Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#24226 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by drug_profi »

Jos jedno 150 miliona uloziti i bice to dobro.
Dr Arsla
Posts: 1182
Joined: 05/01/2013 16:16

#24227 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Dr Arsla »

drug_profi wrote: 15/06/2022 17:04 Jos jedno 150 miliona uloziti i bice to dobro.
Mogo se komotno tunel prokopat ispod Zenice umjesto što su radili ove Viseće vrtove
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#24228 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by hare_1989 »

Dr Arsla wrote: 16/06/2022 08:50
drug_profi wrote: 15/06/2022 17:04 Jos jedno 150 miliona uloziti i bice to dobro.
Mogo se komotno tunel prokopat ispod Zenice umjesto što su radili ove Viseće vrtove
Ma samo je trebalo malo bagerom poravnati i asfaltirati. Kompletan autoput se mogao završiti za manje od pola godine. Ovo sad što rade je sasvim nepotrebno i izvlačenje para.

Kad moj imenjak u skupšini kaže da se pruga mogla rekonstruisati za mjesec dana, samo odšarafati šine i zašarafiti nove, može i autoput za manje od pola godine. :bih:
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3344
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#24229 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Dupli_skalp »

obzirom da imam neke informacije, zenička trasa je totalni projektni fijasko.

zanemarila su se mišljenja geologa i ostalih stručnjaka, trasa i vijadukti trenutno ide po klizištima, što u nekoj budućnosti predstavlja recept za katastrofu.

a da ne govorimo o tome da je ispalo skuplje i odužilo projekat.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#24230 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by drug_profi »

Cijeli forum je recimo to znao, sa limitiranim podacima koje smo imali.
Neko nacrta liniju i kaze ovuda se pravi. Tunel kroz ta brda bi bio mozda i jeftiniji na kraju.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10412
Joined: 10/03/2022 22:16

#24231 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by ZoomZoomKiwi »

drug_profi wrote: 16/06/2022 09:33 Cijeli forum je recimo to znao, sa limitiranim podacima koje smo imali.
Neko nacrta liniju i kaze ovuda se pravi. Tunel kroz ta brda bi bio mozda i jeftiniji na kraju.
Najbolja opcija je bila zapadnom stranom Zenice i rijeke Bosne skroz dole od izlaza iz tunela 1. Mart pa sve do Nemile.
Komplikacije terena su manje-više iste, IPO - eksproprijacija bi bila čak jednostavnija (čitaj manjeg obima), a teren je kudikamo stabilniji.

Negdje sam imao mapu onih zona sa klizištima (mislim da je iz 70.-ih), čitava ova istočna strana od Klopča preko Smetova, Pehara/Ričica/Svića do Heca i Brca je crvena zona, tačno u predjelu gdje je sad autoput. Znači nisu morali ništa ni ispitivati, samo pogledati tu Yu mapu.

Zmajevac na zapadnoj strani je kudikamo stabilniji, odnosno nema poznatih podzemnih voda. Smetovi su bukvalno pola voda pola blato.
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#24232 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

Po ocigledno je da su vjerovali da se to moze stabilizovati hidrotehnickim sidrima, koje vise niko ne zna koliko ih je zabodeno u ta brda oko Zenice.

Upravo da se izbjegne izgradnja na kosinama od Donje Gracanice do Vraca, koja je prvobitno i bila predvidjena, trasa na toj dionici je otisla u tunel Zenica koji je tada produzen za oko kilometar.

Ja sumnjam da ce se Zenicka obilaznica raspasti, al ivazda ce biti nekih belaja.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10412
Joined: 10/03/2022 22:16

#24233 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by ZoomZoomKiwi »

Radio sam nešto s jednom firmom koja je bila podizvođač na anexu vijadukta Babina rijeka na A1.

Tadašnji direktor te firme je magistar građevine. Znam da mi je još prije tri godine rekao, kada se bude vozio sa djecom na A1 sići će na Zenica Jug, i onda magistralom do Zenica Sjever.
Preuveličavao je svakako, ali ipak nije bezveze to rekao.

Dešavalo se da su bušenje šipova morali ponavljati i po 50 puta jer su im se rupe prije oplate zatrpavale same od sebe, na više mjesta.

Kaže da je količina vode iznad Pehara i na padinama Smetova nevjerovatna. Cijelo brdo je od vode bukvalno. Čak je i teren na lokaciji petlje Blatuša na M17 blago rečeno katastrofalan.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#24234 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Naslovnica »

Spoiler
Show
So What! wrote: 15/06/2022 14:48 @ goggo (Skyscrapercity forum)

Problemi iskacu na Zenickoj obilaznici:

Image

Image

Image
Radi se zamjena dilatacija na 3 vijadukta, o trošku izvođača.
Ugrađene su neodgovarajuće dilatacije.
Ne pitajte me kako i zašto.
Izvođač traži 6 mjeseci da bi to uradio. :lol: :lol: :lol:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7299
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#24235 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Rockefeller »

:lol:

Gradi se sporo al‘ zato nekvalitetno.
User avatar
mk ultra
Posts: 19475
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#24236 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by mk ultra »

Mnogi su se ovdje zajebavali sa Dodikovim autoputem

Ovo naše je sad ko oranje, jos je ovo oko sarajevske obilaznice pa cak i ovaj dio vlakovo tarcin ostali prilicno solidni.

Dodin nije makao milimetra nigdje
User avatar
escobar__
Posts: 8876
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#24237 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by escobar__ »

Bukvalno niko nije iznenađen svime ovim o čemu ljudi iznad pišu, a još ni pola autoceste nemamo izgrađene. Dok je završe za nekih stoljeće i po bit će svakih nekoliko kilometara nova zajebancija jer je neko na izgradnji zavrnuo pare, sfušerio ili nešto treće.

Ovo sve treba raspustit i otjerat u tri pičke materine, zvanično proglasit protektorat i dovest strance da upravljaju zemljom, k'o Afrika.
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#24238 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by kurty »

EFD22 wrote: 16/06/2022 10:23 Radio sam nešto s jednom firmom koja je bila podizvođač na anexu vijadukta Babina rijeka na A1.

Tadašnji direktor te firme je magistar građevine. Znam da mi je još prije tri godine rekao, kada se bude vozio sa djecom na A1 sići će na Zenica Jug, i onda magistralom do Zenica Sjever.
Preuveličavao je svakako, ali ipak nije bezveze to rekao.

Dešavalo se da su bušenje šipova morali ponavljati i po 50 puta jer su im se rupe prije oplate zatrpavale same od sebe, na više mjesta.

Kaže da je količina vode iznad Pehara i na padinama Smetova nevjerovatna. Cijelo brdo je od vode bukvalno. Čak je i teren na lokaciji petlje Blatuša na M17 blago rečeno katastrofalan.
da se ovo desilo, "BAUERA" bi morali brenerima rezati i na djelove vaditi...
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#24239 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

Naslovnica wrote: 16/06/2022 10:53 Radi se zamjena dilatacija na 3 vijadukta, o trošku izvođača.
Ugrađene su neodgovarajuće dilatacije.
Ne pitajte me kako i zašto.
Izvođač traži 6 mjeseci da bi to uradio. :lol: :lol: :lol:
Hvala za info, ima li jos kakvih belaja, da si upratio, je li moguce da su klimavi neki vijadukti?
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#24240 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

Dogovara se zajedničko rješenje za naplatu putarina na autoputu kroz BiH
Image

U Banjoj Luci je danas održan sastanak uprava entiteteskih autocesta (Autoceste FBiH i Autoputevi RS) o realizaciji projekata na koridoru 5C te zajedničkom djelovanju u cilju iznalaženja zajedničkog rješenja za naplatu putarine na autoputu.

Glavna tema razgovora bila je saradnja u realizaciji velikih infrastrukurnih projekata, od kojih je izgradnja dionica autoputa na panevropskom Koridoru 5C jedan od prioriteta. Postignut je dogovor vezan za rješavanje imovinsko – pravnih odnosa i tehničkih detalja oko izgadnje tunela Putnikovo Brdo 2.

Istovremeno, dogovoreno je da u narednom periodu nadležne službe oba preduzeća pronađu zajedničko rješenje za sistem naplate putarine, kako bi se olakšalo korištenje autoputa na Koridoru 5C.

Pored toga, na sastanku je razgovarano i o potrebi što hitnije raspodjele neraspoređenih sredstava u iznosu od 175 miliona KM, prikupljenih po osnovu akciza, koja su trenutno zamrznuta na računima Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Riječ je o pet posto sredstava, koje UIO BiH zadržava do donošenja nove odluke Upravnog odbora UIO BiH o načinu raspodjele prikupljenih sredstava. Predstavnici dva preduzeća zatražit će hitan sastanak Vlada Republike Srpske i Federacije BiH sa Ministarstvom finansija i trezora BiH, kako bi se našlo adekvatno rješenje raspodjele zadržanih sredstava.

Vršilac dužnosti direktora JP "Autoputevi Republike Srpske" Banja Luka Slobodan Stanarević rekao je da je na sastanku postignut visok stepen saglasnosti o neophodnosti češćih susreta predstavnika dva preduzeća, na svim nivoima, kako bi na vrijeme bile uočene i otklonjene eventualne smetnje i poteškoće u pripremi i realizaciji infrastrukturnih projekata.

"Jedan od najznačajnijih projekata, koji očekuje naša dva preduzeća, jeste izgradnja tunela Putnikovo brdo na drugoj dionici Koridora 5C, takozvanoj 'dobojskoj obilaznici', ali i utvrđivanje trase autoputa na području Distrikta Brčko, koja bi trebalo da bude sastavni dio autoputa Beograd – Sarajevo – Beograd, ali i budućeg autoputa Beograd – Banja Luka", naglasio je Stanarević.

Direktor JP "Autoceste FBiH" Elmedin Voloder poručio je da se saobraćajni sistem u BiH mora sagledavati kroz integralni pristup, a sve u cilju postizanja optimalnih rezultata kod planiranja i ugovaranja ključnih infrastrukturnih projekata od regionalnog značaja.

"Naš zajednički interes jeste izgradnja modernog i bezbjednog autoputa na Koridoru 5C, kao i na ostalim pravcima. Uz to, namjera nam je da intenziviramo izgradnju mreže autoputeva i brzih puteva kroz čitavu BiH. U tom smislu, već smo preduzeli prve korake u pripremi planske i projektne dokumentacije za pripremu izgradnje autoputa na Jadransko – jonskom koridoru", istakao je Voloder. Predstavnici "Autocesta FBiH" pozvali su delegaciju JP "Autoputevi Republike Srpske" u uzvratnu posjetu Sarajevu i zajednički obilazak gradilišta na Koridoru 5C na području Federacije BiH.
Klix
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#24241 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

escobar__ wrote: 16/06/2022 15:18 Bukvalno niko nije iznenađen svime ovim o čemu ljudi iznad pišu, a još ni pola autoceste nemamo izgrađene. Dok je završe za nekih stoljeće i po bit će svakih nekoliko kilometara nova zajebancija jer je neko na izgradnji zavrnuo pare, sfušerio ili nešto treće.

Ovo sve treba raspustit i otjerat u tri pičke materine, zvanično proglasit protektorat i dovest strance da upravljaju zemljom, k'o Afrika.
Jasta eto nemamo autoput, imamo oranicu, hajde nemojte pretjerivati. Ovo za sada sto imamo, nikada nije bilo nekih vecih problema, uredno se koriste sve do sada izgradjene dionice.

Zenicka obilaznica je specifican slucaj, a sve do Nemile otprilike ce takodjer biti. Evo nije neka tajna da su AzVirt i Hering u Vranduku debelo zapeli na jednom sektoru i izgleda da jos uvijek nema rjesenja za to.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10412
Joined: 10/03/2022 22:16

#24242 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by ZoomZoomKiwi »

kurty wrote: 16/06/2022 15:43
EFD22 wrote: 16/06/2022 10:23 Radio sam nešto s jednom firmom koja je bila podizvođač na anexu vijadukta Babina rijeka na A1.

Tadašnji direktor te firme je magistar građevine. Znam da mi je još prije tri godine rekao, kada se bude vozio sa djecom na A1 sići će na Zenica Jug, i onda magistralom do Zenica Sjever.
Preuveličavao je svakako, ali ipak nije bezveze to rekao.

Dešavalo se da su bušenje šipova morali ponavljati i po 50 puta jer su im se rupe prije oplate zatrpavale same od sebe, na više mjesta.

Kaže da je količina vode iznad Pehara i na padinama Smetova nevjerovatna. Cijelo brdo je od vode bukvalno. Čak je i teren na lokaciji petlje Blatuša na M17 blago rečeno katastrofalan.
da se ovo desilo, "BAUERA" bi morali brenerima rezati i na djelove vaditi...
Uništili su ih 8 komada za koje ja znam.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#24243 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by drug_profi »

Pa sta li ce tek biti na busenju Prenja.

Ispasce da je i tu bilo bolje ici iznad jablanice kracim tunelima i vijaduktima.
User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#24244 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by geralt »

A sjetimo se price kako je zatvaranje Zenicke obilaznice za promet bila "politicka igra" da se smijeni Terzic :lol:

Nije se smjelo spomenuti kliziste na temi, gdje ce biti da ne valja cesta.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10412
Joined: 10/03/2022 22:16

#24245 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by ZoomZoomKiwi »

drug_profi wrote: 16/06/2022 16:07 Pa sta li ce tek biti na busenju Prenja.

Ispasce da je i tu bilo bolje ici iznad jablanice kracim tunelima i vijaduktima.
Prenj je realno mačji kašalj u odnosu na ovo sjeverno od Sarajeva.

Nije isto bušiti kroz kamen/stijenu koja samu sebe drži, i kroz blato puno vode koje, kako istruhne koji korijen u njemu, samo klizi prema dolje.

Jedini problem, i vrlo vjerovatan, u Prenju bi mogli biti tzv. džepovi, koje ne možeš predvidjeti, pa da se onda u sred bušenja desi da dođeš do pećine/kaverne u sredini planine i da nemaš na što osloniti tunel, onda bi morali praviti rasponske konstrukcije - mostove na kojima bi bio tunel u tom zraku unutar stijene.
Mislim da se nešto slično desilo na tunelu Sv. Rok u Hrvatskoj.
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#24246 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

EFD22 wrote: 16/06/2022 17:28
drug_profi wrote: 16/06/2022 16:07 Pa sta li ce tek biti na busenju Prenja.

Ispasce da je i tu bilo bolje ici iznad jablanice kracim tunelima i vijaduktima.
Prenj je realno mačji kašalj u odnosu na ovo sjeverno od Sarajeva.

Nije isto bušiti kroz kamen/stijenu koja samu sebe drži, i kroz blato puno vode koje, kako istruhne koji korijen u njemu, samo klizi prema dolje.

Jedini problem, i vrlo vjerovatan, u Prenju bi mogli biti tzv. džepovi, koje ne možeš predvidjeti, pa da se onda u sred bušenja desi da dođeš do pećine/kaverne u sredini planine i da nemaš na što osloniti tunel, onda bi morali praviti rasponske konstrukcije - mostove na kojima bi bio tunel u tom zraku unutar stijene.
Mislim da se nešto slično desilo na tunelu Sv. Rok u Hrvatskoj.
Tunel Vrata na autocesti Zagreb - Rijeka:

Image
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10412
Joined: 10/03/2022 22:16

#24247 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by ZoomZoomKiwi »

Tačno to.

Al’ opet je i to lakše uraditi, nego kroz ovo blato od Zenice do Tešnja.

Normalno, nepredviđeno je, pa je skuplje. Ali čvrst teren je lako iskoristiti.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#24248 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Naslovnica »

So What! wrote: 16/06/2022 15:58
Naslovnica wrote: 16/06/2022 10:53 Radi se zamjena dilatacija na 3 vijadukta, o trošku izvođača.
Ugrađene su neodgovarajuće dilatacije.
Ne pitajte me kako i zašto.
Izvođač traži 6 mjeseci da bi to uradio. :lol: :lol: :lol:
Hvala za info, ima li jos kakvih belaja, da si upratio, je li moguce da su klimavi neki vijadukti?
NP
:thumbup:
Ma vijadukti su generalno OK. Evo skoro dvije godine, stoje kako stoje. Koliko je para i vremena skrkano na sve mjere što su sprovedene da bi stajali, nije ni čudo.
Doduše, onaj cut&cover i sve oko njega je bruka i sramota za sve koji su učestvovali u gradnji, ali "viša sila", vjeruj mi. Radiće se i tu nešto oko odvodnje, možda se stanje donekle popravi, ali ne značajno. Pogotovu ne vizuelni izgled one skalamerije.
Ima još ponegdje nekih ulegnuća, ništa što nije neočekivano i što se ne može desiti i u Njemačkoj, a sve se to može popeglati unutar garantnog roka.
Elem, mislim da nema nikakvog valjanog razloga da na Drivuši silazite sa autoceste.
Doduše, možda ima i jedna rupa na stropu u tunelu Ričice, ali nemojte nikome reći.
:run:
User avatar
mk ultra
Posts: 19475
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#24250 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by mk ultra »

Bla bla mjau bla

Koliko je ovih i ovakvih tekstova bilo u zadnjih 25 godina
A mi i dalje na 110km :lol:
Post Reply