Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ami8
Posts: 444
Joined: 23/05/2010 19:01

#201 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ami8 »

talić wrote:Koja rafinerija,.... nije to rafinerija nego jedna velika praonica novca.
Akumulirani gubitak je veći od 400 miliona maraka i pet puta je veći od kapitala.
Dakle daješ 6 feninga za marku kapitala koja uz sebe nosi i 4 marke duga.
100% tačno :thumbup:
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#202 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zemo_online »

talić wrote:Koja rafinerija,.... nije to rafinerija nego jedna velika praonica novca.
Akumulirani gubitak je veći od 400 miliona maraka i pet puta je veći od kapitala.
Dakle daješ 6 feninga za marku kapitala koja uz sebe nosi i 4 marke duga.





-koliko onda vrijedi dionica?1 fening ili po tebi nista tj. uskoro ce propast.
evo ja i ti se kladimo da nece.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#203 Re: dionice, kupovina itd.

Post by talić »

zemo_online wrote:
talić wrote:Koja rafinerija,.... nije to rafinerija nego jedna velika praonica novca.
Akumulirani gubitak je veći od 400 miliona maraka i pet puta je veći od kapitala.
Dakle daješ 6 feninga za marku kapitala koja uz sebe nosi i 4 marke duga.





-koliko onda vrijedi dionica?1 fening ili po tebi nista tj. uskoro ce propast.
evo ja i ti se kladimo da nece.
ne bi dao ni feninga jer se neko zeza, dok svi naftaši u svijetu prave dobit oni prave debele minuse.
Ne znam kako misliš da može firma koja ima 60 miliona prihoda i 105 miliona rashoda godišnje odužiti ovih 400 miliona.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#204 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zemo_online »

pa brate oduzit ce tako sto rade sve bolje i rusi ulazu jos i izvoze tako da rs ima sa hrvatskom suficit,a bih deficit.
detroit-mercy
Posts: 16076
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#205 Re: dionice, kupovina itd.

Post by detroit-mercy »

Nokija wrote:
Mr.Penguin wrote:Mogu li se kod nas kupovati dionice iz Amerike i kako?

Ja se odavno tim operativnim stvarima ne bavim pa ne znam tacno, ali pretpostavljam da moze. Sve se to danas obavlja preko interneta, za sitne ulagace gotovo da i nema licnog kontakta sa brokerom.

Da sad imam love za ulaganja ne bi nikad kupovala americke akcije. Ja bi se prije okrenula tradicionalnom evropskom trzistu. Uostalnom berze u NY i u Njemackoj su fuzionirale prije ca. dvije godine. Jedan manji dio ulaganja bi usmjerila na azijsko trziste, ne Kina nego evtl. Indija i Malezija. Ruske akcije (gas) su takodje vrlo atraktivne. Trenutno se najvise na tom spekulativnom trzistu zaradjuje na francuskoj berzi u trgovini sa zitaricama. E sad, to je malo sa etickog aspekta problematicno pa nije za svakoga.

U principu, to sve zavisi od toga koliko je ko spreman da rizikuje. Sto je rizik veci, to je dobit veca. Ali i sansa da te srce zdrma. Ko je zadovoljan i sa manjom dobiti a ne zeli previse rizika onda najbolje klasicne akcije: BMW, Bayer, Lufthansa itd.
BMW je u autoindustriji koja je postala veoma ciklicna sa previse ups i down :-? . U akcijama nema sigurnice, da se razumijemo, ako ces malo konzervativnije onda utility kompanije i nesto kao Unilever, Procter and Gamble i tako te kompanije, cije proizvode ces kupovati bez obzira da li bila recesija ili ne.
Sada, ja licno idem na ovo http://www.investopedia.com/terms/e/equ ... z2JIGpgMWh, znaci diversifikacija, tako da u portfoliju imas Large Caps, Small Companies, Mid-Sized companies, imas vrijednost, rast. Otprilike nastojim da pokrijem svih 9 polja i da imam sto vise razlicitih industrija u portfoliju. Market ce onda da se pobrine za ostalo.
User avatar
ami8
Posts: 444
Joined: 23/05/2010 19:01

#206 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ami8 »

zemo_online wrote:pa brate oduzit ce tako sto rade sve bolje i rusi ulazu jos i izvoze tako da rs ima sa hrvatskom suficit,a bih deficit.
Ne bih rekao, ja kao laik vidim da je u pitanju žešća muljaža, izvlačenje profita i frizirano prikazivanje gubitaka. Sličan primjer je Zepter investicioni fond u RS-u koji recimo samo od dividende po osnovu vlasništva nekih 5% akcija M:tel-a godišnje po dionici zaradi nekih 0,70 KM i tako godinama(trenutna vrijednost jedne akcije 7 KM) a od toga dioničari nikad nikakve koristi nisu vidjeli. Kao ulažu u profitabilne dionice na inostranim berzama ali ja ne vidim da to nešto utiče na rast cijene njihove dionice.
Čini mi se da je trenutno najsigurnije ulaganje u BiH za one koji ne bi da se obogate preko noći M:tel jer uz cijenu od oko 1,60 KM po dionici donosi godišnji prinos od minimalno 0,20 KM po istoj uz prilično stabilnu cijenu sa tendencijom blagog rasta. Vjerujem da će slično biti i u bar nekoliko narednih godina.
hugollino
Posts: 82
Joined: 13/03/2013 22:13

#207 Re: dionice, kupovina itd.

Post by hugollino »

Poštovani,

Budući da sam novi, skroz nov i gol, u svijetu dionica i njihovih kupovina... Čitajući ovu temu i slične teme došao sam an ideju da se i ja okušan u ovome. recimo bio bi spreman za početak uložiti/kupiti za jedno 2000 KM a posliej kako bude išlo to bi se i vjerovatno povećavalo.

Sad me zanima šta bi mi rekli iskusni: šta mi treba za početak, kako krenuti, taj odnos broker - burza, kako kupiti dionice, kako trgovati, zarađivati itd itd....

budući da radim u firmi koja se bavi infrastrukturnim projektima (transport, komunikacije i dr.) usudio bih se reći da dobro poznajem kretanje poslova i budući privredni razvoj koji nam slijedi, tj. želim reći da bio mogao imati dobru procjenu čijem dionice kupiti (UVJETNO REČENO)....

hvala svima na odgovorima!
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#208 Re: dionice, kupovina itd.

Post by fixer »

Ma nasa berza je smijesna. Dow Jones u Americi bukvalno divlja. Na nasem trzistu haman nikakvih znakova oporavka.
Sto se tice savjeta - nema ih nekih. Sve se svede na osjecaj. Bukvalno moras dobiti informaciju "pola sata" prije drugih. To je dovoljno da se dobro "oparis". Drugi moj savjet je diverzifikacija. Medjutim, to zaboravi sa 2 milje, jer provizija ce ti pojesti sav pokusaj diverzifikacije.
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#209 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ekseks »

U većini stvari se slažem sa fixerom, međutim, nekako osjećam da se i na SASE samo čeka uzlet, jer prvi znakovi blagog rasta prometa i indeksa u odnosu na prošlu godinu se već događaju...
amerosm
Posts: 34
Joined: 16/06/2013 19:59

#210 Re: dionice, kupovina itd.

Post by amerosm »

Pozdrav svima...

Posto sam dobio neki novac (iznos oko 5.000 KM) i posto isti ne zelim cuvati u Banci, jer taj iznos mi se ne isplati orociti (jer su slabe kamatne stope), a isto tako isti ne zelim onako drzati na racunu jer sam siguran da cu ga potrositi u gluposti, pa sam dosao na ideju da isti ulozim u dionice. Mene interesuje gdje u BiH mogu kupiti dionice BMW-a ili neke Njemacke kompanije ?

Odmah da kazem da mi nije cilj da se obogatim preko noci i da ovaj ulog vidim kao dugorocnu investiciju. Hvala unaprijed na odgovorima.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#211 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

je li moguće da ti je sigurnije držati novac u dionicama nego u banci? :-D Možeš ih oročiti na godinu dana, tako da ih nećeš moći koristiti kao ni dionice :-D
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#212 Re: dionice, kupovina itd.

Post by graditelj »

A kako iskopa BMW, i zašto baš njemačke dionice? Jesi li nešto istraživao il imaš neku svoju logiku
amerosm
Posts: 34
Joined: 16/06/2013 19:59

#213 Re: dionice, kupovina itd.

Post by amerosm »

graditelj wrote:A kako iskopa BMW, i zašto baš njemačke dionice? Jesi li nešto istraživao il imaš neku svoju logiku
Posto sam dugi niz godina zivio u Njemackoj stalno citam clanke vezane za njihovu privredu i prognozu iste...BMW i pored krize u auto-industriji ima najvecu dobit od svih proizvodjaca automobila - to se posebno odnosi na trziste Azije, a takodjer potpisali su ugovor sa firmom SGL Carbon koja je specijalizovana za izradu lahke-limarije - za koju strucnjaci kazu da je buducnost za proizvodnju novih automobila.

Novi BMW tri je upravo uradjen od te lahke-limarije...

Takodjer ako je vjerovati Njemackim medijima BMW na kraju ove godine planira na trziste plasirati elektricni SUV i8 koji je u Martu ove godine testiran u Svedskoj i koji je imao zavidne rezultate.

Analiticari Njemackih finacijskih casopisa smatraju da bi za godinu dana dionice BMW-a sa 70 € mogle skociti na 90 €.

Isto tako smatram da bi bilo dobro ulagati u akcije velikih Njemackih energetskih firmi, jer iste prelaze sa atomske na obnovljive izvore energije (tu prvenstveno mislim na EnBw, RWE, EON).
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#214 Re: dionice, kupovina itd.

Post by talić »

Dobro ti kaže graditelj. Gdje iskopa BMW.
Ne kupuje se dionica firme koja se trguje na tako razvijenom tržištu i kojoj je prošla godina vjerovatno najbolja u istoriji.
http://www.boerse-frankfurt.de/en/equit ... 0005190003
ako pogledaš tržišnu kapitalizaciju BMW-a od 42 milijarde eura, trenutnu cijenu dionice od 70 eura, dividendu od 2,50 eura (3,57%) nema tu baš mnogo prostora za rast.
Na dionici BH telekoma možeš imati prinos od 9% a postoji i veći prostor za rast kako dionice tako i dividende.

http://www.boerse-frankfurt.de/en/equit ... 0007037129
RWE je mnogo bolji. bio je 100 eura 2008. god. a sad je 26 eura i prinos je 7,57 %. :wink:
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#215 Re: dionice, kupovina itd.

Post by graditelj »

Slažem se ja da je BMW odlična kompanija, prošlih par godina super rezltati i sve to....
Ali, na efikasnom tržištu, na kojem je dionica BMW-a izlistana to sve što ti pričaš laka limarija potencijali Indija, Azija folovi golovi, je već uključeno u cijenu tj. cijena dionice je određena na osnovu svih dostupnih informacija, a to zači da dionica ima veću cijenu od one koja bi bila "realna" itd. itd. Također, ako imaš 5000 KM, nema baš smisla kupiti njemačke blue chipove, jer su ti to uglavnom ziheraške dionice i u skladu stim i minimalni prinosi. Nego se fokusiraj na neke neotkrivene dionice, koje imaju veliki potencijal za rast, i one kompanije o kojima znaš najviše.
Naravno ovo sve važi samo ako si se ograničio na Njemačku, kod nas u BiH vladaju druga pravila.

I još nešto, ne pridaji nikakvu važnost procjenama analitičara i razno raznih stručnjaka koji pišu u medijima, oni da znaju da će neka dionica porasti sa 70 na 90 nebi bili novinari i pisali članke, već bi bili milioneri.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#216 Re: dionice, kupovina itd.

Post by talić »

graditelj wrote:Slažem se ja da je BMW odlična kompanija, prošlih par godina super rezltati i sve to....
Ali, na efikasnom tržištu, na kojem je dionica BMW-a izlistana to sve što ti pričaš laka limarija potencijali Indija, Azija folovi golovi, je već uključeno u cijenu tj. cijena dionice je određena na osnovu svih dostupnih informacija, a to zači da dionica ima veću cijenu od one koja bi bila "realna" itd. itd. Također, ako imaš 5000 KM, nema baš smisla kupiti njemačke blue chipove, jer su ti to uglavnom ziheraške dionice i u skladu stim i minimalni prinosi. Nego se fokusiraj na neke neotkrivene dionice, koje imaju veliki potencijal za rast, i one kompanije o kojima znaš najviše.
Naravno ovo sve važi samo ako si se ograničio na Njemačku, kod nas u BiH vladaju druga pravila.

I još nešto, ne pridaji nikakvu važnost procjenama analitičara i razno raznih stručnjaka koji pišu u medijima, oni da znaju da će neka dionica porasti sa 70 na 90 nebi bili novinari i pisali članke, već bi bili milioneri.
Uz to zanimljivo je kako se brzo zaboravljaju svi promašaji ( slučajni ili namjerni) od strane analitičara.
Skoro svi analitičari su prošle godine tvrdili da će zlato ove godine biti 2200 do 2400 $ po unci kad ono promašaj totalni i sad nijedan da se udostoji i izvine ljudima koje je naveo na kupovinu zlata na cijeni od 1.800 $.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#217 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

Mislim da čovjek nije pitao da li da kupi BMW, nego kako da kupi... :D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#218 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

amerosm wrote:Pozdrav svima...

Posto sam dobio neki novac (iznos oko 5.000 KM) i posto isti ne zelim cuvati u Banci, jer taj iznos mi se ne isplati orociti (jer su slabe kamatne stope), a isto tako isti ne zelim onako drzati na racunu jer sam siguran da cu ga potrositi u gluposti, pa sam dosao na ideju da isti ulozim u dionice. Mene interesuje gdje u BiH mogu kupiti dionice BMW-a ili neke Njemacke kompanije ?

Odmah da kazem da mi nije cilj da se obogatim preko noci i da ovaj ulog vidim kao dugorocnu investiciju. Hvala unaprijed na odgovorima.
Drugar ja mislim da nece dugo ici ovako sa berzom , sljedeci kras dolazi ,zato cuvaj pare i budi na strani imaces priliku
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#219 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

graditelj wrote:Slažem se ja da je BMW odlična kompanija, prošlih par godina super rezltati i sve to....
Ali, na efikasnom tržištu, na kojem je dionica BMW-a izlistana to sve što ti pričaš laka limarija potencijali Indija, Azija folovi golovi, je već uključeno u cijenu tj. cijena dionice je određena na osnovu svih dostupnih informacija, a to zači da dionica ima veću cijenu od one koja bi bila "realna" itd. itd. Također, ako imaš 5000 KM, nema baš smisla kupiti njemačke blue chipove, jer su ti to uglavnom ziheraške dionice i u skladu stim i minimalni prinosi. Nego se fokusiraj na neke neotkrivene dionice, koje imaju veliki potencijal za rast, i one kompanije o kojima znaš najviše.
Naravno ovo sve važi samo ako si se ograničio na Njemačku, kod nas u BiH vladaju druga pravila.

I još nešto, ne pridaji nikakvu važnost procjenama analitičara i razno raznih stručnjaka koji pišu u medijima, oni da znaju da će neka dionica porasti sa 70 na 90 nebi bili novinari i pisali članke, već bi bili milioneri.
Pametno zboris .... samo ove dionice da nadjes ,a jos si pocetnik ... nidje veze


Jarane drzi se i blue chips iz DAX,mdax,sdax .... i kao sto sam reko cekaj sa strane ,desice sa krah kine koja ce povuci sve dole
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#220 Re: dionice, kupovina itd.

Post by graditelj »

@mO k3

Na osnovu čega tvrdiš da će svijet krahirati, ili Kina, il ko već??? Ako si dobronamjeran i zelis da te shvatimo ozbiljno onda nam daj mao više informacija (ne mislim na postavljanje linkova sa nekim tuđim opštepoznatim mišljenjem ili citiranje nekih minornih blogova), jer bezveze je na forumu pričati desit će se ovo ili ono 100%, to je šupljiranje, i šta ako te čovjek posluša i sačuva pare a za tri godine inflacija pojede 25% tog novca, a dionice koje je htio kupiti porastu dodatnih 20% preko inflacije, što je realan scenario kao i ovaj tvoj krah, ti ćeš vjerovatno reći jbg...
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#221 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

graditelj wrote:@mO k3

Na osnovu čega tvrdiš da će svijet krahirati, ili Kina, il ko već??? Ako si dobronamjeran i zelis da te shvatimo ozbiljno onda nam daj mao više informacija (ne mislim na postavljanje linkova sa nekim tuđim opštepoznatim mišljenjem ili citiranje nekih minornih blogova), jer bezveze je na forumu pričati desit će se ovo ili ono 100%, to je šupljiranje, i šta ako te čovjek posluša i sačuva pare a za tri godine inflacija pojede 25% tog novca, a dionice koje je htio kupiti porastu dodatnih 20% preko inflacije, što je realan scenario kao i ovaj tvoj krah, ti ćeš vjerovatno reći jbg...
Pa vidi cisto matematicki kazu da krah bude svakih 7 godina ,zadnji je bio 2008 sa padom lehman brothers itd.
Kineska ekonnomija gubi na snazi , da podsjetim da Kina drzi americke obaveznice u vrijednosti od 2000 milijardi ,sta ce se desiti ako kina povuce pare koje su njoj potrebne ??
Osim toga berza je previse postala vruce DAX skace sa jednog rekorda na drugi ,ali dokle??

Image

To je moje misljenje ....
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#222 Re: dionice, kupovina itd.

Post by graditelj »

Ima i to smisla, ali mislim da nije baš pametno donositi odluke o investiranju ili neinvestiranju na osnovu tih "matematičkih" sedam godina. Da je to tako onda mnogo drugih stvari nebi imalo smisla. Naravno da treba biti oprezan, ali postoje i drugi mnogo objektivniji i pouzdaniji pokazatelji kad je tržište pregrijano i kad je napuhan balon, za što mislim da sada nije slučaj.
Po mom mišljenju je bolje koristiti fundamentalne analize kompanija i tržišta, nego političke situacije i informacije na koje treba gledati sa rezervom.
A što se tiče SAD-a i njiovih obveznica mislim da je to daleko od pucanja, snaći će se oni već nekako (na račun ostatka globusa) i već se snalaze. Naravno, ništa više nije kao prije, i mnogo im je teže nego prije, jer su ih mnogi sustigli.
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#223 Re: dionice, kupovina itd.

Post by fixer »

Onakva kriza kakva je bila 2008. se ne desava svakih 7 godina. Hvala Bogu.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#224 Re: dionice, kupovina itd.

Post by mO k3 »

fixer wrote:Onakva kriza kakva je bila 2008. se ne desava svakih 7 godina. Hvala Bogu.
Ma mislio sam na krah na berzi ..... svakih 7-8 godina
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#225 Re: dionice, kupovina itd.

Post by fixer »

mO k3 wrote:
fixer wrote:Onakva kriza kakva je bila 2008. se ne desava svakih 7 godina. Hvala Bogu.
Ma mislio sam na krah na berzi ..... svakih 7-8 godina
Mislim da tog nece biti prije dvije - tri godine.
Post Reply