Na koji nacin se racuna "velicina" PENZIJE...????!!!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#1 Na koji nacin se racuna "velicina" PENZIJE...????!!!

Post by jasko__ »

Zna li neko kako izracunati penziju koju mozes ocekivati da ces dobiti sa ispunjenjem uslova za penzionisanje...pretpostavljam da uticaja ima visina plate, godine staza itd....ali zna li neko kako....
Npr. kad bih imao 40 godina staza (a imam tek godinu :D ) sa konstantno 600 KM neta....koliku penziju ocekivati????
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: Na koji nacin se racuna "velicina" PENZIJE...????!!!

Post by PipiDugaDevetka »

Pošalji e-mail poruku FZ PIO/MIO (Meni čak dva puta nešto odgovorili i ''odradili'' bez odlaska u zgradu Socijalnog) ili otiđi do njih, pa ti oni sve proračunaju. Ako znaš čitati zakone, možeš i sam odokativno proračunati. Sve što im uplaćuješ, nema šanse da jednoga dana kažeš raskidam ugovor, vratite mi sve moje uplaćene pare. Hbga, to je obavezni fond i takav je Zakon. Zakoni se mijenjaju, pa možebiti da predstojeće promjene u društvu dovedu do pravednijeg i ''normalnijeg'' PIO/MIO fonda.

http://www.fzmiopio.ba/index.php?option ... 67&lang=hr

Inače, PIO BiH je bila među prvim firmama u SFRJ koja je imala računarsku/kompjutersku obradu podataka i evidencija! Ponosan sam na tadašnje političare koji su imali viziju o dolasku ''informatičkog društva'', tih šezdesetih/sedamdesetih godina!
Post Reply