CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
goja
Posts: 24
Joined: 08/06/2008 22:50

#1 CARINA U BiH

Post by goja »

Prije par dana sam kupio snowboard iz Amerike i danas je dosao u postu(Sarajevo) i dobio sam (kovertu) papir, na kojem pise carina 200KM, pa me zanima da li je to moguce za samo obicni snowboard da ide tolika carina, cijena borda je 600KM + shipping 82$ koje sam platio preko paypal-a... kilaža tog proizvoda ne prelazi 4kg.

Jos me zanima da li se moze naci neko rjesenje i dali se neko susretao sa slicnim dogadjajem. Stvarno sramotno da na sportsku opremu ide tolika carina (mislio sam da bi bilo max. nekih 50 do 100KM a ono duplo :x ) pa ebte koliko bi tek kostalo da sam kupio neki TV, auto ili nesto slicno....

Pa da se covjek u ovoj pokvarenoj drzavi ne moze ni sportom baviti kako treba nego i tu moras davati bruku novca :x :x :x
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#2 Re: CARINA U BiH

Post by alica.k »

pa dobro su ti sracunali tu carinu
10% carine, 17% pdva...

znaci imas 600KM plus 117KM postarina (carina se placa na oboje)

717KM * 1.10
788KM * 1.17
922KM

oduzmes cijenu, 717KM i izadje ti tu oko 200KM
goja
Posts: 24
Joined: 08/06/2008 22:50

#3 Re: CARINA U BiH

Post by goja »

alica.k wrote:pa dobro su ti sracunali tu carinu
10% carine, 17% pdva...

znaci imas 600KM plus 117KM postarina (carina se placa na oboje)

717KM * 1.10
788KM * 1.17
922KM

oduzmes cijenu, 717KM i izadje ti tu oko 200KM

hvala puno

ali JESUL ONI NORMALNI :-)
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#4 Re: CARINA U BiH

Post by Edin H. »

alica.k wrote:pa dobro su ti sracunali tu carinu
10% carine, 17% pdva...

znaci imas 600KM plus 117KM postarina (carina se placa na oboje)

717KM * 1.10
788KM * 1.17
922KM

oduzmes cijenu, 717KM i izadje ti tu oko 200KM
Cuj carina se placa na postarinu :shock:

Ne znam da li su normalni, ali da je otimacina jeste :roll:
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#5 Re: CARINA U BiH

Post by alica.k »

da, i na postarinu.

slazem se da je otimacina, al jbg, takav nam je zakon.

inace, i u svakoj normalnoj drzavi se placa carina. carinu placaju i hrvati i talijani a bogami i francuzi. i u italiji je dosta veca carina nego kod nas, dosta ljudi nece ni da salje u italiju iz nekog razloga vezanog za carinu.

meni je problem kad je preplate, ja rado platim carinu ako je dobro sracunaju.
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#6 Re: CARINA U BiH

Post by General_Jackson »

alica.k wrote:pa dobro su ti sracunali tu carinu
10% carine, 17% pdva...

znaci imas 600KM plus 117KM postarina (carina se placa na oboje)

717KM * 1.10
788KM * 1.17
922KM

oduzmes cijenu, 717KM i izadje ti tu oko 200KM
@alica.k kako je onda moguće da su meni za 2 DVD-a (napisao sam na temi ekonomija/online kupovina opširnije) koji su koštali 56,48 GBP (oko 124 KM)sa poštarinom iz GB naplatili skoro 60 KM carine i pregleda?
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#7 Re: CARINA U BiH

Post by alica.k »

general jackson, to ne znam, a kako bi i znala.

kao sto sam vec rekla, ako su ti preplatili imas se radi cega ljutiti (ali nemas se kome zaliti) a ako su ti dobro sracunali, onda je ok.
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#8 Re: CARINA U BiH

Post by General_Jackson »

alica.k wrote:general jackson, to ne znam, a kako bi i znala.

kao sto sam vec rekla, ako su ti preplatili imas se radi cega ljutiti (ali nemas se kome zaliti) a ako su ti dobro sracunali, onda je ok.
:D Sad si me bar dobro nasmijala, u svakom slučaju to jedno je sigurno nemaš se kome žaliti, ali u odnosu na sve pomenute carine ovdje 50% na 2 DVD-a od 124 KM mi ipak zvuči pretjerano, u svakom slučaju hvala na odgovoru.
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#9 Re: CARINA U BiH

Post by Edin H. »

Cuj nemas se kome zaliti, svasta :shock:

Pa sta su oni, bezgresni :cry:
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#10 Re: CARINA U BiH

Post by alica.k »

ma vjeruj, probala sam se zaliti. fino ti kazu, ako necete platiti carinu, potpisite da vratimo paket. i to je to.

imate na temi o internet kupovini dosta pisano o tome. u principu carina je ono...kako ti grah padne. ako dobro sracunaju, dobro si i prosao. meni je npr za paket koji sam sa postarinom platila 26KM naplacena carina 30tak km. to je 100% i jos.
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#11 Re: CARINA U BiH

Post by Topla voda »

Edin H. wrote:Cuj nemas se kome zaliti, svasta :shock:

Pa sta su oni, bezgresni :cry:

pa mozes traziti povrat novca,samo sto moras prvo platiti,pa se zaliti i traziti novac nazad.

sustina je da nemas osnove za zalbu,jer se carine sve posiljke preko 50 km.
a ako nesto prodje 5 puta,to nije osnov da prodje i sesti put i da neko bude nezadovoljan,jer je 5 puta zajebao drzavu ,a sesti nije,te mu kad plati,nije logicno sto to mora uciniti i misli da treba da pise zalbu.
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#12 Re: CARINA U BiH

Post by General_Jackson »

Topla voda wrote:
Edin H. wrote:Cuj nemas se kome zaliti, svasta :shock:

Pa sta su oni, bezgresni :cry:

pa mozes traziti povrat novca,samo sto moras prvo platiti,pa se zaliti i traziti novac nazad.

sustina je da nemas osnove za zalbu,jer se carine sve posiljke preko 50 km.
a ako nesto prodje 5 puta,to nije osnov da prodje i sesti put i da neko bude nezadovoljan,jer je 5 puta zajebao drzavu ,a sesti nije,te mu kad plati,nije logicno sto to mora uciniti i misli da treba da pise zalbu.
Upravo u tome i jeste štos što se državna carina ne može ponašati kao hajduci koji presreću pošiljke, jer ja nisam švercer ja sam spreman platiti carinu za ono što naručujem ,jer to je normalno u svim državama, ali onda znaš tačno šta se carini i koliko se carini. Pogledaj ove postove pa vidi kako je kome naplaćivano, nekome 10%, nekome više nekome manje.Meni je skoro svaki paket dosada uredno otvaran i nikada nije naplaćivana carina, znači nije "prošao" carinu kako ti kažeš i kako su mi ljudi na carini rekli na sreću. Ja sam razgovarao sa troje ljudi na carini i oni mi u biti nisu ništa objasnili, svaki njihov argument pada u vodu, ali ja i dalje moram platiti tu visoku carinu. Evo i ovdje na forumu niko tačno ne zna kolika je carina na određene proizvode. Oni je naplate od oka i kada se ti žališ oni se pozivaju na razno-razne zakone. Posljednji argument koji mi je dala njihova pravnica je taj da nema potvrde da je roba proizvedena u EU iako sam ja siguran (nisam još podigao pošiljku i ne znam hoću li) da su DVD-ovi proizvedeni u EU, jer svi od tog prodavca do sada su imali deklaraciju na sebi da su proizvedeni u EU.
User avatar
Discball
Posts: 490
Joined: 31/10/2006 09:56

#13 Re: CARINA U BiH

Post by Discball »

Carina i ljudi koji tamo rade?! Naravno da nije/nisu normalni, uostalom kao ni ništa drugo u ovoj zemlji.

U normalnim zemljama se PDV ne obračunava na carinu (to je onda porez na porez) a ni na transportne troškove.

Što se tiče Carine u normalnim zemljama ona se obračunava na fakturnu vrijednost proizvoda (bez troškova). Normalno ista se dokazuje plaćanjem proizvoda preko banke što znači na stvarnu vrijednost. Tako nema situacija da neko tamo odokativno (što je slučaj kod nas) određuje vrijednost proizvoda. Svi mi dobro znamo da postoje potpuno isti proizvodi s nerijetko 10 puta većom cijenom.

Moje iskustvo. Hard Disk Maxtor sam odlučio da vratim na servis pod garancijom. Želim da kažem prema Maxtoru nisam imao nikakvih troškova osim 17KM poštarine koju sam platio da pošaljem u prijemni centaru u Mađarskoj. Napominjem da sam za isti uređaj uredno platio i carinu i PDV. Imao sam dokaz da sam pokvaren poslao BH poštom na servis. Naravno kada sam ga dobio nazad nećete vjerovati platio sam 3/4 cijene novoga jer su naši ponovo obračunali na procijenjenu vrijednost HD-a i transportnih troškova (HD se vratio za mene besplatno DHL-om, svi znamo kakve su im cijene), carinu i PDV.

Zaključak, kome da se žališ? Najradije bih uzeo HD (fala bogu i jeste čvrst kako mu ime i kaže) i razbio glavu kompletnom troglavom predsjedništvu BIH, predsjedniku vlade i svim onim koji sjede u vladi s polupismenim članovima parlamenta ove usrane države.

:x :x :x
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#14 Re: CARINA U BiH

Post by General_Jackson »

Evo samo da završim pošto sam pristao da budem "opljačkan" podigao sam robu i samo da dodam ovu sliku kao dokaz protiv posljednjeg argumenta pravnice na carini da nema dokaza da je roba proizvedena u EU i da su mi zato naplatili carinu.

Image

Naime ovo je skenirani omot od DVD-a za koji nema dokaza da je proizveden u EU

:angry: :angry: :angry:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#15 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

General_Jackson wrote:Evo samo da završim pošto sam pristao da budem "opljačkan" podigao sam robu i samo da dodam ovu sliku kao dokaz protiv posljednjeg argumenta pravnice na carini da nema dokaza da je roba proizvedena u EU i da su mi zato naplatili carinu.

Image

Naime ovo je skenirani omot od DVD-a za koji nema dokaza da je proizveden u EU

:angry: :angry: :angry:

Zašto nisi angažovao špeditera da ti posreduje u carinjenju pristigle robe. Ovako, izuzeo si robu ispod carinskog nadzora i propustio mogućnost upravno-pravnog postupka dokazivanja porijekla robe.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#16 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

Discball wrote:Carina i ljudi koji tamo rade?! Naravno da nije/nisu normalni, uostalom kao ni ništa drugo u ovoj zemlji. Ovu zemlju - državu, kao i sve na svijeti, čine njeni stanovnici. Preispitaj svoje stajalište o normalnom... :-)

U normalnim zemljama se PDV ne obračunava na carinu (to je onda porez na porez) a ni na transportne troškove.
Daj konkretan primjer u kojoj se to državi PDV ne obračunava na sve troškove, pa i na carinu!

Što se tiče Carine u normalnim zemljama ona se obračunava na fakturnu vrijednost proizvoda (bez troškova).
Što se tiče carine u svim zemljema svijeta obračunava se na visinu carinske osnovice, koju čine: fakturna vrijednost, troškovi transporta, svi ostali troškovi nastali izvan granice a čine korist toj robi, pdv itd.

Normalno ista se dokazuje plaćanjem proizvoda preko banke što znači na stvarnu vrijednost. Tako nema situacija da neko tamo odokativno (što je slučaj kod nas) određuje vrijednost proizvoda. Svi mi dobro znamo da postoje potpuno isti proizvodi s nerijetko 10 puta većom cijenom. Nije jedini validan dokaz o vrijednosti robe iznos plaćen posredstvom banke. Najvjerodostojniji podatak o vrijednosti robe je potvrda "privredne komore" ili slične državne organizacije države izvoznice. Može poslužiti i izvozna carinska deklaracija.

Moje iskustvo. Hard Disk Maxtor sam odlučio da vratim na servis pod garancijom. Želim da kažem prema Maxtoru nisam imao nikakvih troškova osim 17KM poštarine koju sam platio da pošaljem u prijemni centaru u Mađarskoj. Napominjem da sam za isti uređaj uredno platio i carinu i PDV. Imao sam dokaz da sam pokvaren poslao BH poštom na servis. Naravno kada sam ga dobio nazad nećete vjerovati platio sam 3/4 cijene novoga jer su naši ponovo obračunali na procijenjenu vrijednost HD-a i transportnih troškova (HD se vratio za mene besplatno DHL-om, svi znamo kakve su im cijene), carinu i PDV. Nisi iskoristio zakonom određeni postupak "privremeni izvoz radi opravke", koji podrazumijeva carinsku proceduru u kojoj će ti ta roba biti uredno evidentirana kao privremeno izvezena, i na koju u povratu nećeš platiti nikakve carinske troškove. Nisi znao da postoje i špediteri ili si htio uštedjeti koju markicu :-)

Zaključak, kome da se žališ? Najradije bih uzeo HD (fala bogu i jeste čvrst kako mu ime i kaže) i razbio glavu kompletnom troglavom predsjedništvu BIH, predsjedniku vlade i svim onim koji sjede u vladi s polupismenim članovima parlamenta ove usrane države. Ne vidim zašto ti je u tvom slučaju država kriva :?
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#17 Re: CARINA U BiH

Post by General_Jackson »

poznanik wrote:
General_Jackson wrote:Evo samo da završim pošto sam pristao da budem "opljačkan" podigao sam robu i samo da dodam ovu sliku kao dokaz protiv posljednjeg argumenta pravnice na carini da nema dokaza da je roba proizvedena u EU i da su mi zato naplatili carinu.

Image

Naime ovo je skenirani omot od DVD-a za koji nema dokaza da je proizveden u EU

:angry: :angry: :angry:

Zašto nisi angažovao špeditera da ti posreduje u carinjenju pristigle robe. Ovako, izuzeo si robu ispod carinskog nadzora i propustio mogućnost upravno-pravnog postupka dokazivanja porijekla robe.
Evo nam jednog carinika konačno.
Očita on nama lekciju @Discball, a da nam ustvari ništa nije rekao.
Kakvog bolan špeditera, prvo pročitaj o čemu se radi, ja nisam trgovac, ja sam naručio 2 DVD-a, koji su mi trebali stići na kućnu adresu, kao i dosada, kupio sam ih recimo10-tak za godinu svi su otvarani i nijedan nije carinjen do sada, kada sam saznao da su stigli već su bili ocarinjeni.
Meni ne treba ovdje neko da očita lekciju, već da mi kaže na šta se i koliko plaća carina.
Gdje su ti zakoni? da ih pročitamo, mi obični smrtnici smo dobili informaciju da se roba iz EU, konkretno elektronika više uopšte ne bi trebala cariniti i da se konačno upoznamo sa tim šta i koliko se carini, pa da znam ubuduće šta da naručujem a šta ne.Ovako mene i druge ljude pravite krijumčarima koji kada nešto naruče treba da čekaju hoće li im carina presresti pošiljku ili ne. Ako znaš evo sve ti piše gore i na stranicama prije, koliko je ko i za šta ocarinjen pa obrazloži to.
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#18 Re: CARINA U BiH

Post by General_Jackson »

zoom66 wrote:
alica.k wrote:da, I na postarinu.

slazem se da je otimacina, al jbg, takav nam je zakon.

inace, i u svakoj normalnoj drzavi se placa carina. carinu placaju i hrvati i talijani a bogami i francuzi. i u italiji je dosta veca carina nego kod nas, dosta ljudi nece ni da salje u italiju iz nekog razloga vezanog za carinu.

meni je problem kad je preplate, ja rado platim carinu ako je dobro sracunaju.

u danskoj ti naplate i 30 kemara shto te obavjeste o prispjecu ocarinjene robe :D to zovu prepakiranje :D a jedino shto prepakiraju je tracking number :D
E moj zoom66, da smo bog d´o kao Danska, niko ni ne dovodi u pitanje plaćanje carine, ali pretpostavljam da u Danskoj bar znaš koliko je carina za određeni proizvod i da ti carinik crno na bijelo pokaže šta ti je naplatio i zašto, a ne kao ovdje u toku priče promijeni 3 razloga zbog kojih ti je naplatio istu i na kraju opet ne znaš ništa.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#19 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

General_Jackson wrote:...Meni ne treba ovdje neko da očita lekciju, već da mi kaže na šta se i koliko plaća carina.
Gdje su ti zakoni? da ih pročitamo...
Izvoli: http://www.uino.gov.ba/b/Carina/

http://www.uino.gov.ba/download/Dokumen ... fa_BiH.pdf
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#20 Re: CARINA U BiH

Post by alica.k »

General_Jackson wrote:Evo i ovdje na forumu niko tačno ne zna kolika je carina na određene proizvode. Oni je naplate od oka i kada se ti žališ oni se pozivaju na razno-razne zakone.
am, postoji legalan dokument koji kaze koliko se carina placa na koje proizvode. drugo je sto se oni ne drze toga.

edit: eto ga postavljen odma iznad mog posta!
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#21 Re: CARINA U BiH

Post by Topla voda »

fakat pricate gluposti.
stvar je jednostavna,placa se na sve posiljke koje sa shipmentom prelaze 50 km.
jel to konacno jebeno jasno da se ne pita svakih tri dana u nekoj novoj temi na forumu,bilo na ekonomiji ,bilo na raznim diskusijama.
kupio cd,cuku,mrtvu vjevericu il 16 ipoda...sve je svejedno jer je to postanska posiljka vrijednosti preko 50 km.

ako zelis da koristis povlasticu,kao proizvedene robe u eu,odes na carinu izvozne zemlje i zatrazis eur 1 o porijeklu robe,zajebi sta pise na kutiji,to je jedini relevantni dokument...
napravis izvozne papire,dodje ti roba ovdje,platis speditera i ocarinis robu kao robu iz eu po 0% i platis pdv....

...i za sve to izletis jedno 300 eura,al ko gospodin ne platis carinu na proizvod iz eu..ako tako zelis.

alice draga,carina se placa po tarifi ako podnosis deklaraciju,i unajmis speditera,druga je stvar sto nasa drzava naplacuje na blokove,kao da si putnik koji robu prenosi preko granice ,i fakticki nezakonski izlazi gradjanima u susret koji gundjaju..

znas kako bi to trebalo ici u principu?po zakonu?
ti narucis robu,vrijedniju od 50 km,doceka te spediter na posti koji ti uzme stoju,sta god je u pitanju,i ocarini ti robu na deklaraciju za fizicka lica,tamo ti bude stopa 0 ili 5 ili 10 i platis naravno pdv,i tako svaki put.
a drzava ,kao izlazi u susret raji,da se ne bi previse formalisalo i onda kad ti jednom platis na victoria secret robu od
milju eura koju tusis jaranicama za duplo,a pet puta ne platis...onda je nepravda i tako ta prica.
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#22 Re: CARINA U BiH

Post by alica.k »

topla voda, zadnje tri posiljke sve prelazile 100 eura sa postarinom, i ne platih nista do one 2.5KM za pregled...jednu nisu ni otvorili.

to od 50KM ne nadjoh nigdje osim ovdje na forumu kako svako malo neko lupi neku cifru, hem 50KM hem 100KM hem 100 eura. pa sad.

tarifa postoji, a sad jel preko speditera, il je njima odokativno...
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#23 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

Postoji odredba o 50 KM...

Robe oslobođene plaćanja uvoznih dažbina:
Pored robe koja je sadržana u ličnom prtljagu putnika, propisano je da se pod određenim uslovima odobrava oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina u sljedećim slučajevima:
* Predmeti neznatne vrijednosti koji se povremeno primaju u pismima i poštanskim paketima


U P U T S T V O O CARINSKOM POSTUPKU U POŠTANSKOM PROMETU

(4) U skladu sa članom 176. stav 6. Zakona i članom 14. Priloga Zakona, oslobođeni su od plaćanja carine, državljani BiH i strani državljani za predmete neznatne vrijednosti (roba nekomercijalnog karaktera) koje prime iz inostranstva u pismima i poštanskim paketima u vrijednosti do 50,00 KM (pošiljke iz stava (1) tačka d) ovog člana), isključujući alkoholne proizvode, parfeme i toaletne vode, duhan i duhanske prerađevine. Uobičajeno primanje paketa, u smislu navedenog oslobađanja, podrazumijeva primanje paketa iz inostranstva jednom u toku nedjelje. Poštanske pošiljke koje ispunjavaju uvjete za navedeno oslobađanje od plaćanja carine, oslobođene su i od plaćanja poreza na dodatu vrijednost u skladu sa članom 26. tačka 2. Zakona o porezu na dodatu vrijednost.
http://www.uino.gov.ba/b/Carina/
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#24 Re: CARINA U BiH

Post by respo »

evo ti toyota carina u bih
Image
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#25 Re: CARINA U BiH

Post by General_Jackson »

alica.k wrote:topla voda, zadnje tri posiljke sve prelazile 100 eura sa postarinom, i ne platih nista do one 2.5KM za pregled...jednu nisu ni otvorili.

to od 50KM ne nadjoh nigdje osim ovdje na forumu kako svako malo neko lupi neku cifru, hem 50KM hem 100KM hem 100 eura. pa sad.

tarifa postoji, a sad jel preko speditera, il je njima odokativno...
Meni su Alice rekli na carini svaku robu preko 50 KM, nažalost ne mogu da učitam ovu stranicu sa tarifama da vidim koliko su meni naplatili po propisu ili nisu.
Post Reply