Ukradene Visa kartica i sta sad ?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

Post Reply
muamers

#1 Ukradene Visa kartica i sta sad ?

Post by muamers » 22/11/2010 00:44

Eh ovako,
mom prijatelju je ukradena viza kartica. Medjutim dok je on to skonto neko mu je vec skinuo sve pare i usao u minus.

Kako da postupi sad ?

zemo_online

#2 Re: Ukradene Visa kartica i sta sad ?

Post by zemo_online » 22/11/2010 00:52

muamers wrote:Eh ovako,
mom prijatelju je ukradena viza kartica. Medjutim dok je on to skonto neko mu je vec skinuo sve pare i usao u minus.

Kako da postupi sad ?

odakle mu pin?

BJB

#3 Re: Ukradene Visa kartica i sta sad ?

Post by BJB » 22/11/2010 00:58

Placati..Bog zna da mu je pin bio u tom necemu gdje i visa.. Moj je novcanik jednu noc proveo na ulici,(srecom ja ga pronasla pokislog sljedeceg jutra) unutra kartice i pin kodovi..Od tog dana kodove drzim u glavi, a kartice na sigurnom.

muamers

#4 Re: Ukradene Visa kartica i sta sad ?

Post by muamers » 22/11/2010 01:16

test01 wrote:
muamers wrote:Eh ovako,

Kako da postupi sad ?

odakle mu pin?
ma nije ni imo pin...ukro mu neko podatke na internetu (pretpostavlja on) kad je nesto kupovo, uglavnom para vise nema.
Kartica je kod njega, ali para nema...sad je je blokiro, al kako vratiti pare ?

NekoIzMase

#5 Re: Ukradene Visa kartica i sta sad ?

Post by NekoIzMase » 22/11/2010 08:14

Vjerovatno je slučaj prijavio policiji i to je sve što može u ovom trenutku. Najčešće se brojevi kreditnih kartica kradu za plaćanje putem interneta i tvoj prijatelj/policija mogu zahtijevati od banke da im izlistaju transakcije sa te kartice pa da vide šta je plaćeno. Ovo je jedan vid organizovanog kriminala i veoma mali broj počinioca je otkriven. Ukoliko je naručen neki proizvod (npr. sa E-Bay) prema adresi dostave se može doći do adrese počinioca. Ako je plaćena neka online usluga (npr. plaćanje neke igrice) onda mogu doći do IP adrese i ukoliko je neko sa manje iskustva na osnovu iste ga pronaći.

Dakle, obavezno prijaviti policiji i uzeti listing iz banke te isti predočiti policiji koja treba poduzeti dalju akciju pronalaska počinioca. Nema puno nade ali to je jedino što može učiniti a banci naravno neće ostati dužan taj minus.

sa obzirom na...

#6 Re: Ukradene Visa kartica i sta sad ?

Post by sa obzirom na... » 22/11/2010 08:33

Konfuzan si...
U prvom postu kazes da je visa kartica ukradena, a u drugom da nije vec su samo skinute pare a kartica je jos kod "prijatelja" (pretpostavljam da je taj prijatelj u stvari ti)
Drugo nisi razjasnio je li u pitanju Visa electron (debitna) ili Visa Classic (kreditna) kartica, je su li pare skinute sa bankomata ili preko interneta...

reci cu ti za moj slucaj....

Meni je dosao izvjestaj da sam sa visa classic karticom potrosio 550 Km na online kladjenje...

Prvo sam kontaktirao e mailom moderatora te stranice koji me je izvjestio da u svojoj bazi podataka nemaju nikog pod mojim imenom i e mailom da je koristio njihove usluge....

Zatim sam sa kopijom tom maila otisao do banke (unicredit),objasnio situaciju, oni mi dali papir koji ti popunjavas ako zelis da osporis neku transakciju uradjenu tvojom karticom, sve napises, koja transakcija, kada, koji iznos, zasto tvrdis da nije tvoja transakcija itd....

Taj mjesec su mi skinuli taj iznos sa tekuceg...

Sljedeci mjesec mi je taj iznos vracen, nisam dobio nikakvo obavijestenje o priznavanju greske ili slicno, samo je na mjesecnom izvodu pisalo nesto kao povrat para a ja nisam dalje propitivao, bilo mi je vazno da sam dobio pare nazad..

muamers

#7 Re: Ukradene Visa kartica i sta sad ?

Post by muamers » 07/12/2010 05:03

sa obzirom na... wrote:Konfuzan si...
U prvom postu kazes da je visa kartica ukradena, a u drugom da nije vec su samo skinute pare a kartica je jos kod "prijatelja" (pretpostavljam da je taj prijatelj u stvari ti)
Drugo nisi razjasnio je li u pitanju Visa electron (debitna) ili Visa Classic (kreditna) kartica, je su li pare skinute sa bankomata ili preko interneta...

reci cu ti za moj slucaj....

Meni je dosao izvjestaj da sam sa visa classic karticom potrosio 550 Km na online kladjenje...

Prvo sam kontaktirao e mailom moderatora te stranice koji me je izvjestio da u svojoj bazi podataka nemaju nikog pod mojim imenom i e mailom da je koristio njihove usluge....

Zatim sam sa kopijom tom maila otisao do banke (unicredit),objasnio situaciju, oni mi dali papir koji ti popunjavas ako zelis da osporis neku transakciju uradjenu tvojom karticom, sve napises, koja transakcija, kada, koji iznos, zasto tvrdis da nije tvoja transakcija itd....

Taj mjesec su mi skinuli taj iznos sa tekuceg...

Sljedeci mjesec mi je taj iznos vracen, nisam dobio nikakvo obavijestenje o priznavanju greske ili slicno, samo je na mjesecnom izvodu pisalo nesto kao povrat para a ja nisam dalje propitivao, bilo mi je vazno da sam dobio pare nazad..
ma nisam ja, nego drug je taj koji je izgubio...nego sam zurio vani pa sam malo lose objasnio...a kartica mu je ukradena bila (na koji nacin nije ni bitno)...
Prijavio je sve to i otiso u banku, ali izgleda pisi propalo...niko mu se ne javlja, banka kaze pricekaj, policija kaze ne mozemo mi tu nista...

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#8 Re: Ukradene Visa kartica i sta sad ?

Post by Pera Trta » 09/12/2010 19:57

Bio kod raveku, pa kad je izašo skonto da nema kartice...i naravno, đe'š to prijavit :D

The Nightwatchman

#9 Re: Ukradene Visa kartica i sta sad ?

Post by The Nightwatchman » 09/12/2010 20:12

Pera Trta wrote:Bio kod raveku, pa kad je izašo skonto da nema kartice...i naravno, đe'š to prijavit :D

ma jok bolan.

službeno bio na putu i kartica mu ukradena u metrou.

Murat Sabanovic

#10 Re: Ukradene Visa kartica i sta sad ?

Post by Murat Sabanovic » 09/12/2010 22:24

jednom mi ukradena i 3 puta je izgubio.... :D

Skyfox

#11 Re: Ukradene Visa kartica i sta sad ?

Post by Skyfox » 09/12/2010 22:36

mislim da banka osigurava kreditne kartice do 1000KM u ovakvim slucajevima.

Post Reply