Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81750
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1751 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Truba »

Ljudi moji da svi uloze u burzu ne bi vama sada bilo dobro
User avatar
Truba
Posts: 81750
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1752 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Truba »

Ja sam otisao orocio na 1.8% prosetao kupio "gomilu" knjiga i stripova jer sam uzeo kamate unaprijed
Ostao mi cener to sam potrosio na vino i zene :lol:

Sada studiram kontam halalili nekih 2000 3000 na burzu ali cekam neka razrocenja i tako

2 3 mora sam platio kamatama ne treba pljuvati po kamatama dok je bilo bilo je

Banka smara svime sem burzom
Dakle...ima tu nesto da kriju znanje
Nikad poruku nisam dobio probajte uloziti na burzu

Mi smo imali profu amerikanku 1997 i ona se s nama igrala burze...svi smo dobili po 1000 fore i svaki tjedan nam je donosila americke novine i pratili smo kretanja
Svaki najbolji iz razreda je isao s njom na veceru nak9n ugovorenog razdoblja
Ja sam propao :mrgreen:
Al bilo je kolega koji su dobro stajali
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1753 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

Jel im ta veza s profesoricom potrajala? 8-)
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1754 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Pa ti studirao i 97me i danas studiras, mora da te ta amerikanka upropastila :lol:
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#1755 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Diverse wrote: 30/10/2021 09:41 Tuga me hvata kad vidim da 5,46 milijardi stoji u stednji koja donosi 1% prihoda godisnje, sto je nedovoljno cak i inflaciju da kompenzuje. U Americi bi ovaj novac bio uposlen bar u hartije od vrijednosti i berzu akcija, bar onih konzervativnijih, sto istorijski donosi bar 7-9%. Amerikanci mnoze pare, a mi ih tracimo, a jos ih i nemamo dovoljno. Gdje je drzava da edukuje ljude, da im kroz odredjene ozbiljne sisteme pomogne da to uloze, bar u alternativni penzioni fond.
Down Jones prije 10 godina bio na 12.000,.. danas je na 35.800. Dakle na svaku uloženu marku 2 marke zarade..
U isto vrijeme na našim bankama se moglo dobiti 0,20 KM ili deset puta manje.
User avatar
Truba
Posts: 81750
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1756 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Truba »

Jeste
Ali ja bih sigurno imao dionice hidrogradnje ili enrona
To je problem :run:

Sta da na tom dj kupim dionice firme koja izbaci propalu igru ili film...
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1757 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Black swan wrote: 30/10/2021 17:34 Jeste
Ali ja bih sigurno imao dionice hidrogradnje ili enrona
To je problem :run:

Sta da na tom dj kupim dionice firme koja izbaci propalu igru ili film...
Uzmes index cijelog trzista, pa ne razmisljas da li si pogodio dionicu. To je preporuka za sve koji se ne razumiju dovoljno u berzu da bi sami birali kompanije u koje ce uloziti, ili koji nemaju vremena da istrazuju i uce. I sa index-om, kao sto je i Ci-nick rekao, bi puno bolje prosao nego drzeci pare na stednji.
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#1758 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ChataDodajStaHoces »

Ko mora napraviti zakonske izmjene da bi mi licno, legalno mogli trgovati na stranim berzama, koristeci neke platforme? Vlada FBiH, KS, Drzava?
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#1759 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ajatolah_ »

ChataDodajStaHoces wrote: 30/10/2021 20:04 Ko mora napraviti zakonske izmjene da bi mi licno, legalno mogli trgovati na stranim berzama, koristeci neke platforme? Vlada FBiH, KS, Drzava?
Trgovanje posredstvom inozemnih brokera je onemogućeno federalnim zakonom.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1760 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

ChataDodajStaHoces wrote: 30/10/2021 20:04 Ko mora napraviti zakonske izmjene da bi mi licno, legalno mogli trgovati na stranim berzama, koristeci neke platforme? Vlada FBiH, KS, Drzava?
Ko god da treba, ko zna kada ce do toga doci. I da li ce. Ne razumijem se u zakone, tako da mi cak nije jasno ni sto je to zabranjeno. Ja za sada koristim raiffeisen i jedan od ona dva pribatna iz banja Luke. Tvrde da je to legalno, ja za sada nisam imao problema. Iako je svaka od ovih opcija nepovoljna sto se tice provizija, opet mi je bolje nego da sam cekao, jer cekajuci nista ne proizvodim.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#1761 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

ChataDodajStaHoces wrote: 30/10/2021 20:04 Ko mora napraviti zakonske izmjene da bi mi licno, legalno mogli trgovati na stranim berzama, koristeci neke platforme? Vlada FBiH, KS, Drzava?
FBiH,.. prije svega treba mijenjati zakon o deviznom poslovanju.
Taj zakon je skoro isti kao u socijalizmu,.. i zbog tog zakona banke odbijaju sve transakcije koje bi mogle biti problematične.
User avatar
drug_profi
Posts: 50609
Joined: 16/07/2012 16:00

#1762 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

Moraće se to ispeglati sve kako budemo pravili korake ka EU, ali cisto sumnjam da cemo i koraka vise napraviti u skorije vrijeme.
nekome
Posts: 2934
Joined: 17/05/2011 10:41

#1763 Re: dionice, kupovina itd.

Post by nekome »

necemo mi nikada u eu, a cisto sumnjam iko drugi
User avatar
drug_profi
Posts: 50609
Joined: 16/07/2012 16:00

#1764 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

nekome wrote: 30/10/2021 23:51 necemo mi nikada u eu, a cisto sumnjam iko drugi
Istog sam stava, ali ne znaci da EU nece htjeti da koristi nase resurse laznim obecanjima, pa tako i nas kapital.
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#1765 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ChataDodajStaHoces »

Gledajte, ima jako vrijednih zastupnika opozicije koji mozda i ovo mogu staviti negdje na to-do :) evo Trojka pravi plan djelovanja za 2022-2026 kao sto su u KS radili… who knows
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#1766 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Horcrux »

Mozda da se javimo, da saljemo mailove strankama ili nekim ljudima iz stranaka koji mogu ako nista uputiti prijedlog izmjena zakona? Ne znam na koju adresu i ko bi mogao to, ali vjerujem kad bi nas bilo vise da bi se mozda i razmotrilo.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1767 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

Horcrux wrote: 31/10/2021 10:19 Mozda da se javimo, da saljemo mailove strankama ili nekim ljudima iz stranaka koji mogu ako nista uputiti prijedlog izmjena zakona? Ne znam na koju adresu i ko bi mogao to, ali vjerujem kad bi nas bilo vise da bi se mozda i razmotrilo.
Ministarstvo finansija BiH mozda. Ja sam tu slao neka pitanja u vezi izmjene zakona o PDV-u i odgovorili su mi vrlo brzo.
Ovdje bi zakon definitivno trebalo uskladiti sa novonastalom situacijom uzrokovanom - internetom. Smijesno zvuci, ali oni kao da su jos u osamdesetim. Tolike platforme za ulaganje, tolike mogucnosti u oblasti svjetske berze, kriptovaluta, davanja para na kredit, ulaganja u projekte, startupove, gradjevinu, a mi nigdje ne mozemo ni da se registrujemo jer smo iz BiH. vec pri registraciji te odj..u. Katastrofa.
User avatar
Truba
Posts: 81750
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1768 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Truba »

drug_profi wrote: 30/10/2021 23:57
nekome wrote: 30/10/2021 23:51 necemo mi nikada u eu, a cisto sumnjam iko drugi
Istog sam stava, ali ne znaci da EU nece htjeti da koristi nase resurse laznim obecanjima, pa tako i nas kapital.
Nas krvavo steceni kapital :mrgreen:
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#1769 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ChataDodajStaHoces »

Meni su na twitteru odgovarali, cak pogurali i neke prijedloge :) doduse na kantonalnom nivou… ako ko moze smislen mail ili zahtjev formulisati mozemo ga poslati na oficijelne adrese ;)
chuwi
Posts: 7
Joined: 10/05/2021 18:58

#1770 Re: dionice, kupovina itd.

Post by chuwi »

Imam BiH drzavljanstvo, evo vec 3 godina zivim i radim u Njemackoj, znaci imam prijavljenu adresu i u Njemackoj i u BiH. Otvorio sam neki dan iz Njemacke Depot racun kod jedne Brokerske kuce iz UK, oni ne obracunavaju automatski Porez, nego sami korisnici. Imam mogucnost sa njemacke kartice uplatiti kod Brokera i onda isplatiti na bilo koju drugu karticu ili racun u svijetu, ukljucujuci i BiH. U njemackoj je porez na te stvari precizno reguliran i to 30% ukoliko je dobitak za mene kao samca veci od 801 eura.
Ukoliko bi isplate vrsio na racun u BiH moram li ikakav porez tu platiti i ako da, koliko?
User avatar
drug_profi
Posts: 50609
Joined: 16/07/2012 16:00

#1771 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drug_profi »

chuwi wrote: 31/10/2021 18:43 Imam BiH drzavljanstvo, evo vec 3 godina zivim i radim u Njemackoj, znaci imam prijavljenu adresu i u Njemackoj i u BiH. Otvorio sam neki dan iz Njemacke Depot racun kod jedne Brokerske kuce iz UK, oni ne obracunavaju automatski Porez, nego sami korisnici. Imam mogucnost sa njemacke kartice uplatiti kod Brokera i onda isplatiti na bilo koju drugu karticu ili racun u svijetu, ukljucujuci i BiH. U njemackoj je porez na te stvari precizno reguliran i to 30% ukoliko je dobitak za mene kao samca veci od 801 eura.
Ukoliko bi isplate vrsio na racun u BiH moram li ikakav porez tu platiti i ako da, koliko?
U najgorem slucaju 10% ako prijavis taj prihod. A u stvari vjerovatno nista jer niko nece dici alarm radi klix doznake iz inozemstva.
BiBi911
Posts: 2907
Joined: 09/12/2018 17:47

#1772 Re: dionice, kupovina itd.

Post by BiBi911 »

chuwi wrote: 31/10/2021 18:43 Imam BiH drzavljanstvo, evo vec 3 godina zivim i radim u Njemackoj, znaci imam prijavljenu adresu i u Njemackoj i u BiH. Otvorio sam neki dan iz Njemacke Depot racun kod jedne Brokerske kuce iz UK, oni ne obracunavaju automatski Porez, nego sami korisnici. Imam mogucnost sa njemacke kartice uplatiti kod Brokera i onda isplatiti na bilo koju drugu karticu ili racun u svijetu, ukljucujuci i BiH. U njemackoj je porez na te stvari precizno reguliran i to 30% ukoliko je dobitak za mene kao samca veci od 801 eura.
Ukoliko bi isplate vrsio na racun u BiH moram li ikakav porez tu platiti i ako da, koliko?
Koja broker kuca, koja kartica??

Meni su iz finanzamta poslali pismo za 2x 5000e koje su mi dosle iz Bosne. Da im pojasnim odakle novci, zasto mi se salju.
chuwi
Posts: 7
Joined: 10/05/2021 18:58

#1773 Re: dionice, kupovina itd.

Post by chuwi »

CapTrader. Uplacivacu im novac redovno sa njemacke Visa kartice, godisnje mozda i vise od 10k eura. Finanzamt ce to naravno primijetiti. Ali oni nece znati naraavno jesam li ja u dobitku ili gubitku, jer sam duzan Porey tek prilikom isplate prijaviti i to samo ako je veci od 801 eura. Usput Portfolio ce biti dugorocni na 10+ godina i tek tada cu moyda nesto povremeno podizati.
Kao sto rekoh, broker je iy UK, mislim da Finanyamt ne bi trebao ynati gdje cu ja novac isplacivati.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#1774 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Diverse »

chuwi wrote: 31/10/2021 20:17 CapTrader. Uplacivacu im novac redovno sa njemacke Visa kartice, godisnje mozda i vise od 10k eura. Finanzamt ce to naravno primijetiti. Ali oni nece znati naraavno jesam li ja u dobitku ili gubitku, jer sam duzan Porey tek prilikom isplate prijaviti i to samo ako je veci od 801 eura. Usput Portfolio ce biti dugorocni na 10+ godina i tek tada cu moyda nesto povremeno podizati.
Kao sto rekoh, broker je iy UK, mislim da Finanyamt ne bi trebao ynati gdje cu ja novac isplacivati.
Zar nije porez na kapitalnu dobit, a ne na cjelokupni iznos? A ako drzis dize od dvije godine pozicije, ne placas ga uopste, ako je to tacno za cijelu Eu. zasto bi onda slao u BiH gdje ces im tesko dokazati da trebas platiti samo porez na kapitalnu dobit (a i zakon je da tek ako drzis 10 godfina si oslobodjen tog poreza), ovdje ce ti vjerovatno oporezovati sav iznos. Jos ako ti svabe nadju da si slao vamo.. Komplikujes bez potrebe, palti gore porez i gotovo.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#1775 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

Diverse wrote: 31/10/2021 21:26
chuwi wrote: 31/10/2021 20:17 CapTrader. Uplacivacu im novac redovno sa njemacke Visa kartice, godisnje mozda i vise od 10k eura. Finanzamt ce to naravno primijetiti. Ali oni nece znati naraavno jesam li ja u dobitku ili gubitku, jer sam duzan Porey tek prilikom isplate prijaviti i to samo ako je veci od 801 eura. Usput Portfolio ce biti dugorocni na 10+ godina i tek tada cu moyda nesto povremeno podizati.
Kao sto rekoh, broker je iy UK, mislim da Finanyamt ne bi trebao ynati gdje cu ja novac isplacivati.
Zar nije porez na kapitalnu dobit, a ne na cjelokupni iznos? A ako drzis dize od dvije godine pozicije, ne placas ga uopste, ako je to tacno za cijelu Eu. zasto bi onda slao u BiH gdje ces im tesko dokazati da trebas platiti samo porez na kapitalnu dobit (a i zakon je da tek ako drzis 10 godfina si oslobodjen tog poreza), ovdje ce ti vjerovatno oporezovati sav iznos. Jos ako ti svabe nadju da si slao vamo.. Komplikujes bez potrebe, palti gore porez i gotovo.
:thumbup:
Samo po zakonu i miran san.
Post Reply