Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#51 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by Alfons Kauders »

The 51st State wrote:nije sarajevo sjebalo polihem, ditu, aidu i ostalu industriju po tuzli....
aidu nije... ditu i polihem jeste :wink:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#52 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by zelenashica »

Alfons Kauders wrote:
6.april wrote:Sutra ćeš ti, ili tvoje dijete doći u Sarajevo da studirate.
Dio sredstava od toga ide za tvoje ili njihovo školovanje, za izgradnju objekata koji će vas primiti, infrastrukture koja će olakšati život i to studiranje.
Glavni grad treba da se voli i ponosi njime a ne da se žalite i želite mu zlo.
Sram vas i stid bilo.
upravo tako... doci ce da studiraju, i onda ce imati sve dzaba... smjestaj, faks, sve... nema sanse da placaju milju i kusur godisnje upisninu... ni da zive kao podstanari... ni da trose jednu prosjecnu platu - sve je dzaba... :D
Ti ako si otišao i ostao, nemaš potrebe da opravdavaš svoj postupak.
Ja nisam niti imam namjeru.

I bujrum, uvedite upisnine...ali će onda i Tuzlanski uvesti za Olovljanje....gle čuda niste ih htjeli u kanton samo radi novca, a gdje je tu teritorijalna logika.

Samo vi haberite, ja ide. Dođem večeras da vas obiđem, osim ako se pobijete. :skoljka:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#53 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by zelenashica »

The 51st State wrote:nije sarajevo sjebalo polihem, ditu, aidu i ostalu industriju po tuzli....
Ali hebe Tuzlu TE od koje zarade upravo Sarajevo kupi kajmak.
Bujrum selite sebi i TE, pa da vas onda čujem.
Tišu. :wink:
lajkujMe
Posts: 12256
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#54 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by lajkujMe »

Cak ako je tako da nama 70 a vama 30 nemozes reci da to ide "nama" to ne ide obicnom narodu to ide preko raznih kanala u dzepove mocnika, U Sarajevu situacija nije ni bolja ni losija nego u Tuzli, masa nezaposlenih seta ulicom a mnogima da nema rodbine vani bi umirali od gladi, vjerovatno je iz Sarajeva vise ljudi izbjeglo nego iz Tuzle koja ruku na srce nije bila pod takvom okupacijom ko Sarajevo gdje su ljudi spasavali zive glave.

Znaci Sarajevo se cini boljim ali samo zato sto je vise Sarajlija vani i pomaze familiji.
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#55 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by tataćusak »

zelenashica wrote:Nije li malo nelogično da tri kantona imaju zadržane indexe raspodjele bez obzir na prilive novca iz tih kantona?
(za KS-2; BPK-1,8; K10-1,1)
I da napmenem da su rihodi od indirektnih poreza koji su pripali Budžetu KS za period I-XI 2009. u iznosu 321.800.000 KM ili po stanovniku 804 KM, a u Budžetu TK za I-XI 2009. ostvareni su prihodi od indirektnih poreza u iznosu 186.500.000 KM ili po stanovniku 373 KM.

:-) :-) :-) :-) :-)

Ovdje ne smatram građane Sarajeva odgovornim neko zastupnike u Federalnom parlamentu koji su upravo tu kao prestavnici TK.
U 2009-toj su od strane SDP-a TK podnešeno čak 20 amandmana za promjenu ovog stanja.Naravno ako Federacija ovo ne ispravi jedino što ostaje građanima TK( Vladi) je tužba kojom sve ove "krađe" mogu nadoknaditi.
Pa jel' to ti hoćeš da kažeš da trebamo pustiti ljude u BPK da umru od gladi :-) . Pa znaš da je BPK najnerazvijeniji u Federaciji, ako oni budu živjeli od svojih prihoda mogu slobodno ključ u bravu i onu liniju RS-a pomjeriti još malo ovamo. Neko je crtao granice kantona kako je crtao i sad moramo da radimo kako radimo da bi sistem funkcionisao. Ako budemo radili po tvom eto čitavog Kantona BPK u Sarajevo na rad pa šta onda. Upravo zato što je Sarajevo glavni grad treba da malo odskače od ostalih u raspodjeli. Kad negdje putuješ ideš na sarajevski aerodrom (vjerovatno) i hoćeš li da se voziš makadamom ili asfaltnom cestom - koja kao što vidiš treba i tebi i meni. Ima sličnih primjera mali milion i neda mi se objašnjavati ali imaš od glavnog gradA vešestruke koristi koju ne vidiš u svakodnevnom životu. Dosta nemrem dalje :roll:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#56 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by zelenashica »

lajkujMe wrote:
Znaci Sarajevo se cini boljim ali samo zato sto je vise Sarajlija vani i pomaze familiji.
Mene ne zanima ko zivi bolje ili gore.
Zanima me PRAVDENA RASPODJELA PRIHODA!!!!!!!
Ako je pravedna, boli me briga da li Sarajevo ima ili nema, kao i vas za Tuzlom....onda svako svoje u kantonu će da trazi na raport.
Fkt ne kontam da ne znas smisao teme :?
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#57 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by zelenashica »

tataćusak wrote:
zelenashica wrote:Nije li malo nelogično da tri kantona imaju zadržane indexe raspodjele bez obzir na prilive novca iz tih kantona?
(za KS-2; BPK-1,8; K10-1,1)
I da napmenem da su rihodi od indirektnih poreza koji su pripali Budžetu KS za period I-XI 2009. u iznosu 321.800.000 KM ili po stanovniku 804 KM, a u Budžetu TK za I-XI 2009. ostvareni su prihodi od indirektnih poreza u iznosu 186.500.000 KM ili po stanovniku 373 KM.

:-) :-) :-) :-) :-)

Ovdje ne smatram građane Sarajeva odgovornim neko zastupnike u Federalnom parlamentu koji su upravo tu kao prestavnici TK.
U 2009-toj su od strane SDP-a TK podnešeno čak 20 amandmana za promjenu ovog stanja.Naravno ako Federacija ovo ne ispravi jedino što ostaje građanima TK( Vladi) je tužba kojom sve ove "krađe" mogu nadoknaditi.
Pa jel' to ti hoćeš da kažeš da trebamo pustiti ljude u BPK da umru od gladi :-) . Pa znaš da je BPK najnerazvijeniji u Federaciji, ako oni budu živjeli od svojih prihoda mogu slobodno ključ u bravu i onu liniju RS-a pomjeriti još malo ovamo. Neko je crtao granice kantona kako je crtao i sad moramo da radimo kako radimo da bi sistem funkcionisao. Ako budemo radili po tvom eto čitavog Kantona BPK u Sarajevo na rad pa šta onda. Upravo zato što je Sarajevo glavni grad treba da malo odskače od ostalih u raspodjeli. Kad negdje putuješ ideš na sarajevski aerodrom (vjerovatno) i hoćeš li da se voziš makadamom ili asfaltnom cestom - koja kao što vidiš treba i tebi i meni. Ima sličnih primjera mali milion i neda mi se objašnjavati ali imaš od glavnog gradA vešestruke koristi koju ne vidiš u svakodnevnom životu. Dosta nemrem dalje :roll:
Daleko od toga,...ali zar njihov treba imati idex veći od onih koji daju više od njih PO GLAVI STANOVNIKA?

Sarajevo kao glavni grad podliježe Federaciji i njenom dijelu budžeta NE DIJELOVIMA ZA KANTONE!
De pročitaj Zakon, pa onda nastavi diskusiju!!!
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#58 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by Alfons Kauders »

zelenashica wrote:
Alfons Kauders wrote:
6.april wrote:Sutra ćeš ti, ili tvoje dijete doći u Sarajevo da studirate.
Dio sredstava od toga ide za tvoje ili njihovo školovanje, za izgradnju objekata koji će vas primiti, infrastrukture koja će olakšati život i to studiranje.
Glavni grad treba da se voli i ponosi njime a ne da se žalite i želite mu zlo.
Sram vas i stid bilo.
upravo tako... doci ce da studiraju, i onda ce imati sve dzaba... smjestaj, faks, sve... nema sanse da placaju milju i kusur godisnje upisninu... ni da zive kao podstanari... ni da trose jednu prosjecnu platu - sve je dzaba... :D
Ti ako si otišao i ostao, nemaš potrebe da opravdavaš svoj postupak.
Ja nisam niti imam namjeru.

I bujrum, uvedite upisnine...ali će onda i Tuzlanski uvesti za Olovljanje....gle čuda niste ih htjeli u kanton samo radi novca, a gdje je tu teritorijalna logika.

Samo vi haberite, ja ide. Dođem večeras da vas obiđem, osim ako se pobijete. :skoljka:
sarkazam ti nije jaca strana? :-)

ja sam otisao, davno odradio svoje... sad sam tu manje-vise turisticki... jer radim u oba grada... i volim oba grada, i provedem po nekoliko mjeseci s obje strane karaule...

ta neka regionalna prepucavanja su mi vazda bila zesci primitivizam, imam raje od save do mora i nikad ne cujem slicnu pricu... vjerovatno zato jer se ne druzim s idiotima

tako da mi idu na neku stvar i tuzlaci koji "grade" sarajevo i "rodjene" sarajlije, od kojih ni 2% nema oba djeda rodjena u sarajevu... ma sta djeda, nemaju ni oba roditelja :D
Anonimus24
Posts: 53
Joined: 17/06/2009 15:25

#59 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by Anonimus24 »

Eh kad mi ne mozemo voditi normalnu konverzaciju na ovom forumu zamislite kako onda nasi politicare razgovaraju oko raspodjele novca...kazu narod bira vlast....e ako sav nas narod razmislja ovako kao ovdje na ovoj temi sto se javljaju i prave se pametni onda nije ni cudo zasto nam je drzava u raspadu i zasto smo izabrali tu vlast...cast pojedincima, ali mislim da treba korak po korak da krenemo, neko je spomenuo autoputeve....hajmo prvo da se zalazemo da vise izgradimo te autoputeve kroz BiH, sto bi omogucilo brzi razvitak industrije, sigurno bi utjecalo na privlacenje veceg broja turista, sto bi se u konacnici odrazilo na razvijanje ekonomije....

sto se tice raspodjele poreznog novca...ljudi shvatite da je Sarajevo, kakvo takvo, metropola nase zemlje, da je zivotni standard skuplji, i mislim da ako vec toliko novca ide u Sarajevo onda to treba iskoristiti da napravimo od Sarajeva atrakciju, da turisti kada dodju imaju sta vidjeti, da ulice budu u dobrom stanju, a ne da se samo otvaraju kafici, trzni centri, kladionice, itd....ulozite novac u muzej, napravite atrakcije od dvorca onog napustenog na vrhu brda iznad sarajeva, pa kad to postignemo hajmo gradit Banja Luku, Tuzlu, Mostar....

trenutno svi polemisemo sta sve treba raditi i onda se zagubimo u tim svim silnim potrebama a nista se ne radi...sto odgovara politicarima...politicari upravu ovu politiku i koriste da narod zbune...kao evo radimo, radit cemo ovo, zavrsit cemo to, obecavamo ovo a na kraju se vrlo malo uradi...evo sad su nam svu paznju usmjerili prema ostavci Komsica...izuzetno ga cijenim, ali ljudi bio Komsic u SDP ili ne, mi moramo ici naprijed...dajte ljudi da se sta uradi za nasu djecu, frapiran sam podatkom da jedva skupimo 1 odjeljenje djece koja krecu u prvi razred....ehhhhhhhhhh....mogu ja jos pisati al dosta je za sada...

peace
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#60 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by zelenashica »

tataćusak wrote: Upravo zato što je Sarajevo glavni grad treba da malo odskače od ostalih u raspodjeli. Kad negdje putuješ ideš na sarajevski aerodrom (vjerovatno) i hoćeš li da se voziš makadamom ili asfaltnom cestom - koja kao što vidiš treba i tebi i meni. Ima sličnih primjera mali milion i neda mi se objašnjavati ali imaš od glavnog gradA vešestruke koristi koju ne vidiš u svakodnevnom životu. Dosta nemrem dalje :roll:

Zakona raspodjeljuje se kako slijedi:
a) finansiranje funkcija Federacije 36,2%,
b) finansiranje funkcija kantona 51,48%,
c) finansiranje funkcija jedinica lokalne samouprave 8,42%
d) Direkcija za ceste 3,9%.


Vidi ti ovo malo, pa onda nastavi.
U 36,2% cijelog iznosa je obaveza Federacije prema Sarajevu kao centru i glavnom gradu.
U 51,48% su samo KANTONALNE UPRAVE I VLAST!
U 8,43% opštine.
U 3,9% putevi, makadami....i sl.


I je l' sad' malo jasnije?

Riječ je o novcu 51,48 % ukupnog iznosa novca, koji ide samo KANTONIMA!
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#61 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by The 51st State »

Alfons Kauders wrote:
The 51st State wrote:nije sarajevo sjebalo polihem, ditu, aidu i ostalu industriju po tuzli....
aidu nije... ditu i polihem jeste :wink:
jesu li radnici sami trazili da im ode tadasnji direktor (najveci pojedinacni dionicar), a da im dodje lora..., sarajevo krivo 8) , ko je otjero poljake iz polihema, vasi kantonalci ili federalci? doduse tu i jeste bilo moguce da je bilo vanjskih pritisaka s obzirom na proizvodni program iste...
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#62 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by zelenashica »

The 51st State wrote:
Alfons Kauders wrote:
The 51st State wrote:nije sarajevo sjebalo polihem, ditu, aidu i ostalu industriju po tuzli....
aidu nije... ditu i polihem jeste :wink:
jesu li radnici sami trazili da im ode tadasnji direktor (najveci pojedinacni dionicar), a da im dodje lora..., sarajevo krivo 8) , ko je otjero poljake iz polihema, vasi kantonalci ili federalci? doduse tu i jeste bilo moguce da je bilo vanjskih pritisaka s obzirom na proizvodni program iste...
Molim moderaciju da održi temu kakva je postavljena!
Ovakve postove i skretanje s teme je nedopustivo tolerisati.
Znam ja da je tema dirnula "gdje ne treba" ali ili je treba držati gdje joj je mjesto ili kapak.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#63 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by The 51st State »

zelenashica wrote:
The 51st State wrote:nije sarajevo sjebalo polihem, ditu, aidu i ostalu industriju po tuzli....
Ali hebe Tuzlu TE od koje zarade upravo Sarajevo kupi kajmak.
Bujrum selite sebi i TE, pa da vas onda čujem.
Tišu. :wink:
kako sarajevo kupi kajmak? porezi i licni dohotci koliko radnika iz TE zavrsavaju kod nas? pojasni? mislis sa 16 miliona proslogodisnjeg profita, lol.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#64 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by karanana »

ovoga je vazda bilo i vazda ce biti. u jugoslaviji, srbi su se zalili da dosta toga sto oni zarade ode u BiH, u hrvatskoj i sloveniji su se opet zalili da njihove zarade idu na kosovo. danas je ista stvar u hrvatskoj gdje svi jebu mater zagrebu. za srbiju ne znam ali pretpostavljam da je isto....

ja iz ovih nekih podataka nisam vidio da se ista pretjerano slijeva nepravedno iz tuzle u sarajevo. ne vidim ni neku razliku u standardu. plate jesu u sarajevu vjerovatno vece zbog puno drzavnih pozicija, ali te pare ne idu u grad sarajevo nego u plate cinovnika koji rade u glavnom gradu. i ne vidim da se nesto pretjerano i posebno gradi kada je u pitanju gradska infrastruktura. to sto privatnici rade, to je drugo. pa eno fahro, nas covjek, sarajlija generacijama unazad gradi tuzlu, sta da mu kazem?
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#65 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by The 51st State »


Molim moderaciju da održi temu kakva je postavljena!
Ovakve postove i skretanje s teme je nedopustivo tolerisati.
Znam ja da je tema dirnula "gdje ne treba" ali ili je treba držati gdje joj je mjesto ili kapak.


?
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#66 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by zelenashica »

The 51st State wrote:
zelenashica wrote:
The 51st State wrote:nije sarajevo sjebalo polihem, ditu, aidu i ostalu industriju po tuzli....
Ali hebe Tuzlu TE od koje zarade upravo Sarajevo kupi kajmak.
Bujrum selite sebi i TE, pa da vas onda čujem.
Tišu. :wink:
kako sarajevo kupi kajmak? porezi i licni dohotci koliko radnika iz TE zavrsavaju kod nas? pojasni? mislis sa 16 miliona proslogodisnjeg profita, lol.
Nije li elektroprivreda sa sjedištem u SA?
Ne završe li svi ti porezi opet u Sarajevu, samo prikazani kao priliv sa TK?
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#67 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by karanana »

zelenashica wrote: Nije li elektroprivreda sa sjedištem u SA?
Ne završe li svi ti porezi opet u Sarajevu, samo prikazani kao priliv sa TK?
pa ne zavrse porezi na dobit elektroprivrede u budzetu sarajeva.
F&N
Posts: 3997
Joined: 17/10/2010 23:24
Location: od Ciglana do Podhrastova, od Breke do Mejtasa including Jezero...

#68 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by F&N »

Sto bih ja volio da Tuzla, Mostar, Zenica, Kakanj, Visoko rade, vjerujte mi ne bi bilo sretnijeg covjeka od mene.
Onda bi valjda se neko iz Sarajeva i mogao normalno zaposliti u ovom gradu.

Ko je ikad radnim danom u pola 8 krenuo u bilo kojem smjeru izvan Sarajeva, vidjece, kolone gradjana drugih gradova koji dolaze u ovaj grad u 8 a izlaze iz njeg u 4.
I onda kaze Tuzla radi, a Sarajevo se gradi.

Nije mi mrsko nek radi ko god hoce, samo nemojte mi ove suplje zivota vam.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#69 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by The 51st State »

Nije li elektroprivreda sa sjedištem u SA?
Ne završe li svi ti porezi opet u Sarajevu, samo prikazani kao priliv sa TK?
sjediste, da. koliko znam porezi na osnovu licnih dohodaka, ne. sto se mene tice, jeste pravedno da sjediste elektroprivrede bude tamo gdje i jesu najznacajniji pogoni ali stvarno ne vidim na koji nacin je tu sarajevo krivo, a ne politicki predstavnici iz tuzle.
User avatar
6.april
Posts: 820
Joined: 12/10/2011 09:50

#70 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by 6.april »

F&N wrote:Sto bih ja volio da Tuzla, Mostar, Zenica, Kakanj, Visoko rade, vjerujte mi ne bi bilo sretnijeg covjeka od mene.
Onda bi valjda se neko iz Sarajeva i mogao normalno zaposliti u ovom gradu.

Ko je ikad radnim danom u pola 8 krenuo u bilo kojem smjeru izvan Sarajeva, vidjece, kolone gradjana drugih gradova koji dolaze u ovaj grad u 8 a izlaze iz njeg u 4.
I onda kaze Tuzla radi, a Sarajevo se gradi.

Nije mi mrsko nek radi ko god hoce, samo nemojte mi ove suplje zivota vam.

Niko ne vidi te ljudi koji rade u Sarajevu a grade po Tuzli i ostalim mjestima i selima.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#71 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by karanana »

mislim da bi iracani na svom bagdad-x forumu trebali otvoriti temu "u bagdadu se radi a u tuzli se gradi".

selime, proglasi autonomiju, selime!
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#72 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by zelenashica »

A što bih ja voljela da zoom dođe i vidi kako chatate temu besmislenih pričama.
To fkt teško držati temu s' temom?
Ili previše dira traženje pravde :-)
:-) :D
sarayewo
Posts: 740
Joined: 08/07/2003 00:00

#73 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by sarayewo »

Ivo Lola wrote:to nema apsolutno nikakve veze
ja nisam rodjeni tuzlak, dobio sam vojni stan nakon rata, dijete sam bio tad

haj vako, zasto glave tuzlaka i sarajlija u sarajevu vrijede vise nego glave tuzlaka i sarajlija u tuzli ?

moze li moderator usmjeravati ovu temu, jer prica o strancima u gradu je isto jako zanimljiva tema i zasluzuje pricu ali ne ovde
razumijem ja da se to povlaci kad ne mozes objasniti ovo sto sam gore pitao ali... boze moj, nemojte braniti neodbranjivo
Zato sto je Sarajevo glavni grad jedne zemlje, sto povlaci to da ima institucije kako drzavne, tako i medjunarodne.

Zato sto je Sarajevo dva puta vece od Tuzle, te samim tim ekonomski interesantnije.

Zato sto sa vecim prihodima idu i veci porezi ali veci i rashodi - zivot u Sarajevu je znatno skuplji nego u Tuzli.

Sasvim je logicno sa aspekta ekonomije da je Sarajevo skuplje od Tuzle, jer sa brojem stanovnista raste potraznja, sto onda povlaci povecanje ponude.

Na kraju krajeva to ti je isto kao da pitas zasto glava Bosanca vrijedi vise u Njemackoj nego u Bosni? Standard zivota je drugaciji i vodi ga ekonomsko okruzenje. Osnove ekonomije.

Rodjeni sam Sarajlija porijeklom iz Tuzle i imam puno rodbine tamo, tako da vjeruj da vrlo dobro znam razliku u standardu...
F&N
Posts: 3997
Joined: 17/10/2010 23:24
Location: od Ciglana do Podhrastova, od Breke do Mejtasa including Jezero...

#74 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by F&N »

karanana wrote:mislim da bi iracani na svom bagdad-x forumu trebali otvoriti temu "u bagdadu se radi a u tuzli se gradi".

selime, proglasi autonomiju, selime!
ahahahahahha fkt...

Lukavac se izgradio brate sav od Iraka i Afganistana, ocekujem slijedeci terorsticki napad u Lukavcu :mrgreen:
Salim se naravno, da mi i ovo ne bi pripisali kao da prizeljkujem nesto takvo.
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#75 Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by SSemir »

The 51st State wrote:
zelenashica wrote:
The 51st State wrote:nije sarajevo sjebalo polihem, ditu, aidu i ostalu industriju po tuzli....
Ali hebe Tuzlu TE od koje zarade upravo Sarajevo kupi kajmak.
Bujrum selite sebi i TE, pa da vas onda čujem.
Tišu. :wink:
kako sarajevo kupi kajmak? porezi i licni dohotci koliko radnika iz TE zavrsavaju kod nas? pojasni? mislis sa 16 miliona proslogodisnjeg profita, lol.
lijepo. 52% ukupne struje se proizvede u termoelektrani u tuzli. sjediste elektroprivrede je u sarajevo, znaci, sva administracija, svi radnici su u sarajevu, porez na dobit elektroprivrede (kada ga ima :)) se placa u sarajevu. najveci broj rudnika uglja je u TK, sada su i oni pripojeni elektroprivredi tako da i od njih, dobit ima sarajevo.
pored proizvodnje struje, velikog broja rudnika, industrije u lukavcu..sjediste federalnog ministarstva industrije je u sarajevu. najlogicnije bi bilo da je u tuzli, i sa aspekta decentralizacije vlasti i sa aspekta ukupne industrijske proizvodnje. pa da i tuzlaci imaju priliku da se zaposle u nekom ministarstvu, od cistaca, sluzbenih vozaca pa do pomocnika ministara..

a jos da ne pricamo o zagadjenosti tuzle, i da elektroprivrede nikakve novce nije izdvajala za to (iako zakonski obavezna).
Locked