Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#1 Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by chuchumbamayumbe »

Samo jedno upozorenje za one koji slučajno koriste ovo "mlijeko", a nisu svjesni njegovog sadržaja.
Naime, sa prednje i zadnje strane na engleskom piše "Milk Drink", što većini ništa ne znači.
To "mlijeko" stoji na policama većine tržnih centara, uredno uz druge poznate brand-ove mlijeka, a ne među mliječnim napitcima.
Međutim, to nije mlijeko nego mliječni napitak koji sadrži 51% mlijeka! :shock: :shock: :shock:
Sadržaj je: mlijeko 51%, permeatum (ne piše koliko) i slatko vrhnje (ne piše koliko).
Ko ne zna šta je permeatum, neka progugla.
Uglavnom, vjerovatno mnogi kupuju ovo "mlijeko" zbog niže cijene, ali to ustvari nije mlijeko.
Na stranici proizvođača nisam mogao pronaći bilo kakve podatke o ovom njihovom proizvodu, a ima ih mnoštvo.
lajkujMe
Posts: 12247
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#2 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by lajkujMe »

chuchumbamayumbe wrote:Samo jedno upozorenje za one koji slučajno koriste ovo "mlijeko", a nisu svjesni njegovog sadržaja.
Naime, sa prednje i zadnje strane na engleskom piše "Milk Drink", što većini ništa ne znači.
To "mlijeko" stoji na policama većine tržnih centara, uredno uz druge poznate brand-ove mlijeka, a ne među mliječnim napitcima.
Međutim, to nije mlijeko nego mliječni napitak koji sadrži 51% mlijeka! :shock: :shock: :shock:
Sadržaj je: mlijeko 51%, permeatum (ne piše koliko) i slatko vrhnje (ne piše koliko).
Ko ne zna šta je permeatum, neka progugla.
Uglavnom, vjerovatno mnogi kupuju ovo "mlijeko" zbog niže cijene, ali to ustvari nije mlijeko.
Na stranici proizvođača nisam mogao pronaći bilo kakve podatke o ovom njihovom proizvodu, a ima ih mnoštvo.
Vidio ga prije godinu dvije izlozen na akciji u Robotu bio pravo jeftin hajde da ga uzmem u nevjerici da je mljeko bilo oko 1.05, kuci ga nisam otvorio nego onako kako i uvijek uradim procitam deklaraciju (to mi je hobi xd), kad imam sta vidjet pise 51% mlijeko i 49% drugo.... kontam hebem im mamu... ali hajde ne vidim da pise neki otrov i nako da ga probam, veoma slican ukus obicnom mlijeku ali znam da to nije mljeko :x , nisam ga vise nikad uzeo i da to bi trebalo da bude medju mljecnim napicima a ne medju mljekom, sto jos gore ne pise nigdje jasno na BHS da to nije mljeko nego pise na engleskom milk drink a dje ce neka nana znati engleski? a da ne govorim da procita ono napisano malim slovima.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#3 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by Ajatolah_ »

Ma vidio sam ja ovo poodavno, ne uzimam od tad. A šta je permeatum, Google izbacuje samo mađarske stranice?
T8
Posts: 204
Joined: 10/05/2006 23:50

#4 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by T8 »

Pojavio se u DP marketu i jos nekim prodavnicama neki francuski maslac koji je kako na deklaraciji pise u stvari samo polovicno maslac
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#5 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by chuchumbamayumbe »

It was a bombshell. A secret the dairy industry didn't want you to know.

Last May we showed how the major dairy companies are watering down our milk.

Farmer Paul Weir blew the whistle on this industry practice. Where a cheap watery substitute called permeate is being added to your milk to make more of it cheaply and therefore make more profits.

And the law says they don't have to disclose it on the label.

“It’s deceptive isn't it?,” asks Paul. “You know, it’s really a labelling issue. The consumer has every right to know what they're purchasing - they believe that milk is milk.”

Since that first story we've received dozens of phone calls and emails from you - outraged that the major dairy companies are putting permeate in their milk - and not telling their customers.

Well tonight we're going to tell you which brands don't contain this watery substitute - and expose the brands that still do.

For five decades, John Fairley worked as a dairy farmer. Now he's processing his own brand of milk called Country Valley.

And says it doesn't contain permeate.

“I won't add permeate,” John says. “I want straight milk - straight from the cow, so people can taste the difference.”

Peter Nathan is CEO of A2 milk, another processor that refuses to put permeate in its products.

“There is very much a taste difference and I think consumers can really easily taste the difference between permeate milk and our A2 milk,” Peter says. “Ours has a really rich and creamy taste, which is the way milk does taste and is the way milk should taste.”

Processors like Dairy Farmers, National Foods which make Pura milk, and Pauls Parmalat all admit to using permeate in their cheaper supermarket products (note: the organic and gold brand versions are free of permeate)

At the supermarket it's virtually impossible to know which brands are using permeate and how much, but here are some that are good old fashioned, permeate-free milk.


Samo je pitanje ko od ovih regionalnih prerađivača mlijeka zaista koristi parmeat, jer nisam vidio da neko na sadržaju označava da ga ima u proizvodu. :roll: :roll: :roll:
User avatar
veliki štrumf
Posts: 59
Joined: 13/01/2009 14:03

#6 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by veliki štrumf »

Samo je pitanje ko od ovih regionalnih prerađivača mlijeka zaista koristi parmeat, jer nisam vidio da neko na sadržaju označava da ga ima u proizvodu.
garant niti jedan ne stavlja ništa osim mlijeka :-) :x
e,upravo sam zbog tog rezona ja skontala da to nema veze ni sa čim,da ovi iz Miza,obzirom da su iz EU imaju obavezeu da pišu koliko je i šta u sastavu a,naše šab gabri baš će im ko šta :x
Last edited by veliki štrumf on 25/02/2012 12:13, edited 1 time in total.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#7 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by chuchumbamayumbe »

veliki štrumf wrote:
Samo je pitanje ko od ovih regionalnih prerađivača mlijeka zaista koristi parmeat, jer nisam vidio da neko na sadržaju označava da ga ima u proizvodu.
garant niti jedan ne stavlja ništa osim mlijeka :-) :x
e,upravo sam zbog tod rezona ja skontala da to nema veze ni sa čim,da ovi iz Miza,obzirom da su iz EU imaju obavezeu da pišu koliko je i šta u sastavu a,naše šab gabri baš će im ko šta :x
Slažem se.
sarajevsko_pivo
Posts: 3456
Joined: 27/07/2009 16:22

#8 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by sarajevsko_pivo »

Otrov je to!

Zato fino MILKOS :bih: :thumbup:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#9 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by chuchumbamayumbe »

sarajevsko_pivo wrote:Otrov je to!

Zato fino MILKOS :bih: :thumbup:
I ja kupujem Milkos, ali ko mi garantuje da i oni ne koriste OVO?!
:roll:
lajkujMe
Posts: 12247
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#10 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by lajkujMe »

chuchumbamayumbe wrote:
sarajevsko_pivo wrote:Otrov je to!

Zato fino MILKOS :bih: :thumbup:
I ja kupujem Milkos, ali ko mi garantuje da i oni ne koriste OVO?!
:roll:
Ja ili milkos ili meggle ili sarajpolje ili kako se vec yove u kesi...
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#11 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by TDK-90 »

Postupak mljekadžija (razblaživanje) je očekivan, jer je sve manje kvalitetnih farmera koji su u stanju da drže "glavu iznad vode" :-? otkup loš, neredovan,30%-40 % plaćanje (trampa) u "neupotrebljivoj" robi itd...itd...
Nešto slično se radi i sa sirom tzv. analogni sir i analogna šunka koje sa sirom i šunkom nemaju ni tih minimalnih 50%
A i hljeb se vidi zadržao je samo volumen od prije 20 god. :sad:
Kafa se prži i melje sa graškom i sl.

Inače živimo u vremenu "sitno ispisanog" pravno gledano potrošaći su obaviješteni, neki dan kupujem "Milku" u klasičnoj piljari i onako slučajno pitam jel istekao rok? :D
Nijeeeeeeeee :-D ljubazno mi odgovori trgovkinja.....i na riječ strpah čokoladu u džep i odoh kući.....ja uz kafu da oćejfim kad čokolada prilično izblijedila pogledam datum vrijedi još 20-ak dana......Trgovkinja u pravu što jest jest :-?
samo što se jedino kod nas može "podvaliti"(prodavati) čokolada stara 11 mjeseci i 10 dana :x
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#12 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by Comrad »

Takodjer, treba uskoro ocekivati i da pocnu pakovati 0,8l u one tetrapake i slicne kolicine. Ako vec nisu.

Tako je odjednom Milka svanula 80g, uvijek od kad znam za sebe one srednje cokolade su bile 100g, bez obzira na marku/brend. Sad vidim ima ih i po 75g, razljepe je brate, tanka ko list, al je onih gabarita kao one stare.

Secer odjednom 0,75gr, gdje je uvijek bila kila. Onaj gdje je 2kg, sad je 1,75gr itd. Naravno, ovo sve pise sto manjim slovima.

Zastita potrosaca, jednom rjecju nikakva.
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#13 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by karanana »

da primjetio sam da se igraju sa kolicinama/tezinama. valjda psiholoski teze padne kupcima kada vide vecu cijenu nego kada im proizvodjaci krisom ture pakovanja sa manjom kolicinom.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#14 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by Comrad »

Ma da, jer i to je fakticki dizanje cijene, ali na 'fin' nacin. Medjutim, sto je najgore kod nekih proizvoda te tezine padaju, a cijena raste.
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#15 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by udrch »

Udruženje za zaštitu potrošača u ovoj zemlji služi samo za zajebanciju..oni ganjaju naše domaće trgovce umjesto proizvođača..pa će recimo trgovca natjerati da zamijeni recimo tehnički uređaj proizveden u Japanu od više ne tako kvalitetnih dijelova kao nekad..proizvođači su se lijepo ogradili u našem zakonu, a sitni mali trgovci najebu što prodaju tuđe..kao da neko ko ima piljaru ima vremena čitati deklaracije i upustva..koliko su proizvođači u svijetu postali zajebani igrači svi trgovci bi trebali imati menagera za čitanje deklaracija i odjel za dešifrovanje upustva..

Šta naši trgovci znaju o GMO hrani? - ništa, jer mi tu kolektivno kasnimo oko 40 godina..ali zato se u nas u vrlo kratkom vremenu donese neki zakon za koji je dovoljno reći da je po EU standardima..a to što taj zakon nije pročitao nijedan stručnjak po EU standardima nije toliko bitno..
User avatar
mayab
Posts: 27132
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#17 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by mayab »

Samo nam se ostaje nadati da tu nije slucaj da Madjari fino i posteno pisu deklaraciju proizvoda, a ovi "naši" muljaju jer onaj ko bi trebao, ne pravi kontrole, ili je potkupljen!
Kakva nam je drzava, ovo me ne bi uopce iznenadilo!










Hebemti, koliko mi je nisko povjerenje u sopstvenu drzavu :bih:
User avatar
Tvrdokorna mrlja
Posts: 4203
Joined: 04/10/2011 23:45

#18 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by Tvrdokorna mrlja »

Permeate is the term used to describe the milk-sugar (lactose) and minerals part of whole milk. Permeate is produced by passing milk through a fine sieve to separate milk sugars and minerals from milk protein and fat.

Logicno je da ne postoje krave koje daju mlijeko sa 3.2 procenata masnoce,a da neke druge krave daju neko mlijeko sa 1.8 ili 1.2 procenta.

Ova stvarka sluzi da bi se standardiziralo mlijeko,te da bi se odrzao svaki pojedinacni proizvod na nivou masnoce i drugih sastojaka koji su naznaceni na pakovanju,a permeat je mlijeko, samo po sebi.

Sasvim je druga stvar ako neko dodaje vodu u mlijeko,a to navodi kao permeat
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#19 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by žulijan asanž »

Tvrdokorna mrlja wrote:Permeate is the term used to describe the milk-sugar (lactose) and minerals part of whole milk. Permeate is produced by passing milk through a fine sieve to separate milk sugars and minerals from milk protein and fat.

Logicno je da ne postoje krave koje daju mlijeko sa 3.2 procenata masnoce,a da neke druge krave daju neko mlijeko sa 1.8 ili 1.2 procenta.

Ova stvarka sluzi da bi se standardiziralo mlijeko,te da bi se odrzao svaki pojedinacni proizvod na nivou masnoce i drugih sastojaka koji su naznaceni na pakovanju,a permeat je mlijeko, samo po sebi.

Sasvim je druga stvar ako neko dodaje vodu u mlijeko,a to navodi kao permeat
ovo je niđe veze. dugo sam radio poslove vezano za standardizaciju mlijeka (ne direktno, ali sam dosta toga naučio)... otkupna stanica ili mobilni otkupljivač areometrom ili refraktormetrom mjeri specifičnu gustoću mlijeka u g/cm3 čime se određuje sadržaj suhe tvari (laktoze) i masnoće u mlijeku na licu mjesta kod farmera.

kakvo će biti mlijeko po pitanju masnoće najviše zavisi o tretmanu krava (ishrana, uslovi života itd.)

otkupljivač ima minimum ispod kojeg ne otkupljuje, a maksimum ne postoji.

kada otkupljivač uzme mlijeko koje ima više masti od onoga što on ima deklarisano na svom pasteriziranom mlijeku u tetrapaku, onda od viška masnoće proizvodi puter, pavlaku itd...

bitno je naglasiti da znate: prilikom standardizacije nivoa masnoće u mlijeku - prvo se ukloni sva masnoća iz mlijeka u potpunosti, a onda se ponovo dodaje na željeni nivo (recimo 3,2%)... zato se mlijeko često zove "obrano" jer se obere kajmak, odnodno sva masnoća...

nema nikakve potrebe za provlačenjem mlijeka kroz kojekakve filtere osim u slučaju proizvodnje mlijeka za osobe sa intolerancijom na laktozu, kada se posebnim procesom iz mlijeka oduzima laktoza, ali to je nešto sasvim drugo... možeš li mi samo reći gdje si našao ovaj tekst na engleskom?
User avatar
Tvrdokorna mrlja
Posts: 4203
Joined: 04/10/2011 23:45

#20 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by Tvrdokorna mrlja »

žulijan asanž wrote:
Tvrdokorna mrlja wrote:Permeate is the term used to describe the milk-sugar (lactose) and minerals part of whole milk. Permeate is produced by passing milk through a fine sieve to separate milk sugars and minerals from milk protein and fat.

Logicno je da ne postoje krave koje daju mlijeko sa 3.2 procenata masnoce,a da neke druge krave daju neko mlijeko sa 1.8 ili 1.2 procenta.

Ova stvarka sluzi da bi se standardiziralo mlijeko,te da bi se odrzao svaki pojedinacni proizvod na nivou masnoce i drugih sastojaka koji su naznaceni na pakovanju,a permeat je mlijeko, samo po sebi.

Sasvim je druga stvar ako neko dodaje vodu u mlijeko,a to navodi kao permeat
ovo je niđe veze. dugo sam radio poslove vezano za standardizaciju mlijeka (ne direktno, ali sam dosta toga naučio)... otkupna stanica ili mobilni otkupljivač areometrom ili refraktormetrom mjeri specifičnu gustoću mlijeka u g/cm3 čime se određuje sadržaj suhe tvari (laktoze) i masnoće u mlijeku na licu mjesta kod farmera.

kakvo će biti mlijeko po pitanju masnoće najviše zavisi o tretmanu krava (ishrana, uslovi života itd.)

otkupljivač ima minimum ispod kojeg ne otkupljuje, a maksimum ne postoji.

kada otkupljivač uzme mlijeko koje ima više masti od onoga što on ima deklarisano na svom pasteriziranom mlijeku u tetrapaku, onda od viška masnoće proizvodi puter, pavlaku itd...

bitno je naglasiti da znate: prilikom standardizacije nivoa masnoće u mlijeku - prvo se ukloni sva masnoća iz mlijeka u potpunosti, a onda se ponovo dodaje na željeni nivo (recimo 3,2%)... zato se mlijeko često zove "obrano" jer se obere kajmak, odnodno sva masnoća...

nema nikakve potrebe za provlačenjem mlijeka kroz kojekakve filtere osim u slučaju proizvodnje mlijeka za osobe sa intolerancijom na laktozu, kada se posebnim procesom iz mlijeka oduzima laktoza, ali to je nešto sasvim drugo... možeš li mi samo reći gdje si našao ovaj tekst na engleskom?
aha.ja sam ove podatke pokupio s neta,sa stranica neke kompanije,al zaboravih to dopisati.

cisto,proguglah pojam permeate i nadjoh da je to ustvari mlijeko.

upravo ovo sto govoris...

bitno je naglasiti da znate: prilikom standardizacije nivoa masnoće u mlijeku - prvo se ukloni sva masnoća iz mlijeka u potpunosti, a onda se ponovo dodaje na željeni nivo (recimo 3,2%)... zato se mlijeko često zove "obrano" jer se obere kajmak, odnodno sva masnoća...

kompanije tvrde da je permeat mlijeko iz kojeg su uklonjene masnoce


a ti nam sad, posto poznajes proces od nabave do prodaje,objasni sta je to,ako vec nije mlijeko ;-)

i interesuje me,kako se ukloni visak masnoce i dobije ,recimo mlijeko sa 0,8 iste:)
babin_sin
Posts: 39
Joined: 21/01/2012 16:21

#21 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by babin_sin »

pazite sad ovo, ZIM (zenička industrija mlijeka) nema ambalaža za pakovati mlijeko u tetrapak :shock:
vać duže vrijeme dođem u trgovinu, tražim, naravno, zeničko mlijeko, jer je fakat super kad uslijedi odgovor nemamo zeničko, imamo Mizo, megle... ono niđe veze

i kažu, propada firma, pa kako nece propadati kad nemaju svoje proizvode na policama trgovina

oj kako se naljutim bezze
krivo mi, jbt, toliko ljudi radi u toj firmi, hrani porodice i oni stalno pričaju o gašenju firme, pa kako misle da opstanu kad nemaju mlijeko pakovano u tetrapak
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#22 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by žulijan asanž »

Tvrdokorna mrlja wrote:i interesuje me,kako se ukloni visak masnoce i dobije ,recimo mlijeko sa 0,8 iste:)
nekada se tradicionalno mlijeko puštalo da odstoji nakon mužnje i pošto masnoća, kao što svi znate, pluta, nakon nekog vremena većina masnoće se digne na površinu posude. nakon toga se obire ili povlači. (pravilnije je dakle reći povlaka nego pavlaka, jer se ista pravi od toga :) )

u industriji koriste se takozvane centrifuge koje taj proces ubrzavaju i poboljšavaju - nakon centrifugiranja mlijeka u istom imate 0% mliječne masti i time mljekara ima bazu. u to mlijeko sa 0% mliječne masti se dodaje/dozira masnoća po potrebi (0,9%, 1,4%, 3,2% itd..)

nakon toga mlijeko se pasterizira čime se osigurava dug rok trajanja i nepostojanje bakterija koje bi mogle uzrokovati da se mlijeko pokvari. proces pasterizacije potpuno je bezopasan i poželjan.
Tvrdokorna mrlja wrote:a ti nam sad, posto poznajes proces od nabave do prodaje,objasni sta je to,ako vec nije mlijeko

što se permeatuma tiče, ja se s tim na poslu nisam susretao. ono što mogu 100% sigurno reći je da permeat nije vezan samo za mlijeko i zapravo nema nikakve veze s mlijekom, nego opisuje rezultat hemijskog procesa ultrafiltracije gdje je moguće na ćelijskoj razini isfiltrirati jezgro ćelije iz membrane. šta to znači: to znači da je iz raznoraznih kontaminiranih solucija (voda, sokovi, mlijeko, pesticidima kontaminirane solucije itd...) moguće ovim procesom izdvojiti proteine i saharide....

prema ovome ja ne vidim kako permeatum može biti posebno štetan po zdravlje, ali u isto vrijeme ne vidim ni koja je svrha proizvodnje i miješanja istog s mlijekom, osim ako se isti ne dobija iz nekog kontaminiranog mlijeka...
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#23 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by minjonja »

Comrad wrote:Takodjer, treba uskoro ocekivati i da pocnu pakovati 0,8l u one tetrapake i slicne kolicine. Ako vec nisu.

Tako je odjednom Milka svanula 80g, uvijek od kad znam za sebe one srednje cokolade su bile 100g, bez obzira na marku/brend. Sad vidim ima ih i po 75g, razljepe je brate, tanka ko list, al je onih gabarita kao one stare.

Secer odjednom 0,75gr, gdje je uvijek bila kila. Onaj gdje je 2kg, sad je 1,75gr itd. Naravno, ovo sve pise sto manjim slovima.

Zastita potrosaca, jednom rjecju nikakva.
te cokolade od 75g, maslaci od 225g itd su se pojavili otkad je njemacka ukinula stadardna pakovanja cini mi se prosle godine. i oni su se bunili, ali kad kod njih nije uspjelo, kao da bi kod nas. troje ljudi bi izaslo. zato u mercatoru ima dobra caka da ispod cijene na polici pise i po kilazi koliko kosta proizvod da ne moramo mi racunati sta je isplativije. ja bi uvela da to bude neki standard kad vec ne mozemo vise imati standardna pakovanja.
User avatar
mayab
Posts: 27132
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#24 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by mayab »

minjonja wrote:
Comrad wrote:Takodjer, treba uskoro ocekivati i da pocnu pakovati 0,8l u one tetrapake i slicne kolicine. Ako vec nisu.

Tako je odjednom Milka svanula 80g, uvijek od kad znam za sebe one srednje cokolade su bile 100g, bez obzira na marku/brend. Sad vidim ima ih i po 75g, razljepe je brate, tanka ko list, al je onih gabarita kao one stare.

Secer odjednom 0,75gr, gdje je uvijek bila kila. Onaj gdje je 2kg, sad je 1,75gr itd. Naravno, ovo sve pise sto manjim slovima.

Zastita potrosaca, jednom rjecju nikakva.
te cokolade od 75g, maslaci od 225g itd su se pojavili otkad je njemacka ukinula stadardna pakovanja cini mi se prosle godine. i oni su se bunili, ali kad kod njih nije uspjelo, kao da bi kod nas. troje ljudi bi izaslo. zato u mercatoru ima dobra caka da ispod cijene na polici pise i po kilazi koliko kosta proizvod da ne moramo mi racunati sta je isplativije. ja bi uvela da to bude neki standard kad vec ne mozemo vise imati standardna pakovanja.
U njemačkim prodavnicama je taj podatak ispod svakog artikla (gdje ima smisla) vec odavno obaveza-mislim barem 10 -tak godina!- i kao takav stoji napisan!Tako da pakovanje moze biti i od 72,532 g , pa opet mozes porediti cijenu sa drugim
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#25 Re: Mizo "mlijeko" - dobronamjerno upozorenje.

Post by TDK-90 »

Evo ga i u Konzumu a do sada ga nisam primjećivao :-?

Image

Image

Image

"ŽIVJELI" FIZIKA I HEMIJA ,
ŽIVJELI RAK I LEUKEMIJA :-) :-) :-)


:x
Post Reply