CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#7751 Re: CARINA U BiH

Post by Hakiz »

Ateista wrote: 22/04/2022 08:21
Seherovac wrote: 20/04/2022 20:37 Update:

Može nekome biti korisno.

Nakon provjere sa carinskim odjelom BH Pošte i DHL-om, saznanje je da troškovi dostave ne ulaze u ukupnu cijenu za carinjenje prilikom utvrđivanja carine, sve dok postoji faktura na kojoj su jasno prikazani pojedinačno/odvojeno troškovi proizvoda/pošiljke i troškovi dostave. Samo cijena naručenih proizvoda (sadržina paketa) ulazi u obzir za carinjenje u tom slučaju, i to ukoliko je veča od 300 KM.
Ovo mi je cudno, znam da je uvujek bilo da ulazi i postarina. Ima li nesto na sta se referisu, negdje to zvanicno da pise?
Koliko puta sam odustao od narudzbe upravo jer postarina bude tolika da predje 300KM.
Svaka prava firma dostavu na računu prikazuje kao posebnu stavku.

I uvijek je dostava ulazila u carinu i porez.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7752 Re: CARINA U BiH

Post by Ateista »

Hakiz wrote: 22/04/2022 11:55
Ateista wrote: 22/04/2022 08:21
Ovo mi je cudno, znam da je uvujek bilo da ulazi i postarina. Ima li nesto na sta se referisu, negdje to zvanicno da pise?
Koliko puta sam odustao od narudzbe upravo jer postarina bude tolika da predje 300KM.
Svaka prava firma dostavu na računu prikazuje kao posebnu stavku.

I uvijek je dostava ulazila u carinu i porez.
Jeste, zato mi je i cudno odakle ova informacija da se dostava ne carini.
User avatar
mc-twin
Posts: 3318
Joined: 18/04/2009 23:47

#7753 Re: CARINA U BiH

Post by mc-twin »

_Reds_ wrote: 22/04/2022 09:56
mc-twin wrote: 21/04/2022 22:34

Naravno da se naplacuje. Nek provjeri koliko bi te izaslo tako kako si mislio il ti je povoljnija opcija da stavis svoju adresu.
Kakva carina i porezi unutar EU? Nema dvostrukog oporezivanja.
Dobro. Eto nek nema.
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7754 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

mc-twin wrote: 22/04/2022 12:59
_Reds_ wrote: 22/04/2022 09:56

Kakva carina i porezi unutar EU? Nema dvostrukog oporezivanja.
Dobro. Eto nek nema.
Imaš li neki dokaz za ovo paušalno pisanje.

Pa imaš na destine e-šopova širom EU, i naravno da nema carine. PDV neki obračunavaju prema zemlji odakle je kupac, ali nema nikakog dovstrukog oprezivanja.

PA evo Banggood ima skladište u CZ, i neam nikakvih dadžbina na tu robu u EU.
User avatar
mc-twin
Posts: 3318
Joined: 18/04/2009 23:47

#7755 Re: CARINA U BiH

Post by mc-twin »

_Reds_ wrote: 22/04/2022 14:07
mc-twin wrote: 22/04/2022 12:59

Dobro. Eto nek nema.
Imaš li neki dokaz za ovo paušalno pisanje.

Pa imaš na destine e-šopova širom EU, i naravno da nema carine. PDV neki obračunavaju prema zemlji odakle je kupac, ali nema nikakog dovstrukog oprezivanja.

PA evo Banggood ima skladište u CZ, i neam nikakvih dadžbina na tu robu u EU.
Sad provjerih i upravu si. Moja gerska. Ja sam to pobrko s necim sto sam davno gledao. :stidljiv:
Seherovac
Posts: 243
Joined: 17/01/2012 20:05

#7756 Re: CARINA U BiH

Post by Seherovac »

Hakiz wrote: 22/04/2022 11:55
Ateista wrote: 22/04/2022 08:21
Ovo mi je cudno, znam da je uvujek bilo da ulazi i postarina. Ima li nesto na sta se referisu, negdje to zvanicno da pise?
Koliko puta sam odustao od narudzbe upravo jer postarina bude tolika da predje 300KM.
Svaka prava firma dostavu na računu prikazuje kao posebnu stavku.

I uvijek je dostava ulazila u carinu i porez.
To su informacije koje sam dobio kontaktirajući carinski odjel BH pošte, neko je čak postavio broj na stranici prije, te DHL u Sarajevu. Informacije vrlo lako provjerljive okretanjem dva broja telefona.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#7757 Re: CARINA U BiH

Post by Hakiz »

Seherovac wrote: 23/04/2022 23:25
Hakiz wrote: 22/04/2022 11:55

Svaka prava firma dostavu na računu prikazuje kao posebnu stavku.

I uvijek je dostava ulazila u carinu i porez.
To su informacije koje sam dobio kontaktirajući carinski odjel BH pošte, neko je čak postavio broj na stranici prije, te DHL u Sarajevu. Informacije vrlo lako provjerljive okretanjem dva broja telefona.
Može biti, ja kupujem 30-ak godina, kupovao sam prije nego što je postojala internet kupovina, kada si morao pisati prodavaču da ti pošalje predračun, pa ići u banku platiti taj predračun uz popunjavanje formulara, pa sve do sada.

I uvijek je cijena transporta proizvoda ulazila u carinsku i poresku osnovicu.

Ako se šta promijenilo u posljednju godinu, kada sam kupovao iz UK, i transport bio pisebna stavka na računu, a opet ulazio u osnovicu, onda super. Ja za to ne znam, odlično ako je transport izbačen iz osnovice.
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#7758 Re: CARINA U BiH

Post by jasib »

Seherovac wrote: 20/04/2022 20:37 Update:

Može nekome biti korisno.

Nakon provjere sa carinskim odjelom BH Pošte i DHL-om, saznanje je da troškovi dostave ne ulaze u ukupnu cijenu za carinjenje prilikom utvrđivanja carine, sve dok postoji faktura na kojoj su jasno prikazani pojedinačno/odvojeno troškovi proizvoda/pošiljke i troškovi dostave. Samo cijena naručenih proizvoda (sadržina paketa) ulazi u obzir za carinjenje u tom slučaju, i to ukoliko je veča od 300 KM.

http://www.new.uino.gov.ba/bs/Carinska% ... 20odgovori
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#7759 Re: CARINA U BiH

Post by IcedFlame »

Ima li logike da dva identicna proizvoda budu razlicito tretirana od strane carine, samo radi cijene postarine koju je dostavljac odredio?
Zasto bi se npr. SSD disk od 140 eura poslan DHL-om sa postarinom od 30 eura carinio, a identican, sa istog mjesta, sa istom cijenom, ali poslan obicnom postom od 5 eura - ne?
Posebno ako se radi o legitimnoj online prodavnici u EU, koja posalje racun sa svakom stavkom pojedinacno, i unutar paketa i na vanjskoj strani.

Kolika je carina na postanske usluge i pod kojom tarifom se vodi?

Jasno mi je šta stoji na UINO stranici i kakva su pravila, ali logika prestaje kad se neke stvari stave u kontekst, posebno ako uzmemo u obzir cijene transporta u zadnje dvije godine.

Djelomicno mogu da potvrdim ovo sto je naveo Seherovac, dva puta u zadnjih godinu dana mi nije obracunata carina za paket poslan DHL express-om, a koji je debelo prelazio 300 KM, jer sam prilozio svu papirologiju sa odvojenim stavkama, a identicna je bila i u paketu.
Zadnji slucaj, cijena artikla je bila 144 Eur, a shipping 38 Eur i nije se carinilo.

S druge strane, za paket preko Deutche Post, gdje je postarina bila 40 Eur, uredno je uracunata u cijenu carine. Ovo ne mogu da tvrdim 100%, ali izvedeno je iz kalkulacije na osnovu cifre koju sam platio pri preuzimanju paketa. Poklapa se u par KM.
Dobra stvar u svemu ovome je sto je od 'prispjeca posiljke' po trackingu, do preuzimanja, proslo manje od 48h, sve sa carinjenjem.
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#7760 Re: CARINA U BiH

Post by travar »

Zna li neko kako UPS naplaćuje ove dadžbine (carina i pdv)?
Prilikom dostave na adresu ili...?
User avatar
kabal1337
Posts: 7799
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#7761 Re: CARINA U BiH

Post by kabal1337 »

travar wrote: 25/04/2022 19:32 Zna li neko kako UPS naplaćuje ove dadžbine (carina i pdv)?
Prilikom dostave na adresu ili...?
Zvat ce te prije toga na telefon da im kazes sta si narucio, izjavu da popunis, licnu kartu...
tokom dostave na adresu
niknik
Posts: 4
Joined: 03/07/2019 22:47

#7762 Re: CARINA U BiH

Post by niknik »

Seherovac wrote: 20/04/2022 20:37 Update:

Može nekome biti korisno.

Nakon provjere sa carinskim odjelom BH Pošte i DHL-om, saznanje je da troškovi dostave ne ulaze u ukupnu cijenu za carinjenje prilikom utvrđivanja carine, sve dok postoji faktura na kojoj su jasno prikazani pojedinačno/odvojeno troškovi proizvoda/pošiljke i troškovi dostave. Samo cijena naručenih proizvoda (sadržina paketa) ulazi u obzir za carinjenje u tom slučaju, i to ukoliko je veča od 300 KM.
Mogu potvrditi. Nazučio sam oko 10 puta iz USA preko Myus i Planet Express DHL-om sa vridnosti robe skoro 300 KM i dostavom oko 100 KM i nije bilo carine. :)
iz zadnje klupe
Posts: 916
Joined: 27/07/2012 18:10

#7763 Re: CARINA U BiH

Post by iz zadnje klupe »

Ova tema je nebrojeno puta se razvlacila, dakle ako vam dolazi fedexom ili dhlom prvo probajte sa prodavacem dogovoriti da ako moze napravi fakturu na mizu vrijednost, medjutim to ne znaci da ce te sigurno izvuci ako carine po vrijednostima iz svog kataloga ili traze dokaz o uplati, znaci cim je oko 300 km sa postarinom, to je loto, mozda imadnes srece, mozda ne
User avatar
mc-twin
Posts: 3318
Joined: 18/04/2009 23:47

#7764 Re: CARINA U BiH

Post by mc-twin »

Zar mogu cariniti po "svojim vrijednostima",ako prilozis dokaz (fakturu,racun...) i ako je stvarna cijena artikla veca?
User avatar
laserShow
Posts: 4053
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#7765 Re: CARINA U BiH

Post by laserShow »

niknik wrote: 29/04/2022 13:45
Seherovac wrote: 20/04/2022 20:37 Update:

Može nekome biti korisno.

Nakon provjere sa carinskim odjelom BH Pošte i DHL-om, saznanje je da troškovi dostave ne ulaze u ukupnu cijenu za carinjenje prilikom utvrđivanja carine, sve dok postoji faktura na kojoj su jasno prikazani pojedinačno/odvojeno troškovi proizvoda/pošiljke i troškovi dostave. Samo cijena naručenih proizvoda (sadržina paketa) ulazi u obzir za carinjenje u tom slučaju, i to ukoliko je veča od 300 KM.
Mogu potvrditi. Nazučio sam oko 10 puta iz USA preko Myus i Planet Express DHL-om sa vridnosti robe skoro 300 KM i dostavom oko 100 KM i nije bilo carine. :)
Citajuci vase komentare narucio sam artikal koji kosta 289KM i dostava 95KM, total 384KM. Kontaktiran sam od strane speditera brze posta koja navodi da je prema zakonu maksimalna vrijednost do 300KM (s postarinom).

Na koji clan zakona da se pozovem pa da transport ne ulazi u osnovicu?
mc-twin wrote: 29/04/2022 22:47 Zar mogu cariniti po "svojim vrijednostima",ako prilozis dokaz (fakturu,racun...) i ako je stvarna cijena artikla veca?
Koliko sam ja shvatio, isto kao i auto. Kataloski kosta 20k, ti ga platio 17k, ne znaci ti nista. Isto je i ovo, ja kupim PS5 za 300€ a ovdje nema ispod 1200KM, valjda imaju pravo da odbiju tu vrijednost. Da nemaju onda bih ja mogao reci prodavacu da navede i 100€ na fakturi i toliko mu platim jednom, drugi put ostalo i nema carine? Nema smisla :D
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#7766 Re: CARINA U BiH

Post by boshniak »

Zna li neko na koji nacin obrti mogu uvoziti robu po novom zakonu o obrtu. Prije nisu mogli, medjutim po novom zakonu obrtima je dopusteno vanjskotrgovinsko poslovanje uvoz/izvoz.
User avatar
hrusta
Posts: 485
Joined: 24/11/2006 15:01
Location: Per ardua ad astra....

#7767 Re: CARINA U BiH

Post by hrusta »

Eee raja, izvinjavam se što upadam na temu. Da ne otvaram drugi topic, samo da vas pitam preko koje države stižu paketi poslani iz Europe u BiH, jeli oni direktno u BiH?

Paket poslan iz UK (orginal adapter/punjač za google Nest hub, 2 kom.) 13tog Aprila (International tracking with signature) napustili UK i nigdje ih na vidiku. Brinem se hoće li ikad doći ili su se izgubili negdje. Pa valjda bi došli do sada?

Prošle godine kad je isto tako nešto slično dolazilo rekli u BH pošti da su im paketi stizali preko Turske a stigli za 3 sedmice?
MuhaXx_DGS
Posts: 14
Joined: 20/01/2022 14:21

#7768 Re: CARINA U BiH

Post by MuhaXx_DGS »

Pozdrav, treba mi pomoc narode.

Planiram naruciti graficku iz njemacke, konkretno sa Computeruniverse.

Cijena graficke sa postarinom dodje negdje oko 340 eura, h sad mene zanima cijena carine i poreza, i d ali mogu izbjeci placanje dodatnih troskova ako narucim graficku na adresu u njemackoj i moj prijatelj licno donese tu graficku u BiH. U pitanju je ili ova grafika: https://www.computeruniverse.net/en/p/90851020
Ili ova: https://www.computeruniverse.net/en/p/90836257
Sto bi me ispalo 298 eura sa dostavom.
Dostava bi bila preko DHL-a.

Pa ima li neko bolju ideju za narucivanje, jer nisam do sad nista iz inostranstva kupovao tako da ne znam kako to tacno funkcionise.
Hvala unaprijed.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#7769 Re: CARINA U BiH

Post by -Chesterfield- »

MuhaXx_DGS wrote: 22/05/2022 21:09 Pozdrav, treba mi pomoc narode.

Planiram naruciti graficku iz njemacke, konkretno sa Computeruniverse.

Cijena graficke sa postarinom dodje negdje oko 340 eura, h sad mene zanima cijena carine i poreza, i d ali mogu izbjeci placanje dodatnih troskova ako narucim graficku na adresu u njemackoj i moj prijatelj licno donese tu graficku u BiH. U pitanju je ili ova grafika: https://www.computeruniverse.net/en/p/90851020
Ili ova: https://www.computeruniverse.net/en/p/90836257
Sto bi me ispalo 298 eura sa dostavom.
Dostava bi bila preko DHL-a.

Pa ima li neko bolju ideju za narucivanje, jer nisam do sad nista iz inostranstva kupovao tako da ne znam kako to tacno funkcionise.
Hvala unaprijed.
Ja mislio ti nama želiš dati savjet. DGS u nicku.
Kontam, evo jednog iz državne granične službe (granične policije) :D
MuhaXx_DGS
Posts: 14
Joined: 20/01/2022 14:21

#7770 Re: CARINA U BiH

Post by MuhaXx_DGS »

-Chesterfield- wrote: 22/05/2022 21:25
MuhaXx_DGS wrote: 22/05/2022 21:09 Pozdrav, treba mi pomoc narode.

Planiram naruciti graficku iz njemacke, konkretno sa Computeruniverse.

Cijena graficke sa postarinom dodje negdje oko 340 eura, h sad mene zanima cijena carine i poreza, i d ali mogu izbjeci placanje dodatnih troskova ako narucim graficku na adresu u njemackoj i moj prijatelj licno donese tu graficku u BiH. U pitanju je ili ova grafika: https://www.computeruniverse.net/en/p/90851020
Ili ova: https://www.computeruniverse.net/en/p/90836257
Sto bi me ispalo 298 eura sa dostavom.
Dostava bi bila preko DHL-a.

Pa ima li neko bolju ideju za narucivanje, jer nisam do sad nista iz inostranstva kupovao tako da ne znam kako to tacno funkcionise.
Hvala unaprijed.
Ja mislio ti nama želiš dati savjet. DGS u nicku.
Kontam, evo jednog iz državne granične službe (granične policije) :D
Jedino da se prekvalifikujem sa programera u granicnog policajca :-) :lol:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#7771 Re: CARINA U BiH

Post by -Chesterfield- »

Sumnjiv si mi!
ahasoho
Posts: 225
Joined: 04/04/2012 11:22

#7772 Re: CARINA U BiH

Post by ahasoho »

Evo vec drugi paket mi se izgubio. Imam onaj tracking ID, posiljka vrijednosti do 100 KM, dolazi iz Amerike. Niko nema pojma gdje je.

A vidim da fino pise "The shipment arrived at the customs of Bosnia and Herzegovina". Cak mi na ovoj prvoj pise da je "in transit" i tako evo vec 3 mjeseca.

Kada ukucam ovaj tracking id u trazilicu BH Poste i HR Poste Mostar, nema traga paketu. Isao i licno, ne mogu ga nikako pronaci u sistemu. Kazu da nije uopste dosao u njihov carinski ured.

Znate li koga da zovem da uprati posiljku? I kako je moguce da se posiljka sa tracking ID ovako izgubi ili ne neko ukrade ili stovec. :?
User avatar
laserShow
Posts: 4053
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#7773 Re: CARINA U BiH

Post by laserShow »

ahasoho wrote: 24/05/2022 11:25 Kada ukucam ovaj tracking id u trazilicu BH Poste i HR Poste Mostar, nema traga paketu. Isao i licno, ne mogu ga nikako pronaci u sistemu. Kazu da nije uopste dosao u njihov carinski ured.
Sto znaci da broj za pracenje koji imas nije medjunarodni i NE MOZES znati da li je usao u BIH. Moze biti da jeste, a vrlo vjerovatno nije ni usao vec je to "fake info".

Prema tome, sve dok ne mozes ocitati na stranici poste, on nije usao u BIH, odnosno nemas koga kontaktirati, a od prodavaca mozes dobiti refund.
User avatar
gentoo
Posts: 3226
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#7774 Re: CARINA U BiH

Post by gentoo »

Meni je prosle sedmice poslan paket sa Deutche Post Paket Plus, imam uredno LYxxxxxxxxxDE tracking broj, notifikaciju da je 20.5. poslan u inostranstvo ("ubacivanje posiljke u vrecu") ali apsolutno nista za njega nema na posta.ba. Po svemu, ovaj paket bi trebao doci preko BHP ali tracking uopste ne prepoznaju..
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#7775 Re: CARINA U BiH

Post by -Chesterfield- »

ahasoho wrote: 24/05/2022 11:25 Evo vec drugi paket mi se izgubio. Imam onaj tracking ID, posiljka vrijednosti do 100 KM, dolazi iz Amerike. Niko nema pojma gdje je.

A vidim da fino pise "The shipment arrived at the customs of Bosnia and Herzegovina". Cak mi na ovoj prvoj pise da je "in transit" i tako evo vec 3 mjeseca.

Kada ukucam ovaj tracking id u trazilicu BH Poste i HR Poste Mostar, nema traga paketu. Isao i licno, ne mogu ga nikako pronaci u sistemu. Kazu da nije uopste dosao u njihov carinski ured.

Znate li koga da zovem da uprati posiljku? I kako je moguce da se posiljka sa tracking ID ovako izgubi ili ne neko ukrade ili stovec. :?
Ja sam zvao poštara, a poštar provjerio u pošti. Na kraju se ispostavilo da je njegov kolega paket dao drugom čovjeku, a taj čovjek ne želi to priznati.
Dogovorio se sa tim iz pošte koji je napravio fulu da mi plati iz svog džepa.
Doduše, meni je pisalo da je paket isporučen.
Post Reply