ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#901 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by ultima_palabra »

Proda 2-3 hiljade kafa samo, puta 2,5-3 KM. A gdje su sokovi, kolaci, hrana...
User avatar
ElRe
Posts: 10848
Joined: 12/12/2011 11:28

#902 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by ElRe »

U Sa sezona traje 3 do 4 mjeseca u zavisnosti od termina ramazana.
Ako su troskovi odrzavanja veliki neka poveca cijene, radice istim intenzitetom. Poenta je da drzavi da ono sto joj pripada.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#903 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by almir90 »

Pa zašto državne firme ne plaćaju ono što državi pripada? Čak ni radnicima ne izmiruju redovno plate i doprinose. A i veće su štetočine, eno link o dugovanjima to dokazuje.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#904 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by freelancerBIH »

Sama cinjenica da drzavne firme i vjerske organizacije ne placaju poreze, dovoljno govori o uredjenosti poreskog sistema. Dok su izvoznike i one koji odrzavaju ovu propadajucu ekonomiju BiH natjerali raznoraznim nametima i porezom od 10% da placaju, drugi uzivaju sve beneficije.

Nakaradno da nakaradnije ne moze biti!
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#905 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by S4mpion »

Koja je poenta poreza u BiH?

Hoćel' se potrošit' na dobrobit građana?

S ovolikim nametima ne bismo uopšte smjeli biti ni u kakvim dugovanjima, sami sebi plaćat' liječenje, vozat' se po cesti punoj rupčaga, a svima nam je na grbaču natovaren kredit po samom rođenju.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#906 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by ultima_palabra »

almir90 wrote:Pa zašto državne firme ne plaćaju ono što državi pripada? Čak ni radnicima ne izmiruju redovno plate i doprinose. A i veće su štetočine, eno link o dugovanjima to dokazuje.
Pa i ove o kojima pricamo su "drzavne", odnosno stranacke ili ljudi kojima je ovaj sistem itekako valjao.

Meni licno ne smeta kada zakida mali granap/kafana/pekara na ivici egzistencije... ali mi pricamo o milionerima.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#907 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by belfy »

almir90 wrote:Pa zašto državne firme ne plaćaju ono što državi pripada? Čak ni radnicima ne izmiruju redovno plate i doprinose. A i veće su štetočine, eno link o dugovanjima to dokazuje.
to sto drzava (karikiram sa smrtnom kaznom) smije ubiti covjeka ne znaci da i ti smijes. ili da uzmemo blazi primjer - to sto drzava smije da zatvori covjeka ne znaci da i ti smijes, tako da je pogresno poredjenje sta drzavne firme smiju i zasto ti to ne smijes. naravno, ovo je dosta dublja i sira tema za rasprave, ali ce se na kraju svesti na moju prvu recenicu.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#908 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by almir90 »

belfy wrote:
almir90 wrote:Pa zašto državne firme ne plaćaju ono što državi pripada? Čak ni radnicima ne izmiruju redovno plate i doprinose. A i veće su štetočine, eno link o dugovanjima to dokazuje.
to sto drzava (karikiram sa smrtnom kaznom) smije ubiti covjeka ne znaci da i ti smijes. ili da uzmemo blazi primjer - to sto drzava smije da zatvori covjeka ne znaci da i ti smijes, tako da je pogresno poredjenje sta drzavne firme smiju i zasto ti to ne smijes. naravno, ovo je dosta dublja i sira tema za rasprave, ali ce se na kraju svesti na moju prvu recenicu.
Kakve ti ovo gluposti pišeš bogati? To ti opravdavaš da neko može raditi kako mu se k digne, a drugi ne može? Ako ti je to svrha posta, bolje da ga nisi ni napisao. Čuj, gluposti poput smrtne kazne i zatvora porediš sa stvarima koje su striktno vezane za ekonomiju i biznis, bježi bolan.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#909 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by JThomas »

zaboravili ste neće u mezar ponijeti argument.

eto iznajmite vi kafanu i zatražite dozvolu da prepolovite ferhadiju svojom baštom. stranke i politika tu jesu i to do grla. i puno im 10 i 17 posto na kafu od 3 i kolače od 6 maraka. nek' jebu mater, eto.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#910 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by almir90 »

ultima_palabra wrote: Meni licno ne smeta kada zakida mali granap/kafana/pekara na ivici egzistencije... ali mi pricamo o milionerima.
Znam ja to sve, ali sam uzeo za primjer državnih firmi koje duguju za sve živo, a niko ne hapsi i tereti direktore i upravne odbore tih firmi. A što se tiče ove grupe, ovo meni djeluje kao rat između jačih, kod nas je u privatluku rat uveliko i svako svakoga "jede" na načine koje zna i umije, ako se pustiš jeban si. Vjerovatno neko jači ima na meti te lokacije koje dotični drže.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#911 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by ultima_palabra »

almir90 wrote:
ultima_palabra wrote: Meni licno ne smeta kada zakida mali granap/kafana/pekara na ivici egzistencije... ali mi pricamo o milionerima.
Znam ja to sve, ali sam uzeo za primjer državnih firmi koje duguju za sve živo, a niko ne hapsi i tereti direktore i upravne odbore tih firmi. A što se tiče ove grupe, ovo meni djeluje kao rat između jačih, kod nas je u privatluku rat uveliko i svako svakoga "jede" na načine koje zna i umije, ako se pustiš jeban si. Vjerovatno neko jači ima na meti te lokacije koje dotični drže.
Tesko da ima jacih u tom biznisu, Rasidagici i Cedici imaju direktnu konekciju do Izetbegovica.

A situacija se promijenila, sad se zategla fiskalna disciplina do maksimuma i svi moraju platiti. Ovi nece zatvora zaglaviti ali ce morati platiti.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#912 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by almir90 »

To će sigurno tako biti. Bez politike veliki posao ne može, a zajeb'o je se svako ko se gurao preko politike u biznisu. Pogledaj Agrokor i Todorića, uvijek ima negdje neko jači da te sruši bez obzira koliko si moćan.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66222
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#913 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by _BataZiv_0809 »

ultima_palabra wrote:
almir90 wrote:
ultima_palabra wrote: Meni licno ne smeta kada zakida mali granap/kafana/pekara na ivici egzistencije... ali mi pricamo o milionerima.
Znam ja to sve, ali sam uzeo za primjer državnih firmi koje duguju za sve živo, a niko ne hapsi i tereti direktore i upravne odbore tih firmi. A što se tiče ove grupe, ovo meni djeluje kao rat između jačih, kod nas je u privatluku rat uveliko i svako svakoga "jede" na načine koje zna i umije, ako se pustiš jeban si. Vjerovatno neko jači ima na meti te lokacije koje dotični drže.
Tesko da ima jacih u tom biznisu, Rasidagici i Cedici imaju direktnu konekciju do Izetbegovica.

A situacija se promijenila, sad se zategla fiskalna disciplina do maksimuma i svi moraju platiti. Ovi nece zatvora zaglaviti ali ce morati platiti.
Cudi me da oni sa svojim vezama i uticajima nisu ovo preduprijedili.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#914 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by JThomas »

mijenjaju se vremena. neko skontao da je recimo njegov milion godišnje što utaji = primanja za 70-80 budžetlija koji žive po zakonu omerte 24/7.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#915 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by ultima_palabra »

almir90 wrote:To će sigurno tako biti. Bez politike veliki posao ne može, a zajeb'o je se svako ko se gurao preko politike u biznisu. Pogledaj Agrokor i Todorića, uvijek ima negdje neko jači da te sruši bez obzira koliko si moćan.
Todoric je sam sebe srusio... politicari su samo namirisali krv i napravili mandzu da se i oni okoriste od njegovog pada.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#916 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by almir90 »

ultima_palabra wrote: Todoric je sam sebe srusio... politicari su samo namirisali krv i napravili mandzu da se i oni okoriste od njegovog pada.
Ne bih se baš složio, ali ne bih da idemo u off sa temom i da diskutujemo bezveze jer svako ima neke svoje argumente, neka ostane na ovome. :wink:

Što se ovoga slučaja tiče, ja već par godina govorim da je bara sve manja a broj krokodila se ne smanjuje istom brzinom, i veći jedu manje. Bit će zajebano u narednim godinama.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#917 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by belfy »

almir90 wrote:
belfy wrote:
almir90 wrote:Pa zašto državne firme ne plaćaju ono što državi pripada? Čak ni radnicima ne izmiruju redovno plate i doprinose. A i veće su štetočine, eno link o dugovanjima to dokazuje.
to sto drzava (karikiram sa smrtnom kaznom) smije ubiti covjeka ne znaci da i ti smijes. ili da uzmemo blazi primjer - to sto drzava smije da zatvori covjeka ne znaci da i ti smijes, tako da je pogresno poredjenje sta drzavne firme smiju i zasto ti to ne smijes. naravno, ovo je dosta dublja i sira tema za rasprave, ali ce se na kraju svesti na moju prvu recenicu.
Kakve ti ovo gluposti pišeš bogati? To ti opravdavaš da neko može raditi kako mu se k digne, a drugi ne može? Ako ti je to svrha posta, bolje da ga nisi ni napisao. Čuj, gluposti poput smrtne kazne i zatvora porediš sa stvarima koje su striktno vezane za ekonomiju i biznis, bježi bolan.
u potpunosti si pogresno shvatio sta sam zelio reci. naravno da ne opravdavam, nego upravo govorim da se ti neces opravdati pred drzavom radeci isto sto ona radi i da je pogresno razmisljati na taj nacin. ono sto drzavne firme rade i kako djeluju jednostavno nikada nece biti jednako djelovanju privatnih firmi. jednom kada bude, tada ce se ljudi zaposljavati u privatne isto koliko i u drzavne. sasvim je ocekivati da ce drzava svoje firme tolerisati u sranjima koja cine, a privatne nece (osim ako nisu u talu) i nikada privatne nece moci reci, kao sto ti ovdje govoris, "ali vidi da drzavne rade jos gore" i da ce im to na bilo koji nacin pomoci... vrlo je jednostavno - drzavne firme su za uhljebljivanje, a privatne za sisanje novca.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#918 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by almir90 »

Ja to sve znam, ali ću ih uvijek potegnuti kao primjer za svoj argument, to je jedino zbog čega ih spominjem - ne treba ih ni ignorisati.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11036
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#919 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by Prpa.ba »

Zatvoreni "ugostitelji" uzivaju (tj. uzivali su) veci status drzavnih firmi od posebnog znacaja od npr. Zeljeznica FBiH pod trenutnim rukovodstvom kojeg se SDA pokusava rijesiti. :mrgreen:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#920 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by JThomas »

ubjedljivo najveći dužnik za direktne poreze u federaciji, oko 10% ukupnog duga. paradni primjer svih paradoksa ovog "sistema"...
User avatar
geralt
Posts: 5201
Joined: 14/09/2017 12:45

#921 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by geralt »

freelancerBIH wrote:Sama cinjenica da drzavne firme i vjerske organizacije ne placaju poreze, dovoljno govori o uredjenosti poreskog sistema. Dok su izvoznike i one koji odrzavaju ovu propadajucu ekonomiju BiH natjerali raznoraznim nametima i porezom od 10% da placaju, drugi uzivaju sve beneficije.

Nakaradno da nakaradnije ne moze biti!
Nista hajde ti u Njemacku ili u Svedsku onda. Spominjaces porez od 10% sa suzama u ocima :D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#922 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by JThomas »

idu ljudi svaki dan i ne osvrću se. ta stopa jeste vrlo niska, ali je maltene i jedino što je pro biznisa i rada...
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#923 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by Edin H. »

Ne shvatam zasto se ocekuje od najvecih heroja otpora ili onih koji su zivi primjer "zlatnih kasika" da sada moraju i porez placati

Nigdje u svijetu takve gromade ne bi morale placate porez

https://www.bbc.co.uk/news/magazine-20560359

Image
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#924 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by freelancerBIH »

geralt wrote:
freelancerBIH wrote:Sama cinjenica da drzavne firme i vjerske organizacije ne placaju poreze, dovoljno govori o uredjenosti poreskog sistema. Dok su izvoznike i one koji odrzavaju ovu propadajucu ekonomiju BiH natjerali raznoraznim nametima i porezom od 10% da placaju, drugi uzivaju sve beneficije.

Nakaradno da nakaradnije ne moze biti!
Nista hajde ti u Njemacku ili u Svedsku onda. Spominjaces porez od 10% sa suzama u ocima :D
Ti ocito ne razumijes pojam izvoza :wink: Istina, za mnoge firme u Njemackoj porez jeste 30%. Pogledaj kolika je stopa za Njemacke firme koje novac donose izvana i izvoze svoje proizvode.

Npr. U Americi je na snazi zakon od 1984. Godine da svaka firma koja svoj profit ostvaruje izvozom nekog dobra - prvih 10 miliona $ koji su zaradjeni na taj nacin ne podlijezu direktnom oporezivanju. Mnoge, ali mnoge drzave svijeta stite svoje proizvodjace tako sto im smanjuju namete - ili ih uopce ne oporezuju (kao sa primjerom iz Amerike).

Jedino je u Bosni to obrnuto. Bosna zapravo spada u red zemalja koje svoje izvoznike oporezuju sa ogromno visokom stopom (10%) cime ugrozavaju BH ekonomiju!
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#925 Re: ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Post by freelancerBIH »

Ako malo pogledamo stope vrijednosti poreza na dobit za izvoznike na ovom grafu (podaci su iz 2015):

Image


Onda nam postaje jasno da je BiH zapravo jedno prkno od drzave koja na sve moguce nacine oporezuje i unistava sve sto dotakne pa cak i proizvodjace/izvoznike koji zapravo i odrzavaju ovu propalu ekonomiju. Dok ostale drzave svijeta stite svoje proizvodjace i izvoznike, BiH svoje zapravo unistava. Sa katastrofalnim omjerom uvoza i izvoza (gdje smo apsolutnom minusu, odnosno u gubitku kada je rijec o pokrivenosti izvoza uvozom, ogromna zaduzenost), ovoj drzavi ne preostaje nista drugo nego bankrot.

Podaci iz 2017 govore sljedece:

- 11 milijardi izvezeno u vrijednosti robe
- 18 milijardi uvezeno u vrijednosti robe

Dakle kada se sve sagleda, ovdje vlast na sve moguce nacine pokusava da unisti izvoznike. Onaj ko je 2015. uveo tu stopu od 10%, treba ga izvesti na javno vjesanje!

@geralt hocu li i dalje u suzama spominjati onih 10%? :lol:
Post Reply