AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

Buckethead

#26 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by Buckethead » 15/01/2015 09:18

Black swan wrote:možda ce ih sisati
hahahahahha, kralju

Black swan

#27 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by Black swan » 15/01/2015 11:37

karanana wrote:a vidim stalno imaju nekih oglasa i to cini mi se da stalno ponavljaju par istih pozicija.
da li ne mogu da nadju prave ljude pa ili ih mijenjaju ili daju ponovljene oglase, ili ljudi brzo odu?
sudeci po pohvalama odozgor vjerovatno je razlog ovo prvo.
ja koliko sam upratio mnogo traže i mnogo daju
eh u tome se također mnogi ne snađu
raja je pretežno mlađa dakle stariji slabo da mogu podnijeti taj pritisak
a i znaju da je možda bolje malo manja plata ali puno više vremena s obitelji i najbližima

sve treba znati izbalansirati

Qler

#28 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by Qler » 15/01/2015 13:48

Moja prijateljica je radila kod njih, sve super dok je bio taj projekat. Kad je zavrsio zovnuli je, rekli da je zavrsen projekat, i da joj je noga. Morala izaci iz firme, i onda da je portir uvede da uzme svoje stvari. Znaci, cisto kapitalizam :) dok je radila fakat sve je bilo super, sve je placeno, uredno i redovno i za nase uslove vise nego dobro... samo sto isto tako u jednoj minuti ti dodje otkaz da i ne znas sta te snaslo :)

Black swan

#29 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by Black swan » 15/01/2015 14:10

također je bilo slučajeva da ljudi odu preparkirati auto, zapalit cigar i više se nikad ne vrate :D
:lol:

Forsaken

#30 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by Forsaken » 15/01/2015 14:22

Zavisno od projekta negdje ljudi krv pishaju dok na drugom projektu sve tece glatko. Jebga ako popravljas kod koji je prije toga outsorcan u Indiji onda ga glabash tehnicki receno :D

Znam puno ljudi gore, nekima je dobro nekima je loshe, pritisak je velik uglavnom al opet nekima na boljim projektima je fino. Radi se puno, sve se placa al et.... Ko voli da radi manje za manje para nek trazi nesta drugo :D

anida_s

#31 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by anida_s » 15/01/2015 14:30

Ovo definitivno nije firma za porodicne ljude, nego za omladinu koja je tek izasla s faxa i zeljna ucenja i dokazivanja. Nenormalno puno se radi, stalno prekovremeni a i radno vrijeme do 18h je meni uzas. Bukvalno te nema cijeli dan, a jos ako radis prekovremeno dijete/djecu i zenu/muza neces vidjeti danima. Ali, s druge strane svaki prekovremeni sat je placen, sto je rijetkost u drugim firmama. Ima i dobrih i losih strana, kao i svugdje.

mirsek

#32 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by mirsek » 15/01/2015 15:15

anida_s wrote:Ovo definitivno nije firma za porodicne ljude, nego za omladinu koja je tek izasla s faxa i zeljna ucenja i dokazivanja. Nenormalno puno se radi, stalno prekovremeni a i radno vrijeme do 18h je meni uzas. Bukvalno te nema cijeli dan, a jos ako radis prekovremeno dijete/djecu i zenu/muza neces vidjeti danima. Ali, s druge strane svaki prekovremeni sat je placen, sto je rijetkost u drugim firmama. Ima i dobrih i losih strana, kao i svugdje.
Jbg, meni je posteno ako te plate prekovremeni i to ostajanje do 18 sati sa nekom finom platom 1400-1600 KM.
Zna li neko kolike su plate u API-ju za ovo prekovremeno forsiranje ?

velikimiki

#33 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by velikimiki » 15/01/2015 15:39

...
Last edited by velikimiki on 22/04/2015 19:59, edited 1 time in total.

Only_4Kids

#34 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by Only_4Kids » 15/01/2015 15:52

mousstapha wrote: A ne treba samo crnjaciti, ima i dobrih stvari. Plate su fine, a diplome kao sto znamo nisu toliko bitne za IT.

Cuj nisu bitne? To sad fakulteti postoje onako samo , da dobijes diplomu iz dev i IT studija, uslikas se sa njom i vozdra. Alal ti lebac za ovo. Ne znam kako onda mogu pizditi raja kad u drzavi otkrijemo da je stela zaposlila 90% kadra (koji imaju neki privatni lijevi fakultet ili ga nemaju nikako) koji nisu kompetentni da ga rade, i onda mi neki keyboard bunt radimo kako je to necuveno.
Mozda ovim ovdje nije bitna diploma , mozda tebi nije bitna diploma (zato da se ne lazemo jer smo u kurcu) , ali kralju da ikakvog kontakta vani sa firmama imas shvatio bi zasto ti treba diploma, i shvatio bi mozda da ne mozes cijeli zivot programer biti , a tek i na kraju bi mozda i shvatio kad bi vidio skolovanog developera i ovog "samoukog" koja je razlika.
Ovo pricam iz iskustva.
P.S Cak i u API-ju za teamleadera (koji je titula onako samo za pokazat , jer opet na kraju vrh odlucuje sve) ti treba diploma. Eto , skontaj ti to sve sam.

mousstapha

#35 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by mousstapha » 15/01/2015 16:58

Sva ti je ta prica nebitna, kada praksa pokazuje drugacije. Jednostavno, ljudi vise cijene znanje nego diplomu. Razumijem da se to tebi ne svidja, ali trziste je takvo.
Skolovan developer ne mora imati formalnu diplomu, a da budem iskren, vidio sam jako puno developera sa diplomom koji su u tom smislu neskolovani.

I da se razumijemo, nemam ja nista protiv fakulteta, smatram ih bitnima. Samo sto je stanje na trzistu rada malo drugacije, pa te slabo ko pita za diplomu. A nije to samo kod nas tako!

Only_4Kids

#36 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by Only_4Kids » 15/01/2015 17:27

Pazi , kada govorimo o skolovanju naravno podrazumijevamo ono skolovanje koje zaista covjeka nauce necemu , a ne daju mu diplomu u ruke (sto je cest slucaj kod nas) i iskreno u BiH osim FIT-a u Mostaru i Elektrotehnike u Sarajevu ne znam za treci fakultet koji stvarno nauci studente nesto. Cuo sam i za neki fakultet u Tuzli da je dobar , ali ne poznajem nikoga tamo i ne mogu o njima govoriti.

Samim tim , praksa vani zaista i jeste da ljude natjera da zavrse fakultet. Prvo sa fakultetom ljudi pocinju gdje ljudi bez njega mogu doci za minimalno 5 godina (ovo je cesta praksa u Austriji i Njemackoj sa kojima sam se ja susreo), a druga stvar jeste osim junior do senior developera ne mozes nista biti vise. Tj. mozes biti obicni tehnicar , i ne smijes nigdje release kod a da ga nije pogledao neko ko je strucan i samim tim ga potpisao.

Sto se tice licnog iskustva koje imam a vezano je za Americke firme , npr. Autodesk, oni cak zahtijevaju od uposlenika da su zavrsili minimalno bachelor diplomu da bi ikako razmotrili kandidata za posao , a ukoliko se desi exception da imaju nekoga talentovanog obavezuju ga ugovorom da mora zavrsiti prvi ciklus studija.

Ponavljam jos jednom , kod njih se prate licence ,a kamoli strucna sprema radnika i potpisi na kodovima, sto kod nas jos nije ni zakonom zazivilo a kamoli se primjenilo (sto ne znaci da nece uskoro). Znam masu ljudi koji studiraju samnom , a koji rade u poprilicno jakim firmama , u kojima su poceli da zahtijevaju kadar sposoban za potpis svog dokumeta, i samim tim oni moraju u svojim 40tim ili 50tim godinama da studiraju i zavrse fax.

Edit: Sto se tice dijela "praksa pokazuje drugacije " ja mislim da praksa pokazuje da kod nas ne zele nekoga ko je sposoban u smislu da je radnik koji zna koliko vrijedi i koji ce traziti svotu novca koju oni ne zele da isplate. Isto tako , ne zele osobu koja zna kad nesto ne bi trebalo da se uradi "naopako" kako to oni imaju obicaj uraditi , nego ga zeli "naoposlen" kako treba uraditi ,sto njima velikim dijelom smeta. Mislim da je bolje otici na razgovor i reci "glup sam ko k.." nego reci da nesto znas, eto gdje smo mi.

mousstapha

#37 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by mousstapha » 15/01/2015 17:54

Sve ti to zavisi od firme do firme. Ne zelim reci da u tim firmama koje si spomenuo nije tako, ali daleko od toga da je to praksa. Nikakav zakon nece obavezati firmu da kod njih ne smije da sjedi developer bez diplome. Mozda u nekim projektima koji zahtjevaju tenderske procedure, ali to svakako nije glavni posao nigdje u svijetu osim kod nas.

Uzmi samo za primjer freelance stranice. Kako ljudi angazuju takve developere, ko njihov kod potpisuje. U Americi je software jedan od najvecih izvoznih proizvoda, pa je opet vecina oglasa za posao bez zahtjevanja diplome.

Only_4Kids

#38 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by Only_4Kids » 15/01/2015 18:07

Pa jesi primjetio nivo znanja i placenost koju ti ljudi traze na freelance? Svi ti ljudi vrate taj isti projekat par puta , cak i kad su najsitnije greske u pitanju ,a uvijek underpaid za taj tip posla. Freelance je iskreno i sitna stvar uporedo sa sistemima koje rade firme. Sto hocu da kazem da je 95% poslova neki sitan page , sa sitnim backendom ,koji je bitan da radi samo.

Ne mogu u ovom trenutku da nadjem clanak gdje je covjek u Americi bukvalno 4 godine lezao , i dobio 4 puta zaredom nagradu za najboljeg uposlenika firme od cca 800 developera, a freelance-ao posao za neke sitne pare Kinezima. Naravno i sam je on priznao , da je uvijek kod predavao tek nakon sto je prosao kroz njega par puta da se uvjeri da je uradjen kako treba.
Uostalom , nikad ne znas ko je poslodavaoc , tako da ces cesce sresti na "najboljim" poslovima koji tamo imaju pekare , salone i sl. koji traze da im se uradi page ili nesto drugo.

Naravno , ima i taj dio freelance gdje se firme direktno posluju izmedju sebe, i tu je vec stvar drugacija , jer oni po Terms and Conditions u Freelance-u imaju pravo ukoliko im nesto ne stima ,ili se vodi pravni postupak protiv njih da navedu firmu koja je izvrsila radove da snosi odgovornost.
Tako da ipak ima smisla.

Ne mozes nikoga sprijeciti da kodira je istina , i sam sam upoznao par fenomenalnih umova ovog zanata koji nemaju jednog dana skole, ali i sami su poslije zavrsili fakultet zarad uzimanja pozicije u drustvu i firmi, a i kroz prizmu njihove price , niko ga nije zavrsio ili nastavio da uci a da nije rekao da su mu neke stvari jasnije ili imaju vise smisla nakon nekih osnovih ili bitnih predavanja o memoriji i sl.

mousstapha

#39 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by mousstapha » 15/01/2015 20:45

U krajnjoj liniji fakultet je vazan, jer se stice dobar osnov, a i lakse je s nekim razgovarati kada poznaje materiju. Nazalost upoznao sam mnogo kolega koji su zavrsili i FIT i ETF, a znanje sto bi rekli "tanko". Jednostavno, imali su cilj da dodju do diplome, pa su mnoge stvari ucili napamet. Meni nije bilo jasno kako neko moze nauciti cijeli kod nekog zadatka napamet i onda ocekuje taj zadatak na ispitu. Ukoliko se nesto postavi drugacije, onda belaj. Ali izlaze ljudi vise puta, i neki put prodje.

Tesko je ubijediti poslodavce da im je vazno gledati diplome, kada imas mnogo ovakvih primjera, gdje ljudi zavrse fakultet, a samo se okrznu o znanje.

Druga stvar, u freelanceu i outsourcingu itekako ima ozbljnih projekata. Na kraju, i API je outsourcing firma koja radi za jedno od najvecih trzista. Masa ljudi koje znam u API-u su bez diplome.

Qler

#40 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by Qler » 15/01/2015 21:40

I plata je puno veca od onih 1500 sto neko spomenu... Pogotovo sa prekovremenim.

Black swan

#41 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by Black swan » 15/01/2015 22:06

ja sam se nasmijao na tu sumu

underground

#42 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by underground » 16/01/2015 01:02

Bio sam prisutan na razgovorima za posao u jednoj kompaniji koja je trazila programere i ono sto sam primjetio je sljedece:

- masa ljudi sa zavrsenim fakultetima a POJMA nema nista u praksi. Pa mi nije jasno onda, zar se praksa nije mogla dobiti freelance poslovima recimo, da bar mozes nesto da navedes u svom zivotopisu

- uvijek ce kapitalista birati onoga ko moze vise pridonijeti firmi, bez obzira na diplomu. Diploma je pozeljna ali je iskustvo presudno

I kazu kako dobiti iskustva kad svi traze iskustvo? Pa freelance, radi lokalno projekte preko prijatelja itd, mislim sta ljudi misle, zavrse fax, imaju neku osnovu i evo svi trce da te zaposle...

Reference su svuda puno bitnije nego bila kakva diploma, i 100 puta ce prije poslodavac zaposliti nekog sa iskustvom bez diplome, nego sa diplomom bez iskustva

P. S. I ovaj sto se zali da ga nisu pozvali na razgovor - to je privatna firma, imaju pravo da zovu ili ne koga god hoce i da zaposle koga god hoce. Bujrum ti otvori svoje, ulozi lovu, i onda odredjuj ko ce koga na razgovor da zove ili ko ce koga da zaposli. Cuj on nesto ljut i neke primjere daje. Halo, to je privatna d.o.o. firma...

Only_4Kids

#43 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by Only_4Kids » 16/01/2015 01:17

underground wrote: Diploma je pozeljna ali je iskustvo presudno
Pa insanu vidis li da nije niko naveo da nema iskustva?
Sto se mene tice , ja i dalje stojim iza svojih rijeci. Smatram da zaista u dev karijere treba imati zavrsen fakultet i iza toga cu uvijek stajati (naravno dobivene na vlastiti trud i rad , ne urucene u ruke). I dalje stojim da sam izgubio svo postovanje prema njima iz nekih licnih razloga , koje necu da navedem na javnom forumu jer mogu biti krajnje lahko prepoznat ,a iskreno uzivam u anonimnosti pa necu da otkrijem ono sto ne moram.

Ja ti tvrdim da sam poslije ovih "dogodostina" sa njima upoznao jos par ljudi koji su onako poprilicno switchali dev pozicija u zivotu , i koji su dobili mail odbijenice cim su zgradu napustili ,a svi redom minimalno po 6-7 godina iskustva. To sto u nasoj drzavi treba bezumni hamal ,a ne razuman covjek koji savjesno obavlja svoj posao i koji ce ukazati na ono sto ne valja u cilju poboljsanja rada unutar firme , a ne hiperbolicke kritike, to je vec druga stvar.
Da bi i ja poceo generalizovati stvari kao vecina ljudi koji su se javili ,i ja cu onda da kazem da bi mi je bilo bolje zavrsiti kakav "kurs" fakultet i otic' raditi kao sistem administrator , tako znam da bi dobio posao 100% .

P.S To o cemu ti govoris za freelance , i sto svi ovdje govore o njemu , ocigledno nisu imali u skorije vrijeme (cirka godinu do dvije dana) iskustva na njemu. Svaki posao za koji prijavis , prijavit ce ga indijac za 50% jeftinije , i to je garant. Naravno , ukoliko imas vremena da provedes 12 sati u prepiranju sa njima , mozda ti i ostave onako sa strane nesto da uradis , da ti se nadje hljeb na stolu danas.

underground

#44 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by underground » 16/01/2015 01:28

Nije to samo ovdje, svuda je to tako.

Apliciraj za posao u Austriji ili Njemackoj recimo, sa nula radnog iskustva i diplomom, i vidjeces koliko ce se njih javiti.

Prva ruka, prosao sam kroz sve to.

Treba prihvatiti realnost da je u kapitalizmu efektivnost radnika najbitnija i sto prije to shvatis, bice bolje. Mislis da je to samo ovdje tako? Grdno se varas, vjeruj mi.

Zato i kazem da ce poslodavac uvijek ili skoro uvijek prije izabrati efektivnost i iskustvo nego diplomu. Ti njemu nista ne vrijedis ako ne znas nista da radis ili ako ti treba godina da te placa da bi nesto i naucio. Trziste je veliko, nisi jedini, ima drugih itd.

To su, nazalost, tuzne cinjenice...ne slazem se ni ja sa svim tim stvarima ali je takvo stanje na terenu svuda gdje vlada kapitalizam. Sto se prije to prihvati kao tako, brze ces i lakse naci sebe u svemu tome, a ne da umislis da nesto vrijedis, a u ocima poslodavca ne vrijedis nista. Tako je kako je...

MrShadow

#45 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by MrShadow » 16/01/2015 10:04

underground wrote:Nije to samo ovdje, svuda je to tako.

Apliciraj za posao u Austriji ili Njemackoj recimo, sa nula radnog iskustva i diplomom, i vidjeces koliko ce se njih javiti.
Apliciraj ti sa 10 god iskustva, da svemirski brod znas napraviti neces dobiti radnu dozvolu bez diplome.
Jedno bez drugog ne ide ko misli raditi vani, iskustvo + diploma obavezno.
Ko misli raditi u BiH, nek samo ganja iskustvo, diplome ne treba, prva ruka - u mojoj firmi ima developera sa platom od 3000 + Km i srednjom skolom.

Black swan

#46 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by Black swan » 16/01/2015 10:13

pitanje fakulteta i iskustva je zaista čudno pitanje koje otvara brojne rasprave
isto kao kad se pita jel bolje da cura ima sise ili guzove :D
dobro je i jedno i drugo oboje treba

ljudi koji su daroviti za nešto :D pa rade dobar posao i bez fakulteta uvijek mogu naknadno završiti neku akademiju neki distant learning fax ili tako nešto
to što oni ne završe to dosta govori o njihovom karakteru

nekako ljudi koji idu prvo fax završiti pa onda posao isto tako govori o njihovom karakteru

također postoje firme gdje srednja škola se polomi...ali bez potpisa ing dipl roba se ne može izvesti iz BiH na druga tržišta
briga nekog što srednjaš zna raditi on nema certifikat... dobro to se mnogo ne tiče informatike ali eto samo da napomenem

mousstapha

#47 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by mousstapha » 16/01/2015 10:19

MrShadow wrote:
underground wrote:Nije to samo ovdje, svuda je to tako.

Apliciraj ti sa 10 god iskustva, da svemirski brod znas napraviti neces dobiti radnu dozvolu bez diplome.
Jedno bez drugog ne ide ko misli raditi vani, iskustvo + diploma obavezno.
Da ne poznajem ljude koji su otisli bez diplome mozda bih i povjerovao u ovu tezu. Cak plavu kartu u Njemackoj mozes dobiti na osnovu 5 godina iskustva u ekvivalentnoj struci.

Naravno da je sa diplomom lakse dobiti dozvolu, jer proces verifikacije ide brze. Ali, ipak to nije iskljucivi uslov.

mirsek

#48 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by mirsek » 16/01/2015 12:27

Black swan wrote:ja sam se nasmijao na tu sumu
Zasto ?
Nerealno velika plata ili je mnogo veca od navedene ?

MrShadow

#49 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by MrShadow » 16/01/2015 13:17

mirsek wrote:
Zasto ?
minimalno 3000 seniorima pa do par hiljada + na to, juniori mozda 1500-2000.

Black swan

#50 Re: AUTHORITY PARTNERS INC-razgovor za posao

Post by Black swan » 16/01/2015 13:20

mirsek wrote:
Zasto ?
mnogo veća

Post Reply