STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

quasar

#151 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by quasar »

bezbeli da placam, samo racunica mi kaze da je bila 12 feninga a sad je 16. pa ne znam otkud 50%
Corto Maltese

#152 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by Corto Maltese »

motorola01 wrote:
Corto Maltese wrote:
quasar wrote:Dobro, kad ti kazes, a daj nam samo tu racunicu da vidimo.
Ako plaćaš struju, dobio si račun, pa možeš sam izračunati. Ukoliko neko drugi plaća struju za tebe... jebi ga, onda smo malo neravnopravni u ovoj raspravi :zoka:
Imas negdje na ovoj temi racunicu,pa vidi koliko je poskupila.A da je neko ne ravnopravan u ovoj raspravi,to je sigurno...
Ma ne treba mi ničija računica. Dobio sam račun EP BiH, pismen sam, mogu sam uporediti sa računom za prethodni mjesec, sa prošlogodišnjim za isti mjesec, sve matematike su mi dostupne. Ali koju god matematiku upotrijebim, uvijek mi rezultat bude bliži realnosti nego onaj koji je Elvedin "znači" Grabovica, ponudio prije 2 mjeseca u "60 Minuta"
quasar

#153 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by quasar »

Pa koliko je znaci poskupilo?
Corto Maltese

#154 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by Corto Maltese »

quasar wrote:bezbeli da placam, samo racunica mi kaze da je bila 12 feninga a sad je 16. pa ne znam otkud 50%
Nisam ja rekao da je 50%. Pretpostavljam da je to uradio neki ljubitelj EP BiH na TV KS, što je odličan spin, jer se sad se može na ta (samo) četiri feninga gledati kao na pobjedu. Od povećanja od 12% (što je bila teorija branitelja lika i djela na nekoj od prethodnih stranica) napokon smo stigli do stvarnog povećanja od 33%. Marketinški sjajno odrađeno. Isprepadaj narod sa 50%, pa će 33% primiti sa olakšanjem. Da ne moram plaćati tih 33% razlike, priča bi mi se pravo dopala.
Last edited by Corto Maltese on 17/08/2011 22:18, edited 2 times in total.
quasar

#155 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by quasar »

Corto Maltese wrote:
quasar wrote:bezbeli da placam, samo racunica mi kaze da je bila 12 feninga a sad je 16. pa ne znam otkud 50%
Nisam ja rekao da je 50%. Pretpostavljam da je to uradio neki ljubitelj EP BiH na TV KS, što je odličan spin, jer se sad se može na ta (samo) četiri feninga gledati kao na pobjedu. Od povećanja od 12% (što je bila teorija branitelja lika i djela na nekoj od prethodnih stranica) napokon smo stigli do stvarnog povećanja od 33%. Marketinški sjajno odrađeno. Isprepadaj narod sa 50%, pa će 33% primiti sa olakšanjem. Da ne moram plaćati tih 33% razlike, priča bi mi se pravo dopala.
A kad dodje Oktobar, hoce li i onda biti 33%? U vrijeme kad se pocnu paliti TA peci? Nece, nego ce tada biti 3%.
Dajte da budemo posteni.
Corto Maltese

#156 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by Corto Maltese »

quasar wrote: A kad dodje Oktobar, hoce li i onda biti 33%? U vrijeme kad se pocnu paliti TA peci? Nece, nego ce tada biti 3%.
Dajte da budemo posteni.
Ne, kada dođe oktobar biće ovo:
atko wrote: Postoje tri vrste lazi

1. laz
2. prokleta laz
3. statistika

dakle

ako jednom nogom stojis na -80 a drugm na +100 statisticki geldano ti si na ugodnoj temperaturi ...

... matematika nije religija ali nije ni stvarni zivot ... sacekaj dok poskupljenje struje izazove sva ostala poskupljenja pa cemo vidjeti koliko ce realno vise maraka jedan penzioner morati da izdvoji za svoje i nako vec zivotarenje ;)

Poenta je da vlada ovim poskupljenjme presipa iz supljeg u prazno ... stvarajuci jedan vrlo zajeban bumerang
motorola01

#157 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by motorola01 »

Corto Maltese wrote:
A sta je sa zimskom tarifom???Kolika je nekad bila,a kolika ce biti sad???KAd to saznas,ostalo ce ti se samo ka`sti..
motorola01

#158 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by motorola01 »

Nemoj sad mijenjati temu...Tema je poskupljenje i visina poslupljenja.A to sto ti spominjes,kad se nije desilo sada,sto bi se desilo u oktobru,novembru,decembru itd???
Corto Maltese

#159 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by Corto Maltese »

motorola01 wrote:Nemoj sad mijenjati temu...Tema je poskupljenje i visina poslupljenja.A to sto ti spominjes,kad se nije desilo sada,sto bi se desilo u oktobru,novembru,decembru itd???
OK, u tom slučaju je priča završena. Poskupljenje, ovdje i sada iznosi 33%, i to je to. A u oktobru ćemo provjeriti utjecaj povećanja cijena energije na druge cijene, pa ćemo o bumerangu koji je Atko spomenuo. A u novembru ili decembru ćemo saznati da li je EP spremila novi zahtjev za povećanje, koji će joj biti neophodan zbog usklađivanja cijena struje sa porastom troškova života, proizvodnje... čega sve ne.
Postoje ekonomske teorije koje zagovaraju da se sva poreska davanja riješe kroz oporezivanje energije, jer od toga sve kreće. Ne postoji mogućnost da povećanje cijene najvažnijeg energenta od 33% ne izazove domino efekat. Domino efektu je, u ovom slučaju, potrebno oko tri mjeseca da zatvori krug. Dakle, uđi u prvu prodavnicu, popiši cijene hljeba, mlijeka, ulja... pa se čujemo u oktobru. Sa novom temom. I starim razlozima.
Last edited by Corto Maltese on 17/08/2011 22:42, edited 1 time in total.
motorola01

#160 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by motorola01 »

Corto Maltese wrote:
motorola01 wrote:Nemoj sad mijenjati temu...Tema je poskupljenje i visina poslupljenja.A to sto ti spominjes,kad se nije desilo sada,sto bi se desilo u oktobru,novembru,decembru itd???
OK, u tom slučaju je priča završena. Poskupljenje, ovdje i sada iznosi 33%, i to je to. A u oktobru ćemo provjeriti utjecaj povećanja cijena energije na druge cijene, pa ćemo o bumerangu koji je Atko spomenuo. A u novembru ili decembru ćemo saznati da li je EP spremila novi zahtjev za povećanje, koji će joj biti neophodan zbog usklađivanja cijena struje sa porastom troškova života, proizvodnje... čega sve ne.
Postoje ekonomske teorije koje zagovaraju da se sva poreska davanja riješe kroz oporezivanje energije, jer od toga sve kreće. Ne postoji mogućnost da povećanje cijene najvažnijeg energenta od 33% ne izazove domino efekat. Domino efektu je, u ovom slučaju, potrebno oko tri mjeseca da zatvori krug. Dakle, uđi u prvu prodavnicu, popiši cijene hljeba, mlijeka, ulja... pa se čujemo u oktobru.
Trenutno je 33 posto,za koji mjesec ce biti ista kao i prosle zime..Jedini "fol" u svemu ovome je sto EP nije sacekala zimu,pa odredila ovu cijenu za ubuduce,a ne ovako da poslije zime i onih cijena,fakticki je zadrzala tu cijenu.I tako "uhvatila" par mjeseci...A da su spremili poskupljenje,to me ne bi ni cudilo s obzirom ko sad jase u FBIH...Sve se vidi iz posljednjih desavanja u vlasti,odnosno raspodjeli fotelja,kako i kome...Dok su oni na vlasti,vjerujem da ce biti jos jedno poskupljenje el.energije...

A sto se tice ostalih cijena,opet se moze vratiti na pricu o tome ko trenutno jase FBIH-a...Oni da hoce mogu regulisati cijenu osnovnih namirnica,kao i recimo goriva.Ali sto bi,kad ovako imaju veci priliv prihoda,a samim tim i vece plate i dodatke na plate.A narod ko hebe...Sebe su osigurali u naredne 4 godine..Za te cetiri godine ce sebi kupiti minimalno po jedan stan,mocno novo auto i obezbijediti finu ustedjevinu za buducnost.Nakon te cetiri godine,ako i ne prodju dalje,opet su sigurni koliko toliko jer ce opet odredjeno vrijeme imati iste plate,kao sto ce imati ogromne penzije kad odu u penziju.Boli njih rac.u....
open the pendzer

#161 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by open the pendzer »

Prosli racun bio 50,33 km

Novi racun (nesto manja potrosnja kilovata nego prosli mjesec) ravno 70 km i nesto "feningova"

15% :bih:

Sad kad je federalni premijer imenovao rodjenog burazera za direktora autocesti federacije, nakon sto je Zlaja kumu imenovao glavnom tuziteljicom tuziteljstva BiH, brze cemo i u Evropu :bih:

Jebote, ovi su gori i od nacionalistickih partija... Drzava za veliku nuzdu
Corto Maltese

#162 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by Corto Maltese »

Corto Maltese wrote:
Postoje ekonomske teorije koje zagovaraju da se sva poreska davanja riješe kroz oporezivanje energije, jer od toga sve kreće. Ne postoji mogućnost da povećanje cijene najvažnijeg energenta od 33% ne izazove domino efekat. Domino efektu je, u ovom slučaju, potrebno oko tri mjeseca da zatvori krug. Dakle, uđi u prvu prodavnicu, popiši cijene hljeba, mlijeka, ulja... pa se čujemo u oktobru. Sa novom temom. I starim razlozima.

...I dođe oktobar:
ADNAN KRESO, V.D. 'BH. GAS-a': Plin u FBiH poskupljuje za 14,5 posto
Srijeda | 19.10.2011.

Bivša uprava uputila je Vladi FBiH zahtjev za povećanje cijene gasa za 14,5 posto. Ta odluka treba se donijeti u četvrtak na sjednici Vlade FBiH.
malaplavooka

#163 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by malaplavooka »

motorola01 wrote:
Corto Maltese wrote:
A sta je sa zimskom tarifom???Kolika je nekad bila,a kolika ce biti sad???KAd to saznas,ostalo ce ti se samo ka`sti..

Jojjjj čime se vi zamarate :oops: :oops: Računica prosta ko pasulj, mada je nepotrebna, Struja poskupila-činjenica. A za koliko? E pa to je individualno u tom i jeste fol.Jedno je kako nam to ekonomisti iz EP-a plasiraju i zamažu oči kao i uvijek, nešto sasvim drugo je činjenično stanje.Papir i olovku i koga zanima nek računa!
Ja sada računala za svoje domaćinstvo. Ako uzmemo kao početnu stavku prosječnu potrošnju za mjesec dana i k tome dodamo tih famoznih 12% , poskupljenje struje je neznatno.E to je taj marketing!
A sad fino zabilježite svoju potrošnju za mjesec, pa kad dobijete račun najjednostavnije je uporediti ga sa nekim računom kojije u proteklom preiodu imao bar približnu potrošnju, pa ćete da se opalite po čelu! Kakvih crnih 12%???????
Najmanje 35%.Pokušajte pa ćete da vidite!

Da vas ne bih na sabahu zabrinjavala neću ni spominjati zimsku tarifu,jer tu je tek javašluk...Bolje da šutim :lol:

Ugodan dan želim!
motorola01

#164 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by motorola01 »

Hajd nam malo o zimskoj tarifi pricaj.Sta se sa njom desilo :-) ?Onoliki post i nista nije novo receno......
motorola01

#165 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by motorola01 »

micki125 wrote:
motorola01 wrote:Hajd nam malo o zimskoj tarifi pricaj.Sta se sa njom desilo :-) ?Onoliki post i nista nije novo receno......
pa nije ništa, samo je postala još i ljetna + mala korekcija cijene+mala korekcija pretplate :D
Mislis ljetna je postala zimska tarifa i to je to+mala korekcija placanja sata ..To je sve davno utvrdjeno.Ovo izgleda kako ljudima dolazi do mozga,tako se javljaju na ovu temu :D .
A volio bih da nam plavooka isprica tu bajku o zimskoj tarifi i sta se sa njom desilo u odnosu na prosle godine...
malaplavooka

#166 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by malaplavooka »

motorola01 wrote:Hajd nam malo o zimskoj tarifi pricaj.Sta se sa njom desilo :-) ?Onoliki post i nista nije novo receno......
Ako ti post smeta a ti ne čitaj. Htjela sam vam samo reći da je priča bez veze, papir i olovku pa računaj, poskupljenje je individualno!
Zavatoni

#167 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by Zavatoni »

Poskupljenje je individualno, kao što je i potrošnja individualna.

Pogledajte šta radi EU po pitanje el.energije. Pogledajte trendove i strategije. U narednim godinama će se ljudi i kod nas morati navikavati da planiraju potrošnju energije. Naravno, kome se ne da, uvijek će biti flat paketa po posebnim cijenama.
Zavatoni

#168 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by Zavatoni »

micki125 wrote:
Zavatoni wrote:Poskupljenje je individualno, kao što je i potrošnja individualna.

Pogledajte šta radi EU po pitanje el.energije. Pogledajte trendove i strategije. U narednim godinama će se ljudi i kod nas morati navikavati da planiraju potrošnju energije. Naravno, kome se ne da, uvijek će biti flat paketa po posebnim cijenama.
kako stvari stoje mi ćemo morati planirati da prestanemo jesti
Ja samo kažem da će se kupovina struje morati planirati kao što se planira kupovina mlijeka... Pa me vi osuđujte koliko god hoćete.
Corto Maltese

#169 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by Corto Maltese »

Zavatoni wrote: Ja samo kažem da će se kupovina struje morati planirati kao što se planira kupovina mlijeka... Pa me vi osuđujte koliko god hoćete.
Nije to neka novost. Kupnja struje se planira otkad znam za sebe. Gomile mašina za pranje veša, šporeta se pale tačno one minute kada sat prebaci sa skupe na jeftinu tarifu.
Zavatoni

#170 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by Zavatoni »

Corto Maltese wrote:
Zavatoni wrote: Ja samo kažem da će se kupovina struje morati planirati kao što se planira kupovina mlijeka... Pa me vi osuđujte koliko god hoćete.
Nije to neka novost. Kupnja struje se planira otkad znam za sebe. Gomile mašina za pranje veša, šporeta se pale tačno one minute kada sat prebaci sa skupe na jeftinu tarifu.
Tačno, ali sad zamisli dinamički sistem u kojem te snabdijevač na fazon e-kupona ujutro obavještava da u periodu 18.00-21.00 ima struju od 2 pf/kWh... A onda ti telefonom kupiš jedno 100 kWh da bi upalio nekog jačeg potrošača...
Post Reply