CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
morelSeLezat
Posts: 275
Joined: 24/02/2021 23:51

#7626 Re: CARINA U BiH

Post by morelSeLezat »

Trebao bih da kupim u srbiji nesto sto kosta oko 300e recimo, sto spada pod onih 600km po osobi sto se moze uvuci autom oreko granice, ali kako ide sad to, jel moram prijaviti ipak na carini, kod njih traziti povrat ooreza a kod nas platiti ili?
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7627 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

morelSeLezat wrote: 22/11/2021 13:17 Trebao bih da kupim u srbiji nesto sto kosta oko 300e recimo, sto spada pod onih 600km po osobi sto se moze uvuci autom oreko granice, ali kako ide sad to, jel moram prijaviti ipak na carini, kod njih traziti povrat ooreza a kod nas platiti ili?
Ne moraš prijaviti ako je manje od 600 KM. Prijavljuje se ono što prelazi.
alabudala1
Posts: 2
Joined: 25/11/2021 02:18

#7628 Re: CARINA U BiH

Post by alabudala1 »

pozdrav raja

jedno pitanjce. Narucio sam neke stvari u nedelju vrijednost sa postarinom 130km. Danas(cetvrtak fakticki) sam opet nesto narucio vrijednost 230 km. Da li ce to biti problem u vezi carine jer prelazi 300 km ali nije sve u jednoj narudzbi. Hope not :(
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#7629 Re: CARINA U BiH

Post by fortaleza »

alabudala1 wrote: 25/11/2021 02:21 pozdrav raja

jedno pitanjce. Narucio sam neke stvari u nedelju vrijednost sa postarinom 130km. Danas(cetvrtak fakticki) sam opet nesto narucio vrijednost 230 km. Da li ce to biti problem u vezi carine jer prelazi 300 km ali nije sve u jednoj narudzbi. Hope not :(
Mislim da može do 300 KM u jednom tjednu, nek netko potvrdi.

Znači ako narudžbe dođu u različitim tjednima nemaš problema, pa možda prođe i ako je u istom tjednu došlo.
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#7630 Re: CARINA U BiH

Post by BJB »

to ti zavisi od puke sreće, možda ti dođe u istoj sedmici, a možda dođe i sa dvije sedmice razmaka..
JA narucila neke markere za posla, istu noć iz iste zemlje, jedna pošiljka stigla jučer, druga 10dana ranije..
Mene više brine što mi nije jasno šta ova carina radi...RAde li išta, vraćaju li pakete ljudima a da ih ne obavijeste? :?
Narudžba koju sam napravila sredinom oktobra još nije doputovala do mene u HErcegovini, mislim da ide iz UK...Napravila sam još dvije narudžbe u ovom mjesecu nadajući se da će ona prva stići do mene do tad..Nigdje ničega..Što je najžalosnije narudžbe imaju tracking ali od BiH im se gubi barcode..i ne mogu ih više upratiti..
Prošli mjesec mi se jedna narudžba vratila, navodno zbog problema sa adresom (ista adresa koju sam koristila i prije i na kojoj stanujem)..
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#7631 Re: CARINA U BiH

Post by BJB »

Zašto se paketima gubi trag kad uđu u BiH?
Paket ima tracking number ali BiH dođe kao crna rupa..Svi će prestati slati stvaari u BiH..Već saM imala situacija na ebay-u, kupila nešto i poslije satak vremena dobijem refund, ne isporučuju u BiH zbog velikog broja izgubljenih paketa. Šta se dešava?
kazo
Posts: 1513
Joined: 08/03/2012 19:57

#7632 Re: CARINA U BiH

Post by kazo »

Smijem li u jednom paketu iz USA dobiti patike i trenerku cija je vrijednost ispod 300 KM? Ne isplati se placati postarinu dva puta :-D

Citam po drugim temama da ne smijes u jednom paketu dobiti vise od jednog proizvoda, jer onda moras uvesti kao pravno lice.

Do sada sam vise puta narucivao sa iherb-a nekoliko proizvoda u jednoj kutiji i nije nikada bilo problema.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#7633 Re: CARINA U BiH

Post by un1ted »

BJB wrote: 26/11/2021 13:33 Paket ima tracking number ali BiH dođe kao crna rupa.
Ova drzava jeste sranje, ali u dosta slučajeva vlastito neznanje opravdavamo lošom državom. Na stranu to što smo mi doprinijeli da država bude loša, ali hajde druga tema.

Što se tiče praćenja, nas par na ovoj temi ko dežurne budale vazi da nije svaki broj medjunarodni za pracenje. Pa vam onda postavimo link http://tracktrace.posta.ba/ i kazemo da ako nema nikakvih podataka tu, broj NIEJ MEDJUNARODNO PRAĆEN, što znači taj kod koji imaš ti ne važi, osim ako nije neka privatna služba kao što je DHL, Fedex.

Prema tome, ako paket nije registrovan na bhp stranici, onda ne mozes ni znati je li pristigao u Bosnu i Hercegovinu, jer nikome ne mozes procitati taj kod i uptiati ga je li, ili nije - jednostavno, nije medjunarodno pracen broj.
MahalacIpo
Posts: 130
Joined: 28/05/2020 11:58
Location: Sarajevo, BiH.

#7634 Re: CARINA U BiH

Post by MahalacIpo »

Trebam savjet, prijateljica mi hoće uzeti malu kameru od 75 eura u Švedskoj i da pošalje sa knjigom ovdje u Bosnu.. da li ja moram plaćati carinu na to jer je manje od 300 BAM na tehniku? A posto vjerujem da će tražiti da im dostavim dokaz o kupovini, mogu od nje da tražim za tu kameru račun ili izvod iz banke kao dokaz koliko je platila ??

Ovdje ta kamera 220 BAM , iskreno radije bih dao 70 eura i manje platio nego ovima našima..
avijon
Posts: 1525
Joined: 20/08/2012 22:10

#7635 Re: CARINA U BiH

Post by avijon »

MahalacIpo wrote: 04/12/2021 11:44 Trebam savjet, prijateljica mi hoće uzeti malu kameru od 75 eura u Švedskoj i da pošalje sa knjigom ovdje u Bosnu.. da li ja moram plaćati carinu na to jer je manje od 300 BAM na tehniku? A posto vjerujem da će tražiti da im dostavim dokaz o kupovini, mogu od nje da tražim za tu kameru račun ili izvod iz banke kao dokaz koliko je platila ??

Ovdje ta kamera 220 BAM , iskreno radije bih dao 70 eura i manje platio nego ovima našima..
Poklon se carini preko 90km, obavezno racun uz to mozda prodje tako
MahalacIpo
Posts: 130
Joined: 28/05/2020 11:58
Location: Sarajevo, BiH.

#7636 Re: CARINA U BiH

Post by MahalacIpo »

avijon wrote: 04/12/2021 11:46
MahalacIpo wrote: 04/12/2021 11:44 Trebam savjet, prijateljica mi hoće uzeti malu kameru od 75 eura u Švedskoj i da pošalje sa knjigom ovdje u Bosnu.. da li ja moram plaćati carinu na to jer je manje od 300 BAM na tehniku? A posto vjerujem da će tražiti da im dostavim dokaz o kupovini, mogu od nje da tražim za tu kameru račun ili izvod iz banke kao dokaz koliko je platila ??

Ovdje ta kamera 220 BAM , iskreno radije bih dao 70 eura i manje platio nego ovima našima..
Poklon se carini preko 90km, obavezno racun uz to mozda prodje tako

A kolika je carina na ukupnu cijenu? Jer znaš kakvi su, sigurno će reci da moram isplatiti..
avijon
Posts: 1525
Joined: 20/08/2012 22:10

#7637 Re: CARINA U BiH

Post by avijon »

MahalacIpo wrote: 04/12/2021 11:48
avijon wrote: 04/12/2021 11:46

Poklon se carini preko 90km, obavezno racun uz to mozda prodje tako

A kolika je carina na ukupnu cijenu? Jer znaš kakvi su, sigurno će reci da moram isplatiti..
Kako mislis,, ide prvo 10% na cijenu pa 17% na sve i jos admin. Troškovi
MahalacIpo
Posts: 130
Joined: 28/05/2020 11:58
Location: Sarajevo, BiH.

#7638 Re: CARINA U BiH

Post by MahalacIpo »

avijon wrote: 04/12/2021 11:51
MahalacIpo wrote: 04/12/2021 11:48


A kolika je carina na ukupnu cijenu? Jer znaš kakvi su, sigurno će reci da moram isplatiti..
Kako mislis,, ide prvo 10% na cijenu pa 17% na sve i jos admin. Troškovi
Pa sam si rekao, ako mi pošalje kao poklon dobit ću carinu jer će tamo ona to platiti 70 eura - a to je preko 90 BAM tacnije 149 BAM + 10% = 163 BAM + 17% = 191 BAM i računaj još administrativne takse oko 200/210 će izaći..
User avatar
shadowchaser
Posts: 1072
Joined: 25/03/2015 13:17
Location: Sarajevo

#7639 Re: CARINA U BiH

Post by shadowchaser »

Jedno brzo pitanje, da li se cijena dostave uracunava u ukupnu cijenu za carinu? Narucila bih nesto sa neta a cijena je otprilike 290KM, isporuka je preko DHL-a i sa dostavim bi doslo preko 300KM
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#7640 Re: CARINA U BiH

Post by sarajevo-x.com »

shadowchaser wrote: 04/12/2021 12:16 Jedno brzo pitanje, da li se cijena dostave uracunava u ukupnu cijenu za carinu? Narucila bih nesto sa neta a cijena je otprilike 290KM, isporuka je preko DHL-a i sa dostavim bi doslo preko 300KM
Računa se sa dostavom
User avatar
shadowchaser
Posts: 1072
Joined: 25/03/2015 13:17
Location: Sarajevo

#7641 Re: CARINA U BiH

Post by shadowchaser »

sarajevo-x.com wrote: 04/12/2021 13:20
shadowchaser wrote: 04/12/2021 12:16 Jedno brzo pitanje, da li se cijena dostave uracunava u ukupnu cijenu za carinu? Narucila bih nesto sa neta a cijena je otprilike 290KM, isporuka je preko DHL-a i sa dostavim bi doslo preko 300KM
Računa se sa dostavom
Hvala za odgovor 👍
alabudala1
Posts: 2
Joined: 25/11/2021 02:18

#7642 Re: CARINA U BiH

Post by alabudala1 »

alabudala1 wrote: 25/11/2021 02:21 pozdrav raja

jedno pitanjce. Narucio sam neke stvari u nedelju vrijednost sa postarinom 130km. Danas(cetvrtak fakticki) sam opet nesto narucio vrijednost 230 km. Da li ce to biti problem u vezi carine jer prelazi 300 km ali nije sve u jednoj narudzbi. Hope not :(
Update. Znaci vrijednost je bila 360. Dosle su mi obje narudzbe u istoj sedmici i nisu mi spucali carinu :D
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#7643 Re: CARINA U BiH

Post by liaar »

alabudala1 wrote: 08/12/2021 18:07
alabudala1 wrote: 25/11/2021 02:21 pozdrav raja

jedno pitanjce. Narucio sam neke stvari u nedelju vrijednost sa postarinom 130km. Danas(cetvrtak fakticki) sam opet nesto narucio vrijednost 230 km. Da li ce to biti problem u vezi carine jer prelazi 300 km ali nije sve u jednoj narudzbi. Hope not :(
Update. Znaci vrijednost je bila 360. Dosle su mi obje narudzbe u istoj sedmici i nisu mi spucali carinu :D
Šta si ti onda računao crni gavrane :D
User avatar
Copper
Posts: 391
Joined: 18/10/2021 20:34

#7644 Re: CARINA U BiH

Post by Copper »

BJB wrote: 26/11/2021 13:33 Zašto se paketima gubi trag kad uđu u BiH?
Paket ima tracking number ali BiH dođe kao crna rupa..Svi će prestati slati stvaari u BiH..Već saM imala situacija na ebay-u, kupila nešto i poslije satak vremena dobijem refund, ne isporučuju u BiH zbog velikog broja izgubljenih paketa. Šta se dešava?
Zato sto taj sistem u Bosni nije uspostavljen. Naravno zbog toga sto se zavlaci ruke. Cuo sam prica da carinici hldano znaju ukrast skupe komade odjece. To si ti nasi obrazi od kojih je cistija i usra na guzica.
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#7645 Re: CARINA U BiH

Post by liaar »

Copper wrote: 09/12/2021 18:30
BJB wrote: 26/11/2021 13:33 Zašto se paketima gubi trag kad uđu u BiH?
Paket ima tracking number ali BiH dođe kao crna rupa..Svi će prestati slati stvaari u BiH..Već saM imala situacija na ebay-u, kupila nešto i poslije satak vremena dobijem refund, ne isporučuju u BiH zbog velikog broja izgubljenih paketa. Šta se dešava?
Zato sto taj sistem u Bosni nije uspostavljen. Naravno zbog toga sto se zavlaci ruke. Cuo sam prica da carinici hldano znaju ukrast skupe komade odjece. To si ti nasi obrazi od kojih je cistija i usra na guzica.
Ja lično i odgovorno tvrdim da su meni tako ukrali jednu duksericu, tamo nekad 2013-2014.
Ja bio 3 srednje, u tom periodu Assassins Creed bio baš popularan, i meni se svidi dukserica na fazon glavnog lika igrice, nekih 30-ak KM.
Igrom slučaja prodavač ima "sistem" da slika i narudžbu i onda upakovanu ambalažu sa carinskom deklaracijom. Ta dukserica nikad nije stigla, a tracking number pokazao da je legla na carinu BIH i dalje joj se gubi svaki trag.
Refund naravno dobio ali duksericu nikad.
AsajVentress
Posts: 1
Joined: 14/12/2021 13:00

#7646 Re: CARINA U BiH

Post by AsajVentress »

liaar wrote: 10/12/2021 08:06
Copper wrote: 09/12/2021 18:30
Zato sto taj sistem u Bosni nije uspostavljen. Naravno zbog toga sto se zavlaci ruke. Cuo sam prica da carinici hldano znaju ukrast skupe komade odjece. To si ti nasi obrazi od kojih je cistija i usra na guzica.
Ja lično i odgovorno tvrdim da su meni tako ukrali jednu duksericu, tamo nekad 2013-2014.
Ja bio 3 srednje, u tom periodu Assassins Creed bio baš popularan, i meni se svidi dukserica na fazon glavnog lika igrice, nekih 30-ak KM.
Igrom slučaja prodavač ima "sistem" da slika i narudžbu i onda upakovanu ambalažu sa carinskom deklaracijom. Ta dukserica nikad nije stigla, a tracking number pokazao da je legla na carinu BIH i dalje joj se gubi svaki trag.
Refund naravno dobio ali duksericu nikad.
Lopine neopjevane. Sjećam se sa sam prije nekih 8-10 godina kupila Guessov sat sa eBaya, stigao u BiH svaki trag mu se gubi. Ja sam reagovala u pošti, tamo su me zavlačili. Tek kad je član porodice digao frku u pošti, znači jedno pola godine od narudžbe, poštar mi je u sanduče stavio papir za podizanje paketa jer me navodno nije našao na adresi. Paket mora biti podignut u roku od 7 dana ili se vraća, taman se ponadala, kad sam malo bolje pogledala, datum na tom papiru star 5 mjeseci. :-)

Registrovana sam se inače na forum da vidim ima li raje što čeka paket i Njeme? Meni je zaglavio paket iz SADa u Frankfurtu, danas zovem BH poštu i momak mi mrtav 'ladan kaže da se trenutno paketi iz njemačke čekaju po mjesec dana drumskim saobraćajem. Kakva su iskustva?
jahac96
Posts: 471
Joined: 06/03/2012 14:18

#7647 Re: CARINA U BiH

Post by jahac96 »

Pozdrav
Last edited by jahac96 on 26/12/2021 11:40, edited 1 time in total.
User avatar
yamakashii
Posts: 179
Joined: 04/07/2017 15:28

#7648 Re: CARINA U BiH

Post by yamakashii »

AsajVentress wrote: 14/12/2021 16:10
liaar wrote: 10/12/2021 08:06

Ja lično i odgovorno tvrdim da su meni tako ukrali jednu duksericu, tamo nekad 2013-2014.
Ja bio 3 srednje, u tom periodu Assassins Creed bio baš popularan, i meni se svidi dukserica na fazon glavnog lika igrice, nekih 30-ak KM.
Igrom slučaja prodavač ima "sistem" da slika i narudžbu i onda upakovanu ambalažu sa carinskom deklaracijom. Ta dukserica nikad nije stigla, a tracking number pokazao da je legla na carinu BIH i dalje joj se gubi svaki trag.
Refund naravno dobio ali duksericu nikad.

Registrovana sam se inače na forum da vidim ima li raje što čeka paket i Njeme? Meni je zaglavio paket iz SADa u Frankfurtu, danas zovem BH poštu i momak mi mrtav 'ladan kaže da se trenutno paketi iz njemačke čekaju po mjesec dana drumskim saobraćajem. Kakva su iskustva?
Iskustva su takva kao sto ti je receno. 15-25 dana iz Njemacke (DHL obicni, a ne express), do 30tak dana iz USA (obicni standard shipping).
alkantara
Posts: 3
Joined: 20/12/2021 12:25

#7649 Re: CARINA U BiH

Post by alkantara »

Pozdrav svima,

pregledao sam zadnjih nekoliko stranica da probam naci odgovor na moje pitanje, ali nisam nasao nista slicno.

Zelim da narucim iz inostranstva 10 komada tehnicke opreme koja bi vrijedila ukupno oko 8000KM sa DHL dostavom. Zvao sam Upravu za indirektno oporezivanje, DHL, Postu, Aerodrom, vecinom su mi rekli da kao fizicko lice to ne mogu uvesti i da ce carina osporiti. Koliko god sam pokusavao objasniti ljudima s kojima sam pricao da ne planiram uvoziti radi komercijalne svrhe (da preprodam), nisu vjerovali, i stvarno nije bomba, ne planiram niti jedan komad te opreme prodati nego koristiti striktno za licne svrhe, ali ako je tako definisano zakonom pa ne moze, onda razumijem i postujem.
Svi gore spomenuti su mi rekli da se roba mora uvesti na firmu tj. pravno lice, a nazalost proizvodjac koji pravi i salje ovu opremu salje striktno na privatna lica (nema opcije da se posalje na pravno lice). I tu nastaje moj problem.

Nije mi problem platiti porez, carinu i sve ostale troskove koje bi me sljedovale po zakonu, samo ne poznajem nase zakone i nisam siguran ni da ga poznaju osobe sa kojima sam pricao preko telefona, i niko od njih mi nije rekao tacno koliko komada te opreme smijem uvesti bez da imam ikakvih problema.

Zbog toga trazim vasu pomoc, ako neko ima vise informacija, molim vas da mi pomognete!
-da li je zaista tacno da ne postoji nikakav legalan nacin da na licno ime narucim robu ove kolicine i vrijednosti? (opciju da uvozim po komad ili dva na sebe i sve tetke amidze i ostalu rodbinu zelim zaobici :-) )
-ako se i desi ova narudzba i dodje do nasih carinika, sta urade sa takvom posiljkom? Zapljena, kazna, povrat?
-je li narucivanje na direktora firme ili na neku osobu iz firme takodjer privatno lice? postoji li tu neka mogucnost regularnog regulisanja?
-ako je u pitanju obrt, i naruci se na vlasnika obrta, da li se tako moze sve regularno uvesti, postoje li i tu neke zavrzlame?

Hvala unaprijed! :bih:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#7650 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

alkantara wrote: 20/12/2021 14:01 -da li je zaista tacno da ne postoji nikakav legalan nacin da na licno ime narucim robu ove kolicine i vrijednosti? (opciju da uvozim po komad ili dva na sebe i sve tetke amidze i ostalu rodbinu zelim zaobici )
Koliko ja znam taj iznos se smatra komercijalnom upotrebom posebno ako ima više komada, pa i različitih, te nece dozvoliti uvoz. Najbolje je da kontaktiras nekog speditera i direktno s snjim provjeriš. UINO ti je dao zakonsko tumačenje.
-ako se i desi ova narudzba i dodje do nasih carinika, sta urade sa takvom posiljkom? Zapljena, kazna, povrat?
Ako nemas dozvolu za uvoz, vraca se posljaocu, a on, vjerovatno tebi izvrsi povrat novca, umanjen za troškove dostave do tebe i nazad.
-je li narucivanje na direktora firme ili na neku osobu iz firme takodjer privatno lice? postoji li tu neka mogucnost regularnog regulisanja?
Direktor ili ne, on je fizicko lice. Regularno postoji jedino da firma naruci, plati uvozne drazbine i onda tebi proda artikal.
-ako je u pitanju obrt, i naruci se na vlasnika obrta, da li se tako moze sve regularno uvesti, postoje li i tu neke zavrzlame?
Ne smijem garantovati, ali mislim da obrt ne moze uvoziti?
Post Reply