Forumasi zaposljavaju

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#2626 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dogoljubac »

Lajavikrelac wrote:Arbeit macht frei :izet:

Oni gore misle da smo mi u Bosni puka bijeda i da nemamo šta jesti, bukvalno da smo "glupi Bosanci", i vlasnici resorta nas posmatraju sa visoka kao niža bića :evil: Jest, načepili pogrešnog koji je otišao prvo przniti šefu pa onda direktoru resorta...rekao mu u lice sve šta mislim :angry: Zove taj isti ovog momka što je iz službe što nas raspoređuje i kaže mu "Zajeban onaj tvoj Bosanac, ne možeš sa njim kako hoćeš..." iskustvo majstore, iskustvo... :novine:
Ja sam kuhar,upravo se vratio sa sezone.Godinama radim sezonski na moru i nikad,al ama baš nikad nisam naišao na nenormalne uslove rada.Uglavnom sam s još nekim u sobi,cista posteljina,hrane ne fali nikome i radi se desetak sati.Plata uvijek na vrijeme.
Ako je soba ili wc prljav do mene ili kolege je.Bilo je raznih kolega,s nekim sam mogao normalno da funkcionišem a s nekim ne.Ako ne ocisti wc iza sebe upozorim ga,ako ponovi jebem mu mater,ako opet ponovi-šamar i sve ok.
Nisam ocekivao nikad da mi gazda pere posteljinu i gace tako da nikad nisam bio razocaran.
Možda neko ocekuje poslugu u sobi pa se razocara a mozda ja imam srece da mi je uvijek bilo dobro.Sad idem na brod preko zime,april opet na more...od svog rada normalno zivim.Ne maštam o poršeu za jednu sezonu.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#2627 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dogoljubac »

Ljetos dolazi kuhar kod mene u sobu.Sam se prijavio na konkurs i došao,niko ga nije tjerao.
Prvo poslijepodne napusio se ko stoka.Isto vece zaspo u carapama i smrdi ko wc.Sljedece jutro bacio opuške po podu kupatila,paste od pranja zuba na sve strane.Upozorim ga na to i on ne pocisti niti promjeni carape vec se ode zaliti gazdi kako ga maltretiram.Ide šamar i hajde ti kuci pa nek ti mama pere nogice.I onda mu niko ne valja...
Da li je do gazde???
Nadalje:radno vrijeme je dogovoreno i moje je da radim u tom vremenu.Konkretno kuhinja a sigurno je tako u svim poslovima.Da li u restoranu sjedi 3 ili 303 gosta moj posao je da se trudim i radim.Nisam hobotnica i uradim onoliko koliko je moguce i nikad niko od mene nije trazio da sa dvije ruke drzim dvije tave,nogom mjesam gulas te istovremeno u nekoj drugoj prostoriji nekim drugim dijelom tijela pravim kolace.
"Milion"radnika s kojim sam radio uglavnom su znali šta nije njihov posao a jako malo njih šta im je posao.
Ko nije spreman da radi skoro sve poslove u svojoj branši nece biti zadovoljan ni u svom ni u bilo kom gradu na svijetu.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2628 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Lajavikrelac »

De mi još samo objasni kakve to veze ima sa činjenicom da su smještaji za radnike kao štale, prljavo, neuslovno i pretrpano, gdje jedva 10 kvadrata dijeli troje-četvoro ljudi preko kojih preskačeš da izađeš? Da su posteljina i madraci usrani, smrdljivi i prljavi čim ih zadužiš? Da je plata HR minimalac i da se radi od jutra do mraka? Da je hrana koju dobijaju užasna i nejestiva tako da moraju kupovati sebi hranu u preskupim marketima? Da radnike iz BIH uglavnom smatraju jadnicima i bijedom koja nema šta da jede pa ih tako i tretiraju? Imaš temu o sezonskim poslovima na Forumu.hr pa pročitaj iskustva ljudi, jbg ne može biti da baš svako živ laže i da je mamina maza....
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#2629 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dogoljubac »

Ne znam šta da kazem,ja nemam ovakva iskustva.Sobe redovno nemaju klimu,nikad nigdje nas nije bilo vise od dvoje u sobi,nikad nisam bio u drustvu žohara i bubašvaba

Plate u ugostiteljstvu:Pranje sudja i sl.1000 eura,konobari isto.Kuhari 1600-2300 eura.Moram napomenuti da nikad nisam radio u losim restoranima,moguce da su u grilovima manje plate,ne znam.
Hrana:Nikad ni jedan gazda nije branio da jedes 10 puta dnevno sve osim bifteka,teletine i rakova.Ako hoces nesto od ovoga obicno platis u pola cijene.
Pice:Kafe niko ne brani.Voda,mineralna isto.Pivo-obicno poslije posla par piva.
Ovo su moja iskustva ali opet moguce da postoje i drugacija.Još jedna stvar-ja svoj posao radim pošteno i svi,baš svi privatnici su se prema meni odnosili pošteno i korektno.Svi koji su dolazili na more da ljetuju a ne da rade dobili su otkaz.
Moram dodati da nisam radio kao rob,sasvim dovoljno vremena za plazu,svaku noc poslije posla u ribolov.Da sam bio slomljen od posla vjerovatno ne bi bilo ni plaze ni ribolova.Usput 50 mi je godina,popustila kicma,koljena...i normalno odradim sezonu.
Mozda sam samo imao srece i nailazio na normalne gazde,ko zna?
Ove godine dodjem u sobu,tuširanje i bojler slabo ili nikako ne grije.Odem do gazde da pitam gdje da kupim bojler,jebes 100 maraka...u roku dva sata covjek kupio bojler i poslao majstora da zamjeni.
Ne valja madrac?Ma iste sekunde ja bih ga bacio i kupio drugi,jebes 100 maraka kad cu za sezonu zaraditi 10000 eura.Ja tako funkcionisem i meni je ok.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#2630 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dogoljubac »

Lajavikrelac wrote:De mi još samo objasni kakve to veze ima sa činjenicom da su smještaji za radnike kao štale, prljavo, neuslovno i pretrpano, gdje jedva 10 kvadrata dijeli troje-četvoro ljudi preko kojih preskačeš da izađeš? Da su posteljina i madraci usrani, smrdljivi i prljavi čim ih zadužiš? Da je plata HR minimalac i da se radi od jutra do mraka? Da je hrana koju dobijaju užasna i nejestiva tako da moraju kupovati sebi hranu u preskupim marketima? Da radnike iz BIH uglavnom smatraju jadnicima i bijedom koja nema šta da jede pa ih tako i tretiraju? Imaš temu o sezonskim poslovima na Forumu.hr pa pročitaj iskustva ljudi, jbg ne može biti da baš svako živ laže i da je mamina maza....
Da li svi lažu?Naravno da ne.Jedan od deset izdrzi sezonu,ostalih 9 ce naci manu u svemu.Ne svidja im se oblik prozora,vodokotlic nije na idealnom mjestu,vjetar na njihovoj terasi nije juzni vec zapadni,u moru ima jež,u rucku je trebalo bit 2 grama vegete više.Naravno to su sasvim dovoljni razlozi da se ne radi.Ovih 9 su potpuno u pravu,ne lazu nista,njihovi razlozi su više nego opravdani.S obzirom da svi dolazimo iz kraljevskih kreveta,jakuzija i slicnog raskoša kod svojih kuca naravno da je istina da su radni uslovi na primorju nemoguci.
Neuredno-kupis domestos i zoger i rijesis problem.
Radno vrijeme:Sto puta sam cuo da se radi ujutru od sedam navece do dva.Ja to nikad,baš nikad nisam vidio.Obicno-iz mog iskustva-radi se 9-10 sati.Eh sad ima i ovoga:Kuhinja-pola radnog vremena se prekucka po mobitelu,dodje 11 sati i radnja se zatvara.Lignje neociscene,sudje stoji,roba nije na svom mjestu...poštovane kolege-zavrsite ovo pa onda kuci.Kazu nece zavrsiti do dva.Pa što niste to odradili kad je bilo vrijeme pitam ja.Došli su na poso pa dok su se javili svima na fesbuku pa popili kafu pa rucali pa se rastrijeznili jer su bili na partiju jutros do sedam...jbg,mozda je do mene što ne pijem i nemam fejsbuk profil pa sve stignem.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2631 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Lajavikrelac »

Super! Kolinda će da ti pošalje zahvalnicu i kolajnu za promidžbu hrvatskog gospodarstva i turizma na Jadranu :D A što se mene tiče možeš tu svoju spiku da pokloniš Notre Damu da služi kao zvono jer je šuplja da odzvanja.... :-) Aj što sam ja ispušio od lopova u Istri, ali što ti mogu dovesti sad još bar petoro ljudi da ti kaže kako su rintali od zvijezde do zvijezde za 4000 kuna, jeli splačine i spavali u svinjcu! Jedan čak dobio smještaj u podrumu pored vina :shock:

I de mi samo još nešto reci: ako je tako dobro ko što navodiš zašto ove godine onda jauk kako se kuburi sa radnom snagom u sezoni i zašto se pored toliko nezaposlene omladine u HR traže radnici za sezonu u BIH i Srbiji?
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#2632 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dogoljubac »

Najiskreniji odgovor:Poštovana gospodo,ogromna vecina Vas su teški neradnici.To je to...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2633 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Lajavikrelac »

Image
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#2634 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dogoljubac »

Lajavikrelac wrote:Super! Kolinda će da ti pošalje zahvalnicu i kolajnu za promidžbu hrvatskog gospodarstva i turizma na Jadranu :D A što se mene tiče možeš tu svoju spiku da pokloniš Notre Damu da služi kao zvono jer je šuplja da odzvanja.... :-) Aj što sam ja ispušio od lopova u Istri, ali što ti mogu dovesti sad još bar petoro ljudi da ti kaže kako su rintali od zvijezde do zvijezde za 4000 kuna, jeli splačine i spavali u svinjcu! Jedan čak dobio smještaj u podrumu pored vina :shock:

I de mi samo još nešto reci: ako je tako dobro ko što navodiš zašto ove godine onda jauk kako se kuburi sa radnom snagom u sezoni i zašto se pored toliko nezaposlene omladine u HR traže radnici za sezonu u BIH i Srbiji?
Koji posao znaš i hoces da radiš?Hajde sa mnom iducu godinu,nema šuplje,najgori poso je 6000 kuna i jedi šta hoces,kuca u kojoj ces spavati 30 metara od mora i minut od restorana.Al nema droge,alkohola i radno vrijeme se RADI,ne glumiš da radiš.Pod najgorim poslom smatram iskljucivo pranje sudja ili peglanje stolnjaka.
Znas li konobarisat?Koje jezike govoris?Šta jedu Poljaci a šta Švabe?Koliko vina znaš?Znaš li objasniti razliku u strukturi mesa škampa i kozice?
Hočeš za šporet?Šta je kumin?Šta je valerijana?Koja je servirna temperatura ribe?
Koji poso hoces,ides sa mnom i nema šuplje oko plate i uslova.
Koliku platu hoces-može al ako znaš poso i RADIŠ a ne pametujes.
Koliko konobar uzme bakšiša dnevno na 200-tinjak gostiju?Misliš da ce mu neko dati i kunu ako mu konobar ne zna objasniti šta ce pojesti,na kojoj je temperaturi vino lezalo?Nece dobiti ni kunu.A ako ne dobije ni kunu to je siguran znak da ne zna raditi al kaf je pricst-najpametniji je.Treba li ovakvih pametnjakovica ikome?Ne rade poso kako treba,bune se na sve i još gazda treba da ih drzi ko malo vode na dlanu.
Kolinda...ma boli me qurac i za njom i za bilo kim drugim,i za HR turizmom i za Bosnom i za Trampom...ali ti kazem da se moze na moru zaraditi za života a hoce li bilo ko otici da radi jebe mi se savrseno.To je to
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2635 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Lajavikrelac »

Nisam radnik u ugostiteljstvu i boli me patka ko šta jede i kad jede! I meni su obećeni extra uslovi, fina para, radno vrijeme, slike smještaja i kantine, a kad sam se dopeljao do Istre ono paralelni univerzum :-) Nije mi 18 godina i ne partijam i ne drogiram se, a tu priču sačuvaj za sljedeću sezonu i naivne brucoše i maturante! Te cifre od 10000 kuna imaš jedino ako valjaš kokain i eksere po žurkama strancima, nisam ja jednom u HR bio znam vrlo dobro kako stvari stoje. Lažu ko psi i varaju gdje stignu!
Last edited by Lajavikrelac on 07/10/2019 21:46, edited 1 time in total.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#2636 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dogoljubac »

Ma ja,i to što kažeš.U pravu si.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#2637 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Guadalajara »

Lajavikrelac wrote:Nisam radnik u ugostiteljstvu i boli me patka ko šta jede i kad jede! I meni su obećeni extra uslovi, fina para, radno vrijeme, slike smještaja i kantine, a kad sam se dopeljao do Istre ono paralelni univerzum :-) Nije mi 18 godina i ne partijam i ne drogiram se, a tu priču sačuvaj za sljedeću sezonu i naivne brucoše i maturante! Te cifre od 10000 kuna imaš jedino ako valjaš kokain i eksere po žurkama strancima, nisam ja jednom u HR bio znam vrlo dobro kako stvari stoje. Lažu ko psi i varaju gdje stignu!
:lol: :thumbup:
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2638 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by zippoo87 »

evo i ja se vratio sa sezone u Hr pa da napisem licno iskustvo

bio sam na otoku Visu,neko malo selo na obali,9 km od grada Visa...selo ima osnovne stvari i to je to
sto se posla tice,prvobitno sam otisao kao konobar ali sam nakon mjesec dana usao u sank i radio kao sanker ostala 3 mjeseca
radio sam momacki,po cijeli dan,od jutra do sutra,od 10 ujutro pa navecer do 12 a nekada i duze,u spici sezone je svaki dan bilo ovako...nekih 70 dana a pola juna i pola septembra se manje radi,bude manje gostiju
sto se tice smjestaja,mi smo imali cijelu kucu iznajmljenu za personal i tu nas je bilo 9-10 u spici sezone,svako je imao krevet a apartmani su sa 2,3,4-5 lezajeva ...svaki apartman ima kuhinju,svoj wc i tako to...tako da se ja ne mogu zaliti na smjestaj,mene je zapao solidan i bilo nas je dvoje u apartmanu,pa nisam imao problema ni sa spavanjem

sve kolege i kolegice su bile ekstra,svi smo se druzili i sjedili svaku noc nakon posla i na poslu saradjivali...bilo je i mladjih momaka,oni su dosta neozbiljni i jos su i dalmatinci ,dalmatinci su inace najljijenije osobe sto sam ja u zivotuo vidio i upoznao ali opet se sve oradilo i sa njima,mada je ovaj jedan bas bas zabusavao ali ga je gazda stitio,neki je njegov pajdas,od prijatelja mu sin pa ga nije uopste pritiskao

gazda je sve uredno placao,sve je isplaceno po dogovoru i nikome nije ostao duzan ni eura,svi smo bili prijavljeni i osigurani
hrana je isto bila dobra,mi smo sebi kuhali a i gazdi i gazdarici,svi smo manje vise jeli istu hranu i svaki dan je bilo meso a cesto i riba...imali smo placena 2 obroka na poslu a jelo se i po 3-4 puta,ima sendvica,tosta,pahuljice,mlijeko,jogurt...uglavnom niko nije bio gladan

bilo je tu i nekih ludih situacija,kada gazda ili gazdarica imaju zute minute,pa luduju ali niko od njih nikada nije rekao nesto ruzno radniku ili psovao nesto,vise su to bile situacije gdje oni luduju ili izmedju sebe ili onako

obzirom da mi je ovo bio prvi odlazak na sezonu,dobro je proslo sve,radilo se jeste momacki,crkao sam u spici sezone ali se barem i zaradi,imas platu cijelu koja ti ostane i imas baksis,koji ti pokrije troskove i jos i ostane na kraju

kao sto ne kolega iznad rekao,9 od 10 ljudi ne odradi sezonu,jer nisu pravi radnici,nego foliranti i takvi ili sami odu ili dobiju otkaz...sezona je samo za najjace i najludje
i kod nas je proslo poprilicno radnika,dodju malo i odu,vide da nije to za njih...pa samo je cuvara objekta bilo 5-6,na kraju zena cuvala objekat,spavala na plazi haha
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#2639 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dogoljubac »

Eto to je upravo identicno mojim iskustvima.Ja zadovoljan koliko je moguce biti zadovoljan ovom vrstom života,ostaviš porodicu...gazda zaradi puno para al jbg ni meni niko ne brani da sebi otvorim restoran.
Usput kod nas su konobari radili od 11 ujutru do 14(do dva).Pauza do šest i onda od šest do kraja.Radnja se zatvara u 23 sata,brojanje pazara i razlaz.
Neko spomenu valjanje kokaina za 10000 kuna...e moj drug,nema kuhara ilu konobara koji imalo zna svoj poso da najpoštenije na svijetu ne zaradi 10000 eura za sezonu,od aprila do oktobra.
Za nevjerovati al moze se i pošteno živit.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2640 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Lajavikrelac »

Drago mi je da neko nije najebo :)
Meni i ekipi je u opciji bila Istra, sve namedili, uljepsali, napicanili, ovaj sto je vodio ljude pokazivao sa telefona slike i klipove smjestaja i radnog mjesta - sve super! Klopa da biras, smjestaj ko apartmani za max troje ljudi sa klimom, kuhinjom i terasom, rad u timovima ( spasioci su u pitanju) radno vrijeme po pravilniku, slobodan dan sedmicno, sve kao propisano i plata oko 1400-1500 KM u kunama naravno....
E kad se doslo tamo ono überraschung :shock: Smjestaj ko stala, troje u jedva deset kvadrata, duseci i posteljina prljavi i derutni pamte italijansku upravu Istre, wc i kupatilo su zajednicki na 20 ljudi i tu je veseraj ujedino. Zasrano i zapisano 24 sata, temperatura milion stepeni :skoljka: Sobe nemaju klimu poslije 8 ujutro unutra ko u sauni. Hrana splacine ko pomije za svinje :run: Plata odjednom sleti na 4000 kuna a radno vrijeme sa 7 sati na 10+ i nema slobodnog dana. Ostatak iznosa se dobija na preraspodjelu sati poslije odradjene sezone al kad je cijelu odrobijas! Stavilo jednog covjeka na kilometar krcate plaze ne mozes je pogledom izmjeriti, a treba po elaboratu 6 :? Od grada si 12 kilometara udaljen pa se jebi kad sta treba....Nasa sluzba po pravilniku mora biti odvojena od ostatka radnika, a nas potrpalo ko logorase sa ostalima bez ikakvog reda, a likova da te Bog sacuva :run:
Ovi drugi dobili smjestaj u staroj kamp kucici a wc je poljski toi toi, umivas se na cesmi vani :mrgreen: Znaci umalo da fasuju batine ovi sto su nas doveli bilo dreke samo tako.... :hitna: Vecina smjestaja prokisnjava i smrdi na vlagu, sreca pa bilo suncano ljeto.... :-) Naivcine koje su ostale neko vrijeme raditi su izginuli od posla bez slobodnog dana, a pola plate su na hranu potrosili jer da su ono smece jeli dobili bi skorbut i beri-beri :izet:
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#2641 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dogoljubac »

Iskreno žao mi je što to cujem i iskreno i bez ikakvog interesa sve što napisah stojim iza toga.U svakom slucaju više srece drugi put.
Onako realno,ugostiteljstvo nije baš poso za poželit,bude tu svakakvih sranja,moras bit ili cvrst ili picka koja se svima uvlaci da opstanes al bgm moze se normalno zivit od ovog posla ako mu se imalo posvetiš.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2642 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Lajavikrelac »

Ako imas nekoga da te doceka i da ti garantuje za uslove svugdje ces dobro proci, nebitno koja je bransa. A gustafi vole zajebati na hinjaka za razliku od dalmosa koji su otvoreno supci. Za zaobilaziti je bilo koji posao u lancima Valamar i Plava Laguna, a oni uglavnom traze radnike po BIH i sredjuju papire za rad.
Mene kad su pitali sta ce sad da rade kad su sredili dozvole i boravisnu kad sam odbio ugovor potpisati rekao da te iste odnesu u klozet kad podju srati a kome je onaj logor dobar neka svoju familiju tu smjesti.... :evil:
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#2643 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dogoljubac »

Ma isto bi uradio bilo ako imalo drži do sebe i obraza.Ja sam pokusavao reci da nije sve isto i da ima normalni gazda.Moja sva dosadašnja iskustva uglavnom pozitivna.Takva mi valjda nafaka.
Ima jedna kvaka:Ko ce te preporuciti ako si govmo i neradnik?Jbg,moras i znati i htjeti radit da te neko zove,cijeni,uvazava tvoje zahtjeve oko posla,smjestaja...uz sve to moras biti spreman i zarezat i ujest ako te gaze inace ode poštovanje u pm.Život,jbg...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2644 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Lajavikrelac »

To stoji ima svakakve mrake i budala, ali i onaj sto je vrijedan i hoce da radi ima da se okrene i ode kada vidi nehumane i nehigijenske uslove rada.

Znam da ovi lanci imaju problem sa radnom snagom, a sto li boze moj :roll: Znam da su neke cure radile ko sobarice i da su iz razapinjali i razguljivali poslom posto im je ugovorom odredjen minimum soba za odrzavanje ali ne i maximum - padale su s nogu, i jos su pri tome trpile sikaniranje sefova. A plata ni 4000 kuna :| Konobari su takodje ginuli jer zbog manjka radnika u sezoni (sigurno ne bez razloga) cuo sam da je po petoro posluzivalo obrok za 400 osoba a la cart ili sto bi se reklo nema para :mrgreen: Kuhinja je isto bila rudnik, veli mi covjek jedva sam uhvatio vremena da nesto ubacim u kljun da ne padnem u nesvjest od gladi....Smjestaj vecinom ko konclogor, prljavo i natrpano do maksimuma. Sve to za 4000 kuna iliti 1056 KM ne vrijedi trpiti.
Podjebavanja na nacinalnoj osnovi je bilo od strane sefova i vodja smjena u stilu "glupi bosanci" i "aj u Tuzlu kopaj so nije more za tebe". Tako mi bar prenose, ja sa tim nisam imao problema, al to je malo i do mene jer niko ne podjebava 100 kg misica u kondiciji :evil:
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#2645 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dogoljubac »

Ma ja na prvu nacionalisticku jebem sve cega se sjetim,tek preventive radi i miran.Niko i ne spominje ništa protiv Bosne.S druge strane fino obrazozim masu cinjenica koje govore u korist Bosne pa ne mogu ni tako sa mnom na kraj.
Znam svoj poso...ni tu mi ne mogu pera odbit...
Drugo-ako nekom treba poso za sljedecu sezonu mogu pomoci,ide sa mnom,šta ja jedem jest ce i on,gdje ja spavam spavat ce i on a ja nit jedem smece nit spavam sa bubašvabama.Plate ja ne znam da su ikom ko je radio sa mnom ispod 6000,prijava sigurna,radi se 8-9 sati,JA stojim iza toga da ih nece niko vrijedjati ali ne treba niko od nas da trazi belaja.
Imam zenu i dvije kcerke,koliko bih dozvolio da neko moju porodicu dira toliko bih dozvolio da bilo ko maltretira bilo koga ko radi sa mnom.To je to.
Znale su mi gazde izlazit sa pricom kako sam ja dobar al pomocni kuhari ne valjaju,valjda sam ja trebo ocrnit sve oko sebe i bit nešto ko dobar.Jok!Uvijek odgovorim da ja ne bi bio dobar da mi ostale kolege ne obezbjede sve što trebam da bi jelo izašlo i da su oni u stvari zasluzni za to.I niko ih više ne dira.Al i oni moraju odradit svoj dio posla a poso nije kuckanje na mobitelu i drogiranje u kuhinji.
mostarac1905
Posts: 285
Joined: 18/11/2016 15:55

#2646 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by mostarac1905 »

Lajavikrelac wrote:Nisam radnik u ugostiteljstvu i boli me patka ko šta jede i kad jede! I meni su obećeni extra uslovi, fina para, radno vrijeme, slike smještaja i kantine, a kad sam se dopeljao do Istre ono paralelni univerzum :-) Nije mi 18 godina i ne partijam i ne drogiram se, a tu priču sačuvaj za sljedeću sezonu i naivne brucoše i maturante! Te cifre od 10000 kuna imaš jedino ako valjaš kokain i eksere po žurkama strancima, nisam ja jednom u HR bio znam vrlo dobro kako stvari stoje. Lažu ko psi i varaju gdje stignu!
davno sam zadnji put radio sezonu ( pelješac , konobar :D ) iskustvo pozitivno, ali ne bih pametovao o temi na siroko jer se vjerojatno u 10ak godina i dosta toga promjenilo. ali moram replicirati na ovih 10.000 kuna place.

prijatelju ne znam gdje zivis, ali moram ti reci da u jednom mostaru, u top 5-6 restorana, nema glavnog kuhara koji zaradjuje manje od 2500 KM mjesečno. Bolji kuhari i dosta više.

Pa masa restorana po dalmaciji kuhare (neki čak i konobare) drži na osnovnoj plaći cijelu godinu a rade 6-7 mjeseci. Doduše, ovo vrijedi za domaće, za ljude iz BiH nisam čuo.

Turizam je zlatna koka. Da mi je danas 10 godina manje, samo bih po dalmaciji poslove tražio. Njima domaći ljudi koji žele raditi odlaze na zapad (dosta ih živi od iznajmljivanja pa ne rade ništa, tipični Dalmatinci), a oni masovno uvoze Rumunje, hoteli zapošljavaju sobarice sa vjerovao ili ne Filipina! itd.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#2647 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Dogoljubac »

Plate kuhara u Sarajevu su takodje recimo dobre,slicno kao i u Mostaru.Plata nije,bar mene što se tice presudan faktor za odlazak na more.Morska klima i ribolov skoro pa da su presudni faktori zašto idem na more.
Znam da je u manjim mjestima u BiH manja plata i ljudima je fantasticna zarada od 2-3-4 hiljade maraka,toliko je koliko znam nemoguce zaraditi u Travniku,Doboju,Višegradu...
Matematika:recimo da za 6 mjeseci sezone u najgorm slucaju radnik ce dobiti 36000 kuna ili nekih 9500 maraka.Jel to dobro?Ma ni blizu dobrog ali...ja na licnu higijenu i sladoled ne trošim više od 250 maraka.Ne partijam do zore,vak ne volim ni ispijati kafe po bastama uz more.Nisam škrt al stvarno nisam željan niceg i sa tih 250 maraka meni ok.Znaci za 6 mjeseci 1500 maraka,ostaje viška 8000 maraka.Ovo je sa niskim platama.Da li je 8000 maraka kakva para?Ma nidje veze...al da li je bolje sjediti u kuci i kukat na politiku dok je iskljucena struja zbog neplacenih racuna i frizider služi kao podsjetnik da bi se tu moglo drzati nesto mesa il cega drugog.
8000 maraka-golf 5...jbg,vidis da si nesto steko,ostvario.Il je bolje nemati ni yugu al maštati i samo maštati o poršeu.
Ja ovako vidim stvari,svako zna svoje,ne bih ulazio u rasprave.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2648 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Lajavikrelac »

mostarac1905 wrote:prijatelju ne znam gdje zivis, ali moram ti reci da u jednom mostaru, u top 5-6 restorana, nema glavnog kuhara koji zaradjuje manje od 2500 KM mjesečno. Bolji kuhari i dosta više.

Pa masa restorana po dalmaciji kuhare (neki čak i konobare) drži na osnovnoj plaći cijelu godinu a rade 6-7 mjeseci. Doduše, ovo vrijedi za domaće, za ljude iz BiH nisam čuo.
Za kuvare ne bih komentarisao, ali znam da i u BL zarađuju fine pare ali kad su veliki maheri u poslu, a takvih je jako malo....Druga stvar, svi hotelski lanci u HR što zapošljavaju sezonce iz BIH plaćaju minimalac tj oko 4000 kuna, a radi se na smrt ili dvokratno ili preko 12 sati svaki dan. Bolji hoteli i restorani koje uporno navodite imaju svoje radnike iz HR ili lokalce i njima su plate i uslovi dobri, dok je ovo resto robija. Hotelskim lancima je naglasak na jeftinoj radnoj snazi jer oni zapošljavaju stotine radnika u sezoni tako da broje svaku kunu (a nije da malo zarade :evil: ) i njima je dobit na kraju na prvom mjestu, pa onda briga o higijeni i uslovima rada....
mostarac1905
Posts: 285
Joined: 18/11/2016 15:55

#2649 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by mostarac1905 »

Lajavikrelac wrote:
mostarac1905 wrote:prijatelju ne znam gdje zivis, ali moram ti reci da u jednom mostaru, u top 5-6 restorana, nema glavnog kuhara koji zaradjuje manje od 2500 KM mjesečno. Bolji kuhari i dosta više.

Pa masa restorana po dalmaciji kuhare (neki čak i konobare) drži na osnovnoj plaći cijelu godinu a rade 6-7 mjeseci. Doduše, ovo vrijedi za domaće, za ljude iz BiH nisam čuo.
Za kuvare ne bih komentarisao, ali znam da i u BL zarađuju fine pare ali kad su veliki maheri u poslu, a takvih je jako malo....Druga stvar, svi hotelski lanci u HR što zapošljavaju sezonce iz BIH plaćaju minimalac tj oko 4000 kuna, a radi se na smrt ili dvokratno ili preko 12 sati svaki dan. Bolji hoteli i restorani koje uporno navodite imaju svoje radnike iz HR ili lokalce i njima su plate i uslovi dobri, dok je ovo resto robija. Hotelskim lancima je naglasak na jeftinoj radnoj snazi jer oni zapošljavaju stotine radnika u sezoni tako da broje svaku kunu (a nije da malo zarade :evil: ) i njima je dobit na kraju na prvom mjestu, pa onda briga o higijeni i uslovima rada....
ne bih se bas slozio. iz prve ruke, lanac fast foodova davao u sezoni 7500 kuna placu (smjene jesu 10-11 sati), nisu mogli pronaci dovoljno radnika. doveli ljude iz srbije, daju im 5500 kuna al dok pozavrsavaju dozvole (imaju kvote i x pizdarija), smjestaj, izadje ih i skuplje.. a u bih imas masu ljudi s hr drzavljanstvom koji ne zele radit za te pare
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2650 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Lajavikrelac »

Jbg ti baš ne kopčaš što neće. Smještaj katastrofa (ako ga i nude), a hrana splačine u većini tih slučajeva. Šta ti vrijedi i tih 5500 kuna kada su cijene svega na primorju tri puta veće nego kod nas, a moraš sebi dokupiti hrane da se čestito najedeš ko čovjek. I zašto bi neko sa HR papirima uopšte radio kod govnara na Jadranu kada može u DE u ljudskim uslovima za daleko bolje pare :)

Svašta nešto ne znam, ali oko turizma u HR imam puno informacija ;-)
Post Reply