Otvaranje obrta

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

nike_tz
Posts: 120
Joined: 18/08/2010 16:13

#26 Re: Otvaranje obrta

Post by nike_tz »

Za pocetak nema troskova, ali bice kasnije, na kraju godine, ima dosta taksi da se plati ;)
SaMaster
Posts: 927
Joined: 06/03/2005 16:05

#27 Re: Otvaranje obrta

Post by SaMaster »

LaCici wrote:A sta je sa prostorom ako radis od kuce preko interneta? Prijavis firmu na kucnu adresu?
Bit ce kolaca :D :D :D
žuti
Posts: 562
Joined: 11/04/2011 13:04

#28 Re: Otvaranje obrta

Post by žuti »

Zna li neko koja je šifra djelatnost informatika i programiranje? Čini mi se da počinje sa 65...

Kako ide sada sa placanjem poreza? Na kraju godine ili paušalno ?
žuti
Posts: 562
Joined: 11/04/2011 13:04

#29 Re: Otvaranje obrta

Post by žuti »

neko?
speedjob
Posts: 9
Joined: 21/01/2013 22:42

#30 Re: Otvaranje obrta

Post by speedjob »

zdravo!!!Da li ja sa gimnazijom mogu otvoriti obrt...konkretno maloprodaju tepiha...i raditi u istoj bez prekvalifikacija???
unaprijed hvala na odg.!!! :? :D
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#31 Re: Otvaranje obrta

Post by PRO165 »

žuti wrote:Zna li neko koja je šifra djelatnost informatika i programiranje? Čini mi se da počinje sa 65...

Kako ide sada sa placanjem poreza? Na kraju godine ili paušalno ?
62.01Računalno programiranje

Teško da može paušalni porez...

Dakle godišnji porez i naravno mjesečno za doprinose, fisklana kasa...
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#32 Re: Otvaranje obrta

Post by PRO165 »

speedjob wrote:zdravo!!!Da li ja sa gimnazijom mogu otvoriti obrt...konkretno maloprodaju tepiha...i raditi u istoj bez prekvalifikacija???
unaprijed hvala na odg.!!! :? :D
može trgovina bez problema
mincy4
Posts: 16
Joined: 07/10/2013 13:25

#33 Re: Otvaranje obrta

Post by mincy4 »

mozel mala pomoc...imam certifikat za nadogradnju noktiju i za kozmeticara...treba da idem na neke dodatne obuke radi sebe licno da se usavrsavam...znaci cert koji imam se ne upisuje u radnu knjizicu, imam samo papir...eh ovamo na ovoj stranici za kozmeticare pise-uslov za obavljanje obrat-3 a 3 jeodgovarajuca srednja strucna sprema u trogodisnjem trajanju. znaci hocu da otvorim salon...ja sam zavrsila ekonomsku u sA. moram li ici zavrsavati taj cert koji se upisuje u knjizicu...ili polagati neku razliku predmeta??? ja sam i vlasnik i radnik u ovom slucaju...imal iko da se malo razumije oko teme kozmeticki salon
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#34 Re: Otvaranje obrta

Post by 4m3l »

.
User avatar
cadburry
Posts: 1291
Joined: 27/04/2013 13:40
Location: Šeher

#35 Re: Otvaranje obrta

Post by cadburry »

Dva pitanja, ako ko može pomoći - kakva je razlika između dopunskog i dodatnog zanimanja prilikom registracije obrta?

Ako mi je obrt dopunsko zanimanje, da li moram plaćati doprinose za sebe? Ako ne, samo porez na dobit?
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#36 Re: Otvaranje obrta

Post by Simply_Red »

Pozdrav. Moze li korisnik boračke penzije biti prijavljen kao radnik kod obrta? Hvala
User avatar
S@din
Posts: 137
Joined: 08/06/2009 23:52

#37 Re: Otvaranje obrta

Post by S@din »

cadburry wrote:Dva pitanja, ako ko može pomoći - kakva je razlika između dopunskog i dodatnog zanimanja prilikom registracije obrta?

Ako mi je obrt dopunsko zanimanje, da li moram plaćati doprinose za sebe? Ako ne, samo porez na dobit?
dopunsko zanimanje, ne placas doprinose samo porez po prijavi (prihodi-rashodi=osnovica za poreza na dohodak), radis 20 sati sedmicno, ne mozes imati uposlenog radnika i najveci trosak fiskalna kasa ...

dodatno zanimanje, moras uposliti radnika koji mora ispunjavati uslove vezane za obrt koji obavljas ostalo isto ...

valjda sam pomogla :-D
User avatar
S@din
Posts: 137
Joined: 08/06/2009 23:52

#38 Re: Otvaranje obrta

Post by S@din »

Simply_Red wrote:Pozdrav. Moze li korisnik boračke penzije biti prijavljen kao radnik kod obrta? Hvala
naravno da moze, ali sad je pitanje da li gubi pravo na penziju :D , a to ne znam
Voltriz
Posts: 155
Joined: 02/11/2012 16:50

#39 Re: Otvaranje obrta

Post by Voltriz »

Jel moze molim vas neko da mi kaze koliki je mjesecni trosak vodjenja obrta ukljucujuci i racunovodju.

Ja bih otvorio obrt zbog toga sto imam neke klijente vec preko interneta, kako bi se to knjigovodstveno vodilo jer nemam nikakve ugovore sa njima odnosno radim preko posrednickog freelance site-a

Hvala na odgovoru
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#40 Re: Otvaranje obrta

Post by Simply_Red »

Voltriz wrote:Jel moze molim vas neko da mi kaze koliki je mjesecni trosak vodjenja obrta ukljucujuci i racunovodju.

Ja bih otvorio obrt zbog toga sto imam neke klijente vec preko interneta, kako bi se to knjigovodstveno vodilo jer nemam nikakve ugovore sa njima odnosno radim preko posrednickog freelance site-a

Hvala na odgovoru
Računovođa i knjigovođa nisu isto. Ja svog knjigovođu plaćam 400 KM mjesečno, ali može i puno jeftinije, posebno ako nemaš puno faktura. A za tvoj posao moraš se raspitati kako ćeš knjižiti svoje prihode
kassy
Posts: 2
Joined: 07/05/2013 18:33

#41 Re: Otvaranje obrta

Post by kassy »

da se moze otvorit putnička agencija kao samostalni obrt!?
Ci-Nick
Posts: 5180
Joined: 15/03/2015 17:38

#43 Re: Otvaranje obrta

Post by Ci-Nick »

kassy wrote:da se moze otvorit putnička agencija kao samostalni obrt!?
Ne.
http://www.sogfbih.ba/uploaded/pravni_o ... tnosti.pdf

"A- PUTNIČKA AGENCIJA
Član 7.
Putničkom agencijom u smislu ovog zakona, smatra se pravno lice upisano u registar društava koja
se bave organiziranjem turističkih i poslovnih putovanja i boravaka, posredovanjem i pružanjem
svih ostalih usluga u vezi s tim, te prodajom svog vlastitog turističkog proizvoda kojeg stvara
objedinjavanjem raznih vrsta turističkih usluga."

Niti bi ti odgovaralo jer bi odgovarao svom svojom imovinom. :wink:
Putnička agencija ugovara prodaju karata i aranžmana sa drugim pravnim licima ( prijevoznicima, hotelima) i sve je mnogo jednostavnije realizovati kao pravno lice.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#44 Re: Otvaranje obrta

Post by seoBIH »

Pokušavam doći do informacija, ali sve nekako jedva ide :)

Da li kao zaposlen, mogu otvoriti trgovačku radnju (prodaja računara i opreme), kao dodatno zanimanje, uz prijavu radnika?
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#45 Re: Otvaranje obrta

Post by almir90 »

................. greška
kazo
Posts: 1518
Joined: 08/03/2012 19:57

#46 Re: Otvaranje obrta

Post by kazo »

seoBIH wrote:Pokušavam doći do informacija, ali sve nekako jedva ide :)

Da li kao zaposlen, mogu otvoriti trgovačku radnju (prodaja računara i opreme), kao dodatno zanimanje, uz prijavu radnika?
Sta ti bi na kraju ovdje, jesi li uspio dobiti neke korisne informacije i jesi li uspio otvoriti ? I ja hocu da pokrenem nesto slicno ( serviser racunara i prodaja racunarske opreme). Da li za takvo nesto moze zanatska radnja ? koja je najbolja opcija za takvo nesto?
Promet nije sigurno 1000-2000 KM mjesecno pa da se mogu svi doprinosi placati.
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#47 Re: Otvaranje obrta

Post by modem33 »

kazo wrote:
seoBIH wrote:Pokušavam doći do informacija, ali sve nekako jedva ide :)

Da li kao zaposlen, mogu otvoriti trgovačku radnju (prodaja računara i opreme), kao dodatno zanimanje, uz prijavu radnika?
Sta ti bi na kraju ovdje, jesi li uspio dobiti neke korisne informacije i jesi li uspio otvoriti ? I ja hocu da pokrenem nesto slicno ( serviser racunara i prodaja racunarske opreme). Da li za takvo nesto moze zanatska radnja ? koja je najbolja opcija za takvo nesto?
Promet nije sigurno 1000-2000 KM mjesecno pa da se mogu svi doprinosi placati.

Tebi bi najbolji bio obrt, 2000 KM pocetni troskovi (registracije) , knjigovodja (mjesecni trosak)

- trosak bi ti bio fiskalna kasa osim ako si oslobodjen (kao odvjetnici ... vidi u zakonu o fiskalnim kasama tko je oslobodjen)
- trosak mjesecnih doprinosa i u koju grupu spadas i to se mnozi sa 41,5% na osnovicu + vodna naknada 0,5% na NETO PLATU + nesrece naknada 0,5% na NETO PLATU + clanarina godisnja obrtnickim komorama + mozda ces morati placati nakndau za šume godisnju (zavis od kantona ... neki nemaju to)
http://chronos.ba/2014/01/osnovice-za-o ... 14-godinu/

- tvoji troskovi mjesecni

- imas opciju i "pausalnog placanja" poreza na dohodak .... ali uslov je "1 radnik samo" .... placa se 70 KM mjesecno (manje poslovnih knjiga se vodi) ... samo KP (knjiga prometa) .... moras dobiti odobrenje od Poreske uprave za tu skupinu...... skidaju te sa pausala ako imas promet 50.000 KM godisnje .... tada automaski ulazis i u PDV sistem od 17%.

- ako ne izabares pausalno placanje ... onda porez na dohodak "odbijas" prihode sa rashodima sa racunima i na preostalu razliku placas 10% poreza na kraju godine.

:roll:

Eto ... to su ti okvirni troskovi da se mozes orijentisati + mozda ces imati neke opcinske takse ... (po zonama)

Razlika d.o.o. i obrta ... jest sto u obrtu odgovaras svojom licnom imovinom dok kod d.o.o. nije tako ali i drugacija je osnovica za doprinose kao i troskovi.
kazo
Posts: 1518
Joined: 08/03/2012 19:57

#48 Re: Otvaranje obrta

Post by kazo »

@modem33 Puno ti hvala na odgovoru :thumbup:

Malo sam prelisto pitanja na ovom sajtu sto si postavio i vidim da se ne moze nikako kombinovati servis i trgovina tj mora se d.o.o otvarati. Gospodja Sanela preporucuje samo servis da se otvori, a poneka prodaja da se ubaci u "uslugu".

Da bi izbjego te vece troskove najbolja opcija mi je pausalno placanje i samo da ja radim troskovi ce biti 70 KM + te dodatne knjige ? Naravno da ce zarada biti manja od 50.000, kad bi imao 8.000 to bi vrh bilo :D

Uglavnom meni treba nesto da nemam velike mjesecne troskove tj. da ne uplacujem zdravstveno,penziono i sta jos ide.

Znam da cu najbolje informacije dobiti u opstini, ali sad nemam ni vremena da idem da se raspitujem tako da pokusavam ovdje nesto saznati. Lakse ce mi biti narednih dana, ako saznam da necu imati velike troskove :-D
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#49 Re: Otvaranje obrta

Post by modem33 »

kazo wrote:@modem33 Puno ti hvala na odgovoru :thumbup:

Malo sam prelisto pitanja na ovom sajtu sto si postavio i vidim da se ne moze nikako kombinovati servis i trgovina tj mora se d.o.o otvarati. Gospodja Sanela preporucuje samo servis da se otvori, a poneka prodaja da se ubaci u "uslugu".

Da bi izbjego te vece troskove najbolja opcija mi je pausalno placanje i samo da ja radim troskovi ce biti 70 KM + te dodatne knjige ? Naravno da ce zarada biti manja od 50.000, kad bi imao 8.000 to bi vrh bilo :D

Uglavnom meni treba nesto da nemam velike mjesecne troskove tj. da ne uplacujem zdravstveno,penziono i sta jos ide.

Znam da cu najbolje informacije dobiti u opstini, ali sad nemam ni vremena da idem da se raspitujem tako da pokusavam ovdje nesto saznati. Lakse ce mi biti narednih dana, ako saznam da necu imati velike troskove :-D

Pausalno je 70 KM svaki mjesec Poreznoj placas .... a kod obrta "da ne placas doprinose" ce ici malo teze .... OSIM ako ides kao dopunska djelatnost i to OGRANICEN SI 4 sata dnevno * 5 radnih dana ...i ne placas doprinose pod uslovom da "radis kod nekog poslodavca" i taj da ti poslodavac uplacuje doprinose.

Znam da zvuci ovo sve komplikovano .... al vjeruj mi najteza profesija je ovo "knjigovodstvo u BiH" .... tu moras biti kao hirurg + odvjetnik + knjigovodja ...
Propisa milion i nijedan nije isti za svaku opcinu , svaki kanton, svaki federalni nivo, BD ili RS .... ludilo ... :roll:

Eno pravilnik porez na dohodak "ima gresku i to nevidjenu u koloni 13 za KP obrazac" ... a nikad ovi iz Parlamenta FBIH da to isprave.... Sve konfuzno :-?
kazo
Posts: 1518
Joined: 08/03/2012 19:57

#50 Re: Otvaranje obrta

Post by kazo »

modem33 wrote:
kazo wrote:@modem33 Puno ti hvala na odgovoru :thumbup:

Malo sam prelisto pitanja na ovom sajtu sto si postavio i vidim da se ne moze nikako kombinovati servis i trgovina tj mora se d.o.o otvarati. Gospodja Sanela preporucuje samo servis da se otvori, a poneka prodaja da se ubaci u "uslugu".

Da bi izbjego te vece troskove najbolja opcija mi je pausalno placanje i samo da ja radim troskovi ce biti 70 KM + te dodatne knjige ? Naravno da ce zarada biti manja od 50.000, kad bi imao 8.000 to bi vrh bilo :D

Uglavnom meni treba nesto da nemam velike mjesecne troskove tj. da ne uplacujem zdravstveno,penziono i sta jos ide.

Znam da cu najbolje informacije dobiti u opstini, ali sad nemam ni vremena da idem da se raspitujem tako da pokusavam ovdje nesto saznati. Lakse ce mi biti narednih dana, ako saznam da necu imati velike troskove :-D

Pausalno je 70 KM svaki mjesec Poreznoj placas Eno pravilnik porez na dohodak "ima gresku i to nevidjenu u koloni 13 za KP obrazac" ... a nikad ovi iz Parlamenta FBIH da to isprave.... Sve konfuzno :-?
Nisi mi opet dao odgovor :D ako uspijem dobiti ovo pausalno nemam vecih troskova od tih 70 KM ?

Ma nece niko nista da radi za zajednicu, svako gleda sebe. Bas njih briga sto ima ta greska.
Post Reply