Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
Država
Been thanked: 3 times

#176 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by Država » 13/07/2012 22:45

Danas ja kupio dva hamburgera u Fast Food-u na pijaci na Ilidži (vl Mustafi Mevaip), ul. Ustanička Br:13. Vidim ja ide sve k'o na traci. Raja samo dolaze: "Tri hamburgera za ponijeti", "Jedan hamburger i jedan donner za ponijeti". Jbt frajer ima promet pravo dobar. Naravno, fiskalna kasa stoji negdje sa strane i niko ne dobija račun. Eh, ja se fino napravim blesav i prilikom plaćanja zatražim fiskalni račun. Teta je tek tada skontala da uopšte nema trake u kasi, i uredno istu uvukla u fiskalnu kasu, otkucala mi račun i ljubazno se zahvalila. Obzirom na činjenicu da dva hamburgera koja sam kupio koštaju 6,00 KM, iznos PDV-a je 0,87 KM. Dakle, ja sam se danas izborio da 0,87 KM ne ode na Kosovo, nego da se uplati u budžet BiH. Još samo da napomenem da sam jedan od onih tersova koji uvijek i svugdje traže fiskalni račun. Eto!!!

:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:

Sabirni centar

#177 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by Sabirni centar » 13/07/2012 22:56

Pekara "Aspek" Vogošća

gerberica

#178 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by gerberica » 13/07/2012 23:24

Večeras popili kafe,jeli ćevape kod Bajre u Travniku,nigdje nikakvog računa na mapi

cehaja

#179 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by cehaja » 13/07/2012 23:28

Nisam dobio fiskalni racun prilikom ulaska na Panonska jezera u Tuzli - firma: JKP "PANNONICA" d.o.o. Tuzla - puni naziv: Javno komunalno preduzeće "PANNONICA" d.o.o. za sportsko-rekreativne aktivnosti Tuzla MBS1-12833, uprava: Porobić Maid, Čiji je osnivać Općina Tuzla sa udjelom od 8.000,00 KM i Rudnik soli "Tuzla" d.d. Tuzla , ul. Hasana Brkića 72 sa udjelom od 2.000,00 KM

Nisam dobio racun pri placanju skidanja kandze sa automobila (20 KM) od firme: JKP „Saobraćaj i komunikacije-Tuzla“ d.o.o. Tuzla

moa
Has thanked: 27 times
Been thanked: 27 times

#180 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by moa » 13/07/2012 23:31

Fotokopirnica u opstini Novi Grad.

anonimnaosoba

#181 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by anonimnaosoba » 14/07/2012 01:44

_Reds_ wrote:ne izdaju fiskalne kafice...
je l' ovo na fol onoga iz pdf-a o Sarajevu s kafićima u kafićima ? :P :mrgreen:

motorola01

#182 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by motorola01 » 14/07/2012 09:56

Jucer bio u stacionaru na pregledu, dobio i platio blagajnicki racun kantonalne bolnice. Da li sam trebao dobiti fiskalni ili je u redu da izdaju ove blagajnicke racune?

poznanik

#183 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by poznanik » 14/07/2012 12:03

Obavezu evidentiranja svakog pojedinačno ostvarenog prometa preko fiskalnih uređaja, i to nezavisno od načina plaćanja (gotovina, ček, kartica, virman i slično) ima svako lice koje je upisano u odgovarajući registar za promet dobara, odnosno za pružanje usluga klijentima.

Obaveza evidentiranja (izdavanja fiskalnih računa) ne odnosi se na:

a) samostalnog poljoprivrednog proizvođača koji prodaje vlastite poljoprivredne proizvode na pijačnim tezgama i porodičnom poljoprivrednom gazdinstvu,
b) vlasnika samostalne zanatske radnje koji prodaje vlastite proizvode umjetničkog i starog zanatstva i domaće radinosti na pijačnim tezgama i sličnim objektima,
c) banke i osiguravajuća društva,
d) energetska, komunalna, telekomunikacijska i druga preduzeća, koja naknadu za pružene usluge naplaćuju ispostavljanjem računa o obračunu potrošnje preko mjernih instrumenata (električna energija, gas, grijanje, voda, telefon i dr.),
e) poštanske aktivnosti i prevoz i isporuku poštanskih pošiljki,
f) obavezno socijalno osiguranje,
g) djelatnost vjerskih organizacija,
h) umjetničko i književno stvaralaštvo i scensku umjetnost,
i) rad umjetničkih ustanova,
j) djelatnost biblioteka,
k) djelatnost arhiva,
l) djelatnost muzeja,
m) prodaju proizvoda i usluga preko automata,
n) djelatnost čistaća cipela i nosača
o) djelatnosti obrazovanja (predškolsko, osnovno, srednje i visoko).

p) djelatnosti javnih zdravstvenih ustanova,
r) djelatnost organa uprave i upravnih organizacija,
s) djelatnosti pravnih lica koja vrše profesionalnu rehabilitaciju osoba sa invaliditetom i druge humanitarne djelatnosti humanitarnih organizacija, udruženja i fondacija koja nisu registrovana za obavljanje privredne djelatnosti,
t) taksi djelatnost koju fizička lica obavljaju sa samo jednim (vlastitim) vozilom, djelatnosti obrtnika i srodnih djelatnosti koji paušalno plaćaju porez na dohodak,
u) djelatnosti Komisije za vrijednosne papire, Registra vrijednosnih papira i društava za upravljanje fondovima, prilikom obavljanja poslova finansijskog posredovanja,
v) prodaja na tržnicama na malo (pijacama), koja se obavlja izvan trgovačkih radnji koje su rješenjem nadležnog organa registrovane za djelatnost trgovine,
z) prodaja na štandovima i stolovima izvan tržnice na malo, koja se obavlja na mjestima za koje je nadležni organ izdao odobrenje.

mayab
Has thanked: 269 times
Been thanked: 158 times

#184 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by mayab » 15/07/2012 09:55

Obaveza evidentiranja (izdavanja fiskalnih računa) ne odnosi se na:

a) samostalnog poljoprivrednog proizvođača koji prodaje vlastite poljoprivredne proizvode na pijačnim tezgama i porodičnom poljoprivrednom gazdinstvu,
b) vlasnika samostalne zanatske radnje koji prodaje vlastite proizvode umjetničkog i starog zanatstva i domaće radinosti na pijačnim tezgama i sličnim objektima,
c) banke i osiguravajuća društva,
d) energetska, komunalna, telekomunikacijska i druga preduzeća, koja naknadu za pružene usluge naplaćuju ispostavljanjem računa o obračunu potrošnje preko mjernih instrumenata (električna energija, gas, grijanje, voda, telefon i dr.),
e) poštanske aktivnosti i prevoz i isporuku poštanskih pošiljki,
f) obavezno socijalno osiguranje,
h) umjetničko i književno stvaralaštvo i scensku umjetnost,
i) rad umjetničkih ustanova,
j) djelatnost biblioteka,
k) djelatnost arhiva,
l) djelatnost muzeja,
m) prodaju proizvoda i usluga preko automata,
n) djelatnost čistaća cipela i nosača
o) djelatnosti obrazovanja (predškolsko, osnovno, srednje i visoko).

p) djelatnosti javnih zdravstvenih ustanova,
r) djelatnost organa uprave i upravnih organizacija,
s) djelatnosti pravnih lica koja vrše profesionalnu rehabilitaciju osoba sa invaliditetom i druge humanitarne djelatnosti humanitarnih organizacija, udruženja i fondacija koja nisu registrovana za obavljanje privredne djelatnosti,
t) taksi djelatnost koju fizička lica obavljaju sa samo jednim (vlastitim) vozilom, djelatnosti obrtnika i srodnih djelatnosti koji paušalno plaćaju porez na dohodak,
u) djelatnosti Komisije za vrijednosne papire, Registra vrijednosnih papira i društava za upravljanje fondovima, prilikom obavljanja poslova finansijskog posredovanja,
v) prodaja na tržnicama na malo (pijacama), koja se obavlja izvan trgovačkih radnji koje su rješenjem nadležnog organa registrovane za djelatnost trgovine,
z) prodaja na štandovima i stolovima izvan tržnice na malo, koja se obavlja na mjestima za koje je nadležni organ izdao odobrenje.
[/quote]

Ovo pod m) mi ne ide u glavu, jer preko automata uopste nije problem izdati racun, kako npr.rade automati za parking, sta je veliki problem da izadje fiskalni racun umjesto onog "obicnog" tiketa-racuna???!!
Isto tako ogroman broj samousluznih auto praonica koje ti za pare izbace zetone, i ne dobijes ama bas nikakav racun :? A takve praonice nicu kao gljive poslije kise, i sigurno obrcu ogromne pare

aleckovic

#185 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by aleckovic » 15/07/2012 09:58

cehaja wrote:Nisam dobio fiskalni racun prilikom ulaska na Panonska jezera u Tuzli - firma: JKP "PANNONICA" d.o.o. Tuzla - puni naziv: Javno komunalno preduzeće "PANNONICA" d.o.o. za sportsko-rekreativne aktivnosti Tuzla MBS1-12833, uprava: Porobić Maid, Čiji je osnivać Općina Tuzla sa udjelom od 8.000,00 KM i Rudnik soli "Tuzla" d.d. Tuzla , ul. Hasana Brkića 72 sa udjelom od 2.000,00 KM

Nisam dobio racun pri placanju skidanja kandze sa automobila (20 KM) od firme: JKP „Saobraćaj i komunikacije-Tuzla“ d.o.o. Tuzla
Svasta, Opcinske firme a bave se kriminalom.

Pa kazu da na panoniku dnevno udje 15.000 ljudi, to je dnevno 15.000 neizdatih racuna ?

Pravni kriminal, neko mora odgovarati za to.

tester33

#186 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by tester33 » 15/07/2012 18:15

aleckovic wrote:
cehaja wrote:Nisam dobio fiskalni racun prilikom ulaska na Panonska jezera u Tuzli - firma: JKP "PANNONICA" d.o.o. Tuzla - puni naziv: Javno komunalno preduzeće "PANNONICA" d.o.o. za sportsko-rekreativne aktivnosti Tuzla MBS1-12833, uprava: Porobić Maid, Čiji je osnivać Općina Tuzla sa udjelom od 8.000,00 KM i Rudnik soli "Tuzla" d.d. Tuzla , ul. Hasana Brkića 72 sa udjelom od 2.000,00 KM

Svasta, Opcinske firme a bave se kriminalom.

Pa kazu da na panoniku dnevno udje 15.000 ljudi, to je dnevno 15.000 neizdatih racuna ?

Pravni kriminal, neko mora odgovarati za to.

Nece nitko odgovorati za to jer je u toku SDP mandata instalirana bliza rodbina tih politicara ... u sve institucije pocevsi od suda , tuzilastva , mup-a , u upravi sporta , vrticu ...... i opcini .... I jos kad zaposle iz Beograda ljude u opcini onda je veselo ...... A vama ce lijepo pricati pricu kako panonske bare lijece kicmu a bilo kakvo zaljenje ili prijava ce biti bacena u kantu za smece ili ce se izjasniti da nisu nadlezni a zapravo jesu. Sve dok je betona bit ce i kriminala ..... cim prestanu izgradnje betona onda ce nastati bolja vremena. 8-)

madnessa

#187 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by madnessa » 16/07/2012 08:51

Jučer mi nisu dali račun u Robotu u Hrasnom za korištenje parkinga. Prvobitno nije ni pokušala da mi da račun, a onda kad sam tražila dade mi stari račun. Kad sam pitala za fiskalni reče da oni nemaju fiskalnu kasu i da ne izdaju račune.

Može li neko napisati ko je sve oslobođen izdavanja računa, jer stvarno ne želim da vrištim na ljude koji polažu pravo da mi ne izdaju račun? Meni nije nikakav problem napraviti frku oko računa...

poznanik

#188 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by poznanik » 16/07/2012 09:55

madnessa wrote:...Može li neko napisati ko je sve oslobođen izdavanja računa, jer stvarno ne želim da vrištim na ljude koji polažu pravo da mi ne izdaju račun? Meni nije nikakav problem napraviti frku oko računa...
Samo dva-tri posta iznad tvog... :-)

duboka_misao

#189 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by duboka_misao » 16/07/2012 10:01

poštanske aktivnosti i prevoz i isporuku poštanskih pošiljki i komunalne usluge mi nisu jasne zasto nisu fiskalizovane....

madnessa

#190 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by madnessa » 16/07/2012 10:04

poznanik wrote:
madnessa wrote:...Može li neko napisati ko je sve oslobođen izdavanja računa, jer stvarno ne želim da vrištim na ljude koji polažu pravo da mi ne izdaju račun? Meni nije nikakav problem napraviti frku oko računa...
Samo dva-tri posta iznad tvog... :-)
Uh... Vidi se da sam iza sna čitala. Ne vidjeh "ne" odnosi se na... :skoljka:

Alisa u zemlji čuda

#191 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by Alisa u zemlji čuda » 16/07/2012 10:09

Izdaju li vama fiskalni racun u Aquariusu i Kod BIbana?

Bila sam nekoliko puta u zadnjih mjesec dana i nista. Kod Bibana sam trazila racun donese mi onaj nota racun, a onda sam fino trazila fiskalni i onda ga tek tada donese nesto mrzovoljno.

U Aquariusu isto tako, moras traziti inace nista, nema racuna, nego ti usmeno kazu koliko je.

Sto je najgore na kraju se ti osjecas kao da si neko gundjalo i zanovjetalo, sto trazis nesto sto su oni po zakonu obavezni da ti donesu.

Bilo je jos takvih mjesta, sjetit cu se, a ovo je najsvjezije u ovih mjesec dana.

poznanik

#192 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by poznanik » 16/07/2012 10:10

duboka_misao wrote:poštanske aktivnosti i prevoz i isporuku poštanskih pošiljki i komunalne usluge mi nisu jasne zasto nisu fiskalizovane....

Zamisli poštara kako u torbi sa pismima nosi fiskalnu kasu i predajom pisama i računa, tipka, printa i predaje ti fiskalni račun...

Ili, uz račun za utrošak vode, dobiješ i fiskalni račun... a prethodno svaki taj komunalni račun je već evidentiran na drugi način kod porezne uprave.

duboka_misao

#193 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by duboka_misao » 16/07/2012 10:13

poznanik wrote:
duboka_misao wrote:poštanske aktivnosti i prevoz i isporuku poštanskih pošiljki i komunalne usluge mi nisu jasne zasto nisu fiskalizovane....

Zamisli poštara kako u torbi sa pismima nosi fiskalnu kasu i predajom pisama i računa, tipka, printa i predaje ti fiskalni račun...

Ili, uz račun za utrošak vode, dobiješ i fiskalni račun... a prethodno svaki taj komunalni račun je već evidentiran na drugi način kod porezne uprave.

hejjj neka ba racuna od viska glava ne boli,osim ekoloske strane tu smo nahebali :D

azdralovic
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

#194 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by azdralovic » 16/07/2012 10:18

meni je zapelo za oko sto recimo duhanpromet ne izadje nikakvu potvrdu tj racun kada dopunis kredit (bilo kojeg operatera) dok svi ostali uredno izadju tu potvrdu...

_Reds_
Been thanked: 22 times

#195 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by _Reds_ » 16/07/2012 16:44

azdralovic wrote:meni je zapelo za oko sto recimo duhanpromet ne izadje nikakvu potvrdu tj racun kada dopunis kredit (bilo kojeg operatera) dok svi ostali uredno izadju tu potvrdu...
Ne brini se, za kredit se mora platiti porez.

Nego sta je sa prkinzima gdje neko samo onako ti naplati, jos je pitanje da li ima pravo i da ti naplati ?? kome se za to obratiti.

Skyfox
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

#196 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by Skyfox » 16/07/2012 16:55

koliko se sjecam ni jedna pekara u kojoj sam kupovao ne izdaje racune, a u petak Barhana isto ne dadaose,kad sam trazio navodno im sistem pao.

costacurta
Has thanked: 4 times
Been thanked: 25 times

#197 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by costacurta » 16/07/2012 17:06

:shock:
Pa na ovim mjestima je najveći protok novca.

_Reds_
Been thanked: 22 times

#198 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by _Reds_ » 16/07/2012 18:47

costacurta wrote: a) samostalnog poljoprivrednog proizvođača koji prodaje vlastite poljoprivredne proizvode na pijačnim tezgama i porodičnom poljoprivrednom gazdinstvu,

:shock:
Pa na ovim mjestima je najveći protok novca.
Pa ne moze svaka tezga imati priljucak za struju i fikslanu kasu logicno, ili neki privremeni standovi, oni porez placaju pauzalno vjerovatno.

azdralovic
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

#199 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by azdralovic » 16/07/2012 19:37

_Reds_ wrote:
azdralovic wrote:meni je zapelo za oko sto recimo duhanpromet ne izadje nikakvu potvrdu tj racun kada dopunis kredit (bilo kojeg operatera) dok svi ostali uredno izadju tu potvrdu...
Ne brini se, za kredit se mora platiti porez.

Nego sta je sa prkinzima gdje neko samo onako ti naplati, jos je pitanje da li ima pravo i da ti naplati ?? kome se za to obratiti.
pa ok to, nisam ni mislio da telecom zakida za porez... ali ni na zahtjev nisam mogao da dobijem, jednostavno nemaju opciju da stampaju racun

ChataDodajStaHoces
Has thanked: 7 times

#200 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by ChataDodajStaHoces » 16/07/2012 20:12

Skyfox wrote:koliko se sjecam ni jedna pekara u kojoj sam kupovao ne izdaje racune, a u petak Barhana isto ne dadaose,kad sam trazio navodno im sistem pao.
Kad vam takav supljak bace slobodno trazite fiskalni nota racun, koji vam moraju izdati! U svakom slucaju, ako nema fiskalnog racuna ne moras platiti, tako da tebi to ide u korist.

Kad god mi sloze facu sto trazim racun samo kazem, moraju se troskovi pravdati :lol:

Post Reply