Kupio bih nesto sa eBay-a

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#13476 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by epik »

lonely_wolf wrote:Hajde da i ja podjelim neka iskustva, vidim vecina vas za sva kasnjenja dostave okrivljuje nasu postu. Necu reci niti cu tvrditi da su expeditivni i posteni ali isto tako ne mogu reci da je sve do njih. Licno u zadnja 2-3 mjeseca sam imao četiri narudzube koje su stigle gotovo na identican nacin, tj prodavac dostavi robu u svoju postu u roku 48 sati, pošalje mi broj za pračenje, roba expresno stigne do Pekinga i onda se na njihovom terminalu kiseli 30-40 dana :shock: :-) . U sva cetiri slucaja je rijec o Kineskoj posti.
A u medju vremenu ostale pošiljke, koje su poslane preko drugih prevoznika, stizu bez ikakvih problema. Cak neke obaraju rekorde u dostavi, plocica RAM memorije mi stigla za 5 dana iz Hong Konga.
Licno moje misljenje, kako ima nas svakavih tako ima i Kineza, nismo mi izmislili lopovluk ali isto tako nismo samo mi posteni. Ja sam do sad 10-15 puta otvarao "case" svaki put je to bilo 20-25 dana od krajnjeg datuma dostave uz predhodno kontaktiranje prodavca, ali samo dva ili tri predmeta mi nisu stigla, a znala mi je roba doci i nakon 6 mjeseci.
Moja preporuka bi bila da se prilikom kupovine dobrano obrati paznja na prodavcev feedback i utisci u zadnjih 2-3 mjeseca, pogotovu ako se radi o transakcijama malo veceg iznosa, jer bolje je platiti par dolara vise nego cekati robu tri mjeseca i ne dobiti je. Zatim shvatiti da je kupac na Ebay_u zasticen ko "medjed" pa prema tome nema razloga za zabrinutost glede novca, takodje treba shvatiti da roba moze putovati jako dugo i da svako otvaranje "case_a" nanosi stetu prodavcu, a u krajnjoj sekvenci nas svrstava u region nepozeljne dostave.

Danas mi je stigla roba koju sam narucio 24.12.2016. transakcija je bila nesto malo preko 70KM, bila je na carini 2 dana uredno pregledana i dostavljena uz naknadu od 3,50KM za pregled posiljke.
Image
Taman tako... Imao sam raznih situacija, brzih dostava kao sto je zadnja iz USA preko USPS za 6 dana, a inace predvidjeno vrijeme 8.3.2017. Od kineza iz Kine ne kupujem skoro nikako, uglavnom kupujem na ebay.co.uk istu stvar platim skuplje i po 10-15 KM, al dodje na adresu za manje od 10 dana. Imao sam situacija da kupujem na co.uk gdje je lokacija robe u UK, a posalje mi iz Kine, tu uzimam refund, a i roba stigne za mjesec i kusur, jer trazim iskljucivo robu iz UK zbog brze dostave, o cemu obavjestim prodavca. ....
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#13477 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by Running »

I ja bih platio malo skuplju postarinu, da dodje na vrijeme. Gdje god ima placena postarina biram to za razliku od free, i izbjegavam CHina post ako je ikako moguce. Iz UK i meni ranije plafon dvije sedmice, 10 dana prosjek da stigne, nema rpice i svaki tako.

To co.uk isti djavo, 99% Kina opet. Kinezi su OK, ali su im poste katastrofa barem ove jeftinije. Hong Kong ko malo bolje.

Definitivno je za nas najbolje iz EU ako ima alternativa, sve je jasno k'o dan. :)
kenan77
Posts: 302
Joined: 05/10/2013 09:02

#13478 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by kenan77 »

lonely_wolf wrote:Hajde da i ja podjelim neka iskustva, vidim vecina vas za sva kasnjenja dostave okrivljuje nasu postu. Necu reci niti cu tvrditi da su expeditivni i posteni ali isto tako ne mogu reci da je sve do njih. Licno u zadnja 2-3 mjeseca sam imao četiri narudzube koje su stigle gotovo na identican nacin, tj prodavac dostavi robu u svoju postu u roku 48 sati, pošalje mi broj za pračenje, roba expresno stigne do Pekinga i onda se na njihovom terminalu kiseli 30-40 dana :shock: :-) . U sva cetiri slucaja je rijec o Kineskoj posti.
A u medju vremenu ostale pošiljke, koje su poslane preko drugih prevoznika, stizu bez ikakvih problema. Cak neke obaraju rekorde u dostavi, plocica RAM memorije mi stigla za 5 dana iz Hong Konga.
Licno moje misljenje, kako ima nas svakavih tako ima i Kineza, nismo mi izmislili lopovluk ali isto tako nismo samo mi posteni. Ja sam do sad 10-15 puta otvarao "case" svaki put je to bilo 20-25 dana od krajnjeg datuma dostave uz predhodno kontaktiranje prodavca, ali samo dva ili tri predmeta mi nisu stigla, a znala mi je roba doci i nakon 6 mjeseci.
Moja preporuka bi bila da se prilikom kupovine dobrano obrati paznja na prodavcev feedback i utisci u zadnjih 2-3 mjeseca, pogotovu ako se radi o transakcijama malo veceg iznosa, jer bolje je platiti par dolara vise nego cekati robu tri mjeseca i ne dobiti je. Zatim shvatiti da je kupac na Ebay_u zasticen ko "medjed" pa prema tome nema razloga za zabrinutost glede novca, takodje treba shvatiti da roba moze putovati jako dugo i da svako otvaranje "case_a" nanosi stetu prodavcu, a u krajnjoj sekvenci nas svrstava u region nepozeljne dostave.

Danas mi je stigla roba koju sam narucio 24.12.2016. transakcija je bila nesto malo preko 70KM, bila je na carini 2 dana uredno pregledana i dostavljena uz naknadu od 3,50KM za pregled posiljke.
Image
" transakcija je bila nesto malo preko 70KM, bila je na carini 2 dana uredno pregledana i dostavljena uz naknadu od 3,50KM za pregled posiljke." porudba bila vise od 50 KM i nisi nista vise platio nego za pregled 3,5 KM?
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#13479 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by epik »

kenan77 wrote:
" transakcija je bila nesto malo preko 70KM, bila je na carini 2 dana uredno pregledana i dostavljena uz naknadu od 3,50KM za pregled posiljke." porudba bila vise od 50 KM i nisi nista vise platio nego za pregled 3,5 KM?
Moja je bila 70e nisu ni otvorili da pogledaju.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#13480 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by seoBIH »

Sta ti je cudno? Na desetine artikala prodje kroz carinu a da su skuplji od 50KM. Ne pregledaju sve, a desi se da pogresno procijene zbog manjeg pakovanja i slicno.
hava123
Posts: 667
Joined: 24/12/2011 08:37

#13481 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by hava123 »

nadžak wrote: Standard je po pravilu brža.

Economoy je zadnja na listi, tj najsproija. Plus. za tu standard ide obično i TN, ( broj za praćenje) tako da ja lično uvijek kad kupujem gledam da pošiljka ide sa standard intl shiping. Neki prodavci daju TN džaba mada se po pravilu plaća oko par dolara.

Možeš prilikom kupovine artikla odabrat hoćeš li economy ili standard. Odeš tamo na opcije slanja i probereš iz ponude.
Hvala :thumbup:[/quote]

Pola marke :D[/quote]

Ma mere i marka :D
User avatar
spree
Posts: 7883
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#13482 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by spree »

prodje otad 13 bajrama, papagaj ratko se ne javi nama :twisted:
nane81
Posts: 77
Joined: 07/02/2017 13:48

#13483 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by nane81 »

spree wrote:pravo brzo su mi odgovorili na mail:

Poštovani,
U završnoj fazi je izrada novog modula carinske aplikacije ASYCUDA i očekujemo da će to biti aktivno za svega nekoliko dana. Tada neće postojati potreba da angažujete špeditera, već će kao i do sada nadležni poštanski ured podnosti usmenu prijavu za carinjenje, a obračun uvoznih dažbina će ići prema Carinskoj tarifi BiH, a ne po jedinstvenoj carinskoj stopi kao do sada. Novi sistem će omogućiti efikasniju kontrolu i provjere, tako da će svi oni koji se bave nezakonito privrednom djelatnošću oglašavanja razne robe putem interneta i prodaje iste biti temeljito kontrolisani, a svi građani koji za svoje lične potrebe naručuju robu putem interneta neće biti u potrebi za angažovanjem špeditera.
Savjetujemo Vam da se obratite nadležnom carinskom referatu gdje se Vaša pošiljka nalazi i kod njih ćete dobiti sve potrebne informacije, te možda da sačekate dok aplikativni sistem ne profunkcioniše i onda da okončate postupaqk carinjenja robe.Ukoliko Vam je hitno da dobijete predmetnu pošiljku na linku ispod nalaze špedicije u BiH (zastupnici u carinskom postupku).
http://spedicije.e-bih.com/
Srdačan pozdrav,

trazio sam da mi malo preciziraju ovo nekoliko dana, pa ako sta odgovore postavim.
Zanimljivo. Pogotovo ovo boldirano.
Koja glupost. Kako oni znaju ko naručuje za preprodaju, a ko za vlastite potrebe.
Mogu ja naručiti na pola rodbine pošiljke, pa da ispadne da je sve za vlastite potrebe.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#13484 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by un1ted »

Imas one koji ne narucuju na rodbinu. Znati ce ako u logu postoji informacija da si narucio 10 navigacija, ili 50 satova.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#13485 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by zippoo87 »

nane81 wrote:
spree wrote:pravo brzo su mi odgovorili na mail:

Poštovani,
U završnoj fazi je izrada novog modula carinske aplikacije ASYCUDA i očekujemo da će to biti aktivno za svega nekoliko dana. Tada neće postojati potreba da angažujete špeditera, već će kao i do sada nadležni poštanski ured podnosti usmenu prijavu za carinjenje, a obračun uvoznih dažbina će ići prema Carinskoj tarifi BiH, a ne po jedinstvenoj carinskoj stopi kao do sada. Novi sistem će omogućiti efikasniju kontrolu i provjere, tako da će svi oni koji se bave nezakonito privrednom djelatnošću oglašavanja razne robe putem interneta i prodaje iste biti temeljito kontrolisani, a svi građani koji za svoje lične potrebe naručuju robu putem interneta neće biti u potrebi za angažovanjem špeditera.
Savjetujemo Vam da se obratite nadležnom carinskom referatu gdje se Vaša pošiljka nalazi i kod njih ćete dobiti sve potrebne informacije, te možda da sačekate dok aplikativni sistem ne profunkcioniše i onda da okončate postupaqk carinjenja robe.Ukoliko Vam je hitno da dobijete predmetnu pošiljku na linku ispod nalaze špedicije u BiH (zastupnici u carinskom postupku).
http://spedicije.e-bih.com/
Srdačan pozdrav,

trazio sam da mi malo preciziraju ovo nekoliko dana, pa ako sta odgovore postavim.
Zanimljivo. Pogotovo ovo boldirano.
Koja glupost. Kako oni znaju ko naručuje za preprodaju, a ko za vlastite potrebe.
Mogu ja naručiti na pola rodbine pošiljke, pa da ispadne da je sve za vlastite potrebe.
mogu znati,tj. pretpostaviti
ako ti recimo narucis 20 komada istog artikla,logicno je da ga uzimas za daljnu prodaju,koji ce nekome 20 istih komada necega
vjerovatno ce se fokusirati na kolicinu

a mozes ti naruciti na razne osobe,ali to je onda sica...neces ganjati 20 ljudi da na njih narucujes :D
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#13486 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by boshniak »

Mislim da su oboreni svi rekordi u brzini dostave, čak ni DHL i FEDEX ne može parirati
Imagepic upload
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#13487 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by Running »

Pa da, logicno. Ako ti nije mrsko ganjati 20 ljudi, izvoli. :D

Otkada zaobilazim China Post u sirokom luku, nema problema.

Kad se ocekuje?

Image
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#13488 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by seoBIH »

Ako si u Sarajevu, sutra, sve ostalo prekosutra.
User avatar
mobsterc
Posts: 2322
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#13489 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by mobsterc »

Imam novosti, bice za 10ak dana...















:mrgreen:
nane81
Posts: 77
Joined: 07/02/2017 13:48

#13490 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by nane81 »

Pošiljka je 17.2. prispjela u Sarajevo, i isti dan je otpremljena iz uvoza ka pošti.
Obično mi odmah naredni dan bude u pošti (nisam iz SA, ali uvijek bude naredni dan). Do danas još nije stigla u poštu.
Je li možda kasni zbog vikenda?
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#13491 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by vješalica »

jel mogu očekivat poštara sutra ili kad da grebe na vrata?

Image
User avatar
nadžak
Posts: 2162
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#13492 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by nadžak »

Sutra bi trebao svakako.
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#13493 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by MOSALJOZE »

OFF TOPIC
Trebam sutra poslati 2 artikla(male gramaže) poštom.Zanima me kako se vrši slanje,i ta opcija plaćanja pouzećem?
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#13494 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by AS_sa »

MOSALJOZE wrote:OFF TOPIC
Trebam sutra poslati 2 artikla(male gramaže) poštom.Zanima me kako se vrši slanje,i ta opcija plaćanja pouzećem?
Stavis u kovertu/kutiju i ispunis zutu uplatnicu trazi u posti, jedna posiljka manje gramaze izadje od 4,70 do 5,00 KM. Kupac plati postaru kada preuzme, tebi postar pare donese na tvoju adresu koju upises. Ako te detaljno interesuje napisi u PP pa cu ti objasniti detaljnije. :)
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#13495 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by Running »

To se zove uputnica. Reci hocu da posaljem otkupnu posiljku sa uputnicom. Popunis uputnicu i potvrdu o prijemu posiljke, na koji ti stave zig da su primili posiljku i prijemni broj, ili kako ga zovu TN i to ti daju, i onda ti TN proslijedis kupcu, da moze i on da prati posiljku, kao ti sa eBaya :D

Image
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#13496 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by MOSALJOZE »

Hvala,jel se to može obaviti u bilo kojoj pošti ili?
The BEN10
Posts: 7569
Joined: 19/09/2011 09:03

#13497 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by The BEN10 »

Jučer mi dođe item koji je poslat iz Amerike 7.2. 8-)
nane81
Posts: 77
Joined: 07/02/2017 13:48

#13498 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by nane81 »

Opet ja.

Pošiljka 17.2. pispjela u Sarajevo i otpremljena ka.. (trebalo bi pošti).

Image

Danas još uvijek nije u pošti.
Ne znam koga bih zvao da to pronađu. U pošti nije.
(u međuvremenu mi je stigla danas pošiljka koja je juče otpremljena iz Sarajeva).
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#13499 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by victom »

sad sam dobio informaciju da će sistem biti spreman za 10 dana. :run:
Last edited by victom on 01/03/2021 05:34, edited 2 times in total.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#13500 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by un1ted »

Nafataj postara, vidi da nije ostavio kod komsija. Ako nije, u postu i pisi zalbu :)
Post Reply