Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#126 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by graditelj »

Vodne i elementarne idu na neto, a za invalide na bruto, a sve po 0,5%
mamicala
Posts: 38
Joined: 28/11/2011 14:02

#127 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by mamicala »

graditelj wrote:Vodne i elementarne idu na neto, a za invalide na bruto, a sve po 0,5%
A od kad je počelo obračunavanje naknade za invalide?
Mislim, treba li za 2011.?
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#128 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by jasko__ »

mamicala wrote:
graditelj wrote:Vodne i elementarne idu na neto, a za invalide na bruto, a sve po 0,5%
A od kad je počelo obračunavanje naknade za invalide?
Mislim, treba li za 2011.?
Navodno treba retroaktivno od marta 2010 kad je donesen zakon...ali se ceka uredba u kojoj bi sve bilo pojasnjeno..A ONA JOS NIJE DONESENA...zato ja ni ne placam...
ella_ina
Posts: 64
Joined: 11/09/2007 11:59
Location: Sarajevo

#129 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by ella_ina »

treba mi savjet....

radi se o tome...da smo sravnjavanjem ustanovili da smo za 2010. godinu obračunali više troška Amortizacija za cca 600,00 KM. Naime, prodali smo u 2010. godini sredstvo i umjesto da smo mu obračunali Am za period do prodaje, uradili smo to za čitavu godinu. Postoji li mogućnost da u 2011.g to nekako ispravimo...storniramo ispravku vrijednosti za taj iznos i storniramo trosak Am ili neki drugi rashod umanjimo, ili??
svaki savjet bi nam dobro došao...
hvala
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#130 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

Kako se radi o prodatom sredstvu po mom mišljenju takvu grešku treba ispraviti na izvoru greške korigirajuće iznose predhodnih godina, odnosno u konkretnom slučaju na 1.1. 2011 godine treba umanjiti ispravku i uvećati zadržane zarade. Tekući izvještaj o dobiti i gubitku ne bi smio biti diran bez obzira što se neradi o značajnoj grešci, po svojoj prirodi nema elemenata priznavanja prihoda.
Last edited by Ricken on 07/02/2012 09:38, edited 1 time in total.
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#131 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by enx »

Ricken, prodali su sredstvo. Ne mogu ništa uraditi, osim da taj ko je hajrovo 600 KM tj kupio ga po manjoj cijeni nadoknadi. Ili onaj ko je "pogriješio".
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#132 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

enx wrote:Ricken, prodali su sredstvo. Ne mogu ništa uraditi, osim da taj ko je hajrovo 600 KM tj kupio ga po manjoj cijeni nadoknadi. Ili onaj ko je "pogriješio".
Nisam pažljivo čitao, ispravio sam se. :D

Mislim da te transakciju prodaje sredstva i transakciju isknjižavanja treba posmatrati odvojeno. Sredstvo je prodato po nekoj tržišnoj vrijednosti, a akumuliranu ispravku bi ipak trebalo svesti na tačnu vrijednost. S druge strane korekcijom zadržanih zarada će se dati realniji prikaz o poslovanju predhodnih godina.
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#133 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by enx »

u svakom slučaju sve što uradite, zapisnički neka uradi (konstatuje) komisija za popis imovine, i odlukom organa upravljanja ispraviti, pa taman da je 10KM u pitanju
ella_ina
Posts: 64
Joined: 11/09/2007 11:59
Location: Sarajevo

#134 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by ella_ina »

hvala na odgovorima....samo jos jednu stvar da pojasnim...sto se tice prodaje...u trenutku prodaje iznos Am za to sredstvo je obracunat onako kako treba...ali s obzirom da mi imamo neki "cudan" program, obračun Am radimo na kraju godine za sva sredstva...da ne duzim...prihod i rashod kod prodaje su ok...greska je nastala u zadnjem knjizenju na kraju godine kada je na 540 otislo tih nekih 600,00 KM vise i na 024800 na potraznoj strani proknjizeno vise nego je na dugovnoj nakon te prodaje. Nadam se da sam jasna :) sta sam htjela da kazem....
znaci trosak je veci za 600,00 KM bio u 2010 g, a pripisano je i vise otpisane vrijednosti nego sto je trebalo....
trosak otisao u rashod, neosnovano povecan, smanjena neto dobit i odmah i porez....sve je meni jasno...ali jedino nezz kako to da ispravim :(

_________________________
I added cool smileys to this message... if you don't see them go to: http://s.exps.me
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#135 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

Meni je jasno o čemu pričaš. Mislim da si dobila prilično jasan odgovor, pri čemu će ispravka greške preko zadržanih zarada proizvesti kapitalni dobitak u poreznom bilansu za ovu godinu. Ako ti se nesviđa taj način ah promjeni obrasce i predaj novu poreznu prijavu za 2010. godinu. Zakon nalaže izmjenu poreznih prijava 15 dana od dana uočenja greške. Moje samo mišljenje da to nije potrebno jer se ne radi o značajnom iznosu i jer se vrlo fino da napraviti korekcija na 1.1.2011. godine.

Ako ti nije jasno šta sam htio reći evo i kako bi to trebalo izgledati računovodstveno:

1.1.2011: ispravka vrijednosti / zadržane zarade (dobit tekuće godine) - 600 KM.
ella_ina
Posts: 64
Joined: 11/09/2007 11:59
Location: Sarajevo

#136 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by ella_ina »

Riken, hvala puno na odgovoru....i vjerovatno cemo to tako i uraditi....hvala jos jednom :)
rebus
Posts: 165
Joined: 16/03/2005 07:39

#137 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by rebus »

Zna li ko kad je objavljena izmjena Pravilnika po kojoj se GIP obrazac i za 2011 dostavlja Poreznoj upravi?
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#138 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by enx »

Ja mislim da još nije ni objevljeno. Valjda je to bilo u prijedlogu izmjena, koje još nisu usvojene. :-)
convict
Posts: 2995
Joined: 10/02/2008 01:20

#139 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by convict »

graditelj wrote:Vodne i elementarne idu na neto, a za invalide na bruto, a sve po 0,5%
A šta je sa onim pravilom za veće firme, čini mi se 25% prosječne plate za svakog invalida koji je trebao biti zaposlen a nije. Sad ja trebam obračunati za trojicu, dakle 75%, ali u Zakonu ne piše neto ili bruto, a Pravilnika ili tumačenja nema. Meni nema logike da ide na bruto jer je to onda doprinos na doprinos?
rebus
Posts: 165
Joined: 16/03/2005 07:39

#140 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by rebus »

enx wrote:Ja mislim da još nije ni objevljeno. Valjda je to bilo u prijedlogu izmjena, koje još nisu usvojene. :-)
A, odakle onda u rokovima ovo:

http://www.pufbih.ba/ba/info/novosti/it ... 012-godini
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#141 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

convict wrote:
graditelj wrote:Vodne i elementarne idu na neto, a za invalide na bruto, a sve po 0,5%
A šta je sa onim pravilom za veće firme, čini mi se 25% prosječne plate za svakog invalida koji je trebao biti zaposlen a nije. Sad ja trebam obračunati za trojicu, dakle 75%, ali u Zakonu ne piše neto ili bruto, a Pravilnika ili tumačenja nema. Meni nema logike da ide na bruto jer je to onda doprinos na doprinos?
Zakon o osposobljavnju lica sa invaliditetom, ipak kaže:
Član 19.

Privredni i drugi pravni subjekti koji su osnovani u skladu sa zakonom, a ne podliježu obavezi zapošljavanja lica sa invaliditetom iz člana 18. ovog Zakona, mogu zapošljavati ta lica na odgovarajuće poslove u skladu sa ovim Zakonom i po tom osnovu ostvariti određene stimulanse i povlastice u skladu sa zakonom.
Pravni subjekti iz stava 1. ovog člana dužni su svakog mjeseca prilikom isplate plaća uplaćivati u Fond poseban novčani iznos u visini 0,5% od iznosa isplaćene mjesečne brutoplaće svih zaposlenih, izuzev ako zapošljavaju lica sa invaliditetom u skladu sa članom 18. stav 1. ovog Zakona.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#142 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

Inače opravdana je iz koncepcije zakonskih rješenja dilema da li firme sa više od 24 zaposlena treba da plaćaju doprinos na oba načina. Moje je mišljenje ipak da je ili ili.
abs
Posts: 128
Joined: 17/10/2010 10:31

#143 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by abs »

Zna li netko gdje se može naci upustvo za popunjavanje obrasca JS3400, nisam nigdje mogao naci,naime, zanima me u kolini gdje stoji uplaceni doprinosi da li se upisuje uplata i za decembarsku platu ciju su doprinosi uplaceni u januaru 2012g ili ne?
forumaš2011
Posts: 76
Joined: 10/11/2011 10:04

#144 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by forumaš2011 »

jasko__ wrote:
mamicala wrote:
graditelj wrote:Vodne i elementarne idu na neto, a za invalide na bruto, a sve po 0,5%
A od kad je počelo obračunavanje naknade za invalide?
Mislim, treba li za 2011.?
Navodno treba retroaktivno od marta 2010 kad je donesen zakon...ali se ceka uredba u kojoj bi sve bilo pojasnjeno..A ONA JOS NIJE DONESENA...zato ja ni ne placam...
Od jula 2011 godine je nastala obaveza plaćanja jer su tada ispunjeni svi uslovi, međutim Zakon je izašao u februaru 2010 godine ali pošto nisu bili ispunjeni uslovi nije niko obračunavao a ni plaćao, eh sad za period mart 2010 - juli 2011 nije ništa rečeno čeka se stav, a kazni još nema, ko voli nek čeka a ko ne nek se vrati obračuna i uplati
forumaš2011
Posts: 76
Joined: 10/11/2011 10:04

#145 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by forumaš2011 »

Ricken wrote:Inače opravdana je iz koncepcije zakonskih rješenja dilema da li firme sa više od 24 zaposlena treba da plaćaju doprinos na oba načina. Moje je mišljenje ipak da je ili ili.
za 2012 godinu
ako firma ima manje od 19 uposlenih plaća 0,5%, ako ima više od 19 uposlenih 25% na neto na svakog 19-tog uposlenog, zaokružuje se na manji broj
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#146 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by jasko__ »

Ima li radnik koji radi manje od mjesec dana,(tek se zaposlio i recimo radi od 15 u mjesecu do kraja mjeseca i primi za to naknadu od npr. 400 KM ), pravo na osnovni odbitak u iznosu od 300 KM na to primanje ili je porez 10% na ukupno primanje...
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#147 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

jasko__ wrote:Ima li radnik koji radi manje od mjesec dana,(tek se zaposlio i recimo radi od 15 u mjesecu do kraja mjeseca i primi za to naknadu od npr. 400 KM ), pravo na osnovni odbitak u iznosu od 300 KM na to primanje ili je porez 10% na ukupno primanje...
Pa đe si Jasko dugo te nije bilo. :D
Ima pod uslovom da ima poreznu karticu.

Inače u skaldu sa zakonom sve promjene koje pozitivno utoču na odbitak počinju od dana kada se promjene i dese i primjenjuju se za taj cijeli mjesec. Ukoliko su promjene negativne za uposlenika u pogledu promjene odbitka onda se primjenjuju od narednog mjeseca. Nevezano za tvoje pitanje :D
straus
Posts: 2
Joined: 23/04/2012 16:33

#148 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by straus »

Poslodavac mi je isplatio veću platu od ugovorene, višak isplaćenih sredstava hoće da odbije od sledeće plate da li mu je potrebna moja saglasnost.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#149 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

straus wrote:Poslodavac mi je isplatio veću platu od ugovorene, višak isplaćenih sredstava hoće da odbije od sledeće plate da li mu je potrebna moja saglasnost.
Prvo zašto misliš da je pitanje za računovođe, po mom mišljenju više je za pravnike.

Zakon o radu kaže slijedeće:
Zaštita plaće i naknade plaće
Član 73.
Poslodavac ne može, bez saglasnosti zaposlenika, svoje potraživanje prema njemu naplatiti uskraćivanjem isplate plaće ili nekog njenog dijela, odnosno uskraćivanjem isplate naknade plaće ili dijela naknade plaće.
Član 74.
Najviše polovica plaće ili naknade plaće zaposlenika može se prisilno obustaviti radi ispunjenja obaveze zakonskog izdržavanja, a za ostale obaveze može se prisilno obustaviti najviše jedna trećina plaće zaposlenika.


Nadam se da je od pomoći
tinam
Posts: 3
Joined: 24/04/2012 11:51

#150 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by tinam »

Pozdrav forumaši,
dobila sam prije par dana klijenta-špediciju za vođenje knjiga od 1.1. ove godine. Sada se susrećem sa nečim sa čim nisam ranije i ne znam šta da radim :(
Špedicija svojim klijentima-uvoznicima naplaćuje usluge, koje bi podijelila na dvije vrste: usluge koje nazivaju ''prolazne stavke'' (carina, pdv, veterinar, tržišni i sanitarni inspektor..) jer iste plaćaju odgovarajućim institucijama u ime i za račun uvoznika (UINO, veterinar, tržišna inspekcija...) i iste naplaćuje svojim kupcima-uvoznicima, ali bez RUC-a. Dakle zarade na ovim uslugama nema. Prethodni računovođa izlaznu fakturu ovakvih usluga nije računao u prihode niti je ulazila u PDV prijavu, također ni ulaznu fakturu u rashode. Drugi tip usluga su usluge posredovanja špeditera pri uvozu robe i isključivo izlazne fakture ovakvih usluga su priznavane u prihode i uvrštavane u PDV prijavu. Dobila sam bruto bilans sa 31.12.2011 na kojem vidim da je prethodni računovođa pravio obavezu za ulazne fakture prolaznih stavki, međutim nije mi jasno, ako nije priznavan rashod, kao niti prihod za te vrste usluga, na koji način trebam knjižiti ulaz i izlaz, ako ne kao rashod i prihod?? Ima li neko da je radio sa špedicijom i da je upoznat sa ovim? Pokušala sam stupiti u kontakt sa prethodnim računovođom, ali nije spreman pomoći.
Unaprijed vam se zahvaljujem.
Post Reply