štednja u euro

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#76 Re: štednja u euro

Post by Utokkha »

Miki123 wrote:Ovaj talić loži raju. Pa u koje dionice ulagati, kada sutra možda neće biti države, a kamoli firme.. :run:
Ma jok, gdje bi on...
Prvo tvrdi za Pecika da je najbogatiji Hrvat, jer je naletio na intervjue lika koji se bavi berzanskim špekulacijama i koji ne smije ući na teritorij Švice. U istima Pecik samopotvrdno izjavljuje da je najbogatiji Hrvat, iako ne može doprepeliti recimo Lukšićima u Čileu i još mnogo hrvatskih porodica koje rade iza paravana javnosti, naročito u Australiji.

Taliću bolan, smiri se. Porast će BIG, biće para... :wink:
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#77 Re: štednja u euro

Post by talić »

Utokkha wrote:
Miki123 wrote:Ovaj talić loži raju. Pa u koje dionice ulagati, kada sutra možda neće biti države, a kamoli firme.. :run:
Ma jok, gdje bi on...
Prvo tvrdi za Pecika da je najbogatiji Hrvat, jer je naletio na intervjue lika koji se bavi berzanskim špekulacijama i koji ne smije ući na teritorij Švice. U istima Pecik samopotvrdno izjavljuje da je najbogatiji Hrvat, iako ne može doprepeliti recimo Lukšićima u Čileu i još mnogo hrvatskih porodica koje rade iza paravana javnosti, naročito u Australiji.

Taliću bolan, smiri se. Porast će BIG, biće para... :wink:
potražit ću ovu temu za godinu dana ili još bolje za pet godina pa ćemo da vidimo da li je Talić bio u pravu kada je rekao da treba kupiti dionice a ne neke egzotične valute ili nedaj bože zlato. Neki su i na 1900 $ bili uvjereni da je to dobra investicija a danas je vidi samo 1630 $.
a što se BIG-a tiče nikad ne bih ulagao u ZIF-ove jer ko će nahraniti ZIF-ove i DUF-ove. Mislim da je daleko bolje da ja trošim dividendu nego da je oni jedu.
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#78 Re: štednja u euro

Post by Murat Sabanovic »

za godinu,dvije placat cemo pivu kao i bjelorusi danas !

User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#79 Re: štednja u euro

Post by Murat Sabanovic »

talić wrote:
Utokkha wrote:
Miki123 wrote:Ovaj talić loži raju. Pa u koje dionice ulagati, kada sutra možda neće biti države, a kamoli firme.. :run:
Ma jok, gdje bi on...
Prvo tvrdi za Pecika da je najbogatiji Hrvat, jer je naletio na intervjue lika koji se bavi berzanskim špekulacijama i koji ne smije ući na teritorij Švice. U istima Pecik samopotvrdno izjavljuje da je najbogatiji Hrvat, iako ne može doprepeliti recimo Lukšićima u Čileu i još mnogo hrvatskih porodica koje rade iza paravana javnosti, naročito u Australiji.

Taliću bolan, smiri se. Porast će BIG, biće para... :wink:
potražit ću ovu temu za godinu dana ili još bolje za pet godina pa ćemo da vidimo da li je Talić bio u pravu kada je rekao da treba kupiti dionice a ne neke egzotične valute ili nedaj bože zlato. Neki su i na 1900 $ bili uvjereni da je to dobra investicija a danas je vidi samo 1630 $.
a što se BIG-a tiče nikad ne bih ulagao u ZIF-ove jer ko će nahraniti ZIF-ove i DUF-ove. Mislim da je daleko bolje da ja trošim dividendu nego da je oni jedu.
@talic
jah ,1630 dollara ,a ti predvidio prosle godine da ce cijena zlata ove godine biti 800 dollara !!!
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#80 Re: štednja u euro

Post by talić »

danas je 1530 $
Prije par dana čitam predviđanja francuskih finansijskih experata koji su prije par mjeseci tvrdili da će iduće godine biti iznad 2400 $ i sada kao rade korekciju na 2.200 $. Ja nisam profesionalac ali sam siguran da se u zlato ne isplati ulagati ni srednjoročno ni dugoročno tako da je nebitno da li će iduće godine pasti na 800 ili 1200 $. Suština je da se ne isplati ulagati i da će se kad tad vratiti na taj nivo od 800 do 1.000 $.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#81 Re: štednja u euro

Post by hrle1976 »

edozenica wrote:imam oročenu štednju u eurima.šta ako euro propadne gubim sve ili banka mora moju štednju pretvoriti u kM po kursu 1,95583??

Koliko mi je poznato banke se drze nekog pravila koje kaze: nismo odgovorni za vas novac u slucaju rata, nemira, revolucija, socijalni buntova i tako to. Da li eventualni propad eura moze tako nesto prouzrokovati, je upitljivo ali opet daleko od neke nerealnosti. Ja ne cuvam nista u eurima jer smatram da je to napuhana valuta da bi Njemackoj bio jeftinij eksport. Ali to je moje licno misljenje koje sebi temeljim na nekim cinjenicama kad cujem ljude iz drugih drzava koje takodjer imaju euro. U ovim trenutcima najpovjerenija valuta mi izgleda Svicarski frank. Ako euro propane a iskreno receno mislim da ce, i to samo jedne noci ga vise nece biti, da moze da nastane manji kaos! Kad su se dvi Njemacke ujedinile dogovor je bio da istocna marka se pretopi u tako zvanu Deutsche mark, i imas video snimke kaosa koji je nastao kad su jednog jutra banke dva radna dana bile zatvorene a naord nije ni bas zano o cemu je stvar, pa su na dan otvaranja nastali kilometarski redovi da bi ljudi izmjenjali novac. Euro nije dobar jer nikada ko fol nije ni za sta kriv, dok Dolar je uvijek kriv za poskupljenje benzina :mrgreen:
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#82 Re: štednja u euro

Post by drndalo »

Jasta radi, samo ce nestati jedne noci EURo, i 150 miliona Njemaca, Francuza, Holandjana ce biti sretni, i pjevati Bozicne pjesmice... Smanji malo dozivljaj...

Jos nesto, kada neka zemlja hoce da ima stimulans izvoza, onda im odgovara slabija njihova valuta, jer je onda njihova roba jeftinija u inostranstvu... A ti kazes obrnuto, da je EUR napuhana valuta... Sifra, US$, i Kineski Yuan... Trenutno... Vidjeces kada USA trebadne smaniti izvoz, kako ce $ narasti, slucajno...
Ja ne cuvam nista u eurima jer smatram da je to napuhana valuta da bi Njemackoj bio jeftinij eksport.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#83 Re: štednja u euro

Post by hrle1976 »

drndalo wrote:Jasta radi, samo ce nestati jedne noci EURo, i 150 miliona Njemaca, Francuza, Holandjana ce biti sretni, i pjevati Bozicne pjesmice... Smanji malo dozivljaj...

Jos nesto, kada neka zemlja hoce da ima stimulans izvoza, onda im odgovara slabija njihova valuta, jer je onda njihova roba jeftinija u inostranstvu... A ti kazes obrnuto, da je EUR napuhana valuta... Sifra, US$, i Kineski Yuan... Trenutno... Vidjeces kada USA trebadne smaniti izvoz, kako ce $ narasti, slucajno...
Ja ne cuvam nista u eurima jer smatram da je to napuhana valuta da bi Njemackoj bio jeftinij eksport.

Ekonomija nije bas sve 2 + 2, ani niti imam zivaca da pisem pet metara dug odgovor. Njemackoj je jeftinije izvoziti preko eura jer im je uz pomoc eura postala radna snaga jeftinija! Zapadna Njemacka je 80'ih sa najvecim platama u Europi imala tezak problem oko izvoza jer su njihovi radnici imali duplo jace plate od Francuza, Danaca, Britanaca itd. Pa su sistemacki stukli platu stim sto je vlada vrsila pritisak da nikada nebi doslo do tarifskih dogovora oko plate. I tu je sve pocelo! Kada su uspjeli da stuku plate dole onda su iz drugih drzava dosli da otvore fabrike itd. zatim ubrzo i euro dosao i sta se desaje. Izvoimo nase na nase trziste jer smo centar eura a kako smo centar eura stim sto u Njemackoj je kapital eura a ostali su manje vise obicni korisnici eura kao sto je i Crna Gora. Tako je njemacka uspijela da zezne Irsku s velikim kreditima na kuce, pa kada su prekrcali trziste za imovanja i kad je svak imao po nesto onda opale cijene a vise niko nije ni imao sta da proda da bi mogle banke da obrcu i placaju kredite nazad. Nece euro netstai prekonoci ali vidjet ces da ce marta doci u taku krizu da ces poceti misliti sta se ovo sve desaje u Europi. Ideologija je jako sirova i naivna u ovom pogledu da se ima neka unija a izgleda od unije postala utopija. Grcka ima toliko kredita da ni za 300 godina ga nece odplatiti jer nije moguce svesti standard na nulu a od ljudi traziti da odplacuju. Najvise iz grcke idu sada po europi za kruhom to nije klika u Briselu nije ocekvala. Italija samo sto nije pukla ko lubenica kad padne na beton! Evo u Ceskoj niko nije za priznavanje novog plana oko fiskalne unije. I ako EU od nas ocekuje da se uvede euro do najdalje 2018 ali to su suplja ocekivanja. Euro se moze spasiti ako se devaluira na svoju pravu vrijednist a to je 1 na 1 s njemackom markom jer ionako mu je ona glavno pokrice a to sto komfol drugu polovice jacine cine sve ostale zemlje eu neka macku o rep okace. Grcka, Portugal, Sapija i Italija su masine u Eu koje su zahrdzale a treba im toliko maziva da su vec neki politicari poceli pricati od neka dva eura (dvi valute). A nije li to bas ova fiskalni pokusaj? Ako imamo problem u grupi tj. nas pet prijatelja i zanmo da je prijatelj xy u velikim problemima da li je onda u korist spasa tog prolema da dvojica pocnu ici svojim putem pa ko zeli neka nas prati.
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#84 Re: štednja u euro

Post by Murat Sabanovic »

talić wrote:danas je 1530 $
Prije par dana čitam predviđanja francuskih finansijskih experata koji su prije par mjeseci tvrdili da će iduće godine biti iznad 2400 $ i sada kao rade korekciju na 2.200 $. Ja nisam profesionalac ali sam siguran da se u zlato ne isplati ulagati ni srednjoročno ni dugoročno tako da je nebitno da li će iduće godine pasti na 800 ili 1200 $. Suština je da se ne isplati ulagati i da će se kad tad vratiti na taj nivo od 800 do 1.000 $.
kojih fransuskih experata,molim lijepo? korekcija uvijek ima ! zlato bi moglo jos 100-200 dolara da se spusti. a onda ode u visine !da je ekonomska situacija stabilna ,u zlato se ne bi isplatilo ulagati,dok je trenutno isplativo.
jasno je svima ,da ce cijena zlata jednog dana opasti , ali dok ekonomska nestabilnost traje i dok americke stamparije novca danonocno rade,zlato ce reagovati .
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#85 Re: štednja u euro

Post by drastic »

talić wrote:danas je 1530 $
Prije par dana čitam predviđanja francuskih finansijskih experata koji su prije par mjeseci tvrdili da će iduće godine biti iznad 2400 $ i sada kao rade korekciju na 2.200 $. Ja nisam profesionalac ali sam siguran da se u zlato ne isplati ulagati ni srednjoročno ni dugoročno tako da je nebitno da li će iduće godine pasti na 800 ili 1200 $. Suština je da se ne isplati ulagati i da će se kad tad vratiti na taj nivo od 800 do 1.000 $.
krajem 2001 zlato je bilo $300,ali se slazem da u zlato ne vrijedi ulagati, cijena zlatu ide gore uvijek kada su negativna desavanja vezana za market, zlato je samo safe heaven za investore. Po mnogim procjenama 2012 ce biti gora od prosle godine, samim tim trebalo bi zlato biti skuplje ali moguce je isto da moze biti sljedeci balon koji ce da pukne.
mnbv
Posts: 31
Joined: 01/10/2014 12:29

#86 Re: štednja u euro

Post by mnbv »

Postovanje svima
Sta mislite da li ce dolar jos rasti?
Imam devizni racun u unicredit banci pa sam mislio da kada naraste dovoljno da zamijenim $ u km.
Tecajna lista danas za 1$ je 1.71km, sto je odlicno.
Racun imam vec 6 godina i kurs se kretao od 1.35 do 1.51.
Radi se o vecoj cifri novca tako da...
akcija007
Posts: 2845
Joined: 17/05/2008 23:50

#87 Re: štednja u euro

Post by akcija007 »

Ako propadne euro. Propast ce sve.ne samo stednja. Imamo svi kredite u valutnoj klauzuli u eurima. I isto smo ko I svicarci orimamo platu u KM uzeli kredit u KM eure nismo ocima vidjeli ali imamo valutnu klauzulu u eurima.
Identicna je stednja u euro I Km.
Ako imas stednju u eurima u devizama sta god da bude s tom valutom tebi ce banka po isteku orocenja ili ako prijevremeno raskines isplatiti devize bez obzira na vrijednost kursa tada.

Kod nas se ne isplatI stediti u egzoticnim valutama usd gpb chf... jer su kamate mizerne mozda do 0,50% na godinu dana irocenje.

Tako da no sikiriki.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#88 Re: štednja u euro

Post by TRANCE »

mnbv wrote:Postovanje svima
Sta mislite da li ce dolar jos rasti?
Imam devizni racun u unicredit banci pa sam mislio da kada naraste dovoljno da zamijenim $ u km.
Tecajna lista danas za 1$ je 1.71km, sto je odlicno.
Racun imam vec 6 godina i kurs se kretao od 1.35 do 1.51.
Radi se o vecoj cifri novca tako da...
Moje mišljenje je da hoće. Tri su za to razloga: prvi je što je Europska centralna banka nekidan najavila po prvi put mjere "kvantitativnog olakšavanja", odnosno ubrizgavanja u finansijski sistem svaki mjesec 60 milijardi eura, što je sistem koji su primjenjivale SAD i Britanija na početku krize. Sistem za posljedicu ima pad vrijednosti valute u početku, te nakon što ubrizgavanje novca potakne rast GDP-a, poslije dolazi i do rasta valute. Dokaz: odnos dolara u odnosu na euro od početka 2009.:
http://www.xe.com/currencycharts/?from= ... R&view=10Y
Iz grafika se vide tri pada i rasta dolara u odnosnu na euro od početka 2009. Gle slučajnosti, FED (laički američka centralna banka) je imala tri programa kvantitativnog olakšavanja od 2009., tako da su se desila tri pada i rasta valute. Ovaj rast dolara zadnjih dana je posljedica početka tog programa od strane ECB-a, što za posljedicu ima početak pada vrijednosti eura.
Drugi razlog su deflatorni pritisci u Eurozoni, što za posljedicu ima ubrizgavanje novca i pad vrijednosti eura.
Treći razlog su još uvijek nesređeni problemi u nekim državama Eurozone, poput Grčke i Kipra, što dovodi do pada eura, jer nijedna valuta ne raste ako se države koje je izdaju nalaze u problemima.
Stoga je moja prognoza pad eura do kraja godine na vrijednost 1 USD = 1,95 BAM, odnosno na nivo 1 USD = 1 EUR. Ovo naravno ne mora biti 100% tačno, jer se mogu do tada promijeniti neke stvari i u SAD-u i u EU.
Ako pogodim, mogao bi mi uplatiti barem 50 KM za savjet od te zarade na kursevima :mrgreen:
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#89 Re: štednja u euro

Post by rekla-kazala »

mnbv wrote:Postovanje svima
Sta mislite da li ce dolar jos rasti?
Imam devizni racun u unicredit banci pa sam mislio da kada naraste dovoljno da zamijenim $ u km.
Tecajna lista danas za 1$ je 1.71km, sto je odlicno.
Racun imam vec 6 godina i kurs se kretao od 1.35 do 1.51.
Radi se o vecoj cifri novca tako da...
I ja imam par dolara i čekat ću kurs od 1,90 KM iako ne isključujem mogućnost da dolar u ovoj godini pređe 2,00 KM.
mnbv
Posts: 31
Joined: 01/10/2014 12:29

#90 Re: štednja u euro

Post by mnbv »

Hvala. Ostaje da cekamo.
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#91 Re: štednja u euro

Post by rekla-kazala »

mnbv wrote:Hvala. Ostaje da cekamo.
Danas je 1,74 KM.
Javit ću se kad odlučim da uradim konverziju.
Teško je uloviti valutu na vrhuncu, krupni igrači odlučuju gdje je vrh.
Tako da je i 5 do 10% ispod maksimalne vrijednosti još uvjek odlično.
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#92 Re: štednja u euro

Post by rekla-kazala »

Evo dolara na 1,82 KM !
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#93 Re: štednja u euro

Post by rekla-kazala »

Murat Sabanovic wrote:
talić wrote: potražit ću ovu temu za godinu dana ili još bolje za pet godina pa ćemo da vidimo da li je Talić bio u pravu kada je rekao da treba kupiti dionice a ne neke egzotične valute ili nedaj bože zlato. Neki su i na 1900 $ bili uvjereni da je to dobra investicija a danas je vidi samo 1630 $.
a što se BIG-a tiče nikad ne bih ulagao u ZIF-ove jer ko će nahraniti ZIF-ove i DUF-ove. Mislim da je daleko bolje da ja trošim dividendu nego da je oni jedu.
@talic
jah ,1630 dollara ,a ti predvidio prosle godine da ce cijena zlata ove godine biti 800 dollara !!!
Šta bi sa zlatom ? Je li ko kupio, šta zaradio ?
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#94 Re: štednja u euro

Post by rekla-kazala »

rekla-kazala wrote:Evo dolara na 1,82 KM !
Danas već na 1,85 KM
mnbv
Posts: 31
Joined: 01/10/2014 12:29

#95 Re: štednja u euro

Post by mnbv »

Sad sam gledao u unicredit tecajna lista za danasnji dan dolar 1.83
Pred kraj prosle godine i pocetkom ove dosta sam citao i trazio i ima dosta naznaka da se dolar vrati na staru vrijednost.
Trebalo bi da bude 1€=1$, ali nikad se ne zna. Zacas nesto promijene.
Ja posto imam racun u dolarima mislim da ih prebacim u eure (cekam jos malo da dolar naraste, kad je bilo 1.62 sam sam sebi rekao kad bude 1.85 prebacujem) i onda orocim na duzi period. Ne bi taj novac dirao nikako, ono samo nek kamata raste.
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#96 Re: štednja u euro

Post by rekla-kazala »

mnbv wrote:Sad sam gledao u unicredit tecajna lista za danasnji dan dolar 1.83
Pred kraj prosle godine i pocetkom ove dosta sam citao i trazio i ima dosta naznaka da se dolar vrati na staru vrijednost.
Trebalo bi da bude 1€=1$, ali nikad se ne zna. Zacas nesto promijene.
Ja posto imam racun u dolarima mislim da ih prebacim u eure (cekam jos malo da dolar naraste, kad je bilo 1.62 sam sam sebi rekao kad bude 1.85 prebacujem) i onda orocim na duzi period. Ne bi taj novac dirao nikako, ono samo nek kamata raste.
Mislim da ne treba dugo čekati,.. ja ću uraditi konverziju vjerovatno do kraja iduće sedmice, ako stigne dolar na 1,90 KM dobro je ako ne nije bitno.
S obzirom da sam ih uzeo na 1,40 KM dobar sam pola KM po dolaru.
Možda me osjećaj vara ali mislim da se neće poravnati i da je plafon na 1,02 ili 1,03 $/euro.
Vjerovatno će se uskoro vratiti na 1,20 jer ovaj kurs Americi ne odgovara.
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#97 Re: štednja u euro

Post by drndalo »

Ko kaze da im ne odgovara? Pravo pitanje je za sta im odgovara... Odgovarao im je nizak dok im je trebalo da oporave industriju izvozom, a to je nizak $ poticao... Ako hoce sada da jeftinije kupuju stvari po svijetu, vise im odgovara visok $...
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#98 Re: štednja u euro

Post by rekla-kazala »

SAD-u ne odgovara jak dolar ne samo zbog pada konkurentnosti izvoza nego i zbog uvoza. Ko će kupiti američke automobile ( kante ) ako sad za isti novac može kupiti kvalitetne europske automobile. Istina odgovara to narodu ( bar u prvom periodu) ali ne i državi jer pada potrošnja njihovih proizvoda a samim tim slijedi pad proizvodnje, poreza a i zaposlenosti.
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#99 Re: štednja u euro

Post by drndalo »

I onda USA nikad ne bi imala jak dolar, nego uvijek slab ? A iskustvo nas uci da stalno ide gore-dole, u turnusima od po nekoliko godina... Nekad duze, nekad krace, ali jos se nije desilo da se ne promijeni...
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#100 Re: štednja u euro

Post by rekla-kazala »

Da,.. odgovara da se klacka da bi milijarderi bili bogatiji ali samo dok je to u nekim razumnim omjerima između 1,2 i 1,4 dolar/euro ali van toga je nepovoljno.
Post Reply