Kupio bih nesto sa eBay-a

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#276 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by kone »

Jack Be Nimble wrote:Pa sta obicno kupujete na ebayu?

Ja sam poceo kupovati stvari prije 8 godina i uglavnom uzimam dresove. Svake tri godine kada mi zatreba novi telefon uzmem na ebay-u, a ostalo je sve nostalgija. Npr. prije par mjeseci uhvatila me neka groznica za starim game boy i nekim igricama pa sam to narucio. Nisam nikada pokusao da prodam nesto, za prodaju koristim Amazon.
Kako si prolazio sa kupovinom telefona?Porez,carina itd?
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#277 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Jack Be Nimble »

kone wrote:
Jack Be Nimble wrote:Pa sta obicno kupujete na ebayu?

Ja sam poceo kupovati stvari prije 8 godina i uglavnom uzimam dresove. Svake tri godine kada mi zatreba novi telefon uzmem na ebay-u, a ostalo je sve nostalgija. Npr. prije par mjeseci uhvatila me neka groznica za starim game boy i nekim igricama pa sam to narucio. Nisam nikada pokusao da prodam nesto, za prodaju koristim Amazon.
Kako si prolazio sa kupovinom telefona?Porez,carina itd?
Ja nisam u Bosni, tako da ne znam kako to hoda sa carinom. Dva telefona su dosla iz Kanade, jedan iz Azije, meni se cini Singapur. Uvijek samo platim postarinu.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#278 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by njonjica »

Beaddy wrote:
Ne zafrkavam te, najozbiljnije. O ovim prevarama čitam otkad imam paypal. Provjeri stanje na karticama, a onda se direktno pokušaj ulogirati na paypal i promjeni password (za svaki slučaj).

Nadam se da će biti sve OK-javi šta je bilo.
Isla danas u banku, sve ok ;-)

Jucer od prodavaca sa e-bay dobila poruku da je ono sto sam kupila krenulo za BiH.
Nadam se da ce stici do kraja maja.....
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#279 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Jack Be Nimble »

njonjica wrote:
Beaddy wrote:
Ne zafrkavam te, najozbiljnije. O ovim prevarama čitam otkad imam paypal. Provjeri stanje na karticama, a onda se direktno pokušaj ulogirati na paypal i promjeni password (za svaki slučaj).

Nadam se da će biti sve OK-javi šta je bilo.
Isla danas u banku, sve ok ;-)

Jucer od prodavaca sa e-bay dobila poruku da je ono sto sam kupila krenulo za BiH.
Nadam se da ce stici do kraja maja.....
Nemora ti niko uzeti pare, ali moze uzeti tvoje licne podatke i otvarati nove racune u tvoje ime, to se meni desilo. Jednog dana dobio od svoje banke pismo sa novom karticom i da je aktiviram, sve je noramlno, normalna koverta, sve po zakonu. Ja sam mislio da sam dobio novu karticu jer mi sadasnja uskoro istice i kada se to desi banka ti posalje novu zamjenu. Medjutim ja sam se sjetio da moja kartica u to doba tek istece 2011 a to je bilo 2009. Onda sam bolje pogledao brojeve na kartici i vidio da to nije moj racun, jeste moje ime i to sve, ali nije moj racun. Otisao u banku i njima to sve ispricao, oni pogledali na kompjuter i rekli "pa viste otvorili ovaj racun prije 10 dana"...nigdje veze. Onda sam im rekao da ja vec imam racun sa njima.

Uglavnom prije 10 dana prije tih svih dogadja kupio sam dosta stvari preko ebay-a i tako mi je neko skinuo podatke putem paypala i otvorio racun na moje ime. Niko meni pare nije uzeo i ne treba da uzimaju, dovoljno je da u tvoje ime kupuju stvari i da tebi dodje racun na kraju svega, pa ti sada dokazuj da to nisi ti.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#280 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by njonjica »

Jack Be Nimble wrote:
njonjica wrote:
Beaddy wrote:
Ne zafrkavam te, najozbiljnije. O ovim prevarama čitam otkad imam paypal. Provjeri stanje na karticama, a onda se direktno pokušaj ulogirati na paypal i promjeni password (za svaki slučaj).

Nadam se da će biti sve OK-javi šta je bilo.
Isla danas u banku, sve ok ;-)

Jucer od prodavaca sa e-bay dobila poruku da je ono sto sam kupila krenulo za BiH.
Nadam se da ce stici do kraja maja.....
Nemora ti niko uzeti pare, ali moze uzeti tvoje licne podatke i otvarati nove racune u tvoje ime, to se meni desilo. Jednog dana dobio od svoje banke pismo sa novom karticom i da je aktiviram, sve je noramlno, normalna koverta, sve po zakonu. Ja sam mislio da sam dobio novu karticu jer mi sadasnja uskoro istice i kada se to desi banka ti posalje novu zamjenu. Medjutim ja sam se sjetio da moja kartica u to doba tek istece 2011 a to je bilo 2009. Onda sam bolje pogledao brojeve na kartici i vidio da to nije moj racun, jeste moje ime i to sve, ali nije moj racun. Otisao u banku i njima to sve ispricao, oni pogledali na kompjuter i rekli "pa viste otvorili ovaj racun prije 10 dana"...nigdje veze. Onda sam im rekao da ja vec imam racun sa njima.

Uglavnom prije 10 dana prije tih svih dogadja kupio sam dosta stvari preko ebay-a i tako mi je neko skinuo podatke putem paypala i otvorio racun na moje ime. Niko meni pare nije uzeo i ne treba da uzimaju, dovoljno je da u tvoje ime kupuju stvari i da tebi dodje racun na kraju svega, pa ti sada dokazuj da to nisi ti.
Svasta...ako se dobro sjecam, prilikom otvaranja racuna u banci bio je potreban moj maticni broj i broj licne karte (za broj LK nisam sigurna)....e sad kako ce neki inkognito :D otvoriti racun na moje ime bez ovih podataka pitam se...

Ne znam kako se tebi desilo... :oops:

I kako u moje ime kupuju stvari? Kako ce sa moje kartice skinuti lovu koje nema?


EDIT: sad vidjeh da ne zivis u BiH....ovdje vaze malo drugacija pravila ;-)
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#281 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Jack Be Nimble »

Pravila su ista, bez maticnog i licne karte ne moze se nista u banci uraditi. Nakraju svega banka mi je dala 50 dolara reda radi, jer si priznali da se to nije smjelo desiti. Jer neko je otvori racun na moje ime, sa mojim podatcima a uopste nije usao u banku da to sve odradi.

NIsam jedini mnogi moji prijatelji su imali slicne situacije nakon sto su kopavali nesto sa interneta, nije vazno da li je ebay, amazon ili nesto trece, ako se to radi cesto, mogu te lako uhvatiti.

Al kada god dobijes email od ebay-a, paypala, amazona, gmail da te pitaju kao da provjere tvoje informacije, da ima dadnes maticni broj, lozinku, broj telefona itd, to je jedna velika laz. Zaobidji takva pisma ili nazovi ebay/paypal ko god i pitaj ih je su li to oni.
zilla_
Posts: 1060
Joined: 20/08/2008 23:18

#282 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by zilla_ »

Nemora ti niko uzeti pare, ali moze uzeti tvoje licne podatke i otvarati nove racune u tvoje ime, to se meni desilo. Jednog dana dobio od svoje banke pismo sa novom karticom i da je aktiviram, sve je noramlno, normalna koverta, sve po zakonu. Ja sam mislio da sam dobio novu karticu jer mi sadasnja uskoro istice i kada se to desi banka ti posalje novu zamjenu. Medjutim ja sam se sjetio da moja kartica u to doba tek istece 2011 a to je bilo 2009. Onda sam bolje pogledao brojeve na kartici i vidio da to nije moj racun, jeste moje ime i to sve, ali nije moj racun. Otisao u banku i njima to sve ispricao, oni pogledali na kompjuter i rekli "pa viste otvorili ovaj racun prije 10 dana"...nigdje veze. Onda sam im rekao da ja vec imam racun sa njima.

Uglavnom prije 10 dana prije tih svih dogadja kupio sam dosta stvari preko ebay-a i tako mi je neko skinuo podatke putem paypala i otvorio racun na moje ime. Niko meni pare nije uzeo i ne treba da uzimaju, dovoljno je da u tvoje ime kupuju stvari i da tebi dodje racun na kraju svega, pa ti sada dokazuj da to nisi ti.
ne prepadaj ljude bezveze kad i sam znaš da to nema veze sa stvarnosti... jesi ti bio kad u banci i otvorio račun?

da bi nekoga zeznuo na način kao što si ti opisao moraš biti baš maher i to ne mogu obični smrtnici... prvo nije lahko provaliti sistem koji ima PayPal, a drugo kako da ja otvorim račun na tvoje ime čak i ako ti znam sve moguće podatke, ako nemam tvoje dokumente i moju sliku na njima... pa nisu ni ovi u banci travu pasli...
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#283 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Jack Be Nimble »

zilla_ wrote:
Nemora ti niko uzeti pare, ali moze uzeti tvoje licne podatke i otvarati nove racune u tvoje ime, to se meni desilo. Jednog dana dobio od svoje banke pismo sa novom karticom i da je aktiviram, sve je noramlno, normalna koverta, sve po zakonu. Ja sam mislio da sam dobio novu karticu jer mi sadasnja uskoro istice i kada se to desi banka ti posalje novu zamjenu. Medjutim ja sam se sjetio da moja kartica u to doba tek istece 2011 a to je bilo 2009. Onda sam bolje pogledao brojeve na kartici i vidio da to nije moj racun, jeste moje ime i to sve, ali nije moj racun. Otisao u banku i njima to sve ispricao, oni pogledali na kompjuter i rekli "pa viste otvorili ovaj racun prije 10 dana"...nigdje veze. Onda sam im rekao da ja vec imam racun sa njima.

Uglavnom prije 10 dana prije tih svih dogadja kupio sam dosta stvari preko ebay-a i tako mi je neko skinuo podatke putem paypala i otvorio racun na moje ime. Niko meni pare nije uzeo i ne treba da uzimaju, dovoljno je da u tvoje ime kupuju stvari i da tebi dodje racun na kraju svega, pa ti sada dokazuj da to nisi ti.
ne prepadaj ljude bezveze kad i sam znaš da to nema veze sa stvarnosti... jesi ti bio kad u banci i otvorio račun?

da bi nekoga zeznuo na način kao što si ti opisao moraš biti baš maher i to ne mogu obični smrtnici... prvo nije lahko provaliti sistem koji ima PayPal, a drugo kako da ja otvorim račun na tvoje ime čak i ako ti znam sve moguće podatke, ako nemam tvoje dokumente i moju sliku na njima... pa nisu ni ovi u banci travu pasli...
Ja sam samo opisao sta se meni desilo. U toj banci sam imao dva racuna na moje ime, jedan koji sam otvorio prije 12 godina i svaki dan koristi, a drugi koji sam navodno otvorio 7 dana prije.
zilla_
Posts: 1060
Joined: 20/08/2008 23:18

#284 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by zilla_ »

Koristim AlertPay, PayPal i Moneybookers već dugo vremena, na svakom od njih imam vezanu istu karticu i nikad ama baš nikad nisam imao ni najmanji problem vezano za krađu podataka i sl...

Prije par dana mi se desilo nešto čudno... Pokušao da se ulogujem na svoj AlertPay nalog no međutim nisam uspio nakon nekoliko pokušaja... Pošaljem im ja mail da provjere o čemu se radi da sumnjam da mi je neko hakovao acc... Odma sljedeći dan uđem bez probleme na acc ali ovi u međuvremenu pročitali mail pa mi blokirali privremeno acc dok ne dokažem identitet... U mailu su napisali da nema naznaka da mi je neko maznuo podatke ali da zbog njihovih pravila prije nego odblokiraju acc moram potvrditi identitet. Tražili mi ime, prezime, ulicu, br telefona, zadnjih 8 brojeva moje kartice, prva 4 broja deviznog računa... Kad sam im sve fino odg odblokirali mi acc i napomenuli da ne otvaram sumnjive mailove i ne klikam na linkove koji dolaze na mail, da ne otkrivam bilo kakve privatne podatke putem maila i sl... Uglavnom, znam par ljudi kojima su provalili u acc ali nisu uspjeli da maznu pare... jer da bi povukao pare treba proći poprilično vremena... ako se reaguje na vrijeme oni vrlo lahko uđu u trag svih transkacija i vrate lovu...

Na PayPalu su vaši podaci zaštićeni 99,9%... Većina onih koji budu prevareni su oni koji rade transkacije direktno preko kartice... Zato i postoje procesori kao PayPal pa tu vežete svoju karticu i plaćate bez problema i bojazni da će vam neko zloupotrijebiti broj kartice i te fazone :-)

Prije nekoliko dana kolegici s posla sam platio preko svoje kartice (debitne) apartman u Barseloni... Ja joj samo izdiktirao podatke sa kartice i u roku od 5 minuta sa kartice je skinut (rezervisan) određeni iznos... Vlasnik tog apartmana je tražio broj kartice i jednostavno samo skinuo iznos... ne znam kako to funkcioniše ali pretpostavljam da mi je mogao skinut sve sa kartice da je htio... Na taj način možete biti prevareni a ovako preo PayPala šanse su skoro ravne nuli...
User avatar
adelko
Posts: 128
Joined: 16/07/2009 13:35

#285 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by adelko »

Takodjer koristim Paypal i Moneybookers vec duze vrijeme, putem Moneybookersa naplacujem IT usluge uradim jer velika je prednost pri povlacenju novca, tj. ne moram cekati 30 dana sto je u slucaju PayPal-a.
Do sada nisam imao ni najmanji problem sa pomenutim servisima. eBay - bez losih iskustava, pri kupovini obratite paznju na kredibilitet prodavca, od kako je PayPal omogucio uplate dobra je prililka da se sta i proda.

Ne klikajte na linkove koji vode na stranice koje imaju veze za bilo kakvim placanjem jer najveci broj prevara, kradje podataka, identiteta ... ostvari se na ovaj nacin (phising). Najsigurnije, upisete adresu stranice u adresnu traku browsera da bi ste otvorili stranicu.
Hendrix
Posts: 4113
Joined: 27/02/2004 00:00

#286 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Hendrix »

A ako ste paranoični i radite transakcije sa sumnjivim tipovima, odvojeni račun napraviti sa debitnom karticom i na njega manji iznos staviti ili onoliko koliko plaćate, ukinuti na kartici limit i nema šanse da vam maznu pare, kad ih nema na računu :D.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#287 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Eborg »

Osvojio sam na aukciji jednu stvar. Nakon toga sam se malo zakačio sa prodavcem jer lik nije htio da šalje u BiH pa složi priču kako nisam trebao biddati, daleko mu je pošta iz koje može poslati u inostranstvo i sl. Ponudim da poništimo aukciju ali on kaže da sada moram platiti. Elem, poštarina je negdje oko 4 funte, on tražio 10 funti zato što je morao otići do grada i sve to. Nagodimo se nekako na 7 funti jer mi je trebala stvar i ja to platim.

S obzirom da je paket trebao doći do sada iz Velike Britanije (prošlo je mjesec dana), šta mi preostaje da učinim? Već sam ga kontaktirao i rekao je da koristio standardnu međunarodnu poštu. Zvao sam lokalnu poštu i tamo nema nikakvog paketa.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#288 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by MAN-lion's coach »

Ovo mi fkt djeluje kao ucjena.Obično iz Velike Britanije dođe za manje od 7 dana pošta (bar kod mene je tako bilo).
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#289 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Eborg »

Ako pretpostavimo da je on fakat poslao stvar da li ja opet imam pravo na refund preko resolution centra? Ja sam sa svoje strane sve obavio.
iSwagga
Posts: 1547
Joined: 22/03/2010 10:30

#290 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by iSwagga »

ebay je najbolja stvar ikad izmisljena .. non stop kupujem nesto i fkt nikad problema nisam imao!
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#291 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Eborg »

OK, poslao sam mu poruku i tražio novi item ili refund. Hvala! :thumbup:
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#292 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by novi.dan.nova.nafaka »

Stigle sunčane naočale - sve je onako kako je pisao prodavač ! :-D
E sad, jučer sam bio u Pošti, tražili su mi fakturu. Rekao sam da sam kupio preko ebay-a i da nemam fakturu, ali sam im rekao koliko sam platio (52 $). Rekli su mi da će to ocariniti, ali eto, samo sam jutros morao platiti poštarinu od 3,5 KM. Jel inače pali ako tražite od prodavača da na paketu napiše "poklon", kako se ne bi carinilo ?
ella.ella
Posts: 114
Joined: 21/06/2010 21:17
Location: Sarajevo-Tuzla

#293 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by ella.ella »

novi.dan.nova.nafaka wrote:Stigle sunčane naočale - sve je onako kako je pisao prodavač ! :-D
E sad, jučer sam bio u Pošti, tražili su mi fakturu. Rekao sam da sam kupio preko ebay-a i da nemam fakturu, ali sam im rekao koliko sam platio (52 $). Rekli su mi da će to ocariniti, ali eto, samo sam jutros morao platiti poštarinu od 3,5 KM. Jel inače pali ako tražite od prodavača da na paketu napiše "poklon", kako se ne bi carinilo ?
U BiH je korupcija postala toliko sofisticirana da te sitne prevare više ne pale. Provjereno.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#294 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by poznanik »

novi.dan.nova.nafaka wrote:Stigle sunčane naočale - sve je onako kako je pisao prodavač ! :-D
E sad, jučer sam bio u Pošti, tražili su mi fakturu. Rekao sam da sam kupio preko ebay-a i da nemam fakturu, ali sam im rekao koliko sam platio (52 $). Rekli su mi da će to ocariniti, ali eto, samo sam jutros morao platiti poštarinu od 3,5 KM. Jel inače pali ako tražite od prodavača da na paketu napiše "poklon", kako se ne bi carinilo ?
Ne "pali". Poklon je samo način trgovačke transakcije između pošiljaoca i primaoca. Carini se vrijednost robe, bez obzira na plaćanje ili neplaćanje za robu.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#295 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by njonjica »

Zna li neko koliko dugo zadrzavaju ovi nasi na carini kupljeno?
Ono sto sam kupila na e-bay je na carini od 11.05; zvala sam postu i oni kazu da bi mi to trebalo biti dostavljeno na vrata ako je lakse od 2 kg (a jeste)...

Je li moguce da to stoji na carini vec 6 dana?
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#296 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by marketleader »

KvaziExpert wrote:
njonjica wrote:Zna li neko koliko dugo zadrzavaju ovi nasi na carini kupljeno?
Ono sto sam kupila na e-bay je na carini od 11.05; zvala sam postu i oni kazu da bi mi to trebalo biti dostavljeno na vrata ako je lakse od 2 kg (a jeste)...

Je li moguce da to stoji na carini vec 6 dana?
Meni se cini da cekanje na carini ima tendenciju rasta. Prije godinu-dvije je carinjeno prvi slijedeci dan.
To je neki moj subjektivan zakljucak, mozda je kod drugih iskustvo drukcije.
I ja mislim isto. Evo cekam na posiljku koja je na carinu zaprimljena 12.05. Četvrtak (prije 5,6dana). A i prije par dana sam cekao na posiljku 6dana, zapriljena 04.05, a meni postar dostavio 10.05. Prije sam max cekao 2-3dana, sad izgleda da kontrolisu vise posiljki ili im se nakupilo sad za prvomajske praznike ili sl.
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#297 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by marketleader »

Evo danas mi je stigla posiljka koja je na carini bila od 12.05. Danas je 18.05.. 5-6 radnih dana znaci treba im za pregled, a vidjecemo kad dodje neki udarni praznik tipa: bozic :mrgreen:
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#298 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by njonjica »

marketleader wrote:Evo danas mi je stigla posiljka koja je na carini bila od 12.05. Danas je 18.05.. 5-6 radnih dana znaci treba im za pregled, a vidjecemo kad dodje neki udarni praznik tipa: bozic :mrgreen:
I meni je stiglo isti dan.
Valjda na carini skupljaju pakete pa kad im se skupi odredjeni broj tek onda salju...
User avatar
0eva0
Posts: 7
Joined: 22/05/2011 10:57

#299 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by 0eva0 »

:roll:
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#300 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by njonjica »

0eva0 wrote::roll:
?
Post Reply