Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

Post Reply
BIONA

#126 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by BIONA » 16/05/2011 19:43

to je bas dodavanje soli na ranu, znaci kako oni mogu a ti ne ?

ladyada

#127 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by ladyada » 16/05/2011 19:43

JThomas wrote:a da okrene priču na vrijeme, onda ne bi valjao zato što ne suosjeća s tobom, kreten jedan :D
zavisi od koga dodju ovi komentari ........ako znas osobu dugo i ovako ti kaze ...........netreba vise komentarisati ......

JThomas

#128 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by JThomas » 16/05/2011 19:46

to je kako gledaš na stvar. možda to znači da ima poslova, da je u privredi očepilo i da ćeš se i ti brže zaposliti? :D

debela

#129 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by debela » 16/05/2011 20:12

JThomas wrote:pa makar se za kafu od marku može uvijek skuckati.
ovo je vazno istaknuti. mnogi ne mogu ni tu marku skuckati ali ko to nije dozivio nece ni razumjeti. tu se stvara jaz i dolazi do udaljavanja medju ljudima, prekidaju se druzenja i kontakti. mnoge ljude je sramota siromastva i bijede koja ih je zadesila. upadnes tako u crnu rupu i ne vidis izlaz. preispitujes sve i svasta, teske stvari padaju na pamet, svega ima. znaju ovi koji su sad u takvim govnima o cemu pricam. kome je tad do druzenja kad zivot prolazi pored tebe, a ti zapeo, dumas hoces li sutra imati sta za jesti. ovi drugi ne kontaju, a i kako ce. oni siti, a ti gladan.

ne dajte se ljudi. crno je, jebeno je, ne znam hoce li biti bolje ali probajte ostati u pameti.

Cholina_Lokica

#130 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by Cholina_Lokica » 16/05/2011 20:16

debela ne pretjeruje, ako imaju za interneta imaju i sta jesti D:

JThomas

#131 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by JThomas » 16/05/2011 20:29

debela wrote:
JThomas wrote:pa makar se za kafu od marku može uvijek skuckati.
ovo je vazno istaknuti. mnogi ne mogu ni tu marku skuckati ali ko to nije dozivio nece ni razumjeti. tu se stvara jaz i dolazi do udaljavanja medju ljudima, prekidaju se druzenja i kontakti. mnoge ljude je sramota siromastva i bijede koja ih je zadesila. upadnes tako u crnu rupu i ne vidis izlaz. preispitujes sve i svasta, teske stvari padaju na pamet, svega ima. znaju ovi koji su sad u takvim govnima o cemu pricam. kome je tad do druzenja kad zivot prolazi pored tebe, a ti zapeo, dumas hoces li sutra imati sta za jesti. ovi drugi ne kontaju, a i kako ce. oni siti, a ti gladan.

ne dajte se ljudi. crno je, jebeno je, ne znam hoce li biti bolje ali probajte ostati u pameti.
ja znam dobro da ima onih koji nemaju ni tu jednu marku. al' oni su konkretno pričali o likovima kojima je ispod dostojanstva da se druže sa njima nezaposlenim, ili koji zivkaju stalno kad se ima, a nikad kad se nema.

ako smo stvarno raja, onaj koji ima će halaliti tu jednu marku. ili ćemo makar sjesti na klupu u parku i proljudovati. siromašni ljudi često imaju i više pravih prijatelja nego dobrostojeći. kad imaš para, to zna zavarati, pa miješaš prijatelje i društvo...

debela

#132 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by debela » 16/05/2011 20:36

mozda i imaju ali u filmovima :D

bez para nigdje nisi prispjeo i nikome ne valjas. to me je zivot naucio. naucio me je jos da je prijateljstvo precijenjeno. lakse se dise kad se covjek osvijesti.

JThomas

#133 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by JThomas » 16/05/2011 20:39

ako ćemo već nihilistički, onda ni s parama ne valjaš ti, nego tvoje pare.

Sarah24

#134 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by Sarah24 » 16/05/2011 21:23

debela uopšte ne pretjeruje ! ;-)
Ako živimo s roditeljima, oni plaćaju račune itd.

Crno jest, ali kao što reče, treba se samo truditi ostati zdrave pameti i naći način da se "istrese" nezadovoljstvo, što zbog same nezaposlenosti, što zbog ovih koji neće/ne mogu da razumiju to stanje, jer nije dobro ni u kojem slučaju "skupljati" negativnosti u sebi .....

jedna tamo

#135 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by jedna tamo » 16/05/2011 21:34

Sarah u pravu si....meni je forum kao neki ispušni ventil....otvarala tema i tema, neke su zaključali, al nije bitno, meni je u tom momentu pomoglo....
pišem gluposti i zaHebavam se, ne gledam uopšte šta će ko reći jer kažem to mi je ispušni ventil, kako kažu papir podnosi sve...
a psiha je najgora, jer kad te nešto boli popiješ tabletu i prođe ili kad imaš neku bolest ideš izliječiš se i opet koliko toliko bude ok, ali psihu ne možeš baš tako dovesti u red, ovo ljudi ne razumiju, može shvatiti samo onaj koji prolazi kroz to...
odem i ja često na bic, u grad, na kafu....na planinu al nije to to, jer stalno ali stalno ti je u mislima kako ti sutra ne ideš na posao, znači svaki dan ti je kao godišnji odmor samo naravno neplaćeni....
jedna cura mi je rekla, sreća kaže da sam se udala i imam dijete pa se "zabavim" čitav dan oko nje i tako a posao će kao doći...al šta kad nemaš ništa? šta da radiš?

Šef

#136 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by Šef » 16/05/2011 22:23

Udaj se.

jedna tamo

#137 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by jedna tamo » 16/05/2011 22:40

Šefe ako se meni obraćaš.... bi ja al me neće niko

_Sarajka

#138 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by _Sarajka » 16/05/2011 22:52

U zemlji kao što je naša BiH nezaposlenost ne treba uopšte tragično shvaćati.Razumijem, da se pojedinci osjećaju nekorisno,ali kompletno društvo, počevši od politike,ekonomije,socijalnih pitanja napravilo je vrlo malo pozitivnih koraka od završetka rata.To znači, da mladi ljudi jednostavno ne dobijaju priliku zaposliti se,pronaći sebe,riješiti stambeno pitanje,osnovati porodicu i sl.No njima ne treba krivicu pripisivati,krivica leži u društvu i državi koja im to nije omogućila.

Šef

#139 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by Šef » 16/05/2011 23:12

jedna tamo wrote:Šefe ako se meni obraćaš.... bi ja al me neće niko
Što ba? :-?

Stihy

#140 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by Stihy » 16/05/2011 23:18

Meni samo nije jasno kako smo kao drustvo toliko ugazeni i potlaceni da u svoj bijedi i neimastini nema nekog revolta, mrznje, radikalizma koji ce biti usmjeren na ove foteljase.

Nadji neki "jeftin" hobi za ubijanje vremena, ganjaj besplatne kurseve, koncerte i sl, kreci se u krugu ljudi koji te ne cijene po primanjima nego po tome kakav si kao osoba.

Chischo

#141 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by Chischo » 16/05/2011 23:20

Bitno je energiju negdje usmjeriti, ja hvala bogu imam sta da jedem i gdje da spavam. Bavim se sportom nenormalno, to cak prelazi nekada i u opsesiju ali znam da je ispravno potroseno vrijeme. Hocu da izgledam ko Zan-Klod i onda kad se docepam posla i para ima da poje*em sve zivo... :D

Ma.Le.Na

#142 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by Ma.Le.Na » 16/05/2011 23:21

Chischo wrote:Bitno je energiju negdje usmjeriti, ja hvala bogu imam sta da jedem i gdje da spavam. Bavim se sportom nenormalno, to cak prelazi nekada i u opsesiju ali znam da je ispravno potroseno vrijeme. Hocu da izgledam ko Zan-Klod i onda kad se docepam posla i para ima da poje*em sve zivo... :D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

badalpur

#143 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by badalpur » 16/05/2011 23:26

Stihy wrote:Meni samo nije jasno kako smo kao drustvo toliko ugazeni i potlaceni da u svoj bijedi i neimastini nema nekog revolta, mrznje, radikalizma koji ce biti usmjeren na ove foteljase.

Nadji neki "jeftin" hobi za ubijanje vremena, ganjaj besplatne kurseve, koncerte i sl, kreci se u krugu ljudi koji te ne cijene po primanjima nego po tome kakav si kao osoba.
Ja sam za revoluciju :D al nece niko! Lako je sjediti, kukati, kriviti drzavu, sistem i losu srecu. Ja prva pa svi ostali nezaposleni, obespravljeni, potlaceni ! Svi nezdovoljni i nesretni, a svi sute i komentarisu "ma nece se nista promjeniti"?! Pa pojedinac nece nista promjeniti, ali ne treba potcjenjivati snagu mase! ma i dobro nam je kakvi smo :evil:

Sarah24

#144 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by Sarah24 » 17/05/2011 00:43

Chischo wrote:Bitno je energiju negdje usmjeriti, ja hvala bogu imam sta da jedem i gdje da spavam. Bavim se sportom nenormalno, to cak prelazi nekada i u opsesiju ali znam da je ispravno potroseno vrijeme. Hocu da izgledam ko Zan-Klod i onda kad se docepam posla i para ima da poje*em sve zivo... :D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

yellow cat

#145 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by yellow cat » 17/05/2011 01:34

oko moje, da bog da našao posao što prije... :lol: :lol: :lol:

ljubav_aha

#146 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by ljubav_aha » 17/05/2011 05:42

fole13 wrote:
ljubav_aha wrote:
komi wrote:bolje džaba sjedit nego džaba raditi
dzaba se moze raditi cak i godinu dana a u mejduvremenu traziti nesto bolje :D i ne cekati novac od dijaspore :D

Moze se raditi dzaba i dozivotno po tvom .Pa jebote gdje ti zivis????? Tramvajska karta kosta,stomak prazan ne moze,obuca i odjeca dotraje.Sve to kosta ,a valja i nekad izaci i biti s drustvom, djevojkom/deckom.Mozes raditi godinu dzabe ako si kaktus pa nemas nikakve potrebe . :-) :D :-)
prema tvom rezonu,svi koji rade i ne zarade minimalno za zivot u BiH su ortodoksne budale :!:

mnogi zive kod roditelja, a ne rade :!:

Bobi
Forum administrator

#147 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by Bobi » 17/05/2011 06:15

jedna tamo wrote:Šefe ako se meni obraćaš.... bi ja al me neće niko
Šta si ti ono...hemičarka :D, napravi kakav "napitak" :mrgreen: .

jedna tamo

#148 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by jedna tamo » 17/05/2011 11:08

:lol: legenda Bobi u 6.15 se sjeća šta sam ja :-D

tema je psihičko zdravlje nas nezaposlenih :roll:

hurmasica

#149 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by hurmasica » 17/05/2011 12:13

DinoZe wrote:Mozda bi imala nokog pozitivog utjecaja na psihicko zdravlje, kada bi se mladi bez posla malo organizovali i napravili neko udruzenje tipa" mladi i obrazovani ali bez posla" pa nekim akcijama ukazali na sebe, mediji bi to sto posto poratili i tako da se daj problem rasiri u javnosti pa da natjera politicare da pokusaju nesto promijeniti. ( barem to za pripravnicki ) ovako sa pricama po inetu i forumu siroj javnosti taj problem je podpuno nepoznat.
Mozda bi to utjecalo bolje na psihu nego kada covjek sjedi kod kuce bezposlen i bavi se glupostim pa na to dodze depresija.

I ja sam razmisljala da osnijem takvo udruzenje, hpr. "propali diplomirani pravnici".Cak sam se i raspititvala, plati se samo taksa 200KM. Pa eto ko je zainteresiran da mi se pridruzi neka se javi. MOzda da organiziramo i kakve seminare i edukacije kako naci posao i sl.

tvoja JA

#150 Re: Uticaj nezaposlenosti na psihicko zdravlje

Post by tvoja JA » 17/05/2011 15:09

Evo jedno vazno obavjestenje za sve vas:
Trenutno svi biroi za zapošljavanje organizuju treninge za nezaposlene PROJEKAT "USPJET CU". Prijavite se nadleznom birou gdje se obicno javljate , mislim da jos uvijek nije kasno.
Ja sam vec pocela sa obukom i super je vjerujte. Rijec je o klasicnim psihosocijalnim vjezbama i korisno je, a pored toga plaćaju nam i kartu (mislim receno je da cemo na kraju obuke dobiti nadokanadu u visini mjesecne karte).

SRETNO SVIMA I NE ODUSTAJTE!!!!

Post Reply