Forumasi zaposljavaju

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1201 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by S4mpion »

zvrk wrote:
S4mpion wrote:Zapravo jeste zakonito, neće ti niko napisati da si "odbijena zbog trudnoće", već "kandidat ne zadovoljava uvjete" i kraj priče.
i tako... tri dana kasnije... zao mi je samo sto nas fukarski mentalitet nesto ljude sprijecava da se na sudu izbore za svoja prava. pa vecina trudnica cija je trudnoca ocita nece ni pokusati negdje da aplicira
do toga je dovela borba za trziste i "zakonita" zaposljavanja

i onda se neko zali na drzavnu sluzbu i korupciju i diskriminaciju
Posmatrajući situaciju sa stajališta poslodavca, radnik kojeg plaća i koji će početi s poslom za 5 dana je bolji od radnika koji će s poslom početi za godinu dana. Problem nastaje u tome što je masovna pojava da žene koje se tek zaposle odu na trudničko, nije to baš prihvatljivo svakom poslodavcu, valjda je red da se dokažeš na poslu, još pogotovo na početku, svaki posao nosi odricanja.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1202 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by S4mpion »

O'zone wrote: Majka treba da je zaštićena do maximuma! Misli li ikad poslodavac na to da je dijete koje je rođeno ustvari nova radna snaga (bezobzira koliko to grubo zvuči)? I šta bi se desilo da se recimo žene odluče da posvete karijeri i da ne rađaju djecu? Uvozili bi možda radnu snagu iz prijateljske Rumunije, Bugarske, Kine,...?
To nije stvar poslodavca, već države.
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#1203 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Android Knego »

zvrk wrote:
Android Knego wrote:
zvrk wrote: nikakvih pravila nema, osim zabrane poslodavcu da postavlja uopce takva pitanja i daje testove na trudnocu i sl uposlenicama.
da ne brkamo krusker i jabuke, to sto neko ne bi zaposlio trudnicu ili osobu koja uskoro namjerava imati djecu je klasična diskriminacija

to je li ona rekla da je trudna i da ce na bolovanje, ili je samo donijela papir i otisla na bolovanje je stvar ljudskih odnosa. na kraju krajeva ako je trudnoca postala neocekivano ugrozena kako je mogla najaviti bolovanje uopce?

molim vas da ne podrzavate diskriminaciju bez obzira na "borbu da se opstane na trzistu"
nema ovo nikakve veze sa diskriminacijom.
cura je potpisala ugovor na 8 mjeseci (cini mi se), poslije 4 otisla na trudnicko, a ovo joj je PRVO radno iskustvo.
ne branim poslodavce, ja sam na Birou, ali kad nesto nije u redu onda nije u redu...

naravno da ima.
da nema potrebe za trudnickim bolovanjem, odnosno cuvanjem trudnoce, ona ne bi ni postojala kao institut.
To sto si ti na birou ne daje ti za pravo da ugrozavas prava drugih kako bi sebe eventualno prikazao/la kao buduceg potencijalno vrijednog radnika/cu
naravno da nema.
nije ovdje rijec o trudnoci, nego o nacinu kako odlazis iz firme (na bolovanje doduse, ali isto je kao da si presao u drugu firmu, jer u oba slucaja neko mora raditi tvoj posao) i ostavljas poslodavca i svoje radne kolege na cjedilu, u trenutku kad si potreban i ne bas lako zamjenjiv.
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#1204 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by zvrk »

S4mpion wrote:
zvrk wrote:
S4mpion wrote:Zapravo jeste zakonito, neće ti niko napisati da si "odbijena zbog trudnoće", već "kandidat ne zadovoljava uvjete" i kraj priče.
i tako... tri dana kasnije... zao mi je samo sto nas fukarski mentalitet nesto ljude sprijecava da se na sudu izbore za svoja prava. pa vecina trudnica cija je trudnoca ocita nece ni pokusati negdje da aplicira
do toga je dovela borba za trziste i "zakonita" zaposljavanja

i onda se neko zali na drzavnu sluzbu i korupciju i diskriminaciju
Posmatrajući situaciju sa stajališta poslodavca, radnik kojeg plaća i koji će početi s poslom za 5 dana je bolji od radnika koji će s poslom početi za godinu dana. Problem nastaje u tome što je masovna pojava da žene koje se tek zaposle odu na trudničko, nije to baš prihvatljivo svakom poslodavcu, valjda je red da se dokažeš na poslu, još pogotovo na početku, svaki posao nosi odricanja.
sa stanovista poslodavca najbolje je da ima radnika 24 sata koji ne trazi platu ni topli obrok i ne ide u wc i ne koristi pauze
samo, nit je lijepo ni zakonito
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#1205 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by zvrk »

Android Knego wrote:
naravno da nema.
nije ovdje rijec o trudnoci, nego o nacinu kako odlazis iz firme (na bolovanje doduse, ali isto je kao da si presao u drugu firmu, jer u oba slucaja neko mora raditi tvoj posao) i ostavljas poslodavca i svoje radne kolege na cjedilu, u trenutku kad si potreban i ne bas lako zamjenjiv.
izvini majke ti, zamisli ti situaciju da ti je sestra ili supruga trudna, radi, sve ok, neki 4 mjesec trudnoce
i najednom dobije kontrakcije i krvarenje
i zamisli stoke - nije javila taj dan poslodavcu da sutra nece doci na posao
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#1206 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Android Knego »

zvrk wrote:
Android Knego wrote:
naravno da nema.
nije ovdje rijec o trudnoci, nego o nacinu kako odlazis iz firme (na bolovanje doduse, ali isto je kao da si presao u drugu firmu, jer u oba slucaja neko mora raditi tvoj posao) i ostavljas poslodavca i svoje radne kolege na cjedilu, u trenutku kad si potreban i ne bas lako zamjenjiv.
izvini majke ti, zamisli ti situaciju da ti je sestra ili supruga trudna, radi, sve ok, neki 4 mjesec trudnoce
i najednom dobije kontrakcije i krvarenje
i zamisli stoke - nije javila taj dan poslodavcu da sutra nece doci na posao
to je ok, ali sa ovim primjerom nema ama bas nikakve veze!
ovoj, vjeruj, ne fali ni dlaka s glave. vidjam je cesto u gradu...
ali ti ces je i dalje braniti samo zato sto je zensko i samo zato sto je trudna?
i nece te zanimati nikakvi drugi detalji?
Sakazulu
Posts: 2263
Joined: 28/04/2012 08:02

#1207 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Sakazulu »

Ma pustite priču o poslodavcima i zakonima. Njima je žena samo objekat za parenje očiju i naslađivanje međunožja... Inače, sve drugo spada u priču kako 'me je zajebala'... a fino sam joj dao posao. A kad njihove kćeri dođu u istu situaciju, onda za 180 stepeni okrenu priču i paze na buduće unuke.

Ovo je društvo čudno, puno moralnih trulih komada drveta. I dok sve ne istrune nema boljeg života. I ovo ponašanje poslodavaca nije samo na trudnicama najočitije, gdje su sve ostale gluposti: nudi radno mjesto za x, a kad kreneš raditi uvali ti xyz i još te jebe za ono malo love što ti, kako oni osjećaju, poklone.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#1208 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by O'zone »

S4mpion wrote:
O'zone wrote: Majka treba da je zaštićena do maximuma! Misli li ikad poslodavac na to da je dijete koje je rođeno ustvari nova radna snaga (bezobzira koliko to grubo zvuči)? I šta bi se desilo da se recimo žene odluče da posvete karijeri i da ne rađaju djecu? Uvozili bi možda radnu snagu iz prijateljske Rumunije, Bugarske, Kine,...?
To nije stvar poslodavca, već države.
Država je odradila svoje, donijela zakon koji štiti buduću majku i majku, obezbijedila kakva takva primanja za porodilje.

Poslodavac ima samo obavezu da ispoštuje ono što piše u zakonu o radu. Ako to ne učini trudnica (u ovom slučaju) ima mogućnost na osnovu gore navedenih članova da utuži poslodavca i traži vraćanje na radno mjesto te isplatu odštete za period u kome je bila uskraćena za radno mjesto mimo onih godinu dana odnosno 18 mjeseci koje zakon propisuje.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#1209 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by mali_balon »

S4mpion wrote:Pa razumljivo je sasvim da poslodavac ne želi radnika kojeg će plaćati dok isti sjedi kući, nije to lahko priuštiti na današnjem vaktu. Borba za opstanak na tržištu je teška, valja sačuvati radna mjesta.
Jah i onda takvi kao ti pizde ko kakvi picici kada ih majmun na razgovoru za posao pita bil mu prao auto ili kupovao mu brek de .....
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#1210 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by staradis »

De smirite
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#1211 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by zvrk »

Android Knego wrote:
zvrk wrote:
Android Knego wrote:
naravno da nema.
nije ovdje rijec o trudnoci, nego o nacinu kako odlazis iz firme (na bolovanje doduse, ali isto je kao da si presao u drugu firmu, jer u oba slucaja neko mora raditi tvoj posao) i ostavljas poslodavca i svoje radne kolege na cjedilu, u trenutku kad si potreban i ne bas lako zamjenjiv.
izvini majke ti, zamisli ti situaciju da ti je sestra ili supruga trudna, radi, sve ok, neki 4 mjesec trudnoce
i najednom dobije kontrakcije i krvarenje
i zamisli stoke - nije javila taj dan poslodavcu da sutra nece doci na posao
to je ok, ali sa ovim primjerom nema ama bas nikakve veze!
ovoj, vjeruj, ne fali ni dlaka s glave. vidjam je cesto u gradu...
ali ti ces je i dalje braniti samo zato sto je zensko i samo zato sto je trudna?
i nece te zanimati nikakvi drugi detalji?
onda fino poslodavac nazove njenog ljekara i trazi informaciju o zdravstvenom stanju pa je otpusti i prije ako ima osnova
i mirna bosna
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#1212 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by DanteX »

Pobogu prestanite sa tim više. Raspravite preko poruka, zbog vas će zaključati temu.
User avatar
WildRedRose
Posts: 23712
Joined: 03/09/2012 00:58
Location: Nikad fiksna.

#1213 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by WildRedRose »

Opasno unistavate temu, fakat :roll:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1214 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by S4mpion »

zvrk wrote:
S4mpion wrote:
Posmatrajući situaciju sa stajališta poslodavca, radnik kojeg plaća i koji će početi s poslom za 5 dana je bolji od radnika koji će s poslom početi za godinu dana. Problem nastaje u tome što je masovna pojava da žene koje se tek zaposle odu na trudničko, nije to baš prihvatljivo svakom poslodavcu, valjda je red da se dokažeš na poslu, još pogotovo na početku, svaki posao nosi odricanja.
sa stanovista poslodavca najbolje je da ima radnika 24 sata koji ne trazi platu ni topli obrok i ne ide u wc i ne koristi pauze
samo, nit je lijepo ni zakonito
Ako ćemo ići u krajnosti, sa stanovišta zaposlenog, cilj je uvaliti se poslodavcu i primati platu dok ležiš kući.
Sakazulu
Posts: 2263
Joined: 28/04/2012 08:02

#1215 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Sakazulu »

Ima li neki novi posao na forumu?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1216 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by S4mpion »

O'zone wrote:
S4mpion wrote:
To nije stvar poslodavca, već države.
Država je odradila svoje, donijela zakon koji štiti buduću majku i majku, obezbijedila kakva takva primanja za porodilje.

Poslodavac ima samo obavezu da ispoštuje ono što piše u zakonu o radu. Ako to ne učini trudnica (u ovom slučaju) ima mogućnost na osnovu gore navedenih članova da utuži poslodavca i traži vraćanje na radno mjesto te isplatu odštete za period u kome je bila uskraćena za radno mjesto mimo onih godinu dana odnosno 18 mjeseci koje zakon propisuje.
Ako je država odradila svoje onda ne bi trebalo biti problema koji se sada uveliko javljaju.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1217 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by S4mpion »

mali_balon wrote:
S4mpion wrote:Pa razumljivo je sasvim da poslodavac ne želi radnika kojeg će plaćati dok isti sjedi kući, nije to lahko priuštiti na današnjem vaktu. Borba za opstanak na tržištu je teška, valja sačuvati radna mjesta.
Jah i onda takvi kao ti pizde ko kakvi picici kada ih majmun na razgovoru za posao pita bil mu prao auto ili kupovao mu brek de .....
Edukuj se o ekonomiji i tržištu, vulgarizmi nisu dio iste.
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#1219 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by soxx »

Halal'te sto ovdje pisem al ne bih da otvaram novu temu zbog jednog pitanjca.

Interesuje me imal iko iskustva sa radom u Violeti? Bil preporucili drugima da tu rade? Kako se plate krecu ? uglavnom osnovno :)
User avatar
mostarka_90
Posts: 89
Joined: 04/08/2012 00:06

#1220 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by mostarka_90 »

soxx wrote:Halal'te sto ovdje pisem al ne bih da otvaram novu temu zbog jednog pitanjca.

Interesuje me imal iko iskustva sa radom u Violeti? Bil preporucili drugima da tu rade? Kako se plate krecu ? uglavnom osnovno :)
Ja sam radila kao promoter za Violetu. Isplate su redovne, čak je i satnica bila bolja u odnosu na druge. Jeste da su dosta strogi i rigorozni što se tiče povećanja prodaje, detaljnih izvještaja i sl. al Bože moj 8-)
natascha
Posts: 259
Joined: 11/04/2011 22:45

#1221 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by natascha »

Pitanje, firma Denicom doo ima raspisan konkurs, zna li iko na ovom forumu kakva je to firma..........Ja uvijek sa istim pitanjima, ali to je prosto strah od neuspješnih firmi....................
User avatar
Kosato
Posts: 237
Joined: 31/07/2013 13:40
Location: Lupijevo

#1222 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Kosato »

natascha wrote:Pitanje, firma Denicom doo ima raspisan konkurs, zna li iko na ovom forumu kakva je to firma..........Ja uvijek sa istim pitanjima, ali to je prosto strah od neuspješnih firmi....................
Ja znam da se bave namjestajem, kao mala firmica postena, ja sam nekad tu trebao raditi kao montazer imao sam vec pohvalu da su posteni hoce platiti i to sve, ali dok su oni skontali trebal ili ne treba radnik ja vec nasao posao u drugoj firmi...vidim da traze svasta ne znam sta ti trazis jedno znam da je u toku sezona mjenjanja namjestaja pa uvijek treba "sezonskih radnika"

imaju oni jos negdje osim u Sarajevu tako da nisu losi ;)
User avatar
dita von teese
Posts: 623
Joined: 19/07/2012 10:14

#1223 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by dita von teese »

Ima li neko da radi aplikacije za mobitele?
natascha
Posts: 259
Joined: 11/04/2011 22:45

#1224 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by natascha »

Kosato wrote:
natascha wrote:Pitanje, firma Denicom doo ima raspisan konkurs, zna li iko na ovom forumu kakva je to firma..........Ja uvijek sa istim pitanjima, ali to je prosto strah od neuspješnih firmi....................
Ja znam da se bave namjestajem, kao mala firmica postena, ja sam nekad tu trebao raditi kao montazer imao sam vec pohvalu da su posteni hoce platiti i to sve, ali dok su oni skontali trebal ili ne treba radnik ja vec nasao posao u drugoj firmi...vidim da traze svasta ne znam sta ti trazis jedno znam da je u toku sezona mjenjanja namjestaja pa uvijek treba "sezonskih radnika"

imaju oni jos negdje osim u Sarajevu tako da nisu losi ;)


Hvala na odgovoru, imaju raspisan konikurs za poziciju u finansijama, za to sam zainteresovana............
User avatar
Kosato
Posts: 237
Joined: 31/07/2013 13:40
Location: Lupijevo

#1225 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Kosato »

aha, oke probaj sto da ne nece te nista kostati...

Sretno !!!
Post Reply