Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#301 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

To što citiraš nije moj odgovor ateni već replika na konstatacije nicka aja. I iznosim sumnje u suprotno.
Ja te pitam za moj odgovor ateni, jer si me prozvao da sam u odgovoru ateni napisao gluposti, i neke opasne stvari, pa te molim da obrazložiš konstatacije.
User avatar
_aja_
Posts: 6195
Joined: 19/09/2008 09:46

#302 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by _aja_ »

Sad već smarate :x
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#303 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by jasko__ »

Na koji nacin firma iz Slovenije moze angazovati radnike iz BiH za poslove ovdje u BiH...
Radni odnos...ugovor o djelu...
ili moze jedino angazovati neko pravno lice kao kooperanta...
ili mora registrovati poslovnu jedinicu ovdje...
kako je najlakse...NEKI SAVJET????
edoze1
Posts: 51
Joined: 30/10/2012 22:05

#304 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by edoze1 »

počeo raditi u novoj firmi,i evo danas odmah problem.dobili opomenu za plaćanje od ino dobavljača.bivši "knjigovođa" nije uradio iz njemu poznatih razloga ulaznu uvoznu kalkulaciju,račun cirka 15000 KM,niti je prikazao ulazni pdv u prijavi za 10/2012.završni račun završen.šta sada uraditi u smislu naknadnog knjižena računa,izrade ulazne kalkulacije i naknadnog priznavanja pdv (ulazni pdv iznosi oko 2440 KM).treba li uio obavijestiti o propustu?
User avatar
_aja_
Posts: 6195
Joined: 19/09/2008 09:46

#305 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by _aja_ »

edoze1 wrote:počeo raditi u novoj firmi,i evo danas odmah problem.dobili opomenu za plaćanje od ino dobavljača.bivši "knjigovođa" nije uradio iz njemu poznatih razloga ulaznu uvoznu kalkulaciju,račun cirka 15000 KM,niti je prikazao ulazni pdv u prijavi za 10/2012.završni račun završen.šta sada uraditi u smislu naknadnog knjižena računa,izrade ulazne kalkulacije i naknadnog priznavanja pdv (ulazni pdv iznosi oko 2440 KM).treba li uio obavijestiti o propustu?

Najbolje je tražiti stav UIO kad je uvoz u pitanju, s obzirom da je propušteno knjiženje kompletne kalkulacije... neće biti veći problem što češ sad uzeti ulazni PDV bitno je da nije uzet prije plaćanja PDV i carine, ali propušteno je knjiženje zavisnih troškova i urađen je popis, a ta roba koju tebaš unjeti uvoznom kalkulacijom je trebala biti na popisu, a ni je je bilo u knjigama (kako to nisu primjetili ne znam ....).
Ovo će ti zadati i malo više glavobolje s obzirom da je urađen završni obračun...sretno ...
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#306 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Država »

Za tzv. slobodna zanimanja je sada u 2013. godini osnovica 1388,00 KM. Zna li neko osnovicu za 2012. Hvala...
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#307 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

1,1 x prosječna bruto plaća objavljena u periodu od januara-septembra tekuće godine.
rebus
Posts: 165
Joined: 16/03/2005 07:39

#308 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by rebus »

Država wrote:Za tzv. slobodna zanimanja je sada u 2013. godini osnovica 1388,00 KM. Zna li neko osnovicu za 2012. Hvala...

1.368,00 KM
Last edited by rebus on 28/02/2013 13:20, edited 1 time in total.
User avatar
bude
Posts: 934
Joined: 10/11/2008 13:26

#309 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by bude »

Država wrote:Za tzv. slobodna zanimanja je sada u 2013. godini osnovica 1388,00 KM. Zna li neko osnovicu za 2012. Hvala...
..................................................................................2012. god......2013. god.
1. Za obrt za koji se dohodak utvrđuje na osnovu poslovnih knjiga
- slobodna zanimanja...........................................................1.368,00 ... 1.388,00
- samostalne djelatnosti obrta i srodne djelatnosti............................809,00 ... 820,00
- samostalne djelatnosti u poljoprivredi i šumarstvu..........................435,00 ... 442,00
LenaB
Posts: 13
Joined: 03/11/2010 00:09

#310 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by LenaB »

Zanima me kada se vrši knjiženje poreza na dobit.. da li mora biti nakon prijave poreza 31.3. ili može i ranije?
User avatar
bude
Posts: 934
Joined: 10/11/2008 13:26

#311 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by bude »

Obavezu knjizis sa 31.12. prije prenosa stanja u novu godinu
User avatar
_aja_
Posts: 6195
Joined: 19/09/2008 09:46

#312 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by _aja_ »

S obzirom da ti ulazi u bilase prethodne godine na 31.12. svakako. Uporediš malo BB i BS I BU na 31.12. sve se mora posložiti..
LenaB
Posts: 13
Joined: 03/11/2010 00:09

#313 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by LenaB »

_aja_ wrote:S obzirom da ti ulazi u bilase prethodne godine na 31.12. svakako. Uporediš malo BB i BS I BU na 31.12. sve se mora posložiti..
Hvala, tako je i urađeno :)
žuti
Posts: 562
Joined: 11/04/2011 13:04

#314 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by žuti »

Kao sto naslov teme kaze, imam par pitanja za struku:

Registracija obrta - domaca radinost, šifra djelatnosti C/20.53.

- Moze li prodavati svoje proizvode na prodajnom mjestu tipa stand, radnja, i slično ?
- Moze li se domaca radinost registrovati kao dopunska djelatnost i na kucnu adresu?
- Da li su za ovu djelatnost potrebni neki certifikati, npr.potvrde od inspekcija o ispravnosti proizvoda itd. ?
Hvala na pomoci.
ifaufa
Posts: 49
Joined: 05/12/2012 09:41

#315 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by ifaufa »

edoze1 wrote:počeo raditi u novoj firmi,i evo danas odmah problem.dobili opomenu za plaćanje od ino dobavljača.bivši "knjigovođa" nije uradio iz njemu poznatih razloga ulaznu uvoznu kalkulaciju,račun cirka 15000 KM,niti je prikazao ulazni pdv u prijavi za 10/2012.završni račun završen.šta sada uraditi u smislu naknadnog knjižena računa,izrade ulazne kalkulacije i naknadnog priznavanja pdv (ulazni pdv iznosi oko 2440 KM).treba li uio obavijestiti o propustu?

Isti sam problem imala, ja sam njih kontaktirala i receno mi je da navedeni iznos odmah platim i priznam pdv u mjesecu u kojem sam izvrsila plaćanje i da naravno napisem zapisnik uz fakturu kao obrazlozenje zasto je to tako uradeno ..zbog inspekcije, ulaznu kalkulaciju nismo naknadno radili jer je kao i kod tebe zavrsena inventura i obracun, obraden manjak i višak, tako da smo racun od dobavljaca i sve ztn knjizili direktno na troskove, kako su nam savjetovali. :-)
pathyeshme
Posts: 1118
Joined: 05/06/2012 01:07

#316 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by pathyeshme »

E ovako.
Dobio sam na adresu Udruženja obavjest da moram predati finansijski izvještaj za prethodnu godinu. Tek sad vidim da sam zakasnio i da je to trebalo predati do 28. februara, što znači da kasnim 2 mjeseca.
No, nije to bitno. Bitno je da sam račun otvorio tek u februaru ove godine, što znači da sam u prošloj godini bio finansijki neaktivan.
Skontao sam da im zato moram poslati Izjavu o neaktivnosti za prethodnu poslovnu godinu. Mene zanima da li postoji neki obrazac za tu izjavu ili je ja moram sastaviti i, još bitnije pitanje, plaćam li išta prilikom dostavljanja tog obrasca AFIP-u, pošto vidim da se prilikom dostave finansijskih izvještaja mora uplatiti 81,90 KM!?
mariovid
Posts: 53
Joined: 20/05/2013 19:30

#317 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by mariovid »

pathyeshme wrote:E ovako.
Dobio sam na adresu Udruženja obavjest da moram predati finansijski izvještaj za prethodnu godinu. Tek sad vidim da sam zakasnio i da je to trebalo predati do 28. februara, što znači da kasnim 2 mjeseca.
No, nije to bitno. Bitno je da sam račun otvorio tek u februaru ove godine, što znači da sam u prošloj godini bio finansijki neaktivan.
Skontao sam da im zato moram poslati Izjavu o neaktivnosti za prethodnu poslovnu godinu. Mene zanima da li postoji neki obrazac za tu izjavu ili je ja moram sastaviti i, još bitnije pitanje, plaćam li išta prilikom dostavljanja tog obrasca AFIP-u, pošto vidim da se prilikom dostave finansijskih izvještaja mora uplatiti 81,90 KM!?
Imaš na ovom linku primjer za takvu izjavu. http://www.revicon.info/home/sadrzaj/161
Naknada od 81,90 KM ide kod predavanja zavrsnog, mislim da za izjavu nije potrebna uplata.
pathyeshme
Posts: 1118
Joined: 05/06/2012 01:07

#318 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by pathyeshme »

mariovid wrote:
pathyeshme wrote:E ovako.
Dobio sam na adresu Udruženja obavjest da moram predati finansijski izvještaj za prethodnu godinu. Tek sad vidim da sam zakasnio i da je to trebalo predati do 28. februara, što znači da kasnim 2 mjeseca.
No, nije to bitno. Bitno je da sam račun otvorio tek u februaru ove godine, što znači da sam u prošloj godini bio finansijki neaktivan.
Skontao sam da im zato moram poslati Izjavu o neaktivnosti za prethodnu poslovnu godinu. Mene zanima da li postoji neki obrazac za tu izjavu ili je ja moram sastaviti i, još bitnije pitanje, plaćam li išta prilikom dostavljanja tog obrasca AFIP-u, pošto vidim da se prilikom dostave finansijskih izvještaja mora uplatiti 81,90 KM!?
Imaš na ovom linku primjer za takvu izjavu. http://www.revicon.info/home/sadrzaj/161
Naknada od 81,90 KM ide kod predavanja zavrsnog, mislim da za izjavu nije potrebna uplata.
Hvala puno :)
Još samo da pitam gdje im je zgrada... Kod zgrade Socijalnog negdje?
mariovid
Posts: 53
Joined: 20/05/2013 19:30

#319 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by mariovid »

pathyeshme wrote:
mariovid wrote:
pathyeshme wrote:E ovako.
Dobio sam na adresu Udruženja obavjest da moram predati finansijski izvještaj za prethodnu godinu. Tek sad vidim da sam zakasnio i da je to trebalo predati do 28. februara, što znači da kasnim 2 mjeseca.
No, nije to bitno. Bitno je da sam račun otvorio tek u februaru ove godine, što znači da sam u prošloj godini bio finansijki neaktivan.
Skontao sam da im zato moram poslati Izjavu o neaktivnosti za prethodnu poslovnu godinu. Mene zanima da li postoji neki obrazac za tu izjavu ili je ja moram sastaviti i, još bitnije pitanje, plaćam li išta prilikom dostavljanja tog obrasca AFIP-u, pošto vidim da se prilikom dostave finansijskih izvještaja mora uplatiti 81,90 KM!?
Imaš na ovom linku primjer za takvu izjavu. http://www.revicon.info/home/sadrzaj/161
Naknada od 81,90 KM ide kod predavanja zavrsnog, mislim da za izjavu nije potrebna uplata.
Hvala puno :)
Još samo da pitam gdje im je zgrada... Kod zgrade Socijalnog negdje?
E to moraš nekoga iz SA pitati, nisam iz SA....
pathyeshme
Posts: 1118
Joined: 05/06/2012 01:07

#320 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by pathyeshme »

Našao sam... Ako nego bude tražio, to je mala zgrada na Socijalnom između AS supermarketa (Hose) i Šibicarke.
Također, za izjavu o neaktivnosti nije potrebno uplaćivati 81.90 KM.

Sent from my XT701 using Tapatalk 2
LenaB
Posts: 13
Joined: 03/11/2010 00:09

#321 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by LenaB »

Pozdrav,
zanima me šta raditi, kako evidentirati povrat PDV-a stranom licu? Šta mi treba biti u KIF?
User avatar
jazmin
Posts: 152
Joined: 11/08/2009 10:39

#322 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by jazmin »

Pozz!
Interesujemo da li neko zna neki Propis, Zakon ili slicno kojim vse propisuje ko treba a ko ne sastavljati godišnje obračune. Mene treba konkretan Propis ili Zakon na koji je mogu pozvati, kada je neko društvo npr. osnovano u V,VI,VII,VIII,IX,X,XI,XII mjesecu 2012. godine da li treba sastavljati i upodnositi izvještaje ( znam da to zavisi od promjena koje su se dešavale u društvu)
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#323 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

Zakon o računovodstvu i reviziji, član 3.

Zakon o računovodstvu i reviziji član 44. Nezavisi od promjena u društvu nego od promjena na transakcijskom računu.
User avatar
jazmin
Posts: 152
Joined: 11/08/2009 10:39

#324 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by jazmin »

Ricken na te promjene sam mislila , hvala ti :thumbup:
User avatar
Kona__
Posts: 666
Joined: 10/07/2006 13:55

#325 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Kona__ »

djulba wrote:
jasko__ wrote:

Jutros mi lik veli da je zvanicno usvojena odluka za ovaj "novi doprinos" za fond invalida...i da počinje primjena od 01.10.2011...te da se mora retroaktivno uplatiti za sve isplacene plate od marta prosle godine...jel neko mozda upoznat????!!!!!!
Naravno, 0,50% od bruto plata od 01.03.2010. pa dalje. Sa srećom.

Svrha doznake. naknada za podsticanje rehabilitacije
primalac: Fond za profesionalnu rehabilitaciju
Transakcijski račun: 3386902296358521
Vrsta prihoda: 722569
Pozdrav računovođama, ako je neko voljan da pomogne, gledala sam ove prošle odgovore po pitanju obračuna i uplate u Fon za podsticanje rehabilitacije i zapošljavanja lica sa invaliditetom (25% od prosječne FBiH plate), međutim nisam se snašla. U slučaju da firma nije plaćala, i sada želi retroaktivno da uplati 25% za protekli period, da li se uplata vrši kao što je gore navedeno za ovih 0,5%? Na koji način se knjiži ovakva vrsta retroaktivne uplate? Unaprijed hvala!
Post Reply