Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Vincent_Chase
Posts: 143
Joined: 11/09/2008 11:22

#1 Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by Vincent_Chase »

U zadnje vrijeme citam po forumu vezano za poslove, i generalno je misljenje da za posao u BH treba stela.
Medjutim obzirom da sam 3 posao sam dobio BEZ stele, dobio sam osjecaj da postoje odredjene kompanije za koje definitivno treba stela i da postoje one firme koje primaju regularno....

E, sada me zanima vasa iskustva i da kazete firmu za koji mislite, ili znate da stela treba/ ne treba.

Npr. za firmu Sarajevo Osiguranje cujem da je moguce samo sa STELOM.
Hypo Alpe Leasing- bez stele..

Ima te li vi primjera?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#2 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by KatarinaKosaca »

Logično je da firma koja objavi natječaj nema čovjeka, inače ne bi plaćali natječaj (sa iznimkom državnih organa). Po logici onda javna poduzeća koja nikada nemaju natječaja da primaju mimo toga, dakle preko štele. NIkada nisam vidjela natječaj DFS ili Telecoma. Opet, ima privatnih firmi koje bez veze daju natječaje, stvaraju bazu podataka, "ako im kad ustreba" ili ako nekom nekad prodaju podatke. Imali smo ovdje temu o tome, "Konkursi pro forma"
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#3 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by BIONA »

Navedi ti te svoje 3 firme u koje si dosao bez stele?
Ja koliko znam sve strane organizacije primaju bez stele...
convict
Posts: 2996
Joined: 10/02/2008 01:20

#4 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by convict »

Mislim da će lista firmi za koje nije potrebna štela biti neuporedivo kraća. U startu otpada komplet državna služba i sva javna preduzeća. Banke također uz rijetke izuzetke.
mimsy
Posts: 389
Joined: 01/03/2010 11:08

#5 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by mimsy »

Generalno ako nemas ikustva,tj pripravnik si rijetko da ces naci prvi posao bez stele.Kasnije se mnogo lakse saltati sa posla na posao kad steknes iskustvo.Jedino ti ostaje volontiranje godinu ,dvije ili rad u nekoj smrdljivoj firmi za minimalac.Ko god kaze da je upao u drzavnu na osnovu svojih nekih kvaliteta i bez "babe",preporuka i poznanstava brate laze.Za privatne ne znam,al mislim da i tu te treba neko pogurati ako je jaca firma.Jedino mozda kod stranaca nema stele.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#6 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by JThomas »

štele ima svugdje, to je ovdje način života. al' privatnik nema nikakvu obavezu da raspisuje konkurs ili daje oglas, on ako hoće da primi amidžića od zaove - može ga primiti kad i kako hoće. tako da - ako već izlazi konkurs, prilične su šanse da je koliko-toliko pošteno.

ne kažem da nema, al' ni ja zaista nikad nisam vidio konkurs od sarajevo osiguranja :D
Vincent_Chase
Posts: 143
Joined: 11/09/2008 11:22

#7 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by Vincent_Chase »

Recimo jedna ot tih firmi (mojih) je upravo strana organizacija. Medjutim, tu neka stele u smislu stele da platis i dobijes posao, ali ima dosta u smislu preporuka, tj kada udjes "u vode" stranih organizacija. Ja sam posao dobio, pukom srecom, tj regularno konkurs, 3 razgovora, i ono....sefici se svidio, i to je to....

Jedna druga firma je npr. Prevent (ovdje znam slucajeva i sa stelom i bez), ja sam recimo upao bez stele.....
Vincent_Chase
Posts: 143
Joined: 11/09/2008 11:22

#8 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by Vincent_Chase »

JThomas wrote:štele ima svugdje, to je ovdje način života. al' privatnik nema nikakvu obavezu da raspisuje konkurs ili daje oglas, on ako hoće da primi amidžića od zaove - može ga primiti kad i kako hoće. tako da - ako već izlazi konkurs, prilične su šanse da je koliko-toliko pošteno.

ne kažem da nema, al' ni ja zaista nikad nisam vidio konkurs od sarajevo osiguranja :D

Osiguranje kao osiguranje je biznis gdje zaista treba raditi, tj prodavati....
medjutim kao sto kazes od Sarajevo osiguranja (drzavna firma) ni ja nikad nisam vidio...dok recimo ...VGT Osiguranje (cisti privatluk) cesto ima konkurse,, i dosta drugih osiguranja....
User avatar
mavcs
Posts: 288
Joined: 06/03/2007 13:33
Location: Sa

#9 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by mavcs »

Štela ima svugdje. ono rodbina, raja... naravno ako mogu pogurati dobru prijateljicu :D (ili preporuciti prijatelja) negdje da cu to i uraditi, a ne nekog drugog. Klasična preporuka je česta stvar također i to je normalno 8) . Placanje za posao ne znam hm :-? , vjerovatno da ima i toga, ali ja nisam iskusio niti neko iz moje bliže okoline tako da ne mogu tvrditi. Kažu da telecom i EP naplacuju za posao ali to mi je poznato samo iz priča....
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#10 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by KatarinaKosaca »

I ja samo iz priča znam. Nije mi nitko nikad tražio pare niti sam to vidjela. Opet, znam da se pričalo da su dali pare, a znam da nisu (u mojoj bivšoj firmi).
Za strane ogranizacije nisam baš tako sigurna da je sve transparentno i pošteno. Meni baš izgleda suprotno. Jedna je, ambasada u Sarajevu, izgubila sudski spor u matičnoj zemlji radi štele.
User avatar
karanana
Posts: 47263
Joined: 26/02/2004 00:00

#11 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by karanana »

mozda je iznenadjujuce, ali i za mnoge strane organizacije je stela itekako potrebna.
ja sam recimo cuo da je takav slucaj za ove organizacije cije ime pocinje sa UN. Mozda to i nije stela gdje se radno mjesto placa, ali definitivno nema transparentnog nacina biranja najboljih kandidata nego se jedni te isti ljudi kao pijavice i virusi guraju sa jednog mjesta koje je pred gasenjem na drugo mjesto koje se tek otvara u toj ili u povezanoj organizaciji.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#12 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by madner »

Imate stelu i vezu.

Ono sto mi negativno zovemo veza vani se zove odlicna preporuka :D
tvile
Posts: 178
Joined: 29/02/2008 20:55

#13 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by tvile »

Svugdje ima štele ovako ili onako. Ne mora to biti klasična štela gdje daš novac i budeš primljen ili da imaš nekog visokopozicioniranog negdje. Dosta firmi više voli primiti nekoga po preporuci o kome će nešto unaprijed saznati nego nekog za koga ne zna ništa. Ali i ako su ljudi primljeni preko poznanstva, ne mora značiti da će i zadržati posao. Imala sam takav jedan primjer u bliskom okruženju gdje je dat otkaz bez obzira na tu famoznu "štelu" jer se osoba nije pokazala u poslu koji je obavljala.
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#14 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by ja1977 »

karanana wrote:mozda je iznenadjujuce, ali i za mnoge strane organizacije je stela itekako potrebna.
ja sam recimo cuo da je takav slucaj za ove organizacije cije ime pocinje sa UN. Mozda to i nije stela gdje se radno mjesto placa, ali definitivno nema transparentnog nacina biranja najboljih kandidata nego se jedni te isti ljudi kao pijavice i virusi guraju sa jednog mjesta koje je pred gasenjem na drugo mjesto koje se tek otvara u toj ili u povezanoj organizaciji.
UN daje prednost svojim internim kandidatimo, sto je logicno. Ali licno znam za slucajeve kada su "vanjski" kandidati prosli pored 3,4 interna. Znaci, moras da budes makar 10% bolji od internog ....
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#15 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by Comrad »

Ja stvarno nemam problem sa stelom, ako ona ustvari znaci preporuku. U engleskom i ne postoji rijec stela.

Medjutim, kod nas su u pitanju bezobrazne stele. Gdje dolaze nesposobni ljudi ispred sposobnih, samo eto zato sto su amidzici i sl. Ovo je naravno vecinom vezano za javne firme.

Mislim da banke i ostale privatne kompanije nece tek tako primiti nekoga samo zato jer je amidzic, bratic il sta ja znam. Iako sigurno i tu ima toga, ali nekako po mojoj logici tu bi trebalo to malo teze ici. Jer evo da ja imam firmu, ma ako ne znas raditi posao i neces da ucis, mozes mi prvi rod biti, ali drzi se dalje od mene.
Vincent_Chase
Posts: 143
Joined: 11/09/2008 11:22

#16 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by Vincent_Chase »

Kada se kaze "PREPORUKA" , to smatram sasvim OK, jer to postoji u svakoj firmi, i necija preporuka tj misljenje moze vaziti puno vise nego puki CV koja kandidat posalje...

Medjutim, mene zanima da imate primjer firme gdje uopste "nema konkursa", tipa kao sto sam vec naveo "sarajevo osiguranje" (mozda grijesim, mozda se i tamo moze regularno uci).
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#17 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by paprica29 »

KatarinaKosaca wrote:Logično je da firma koja objavi natječaj nema čovjeka, inače ne bi plaćali natječaj (sa iznimkom državnih organa). Po logici onda javna poduzeća koja nikada nemaju natječaja da primaju mimo toga, dakle preko štele. NIkada nisam vidjela natječaj DFS ili Telecoma. Opet, ima privatnih firmi koje bez veze daju natječaje, stvaraju bazu podataka, "ako im kad ustreba" ili ako nekom nekad prodaju podatke. Imali smo ovdje temu o tome, "Konkursi pro forma"
Po zakonu se konkurs mora objaviti u javnim glasilima. Svi ga objave, samo je pitanje gdje. Znam slučaj gdje je objavljen u glasilu opštine stari grad. Dakle, svako glasilo koje je registrovano je javno i objava u njemu ispunjava sve zakonske kriterije. Javna glasila nisu samo dnevni avaz, oslobođenje i ostali popularni dnevni listovi. Sve to otvara neviđene mogućnosti za marifetluke.
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#18 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by Utokkha »

Nije isto preporuka vani i bosanski proizvod štela.
Tačno je da zapošljavanje preko rodbine ima i kod nas, i vani.
Ali, u uvjetima visoke nezaposlenosti i lošeg obrazovnog sistema izjednačeni su bolji i lošiji.
Vani, oni koji u adekvatnom obrazovnom sistemu imaju bolje rezultate tokom studiranja dobivaju preporuku bez po frke.
Kod nas je najvažnije da je mali nečiji, podmazati itd. I tako bruku djece sa visokim ocjenama, koja su posvetila svojih četiri-pet-šest godina studiranja u radu, i marljivom studiranju, bez štele i sredstava ostaje na birou, za razliku od svojih kolega koji su se vucali i dernečili za vrijeme studiranja.

Naravno, ima tu i tamo izuzetaka.

P.S. Banke - štela. ProCredit, UniCredit, Raiffeisen... Znam ih listom koji su zaposleni preko veze.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#19 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by madner »

Sta su studirali ti studenti sa visokim ocjenama?

Postoji jedna mala tajna, a to je da osobe sa visokim ocjenama cesto imaju jako ogranicene socijalne vjestine i problem da se uklope u rad u timu. Tako da ne mora biti "stela", nego drugacije vrijednovanje.
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#20 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by Utokkha »

madner wrote:Sta su studirali ti studenti sa visokim ocjenama?

Postoji jedna mala tajna, a to je da osobe sa visokim ocjenama cesto imaju jako ogranicene socijalne vjestine i problem da se uklope u rad u timu. Tako da ne mora biti "stela", nego drugacije vrijednovanje.
Kako će se uklopiti kada ne mogu dobiti ni priliku za prvo zaposlenje?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#21 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by Alfons Kauders »

promijenio sam 5-6 firmi, sto na crno, sto regularno... sve privatne firmice... :D samim tim bez stele... :D

u dvije sam poznavao vlasnike, oni su me zapravo i pozvali da radim kod njih, nisam konkurisao... :D

u druge dvije sam dosao na razgovor i dobio posao... :D isao sam na jos par razgovora na kojim sam zijanio - jebi ga, sta se moze, bilo boljih kandidata a ja bio mlad i zelen... :D

usput sam naucio da javni konkurs i nije najbolji nacin da se nadju dobri radnici... imali smo problema kad smo zaposljavali ljude, sjednem na razgovor s njima i zijanim bezveze pola dana posla jer nemaju pojma o zivotu... slicna iskustva sam cuo od metar ljudi, na konkurs se prijavi 100 kandidata, a na kraju jedva nadju jednog da valja

u zadnje dvije firme u kojim sam radio najbolji radnici su bili ljudi koje po vec nekom osnovu poznajemo ili koji dolaze uz neciju preporuku... eh sad... :D neki mozda mijesaju taj sistem sa stelom, mada prava "stela" za mene postoji samo u javnom sektoru... :D mi smo privatluk, gazda odlucuje... kad se zaposljava radnik pita nas sta mislimo i imamo li nekog za tu poziciju... a vazda ima... kraj price...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#22 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by Alfons Kauders »

Utokkha wrote:
madner wrote:Sta su studirali ti studenti sa visokim ocjenama?

Postoji jedna mala tajna, a to je da osobe sa visokim ocjenama cesto imaju jako ogranicene socijalne vjestine i problem da se uklope u rad u timu. Tako da ne mora biti "stela", nego drugacije vrijednovanje.
Kako će se uklopiti kada ne mogu dobiti ni priliku za prvo zaposlenje?
pa druze da znaju raditi dobili bi priliku... nista vise, nista manje...

naletio sam na nekoliko super studenata koji su se pokazali ko kita u poslu... sta ces, nije uspjeh na faksu garant uspjeha na poslu, a naravno vazi i obrnuto... par mojih kolega nije diplomiralo, neki i dalje guraju, neki su skroz napustili... a super rade...

uostalom vecina ljudi stekne prva radna iskustva dok su jos na faksu... ja sam npr studirao sest godina ali sam zato imao iza sebe tri firme i sedam godina staza kad sam diplomirao... ako je neko zavrsio faks a usput nije stekao dana radnog iskustva, mogu reci da se tu zajebo i to da valja...
User avatar
xsk
Posts: 362
Joined: 14/07/2010 15:18
Location: Sarajevo

#23 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by xsk »

a kod stranaca ne da ima stele, negoooooooo..........

tj ne bi stele mozda ni bilo da sve rade stranci, ali se bosanski mentalitet u vidu nepotizma fino uvukao u sve sfere stranih organizacija - to je cudo jedno kako se guraju prijatelji i rodbina i muzevi i zene na misteriozno otvorene nove pozicije, ahhh! a nasi ljudi cine veci dio osoblja u svim stranim organizacijama tako da je sve jasno.

ja konkretno nikad dobila posao preko stele - posto i nisam odavde i nisam ni znala nikog "bitnog", ali znam dosta drugacijih slucajeva.

i samo da i ja potvrdim za Telecom :roll:
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#24 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by madner »

Utokkha wrote:
madner wrote:Sta su studirali ti studenti sa visokim ocjenama?

Postoji jedna mala tajna, a to je da osobe sa visokim ocjenama cesto imaju jako ogranicene socijalne vjestine i problem da se uklope u rad u timu. Tako da ne mora biti "stela", nego drugacije vrijednovanje.
Kako će se uklopiti kada ne mogu dobiti ni priliku za prvo zaposlenje?
Pa ne, kada ocjenjujes nekog imas neke kriterije u glavi recimo:

Ocjene: 20%.
Razgovor o poslu: 40%.
Razgovor o drugim stvarima: 25%.
Dojam: 15%.

Taj "streber" misli da bi ocjene trebale biti 90%, ali obicno to nije tako.
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#25 Re: Lista firmi za koje je STELA potrebna, a za koje NIJE

Post by Utokkha »

Alfons Kauders wrote:
Utokkha wrote:
madner wrote:Sta su studirali ti studenti sa visokim ocjenama?

Postoji jedna mala tajna, a to je da osobe sa visokim ocjenama cesto imaju jako ogranicene socijalne vjestine i problem da se uklope u rad u timu. Tako da ne mora biti "stela", nego drugacije vrijednovanje.
Kako će se uklopiti kada ne mogu dobiti ni priliku za prvo zaposlenje?
pa druze da znaju raditi dobili bi priliku... nista vise, nista manje...

naletio sam na nekoliko super studenata koji su se pokazali ko kita u poslu... sta ces, nije uspjeh na faksu garant uspjeha na poslu, a naravno vazi i obrnuto... par mojih kolega nije diplomiralo, neki i dalje guraju, neki su skroz napustili... a super rade...

uostalom vecina ljudi stekne prva radna iskustva dok su jos na faksu... ja sam npr studirao sest godina ali sam zato imao iza sebe tri firme i sedam godina staza kad sam diplomirao... ako je neko zavrsio faks a usput nije stekao dana radnog iskustva, mogu reci da se tu zajebo i to da valja...
Moja životna priča slična je tvojoj.

Međutim, je li logično da osoba koja je prodala svoju mladost studirajući nastavi rintati na poslovima komercijale?

Nije ni za menadžera. Daleko od toga... Ali, jeste ipak za višeintelektualan posao, npr. analitičara, finansijera i mnogo drugih.
Kreme poslova nema u oglasima. Otpad završava u oglasima. Uglavnom...

Zaista, nisam bio u krugu najboljih studenata u vrijeme studiranja. Ali, mislim da ovo društvo čini veliku nepravdu prema mladosti. Imao sam sličnu raspravu na ovom forumu, gdje je neko smatrao veze prirodnim, nešto što je prisutno svugdje u svijetu.
Onda ja postavim kontra pitanje: šta ćemo s djecom poginulih boraca, čije majke rade niskoakumulacionu vrstu poslova kako bi omogućile bolje sutra svojoj djeci, bez ikakvih veza i poznanstava? Da li im time govorimo da su njihovi očevi bile najveće budale?
Kao konsekvenca: zar sve ono što je prisutno svijetu jednako važi i za nas?
Post Reply