Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#22051 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

MorningStar wrote: 07/06/2021 19:59 @SoWhat! Ili ti "Ja,I?" :D , to sto ti mislis da netko napada zeli neuspjehe itd je tvoj problem.Pa onda presipas iz praznog u suplje a ne kazes nista sto nije tesko viditi tako sto sjednes u auto i krenes autoputem (kao sto sam vec jednom sumirao to presipanje iz supljeg u prazno)

Poenta tvog pisanja je sta ? "Radi se" ok radi se koliko godina i ima li se pravo pitati "a kac'e to sa srecom" jer 20 godina se "radi" pa dokle? - Sve je to lijepo nadvoznjaci,podvoznjaci,vijadukti k**i palci al kad ce se moc sjest u auto pa za mostar ili nedaj boze do mora autoputem ili nedaj boze za evropu autoputem (to se odnosi na ze-doboj dionicu sa bozijom pomoci)
costacurta wrote: 07/06/2021 20:37Ja upirem prstom, ne u izvođača radova već u nadzor nad izvođačem. Ebe mi se i za Čengizom i Štrabagom i HI i EA, Kinezima i dr svi oni su mi nebitni. Znaš zašto? Zato što bi ih sve utjerao u red samo kvalitetnim nadzorom, ovako imamo situaciju da nas Adnan i Adnani ubjeđuju da smo shupci i ne želimo dobro ovoj zemlji jer tražimo da neko položi račune jer eto ne cijenimo 100km izgrađenog autoputa u 20 godina koliko traje njegova izgradnja. De Bogati :roll:
Bio sam na Raštelici i Zvirovićima za vikend i mogu ti reći da meni onaj sistem gradnje mostova i generalno ukupni dojam onih gradilišta kazuje da će proteći još mnoooogo vode ispod Starog mosta dok se ne spoje Sa i Mo.
Tuga brate a ti kako hoćeš.
Ja te cijenim i ne znam kakvu funkciju obnašaš u AC ali ono je bruka i sramota obzi.om na količinu novca koja je ugruhana :roll:
Zna li se koliko je utrošeno do sada novca za ovih 100km?
Ja u Autocestama FBiH ne obnasam nista srecom, jer bi inace pokrivao vjerovatno samo njihov dio u izgradnji, a oni sami sigurno ne mogu upratiti sadrzaj s terena koji ja stignem da upratnim i jos neki forumasi, cisto jer nas zivo interesuje to.

Ja sam vam vise puta govorio na temi, od Sarajeva do Mostara autoputem cete moci za 15 godina, a i to, ako realizacija najtezih dionica pocne u sljedecih 5 godina, jer ako se Sarajevska obilaznica gradila 10 godina, a Zenicka obilaznica oko 6 godina, onda tunelu Prenj ce trebati minimalno deset godina uz sve zavrzlame koje ce ga pratiti.

Ne moze se ocekivati da ce neko od Ivana do iza Prenja pruziti autoput, kao da se radi o skromnom projektu, sa par vecih objekata, nego realno je da bi realizacija iste dionice bila ozbiljan poduhvat i drugim ozbiljnijim zemljama sa slicnim projektom. Mi na to sve imamo dodatak da smo kokuzi kao nacija, a drugi problem koji nas handri u svemu jeste birokratija i nesposobna vlast, kao i ljudi na kljucnim pozicijama.

Sporosti u izgradnji je to sto koridor Vc, od starta politicari ovdje nisu imali viziju kako da ga grade. Radilo se na najlaksim dionicama koje su se otvarale, a ljudima se stvarao privid da se nesto desava. Kada je nestalo tih lahkih dionica, nastao je vakum i niko nije imao pojma sta dalje, osim SDP-ove Vlade, koja je shvatila sta treba da uradi. SDP-ova Vlada nije imala HDZ na putu i sam zamajac koji su napravili, je ziv dokaz, koliko HDZ minira izgradnju, a njihov koalicioni partner SDA je izgradnji putne infrastrukture snizio prioritet.

Na osnovu vizije Niksiceve Vlade je i nastavljen proces izgradnje, trenutno ima i nekog novca za izgradnju, ima gradilista otvorenih, ali recimo idealno bi bilo da ovu federalnu Vladu naslijedi neka koja bi ponovo zaobisla HDZ parazite, povezala postojeca gradilista u funkcionalne cjeline i napala te hercegovacke dionice. Za tako nesto, presudni su izbori sljedece godine, ako pobijede SDA i HDZ ponovo, mislim da ce stanovnistvo FBiH dati jasno misljenje o izgradnji autoputeva.
Q_Line
Posts: 452
Joined: 29/04/2004 09:48
Location: Zenica

#22052 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Q_Line »

Sonron wrote: 07/06/2021 21:29 Može li mi neko reći kuda bi ovuda išao autoput od Mostara do ove dionice što će biti izgrađena?Image
Image

Isprekidane linije su tuneli... najveći je tunel Kvanj, a onda će nedugo nakon njega prije rijeke Bunice čini mi se biti još jedan skroz mali...
mijonja
Posts: 124
Joined: 28/10/2015 14:11

#22054 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mijonja »

So What! wrote: 07/06/2021 22:19
MorningStar wrote: 07/06/2021 19:59 @SoWhat! Ili ti "Ja,I?" :D , to sto ti mislis da netko napada zeli neuspjehe itd je tvoj problem.Pa onda presipas iz praznog u suplje a ne kazes nista sto nije tesko viditi tako sto sjednes u auto i krenes autoputem (kao sto sam vec jednom sumirao to presipanje iz supljeg u prazno)

Poenta tvog pisanja je sta ? "Radi se" ok radi se koliko godina i ima li se pravo pitati "a kac'e to sa srecom" jer 20 godina se "radi" pa dokle? - Sve je to lijepo nadvoznjaci,podvoznjaci,vijadukti k**i palci al kad ce se moc sjest u auto pa za mostar ili nedaj boze do mora autoputem ili nedaj boze za evropu autoputem (to se odnosi na ze-doboj dionicu sa bozijom pomoci)
costacurta wrote: 07/06/2021 20:37Ja upirem prstom, ne u izvođača radova već u nadzor nad izvođačem. Ebe mi se i za Čengizom i Štrabagom i HI i EA, Kinezima i dr svi oni su mi nebitni. Znaš zašto? Zato što bi ih sve utjerao u red samo kvalitetnim nadzorom, ovako imamo situaciju da nas Adnan i Adnani ubjeđuju da smo shupci i ne želimo dobro ovoj zemlji jer tražimo da neko položi račune jer eto ne cijenimo 100km izgrađenog autoputa u 20 godina koliko traje njegova izgradnja. De Bogati :roll:
Bio sam na Raštelici i Zvirovićima za vikend i mogu ti reći da meni onaj sistem gradnje mostova i generalno ukupni dojam onih gradilišta kazuje da će proteći još mnoooogo vode ispod Starog mosta dok se ne spoje Sa i Mo.
Tuga brate a ti kako hoćeš.
Ja te cijenim i ne znam kakvu funkciju obnašaš u AC ali ono je bruka i sramota obzi.om na količinu novca koja je ugruhana :roll:
Zna li se koliko je utrošeno do sada novca za ovih 100km?
Ja u Autocestama FBiH ne obnasam nista srecom, jer bi inace pokrivao vjerovatno samo njihov dio u izgradnji, a oni sami sigurno ne mogu upratiti sadrzaj s terena koji ja stignem da upratnim i jos neki forumasi, cisto jer nas zivo interesuje to.

Ja sam vam vise puta govorio na temi, od Sarajeva do Mostara autoputem cete moci za 15 godina, a i to, ako realizacija najtezih dionica pocne u sljedecih 5 godina, jer ako se Sarajevska obilaznica gradila 10 godina, a Zenicka obilaznica oko 6 godina, onda tunelu Prenj ce trebati minimalno deset godina uz sve zavrzlame koje ce ga pratiti.

Ne moze se ocekivati da ce neko od Ivana do iza Prenja pruziti autoput, kao da se radi o skromnom projektu, sa par vecih objekata, nego realno je da bi realizacija iste dionice bila ozbiljan poduhvat i drugim ozbiljnijim zemljama sa slicnim projektom. Mi na to sve imamo dodatak da smo kokuzi kao nacija, a drugi problem koji nas handri u svemu jeste birokratija i nesposobna vlast, kao i ljudi na kljucnim pozicijama.

Sporosti u izgradnji je to sto koridor Vc, od starta politicari ovdje nisu imali viziju kako da ga grade. Radilo se na najlaksim dionicama koje su se otvarale, a ljudima se stvarao privid da se nesto desava. Kada je nestalo tih lahkih dionica, nastao je vakum i niko nije imao pojma sta dalje, osim SDP-ove Vlade, koja je shvatila sta treba da uradi. SDP-ova Vlada nije imala HDZ na putu i sam zamajac koji su napravili, je ziv dokaz, koliko HDZ minira izgradnju, a njihov koalicioni partner SDA je izgradnji putne infrastrukture snizio prioritet.

Na osnovu vizije Niksiceve Vlade je i nastavljen proces izgradnje, trenutno ima i nekog novca za izgradnju, ima gradilista otvorenih, ali recimo idealno bi bilo da ovu federalnu Vladu naslijedi neka koja bi ponovo zaobisla HDZ parazite, povezala postojeca gradilista u funkcionalne cjeline i napala te hercegovacke dionice. Za tako nesto, presudni su izbori sljedece godine, ako pobijede SDA i HDZ ponovo, mislim da ce stanovnistvo FBiH dati jasno misljenje o izgradnji autoputeva.
Dakle, imamo krivca, HDZ je kriv za sve, SDA je samo, jadan, pognuo glavu, hajde de...
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#22055 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by seoBIH »

So What! wrote: 07/06/2021 19:54 ali ponovo komentarisanje ljudi koji su Zenicku obilaznicu vidili samo na slikama
"vidili" su je na fotografijama ne radi vlastite krivice, vec ovog sistema i onih koji podrzavaju ovaj sistem.

BTW ko je omogucio hdzu da bude krivac?
User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#22056 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Zeleni most »

Vraca - Ponirak [Tunel Zenica]
Predviđeni rok izgradnje je 30 mjeseci odnosno april 2022. godine.

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#22057 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

mijonja wrote: 08/06/2021 10:13Dakle, imamo krivca, HDZ je kriv za sve, SDA je samo, jadan, pognuo glavu, hajde de...
Sama cinjenica da si to izvukao kao zakljucak cijelog posta te diskredituje kao bilo kakvog sagovrnika na temu.
mijonja
Posts: 124
Joined: 28/10/2015 14:11

#22058 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mijonja »

So What! wrote: 08/06/2021 15:27
mijonja wrote: 08/06/2021 10:13Dakle, imamo krivca, HDZ je kriv za sve, SDA je samo, jadan, pognuo glavu, hajde de...
Sama cinjenica da si to izvukao kao zakljucak cijelog posta te diskredituje kao bilo kakvog sagovrnika na temu.
Smijem li se ne složiti sa tvojom konstatacijom? Ja tebe nisam "diskreditovao kao sagovornika" zbog tvojih političkih lamentiranja.
Što se tiče postova i objave slika oko gradnje, tu svaka čast.
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#22059 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by thekupus »

koliko je km autoputa od tunela Ivan do tunela Prenj? Samo za taj dio će trebati još nekoliko godina. Zašto to ne napadaju odmah sad, prije tunela Prenj?
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#22060 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

mijonja wrote: 08/06/2021 15:33Smijem li se ne složiti sa tvojom konstatacijom? Ja tebe nisam "diskreditovao kao sagovornika" zbog tvojih političkih lamentiranja.
Što se tiče postova i objave slika oko gradnje, tu svaka čast.
Diskreditujem jer si profulao jasnu poentu, koja kaze da su i jedni i drugi krivi, samo sto u SDA postoji neki interes za izgradnjom autoputa kao kupovine socijalnog mira kod odredjenih grupa gradjana, dok HDZ konkretno ni to ne zanima, znajuci da uvijek mogu racunati na podrsku svojih glasaca i samim time apsolutno im je nevazno da li ce se izgraditi autoput oko Doboja ili ne.
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#22061 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

thekupus wrote: 08/06/2021 15:45 koliko je km autoputa od tunela Ivan do tunela Prenj? Samo za taj dio će trebati još nekoliko godina. Zašto to ne napadaju odmah sad, prije tunela Prenj?
Dvadesetak mislim.
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#22062 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

thekupus wrote: 08/06/2021 15:45 koliko je km autoputa od tunela Ivan do tunela Prenj? Samo za taj dio će trebati još nekoliko godina. Zašto to ne napadaju odmah sad, prije tunela Prenj?
Jer je taj dio nemjerljivo teži za izgradnju od tunela Prenj i bilo kojeg drugog dijela na planiranom koridoru :D Tu se najmanje odmaklo u planiranju, bilo kakvim aktivnostima i zapravo niko nema ni ideju kako bi to trebalo da izgleda. Vrlo vjerovatno, ta dionica će se praviti posljednja i vjerovatno će se uveliko raditi i na Prenju kada o njoj bude govora.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2824
Joined: 14/01/2019 04:56

#22064 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Porodice Foht »

Zna li neko, sta je razlog da u Pocitelju rade samo tri mosta istovremeno a ostale ce kasnije? Je li do nedostatka mehanizacije i ljudstva?
izvrsni direktor
Posts: 9321
Joined: 20/12/2018 16:11

#22065 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by izvrsni direktor »

So What! wrote: 07/06/2021 22:19 [ SDP-ova Vlada nije imala HDZ na putu i sam zamajac koji su napravili, je ziv dokaz, koliko HDZ minira izgradnju, a njihov koalicioni partner SDA je izgradnji putne infrastrukture snizio prioritet.
I kaze, ne brani on sda-ovce i ove u autocestama, nije on zbog toga tu. :-)
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#22066 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

JP Autoceste FBIH: Trpimo štetu, “Špic beton” uzurpira lokaciju ispod mosta
Image

Redakcija Zenicabloga zaprimila je protekle sedmice fotografije koje su napravili mještani zeničkog naselja Perin han. u pojašnjenju fotografija navodi se da navodno firma Špic beton Zenica vrši dovoz troske ispod stubova mosta, ali i odvozi šljunčani materijal iz korita, sve u zaštitnoj zoni auoceste A1, na dionici Drivuša – Klopče, koja je u funkciji. Mještani tvrde da time dolazi u opasnost vijadukt koji se nalazi neposredno prije naplatnih kućica, a nakon tunela “1. mart”.

Zatražili smo očitovanje iz JP “Autoceste FBIH” i od njih danas dobili potvrde tih navoda, ali i demant tvrdnje mještana da se to radi u dogovoru sa “Autocestama”.

– JP Autoceste FBiH je upoznato s činjenicom da se radi o građevinskim mašinama i građevinskom materijalu u vlasništvu građevinskog preduzeća “ŠPIC BETON” d.o.o. Zenica, čije se zemljište i krug preduzeća nalazi neposredno uz most Drivuša, te da to preduzeće odlaže materijal i uzurpira lokaciju ispod mosta, navodi se u pisanom odgovoru kojeg smo dobili iz ovog javnog preduzeća.

U nastavku reakcije se kaže – Nedavno je izvršen inspekcijski nadzor od strane federalnog građevinskog inspektora koji je sačinio zapisnik i izdao rješenje kojim je zatraženo da JP Autoceste FBiH riješi ovaj problem. Zbog štete koju preduzeće trpi JP Autoceste FBiH je izjavilo žalbu na nepotpuno utvrđeno činjenično stanja i upoznalo Federalnu upravu za inspekcijske poslove i Federalno ministarstvo prostornog uređenja kao drugostepeni organ, da deponovani materijal nije u svrhu izgradnja autoceste. Dokaz tome je da je izgradnja poddionica Drivuša – Klopče završena u januaru 2020. godine i da je za istu dobivena upotrebna dozvola, kažu u Autocestama FBIH.
Image

Image

Image

Image
Zenica Blog
User avatar
sime_cipol
Posts: 16249
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#22067 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by sime_cipol »

Koja je visina ovog mosta u Pocitelju?
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#22068 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

100m :-D
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#22069 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Mislim da bi vijadukti kod Konjica trebali biti visočiji, a možda i duži.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16249
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#22070 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by sime_cipol »

mistek wrote: 09/06/2021 10:19100m :-D
E jbg, Crnogorci imaju visociji most :( :D
User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#22071 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Zeleni most »

Vijadukt Jelovik ispred tunela Zenica
Izgrađen i čeka završetak preostale dionice

Image

Image
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#22072 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by thekupus »

drug_profi wrote: 08/06/2021 19:58
thekupus wrote: 08/06/2021 15:45 koliko je km autoputa od tunela Ivan do tunela Prenj? Samo za taj dio će trebati još nekoliko godina. Zašto to ne napadaju odmah sad, prije tunela Prenj?
Dvadesetak mislim.
Hvala. Polomi se neki lik na ovom youtube videu dionice Tarčin -Ivan objašnjavajući mi da je od Ivana do Prenja 6 km, a znam da za to nema šanse, i da imaju dvije poddionice prije Prenja, Ivan - Ovčari i Ovčari - Konjic - ulaz u Prenj, 21.3 km
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#22073 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Vazdusne linije imas 20 km od izlaza iz Ivana do ulaza u Prenj.
Izace to dosta vise jer treba sa 800 m na 400 m pa opet na 700.
konami666
Posts: 2500
Joined: 11/05/2015 21:57

#22074 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by konami666 »

Ova obilaznica postala deponija prije nego se i otvorila. Najgore zemlja na balkanu sto se tiče autocesta
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#22075 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

sime_cipol wrote: 09/06/2021 12:40
mistek wrote: 09/06/2021 10:19100m :-D
E jbg, Crnogorci imaju visociji most :( :D
I ljepsi, ali to je subjektivno :D
Post Reply