Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#26 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by Alhemicarkaa »

atko wrote:
Alhemicarkaa wrote:Eh da vidim tog ko će stavljati 600 KM u stranu mjesečno jer je izračunao da je to razlika od kredita i rentanja :shock:
Teško mi i 50 KM ostaviti na stranu...
E pa u tome je problem ... a kad dodje rata kredita kako ces onda ??? Onda ces reci pa tada MORAM ... pa jel ti isplatnije biti samodisciplinovan ili da MORAS sto te dodje mnogo skuplje...

Inace svako ko razmislaj o kreditu ... nek napravi trajni nalog da mu se s plate skida na stedni racun i samo tri mjeseca proba pa ce vidjeti jeli se i koliko precjenio u svojim kreditnim mogucnostima :D ...
Nisi me skontao, ako ne mogu ostaviti 600 KM u stranu, ne mogu ni kredit otplatiti...
A vjeruj mi, vrlo sam disciplinovana što se tiče para...
Mislim, svaka čast onome ko može ostaviti na stranu tih 600 KM mjesečno, ali nešto se mislim, ko to može, njemu nije ni kretid skup...
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#27 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by karanana »

plain vanilla wrote:
atko wrote:
plain vanilla wrote: a koliko ces za tih 20 godina platiti kirije?
ako je 20 godina po 300KM kirije, je 72.000 kirije..ako se ne varam
Pa neces stediti 20 godina i pri tome biti podstanar ... niko normalan to ne radi ... al kredit moras placati 20 godina i to mnogo skuplje nego sto je kirija....

OVdje je osnovni problem cini m ise sto niko ne sagledav asvoje mogucnosti nego kaze "ja moram imat stan po svaku cjenu" pa zviz kredit ... a cjena je skuuupaaaa ;)
Pa on je dao primjer stednje od 20 godina i kredita na 20 godina. Samo kazem da i trosak kirije treba uracunati tu, osim ako ne stanujes kod roditelja. A slazem se ja za ove kredite..Ne znam kako ljudi navecer mogu zaspati kad znaju da ih ceka ovoliko duga, kamata..
aha, kontam sta kazes. nisam uracuano da sam dao 72000 za kiriju i to bih trebao nadodati na one ustedjene 144000 i na kraju mi ga isto dodje. u pravu si. onda treba naci neku ravnotezu izmedju rentanja na jedan period i skupljanja dovoljno love da se polozi za stan kako bi rata i period otplate bili prihvatljivi i razumni.
Vincent_Chase
Posts: 143
Joined: 11/09/2008 11:22

#28 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by Vincent_Chase »

Licno mislim da je "pametnije" rentati ukoliko morate uzeti kredit na vise od 7 godina, jer kao sto je vec receno, svaki duzi period i kamate ce te pojesti.
U normalnim zemljama gdje su "kamate normalne" ovaj period moze biti i 10-15 godina, ali kod nas obzirom da su kamate na stambene kredite velike ( trenutno najpovoljije 6.9%) onda definitivno sve duze od 7 godina se ne isplati.

Moju ljepsu polovinu i mene trenutno stan kosta 40% ukupnih primanja, stim da sa takvom dinamikom otplate moze biti placen za 5-6 godina, stim da nema kredita nego posudjene pare.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#29 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by atko »

karanana wrote: onda treba naci neku ravnotezu izmedju ...
E upravo to ;) ... treba naci neku ravnotezu izmedju svojih mogucnosti, i ostalih parametara u datom trenutku ;)

Ali ravnoteza se trazi matematicki i mozgom a ne zeljama ;)
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#30 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by DearJohn »

Uh,

mi smo onda, izgleda, zagrizli kad placamo 30 posto od prihoda. Valja prodavati :-) Ma i mi smo rentali i placali kirije ali i imali svakake gazde, i dobre i lose i onda skontasmo daj da kupimo nesto. Jos uvijek nekako guramo ali kako ove finansijske krize pucaju a i radna mjesta su sve nesigurnija mozda to i nije bio bas najpametniji potez.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#31 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by atko »

@ DearJohn nemoj se obeshrabrivati ... od dva zla moras izabrati jedno ... sta je kome vece zlo zavisi ... parametri se mjenjaju ... sutra mogu skociti kirije ... kapitalizam jbg
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#32 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by Trebam te »

atko wrote:@ DearJohn nemoj se obeshrabrivati ... od dva zla moras izabrati jedno ... sta je kome vece zlo zavisi ... parametri se mjenjaju ... sutra mogu skociti kirije ... kapitalizam jbg
Definitivno kupovina stana :thumbup:

Rentanje je glupost i nesigurnost za buducnost. Osim toga vecina uspjesnijih biznismena u svijetu poceli su stvarati kapital upravo ulaganjem u nekretnine!#

.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#33 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by drndalo »

DearJohn wrote:Uh,

mi smo onda, izgleda, zagrizli kad placamo 30 posto od prihoda. Valja prodavati :-) Ma i mi smo rentali i placali kirije ali i imali svakake gazde, i dobre i lose i onda skontasmo daj da kupimo nesto. Jos uvijek nekako guramo ali kako ove finansijske krize pucaju a i radna mjesta su sve nesigurnija mozda to i nije bio bas najpametniji potez.
To ti je na zalost prilicno relativno... 30% od 1000 KM, i 30% 5000 KM ukupnih prihoda nije ni slicno... :evil:

Ja jesam pametan, a ? :run:

Salu na stranu, vidite sta mozete smanjiti od troskova, koliko vam nakon podmirenja stana (rata+rezije) ostane za zivot... Ako vam ostane love kao sto je jedna pristojna plata, onda se od toga moze zivjeti, ne lagodno, ali kao vecina...

Za primjer, ja imam ogromnu ratu kredita, ali zato da bi ga otkvitali za 4 god. sa trenutnim platama to mozemo servisirati... Doduse, ne vozi se s druge strane Golf VI TDI, nego nesto znatno starije, ali idemo u pravcu koji smo zacrtali...

Najgore je kad se ljudi pruze vise nego su dugacki, pa previse zagrizu... Najteze je kupiti prvi stan, pa je po meni bolje kupiti u startu 40-50m2 na kraci kredit, nego 70m2 na duzi... Posto u kreditu uvijek u startu placas veci % kamate u odnosu na smanjenje glavnice...
User avatar
innovision
Posts: 729
Joined: 04/08/2009 19:06

#34 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by innovision »

drndalo wrote:
DearJohn wrote:Uh,

mi smo onda, izgleda, zagrizli kad placamo 30 posto od prihoda. Valja prodavati :-) Ma i mi smo rentali i placali kirije ali i imali svakake gazde, i dobre i lose i onda skontasmo daj da kupimo nesto. Jos uvijek nekako guramo ali kako ove finansijske krize pucaju a i radna mjesta su sve nesigurnija mozda to i nije bio bas najpametniji potez.
To ti je na zalost prilicno relativno... 30% od 1000 KM, i 30% 5000 KM ukupnih prihoda nije ni slicno... :evil:

Ja jesam pametan, a ? :run:

Salu na stranu, vidite sta mozete smanjiti od troskova, koliko vam nakon podmirenja stana (rata+rezije) ostane za zivot... Ako vam ostane love kao sto je jedna pristojna plata, onda se od toga moze zivjeti, ne lagodno, ali kao vecina...

Za primjer, ja imam ogromnu ratu kredita, ali zato da bi ga otkvitali za 4 god. sa trenutnim platama to mozemo servisirati... Doduse, ne vozi se s druge strane Golf VI TDI, nego nesto znatno starije, ali idemo u pravcu koji smo zacrtali...

Najgore je kad se ljudi pruze vise nego su dugacki, pa previse zagrizu... Najteze je kupiti prvi stan, pa je po meni bolje kupiti u startu 40-50m2 na kraci kredit, nego 70m2 na duzi... Posto u kreditu uvijek u startu placas veci % kamate u odnosu na smanjenje glavnice...
ovdje si rekao odlicnu stvar tj da je najteze krenuti,bolje je kupiti stan od recimo 50m2 pa zivis tu nakon toga to treba gledati kao dodavanje soba evo primjer
kupite stan od recimo 40m2 dvosobni to otplatite nakon nekog vremene se udate/ozenite treba vam veci to racunate kao jos jednu sobu 15-20 000 km dignete prodate ovaj i kupite novi ima dosta starih ljudi koji mijenjaju vece za manje stanove date im neku finu svotu oni uzmu vas vi njih stan svima super.
ako imate visoka primanja cak nemorate ni prodavati stan nego dignete kredit kupite veci a dio rate financirate preko kirije :D
meni su moj kupili mali stancic od 30 kvadrata izdajem ga za 300 stoje dodaj jos nesto i placam rate :D
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#35 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by int21 »

Kupovina.

Ako plata ide gore reprogramiras. Ako ide dole, isto. Ja i supruga reprogramirali sa 15 na 10 godina i ustedimo 17000. Ako plata bude isla gore, opet reprogramiramo. :)
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#36 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by int21 »

P.S.
Dajemo nesto manje od 20% prihoda.
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#37 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by metar_drva »

gornja granica za stan je trećina mjesečnih primanja. sve preko toga je natezanje.
ja sam uvijek za kupovinu stana, ali ako kredit nije na duži vremenski period od 5-7 godina, naravno, ko to može sebi priuštiti. u suprotnom, rentanje i to po mogućnosti sa potpisanim ugovorom od strane vlasnika i od strane zajmoprimca, da ne bude jedan dan gazdu prenese i kaže "ti više ne stanuješ ovdje"
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#38 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by atko »

Trebam te wrote:
atko wrote:@ DearJohn nemoj se obeshrabrivati ... od dva zla moras izabrati jedno ... sta je kome vece zlo zavisi ... parametri se mjenjaju ... sutra mogu skociti kirije ... kapitalizam jbg
Definitivno kupovina stana :thumbup:

Rentanje je glupost i nesigurnost za buducnost. Osim toga vecina uspjesnijih biznismena u svijetu poceli su stvarati kapital upravo ulaganjem u nekretnine!#

.
Ne, nego je rentanje u ovom momentu alternativno rjesenje da se ne zavalis u glupost zvanu kredit na dvije decenije.

I ulaganje u nekretnine je jedno a odvajanje od usta da otplatis stan je nesto sasvim drugo...

... evo recimo otplatis stan od 100 kKM i sta s tom nekretninom ... prodas za 140kKM ... skocile cjene 'zaradio' 40kKM, a gdje ces zivjeti ... a kredit te doso sve skupa 190kKM ... :-) :D
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#39 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by plain vanilla »

karanana wrote:
plain vanilla wrote:
atko wrote:
Pa neces stediti 20 godina i pri tome biti podstanar ... niko normalan to ne radi ... al kredit moras placati 20 godina i to mnogo skuplje nego sto je kirija....

OVdje je osnovni problem cini m ise sto niko ne sagledav asvoje mogucnosti nego kaze "ja moram imat stan po svaku cjenu" pa zviz kredit ... a cjena je skuuupaaaa ;)
Pa on je dao primjer stednje od 20 godina i kredita na 20 godina. Samo kazem da i trosak kirije treba uracunati tu, osim ako ne stanujes kod roditelja. A slazem se ja za ove kredite..Ne znam kako ljudi navecer mogu zaspati kad znaju da ih ceka ovoliko duga, kamata..
aha, kontam sta kazes. nisam uracuano da sam dao 72000 za kiriju i to bih trebao nadodati na one ustedjene 144000 i na kraju mi ga isto dodje. u pravu si. onda treba naci neku ravnotezu izmedju rentanja na jedan period i skupljanja dovoljno love da se polozi za stan kako bi rata i period otplate bili prihvatljivi i razumni.
Da, bas tako, cijena je otprilike ista, samo sto ako odes u kredit i kupis stan, imas ipak svoj stan, mir, nema gazde za vratom, seljakanja..ali ti visi nad glavom 20 godina kredita..i briga svaki dan kako platiti ratu
ili, bit podstanar i stedjeti, gdje nema kredita, ali ima seljakanje, svakakve gazde..a i tesko je ustedjeti kad nema kredita..

Zato se ljudi cesto opredijele uzeti kredit, pa nek ziranti vracaju..
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#40 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by ladyada »

a kako je rjeseno sa renoviranjem krova ili stepenista u zgradi .......jel ima neki fond ili mora da se pljune odjednom.......
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#41 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by atko »

plain vanilla wrote: Da, bas tako, cijena je otprilike ista, samo sto ako odes u kredit i kupis stan, imas ipak svoj stan, mir, nema gazde za vratom, seljakanja..ali ti visi nad glavom 20 godina kredita..i briga svaki dan kako platiti ratu
ili, bit podstanar i stedjeti, gdje nema kredita, ali ima seljakanje, svakakve gazde..a i tesko je ustedjeti kad nema kredita..

Zato se ljudi cesto opredijele uzeti kredit, pa nek ziranti vracaju..

Nemas svoj stan kad ga kupis na kredit sve dok ne otplatis zadnji fening, kako to ne shvatate ... nemas mir, jer rate stalo skacu, jer naidju krize jer mozes ostati bez posal, jer te sef moze hebati u zdrav mozak zna da nemas kud , jer placas duplo vise dok otplatis kredit ... cijene stanova su nerealno napuhane, kamate takodje, sve poskupljuje, plate stoje ... nista u ovom momentu ne ide na ruku da se zavalis u kredit ...

Loseg gazdu posaljes u PM i nadjes drugi stan ... ja neznam kako vi dogovarat iznajmljivanja... al kod mene je stanodavac sasvim normalan covjek ... jednom je pito jesam li kuci da mu sa balkona dohvatim neke saksije to je sve od "uznemiravanja"... kirije nisu 300 KM ... ja placam 60 kvadrata na dobrinji 220, jaran 72 kvadrata 210 ...


Fino je imato svoj stan ... ali u ovom momenut od dva zla izabiram rentanje kao puuunooo manje zlo ... imam slobodu... nisam se povalio da svoj najplodonosniji dio radnog vijeka radim za jednu betonsku kocku prenapuhanih cijena i kamata
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#42 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by plain vanilla »

Pa jeste, sve si ti u pravu, ne znam cemu taj ton..
Ali valjda se neko uzda u pomoc roditelja, nije ista svaka situacija..ako radis kod privatnika ili si se uhljebio na budzetu..problem i jeste sto zacas mozes ostati bez posla, a vrlo ga tesko opet naci i sta onda?
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#43 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by metar_drva »

atko wrote:
plain vanilla wrote: Da, bas tako, cijena je otprilike ista, samo sto ako odes u kredit i kupis stan, imas ipak svoj stan, mir, nema gazde za vratom, seljakanja..ali ti visi nad glavom 20 godina kredita..i briga svaki dan kako platiti ratu
ili, bit podstanar i stedjeti, gdje nema kredita, ali ima seljakanje, svakakve gazde..a i tesko je ustedjeti kad nema kredita..

Zato se ljudi cesto opredijele uzeti kredit, pa nek ziranti vracaju..

Nemas svoj stan kad ga kupis na kredit sve dok ne otplatis zadnji fening, kako to ne shvatate ... nemas mir, jer rate stalo skacu, jer naidju krize jer mozes ostati bez posal, jer te sef moze hebati u zdrav mozak zna da nemas kud , jer placas duplo vise dok otplatis kredit ... cijene stanova su nerealno napuhane, kamate takodje, sve poskupljuje, plate stoje ... nista u ovom momentu ne ide na ruku da se zavalis u kredit ...

Loseg gazdu posaljes u PM i nadjes drugi stan ... ja neznam kako vi dogovarat iznajmljivanja... al kod mene je stanodavac sasvim normalan covjek ... jednom je pito jesam li kuci da mu sa balkona dohvatim neke saksije to je sve od "uznemiravanja"... kirije nisu 300 KM ... ja placam 60 kvadrata na dobrinji 220, jaran 72 kvadrata 210 ...


Fino je imato svoj stan ... ali u ovom momenut od dva zla izabiram rentanje kao puuunooo manje zlo ... imam slobodu... nisam se povalio da svoj najplodonosniji dio radnog vijeka radim za jednu betonsku kocku prenapuhanih cijena i kamata
to što ti govoriš ima smisla ako uzimaš kredit od npr. 100 hiljada maraka na 15-20 godina, sa 0 maraka ušteđevine i sl. međutim, ima ljudi kojima ne treba 100 hiljada, nego 40,50, il 60, i koji imaju neki štek i sl. takvima je definitivno bolje kupit stan, nego ga rentat. koliko god cijene izgledale napuhane, teško da će ići niže od ovoga (a i ako bude išlo niže, ne znači da će se stan koji košta 100 hiljada moć kupit za 50 hiljada), prema tome, za one koji imaju pare ili dio para, sad je pravi trenutak za kupovinu stana.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#44 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by HAVANA »

Kupovina i samo kupovina ako mogučnosti i finansijsko stanje to dopuštaju...naravno uz pametno ulaganje i dobru procjenu nekretnine...
Prvi stan sam kupio na kredit prije 11 godina...svi govorili jesi lud,kamate...ja govorio, jesam, lud sam...vidimo se za par godina...našao super stan i kupio ga malo prije nego je došao euro...sam štemao,rušio,renovirao,kokuz frontalni...uzeo kredit na kraći period,10 god(što uvijek i radim)opteretio se maksimalno i radio 2 posla...poslije tri godine prodao stan...vratio ostatak duga i ostalo mi za drugi stan :shock: :-D (taj skok cijena se više nikada neće ponoviti...).Ostao mi stan a nisam opterečen...Pošto mi djavo ne da mira a nisam opterećen ,kupujem nekretninu opet na 10 godina koja mi rentanjem vraća dio kredita ... dolazim u situaciju da poslije 5 godina u slučaju da prodam nekretninu i vratim glavnicu imam več neki čvrsti kapital pored stana koji mi je otplačen...opet djavo ne da mira i kupujem zemlju za izgradnju poslovnog objekta i zavaljujem se do guše ali ukupan zbir zaduženja ne prelazi vrijednost koju posjedujem u svim nekretninama...po završetku tog objekta planirani prihod treba da pokrije sve rate kredita...a i dalje i ja i žena radimo svoj posao mimo nekretnina...
Zašto ovo pišem...uglavnom...kupujte što mladji nekretninu ali u svojim mogučnostima...kreni od bilo čega i dobro razmišljaj,puno radi,uvijek prati šta i gdje je interesantno i profitabilno,ne zadužuj se iznad svojih mogučnosti...kupi bilo šta,pa nek je i garaža ali počni od nečega i uz puno rada,razmišljanja i rizika možeš ostvariti profit i sigurnost.A pare :roll: ja ga jebem ko ih uštedi...samo ulaganje i rizik donosi profit...
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#45 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by Better Man »

Rentanje je najobicnije bacanje para u vjetar, jer placas nesto sto nikad nece biti tvoje. Zato je bolje uzeti kredit i kupiti stan, jer ce kad ga otplatis biti tvoj, a moze i odmah biti tvoj, sve zavisi kakav je kredit.
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#46 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by metar_drva »

Better Man wrote:Rentanje je najobicnije bacanje para u vjetar, jer placas nesto sto nikad nece biti tvoje. Zato je bolje uzeti kredit i kupiti stan, jer ce kad ga otplatis biti tvoj, a moze i odmah biti tvoj, sve zavisi kakav je kredit.
ma ne, ima donekle smisla ono što atko piše. mislim, jebo me stan ako ću u narednih 15-20 godina otić na more jednom il dvaput i odreć se svakog drugog užitka u životu, da bi sa 50 godina mogao reć "imam svoj stan". kupovina da, ali samo ako postoje mogućnosti za normalan život uz otplatu kredita, robovanje kreditu i stanu - definitivno ne.
User avatar
srklet
Posts: 157
Joined: 11/01/2011 18:20

#47 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by srklet »

Ama nisu Ameri budale

Image

Mi smo prolupali, sve nase opcije (rentati, kupiti, praviti) su beton!
A jos kod nas nema onih tajfuna.
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#48 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by detroit-mercy »

metar_drva wrote:
Better Man wrote:Rentanje je najobicnije bacanje para u vjetar, jer placas nesto sto nikad nece biti tvoje. Zato je bolje uzeti kredit i kupiti stan, jer ce kad ga otplatis biti tvoj, a moze i odmah biti tvoj, sve zavisi kakav je kredit.
ma ne, ima donekle smisla ono što atko piše. mislim, jebo me stan ako ću u narednih 15-20 godina otić na more jednom il dvaput i odreć se svakog drugog užitka u životu, da bi sa 50 godina mogao reć "imam svoj stan". kupovina da, ali samo ako postoje mogućnosti za normalan život uz otplatu kredita, robovanje kreditu i stanu - definitivno ne.
Postoji i jedan drugi problem a to da ces se mozda u 50 sjetiti da bi trebao da kupis stan jer treba se zivjeti jos jedno 30tak godina a ne smuca ti se pod stare dane od nemila do nedraga :mrgreen: .
Znam da je odnos cijena stana vs renta u nasim krajevima jako cudan. Tako da su cijene kvadrata prilicno visoke a rente niske. Medjutim, ko garantuje da ce rente ostati ovako niske u buducnosti, za sekundu se stvari promijene. Ipak je lakse kada neke stvari pocnes u 20tim (kupovina stana) nego u kasnijem dobu.
Po meni kupovina ispred rentanja. Da ne govorimo o jendoj drugoj strani posjedovanja vlastitog doma :mrgreen: .
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#49 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by Alkos »

Jebote, svi bi stan da imaju :mrgreen: Svaka cast onim koji imaju hrabrosti danas se zaduziti kod banke na period od 15-20 godina u ovakvim turbulentnim i nepredvidljivim vremenima :shock:

Na zapadu vecina ljudi zive kao podstanari i to je sasvim normalno i isplativije nego kupovati svoj stan. Valjda su oni na zapadu pametniji od nas, pa su to sve fino bacili na papir i dosli do zakljucka da je ovo isplativija opcija! Samo kod nas je dijete nauceno da treba imati svoj stan, jer babo ce se zaduziti i placati kredit 30 godina da dijete slucajno ne bi islo u podstanare. Jer kad se dijete rodi, odmah mislimo o tome na koji ga faks upisati, gdje mu napraviti svadbu, gdje ce zivjeti...
Znam nekoliko mladih bracnih parova iz SA, rodjeni ovdje, u centru, ne zele u podstanare, ali ni ne zele dalje od Marijin dvora (taman da je stan dzaba), pa se zaduzuju ogromne pare kako bi kupili stan, po mogucnosti iznad vjecne vatre. :shock: Kakva glupost! I vecina ih tako razmislja i eno ih u kreditima do guse, pola vracaju familijAMA, pola bankama, iskreno ne znam od cega zive!!

Inace, svakako da je bolje imati svoj stan (i ja sanjam o tome), ali se nikada ne bih zaduzio na tako dug period, ne znajuci hocu li sutra ostati bez posla ili ce trziste podivljati, ili ce me opaliti trajvan. Jako su mi prihvatljive ove opcije zaduzivanja na par godina, posudjivanja para od familije i kupovine nekog manjeg stana, pa vremenom kupiti stagod vece. Protegni se koliko ti je jorgan dug - uvijek sam se vodio tim pravilom. :oops:

Mislim da ce se novije generacije sve vise ugledati na zapad (kao i u svemu) i odlaziti u podstanare, jer danas je nauka ostati u braku 15 godina, a kamoli kredit otplacivati isto toliko. :mrgreen: Jedina prihvatljiva opcija je da zena i njena familija budu ziranti, ili tako nesto slicno :mrgreen:
Mada i ovdje ce doci dan kada ce se ukinuti postojanje ziranata prilikom uzimanja kredita, te ce se kredit uzimati uz davanje hipoteka, uzimanjem polica osiguranja, itd, itd. A pitanje je koliko ce ljudi tad biti spremni zaloziti jedan stan/kucu da bi kupili drugi, ili u krajnjem slucaju, gdje ce i sta ce oni koji nemaju ni kuceta ni maceta!?!

Stoga, moja prijedlog je da pokupujete sto vise nekretnina, jer dolazi vrijeme rentanja :mrgreen:
Last edited by Alkos on 25/01/2011 19:21, edited 1 time in total.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#50 Re: Koliko placate stan u odnosu na vase prihode

Post by atko »

@plain vanilla to je ton uzasa pri pomisli da robujem kreditu 20 godina i da duplo placam 100% napunae cjene :-D

@metar_drva o tome i govorim ... sve do 10 godina uz pomoc roditelja uz neku ustedjevinu se moze sazvakati ;)
Ali kod nas na zalost ljudi koji imaju platu 500 KM mole u racunovodstvu da im daju prosjek 800 pa se zavale 400 ... ili ako se docepaju iole placenijeg posla odmah jos veca zavala ... govcorim o velikoj vecini

@HAVANA ... to su bila zlatna vremena kad se za 600-700 KM mogo kupiti devastirani kvadrat i rucno ga renovirat i debelo zaradit na rukama ;)

@Better Man ... kako gdje... trenutno u SA rentanje je isplativije ... matematika je jasna

@srklet .... to nama tek dolazi ... dobro nece ko kod amera bas ipak smo evropski mentalitete .. .al nece ni kao u komunizmu, vjecni posao, dobijes stan, zena djete, smiris se ... :D
Post Reply