Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#1101 Re: dionice, kupovina itd.

Post by pinkman »

A sta s onim zakonom koji kaze da rezident FBIH smije samo preko domacih brokera raditi?
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#1102 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Horcrux »

Ci-Nick wrote: 08/02/2021 10:18
HerrFlick999 wrote: 08/02/2021 09:49 Zanima me jel iko trguje dionicama na berzama van BIH?

Imao sam jednu interesantnu situaciju. Uplatio sam preko deviznoga racuna Raiffeisen banke nesto dolara na strani brokerski racun da se malo oprobam po berzama u inostranstvu. Zove me banka i objasnjava da su odbili nalog i da nisu u mogucnosti da pruze uslugu.

Jel imao ko slicnih problema?
Već smo pisali, al eto da ponovimo.
Zakon o deviznom poslovanju FBiH kaže:

"Rezidenti - fizička lica mogu vršiti plaćanja radi kupovine stranih vrijednosnih papira na stranom i domaćem
tržištu kapitala ako je ta kupovina izvršena preko ovlaštenih učesnika na tržižtu vrijednosnih papira u Federaciji u
skladu s propisima koji uređuju tržište vrijednosnih papira, međunarodnim ugovorima i drugim posebnim
propisima."

Dakle ako bi se držali slova zakona, trgovina preko Eurobrokera koji je registrovan u Banja Luci nije regularna, jer nisu ovlašteni učesnik na tržištu vrijednosnih papira FBiH..
Jedina opcija je Raiffeisen kastodi sa skrbničkim računom i troškovima koje je teško pokriti ako ulaganje nije bar 30.000 KM
Druga opcija je eure u džep i otvoriti račun van BiH. Legalno se može iznijeti do 10.000 eura čak i bez prijave na granici.
Je li skrbnicki racun uopste obavezen? Negdje sam citao da nije.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1103 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

pinkman wrote: 08/02/2021 17:52 A sta s onim zakonom koji kaze da rezident FBIH smije samo preko domacih brokera raditi?
Pa ništa, krši se. :D
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1104 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

ExNihilo wrote: 08/02/2021 17:54
pinkman wrote: 08/02/2021 17:52 A sta s onim zakonom koji kaze da rezident FBIH smije samo preko domacih brokera raditi?
Pa ništa, krši se. :D
Ako nista, za nas u RS ovaj Zakon o deviznom poslovanju se uglavnom bavi pranjem novca, problemima oko ilegalnih mjenjacnica i slicno. Nisu im nesto hartije od vrijednosti bile na pameti mnogo. Samo po clanu 60. bi se moglo odgovarati za prekrsaj, to je jedini problem. Ostale kaznene odredbe se ne dodiruju HOV. Najbitnije da nema krivicnih dijela. Doduse, ako smijem obzervaciju dodati da je van toga poprilicno strog zakon. Za vas u FBIH ne znam bas.

Bilo kako bilo, msm da ni u FBIH ni u RS nema nijedan dovoljno lud ni besposlen tuzilac da se bavi ovako trivijalnim stvarima. Ovi zakoni nisu pisani sa obzirom na moderne tehnologije.
Last edited by HerrFlick999 on 08/02/2021 18:21, edited 1 time in total.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55690
Joined: 15/12/2008 16:53

#1105 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ultima_palabra »

Onaj broker koji ima dozvolu u jednom entitetu, smatra se da ima i u drugom, koliko znam.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1106 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

HerrFlick999 wrote: 08/02/2021 18:15
ExNihilo wrote: 08/02/2021 17:54
pinkman wrote: 08/02/2021 17:52 A sta s onim zakonom koji kaze da rezident FBIH smije samo preko domacih brokera raditi?
Pa ništa, krši se. :D
Ako nista, za nas u RS ovaj Zakon o deviznom poslovanju se uglavnom bavi pranjem novca, problemima oko ilegalnih mjenjacnica i slicno. Nisu im nesto hartije od vrijednosti bile na pameti mnogo. Samo po clanu 60. bi se moglo odgovarati za prekrsaj, to je jedini problem. Ostale kaznene odredbe se ne dodiruju HOV.

Van toga, msm da ni u FBIH ni u RS nema nijedan dovoljno lud ni besposlen tuzilac da se bavi ovako trivijalnim stvarima. Ovi zakoni nisu pisani sa obzirom na moderne tehnologije.
Ne bih bio tako siguran. Stvar nije tako masovna da bi se eksplicitno bavili time, ali pošto svakako pojačano skeniraju prihode iz inostranstva, lako se može doći pod radar.
lissics
Posts: 502
Joined: 09/08/2018 06:29

#1107 Re: dionice, kupovina itd.

Post by lissics »

Poslije skandala u Hrvatskoj vezanim za pranje novca, Unicredit banka je postala malo nervozna. Trazili su mi dokaze o porijeklu novca, izvori prihoda i sl.
Kontam da bi oni mogli sami prijaviti, da izbjegnu sebi probleme.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1108 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

ExNihilo wrote: 08/02/2021 18:19
HerrFlick999 wrote: 08/02/2021 18:15
ExNihilo wrote: 08/02/2021 17:54

Pa ništa, krši se. :D
Ako nista, za nas u RS ovaj Zakon o deviznom poslovanju se uglavnom bavi pranjem novca, problemima oko ilegalnih mjenjacnica i slicno. Nisu im nesto hartije od vrijednosti bile na pameti mnogo. Samo po clanu 60. bi se moglo odgovarati za prekrsaj, to je jedini problem. Ostale kaznene odredbe se ne dodiruju HOV.

Van toga, msm da ni u FBIH ni u RS nema nijedan dovoljno lud ni besposlen tuzilac da se bavi ovako trivijalnim stvarima. Ovi zakoni nisu pisani sa obzirom na moderne tehnologije.
Ne bih bio tako siguran. Stvar nije tako masovna da bi se eksplicitno bavili time, ali pošto svakako pojačano skeniraju prihode iz inostranstva, lako se može doći pod radar.
To si u pravu. Unos novca moze biti problem. Medjutim, to je vec druga strana medalje. Mislio sam na trgovinu HOV prvenstveno.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#1109 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ajatolah_ »

HerrFlick999 wrote: 08/02/2021 18:15
ExNihilo wrote: 08/02/2021 17:54
pinkman wrote: 08/02/2021 17:52 A sta s onim zakonom koji kaze da rezident FBIH smije samo preko domacih brokera raditi?
Pa ništa, krši se. :D
Bilo kako bilo, msm da ni u FBIH ni u RS nema nijedan dovoljno lud ni besposlen tuzilac da se bavi ovako trivijalnim stvarima. Ovi zakoni nisu pisani sa obzirom na moderne tehnologije.
Hoćeš li se malo igrati ulaganja u Teslu sitnim parama, ili govorimo o redovnom odvajanju i dugoročnom investiranju u nešto sigurnije, npr. što je sada popularno, neki ETF koji prati S&P500? Ovo prvo ti može možda proći neopaženo, a ovo drugo ipak ne bih provlačio kontra zakona preko Transferwisea.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1110 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

Ajatolah_ wrote: 08/02/2021 21:19
HerrFlick999 wrote: 08/02/2021 18:15
ExNihilo wrote: 08/02/2021 17:54

Pa ništa, krši se. :D
Bilo kako bilo, msm da ni u FBIH ni u RS nema nijedan dovoljno lud ni besposlen tuzilac da se bavi ovako trivijalnim stvarima. Ovi zakoni nisu pisani sa obzirom na moderne tehnologije.
Hoćeš li se malo igrati ulaganja u Teslu sitnim parama, ili govorimo o redovnom odvajanju i dugoročnom investiranju u nešto sigurnije, npr. što je sada popularno, neki ETF koji prati S&P500? Ovo prvo ti može možda proći neopaženo, a ovo drugo ipak ne bih provlačio kontra zakona preko Transferwisea.
Zasto tako mislis?
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#1111 Re: dionice, kupovina itd.

Post by HerrFlick999 »

Evo ponude jednoga lokalnoga sjecikese za trgovinu na stranim berzama:

Kupovina i prodaja hartija od vrijednosti na stranim tržištima
Naknada za trgovanje na inostranim tržištima ne može biti manja od 5 USD niti veća od 2% od vrijednosti posla.
Minimalna uplata za otvaranje računa na stranim tržištima je 5.000 USD ili ekvivalent dolarskom iznosu.
Maksimalna mjesečna provizija za vođenje stranog računa (provizija mjesečne aktivnosti) iznosi 10 USD ili ekvivalent dolarskom iznosu.

Napomena: Uplate novčanih sredstava za trgovanje na deviznim tržištima se isključivo vrše u konvertibilnim markama (KM) nakon čega se konvertuju u valutu zemlje na kojoj klijent ima namjeru da trguje. Sve naknade koje su iskazane u USD valuti prestavljaju protivvrijednost u KM po zvaničnom kursu Centralne banke BiH na dan naplate. Upozoravamo sve klijente koji trguju na stranim tržištima da postoji valutni rizik, odnosno promjena kursa zvanične valute zemlje u kojoj klijent vrši trgovanje, a čiji kurs svakodnevno objavljuje Centralna banka Bosne i Hercegovine. U naknade nisu uračunati troškovi konverzije u referentu valutu i troškovi poslovne banke preko koje se vrši uplata kao i eventualni troškovi poreza. Navedene provizije se obračunavaju prema važećem cjenovniku poslovne banke i nadležne institucije.


U prevodu to izgleda ovako:
Minimalna investicija od 5000$.
Mjesecni trosak za odrzavanje racuna je 10$, znaci 120$ godisnje.
Svaka transakcija min 5$(negdje im pise i 10$), sa maksimalnim 2%.
Ubise te konverzijama.

Kako god okrenes bez desetine hiljada dolara nema smisla ulaziti. Jedino sto je neko rekao da sve ulazes u ETF-ove sa direktno reinvestiranom dividendom. U suportnom recimo imate 10 akcija sa 4 puta godisnje dividendom, to je 160$ samo da reinvestirate dividendu. Dodaj 120$ odrzavanje, dodaj lude konverzije, eto pameti :D

Uglavnom izgleda bas uzasno. Mozda neko ima licno iskustvo pa zna nesto sto ne pise na stranicama njihovim. Nije lose da podijelite ako znate, mozda grijesim dusu.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1112 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

Šta ti je sjecikesa?
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#1113 Re: dionice, kupovina itd.

Post by visuljak »

prevaranti, sitni trgovci, pijacari...
c14987
Posts: 3
Joined: 08/02/2021 10:48

#1114 Re: dionice, kupovina itd.

Post by c14987 »

HerrFlick999 wrote: 08/02/2021 17:43 Vidim da si otvorio nalog samo da meni odgovoris, hvala ti stvarno. Spasio si me lokalnih sjecikesa. :thumbup:
Nema na čemu, long time lurker sam na forumu, čitam ima li ko šta pametno reći, ali nije vrijedilo ništa da otvaram nalog na forumu radi nekih odgovora. Znam da sam se ja namučio dosta sa ovim odgovorima od banke, i traženja po netu kako prebaciti novac.
Svakako sa ovom sićom do 500 eura sam planirao prve godine da istražujem i da isprobavam različite opcije, pa ćemo kasnije nešto ozbiljnije.
Svakako bih ti preporučio i da otvoriš negdje paper account da malo isprobaš kako to sve ide.

Ako budes otvrao nalog na transferwise, šaljem ti referal u pvt msg, dobijem 50 funti
lissics
Posts: 502
Joined: 09/08/2018 06:29

#1115 Re: dionice, kupovina itd.

Post by lissics »

HerrFlick999 wrote: 08/02/2021 22:00
U prevodu to izgleda ovako:
Minimalna investicija od 5000$.
Mjesecni trosak za odrzavanje racuna je 10$, znaci 120$ godisnje.
Svaka transakcija min 5$(negdje im pise i 10$), sa maksimalnim 2%.
Ubise te konverzijama.

Uglavnom izgleda bas uzasno. Mozda neko ima licno iskustvo pa zna nesto sto ne pise na stranicama njihovim. Nije lose da podijelite ako znate, mozda grijesim dusu.
Mislim da si izostavio napomenuti i tekuci trosak samog fonda.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#1116 Re: dionice, kupovina itd.

Post by TRANCE »

ultima_palabra wrote: 05/02/2021 00:22
rimano wrote: 05/02/2021 00:14 Zar je isla tako nisko, ja se sjecam nakon najave te isplate nekih manjih kolicina se prodalo oko 8KM, ja kupio po 10. Uzeo dividendu i prodao kad se vratila cijena na 10KM. Poslije gledao cijenu kako raste na 15 :run:
Meni su najbolji deal bila ratna potrazivanja. Kupio za 33% a prodao kad je bila vrijednost na 95%.
Sa Bhtelecomom bio bih u minusu sad kad bih prodao.
U pravu si, to je bilo jos bolje. Bilo je na pocetku kupiti i za 20%.
Problem je bio što je tada kada su bile aktualne obveznice ratnih potraživanja bila 2009.-2011. godina, ekonomska kriza u svijetu i dužnička kriza u Europi, Federacija bila u velikom deficitu, bukvalno su preživljavali od mjeseca do mjeseca zaduženjima kod banaka i IMF-a, tako da je rijetko ko mislio da će moći i isplatiti te obveznice. Inače ne sumnjam da bi stranačka ekipa to pokupovala prije običnih smrtnika po bagatelnoj cijeni, međutim i njima je vjerovatno bilo rečeno u vezi tih obveznica more bit bidne, a more bit i da pare propadnu.
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#1117 Re: dionice, kupovina itd.

Post by SA 071 »

Mislim da je najveći problem što naši ljudi ne čitaju. Fino je pisalo u odluci da su te obveznice u istom rangu kao i sve druge isplate iz budžeta (dakle kao i plate), a zanemarena je ili neshvaćena činjenica da su one zapravo način isplate ratnih odšteta po presudama suda, a ne instrument novog zaduživanja. Problem je bio što su to ljudi pomiješali sa zaduživanjem i nisu imali povjerenja u spremnost i sposobnost FBiH da to plati. Sve dok nisu 2 godine u kontinuitetu u roku isplatili kamatu na obveznice. A onda su svi poletjeli u to. Ja se sjećam koliko sam samo energije potrošio, uglavnom uzalud, ubjeđujući ljude oko mene da ih kupe i da ulože u to.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#1118 Re: dionice, kupovina itd.

Post by pinkman »

Ajatolah_ wrote: 08/02/2021 21:19
HerrFlick999 wrote: 08/02/2021 18:15
ExNihilo wrote: 08/02/2021 17:54

Pa ništa, krši se. :D
Bilo kako bilo, msm da ni u FBIH ni u RS nema nijedan dovoljno lud ni besposlen tuzilac da se bavi ovako trivijalnim stvarima. Ovi zakoni nisu pisani sa obzirom na moderne tehnologije.
Hoćeš li se malo igrati ulaganja u Teslu sitnim parama, ili govorimo o redovnom odvajanju i dugoročnom investiranju u nešto sigurnije, npr. što je sada popularno, neki ETF koji prati S&P500? Ovo prvo ti može možda proći neopaženo, a ovo drugo ipak ne bih provlačio kontra zakona preko Transferwisea.
To je ovo, clan 18. Zakona o deviznom poslovanju FBIH:
Rezidenti - pravna lica mogu vršiti plaćanja radi kupovine stranih vrijednosnih papira na stranom tržištu i domaćem tržištu kapitala ako je ta kupovina izvršena preko ovlaštenih učesnika na tržištu vrijednosnih papira u Federaciji ili preko stranog učesnika na stranom tržištu kapitala u skladu s propisima koji uređuju tržište vrijednosnih papira, međunarodnim ugovorima i drugim posebnim propisima.

Rezidenti - fizička lica mogu vršiti plaćanja radi kupovine stranih vrijednosnih papira na stranom i domaćem tržištu kapitala ako je ta kupovina izvršena preko ovlaštenih učesnika na tržištu vrijednosnih papira u Federaciji u skladu s propisima koji uređuju tržište vrijednosnih papira, međunarodnim ugovorima i drugim posebnim propisima.
Dakle, ispada da pravna lica mogu preko stranih brokera, a fizicka lica ne.

A kazne:
Član 64.
Novčanom kaznom od 1.500 KM kaznit će se za prekršaj rezident - fizičko lice:
a) ako plaćanje radi kupovine stranih vrijednosnih papira na stranom i domaćem tržištu kapitala vrši suprotno članu 18. ovog Zakona,
Koliko ja vidim, u pitanju je prekrsaj tj. novcana kazna, a ne krivicno djelo. Ako nekoga zanima, najbolje da posalje zahtjev za misljenje Ministarstvu finansija ili da ide preko domaceg brokera. Pitanje je smije li se i preko brokera iz RS-a npr. ako si u FBIH. :D
cetiri4
Posts: 65
Joined: 03/02/2021 12:19

#1119 Re: dionice, kupovina itd.

Post by cetiri4 »

....
Last edited by cetiri4 on 11/03/2021 20:32, edited 1 time in total.
User avatar
koma
Posts: 191
Joined: 10/09/2005 13:32

#1120 Re: dionice, kupovina itd.

Post by koma »

Ci-Nick wrote: 05/02/2021 15:29
Gekon wrote: 05/02/2021 14:34 Jedno pitanje ljudi,
Sada da uzmem preko SASE 500 dionica Bh Telekoma koja je procedura, da li mogu direktno u SASE uzeti preko nekog njihovog brokera i da li imam neke godisnje troskove cuvanja dionica ?
Izabereš brokera, poneseš ličnu, CIPS i potvrdu o računu u banci.
Potpišeš ugovor, ako nemaš broj u registru, otvore ti broj.
Uplatiš lovu na depozitni račun brokera i daš nalog za kupovinu.
Dalje broker završava.
Nemaš nikakvih fiksnih troskova.
Samo imaš trošak kad kupuješ ili prodaješ dionice.
Dakle ako odlučiš da investiraš 5.000 KM
Trošak brokera, berze i registra je između 70 i 100 KM. Za 4.900 KM po trenutnoj cijeni možeš kupiti cca 545 dionica BH Telekoma.
Ako dividenda bude kao prošle godine dobit ćeš već u augustu ili septembru skoro 300 KM dividende.
A dobri su izgledi da bude dupo veća jer državi fali love a BH Telekom je ima.
Hvala za odgovor, i ja pokusavam da uvezem informacije sa svih strana (forumi, stranice brokera, ..)
Koliko sam vidio RBA ima min. mjesecnu naknadu od 30KM za skrbnicki racun. Jesi li to zaboravio spomenuti ili se to moze nekako izbjeci?
Hvala.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#1121 Re: dionice, kupovina itd.

Post by victom »

trenutno nije pametno kupovat americke dionice, jer su cijena na vrhuncu, balon pred pucanjem, dolar pred padom, a Amerika pred recesijom...
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#1122 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ci-Nick »

koma wrote: 24/02/2021 00:14
Ci-Nick wrote: 05/02/2021 15:29
Gekon wrote: 05/02/2021 14:34 Jedno pitanje ljudi,
Sada da uzmem preko SASE 500 dionica Bh Telekoma koja je procedura, da li mogu direktno u SASE uzeti preko nekog njihovog brokera i da li imam neke godisnje troskove cuvanja dionica ?
Izabereš brokera, poneseš ličnu, CIPS i potvrdu o računu u banci.
Potpišeš ugovor, ako nemaš broj u registru, otvore ti broj.
Uplatiš lovu na depozitni račun brokera i daš nalog za kupovinu.
Dalje broker završava.
Nemaš nikakvih fiksnih troskova.
Samo imaš trošak kad kupuješ ili prodaješ dionice.
Dakle ako odlučiš da investiraš 5.000 KM
Trošak brokera, berze i registra je između 70 i 100 KM. Za 4.900 KM po trenutnoj cijeni možeš kupiti cca 545 dionica BH Telekoma.
Ako dividenda bude kao prošle godine dobit ćeš već u augustu ili septembru skoro 300 KM dividende.
A dobri su izgledi da bude dupo veća jer državi fali love a BH Telekom je ima.
Hvala za odgovor, i ja pokusavam da uvezem informacije sa svih strana (forumi, stranice brokera, ..)
Koliko sam vidio RBA ima min. mjesecnu naknadu od 30KM za skrbnicki racun. Jesi li to zaboravio spomenuti ili se to moze nekako izbjeci?
Hvala.
Ne treba ti skrbnički račun.
Ima ljudi koji imaju dionica u vrijednosti od par miliona KM bez skrbničkog računa.
Iza tih skrbničkih računa se kod nas najčešće skrivaju vlasnici dionica zbog nekih muljaža.
Stija
Posts: 2
Joined: 08/07/2015 21:30

#1123 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Stija »

Pozdrav ljudi,

Možda se ponavljam ali da li koristite određenu aplikaciju za kupovinu stranih dionica?
Kakve su provizije, neke opće informacije oko plaćanja poreza.


Hvala unaprijed
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#1124 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Industrialyzer »

Da li smo ograniceni samo na domace index fondove? Ako nismo, kakva je isplativost ulaganja u americke ili EU index fondove?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1125 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

Stija wrote: 25/02/2021 15:52 Pozdrav ljudi,

Možda se ponavljam ali da li koristite određenu aplikaciju za kupovinu stranih dionica?
Kakve su provizije, neke opće informacije oko plaćanja poreza.


Hvala unaprijed


Kako ćeš se ponavljati kad ti je prvi post. :lol:
Post Reply