranim tržištima uz mininalne troškove i bez nepotrebne korespondencije sa brokerima, od čega bi finansijske koristi imali kako građani, tako i brokeri. Dakle, tržišna inicijativa apsolutno postoji.

BiH je vjerovatno jedina država u Evropi koja nema nikakvu trading aplikaciju koja je integrisana sa domaćom berzom. Nije to "napravi aplikaciju i pusti je na Google Play", ali nije ni nuklearna fizika. Takve aplikacije su postojale za većinu tržišta kapitala prije nego je fintech kovanica uopće ušla u upotrebu.

No, tu dolazimo do našeg IT sektora, koji je uglavnom zadovoljan outsourcingom, pa i ne pokušava više od toga. Naime, mada postoje tehnička znanja da se ovakvo nešto napravi, jer, kako i sam kažeš, slične stvari su se već radile za strane klijente, ne postoji poduzetnički duh i spremnost da se uhvate u koštac sa tržištem.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1222 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

Povela se jako interesantna prica ovde. Mislim da nece biti usluge poput RB-a kod nas jos dugo vremena. Previse je faktora. Ponajvise, nemamo ekonomiju dovoljno razvijenu. U citavoj BIH na 2 nase berze se prodaje aktivno oko 10tak firmi. Nesto malo obveznica i to je to. Dakle, inovacije se ne isplate zbog nedostatka trgovine/prometa.

A i kada bi postojalo trziste, besplatni brokeri poput RB-a postoje jer prodaju order flow velikim investitorima. Dakle, onda kada je proizvod besplatan, vi ste proizvod. Ne treba teziti "besplatnome" po meni, jer je nedodstizno u nasim uslovima.
Ono sto se treba postaviti kao osnovno pitanje od strane malih akcionara kod nas je zasto nas zakonski tjeraju da kada koristimo besplatne servise poput IB-a ili RB-a, moramo placati provizije lokalnim brokerima. Zamislite situaciju, firma koja obavlja 100% posla u transakcijama vam nista ne naplati, ali lokalni lopov ti naplati tu istu transakciju 5-10e ioako apsolutno nista nije uradio.


Kako je moguce da nema u drzavi ne postoji udruzenje malih akcionara da se zakonski rijesi to pitanje?
Ci-Nick
Posts: 5179
Joined: 15/03/2015 17:38

#1223 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Kod nas ne da nema napretka,.. nego se vraćamo polako nazad.
Uplaćivao sam životno osiguranje direktno u Austriji i onda 2008. ili 2009. ni jedna banka nije htjela da odradi to šugavo plaćanje od 600 eura, kažu ne dopušta zakon o deviznom plaćanju. Plaše se kazne.
Bratu koji je u Njemačkoj, sa mog računa na njegov račun prije 15 godina uplatio pozamicu od 5.000 eura, sad ne možeš ni to uraditi.
Problem je i par stotina eura uplatiti nekom na račun.
Na snazi je zakon o pranju novca al za siću kao što smo mi.
Kad je Špirić kupio stan u Beču za 500.000 eura sigurno ga nisu pitali za porijeklo novca.
Ako vjeruješ da moj novac na računu nije legalno stigao na račun, poduzmi zakonom propisane mjere, ako je to moj novac i legalno je stigao na moj račun,.. onda mi dozvoli da radim s njim šta želim, da li ću ga investirati van BiH ili nekom pokloniti, to je moj problem.
nekome
Posts: 2937
Joined: 17/05/2011 10:41

#1224 Re: dionice, kupovina itd.

Post by nekome »

Ci-Nick wrote: 07/03/2021 09:17 Kod nas ne da nema napretka,.. nego se vraćamo polako nazad.
Uplaćivao sam životno osiguranje direktno u Austriji i onda 2008. ili 2009. ni jedna banka nije htjela da odradi to šugavo plaćanje od 600 eura, kažu ne dopušta zakon o deviznom plaćanju. Plaše se kazne.
Bratu koji je u Njemačkoj, sa mog računa na njegov račun prije 15 godina uplatio pozamicu od 5.000 eura, sad ne možeš ni to uraditi.
Problem je i par stotina eura uplatiti nekom na račun.
Na snazi je zakon o pranju novca al za siću kao što smo mi.
Kad je Špirić kupio stan u Beču za 500.000 eura sigurno ga nisu pitali za porijeklo novca.
Ako vjeruješ da moj novac na računu nije legalno stigao na račun, poduzmi zakonom propisane mjere, ako je to moj novac i legalno je stigao na moj račun,.. onda mi dozvoli da radim s njim šta želim, da li ću ga investirati van BiH ili nekom pokloniti, to je moj problem.
Cek, kako mislis ne mozes uplatiti na strani racun? Nikako?
markmark
Posts: 87
Joined: 14/09/2020 11:17

#1225 Re: dionice, kupovina itd.

Post by markmark »

ExNihilo wrote: 07/03/2021 00:29 BiH je vjerovatno jedina država u Evropi koja nema nikakvu trading aplikaciju koja je integrisana sa domaćom berzom. Nije to "napravi aplikaciju i pusti je na Google Play", ali nije ni nuklearna fizika. Takve aplikacije su postojale za većinu tržišta kapitala prije nego je fintech kovanica uopće ušla u upotrebu.
Možda nije FBiH, ali ima u BiH. Možda nije klasična aplikacija, ali je moguće preko mobitela.
mTrader
https://www.eurobroker.ba/izdavanje-etrading-om.html
Post Reply