Poskupila struja...

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#26 Re: Poskupila struja...

Post by LieToMe »

jazzer wrote:
LieToMe wrote:nista... znaci stedit cemo struju... malo romatike u kuci/stanu, popaliti koju svijecu, umjesto tv-a vise sexa :D iz moje perspektive nije sve bas tako crno :lol:
Ja imam ruzan obicaj da se okupam poslije sexa tako da ni tu nemam neke ustede :) .
eee ali je usteda ako se kupate skupa a ne odvojeno :lol: i ustedio si vec na svjetlu i tv-u, da nekazem i kompjuteru pa si mozes priustiti tusiranje :lol:
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#27 Re: Poskupila struja...

Post by nellington »

Onog dana kad su se ujedinili sa rudnicima znalo se šta se sprema - već se tad znalo da cijena struje mora otići brdu da se nahrani levijatan. Znači poskupila, znači Valter nije uzalud poginuo pored znači elektro-centrale.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#28 Re: Poskupila struja...

Post by atko »

pokusaj vlade da elektro shokom ozivi ovo sveukupno mrtvilo :D

znaci :x
User avatar
yugi
Posts: 660
Joined: 09/02/2008 19:54
Location: Bosna I Hercegovina

#29 Re: Poskupila struja...

Post by yugi »

Država za čovjeka :oops: Za novog čovjeka nove cijene :oops:
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#30 Re: Poskupila struja...

Post by jedna tamo »

fakat crnjak pogotovo penzionerima
showman
Posts: 116
Joined: 26/04/2011 15:37

#31 Re: Poskupila struja...

Post by showman »

SDP je sebi zabio neviđen autogol. Kakva glupost, raja će ih pamtiti po tome i dobiće mog đoleta naredne izbore.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#32 Re: Poskupila struja...

Post by talić »

showman wrote:SDP je sebi zabio neviđen autogol. Kakva glupost, raja će ih pamtiti po tome i dobiće mog đoleta naredne izbore.
dobro bi bilo da narod ima tako dobro pamćenje, da je tako ne bi nas isti ljudi i stranke uveli i izveli iz rata pa onda još 20 godina mučenja i iscrpljivanja. Narod je za šišanje svuda i u svako vrijeme.
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#33 Re: Poskupila struja...

Post by LeonardoAC »

yugi wrote:Država za čovjeka Za novog čovjeka nove cijene
:lol:
neki
Posts: 6684
Joined: 17/02/2005 07:57

#34 Re: Poskupila struja...

Post by neki »

Prvi i najveci uzrok ovog poskupljenja je proslogodisnje pripajanje nelikvidnih rudnika elektroprivredi i formiranje tzv 'koncerna'. To je uradila SBiH ne bi li na taj nacin pred izbore dobila glasove nekih 12 000 rudara, mada su znali vec tada da ce to neminovno dovesti do povecanja cijena struje.
User avatar
al_akhisari
Posts: 1887
Joined: 25/07/2008 10:28

#35 Re: Poskupila struja...

Post by al_akhisari »

...stvaranje koncerna, u koji je ep usla, moralo je dovesti do odredjenih pomjeranja i potresa u ep; nazalost, jedna od posljedica ovog cina, bit ce poskupljenje el. energije, sto je zaista pogresan potez i jos jedan udar, na ionako opterecene budzete; licno mislim da je bilo i drugih nacina da se izbjegne ovakav cin; pitam se sta je s placama i primanjima, sistematizacijom radnih mjesta i organizacijom u samoj ep; pitam se da li je i koliko mogucnosti bilo u okviru same ep da se na sto je moguce bezbolniji nacin prevazidje spajanje; place u ep su :? podsjecam, ep je JAVNO preduzece
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#36 Re: Poskupila struja...

Post by motorola01 »

al_akhisari wrote:...stvaranje koncerna, u koji je ep usla, moralo je dovesti do odredjenih pomjeranja i potresa u ep; nazalost, jedna od posljedica ovog cina, bit ce poskupljenje el. energije, sto je zaista pogresan potez i jos jedan udar, na ionako opterecene budzete; licno mislim da je bilo i drugih nacina da se izbjegne ovakav cin; pitam se sta je s placama i primanjima, sistematizacijom radnih mjesta i organizacijom u samoj ep; pitam se da li je i koliko mogucnosti bilo u okviru same ep da se na sto je moguce bezbolniji nacin prevazidje spajanje; place u ep su :? podsjecam, ep je JAVNO preduzece
Stvaranjem koncerna heco i kompanija su ubile EP...To je bilo kupovanje glasova neke mizerne sume rudara,ali to je najmanje bitno.Bitni su u svemu tome njihovi lopovluci i glumljenje na tv-u,kao oni su nesto uradili sto i Tito nije uspio,a to je to objedinjavanje EP-a i rudnika :-) ..I tim objedinjavanjem ce unistiti EP.NAravno njima(heco and company) nije bilo ni na pameti da ispostuju ugovor.Kad su vidjeli da su u velikoj dubiozi,onda hajmo poskupiti struju za 47 posto u postizborno vrijeme,znajuci da su izgubili na izborima.
U to dolazi sdp na vlast i naravno gledaju da ugode narodu,jer jbg ipak su tek dosli na vlast ine mogu ODMAH po dzepu naroda,nego hajmo smanjiti povecanje na 15% sto realno gledajuci i nije puno,a kada se pogleda cijena KWh u regionu i dalje nam je struja dobro jeftinija(i sa ovim poskupljenjem)nego u drugim zemljama.Zakljuceno sa ovim,ocekujte opet poskupljenje struje u narednih godinu ili dvije za nekih 15-20 posto,samo dok se malo smiri ova situacija.
MAloprije gledam premijera Niksica na 60 minuta i taj covjek je komedija ziva.Kakve on gluposti valja :-) .Kaze EP ima veliki gubitak i treba ga sanirati.Kako ce ga sanirati,kaze jedna od mjera je i ovo poskupljenje,kao i korigovanje plata zaposlenika EP...Poskupljenje je uradio,ali smanjenje plata nece uraditi jer to ne smije uraditi niti moze.Bakir jedva preko usana prevali sljedece pitanje:da li ce menadzment EP krivicno odgovarati zanastali gubitak,on kaze da se nada,ali da nece ON nikoga goniti,ali ce smanjiti place radnika :roll: :lol: .Covjek je komedija ziva.Pa nisu radnici izgubili pare,nego heco i njegova klika u mendzmentu i umjesto da njega krivicno goni,on minus zeli vratiti iz dzepova naroda i uposlenika EP..Covjek je ubica godine..Jesu nam vala pravog premijera postavili,nema sta...

Zaboravio sam napisati da sad ovi debili iz sdp-a zele ispostovati ugovor koji su potpisali heco i kompanija izmedju rudnika i EP,tako da ce EP totalno baciti na koljena(nekih 200 miliona KM)..MA ubice zive...
Last edited by motorola01 on 27/06/2011 21:47, edited 1 time in total.
User avatar
yugi
Posts: 660
Joined: 09/02/2008 19:54
Location: Bosna I Hercegovina

#37 Re: Poskupila struja...

Post by yugi »

Naravno da je bilo i drugih rješenja ali zašto se mučiti najlakše je ošišati nas glupake :-) Najveći problem tek predstoji jer gotovo da nema privredne djelatnosti u kojoj električna energija ne predstavlja značajan input i logično je da će sada uslijediti lančana poskupljenja!I o kom to mi onda novom konceptu vlasti govorimo!U nedogled će se ovi novi na vlasti vaditi na priču o tome kako su zatekli haos(btw taj haos su im ostavili isti oni sa kojima upravo danas dijele tu vlast) a mi priglupe ovčice ponovo ćemo popušiti tu priču i platiti iz svojih džepova evidentnu nesposobnost aktuelne vlasti!
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#38 Re: Poskupila struja...

Post by plain vanilla »

A je li istina da cemo neki broj kilovata moci koristiti po staroj cijeni, a ono preko placati po novoj?
i ako jeste, kako to ide?
User avatar
open the pendzer
Posts: 144
Joined: 23/04/2011 16:13

#39 Re: Poskupila struja...

Post by open the pendzer »

Vratio se Valter, ebo nam je mater.

Svaka cast, odlicne poteze vuce nova vlast, cekamo sljedece :bih:

Mozda... povecaju plate i penzije za 15%? :D
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#40 Re: Poskupila struja...

Post by Wind »

ja nista ne nadjoh o tome...samo da ukidaju ljetno/zimsku tarifu....

znaci... :D sada ce racun od 50KM biti preko 60KM....uh
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#41 Re: Poskupila struja...

Post by motorola01 »

yugi wrote:Naravno da je bilo i drugih rješenja ali zašto se mučiti najlakše je ošišati nas glupake :-) Najveći problem tek predstoji jer gotovo da nema privredne djelatnosti u kojoj električna energija ne predstavlja značajan input i logično je da će sada uslijediti lančana poskupljenja!I o kom to mi onda novom konceptu vlasti govorimo!U nedogled će se ovi novi na vlasti vaditi na priču o tome kako su zatekli haos(btw taj haos su im ostavili isti oni sa kojima upravo danas dijele tu vlast) a mi priglupe ovčice ponovo ćemo popušiti tu priču i platiti iz svojih džepova evidentnu nesposobnost aktuelne vlasti!
Nije problem ni platiti to,ali zato hocu da vidim Jerlagica,Hecu i ostale koji su provodili tu politiku i stvorili gubitak u zatvoru iz resetaka.Samo to da vidim.Da vidim da ima pravne drzave.NAjgore je to sto ce se ovi iz sdp-a busati u proljece naredne godine kako su od EP stvorili profitabilnu kompaniju,a ustvari taj dobitak ce se stvoriti poskupljenjem struje.
To se moze vrlo lako i izracunati,jer EP godisnje ima prihode u visini od 900 miliona.Sa ovim povecanjem od 15 posto,oni ce imati dodatnih 140 miliona dobiti i posto su kako kazu u polugodisnjem(2011) gubitku od nekih 20-40 miliona(ne znaju ni oni,nego stimaju cifre kako njima odgovara),na kraju ove godine bi trebali biti u dobitku od 100 miliona.Eh sad,ako priznaju ovo sve,busat ce se sa tolikim dobitkom koji su kao ono oni sve stvorili :-) ,ali ja zivot dajem da nece sve "priznati",nego ce i oni do kraja godine stvoriti dobar "gubitak",pa ce dobit koju ce prikazati za ovu godinu vjerovatno biti mizerna od nekih15-20 miliona,a onih 80 miliona ce se naravno negdje izgubiti.

Najgore u svemu tome,da je i ona lopovska klapa(heco i kompanija)radila normalno,EP bi imala ogromnu dobit,a ovi novi(sdp) ako budu radili posteno,kako se busaju u prsa da rade i sa ovim povecanjem,oni mogu svake naredne godine imati cistu dobit od najmanje 200 miliona.I to mogu bez ikakvih problema i majmunisanja.Ali naravno nece,jer ce i oni krasti i uviejk ce se vrtiti na bare-bare prihoda i rashoda....
I sta se moze zakljuciti iz svega ovoga?Jedino to da ako ko ima love,neka kupuje dionice EP-a :D ,jer uz samo malo postenja ljudi koji vode EP,moze se stvoriti ogromna dobit te kompanije i to nam je zlatna koka,kao sto je BHT.
User avatar
open the pendzer
Posts: 144
Joined: 23/04/2011 16:13

#42 Re: Poskupila struja...

Post by open the pendzer »

Wind wrote:ja nista ne nadjoh o tome...samo da ukidaju ljetno/zimsku tarifu....

znaci... :D sada ce racun od 50KM biti preko 60KM....uh
Pa... ako 5 moze biti trecina od 17, onda i 15% na 50 km moze biti i 20 km :bih:
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#43 Re: Poskupila struja...

Post by motorola01 »

Wind wrote:ja nista ne nadjoh o tome...samo da ukidaju ljetno/zimsku tarifu....

znaci... :D sada ce racun od 50KM biti preko 60KM....uh
Sta si imao iz matematike :D
Silent.Hunter
Posts: 483
Joined: 14/05/2011 10:12
Location: Shitville

#44 Re: Poskupila struja...

Post by Silent.Hunter »

Znači struja je poskupila
Znači imamo struje za izvoz,znači skuplje nam je
znači j*bo ovaku državu
saim_adka
Posts: 847
Joined: 21/06/2005 08:25

#45 Re: Poskupila struja...

Post by saim_adka »

.
Last edited by saim_adka on 20/01/2017 21:18, edited 1 time in total.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#46 Re: Poskupila struja...

Post by zelenashica »

motorola01 wrote:
Wind wrote:ja nista ne nadjoh o tome...samo da ukidaju ljetno/zimsku tarifu....

znaci... :D sada ce racun od 50KM biti preko 60KM....uh
Sta si imao iz matematike :D
Matematika mu hamah nije dobra strana...helem poskupila je kažu oko 15%,samo nisu rekli da je to 15% poskupljenje na staru cijenu zimske tarife...
Da malo probam pojasniti kako ja to razumjeH.....kw/h je po zimskoj tarifi iznosio oko 12kf,a po ovoj ljetnoj(koja je na snazi od aprila)oko9kf...helem,može se reći da je na staru cijenu,zimske tafrife poskupila oko15% ili na ljetnu,trenutnu tarifu oko 50% :-) .
OSTAJE PITANJE KO POSKUPLJUNJE IZVRŠAVA NA CIJENU KOJA NIJE NA SNAZI? :-)

Da mu malo uprostim njegovu računicu ako mu je posljednji račun iznosio oko 50KM,....

Znači 600kw/h x0.09KM=54KM (je bio obračun po ljetnoj tarifi)
Sada cijena kw/h oko 14Kf X600=84KM..Znači biti će mu račun preko 60KM,....Ali puno je preciznije reći ,preko 80KM :-)
Helem struja na trenutnu cijenu nije poskupila 15% nego više oko 50%...a meščini da su oni tražili povećanje cijena za 44%,ali im RAK dade i više :roll:

Neka me neko ispravi ako griješim,...ali po mojoj računici je struja ljeti skuplja za 50% a zimi za 15%....
jedna tamo wrote:fakat crnjak pogotovo penzionerima
Iskreno i penzionera i kuknjave mi je na vrh glave...prosječna penzija je 30OKM,...obični ide taj novac na 1 ili 2 osobe,..šta je sa porodicama koje 400KM raspoređuju na 4 člana..... :roll:
penzioneri 150KM po članu
radnička porodica 100KM po članu :skoljka:
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#47 Re: Poskupila struja...

Post by motorola01 »

Slaba ti racunica i previse komplikujes :D

Kako su rekli,cijena struje je od 01.07. visa za 15 posto na trenutno cijenu,a to je ova ljetna.I jos su rekli da ce to biti ta cijena za cijelu godinu.Zanci nece vise biti ljetne i zimske tarife,nego ce biti ova sad cijena(ljetna+15 posto).

Zato ocekuj novo poskupljenje za godinu ili dvije za jos 15-20 posto...

Edit:evo na ovom linku http://www.ferk.ba/_ba/ ima sve.Tacnije nema nista :D .Nesto mute i na kraju bi se vrlo lako moglo ispostaviti da je struja poskupila mnogo vise nego 15,77 posto,jer na ovom linku navode da je prosjecna cijena KWh u domacinstvu 14,nesto pf,sto kad se pogleda ljetna tarifa NIJE TACNO...Izgleda sa su oni izracunali prosjek cijena i ljetnje i zimske tarife i na to udarili ovih 15,77 posto,tako da je poskupljenje na LJETNU CIJENU STRUJE(trenutnu) mnogo mnogo vece od tih 15 posto....A to cemo saznati tek kad EP izadje u javnost sa konacnom cijenom KWh...
Last edited by motorola01 on 27/06/2011 22:37, edited 1 time in total.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#48 Re: Poskupila struja...

Post by zelenashica »

motorola01 wrote:Slaba ti racunica i previse komplikujes :D

Kako su rekli,cijena struje je od 01.07. visa za 15 posto na trenutno cijenu,a to je ova ljetna.I jos su rekli da ce to biti ta cijena za cijelu godinu.Zanci nece vise biti ljetne i zimske tarife,nego ce biti ova sad cijena(ljetna+15 posto).

Zato ocekuj novo poskupljenje za godinu ili dvije za jos 15-20 posto...
Slaba je tebi računica....kazu kw/h po novoj cijeni je 14kf....po staroj(ljetnoj)je 9kf a po staroj zimskoj je bio 12kf....de sad fino izracunaj procentualne razliku :-)

Da ti malo pomognem,recimo radi se o potrošnji od 100kw/h...pogledaj malo račune... :roll:

9kfx100kw/h=9KM -LJETNJA TRENUTNA CIJENA

12kfx100=12KM-ZIMSKA CIJENA
14kfx100kw/=14KM-NOVA CIJENA

Helem nije meni ovo 15%,ovo je nešto puno bliže 50% :-) :-) :-) :-) :-)
User avatar
open the pendzer
Posts: 144
Joined: 23/04/2011 16:13

#49 Re: Poskupila struja...

Post by open the pendzer »

motorola01 wrote:Slaba ti racunica i previse komplikujes :D

Kako su rekli,cijena struje je od 01.07. visa za 15 posto na trenutno cijenu,a to je ova ljetna.I jos su rekli da ce to biti ta cijena za cijelu godinu.Zanci nece vise biti ljetne i zimske tarife,nego ce biti ova sad cijena(ljetna+15 posto).

Zato ocekuj novo poskupljenje za godinu ili dvije za jos 15-20 posto...
Ako je ovo istina onda je to i... pojeftinjenje.

Jer, zimi je struja skuplja prilicno, mislim zimska tarifa.

A ja cisto sumnjam da su oni ukinuli zimsku tarifu, odnosno za zimu predviedjeli ljetnu tarifu plus 15%

Daj neka neko napise cijene ljetne i zimske tarife, na brzaka, da izracunamo.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#50 Re: Poskupila struja...

Post by zelenashica »

open the pendzer wrote:
motorola01 wrote:Slaba ti racunica i previse komplikujes :D

Kako su rekli,cijena struje je od 01.07. visa za 15 posto na trenutno cijenu,a to je ova ljetna.I jos su rekli da ce to biti ta cijena za cijelu godinu.Zanci nece vise biti ljetne i zimske tarife,nego ce biti ova sad cijena(ljetna+15 posto).

Zato ocekuj novo poskupljenje za godinu ili dvije za jos 15-20 posto...
Ako je ovo istina onda je to i... pojeftinjenje.

Jer, zimi je struja skuplja prilicno, mislim zimska tarifa.

A ja cisto sumnjam da su oni ukinuli zimsku tarifu, odnosno za zimu predviedjeli ljetnu tarifu plus 15%

Daj neka neko napise cijene ljetne i zimske tarife, na brzaka, da izracunamo.
Imas cijene u postu iznad....
Post Reply