Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#21451 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

RJ57 wrote: 26/04/2021 14:00 nisi shvatio, jedan duži tunel umjesto dva kraća. cijeli Vc na sjever će sigurno biti dvije nezavisne ceste
sorry za konfuziju
A da, tunel Vraca je eliminisan.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#21452 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

RJ57 wrote: 26/04/2021 14:00 nisi shvatio, jedan duži tunel umjesto dva kraća. cijeli Vc na sjever će sigurno biti dvije nezavisne ceste
sorry za konfuziju
Staro
Tunel Zenica 2 X 2475m (druga cijev 2420 m)
Tunel Vraca 2 X 300m

Novo
Tunel Zenica 2 X 3372 m (druga cijev 3324 m)
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#21453 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

tec wrote: 26/04/2021 16:32
RJ57 wrote: 26/04/2021 14:00 nisi shvatio, jedan duži tunel umjesto dva kraća. cijeli Vc na sjever će sigurno biti dvije nezavisne ceste
sorry za konfuziju
Staro
Tunel Zenica 2 X 2475m (druga cijev 2420 m)
Tunel Vraca 2 X 300m

Novo
Tunel Zenica 2 X 3372 m (druga cijev 3324 m)
Image
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#21454 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Malo mi je krivo sto ce se vijaduktima narusiti ovo podrucje oko starog grada Vranduka (Ardube).
Puno historijskih bitaka i puno krvi i kostiju je tu ostavljeno.

Ali to je cijena napretka kazu.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#21455 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by klixoris »

Prolazio sam sada za vikend dole prema jugu, do Pocitelja, i fino napreduju stubovi. Meni se cini da su skoro i dosli na predvidjenu visinu.
Tarcin - Ivan, dole na izlazu iz Rastelice su napravili stubove za vijadukt koji prelazi preko M17 i vec lagano premostavaju magistralu.
Jedina mana svega je sto ne ciste cestu pretjerano, pa je komplet potez prakticno od Tarcina do Bradine prljav...

Neko je pitao za Crnaju. Ne ceka se dugo, mozda 10-15 minuta, i za to vrijeme je dovoljno da prodje kompletna kolona koja se nakupi. Pored semafora dezuraju i radnici koji su na radio vezi, jer ima delegata koji prolete kroz crveno pa zaglave u tunelu...
Ali opet, prljavo katastrofa. Skidaju glodalicama beton, curi voda na sve strane, pa je unutra sve u nekakvom betonskom mulju, isto cementno mlijeko...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24795
Joined: 08/09/2005 20:08

#21456 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

So What! wrote: 27/04/2021 04:24
tec wrote: 26/04/2021 16:32
RJ57 wrote: 26/04/2021 14:00 nisi shvatio, jedan duži tunel umjesto dva kraća. cijeli Vc na sjever će sigurno biti dvije nezavisne ceste
sorry za konfuziju
Staro
Tunel Zenica 2 X 2475m (druga cijev 2420 m)
Tunel Vraca 2 X 300m

Novo
Tunel Zenica 2 X 3372 m (druga cijev 3324 m)
Image
Koliko su metara iskopali dok su skontali da im je bolja ova nova trasa tunela? :D
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#21457 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Haris.ba wrote: 27/04/2021 09:26Koliko su metara iskopali dok su skontali da im je bolja ova nova trasa tunela? :D
Nikada ustvari nisu ni zapoceli kopati na ovom juznom portalu, navodno je bilo problema sa eksproprijacijom.

Vjerovatno od starta nisu bili sigurni, da li ce ova solucija biti uspjesna i tek nakon sto je primjeceno da su Turci odstupili od prvobitnog projekta na dionici Donja Gracanica - Vraca te da buse neki tunel na mjestu na kojem nije bio predvidjen, ispalo je da je promijenjen plan.
neki
Posts: 6684
Joined: 17/02/2005 07:57

#21458 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

klixoris wrote: 27/04/2021 09:00 Prolazio sam sada za vikend dole prema jugu, do Pocitelja, i fino napreduju stubovi. Meni se cini da su skoro i dosli na predvidjenu visinu.
Tarcin - Ivan, dole na izlazu iz Rastelice su napravili stubove za vijadukt koji prelazi preko M17 i vec lagano premostavaju magistralu.
Jedina mana svega je sto ne ciste cestu pretjerano, pa je komplet potez prakticno od Tarcina do Bradine prljav...

Neko je pitao za Crnaju. Ne ceka se dugo, mozda 10-15 minuta, i za to vrijeme je dovoljno da prodje kompletna kolona koja se nakupi. Pored semafora dezuraju i radnici koji su na radio vezi, jer ima delegata koji prolete kroz crveno pa zaglave u tunelu...
Ali opet, prljavo katastrofa. Skidaju glodalicama beton, curi voda na sve strane, pa je unutra sve u nekakvom betonskom mulju, isto cementno mlijeko...
Stubovi na vijaduktu kod Počitelja su došli otprilike do pola visine.. s tim da jedan još nije ni izašao iz temelja
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#21459 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by klixoris »

neki wrote: 27/04/2021 11:25
klixoris wrote: 27/04/2021 09:00 Prolazio sam sada za vikend dole prema jugu, do Pocitelja, i fino napreduju stubovi. Meni se cini da su skoro i dosli na predvidjenu visinu.
Tarcin - Ivan, dole na izlazu iz Rastelice su napravili stubove za vijadukt koji prelazi preko M17 i vec lagano premostavaju magistralu.
Jedina mana svega je sto ne ciste cestu pretjerano, pa je komplet potez prakticno od Tarcina do Bradine prljav...

Neko je pitao za Crnaju. Ne ceka se dugo, mozda 10-15 minuta, i za to vrijeme je dovoljno da prodje kompletna kolona koja se nakupi. Pored semafora dezuraju i radnici koji su na radio vezi, jer ima delegata koji prolete kroz crveno pa zaglave u tunelu...
Ali opet, prljavo katastrofa. Skidaju glodalicama beton, curi voda na sve strane, pa je unutra sve u nekakvom betonskom mulju, isto cementno mlijeko...
Stubovi na vijaduktu kod Počitelja su došli otprilike do pola visine.. s tim da jedan još nije ni izašao iz temelja
Onda ce to stvarno impresivno izgledati kada se zavrsi. Jer vec sada, ako je stvarno tek na pola visine, izgleda prilicno visoko
Q_Line
Posts: 452
Joined: 29/04/2004 09:48
Location: Zenica

#21460 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Q_Line »

neki wrote: 27/04/2021 11:25
klixoris wrote: 27/04/2021 09:00 Prolazio sam sada za vikend dole prema jugu, do Pocitelja, i fino napreduju stubovi. Meni se cini da su skoro i dosli na predvidjenu visinu.
Tarcin - Ivan, dole na izlazu iz Rastelice su napravili stubove za vijadukt koji prelazi preko M17 i vec lagano premostavaju magistralu.
Jedina mana svega je sto ne ciste cestu pretjerano, pa je komplet potez prakticno od Tarcina do Bradine prljav...

Neko je pitao za Crnaju. Ne ceka se dugo, mozda 10-15 minuta, i za to vrijeme je dovoljno da prodje kompletna kolona koja se nakupi. Pored semafora dezuraju i radnici koji su na radio vezi, jer ima delegata koji prolete kroz crveno pa zaglave u tunelu...
Ali opet, prljavo katastrofa. Skidaju glodalicama beton, curi voda na sve strane, pa je unutra sve u nekakvom betonskom mulju, isto cementno mlijeko...
Stubovi na vijaduktu kod Počitelja su došli otprilike do pola visine.. s tim da jedan još nije ni izašao iz temelja
Tri još fale, temelj jednog je neki dan bio u medijima, za drugi stub se tek kopa temelj (odmah uz tunel na M-17), dok se za treći stub još ništa nije počelo raditi, to je onaj stub iznad željezničke pruge, i čini mi se da će biti upola manji visinom od ostalih pet.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1667
Joined: 24/02/2009 12:09

#21461 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by nineinchnails »

drug_profi wrote: 27/04/2021 08:32 Malo mi je krivo sto ce se vijaduktima narusiti ovo podrucje oko starog grada Vranduka (Ardube).
Puno historijskih bitaka i puno krvi i kostiju je tu ostavljeno.

Ali to je cijena napretka kazu.
Slažem se da nisu smjeli dirati to područje. Kako su se dogovorili okolo Počitelja tako su trebali i okolo Vranduka.
Više ništa neće biti isto. :sad:
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#21462 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

nineinchnails wrote: 28/04/2021 08:17
drug_profi wrote: 27/04/2021 08:32 Malo mi je krivo sto ce se vijaduktima narusiti ovo podrucje oko starog grada Vranduka (Ardube).
Puno historijskih bitaka i puno krvi i kostiju je tu ostavljeno.

Ali to je cijena napretka kazu.
Slažem se da nisu smjeli dirati to područje. Kako su se dogovorili okolo Počitelja tako su trebali i okolo Vranduka.
Više ništa neće biti isto. :sad:
Tvrdjava Vranduk, doslovno ima tunel ispod tvrdjave, zatim ima mostove na magistrali i vec cuvene tunele Vranduk 1 i Vranduk 2 na tom potezu.

Autoput ide skroz s druge obale rijeke Bosne i dosta nize srednjovjekovnog grada prelazi u ove visoke mostove i definitvno ne ugrozava Stari grad Vranduk, koji se ujedno iz te pozicije i ne vidi.

Ako imate neki argument da me razuvjerite, ali ja stvarno ne vidim kako to autoput ugrozava Vranducku tvrdjavu, mozda me i razuvjerite.

Usput receno, rijeka Bosna, gotovo cijelom svojom duzinom prolazi kroz ravnija podrucja sa terasama okolo, samo u podrucju Vranduka prelazi u omanji kanjon.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24795
Joined: 08/09/2005 20:08

#21463 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

So What! wrote: 28/04/2021 09:55 Ako imate neki argument da me razuvjerite, ali ja stvarno ne vidim kako to autoput ugrozava Vranducku tvrdjavu, mozda me i razuvjerite.
Vise "ugrozava" Pociteljski most Pocitelj, nego autoput Vranduk.
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#21464 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by breuer »

Haris.ba wrote: 28/04/2021 10:01
So What! wrote: 28/04/2021 09:55 Ako imate neki argument da me razuvjerite, ali ja stvarno ne vidim kako to autoput ugrozava Vranducku tvrdjavu, mozda me i razuvjerite.
Vise "ugrozava" Pociteljski most Pocitelj, nego autoput Vranduk.
sad htjedoh reći, u subotu obilazio Hercegovinu i vraćam se stara poznata panorama Počitelja iz pravca Čapljine i iza ogromni betonski piloni, vjerovatno tek do pola izgrađeni...definitivno ugrožava pogled na Počitelj i nije mi jasno kako se nije mogao pomjeriti sjevernije...
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#21465 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

Ni meni vala nije jasno šta autoput ima s Vrandukom :) Može biti da nisam dovoljno upoznat sa arheološkom cjelinom, ali autoput se iz Vranduka ni ne vidi. Prolazi na baš jednoj finoj udaljenosti, i ne samo da je s druge strane rijeke, nego to vala nije ni blizu. Odokativno, ima 700-800m zračne linije najmanje i praktično dva brda između.
neki
Posts: 6684
Joined: 17/02/2005 07:57

#21466 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

breuer wrote: 28/04/2021 10:03
Haris.ba wrote: 28/04/2021 10:01
So What! wrote: 28/04/2021 09:55 Ako imate neki argument da me razuvjerite, ali ja stvarno ne vidim kako to autoput ugrozava Vranducku tvrdjavu, mozda me i razuvjerite.
Vise "ugrozava" Pociteljski most Pocitelj, nego autoput Vranduk.
sad htjedoh reći, u subotu obilazio Hercegovinu i vraćam se stara poznata panorama Počitelja iz pravca Čapljine i iza ogromni betonski piloni, vjerovatno tek do pola izgrađeni...definitivno ugrožava pogled na Počitelj i nije mi jasno kako se nije mogao pomjeriti sjevernije...
Sjevernije je kanjon puno širi i bilo bi potrebno graditi puno duži vijadukt..
A generalno, ne shvatam po čemu ugrožava pogled na pocitelj??? Kad voziš ka sjeveru već si prošao pocitelj kad ugledaš pilone... čak su i autoput u vizuri pocitelja proveli kroz tunel tako da s ni on ne primjeti..čak mislim da je to i šteta jer se moglo Napravit odmorište s prelijepim pogledom na Neretvu i stari grad iz ptičje perspektive..
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#21467 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

So What! wrote: 28/04/2021 09:55
nineinchnails wrote: 28/04/2021 08:17
drug_profi wrote: 27/04/2021 08:32 Malo mi je krivo sto ce se vijaduktima narusiti ovo podrucje oko starog grada Vranduka (Ardube).
Puno historijskih bitaka i puno krvi i kostiju je tu ostavljeno.

Ali to je cijena napretka kazu.
Slažem se da nisu smjeli dirati to područje. Kako su se dogovorili okolo Počitelja tako su trebali i okolo Vranduka.
Više ništa neće biti isto. :sad:
Tvrdjava Vranduk, doslovno ima tunel ispod tvrdjave, zatim ima mostove na magistrali i vec cuvene tunele Vranduk 1 i Vranduk 2 na tom potezu.

Autoput ide skroz s druge obale rijeke Bosne i dosta nize srednjovjekovnog grada prelazi u ove visoke mostove i definitvno ne ugrozava Stari grad Vranduk, koji se ujedno iz te pozicije i ne vidi.

Ako imate neki argument da me razuvjerite, ali ja stvarno ne vidim kako to autoput ugrozava Vranducku tvrdjavu, mozda me i razuvjerite.

Usput receno, rijeka Bosna, gotovo cijelom svojom duzinom prolazi kroz ravnija podrucja sa terasama okolo, samo u podrucju Vranduka prelazi u omanji kanjon.
Nije tačno da je tunel ispod trvđave. već je nešto sjevernije. Sama tvrđava ima svoj zdenac koji je duboko iskopan.

A tačno je da je autoput daleko od ovoga. Gornje satelitske snimke nisam dobro protumačio. Autoput izlazi kod mjesta Ponirak sto je nizvodno od Vrandučkih vrata.
Ok je to.
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#21468 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by breuer »

neki wrote: 28/04/2021 12:06
breuer wrote: 28/04/2021 10:03
Haris.ba wrote: 28/04/2021 10:01

Vise "ugrozava" Pociteljski most Pocitelj, nego autoput Vranduk.
sad htjedoh reći, u subotu obilazio Hercegovinu i vraćam se stara poznata panorama Počitelja iz pravca Čapljine i iza ogromni betonski piloni, vjerovatno tek do pola izgrađeni...definitivno ugrožava pogled na Počitelj i nije mi jasno kako se nije mogao pomjeriti sjevernije...
Sjevernije je kanjon puno širi i bilo bi potrebno graditi puno duži vijadukt..
A generalno, ne shvatam po čemu ugrožava pogled na pocitelj??? Kad voziš ka sjeveru već si prošao pocitelj kad ugledaš pilone... čak su i autoput u vizuri pocitelja proveli kroz tunel tako da s ni on ne primjeti..čak mislim da je to i šteta jer se moglo Napravit odmorište s prelijepim pogledom na Neretvu i stari grad iz ptičje perspektive..
kad se približavaš Počitelju iz pravca Čapljine, istovremeno gledaš predivne ostatke, a iza ogromne betonske pilone...možda se i naviknemo, morat ćemo u svakom slučaju, al mi je žao...
BAK-eV
Posts: 1856
Joined: 17/10/2012 18:53

#21469 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by BAK-eV »

neki wrote: 28/04/2021 12:06 Sjevernije je kanjon puno širi i bilo bi potrebno graditi puno duži vijadukt..
A generalno, ne shvatam po čemu ugrožava pogled na pocitelj??? Kad voziš ka sjeveru već si prošao pocitelj kad ugledaš pilone... čak su i autoput u vizuri pocitelja proveli kroz tunel tako da s ni on ne primjeti..čak mislim da je to i šteta jer se moglo Napravit odmorište s prelijepim pogledom na Neretvu i stari grad iz ptičje perspektive..
Image
User avatar
Laertes
Posts: 4252
Joined: 08/01/2015 18:25

#21470 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Laertes »

BAK-eV wrote: 28/04/2021 14:00
neki wrote: 28/04/2021 12:06 Sjevernije je kanjon puno širi i bilo bi potrebno graditi puno duži vijadukt..
A generalno, ne shvatam po čemu ugrožava pogled na pocitelj??? Kad voziš ka sjeveru već si prošao pocitelj kad ugledaš pilone... čak su i autoput u vizuri pocitelja proveli kroz tunel tako da s ni on ne primjeti..čak mislim da je to i šteta jer se moglo Napravit odmorište s prelijepim pogledom na Neretvu i stari grad iz ptičje perspektive..
Image
Jel' to gotov?
:D
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#21471 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by breuer »

BAK-eV wrote: 28/04/2021 14:00
neki wrote: 28/04/2021 12:06 Sjevernije je kanjon puno širi i bilo bi potrebno graditi puno duži vijadukt..
A generalno, ne shvatam po čemu ugrožava pogled na pocitelj??? Kad voziš ka sjeveru već si prošao pocitelj kad ugledaš pilone... čak su i autoput u vizuri pocitelja proveli kroz tunel tako da s ni on ne primjeti..čak mislim da je to i šteta jer se moglo Napravit odmorište s prelijepim pogledom na Neretvu i stari grad iz ptičje perspektive..
Image
mirror samo, znači nije južno već sjeverno od Počitelja, al ova montaža dovoljno pokazuje grozan odnos :cry:
User avatar
geralt
Posts: 5184
Joined: 14/09/2017 12:45

#21472 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by geralt »

Ne znam, ja ne vidim problem sa Pociteljskim mostom. Meni su mostovi i nadvoznjaci lijepi objekti sami po sebi, a Pocitelj vec ima veoma vidljivu i prometnu magistralu odmah ispod. Jbg, zivimo u 2021. a ne u 1621., ne moze se ni Sebilj na Bascarsiji uslikati bez suncobrana sa Coca Cola logom u pozadini.
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#21473 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by breuer »

geralt wrote: 28/04/2021 14:39 Ne znam, ja ne vidim problem sa Pociteljskim mostom. Meni su mostovi i nadvoznjaci lijepi objekti sami po sebi, a Pocitelj vec ima veoma vidljivu i prometnu magistralu odmah ispod. Jbg, zivimo u 2021. a ne u 1621., ne moze se ni Sebilj na Bascarsiji uslikati bez suncobrana sa Coca Cola logom u pozadini.
jedno je suncobran (iako se i to da izvesti pristojno ako se hoće), a drugo betonski pilon od 100 m. meni na atmosferu Počitelja djeluje pogibeljno :cry:

po ranijem planu je i na Baščaršiji trebala biti petlja autoputa, hvala Bogu pa se od toga odustalo...
neki
Posts: 6684
Joined: 17/02/2005 07:57

#21474 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

breuer wrote: 28/04/2021 14:22
BAK-eV wrote: 28/04/2021 14:00
neki wrote: 28/04/2021 12:06 Sjevernije je kanjon puno širi i bilo bi potrebno graditi puno duži vijadukt..
A generalno, ne shvatam po čemu ugrožava pogled na pocitelj??? Kad voziš ka sjeveru već si prošao pocitelj kad ugledaš pilone... čak su i autoput u vizuri pocitelja proveli kroz tunel tako da s ni on ne primjeti..čak mislim da je to i šteta jer se moglo Napravit odmorište s prelijepim pogledom na Neretvu i stari grad iz ptičje perspektive..
Image
mirror samo, znači nije južno već sjeverno od Počitelja, al ova montaža dovoljno pokazuje grozan odnos :cry:
Ovo je pretjerivanje... iz pocitelja se most uopste neće vidjeti, zaklanja ga stijena na kojoj je kula...iz novog naselja hoće i u tome ne vidim nikakav problem..
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#21475 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Image

Sa Google Eartha perspektiva otprilike koliko se moze spustiti nisko do magistrale na ulaz u stari grad s juga.
Naravno nedostaje sad vizura stijenske mase i samog starog grada sa desne strane puta, ali ocigledno je da ce vijadukt biti upecatljiv i sa ovog mjesta. Vidi se gdje ce biti na drugoj obali.
Post Reply