Raiffeisen banka - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
DJUltra
Posts: 144
Joined: 03/11/2011 14:19
Location: Ni na nebu ni na zemlji, u prokletoj zemlji koju ipak volim :)

#3801 Re: Raiffeisen banka

Post by DJUltra »

Kad pomisliš da gospoda iz RFB ne mogu da te iznenade svojom drskošću i bezobraznošću, oni ipak pronađu način da te po X-ti put izbiju iz cipela i podsjete zašto si prešao u drugu banku kao glavnu banku.

Poslovni korisnik, trenutno aktivna dva računa ( u RFB i još jednoj banci koja je totalno nebitna za ovu priču ); 29.06. sa računa u RFB skidaju 18,50 KM za "provizija banke - retroaktivno za period 01.01. - 31.03.2021." , navodno zbog ino plaćanja u tom periodu?!
Stručno objašnjenje gđe iz Podrške je još ljepše: "Znate, ino banke nama nekad naplate veće provizije nego što mi obračunamo, pa zato je to, jer znate, mi otprilike naplatimo proviziju, a nama onda ino banka kasni sa naplatom provizije pa eto i mi retroaktivno naplatimo proviziju"...

Nikad, ali nikad se nije desila situacija da retroaktivno naplaćuju neke provizije, a pogotovo se nije desila situacija da RFB izvrši povrat novca koji su uzeli za proviziju za ino plaćanje, a ino banka im naplatila manju proviziju nego što su oni računali...

Da li je iko imao sličnu situaciju sa RFB ili nekom drugom bankom u BiH?
Almir_
Posts: 457
Joined: 13/04/2013 17:46

#3802 Re: Raiffeisen banka

Post by Almir_ »

Raiffeisen banka od 1. augusta ove godine mijenja način obračuna mjesečne naknade za vođenje računa.

Za račune s prosječnim mjesečnim stanjem sredstava iznad 1.000.000 KM naplaćivat će se dodatni varijabilni dio mjesečne naknade za vođenje računa u iznosu od 0,04 posto, u tekućem mjesecu za prethodni mjesec.

Ovo je udar, pametni ce otici na drugu banku.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#3803 Re: Raiffeisen banka

Post by zrakomlat »

Svašta. Morati ću onda odmah u ponedjeljak sve iznad milion prebaciti na drugu banku a na Raiffeisenovom nek stoji 990.000 :D
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#3804 Re: Raiffeisen banka

Post by Dzontra_Volta »

zrakomlat wrote: 10/07/2021 15:24 Svašta. Morati ću onda odmah u ponedjeljak sve iznad milion prebaciti na drugu banku a na Raiffeisenovom nek stoji 990.000 :D
Taman i ja na to pomislih. :lol:
ivan-tz
Posts: 313
Joined: 15/07/2012 16:45

#3805 Re: Raiffeisen banka

Post by ivan-tz »

Ja koristim mobilno bankarstvo aplikaciju i saljem na druge racune novac najnormalnije u BiH.
Na isti nacin mogu i meni poslati. Zanima me postoji li ikakva mogucnost da ja dobijem recimo neki novac od nekog izvana putem samo tog transakcijskog racuna i da mi novac ode automatski na taj racun, kao i to da li je moguce putem te aplikacije poslati nekome na račun novac ko zivi izvan BiH? Npr Hrvatska, Srbija, Njemačka. Da li mi neko mozda moze tu pomoci? Ili je iskljucivo vezano za BiH?
User avatar
Hyperthalamus
Posts: 637
Joined: 06/11/2015 21:16

#3806 Re: Raiffeisen banka

Post by Hyperthalamus »

Mozes primiti...ja primao iz SAD. Imas u aplikaciji negdje instrukcije za uplate iz inostranstva.
A to da ti kroz aplikaciju placas nesto vani, nisam siguran da moze.
naxecole
Posts: 21
Joined: 04/10/2020 21:53

#3807 Re: Raiffeisen banka

Post by naxecole »

Evo izgleda Raiffeisen konačno uveo 3D Secure code. Vidjeh ovo na njihovoj stranici:

https://raiffeisenbank.ba/stanovnistvo/ ... /3d-secure

Da li to znači da više nećemo trebat zvati za online transakcije...
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#3808 Re: Raiffeisen banka

Post by STARx »

Kad god sam imo neku uplatu ista je kasnila po par dana.. Kad ih nazoves imaju poteskoce. Radnici na salteru u zmaja od bosne ne znaju racunati, vrati mi vecinom vise kusura. I to nekad po 10-20-50km.
User avatar
Hyperthalamus
Posts: 637
Joined: 06/11/2015 21:16

#3809 Re: Raiffeisen banka

Post by Hyperthalamus »

naxecole wrote: 09/08/2021 17:20 Evo izgleda Raiffeisen konačno uveo 3D Secure code. Vidjeh ovo na njihovoj stranici:

https://raiffeisenbank.ba/stanovnistvo/ ... /3d-secure

Da li to znači da više nećemo trebat zvati za online transakcije...
Na izvodu je pisalo da ce u augustu biti omogicen 3D secure.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#3810 Re: Raiffeisen banka

Post by Mehemed »

Ja maloprije kupio nešto na Aliexpressu i nije mi tražilo potvrdu, znači nije još aktivno.
User avatar
Hyperthalamus
Posts: 637
Joined: 06/11/2015 21:16

#3811 Re: Raiffeisen banka

Post by Hyperthalamus »

Ja jucer pokusao platiti racun za mojutv preko portala bhtelecoma, nije mi trazilo potvrdu, ali mi je i odbilo transakciju, ocito jos nije aktivno.
Almir_
Posts: 457
Joined: 13/04/2013 17:46

#3812 Re: Raiffeisen banka

Post by Almir_ »

Hoce li mi uzeti dodatno za placanje racuna telecoma, jer sam trenutno u Hrvatskoj.
Koliko uzimaju provizije na placanje karticom(Visa) dok sam u Hr.
Hvala vam...
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#3813 Re: Raiffeisen banka

Post by Mehemed »

Almir_ wrote: 11/08/2021 16:51 Hoce li mi uzeti dodatno za placanje racuna telecoma, jer sam trenutno u Hrvatskoj.
Koliko uzimaju provizije na placanje karticom(Visa) dok sam u Hr.
Hvala vam...
Neće ništa dodatno jer plaćaš online pa je svejedno gdje se nalaziš, isto je.
Za plaćanje karticom na platnim mjestima(trgovinama, benzinskim stanicama i sl.) uzima 1% za konverziju, dok za dizanje novca na bankomatu uzima puno više.
User avatar
drndalo
Posts: 22804
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3814 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

STARx wrote: 09/08/2021 17:30 Kad god sam imo neku uplatu ista je kasnila po par dana.. Kad ih nazoves imaju poteskoce. Radnici na salteru u zmaja od bosne ne znaju racunati, vrati mi vecinom vise kusura. I to nekad po 10-20-50km.
Ih, da hoce meni vratiti vise... Ne bih se zalio...
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#3815 Re: Raiffeisen banka

Post by MaksprotivMarksa »

Jedva cekam sa ojacamo ulogu Union banke i ove lihvarcice i kriminalce smjestimo u zatvor zbog zlocina nad radnik narodom ✊👨‍👨‍👦
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#3816 Re: Raiffeisen banka

Post by programerAnel »

Kakvo je ovo povećanje naknade za 0.033% u odnosu na prosječni iznos na AVISTA RAČUNIMA.

U prevodu ako ne želimo oročiti pare naplaćuju nam čuvanje ??
nekome
Posts: 2930
Joined: 17/05/2011 10:41

#3817 Re: Raiffeisen banka

Post by nekome »

programerAnel wrote: 25/08/2021 12:14 Kakvo je ovo povećanje naknade za 0.033% u odnosu na prosječni iznos na AVISTA RAČUNIMA.

U prevodu ako ne želimo oročiti pare naplaćuju nam čuvanje ??
da
samo ne znam da li to vrijedi na neorocenu sumu ili samo ako nisi nikako orocio
User avatar
Dozer
Posts: 28382
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3818 Re: Raiffeisen banka

Post by Dozer »

Hyperthalamus wrote: 30/07/2021 10:02 Mozes primiti...ja primao iz SAD. Imas u aplikaciji negdje instrukcije za uplate iz inostranstva.
A to da ti kroz aplikaciju placas nesto vani, nisam siguran da moze.
Moze primiti samo ako ti je to devizni racun. Te instrukcije, bar u slucaju RZB, ne piju vode za uplate iz inostranstva. Dzaba sto tu pise IBAN i Swift.
Ako je kartica BAM, na nju se moze uplacivati samo BAM, i to samo u BiH.

Placanja s nje idu uredno bilo gfje i u bilo kojoj valuti.
OSIM ako zelite kupiti crypto valute ili se kladiti na ino kladionickim portalima ili igrati lotto na ino portalima.
E, tada ne moze vise nijedna RZB kartica jer su se domaca politicka gospoda dosjetila kako da lovu od toga zadrze sebi, pa su mimo svih zakona Agenciji za bankarstvo nalozili da bankama narede blokiranje transakcija prema takvim portalima, q sve kako bi ta lova ostala sljedecima:
HDZ - kladionice.
SDA - Lotto i Bingo
SNSD - Crypto (bcx.ba) uz frapantne provizije.

Da sve bude gore, na upite/zalbu o tim blokadama, a sto je direktno blokiranje raspolaganja vlastitim sredstvima klijenata, i o cemu nisu nikad nikoga obavijestili, z RZB daju razne nesuvisle odgovore, a na kraju se pozovu na zakonodavnu vlast i zakon. I jos hladno kazu da je trgovina crypto valutama u BiH zabranjena (valjda ne znaju da postoji i BH crypto mjenjacnica, pa se brukaju s ovakvim budalastinama), kao i kladjenje na ino kladionicama (razlog nepoznat).

Kazu i da je sve to po zakonu. Ali, ne trazite iim da vam daju taj zakon na uvid. Necete dobiti odgovor.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3819 Re: Raiffeisen banka

Post by seoBIH »

Dozer wrote: 25/08/2021 15:10 Moze ptimitu samo ako ti je to dwvizni racun. Te instrukcije, bar u slucaju RZB, ne piju vode za uplate iz inostranstva. Dzaba sto tu pise IBAN i Swift.
Ako je kartica BAM, na nju se moze uplacivati samo BAM, i to samo u BiH.
Nadam se da si se samo pogrešno izrazio. Na debitnu karticu možeš primiti BILO KOJU VALUTU, ali ce biti konvrtovana u BAM.

Uplaceno eur, dolar, etc, sve na debitnu sa iban i swift instrukcijama debitne kartice/racuna.
Dozer wrote: 25/08/2021 15:10 uz frapantne provizije.
Koje su to frapantne provizije za zemlju koja nije članica SEPA i kada spominješ kripto? Iznos od 5% nije puno za OVAKVU BIH.
User avatar
Dozer
Posts: 28382
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3820 Re: Raiffeisen banka

Post by Dozer »

Tako bi trebalo biti, da moze leci bilo koja uplata uz konverziju u BAM, ali u RZB to ne ide.
Probano, ne moze. Zvao banku, kazu uplate fizickih lica izvana na debitne BAM kartice ovdje ne mogu, mora biti devizni racun.
Istovremeno, uplata s PayPala moze.... Besmisleno, ali tako je. Ne znam za druge banke.

Mozemo probati ako si vani. Dam ti podatke, a ti posalji 20 € ili $, pa ti ih ja vratim. Cisto da se ne natezeno.

Iznos provizije od 5% za crypto je frapantan u odnosu na sve ostale provizije. Na to imaju i fee za konverziju valuta.

I, pri tome, u RZB kazu da je trgovanje crypto valutama u BiH zabranjeno :D
Last edited by Dozer on 26/08/2021 13:42, edited 1 time in total.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#3821 Re: Raiffeisen banka

Post by Ajatolah_ »

Dozer wrote: 25/08/2021 21:33 Tako bi trebalo biti, da moze leci bilo koja uplata uz kinverziju u BAM, ali u RZB to ne ide.
Probano, ne moze. Zvao banku, kazu uplate fizickih lica izvana na debitne BAM kartice ovdje ne mogu, mora biti devizni racun.
Istovremeno, uplata s PayPala moze.... Besmisleno, ali tako je. Ne znam za druge banke.
Kad si ti to provjeravao? Primao sam novac poslan u drugoj valuti na BAM račun bez problema, doduše ne baš nedavno, ali prošle godine je sigurno moglo bez problema.
User avatar
Del_Boy1
Posts: 2511
Joined: 19/01/2013 14:37
Location: TK

#3822 Re: Raiffeisen banka

Post by Del_Boy1 »

Meni su slali iz HR sa one njihove intese na našu unicredit banku i sve je prošlo OK.
Jedino je pošiljaoc označio da on plaća sve, a meni je leglo besplatno na moj tekući račun.
User avatar
Hyperthalamus
Posts: 637
Joined: 06/11/2015 21:16

#3823 Re: Raiffeisen banka

Post by Hyperthalamus »

Moze se uplatiti iz vana na KM-ovsku debitnu karticu RZB...ja sam imao uplatu od fizicke osobe 1000$ iz Chicaga. Najnormalnije mi legle pare na moju visa debitnu (KM-ovsku karticu) uz konverziju u KM-ove.
User avatar
twonk
Posts: 278
Joined: 28/02/2012 19:05

#3824 Re: Raiffeisen banka

Post by twonk »

Je li normalno da prodje 6 radnih dana a da uplata iz inostranstva jos nije legla? Inace bude izmedju 1-3 dana. Ima li ko iskustva?
Dany97
Posts: 238
Joined: 25/06/2017 15:50

#3825 Re: Raiffeisen banka

Post by Dany97 »

Moze mi neko reci jeli RF povoljna pri razmjeni RSD u BAM?
Trebam 9538 rsd razmjeniti u bam pa koliko bi na kraju dobio km zna li neko?
Post Reply