Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#22026 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

MorningStar wrote: 04/06/2021 21:05Cisto da sumiramo.
Kao sto rekoh, ja nemam problem sa situacijom na terenu jer sam je svjestan, ali ti si troll koji dolazi na ovu temu da puca negativu i doslovno si iz mog posta izvukao sve negativne zakljucke.

Problem je sto si nevjerovatno ogranicen i propisno se obrukas, svaki put kad nesto pokusas odbraniti i onda odjases na forum politika, pa ti opet nesto bude, vratis se ovamo pokusavas i tako sve ukrug.
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#22027 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Dzontra_Volta wrote: 04/06/2021 21:41Vidiš dionica Odžak - Svilaj ima isti problem kao i zenička zaobilaznica. Tehnički pregled je započeo kad i na zeničkoj zaobilaznici (u decembru prošle godine) i još nije gotov, jer i tamo ima nedostataka.
Samo ne znam kako to niko ne komentariše da se radi o političkoj odluci.
Svilaj - Odzak je pusten jos 2018. godine, ti mozda govoris o mostu Svilaj, ali mozda imas neku infromaciju koju ja nemam.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#22028 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by foxlife »

zar nije ta neka dionica gore kod granice pustena a vodila od nista do nigdje?
Dzontra_Volta
Posts: 6443
Joined: 20/01/2011 11:10

#22029 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dzontra_Volta »

So What! wrote: 05/06/2021 17:51
Dzontra_Volta wrote: 04/06/2021 21:41Vidiš dionica Odžak - Svilaj ima isti problem kao i zenička zaobilaznica. Tehnički pregled je započeo kad i na zeničkoj zaobilaznici (u decembru prošle godine) i još nije gotov, jer i tamo ima nedostataka.
Samo ne znam kako to niko ne komentariše da se radi o političkoj odluci.
Svilaj - Odzak je pusten jos 2018. godine, ti mozda govoris o mostu Svilaj, ali mozda imas neku infromaciju koju ja nemam.
Svilaj - Odžak je završen jedan dio ranije, ali nisu kompletni radovi. Sad su sve završili i tražili tehnički pregled i komisija našla hrpu nedostataka koji se trenutno otklanjaju. Granični prelaz i most Svilaj su druge stvari i nema veze s tim.
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#22030 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Dzontra_Volta wrote: 05/06/2021 22:46
Svilaj - Odžak je završen jedan dio ranije, ali nisu kompletni radovi. Sad su sve završili i tražili tehnički pregled i komisija našla hrpu nedostataka koji se trenutno otklanjaju. Granični prelaz i most Svilaj su druge stvari i nema veze s tim.
Nisam to znao, ali je sasvim moguce. Sto je najjace, uopste nije zahtjevna dionica, cista ravnica, nasipi, stabilno tlo, par nadvoznjaka, par podvoznjaka, odmaraliste i dvije petlje, ne znam sta su tu mogli razvaliti, ali vjerujem da je moguc neki fuseraj, samo me zanima sta li je u pitanju.

Terza je inace slavodobitno otvorio ovu dionicu, iako je svako normalan znao da nikakvu funkciju ne moze imati, a predstavnici EU su dosli na otvaranje.
keno_00
Posts: 64
Joined: 28/05/2021 15:19

#22031 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by keno_00 »

Moze li mi neko reći konkretno sta je problem sa eksproaracijom Nemila-Vranduk da li naselje koje je u blizini ili nesto drugo
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#22032 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

keno_00 wrote: 06/06/2021 18:18 Moze li mi neko reći konkretno sta je problem sa eksproaracijom Nemila-Vranduk da li naselje koje je u blizini ili nesto drugo
Bas kompletnu informaciju ne mogu jer ne znam, ali ono sto se zna, jeste da je finasijer na ovoj dionici OFID, fond OPEC zemalja, koji je i ranije finansirao neke dionice u BiH za razliku od uobicajenih kao sto su Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropska investiciona banka (EIB), koje su poprilican osigurac od muljaza na projektima i ostale dionice koje su oni finansirali, ukljucujuci onu prije navedene (Ponirak - Vranduk) i onu poslije navedene (Nemila - Poprikuse) su uveliko u izgradnji.

U medjuvremenu su se ispostavilo da iz nekog razloga, fali jos novca za izgradnju ove, pa mnogo lakse dionice u odnosu na okolne, jer ide nesto ravnijim terenom i nema nekih posebnih objekata.

Ipak, to podrucje ima jako malo ravnih povrsina, koje su naseljene, pa bi autoput trebao ici kroz naselje Stara Nemila. Projekat je predvidjao autoput trasom postojece magistrale, a magistralna cesta bi se izmjestila odmah pored autoputa. Ljudi koji su trebali dobiti novac za eksproprijaciju su bez ikakvih problema pristali, velikom vecinom, dok su drugu protestovali, jer ce ih autoput fizicki presijeci od ostatka naselja.

O tome imas nesto vise ovdje: Autoput podijelio mještane kod Zenice: Jedni ne žele trasu kroz Nemilu, drugima smeta vijadukt.

Dalje sta se desilo je poprilicno misteriozno, ali postoji mogucnost da je promijenjen projekat i da su nastali problemi, ja se samo bojim, da isti nece dugorocno potrajati, a JP Autoceste FBiH neka otkupe cijelo naselje Stara Nemila, koje svakako i nije veliko i ne bi trebali imati problema.
keno_00
Posts: 64
Joined: 28/05/2021 15:19

#22033 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by keno_00 »

Ima Stara Stanica to je prije naselje,poslije dolazi Stara Nemila,ovdje je doslo do kuća rad i sad je se stalo hvala na informacijama nadam se da če se bar saznati dalje sta če biti,jer ovako svako u neizvjesnosti,nedaju graditi nista,narodj htjeo kuče srediti a ni to niko nista jer se ne zna dalje
konami666
Posts: 2393
Joined: 11/05/2015 21:57

#22034 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by konami666 »

Ovdje svaki sat vremena novi komentar a nema metra autoputa od 2014 :lol:
keno_00
Posts: 64
Joined: 28/05/2021 15:19

#22035 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by keno_00 »

So What! wrote: 06/06/2021 18:49
keno_00 wrote: 06/06/2021 18:18 Moze li mi neko reći konkretno sta je problem sa eksproaracijom Nemila-Vranduk da li naselje koje je u blizini ili nesto drugo
Bas kompletnu informaciju ne mogu jer ne znam, ali ono sto se zna, jeste da je finasijer na ovoj dionici OFID, fond OPEC zemalja, koji je i ranije finansirao neke dionice u BiH za razliku od uobicajenih kao sto su Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropska investiciona banka (EIB), koje su poprilican osigurac od muljaza na projektima i ostale dionice koje su oni finansirali, ukljucujuci onu prije navedene (Ponirak - Vranduk) i onu poslije navedene (Nemila - Poprikuse) su uveliko u izgradnji.

U medjuvremenu su se ispostavilo da iz nekog razloga, fali jos novca za izgradnju ove, pa mnogo lakse dionice u odnosu na okolne, jer ide nesto ravnijim terenom i nema nekih posebnih objekata.

Ipak, to podrucje ima jako malo ravnih povrsina, koje su naseljene, pa bi autoput trebao ici kroz naselje Stara Nemila. Projekat je predvidjao autoput trasom postojece magistrale, a magistralna cesta bi se izmjestila odmah pored autoputa. Ljudi koji su trebali dobiti novac za eksproprijaciju su bez ikakvih problema pristali, velikom vecinom, dok su drugu protestovali, jer ce ih autoput fizicki presijeci od ostatka naselja.

O tome imas nesto vise ovdje: Autoput podijelio mještane kod Zenice: Jedni ne žele trasu kroz Nemilu, drugima smeta vijadukt.

Dalje sta se desilo je poprilicno misteriozno, ali postoji mogucnost da je promijenjen projekat i da su nastali problemi, ja se samo bojim, da isti nece dugorocno potrajati, a JP Autoceste FBiH neka otkupe cijelo naselje Stara Nemila, koje svakako i nije veliko i ne bi trebali imati problema.


Nas ne znam da li mijesaju Stara Stanica je prije Nemile naselje ima oko 60 kuća sve ukupno.bilo priča da idu gornje kuće,i dosli su tačno do nas bili nesto provjeravali tlo,suma isto isječena,prosle godine i sad je sve stalo bas zbog ovog svega,sta če biti dalje vdijet čemo,da bar ubrzo jave jer nas u svemu usporava,pa svaki dan neke priče a kilometar ipo je od Vranduka,tako blizu su a nista se ne zna,ako ko zna nesto bio bi zahvalan na inf a ona sad mora proći kroz Nemilu gotovo je
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#22036 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

konami666 wrote: 06/06/2021 20:08 Ovdje svaki sat vremena novi komentar a nema metra autoputa od 2014 :lol:
Ja se vozam autoputem Doboj - Banja Luka, ima vec par godina, a 2018. godine otvoren je u cijelosti, 72 kilometara.

To sto ti nisi cuo za to, to je tvoj problem, vjerovatno nisi nikada izasao iz svog sela.
Gli invincibili
Posts: 399
Joined: 08/02/2021 03:27
Location: Europa

#22037 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Gli invincibili »

konami666 wrote: 06/06/2021 20:08 Ovdje svaki sat vremena novi komentar a nema metra autoputa od 2014 :lol:
Prejako :lol: :lol: :lol:
IEA
Posts: 8
Joined: 24/04/2021 14:19

#22038 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by IEA »

So What! wrote: 06/06/2021 18:49
keno_00 wrote: 06/06/2021 18:18 Moze li mi neko reći konkretno sta je problem sa eksproaracijom Nemila-Vranduk da li naselje koje je u blizini ili nesto drugo
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropska investiciona banka (EIB), koje su poprilican osigurac od muljaza na projektima
Evo procitaj kakav su oni osigurac http://slobodanvaskovic.blogspot.com/20 ... redit.html
User avatar
howdy
Posts: 3537
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#22039 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by howdy »

So What! wrote: 06/06/2021 22:45
konami666 wrote: 06/06/2021 20:08 Ovdje svaki sat vremena novi komentar a nema metra autoputa od 2014 :lol:
Ja se vozam autoputem Doboj - Banja Luka, ima vec par godina, a 2018. godine otvoren je u cijelosti, 72 kilometara.

To sto ti nisi cuo za to, to je tvoj problem, vjerovatno nisi nikada izasao iz svog sela.
svaka cast legendo, kakvi su utisci, ispricaj nam malo
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#22040 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Kišnica sa Zeničke obilaznice poplavila kuće u mjestu Hece
Image

Mještani Heca kod Zenice danas su kod naplatnih kućica Zenica sjever na izlazu sa Zeničke obilaznice održali mirne proteste zbog problema sa odvodnim vodama sa trase ceste.

Mještani su se danas okupili kako bi izrazili nezadovoljstvo zbog propusta koji su urađeni prilikom gradnje Zeničke obilaznice iznad naselja Hece, a greške izvođača radova vidljive su posebno u vrijeme kišnih padavina. Tako je bilo i jučer kada je poplavljeno nekoliko kuća, a sve zbog, kako su kazali, lošeg sistema odvodnje kišnice koja s trase završava u dvorištu kuća, kao i pomoćnim prostorijama.

Mještanin Tufik Heco je kazao da su im dolazili predstavnici kompanije Čengiz Insaat koji nisu riješili njihov problem, a dok se odgovornost prebacuje sa svakom kišom poplavi i nekoliko objekata.



"Ispod naplatnih kućica imamo oštećenje zida. Ispred turske firme Cengiz Insaat je dolazio jedan čovjek i rekao da ih tužimo. Gradonačelnik je bio i obećao je pomoći u čišćenju nanosa, ali su u konačnici nadležne Autoceste FBiH i Federacija Bosne i Hercegovine. Dok se prebacuje loptica s nivoa na nivo, mi kao mještani smo gubitnici", kaže nam Heco.

Dodao je kako je s kišnim padavinama pod vodom 6-7 objekata te da su izvođači radova godinu dana radili iznad njihovih kuća, stvarali buku, ali da nikada nisu reagovali.

"Godinu dana su radili, nismo im ništa rekli, za dva dana se demontirali betonaru koja nam je stvarala buku i otišli, a sada dolaze firme koji imaju podugovore. Sve ovo je nula jer rješenja nema", dodao je Heco.
Klix
konami666
Posts: 2393
Joined: 11/05/2015 21:57

#22041 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by konami666 »

So What! wrote: 06/06/2021 22:45
konami666 wrote: 06/06/2021 20:08 Ovdje svaki sat vremena novi komentar a nema metra autoputa od 2014 :lol:
Ja se vozam autoputem Doboj - Banja Luka, ima vec par godina, a 2018. godine otvoren je u cijelosti, 72 kilometara.

To sto ti nisi cuo za to, to je tvoj problem, vjerovatno nisi nikada izasao iz svog sela.
Moja greška, mislio sam na pederaciju :)
costacurta
Posts: 3502
Joined: 05/05/2005 08:25

#22042 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by costacurta »

Pazi ove izVale
, u svakom slučaju na ovoj saobraćajnici postoji garancija izvođača za kvalitet izvedenih radova u trajanju od dvije godine.
Ovo tvrde iz AC na optužbe mještana zbog jučerašnjih poplava.
Ček' malo. "Izvođač radova garantuje"?! Kako?
Nešto u fazonu ko na pijaci "ove paprike su mrak. Sviju mi. Neš se pokajat, garantujem ti".
Toliko su kvalitno odradili da dozvolu za promet ne mogu dobiti. Ako je garancija dvije godine, ako nešto ne valja ispostavi fakturu izvođaču i neka ili popravi ili vrati novac i pušćaj dionicu u promet.
Jest, to bi tako i bilo da nije muljaža od samog početka, od raspiivanja tendera do motanja kablova i pranja Halata :izet:
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#22043 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

costacurta wrote: 07/06/2021 19:27 Pazi ove izVale
, u svakom slučaju na ovoj saobraćajnici postoji garancija izvođača za kvalitet izvedenih radova u trajanju od dvije godine.
Ovo tvrde iz AC na optužbe mještana zbog jučerašnjih poplava.
Ček' malo. "Izvođač radova garantuje"?! Kako?
Nešto u fazonu ko na pijaci "ove paprike su mrak. Sviju mi. Neš se pokajat, garantujem ti".
Toliko su kvalitno odradili da dozvolu za promet ne mogu dobiti. Ako je garancija dvije godine, ako nešto ne valja ispostavi fakturu izvođaču i neka ili popravi ili vrati novac i pušćaj dionicu u promet.
Jest, to bi tako i bilo da nije muljaža od samog početka, od raspiivanja tendera do motanja kablova i pranja Halata :izet:
Stoji to da ova voda pravi probleme mjestanima, ali ponovo komentarisanje ljudi koji su Zenicku obilaznicu vidili samo na slikama, uvjereni da je sfuserena su meni u rangu ljudi koji vjeruju da je vakcina za COVID neka svjetska zavjera.

I to vidi se da bas neki slave i jedva cekaju bilo kakav pa i najmanji problem, da bi nastavili sa svojom teorijom da Zenicka obilaznica puca, da kriju nesto i slicno. Na obilaznici pod-dionica od dva kilometra nije dobila dozvolu, ostale dvije jesu. Nije je dobila upravo ova koju je gradio strani izvodjac, koje forumasi ovdje prizivaju, vjerujuci da domaci izvodjaci su nesto najgore sto je zadesilo ovu drzavu.

I to nisu dobili za jedan jedini vijadukt, zbog papirologije, to je vise puta ovdje prezentovano, ali ljudi koji zele svaki neuspjeh bilo kakvom projektu ovakve vrste, cisto da dokazu kako je ovo drustvo neuspjeh, kako je sve propast, a ustvari to rade iz frustracije. Cak i ova frustracija, mi u TK ne dobivamo nista (sto je manje-vise istina), najcesce sa samo koristi da blacenje svega na ovom forumu, a pogotovo na ovoj temi.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#22044 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by MorningStar »

@SoWhat! Ili ti "Ja,I?" :D , to sto ti mislis da netko napada zeli neuspjehe itd je tvoj problem.Pa onda presipas iz praznog u suplje a ne kazes nista sto nije tesko viditi tako sto sjednes u auto i krenes autoputem (kao sto sam vec jednom sumirao to presipanje iz supljeg u prazno)

Poenta tvog pisanja je sta ? "Radi se" ok radi se koliko godina i ima li se pravo pitati "a kac'e to sa srecom" jer 20 godina se "radi" pa dokle? - Sve je to lijepo nadvoznjaci,podvoznjaci,vijadukti k**i palci al kad ce se moc sjest u auto pa za mostar ili nedaj boze do mora autoputem ili nedaj boze za evropu autoputem (to se odnosi na ze-doboj dionicu sa bozijom pomoci)
costacurta
Posts: 3502
Joined: 05/05/2005 08:25

#22045 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by costacurta »

So What! wrote: 07/06/2021 19:54
costacurta wrote: 07/06/2021 19:27 Pazi ove izVale
, u svakom slučaju na ovoj saobraćajnici postoji garancija izvođača za kvalitet izvedenih radova u trajanju od dvije godine.
Ovo tvrde iz AC na optužbe mještana zbog jučerašnjih poplava.
Ček' malo. "Izvođač radova garantuje"?! Kako?
Nešto u fazonu ko na pijaci "ove paprike su mrak. Sviju mi. Neš se pokajat, garantujem ti".
Toliko su kvalitno odradili da dozvolu za promet ne mogu dobiti. Ako je garancija dvije godine, ako nešto ne valja ispostavi fakturu izvođaču i neka ili popravi ili vrati novac i pušćaj dionicu u promet.
Jest, to bi tako i bilo da nije muljaža od samog početka, od raspiivanja tendera do motanja kablova i pranja Halata :izet:
Stoji to da ova voda pravi probleme mjestanima, ali ponovo komentarisanje ljudi koji su Zenicku obilaznicu vidili samo na slikama, uvjereni da je sfuserena su meni u rangu ljudi koji vjeruju da je vakcina za COVID neka svjetska zavjera.

I to vidi se da bas neki slave i jedva cekaju bilo kakav pa i najmanji problem, da bi nastavili sa svojom teorijom da Zenicka obilaznica puca, da kriju nesto i slicno. Na obilaznici pod-dionica od dva kilometra nije dobila dozvolu, ostale dvije jesu. Nije je dobila upravo ova koju je gradio strani izvodjac, koje forumasi ovdje prizivaju, vjerujuci da domaci izvodjaci su nesto najgore sto je zadesilo ovu drzavu.

I to nisu dobili za jedan jedini vijadukt, zbog papirologije, to je vise puta ovdje prezentovano, ali ljudi koji zele svaki neuspjeh bilo kakvom projektu ovakve vrste, cisto da dokazu kako je ovo drustvo neuspjeh, kako je sve propast, a ustvari to rade iz frustracije. Cak i ova frustracija, mi u TK ne dobivamo nista (sto je manje-vise istina), najcesce sa samo koristi da blacenje svega na ovom forumu, a pogotovo na ovoj temi.
Ja upirem prstom, ne u izvođača radova već u nadzor nad izvođačem. Ebe mi se i za Čengizom i Štrabagom i HI i EA, Kinezima i dr svi oni su mi nebitni. Znaš zašto? Zato što bi ih sve utjerao u red samo kvalitetnim nadzorom, ovako imamo situaciju da nas Adnan i Adnani ubjeđuju da smo shupci i ne želimo dobro ovoj zemlji jer tražimo da neko položi račune jer eto ne cijenimo 100km izgrađenog autoputa u 20 godina koliko traje njegova izgradnja. De Bogati :roll:
Bio sam na Raštelici i Zvirovićima za vikend i mogu ti reći da meni onaj sistem gradnje mostova i generalno ukupni dojam onih gradilišta kazuje da će proteći još mnoooogo vode ispod Starog mosta dok se ne spoje Sa i Mo.
Tuga brate a ti kako hoćeš.
Ja te cijenim i ne znam kakvu funkciju obnašaš u AC ali ono je bruka i sramota obzi.om na količinu novca koja je ugruhana :roll:
Zna li se koliko je utrošeno do sada novca za ovih 100km?
Sonron
Posts: 128
Joined: 23/06/2010 15:03

#22046 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Sonron »

Može li mi neko reći kuda bi ovuda išao autoput od Mostara do ove dionice što će biti izgrađena?Image
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#22047 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

To ce saznati moji unuci mozda.
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2340
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#22048 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by moon_walker_90 »

Sonron wrote: 07/06/2021 21:29 Može li mi neko reći kuda bi ovuda išao autoput od Mostara do ove dionice što će biti izgrađena?Image
Image
keno_00
Posts: 64
Joined: 28/05/2021 15:19

#22049 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by keno_00 »

Zato sam ja i pitao za svoje mjesto evo slika Stara Stanica Nemila od prije jest,ali ovo ispod je M 17 ako dopustimo da se radi povis kuca bit ća nam isti belaj,a kad prodju gotovo je ganjati Image
Sonron
Posts: 128
Joined: 23/06/2010 15:03

#22050 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Sonron »

moon_walker_90 wrote: 07/06/2021 21:37
Sonron wrote: 07/06/2021 21:29 Može li mi neko reći kuda bi ovuda išao autoput od Mostara do ove dionice što će biti izgrađena?Image
Image
Hvala
Post Reply