dionice, kupovina itd.

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

fixer

#251 Re: dionice, kupovina itd.

Post by fixer » 26/06/2013 10:21

mO k3 wrote:???
fixer wrote:Sta mislite o GP ZGP?
Ti si stranac, sumnjam da bi znao :)

Qler

#252 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Qler » 26/06/2013 10:23

Pogledajte u kakvom je stanju bio Apple prije nego se Jobs vratio. Bio je u losijem stanju nego sad Nokia. Nokia nema veliku zaradu samo na smartphone, a zato je mobile phones, oni obicni, prodala kao svi ostali zajedno, pa sto neko rece, patenti, navigacija, NokiaSiemens, ima tu svega. Nije to granap da tako padne. Ja se ne razumijem u dionice puno, ali ozbiljno razmisljam da kupim NOK dok su jeftine, jer koliko pratim po netu, cijena ce samo ici gore. I danas ko nije kupio Apple kada je bio jeftin a mogao je, mislim da sebi nece nikad oprostiti.

mO k3

#253 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 » 26/06/2013 10:24

fixer wrote:
mO k3 wrote:???
fixer wrote:Sta mislite o GP ZGP?
Ti si stranac, sumnjam da bi znao :)
:-) o cemu se radi drug??

Micaha

#254 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Micaha » 26/06/2013 10:24

mO k3 wrote:
Micaha wrote:Nije Nokija u situaciji da bira i ucjenjuje. Propane li aranzman sa MS odose u stecaj. Ne mogu se tri strategije promjenit u roku od dvije godine. Prejak je MS. Njihov problem je sto ne znaju sta ce s parama. Tako da na kraju cjena nece biti problem
Kurs nokije govori da su jos daleko od stecaja ,malo se uozbilji :D
Kazem kad bi promjenili OS. Naravno da nece promjenit OS, to je samo bila replika SA. Oni dobro prodaju u trecem svijetu ali svak zna da je to jos malo. Smartphoni su buducnost i tu se lomi. Nokija je ogromna. To je i prednost i mana. Moraju okrenut trend

mO k3

#255 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 » 26/06/2013 10:25

Qler wrote:Pogledajte u kakvom je stanju bio Apple prije nego se Jobs vratio. Bio je u losijem stanju nego sad Nokia. Nokia nema veliku zaradu samo na smartphone, a zato je mobile phones, oni obicni, prodala kao svi ostali zajedno, pa sto neko rece, patenti, navigacija, NokiaSiemens, ima tu svega. Nije to granap da tako padne. Ja se ne razumijem u dionice puno, ali ozbiljno razmisljam da kupim NOK dok su jeftine, jer koliko pratim po netu, cijena ce samo ici gore. I danas ko nije kupio Apple kada je bio jeftin a mogao je, mislim da sebi nece nikad oprostiti.
Samo sto nokija nea stvijia...

Qler

#256 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Qler » 26/06/2013 10:30

Svejedno, ima nekoga. Pogledaj rezultate, vracaju se polako. I mislim da ne mogu propasti, jer ako pratis tech site-ove, vidjet ces da bi 80% korisnika Samsunga, HTC-a i ostalih preslo na Nokia telefone kada bi presli na Android. Znaci ako skontaju da nema hajra od WP-a, predju na Android i za 3 mjeseca su na vrhu. Sada imaju dugorocnu strategiju, hoce da se razlikuju od ostalih, hoce neku exluzivu da imaju, a to im Andorid ne nudi. Neki dan sam procitao bas dobar tekst oko Elopa i Nokia-e i MS-a. Cak je on isao prvo sa Google-om na razgovore oko Andorida, ali ovi nisu htjeli da neke uslove ispune koje su ovi trazili i zato je propao deal sa njima i presli na MS...

SA 071

#257 Re: dionice, kupovina itd.

Post by SA 071 » 26/06/2013 10:56

Micaha wrote:Nije Nokija u situaciji da bira i ucjenjuje. Propane li aranzman sa MS odose u stecaj. Ne mogu se tri strategije promjenit u roku od dvije godine. Prejak je MS. Njihov problem je sto ne znaju sta ce s parama. Tako da na kraju cjena nece biti problem
Dobar stečaj sa 4 milijarde Eura keša i 6 milijardi Eura likvidnih sredstava ekvivalenata keša na 29 milijardi Eura aktive... :thumbup: :-D :run:

Daj Bože da mi kao država propadnemo kao što su oni propali... :-D

Micaha

#258 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Micaha » 26/06/2013 11:05

SA 071 wrote:
Dobar stečaj sa 4 milijarde Eura keša i 6 milijardi Eura likvidnih sredstava ekvivalenata keša na 29 milijardi Eura aktive... :thumbup: :-D :run:

Gleda se koju godinu unaprijed. Veliki su i troskovi
P.S.
Ne mislim ni ja da ce u stacaj. Ali nece ni mjenjat OS

SA 071

#259 Re: dionice, kupovina itd.

Post by SA 071 » 26/06/2013 11:06

Evo baš pročitah neku analizu koja kaže da je u aprilu od svih prodatih WP telefona nešto preko 79% njih bilo Nokia, a u maju od svih prodatih WP telefona njih preko 83% je bilo Nokia. A ranije sam pročitao da WP bilježi porast i pravi trakciju na tržištu. Još je to malo, ali ide prema gore, a bitno je da se većina toga odnosi upravo na Nokiu. Npr. u zapadnoj Evropi WP je sa 4% u 4Q 2012. godine došao na 6% u 1Q 2013. godine, a očekuju rast u 2Q 2013. godine u odnosu na 1Q.

Micaha

#260 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Micaha » 26/06/2013 11:10

SA 071 wrote:Evo baš pročitah neku analizu koja kaže da je u aprilu od svih prodatih WP telefona nešto preko 79% njih bilo Nokia, a u maju od svih prodatih WP telefona njih preko 83% je bilo Nokia. A ranije sam pročitao da WP bilježi porast i pravi trakciju na tržištu. Još je to malo, ali ide prema gore, a bitno je da se većina toga odnosi upravo na Nokiu. Npr. u zapadnoj Evropi WP je sa 4% u 4Q 2012. godine došao na 6% u 1Q 2013. godine, a očekuju rast u 2Q 2013. godine u odnosu na 1Q.
Uvjek ima ekscentrika :D
Salu na stranu, Samsung Galaxy je cudo telefon. A ko je jednom kupio Iphone hoce ga opet. Predaleko je Nokija iza ove dvojice. Ericsson je najpametniji ispo. Na vrjeme uzeo lovu, na vrjeme izaso. Ne kaze se daba:
- Umjesto da trazis zlato prodaji lopate

SA 071

#261 Re: dionice, kupovina itd.

Post by SA 071 » 26/06/2013 13:30

Micaha wrote:
SA 071 wrote:Evo baš pročitah neku analizu koja kaže da je u aprilu od svih prodatih WP telefona nešto preko 79% njih bilo Nokia, a u maju od svih prodatih WP telefona njih preko 83% je bilo Nokia. A ranije sam pročitao da WP bilježi porast i pravi trakciju na tržištu. Još je to malo, ali ide prema gore, a bitno je da se većina toga odnosi upravo na Nokiu. Npr. u zapadnoj Evropi WP je sa 4% u 4Q 2012. godine došao na 6% u 1Q 2013. godine, a očekuju rast u 2Q 2013. godine u odnosu na 1Q.
Uvjek ima ekscentrika :D
Salu na stranu, Samsung Galaxy je cudo telefon. A ko je jednom kupio Iphone hoce ga opet. Predaleko je Nokija iza ove dvojice. Ericsson je najpametniji ispo. Na vrjeme uzeo lovu, na vrjeme izaso. Ne kaze se daba:
- Umjesto da trazis zlato prodaji lopate
Hajde vidjećemo za recimo 6 mjeseci gdje smo u odnosu na danas. I što se tiče cijene dionice, i što se tiče obima prodaje Nokije.

Jeste da je Nokija i ranije mijenjala branšu i proizvode koje pravi pa je od guma i proizvoda od gume, preko videorekordera i slične elektronike, došla do mobilnih telefona i mreža. U međuvremenu su ušli u posao mapiranja i navigacije, te digitalne fotografije. A ni razvoj novih materijala im nije nepoznanica...

By the way, u BHT-u nestalo Lumija 620 - prodate.

drndalo

#262 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo » 26/06/2013 13:33

O cemu pricate, kakav stecaj ? Zna se kada se ide u stecaj, kad su obaveze vece od svega ostalog... A cijena dionice izrazava volju nekoga da kupi/proda istu, u skladu sa buducim ocekivanjima kretanja cijene te dionice, plus naravno kretanja dividende u buducnosti...

Nisam u prilici traziti sada puno po web-u, kako je Nokia prosle/pretprosle godine prosla po zavrsnom racunu, jeli i koliko dividende/dionici isplatila ?

Da pojednostavim, kada sam skontao da ce mi dionice Telekoma RS vratiti samo kroz dividendu glavnicu za 6-7 godina, ja kupio... Kada bih prodavao, sva lova koju bih dobio u skladu sa trenutnom cijenom bi mi bila extra-profit... Manji ili veci u zavisnosti od situacije, ali posto je dividenda odradila glavni dio, skoro pa "dzabne pare"... Naravno da pojednostavljujem, ali ih jos nemam namjeru prodavati, dividenda dobra i redovna...

SA 071

#263 Re: dionice, kupovina itd.

Post by SA 071 » 26/06/2013 13:51

drndalo wrote:O cemu pricate, kakav stecaj ? Zna se kada se ide u stecaj, kad su obaveze vece od svega ostalog... A cijena dionice izrazava volju nekoga da kupi/proda istu, u skladu sa buducim ocekivanjima kretanja cijene te dionice, plus naravno kretanja dividende u buducnosti...

Nisam u prilici traziti sada puno po web-u, kako je Nokia prosle/pretprosle godine prosla po zavrsnom racunu, jeli i koliko dividende/dionici isplatila ?

Da pojednostavim, kada sam skontao da ce mi dionice Telekoma RS vratiti samo kroz dividendu glavnicu za 6-7 godina, ja kupio... Kada bih prodavao, sva lova koju bih dobio u skladu sa trenutnom cijenom bi mi bila extra-profit... Manji ili veci u zavisnosti od situacije, ali posto je dividenda odradila glavni dio, skoro pa "dzabne pare"... Naravno da pojednostavljujem, ali ih jos nemam namjeru prodavati, dividenda dobra i redovna...
Ove godine Nokija po prvi put u istoriji kompanije nije isplatila dividendu da bi sačuvali keš poziciju i likvidnost kompanije u procesu tranzicije kroz koji prolaze. Takođe, u prethodne 2 godine tokom tog procesa tranzicije su 6 ili 7 kvartala za redom imali gubitak da bi u prvom kvartalu 2013. počeli opet pozitivno poslovati u nekim divizijama.

mO k3

#264 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 » 26/06/2013 14:22

SA 071 wrote:

izvini jarane gdje ti to najde da ima 4 milijarde cashflow ???
Kakko sam naso nesto da im je cashflow po dionici 0.09 euro...

iamia

#265 Re: dionice, kupovina itd.

Post by iamia » 26/06/2013 14:28

star(i)mo wrote:"Sin" se bavi time profesionalno. :wink: I nigdje nisam napisao da nije jedan od najvecih (3. u USA i 6. u svijetu) vec da je jedan od najgorih pocetaka u istoriji. Dionice su u prvim danima trgovanja izgubile vec oko 20% vrijednosti. :D
Ali sta drugo i ocekivati? Morgan Stanley je vise puta povecavao volumen da bi na kraju ponudili preko 421 Mio dionica (??? za trecinu vise nego najavljeno). Nominalna vrijednost dionice je bila fiksirana na $28, kasnije na $34 da bi malo prije IPO-a odlucili da je podignu na $38 (???). Za Morgan Stanley, na prvi pogled, veoma lukrativan biznis jer su zaradili preko $ 176 Mio na FB. Realno je ipak bila cista pohlepa, koja ce ih vjerovatno skupo kostati. Sta ce biti s FB , koji je uspjesno "zaradio" preko $ 15.8 Mia na berzi je jos otvoreno. Ocekuje se da ce FB vrlo brzo kupovati sopstvene dionice i na taj nacin polako vrijednost dionice priblizavati nekoj realnoj vrijednosti od $15. Jedan dio ce sigurno ici i u marketing jer je kod (posebno malih) investitora ostao taj gorak ukus u ustima da su u prosli petak bili "prevareni".

pogrijesili ste kao i uvijek.
evo, nakon godinu dana, facebook je preko $24. 00..

vi pricate isto kao kad je Google imao IPO.,
a gdje je danas Google ?

mO k3

#266 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 » 26/06/2013 15:19

fb je prica za sebe ..... po mome misljenju fb je i dalje preskup

SA 071

#267 Re: dionice, kupovina itd.

Post by SA 071 » 26/06/2013 16:13

mO k3 wrote:
SA 071 wrote:

izvini jarane gdje ti to najde da ima 4 milijarde cashflow ???
Kakko sam naso nesto da im je cashflow po dionici 0.09 euro...
Nisam spominjao cash flow. Keš iliti novčana sredstva su im 31.3.2013. iznosila 3,8 mlrd Eura (toliko para imaju na računima) a cash equivalents ili ostala likvidna sredstva 4,9 mlrd Eura. Imaju i 1 mldr Eura likvidnih sredstava raspoloživih za prodaju (vjerovatno vrijednosni papiri i ono što kotira na berzi i štomogu odmah unovčiti).

Imaš nokia.com pa odeš na "about us" pa na "financial". Ima sve transparentno i dostupno svima. Samo odabereš period koji te interesuje :-D Imaš tu i cash flow.

graditelj

#268 Re: dionice, kupovina itd.

Post by graditelj » 26/06/2013 18:37

To što imaju tolika sredstva na računu, kako ti kažeš, to se nesmatra pozitivnim, to je loše za kompaniju kad ima toliko para koje su neuposlena. A pogledaj i drugu stranu bilansa kad već tražiš pa ćeš naći dugoročne obaveze 4,6 mlrd. a kratkoročne 15,20mlrd
Bitan je cashflow, Net sales.... a u Q1-2013 sve to je palo 20-30% u odnosu na Q1-2012

SA 071

#269 Re: dionice, kupovina itd.

Post by SA 071 » 26/06/2013 22:58

graditelj wrote:To što imaju tolika sredstva na računu, kako ti kažeš, to se nesmatra pozitivnim, to je loše za kompaniju kad ima toliko para koje su neuposlena. A pogledaj i drugu stranu bilansa kad već tražiš pa ćeš naći dugoročne obaveze 4,6 mlrd. a kratkoročne 15,20mlrd
Bitan je cashflow, Net sales.... a u Q1-2013 sve to je palo 20-30% u odnosu na Q1-2012
Ma nema nijedne jake i uspješne kompanije u svijetu koja nema ogromna sredstva na računu. Koliko keša ima MS, Apple, Samsung...?! To kompanijama garantuje likvidnost i finansijsku stabilnost. Problem je ako kompanija ima previše slobodnih "neuposlenih" para. Ovdje to nije slučaj.

E sada pošto ulaziš u analizu bilansa stanja, imaš u aktivi stalnih sredstava taman koliko i kapitala u pasivi. Tekuća sredstva u aktivi su im isto tako gotovo izjednačena sa obavezama u pasivi. Imaju prilično izbalansiran i ročno usklađen bilans. I upravo je to iznenađenje za finansijske analitičare bilo- kako su uspjeli izbalansirati finansijske pokazatelje uz priličan pad i šok u prethodnom periodu. A i cash flow im puno bolje izgleda nego što bi realno trebao biti s obzirom na rezultate poslovanja i pad prodaje. Ali ako ništa vidi se da je Elop prije pozicije CEO u Nokiji bio CFO u MS.

Micaha

#270 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Micaha » 01/07/2013 18:49

Nokia ko lokomotiva :thumbup:
Eno ce isplatit Siemensa

Makaveli72

#271 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Makaveli72 » 18/07/2013 16:05

Zanimljiva tema, zadnjih par dana čitam svašta vezano za SASE da naučim neke osnove, pa ono što me najviše muči je zapravo birokracija.
Student sam, imam nekih 200KM koje bi uložio u dionice a ne bi htio da mi početni troškovi kreiranja računa, provizija i svega ostaloga, oduzmu veliki dio raspolozivih sredstava, pa ako se neko sjeća svojih početaka bi li mogao napisati koliki će mi ukupni troškovi biti do trenutka izdavanja naloga brokeru. Namjeravam koristiti usluge http://www.bond-invest.ba/tarife.html jer su jedina brokerska kuca osim hypo banke koja ima poslovnicu u Mostaru.
Hvala unaprijed

BornInHell

#272 Re: dionice, kupovina itd.

Post by BornInHell » 18/07/2013 22:00

U startu si deset posto u minusu dok obavis kupnju i prodaju vec ti ode 20 km plus troskovi uknjizenja i tekuceg racuna..tesko je uspjeti sa sitnim parama bilo sta. Kupi BH Telekom imaju divedendu i vecinom uvjek prave profit mada je burza kocka nema nista sigurno

Makaveli72

#273 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Makaveli72 » 18/07/2013 23:50

BornInHell wrote:U startu si deset posto u minusu dok obavis kupnju i prodaju vec ti ode 20 km plus troskovi uknjizenja i tekuceg racuna..tesko je uspjeti sa sitnim parama bilo sta. Kupi BH Telekom imaju divedendu i vecinom uvjek prave profit mada je burza kocka nema nista sigurno
Znam da je teško s malim parama, ali to bi se više onako malo igrao, da malo-pomalo udjem u taj svijet, pa jednog dana ko zna.
Pošto imam jedinu Maestro Student debitnu karticu od Unicredita, je li s njom moguce obavljat transakcije?
I najviše me brine ova minimalna naknada, da li to znaci da ako npr: kupim 10 dionica po 10KM po limitiranom nalogu, i nakon 6 mjeseci je prodam po 10.5KM, da li to znaci da sam u gubitku 5KM (jer je minimalna naknada po transakciji 10KM), i jos gubim 0.2KM od provizije Burze i RVP, znaci je li to ukupno 5,42KM u minusu? Ima li jos nekih troskova transakcija na koje moram paziti, ili je ovo sve?

rimano

#274 Re: dionice, kupovina itd.

Post by rimano » 19/07/2013 00:16

Makaveli72 wrote:
BornInHell wrote:U startu si deset posto u minusu dok obavis kupnju i prodaju vec ti ode 20 km plus troskovi uknjizenja i tekuceg racuna..tesko je uspjeti sa sitnim parama bilo sta. Kupi BH Telekom imaju divedendu i vecinom uvjek prave profit mada je burza kocka nema nista sigurno
Znam da je teško s malim parama, ali to bi se više onako malo igrao, da malo-pomalo udjem u taj svijet, pa jednog dana ko zna.
Pošto imam jedinu Maestro Student debitnu karticu od Unicredita, je li s njom moguce obavljat transakcije?
I najviše me brine ova minimalna naknada, da li to znaci da ako npr: kupim 10 dionica po 10KM po limitiranom nalogu, i nakon 6 mjeseci je prodam po 10.5KM, da li to znaci da sam u gubitku 5KM (jer je minimalna naknada po transakciji 10KM), i jos gubim 0.2KM od provizije Burze i RVP, znaci je li to ukupno 5,42KM u minusu? Ima li jos nekih troskova transakcija na koje moram paziti, ili je ovo sve?
U gubitku si 15KM plus troskovi Sase i Rvp-a jer placas troskove prilikom kupovine i prilikom prodaje.
Debitna kartica za kupovinu ti nije potrebna jer ces novac uplacivati na namjenski racun za trgovinu a novac od prodaje ce ti ici na debitnu karticu ili neki drugi racun.
Procitaj ovu temu unazad i pronaci ces informacije kako mozes pokusati da izbjegnes placanje minimalnih naknada i da ti se obracunava procentualno za svaku transakciju bez obzira na iznos.
Npr ja placam proviziju od 1%+sase+rvp i troskovi transakcije od 200KM bi me izasli do 2.5KM.
Ako planiras kupovati bhtelecom savjetujem ti da pozuris.

Makaveli72

#275 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Makaveli72 » 19/07/2013 15:04

Pročitao sam i vidio da se može dogovorit s brokerom da isključe minimalnu naknadu pa sam poslao mail hypo brokerima i rekli su da oni ne mogu isključiti, pa sam ih odmah isključio kao moguće posrednike.
I još me zanimaju ovi nalozi, npr limitirani nalog ima rok 180 dana, da li to znaci da na 180 dan od kupovine moram prodati dionice, makar tada cijena bila niza nego kad sam je kupio? Koji je nalog najbolji ako se tako moze rec?
EDIT: Mozes mi objasnit ako nije problem, kako bi bio u gubitku 15KM? Hvala

Post Reply