Kupio bih nesto sa eBay-a

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#16676 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by Mehemed »

Naručeno 09.02. poslato 10.20. i stiže danas, s obzirom na Kinesku novu godinu ovo je fenomenalna brzina

Code: Select all

14.02.2018 14:06:00		45005000 - 	Prijem pošiljke od korisnika	
18.02.2018 10:05:00	China	CNBJSA - BEIJING	Ubacivanje pošiljke u vreću - IZVOZ	
18.02.2018 11:25:00	China	CNBJSA - BEIJING	Otprema pošiljke u inostranstvo (EDI poruka )	
05.03.2018 09:31:12	BOSNIA AND HERZEGOVINA	BASJJA - SARAJEVO 71003	Prispijeće pošiljke u Izmjenicnu poštu - UVOZ	
05.03.2018 13:53:42	BOSNIA AND HERZEGOVINA	BASJJA - SARAJEVO 71003	Otprema pošiljke iz Izmjenicne pošte - UVOZ	
06.03.2018 02:00:54	BOSNIA AND HERZEGOVINA	72200 - Zenica	Prispijeće pošiljke u centar prerade - UVOZ	
06.03.2018 05:09:29	BOSNIA AND HERZEGOVINA	72200 - Zenica	Otprema pošiljke iz centra prerade - UVOZ
niho92
Posts: 531
Joined: 05/09/2012 14:29

#16677 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by niho92 »

toure123 wrote:Raja moze li mi neko pojasniti koji se kurs primjenjuje kada ja nesto kupujem sa interneta? Recimo ako je sada do 300 KM dopustivo da ja kupim...

Npr. Artikal koji sam nasao je 189.99 USD ... Sada ja to trebam da konvertujem u KM kako bih bio siguran koliko ce me izaci, odnosno da taj iznos ne prelazi 300 KM kada bude novi zakon uveden.

Na stranici sparkasse za konverziju valuta sam nasao sljedece:

Val. Jed. Kupovni za efektivu Kupovni za devize Srednji kurs Prodajni za devize Prodajni za efektivu
BAM 1 295,77 296,23 301,81 307,39 307,85


Rijec je o 189.99 USD .. Koliko ce se meni ovdje u markama naplatit ako narucim ? :-?
I ja sam u Sparkasse znaci kad kupujes gledaj samo Prodajni kurs banke i u fening je tacno (na izvodu se pokaze provizija odvojeno ali kad saberes dobijes iznos prodajnog kursa) :wink:
User avatar
_Reds_
Posts: 9356
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#16678 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by _Reds_ »

seoBIH wrote:Ne moze ni rijesiti sa paypalom, jer ako ima TN on kaze da je dostavljeno. Nije problem paypala, ebaya ili sellera sto je gresku nasa posta napravila.

Ukoliko je zaista TN tacan i ako odgovara tome da je dostavljeno nekome drugome, adresa za zalbu je posta.
3-4 puta sma imao slučaj, da su Kinezi poslali lazni TN.

Tj. TN od neke druge osobe iz Bosne.

Ne na moje ime, tako da je vrlo moguce da je i ovdje isti slučaj.
User avatar
RAZIEL
Posts: 174
Joined: 07/11/2005 20:22
Location: SARAJEVO

#16679 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by RAZIEL »

BJB wrote:
ke_ma wrote:
RAZIEL wrote:Imam pitanje? Narucio sam u novembru prosle godine sa ebay-a od dva razlicita prodavaca dvije stvari(baterije za aparat i SD kartica). Obje stvari mi nisu stigle. Na sd kartici mi je bio tracking broj da paket dolazi iz Njemacke a ustvari sam ja narucio iz Kine. Kad sam zvao postu da pitam sta je sa paketom, rekli su mi da je daj TN na neko drugo ima i da su mu isporucili paket. Nisam jos kontaktirao prodavace jer mislim da je proslo dosta vremena a ranije nisam stigao da javim. Sad ne znam da li da kontaktiram prodavace ili ebay? Koja je sad procedura zna li mi neko objasnit?
Dobro si zakasnio sa ovim..
Mislim da to moraš sa paypalom riješiti jer je kod njih 6 mjeseci rok
Isti slucaj..Narucila tetku solarni punjac za mobitel (za planinarenje)...Helem narucila 11.novembra..i kad nije stiglo u predvidjenom roku seller ponudi refund i ja kazem sacekat cemo jos malo, do poste je..Uglavnom u februaru jos nije dosao, i pokusam to rijesiti fino sa sellerom, medjutim on poce zezati, te spring festival kod njih, oni ne rade..Ebay kaze isteklo vrijeme za zalbe kod njih..Otvorim slucaj na paypalu, seller se pravi blesav..
Objasnim im situaciju i sa sellerom i sa postom u kojoj stalno nesto nestaje, i napravim nesto sto oni zovu "escalating the case"..Copy pasteam svu prepisku izmedju mene i sellera i fino objasnim svoju gresku i prepustim njima da donesu odluku..Sinoc su mi poslali mail da su rijesili slucaj u moju korist, ako bude sredstava na sellerovom accountu, isplatice mi $20 u sljedecih nekoliko dana.
Nemoj odustajati.
Hvala ti na odgovoru! Pokusat cu vidit sa paypalom. Mislim nije neka strasna cifra al eto... Nikad mi se prije nije desilo da mi ne dodje jedan artikal a kamo li dva odjednom.
User avatar
RAZIEL
Posts: 174
Joined: 07/11/2005 20:22
Location: SARAJEVO

#16680 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by RAZIEL »

_Reds_ wrote:
seoBIH wrote:Ne moze ni rijesiti sa paypalom, jer ako ima TN on kaze da je dostavljeno. Nije problem paypala, ebaya ili sellera sto je gresku nasa posta napravila.

Ukoliko je zaista TN tacan i ako odgovara tome da je dostavljeno nekome drugome, adresa za zalbu je posta.
3-4 puta sma imao slučaj, da su Kinezi poslali lazni TN.

Tj. TN od neke druge osobe iz Bosne.

Ne na moje ime, tako da je vrlo moguce da je i ovdje isti slučaj.
Jel ti stigla ta narudzba sa laznim TN?
BJB
Posts: 4522
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#16681 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by BJB »

RAZIEL wrote: Hvala ti na odgovoru! Pokusat cu vidit sa paypalom. Mislim nije neka strasna cifra al eto... Nikad mi se prije nije desilo da mi ne dodje jedan artikal a kamo li dva odjednom.
Meni danas legle pare na racun. Ali stvarno treba ostavljati feedback prema zasluzi i pozitivan i negativan..Sigurna sam da ovaj seller nije samo mene pokusao izlevatiti..$20 po $20, nakupi se..
User avatar
RAZIEL
Posts: 174
Joined: 07/11/2005 20:22
Location: SARAJEVO

#16682 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by RAZIEL »

BJB wrote:
RAZIEL wrote: Hvala ti na odgovoru! Pokusat cu vidit sa paypalom. Mislim nije neka strasna cifra al eto... Nikad mi se prije nije desilo da mi ne dodje jedan artikal a kamo li dva odjednom.
Meni danas legle pare na racun. Ali stvarno treba ostavljati feedback prema zasluzi i pozitivan i negativan..Sigurna sam da ovaj seller nije samo mene pokusao izlevatiti..$20 po $20, nakupi se..
Slazem se u potpunosti! Samo sto je meni bio istekao rok za ostavljanje dojma i onda kasnije nisam mogao da ostavim. Haj ako nista ovo nek mi bude skola pa cu drugi put pametnije... sto bi rekao Gibonni :D
User avatar
lazarevics
Posts: 3
Joined: 10/08/2009 08:22

#16683 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by lazarevics »

Pozdrav svima

Možete li mi pomoći, trebao bi naručiti neke balone ćerki za rođenda sa alliexpresa.
Kako platiti, koliko se čeka paket, ima li carina na to, itd....


Unapred se zahvaljujem na pomoći.
User avatar
basicm
Posts: 10461
Joined: 16/01/2012 21:38

#16684 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by basicm »

Meni u posljednje vrijeme nista ne dolazi...free shippnig pa nemam ni uvid gdje, sta. Sumnjam na ovu nasu postu pravo.
arnes86
Posts: 146
Joined: 14/06/2010 13:54

#16685 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by arnes86 »

lazarevics wrote:Pozdrav svima

Možete li mi pomoći, trebao bi naručiti neke balone ćerki za rođenda sa alliexpresa.
Kako platiti, koliko se čeka paket, ima li carina na to, itd....


Unapred se zahvaljujem na pomoći.

Isto kao i sa ebaya sve zavisi od prodavca..menis u znali dolaziti za nekih 15 dana a znalo se cekati i oko 35 dana.......Usvojili su zakon po kojem na vrijednost vecoj od 300 KM placa se carina + PDV (i papiri )....
User avatar
gentoo
Posts: 3281
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#16686 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by gentoo »

arnes86 wrote:
lazarevics wrote:Pozdrav svima

Možete li mi pomoći, trebao bi naručiti neke balone ćerki za rođenda sa alliexpresa.
Kako platiti, koliko se čeka paket, ima li carina na to, itd....


Unapred se zahvaljujem na pomoći.

Isto kao i sa ebaya sve zavisi od prodavca..menis u znali dolaziti za nekih 15 dana a znalo se cekati i oko 35 dana.......Usvojili su zakon po kojem na vrijednost vecoj od 300 KM placa se carina + PDV (i papiri )....

Ne glupiraj se, povjerovat ce ti neko.. :roll:
arnes86
Posts: 146
Joined: 14/06/2010 13:54

#16687 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by arnes86 »

gentoo wrote:
arnes86 wrote:
lazarevics wrote:Pozdrav svima

Možete li mi pomoći, trebao bi naručiti neke balone ćerki za rođenda sa alliexpresa.
Kako platiti, koliko se čeka paket, ima li carina na to, itd....


Unapred se zahvaljujem na pomoći.

Isto kao i sa ebaya sve zavisi od prodavca..menis u znali dolaziti za nekih 15 dana a znalo se cekati i oko 35 dana.......Usvojili su zakon po kojem na vrijednost vecoj od 300 KM placa se carina + PDV (i papiri )....

Ne glupiraj se, povjerovat ce ti neko.. :roll:
Zasta se glupiram ????? Navedi sta je pogresno a ne tako primitivno da odgovaras...
Melo15
Posts: 896
Joined: 13/08/2011 21:36

#16688 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by Melo15 »

arnes86 wrote:
gentoo wrote:
arnes86 wrote:

Isto kao i sa ebaya sve zavisi od prodavca..menis u znali dolaziti za nekih 15 dana a znalo se cekati i oko 35 dana.......Usvojili su zakon po kojem na vrijednost vecoj od 300 KM placa se carina + PDV (i papiri )....

Ne glupiraj se, povjerovat ce ti neko.. :roll:
Zasta se glupiram ????? Navedi sta je pogresno a ne tako primitivno da odgovaras...
Zakon jos nije stupio na snagu, tako da nista od tog jos neko vrijeme i ako sad naruci i bude preko 50KM opet moze platiti carinu i porez, dzaba sto su rekli da ce biti usvojen vec prosli mjesec
User avatar
newklear
Posts: 1383
Joined: 10/12/2009 15:59

#16689 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by newklear »

Može li se sa ebay naručiti baterija za mobitel, stižu li? Znam da ima neka zabrana/ograničenje za baterije, ne znam je li i za mobitel...
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#16690 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by TRANCE »

newklear wrote:Može li se sa ebay naručiti baterija za mobitel, stižu li? Znam da ima neka zabrana/ograničenje za baterije, ne znam je li i za mobitel...
Može, naručivao sam dva puta, stiglo uredno. Jedino je rizik ako njihova pošta skenira paketić, onda ga vrate prodavaču, a on onda ili vrati novac ili pošalje opet.
User avatar
SmoLe
Posts: 4878
Joined: 16/01/2014 13:16

#16691 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by SmoLe »

newklear wrote:Može li se sa ebay naručiti baterija za mobitel, stižu li? Znam da ima neka zabrana/ograničenje za baterije, ne znam je li i za mobitel...
moze bez problema, samo ne salju one power bank baterije
User avatar
w0rld
Posts: 335
Joined: 01/06/2013 12:41

#16692 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by w0rld »

SmoLe wrote:
newklear wrote:Može li se sa ebay naručiti baterija za mobitel, stižu li? Znam da ima neka zabrana/ograničenje za baterije, ne znam je li i za mobitel...
moze bez problema, samo ne salju one power bank baterije
Ja sam narucio bateriju za foto aparat iz Njemacke, nikad nije dosla.
Nexus2
Posts: 230
Joined: 16/11/2009 21:30
Location: KUPUJETE ONLINE - EVO LINK ZA POVRAT NOVCA https://www.ebates.com/r/BERBIC6?eeid=28187

#16693 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by Nexus2 »

Jel ima neko kontakt telefon na koji će se neko i javiti na carinskom referatu pošta Sarajevo, a ne da se faks uključuje?

Jel ima neko mail, njihov, aktivan u zadnje vrijeme na koji je slao dokaze o uplati.....???

Stoji mi po TN Record item customs information (Inb) i vadi mi živce jer se radi o gluposti od 25 KM.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#16694 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by boshniak »

Nexus2 wrote:Jel ima neko kontakt telefon na koji će se neko i javiti na carinskom referatu pošta Sarajevo, a ne da se faks uključuje?

Jel ima neko mail, njihov, aktivan u zadnje vrijeme na koji je slao dokaze o uplati.....???

Stoji mi po TN Record item customs information (Inb) i vadi mi živce jer se radi o gluposti od 25 KM.
Otkad ti stoji taj status, i kod mene je već cetvrti dan tako, a nema ni pisma sa carini niti ga puštaju, isto stvar od 30KM
Nexus2
Posts: 230
Joined: 16/11/2009 21:30
Location: KUPUJETE ONLINE - EVO LINK ZA POVRAT NOVCA https://www.ebates.com/r/BERBIC6?eeid=28187

#16695 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by Nexus2 »

boshniak wrote:
Nexus2 wrote:Jel ima neko kontakt telefon na koji će se neko i javiti na carinskom referatu pošta Sarajevo, a ne da se faks uključuje?

Jel ima neko mail, njihov, aktivan u zadnje vrijeme na koji je slao dokaze o uplati.....???

Stoji mi po TN Record item customs information (Inb) i vadi mi živce jer se radi o gluposti od 25 KM.
Otkad ti stoji taj status, i kod mene je već cetvrti dan tako, a nema ni pisma sa carini niti ga puštaju, isto stvar od 30KM
05.03.2018 11:17:54 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Prispijeće pošiljke u Izmjenicnu poštu - UVOZ
05.03.2018 13:26:42 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Otprema pisama na carinu - UVOZ
06.03.2018 08:14:10 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Record item customs information (Inb)

i zaglavilo......
Nije im ovo praksa do sada bila, pa mi čudno.
Da barem pismo dođe, pa hajde, znao bi o čemu se radi, ali ovako...baš ide na živce...i još gore je što se na oba broja samo fax uključuje.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#16696 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by CooK »

Kod mene to "Record item customs information (Inb)" stoji duze od 2 dana jedino kada posalju obavjest pa dok dodje obavjest i dok im ja posaljem PayPal izvod i oni obrade posiljku to moze potrajati duze. Ukoliko vam ne stize obavijest a i dalje stoji taj status onda zaista ne znam sta rade.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#16697 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by boshniak »

CooK wrote:Kod mene to "Record item customs information (Inb)" stoji duze od 2 dana jedino kada posalju obavjest pa dok dodje obavjest i dok im ja posaljem PayPal izvod i oni obrade posiljku to moze potrajati duze. Ukoliko vam ne stize obavijest a i dalje stoji taj status onda zaista ne znam sta rade.
Tako je i kod mene ranije bilo, ali evo sad vec par dana stoji, nit šalju obavijest nit puštaju pošiljku.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#16698 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by CooK »

boshniak wrote:
CooK wrote:Kod mene to "Record item customs information (Inb)" stoji duze od 2 dana jedino kada posalju obavjest pa dok dodje obavjest i dok im ja posaljem PayPal izvod i oni obrade posiljku to moze potrajati duze. Ukoliko vam ne stize obavijest a i dalje stoji taj status onda zaista ne znam sta rade.
Tako je i kod mene ranije bilo, ali evo sad vec par dana stoji, nit šalju obavijest nit puštaju pošiljku.
Zovi opet, salji mailove, sta da ti kazem jbg. Ocigledno im je neka vanredna situacija sa kojom nismo upoznati.
User avatar
Atego
Posts: 816
Joined: 21/02/2018 19:38

#16699 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by Atego »

imate li možda neke prodavce da mi preporučite koji relativno brzo dostavljaju(2-4 sedmice) ili je to samo slučaj kada se plaćaju poštarine? ide mi ovo na živce,naručim sat ,dođe za 2,2 i po mj. kad mi je već svejedno,tj.isfuralo :)
User avatar
gentoo
Posts: 3281
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#16700 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by gentoo »

Evo da napisem ukratko iskustvo sa narucivanjem sa Amazon.com tj. AmazonGlobal.. tj. gdje je jedina opcija da se odma' plati shipping i duty deposit.


Cijena sa shippingom je bila $967 tj. nesto vise od 1500KM. Na ovo sam trebao platiti preko 500KM carine+pdv-a i DHL troskova da sam ja uvozio ,medjutim ja sam platio taj deposit samo $219 tj. oko 350KM.. Kako, ne znam.

Morao sam cekati cca 5 dana da verifikuju moju karticu i da potvrde da kao nije neki scam, a ukupno vrijeme od narucivanja do mojih vrata je bilo tacno 10 dana. Nisam platio ni fening lokalnom DHL-u :)


U svakom slucaju je ispalo odlicno.. pogotovo sto ovi isti item-i u BIH kostaju oko 2650, znaci ustedio sam oko 800KM.
Post Reply