Otvaranje rent a car-a

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

animal lover
Posts: 55
Joined: 12/02/2007 23:35

#1 Otvaranje rent a car-a

Post by animal lover »

Planiram da otvorim manji rent a car sa 6-7 auta.Auta bi bila naravno sva nova (npr. Skode Fabie i Octavie).
Interesuju me Vasa misljenja o pokretanju ovog posla.
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#2 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by bullmastiff »

animal lover wrote:Planiram da otvorim manji rent a car sa 6-7 auta.Auta bi bila naravno sva nova (npr. Skode Fabie i Octavie).
Interesuju me Vasa misljenja o pokretanju ovog posla.
imaju mozda dvije tri jake agencije i 20 divljih :D
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#3 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by daxon »

Ne bih te želio obeshrabriti, ali;
imaš li iskustva u tom poslu tj. znaš li šta te čeka?
Last edited by daxon on 06/02/2011 00:04, edited 1 time in total.
animal lover
Posts: 55
Joined: 12/02/2007 23:35

#4 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by animal lover »

Iskustva konkretno u ovom poslu nemam. Ma nemas me sta obeshrabriti pokrenuo sam temu da cujem
misljenja.Na kraju cu vidjeti da ili ne.
User avatar
because_of_you
Posts: 2275
Joined: 24/11/2009 21:58

#5 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by because_of_you »

bullmastiff wrote: imaju mozda dvije tri jake agencije i 20 divljih :D


Šta znači ovo boldirano? Da nisu prijavljeni/registrirani i to? Ako jest, jesu li jeftiniji od ovih regularnih? :D
Serenity
Posts: 201
Joined: 25/02/2006 21:33

#6 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by Serenity »

animal lover wrote:Planiram da otvorim manji rent a car sa 6-7 auta.Auta bi bila naravno sva nova (npr. Skode Fabie i Octavie).
Interesuju me Vasa misljenja o pokretanju ovog posla.
Moja preporuka je da preskočiš Škodu, jer takvih dosta auta ima.
Ili idi na fol sa manjim autima, tako da i oni sa plićim đepom mogu si to priuštiti,
ili idi luksuz verziju, gdje bi izajmljivao business klasu.

Sredina je previše puna i ne nudi ništa skoro.
Rent a car na aerodromu postoji, ali se ne reklamira kako treba.
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#7 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by kurty »

nabavi kakav kombi...da bude jeftino...ja prosle godine 7 dana kombi nisam mogao naci ispod 130km dnevno
ili kakav kedi, ili bilo sta na sto bi se moglo natovariti stvari za 4,5,6 osoba i jedan ili dva bicikla :-D

u svakom slucaju , sta god da odlucis, sretno ti bilo :thumbup:
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#8 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by Desert Wind »

nemamo mi mentalitet a ni kulture za rent-a-car...
evo klasican primjer:

jedan meni znan poznanik - naravno bosanceros - renta auto za odlazak do BIH i nazad - i naravno zivotinja je skontala da auto nije njegovo pa da mu malo vadi mast - suma sumarum - pukla glava motora, slep sluzba itd itd itd....

tako - da kazem kratko - nemamo mi mentalitet za to - osim ako ne budes pravio striktnu selekciju medju "kastmerima"
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#9 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by bullmastiff »

because_of_you wrote:
bullmastiff wrote: imaju mozda dvije tri jake agencije i 20 divljih :D


Šta znači ovo boldirano? Da nisu prijavljeni/registrirani i to? Ako jest, jesu li jeftiniji od ovih regularnih? :D
ma to ti je ono da otvaraju tek tako ..a da nemaju lobije u drzavnim institucijama, koji ce im omoguciti da iznajmljuju pojedinim institucijama koje docekuju vanjske zvanicnike i sl.
ili da svakog mjeseca iznajmljuju odredjenim pravnim licima za potrebe prevoza...

evo ti primjer, kako sam cuo jedna od boljih...

http://www.rent-a-car.ba/index1.html
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#10 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by talić »

nemam nikakvih informacija za vezanu djelatnost ali znam sljedeće: 6 registracija sa kasko osiguranjem cca 15000 + servisi cca 5000 + gubitak vrijednosti (amortizacija) 20% vrijednosti vozila što je 30000 do 40000 + troškovi korišenja parkinga + provizija agencija, troškovi firme, još cca 30 000. Dakle troškovi su 80 do 100 hiljada. Uz to javlja se problem kad ti neko traži auto od Sarajeva do Dubrovnika ili Splita u jednom pravcu. Šta onda ? Ja sam razmišljao o uslugama tipa DHL ili FEDEX ali moraš biti gigant za takve djelatnosti osim kao što gore neko reče imaš veze pa daš vozila na korištenje nekim državnim firmama, agencijama, .. onda je to prava stvar.
User avatar
Bulldogbih
Posts: 8
Joined: 12/09/2010 01:37
Contact:

#11 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by Bulldogbih »

Mislim da ima i profitablnijih ideja za biznis, kao sto je spomenuto vec ulaganja nisu tako malena.
User avatar
jasko_ja
Posts: 444
Joined: 10/07/2005 21:14

#12 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by jasko_ja »

Otvori mjenjacnicu. Nedavno je bilo da ne postoji niti jedna mjenjacnica u gradu. Nedjeljom kada banke ne rade, ovo malo turista nema gdje promjeniti novac... Neces zaraditi milione, ali neka se ima za kafe i cigara :D :D
User avatar
Ady88
Posts: 1128
Joined: 08/02/2009 07:50
Location: Nikad saznat' nećemo

#13 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by Ady88 »

Kad iznajmljujes vozilo ne mozes naci ispod 50KM dan, ti budes drugaciji kupis 6-7 golfova dvica i po 20-25KM dan :D Mozda upali i krene te :oops:
User avatar
SadaMeHuseine
Posts: 281
Joined: 15/12/2010 10:14
Location: Rajvosa

#14 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by SadaMeHuseine »

Ako se to odlučiš, imaj na umu da u Sarajevu nema nijedan Rent a car koji radi od 00-24 h....a koliko puta ti zatreba Rent a car usluga recimo oko 21.00 h...???
User avatar
Ady88
Posts: 1128
Joined: 08/02/2009 07:50
Location: Nikad saznat' nećemo

#15 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by Ady88 »

link wrote:
Ady88 wrote:Kad iznajmljujes vozilo ne mozes naci ispod 50KM dan, ti budes drugaciji kupis 6-7 golfova dvica i po 20-25KM dan :D Mozda upali i krene te :oops:
hahaha, budalasto dobra ideja :)

:lol: :lol: a ne fkt, kupiti 3-4 nova vozila a isto tako i neke golfove i jeftino naplacivati. Znam dosta ljudi koji ne smiju iznajmljivati vozila jer su skupa pa se boje da sta ne bude iako je sve osigurano :)
Samo ne znam da li se to isplati :P
User avatar
because_of_you
Posts: 2275
Joined: 24/11/2009 21:58

#16 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by because_of_you »

Kad je već rentanje u pitanju, malo off-a :D

Ima li neko da "na crno" iznajmljuje auta? :lol: Ne mora ni biti registrirana firma, ali da je jeftiniji od ovih regularnih.

Npr. dan kod ovih je 60 km u najboljem slučaju. Znači 3 dana, zaokruži na 200km. Ako ima neko da je imalo povoljniji, npr. da bude 3 dana 150 km, bilo bi dobro :D
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#17 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by drndalo »

Jel to nudis ili ispitujes ? Da nisi iz poreske uprave ? :wink:
User avatar
because_of_you
Posts: 2275
Joined: 24/11/2009 21:58

#18 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by because_of_you »

drndalo wrote:Jel to nudis ili ispitujes ? Da nisi iz poreske uprave ? :wink:

:roll: Ni jedno ni drugo :roll:

Ko danas ne voli proći jeftinije? Isto da ja imam auto, i ne koristim ga toliko, i posudim nekome na 10 dana i uzmem 100 eur za to, i svima dobro :wink:


Znači, nit nudim, nit ispitujem, već sebi tražim ako ima :D
beerdrinker
Posts: 79
Joined: 24/10/2010 23:18

#19 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by beerdrinker »

Ako mislis ozbiljno taj rent-a-car, napravi prije dobar poslovni plan, potpisi ugovore sa hotelima, turistickim agencijama, usput obavljaj taxi prijevoze, nemoj uzimati nova auta na kredit ili leasing, uzmi koji kombi i mozda 2 auta za taxiranje, povezi se sa drustvima, sportskim klubovima, imaj dobru web stranicu, gdje mogu rezervirati...puno ces morati sam raditi na pocetku...i to je to...
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#20 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by miki.ba »

Trebao bi da znas da postoji blokada u sudu na otvaranje rent-a-car.
Ja pokušavam otvoriti firmu u kojoj bi bila i ta djelatnost. Kupio sam 4 polovna auta ali oni me koće već 3 mj.

77.11 Iznajmljivanje i davanje u zakup (leasing) automobila i motornih vozila lake kategorije .

Zbog riječi leasing u ovoj godini niko nije mogao otvoriti rent-a-car, jer se djelatnost od 01.01.2011. tako zove.
User avatar
cico x
Posts: 1042
Joined: 31/12/2002 00:00
Location: Nikad zeljo,nikad avaz...

#21 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by cico x »

javi ako treba radnika ;)

mislim da je ideja dobra,ali da malo "update" pojam rent-a-cara...kao sto ti raja gore savjetuje,uzmi kabriolet,uzmi vw caddy,uzmi smarta,malo da bude saroliko,jer svi nude skode i fordove,a nekome je bas sminka uzeti cabrio na 2-3 dana
sarajevomojgrad
Posts: 84
Joined: 17/04/2008 09:22

#22 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by sarajevomojgrad »

because_of_you wrote:
drndalo wrote:Jel to nudis ili ispitujes ? Da nisi iz poreske uprave ? :wink:

:roll: Ni jedno ni drugo :roll:

Ko danas ne voli proći jeftinije? Isto da ja imam auto, i ne koristim ga toliko, i posudim nekome na 10 dana i uzmem 100 eur za to, i svima dobro :wink:


Znači, nit nudim, nit ispitujem, već sebi tražim ako ima :D

i na osnovu cega da ti neko da auto..ako te policija zaustavi??? sta ces reci...
???
opet kako ces nekome da ti auto sa potvrdom da ima pravo da vozi tvoje auto??
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#23 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by kOmpir »

A meni bi trebao biznis plan za rent-a-car, pravim bazu u Access-u, seminarski na faxu :D
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#24 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by zlajaBHF »

Ovih dana kontam o ovoj ideji....Ako iko ima korisnih informacija, molim da ih podjelite sa nama :)


Zaposlio bi jednu osobu, koja bi bila odgovorna za iznajmljivanje. Eventualno nekog i viekndom.....mozda nekog studenta...


Samo sto treba procjeniti broj auta koji se mogu iznajmiti....da ti ne fali auta, ali isto tako da ti ne stoje bezze na parkingu :-?
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#25 Re: Otvaranje rent a car-a

Post by miki.ba »

zlajaBHF wrote:Ovih dana kontam o ovoj ideji....Ako iko ima korisnih informacija, molim da ih podjelite sa nama :)


Zaposlio bi jednu osobu, koja bi bila odgovorna za iznajmljivanje. Eventualno nekog i viekndom.....mozda nekog studenta...


Samo sto treba procjeniti broj auta koji se mogu iznajmiti....da ti ne fali auta, ali isto tako da ti ne stoje bezze na parkingu :-?
Prevelika je konkurencija da bi ti ušao sa 5-6 auta, pogledaj samo koliko ima agencija u Sarajevu.
Realno je da ti sa 6 auta ne možeš ponuditi cijenu kao onaj sa 30 auta.
Imas i puno troskova kasko 1300 KM po autu, reg. 500 KM po autu održavanje 500 KM po autu i na to sve koliko jedno auto izgubi za jednu godinu.
E sad ti skontaj koliko moras uzeti da samo auta pokriješ, a tek onda radnju, troškove državi i da tebi šta ostane.
Post Reply