CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
alkantara
Posts: 3
Joined: 20/12/2021 12:25

#7651 Re: CARINA U BiH

Post by alkantara »

seoBIH wrote: 20/12/2021 14:05
alkantara wrote: 20/12/2021 14:01 -da li je zaista tacno da ne postoji nikakav legalan nacin da na licno ime narucim robu ove kolicine i vrijednosti? (opciju da uvozim po komad ili dva na sebe i sve tetke amidze i ostalu rodbinu zelim zaobici )
Koliko ja znam taj iznos se smatra komercijalnom upotrebom posebno ako ima više komada, pa i različitih, te nece dozvoliti uvoz. Najbolje je da kontaktiras nekog speditera i direktno s snjim provjeriš. UINO ti je dao zakonsko tumačenje.
-ako se i desi ova narudzba i dodje do nasih carinika, sta urade sa takvom posiljkom? Zapljena, kazna, povrat?
Ako nemas dozvolu za uvoz, vraca se posljaocu, a on, vjerovatno tebi izvrsi povrat novca, umanjen za troškove dostave do tebe i nazad.
-je li narucivanje na direktora firme ili na neku osobu iz firme takodjer privatno lice? postoji li tu neka mogucnost regularnog regulisanja?
Direktor ili ne, on je fizicko lice. Regularno postoji jedino da firma naruci, plati uvozne drazbine i onda tebi proda artikal.
-ako je u pitanju obrt, i naruci se na vlasnika obrta, da li se tako moze sve regularno uvesti, postoje li i tu neke zavrzlame?
Ne smijem garantovati, ali mislim da obrt ne moze uvoziti?

Hvala puno na odgovoru! Upravu si, procitao sam upravo da obrtnik nema pravo na uvoz i izvoz...

Ako je tako onda mi ostaju samo dvije opcije: uvoz na vise osoba pojedinacno ili da zamolim nekako proizvodjaca da dostavi na firmu.

Moze li onda pomoc i sto se tice ovoga ako neko zna:
-ako jedan komad tehnicke opreme kosta oko 800KM - koliko komada jedna osoba smije legalno uvesti?
ili za drugu opciju:
-koje sve podatke firme moram proslijediti za dostavu tj. sta mora biti na dostavljenom paketu da bi ispunjavalo uslove da je naruceno na firmu i da se moze zakonski uvesti?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#7652 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

alkantara wrote: 20/12/2021 14:47 da zamolim nekako proizvodjaca da dostavi na firmu
Ako to uradis, javi nam iskustvo. Ja znam u teoriji da uvoznik mora platiti carinu, pdv, spediterske usluge, zavesti artikal u sistem, te onda tebi prodati. Da li moze prodati s 0% marze? Da li na to mora platiti 10% poreza na dobit? Da li na to mora platiti jos 17% PDV-a? Odgovori na to pitanje daju sliku da li se isplati uvoz na taj nacin :D
alkantara wrote: 20/12/2021 14:47 -ako jedan komad tehnicke opreme kosta oko 800KM - koliko komada jedna osoba smije legalno uvesti?
Tesko reci, jer carinik ima tzv. diskreciono pravo da to procijeni. Neko moje razmisljanje kaze da dva komada RAM-a mogu proci, dvije grafičke teško (moze se pruziti opravdanje zasto dvije graficke u jednom racunaru), ali dva procesora nikako.
alkantara wrote: 20/12/2021 14:47 -koje sve podatke firme moram proslijediti za dostavu
Mislim da je standardno, ime firme, adresa, mozda ID broj, mada je to viska. Kada dodje, uvoznik je pravno lice i onda spediter se obraca istom i trazi dodatnu dokumentaciju, kao sto je dokaz o registraciji i sl. Ne znam moze li poljoprivredni d.o.o uvesti npr. procesor.

Ako se odlucis na uvoz, javi nam detalje.
zeljozeljo1921
Posts: 2
Joined: 22/12/2021 23:42

#7653 Re: CARINA U BiH

Post by zeljozeljo1921 »

Naručio sam pošiljku iz UK 26 novembra i sve vrijeme mi je pisalo otprema pošiljke u inostranstvo (edi poruka). Jučer je pisalo da je pošiljka stigla u Sarajevo u izmjeničnu postu. Danas mi je pisalo nakon toga da je pošiljka stavljena u vreću-izvoz? Jel moguće to? Sta to znaci da li se ikad ikome slično dešavalo? Došlo i izvoz? Neki problem? Pomozite molim vas dovoljno sam iznerviran čekajući mjesec, još ovo ...
zeljozeljo1921
Posts: 2
Joined: 22/12/2021 23:42

#7654 Re: CARINA U BiH

Post by zeljozeljo1921 »


Evo kako mi piše, nevjerovatno... Pomagajte haha
User avatar
JohnnyS
Posts: 13410
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#7655 Re: CARINA U BiH

Post by JohnnyS »

Meni za jednu dostavu piše od 25.11. da je u BiH. Evo, sad će mjesec dana, nigdje da makne. Tracking broj kojeg sam dobio se ne može očitati na sustavima naših pošta. Koga pitati gdje je zapelo
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#7656 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

zeljozeljo1921 wrote: 22/12/2021 23:47
Evo kako mi piše, nevjerovatno... Pomagajte haha
Sutra obavezno zovi niko ti ne moze pomoći osim pošte
User avatar
zubi
Posts: 5136
Joined: 16/07/2009 00:27

#7657 Re: CARINA U BiH

Post by zubi »

JohnnyS wrote: 22/12/2021 23:59 Meni za jednu dostavu piše od 25.11. da je u BiH. Evo, sad će mjesec dana, nigdje da makne. Tracking broj kojeg sam dobio se ne može očitati na sustavima naših pošta. Koga pitati gdje je zapelo
Nikoga, jer to ako se ne moze pratiti na trackingu nase poste zapravo nije u BiH, Kinezi lazu.
User avatar
zubi
Posts: 5136
Joined: 16/07/2009 00:27

#7658 Re: CARINA U BiH

Post by zubi »

zeljozeljo1921 wrote: 22/12/2021 23:47
Evo kako mi piše, nevjerovatno... Pomagajte haha
To hoce da ti vrate posiljku, odmah reaguj i zovi postu.
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#7659 Re: CARINA U BiH

Post by BJB »

Jučer su me pepali sa broja na broj ( pošta carinjenja, carina-niko senije javljao) i nisam dobila nikakav odgovor osim ovoga "Vi se žalite da niste dobili pošiljku iz Velike Britanije, oni će uputiti upit British mail od njih dobiti povrat novca koji će proslijediti vama..( Ono što mi nije rekla a moglo se pročitati između redova, svidio nam se sadržaj paketa pa ćemo ga rasprodati, a vi ćete dobiti novac nazad) Nije čudo što gotovo niko na ebayu ne želi da prodaje i šalje stvari u BiH.https://fcbtracking.fedex.com/?MyFICNum ... 9803585401
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#7660 Re: CARINA U BiH

Post by liaar »

BJB wrote: 24/12/2021 05:44 Jučer su me pepali sa broja na broj ( pošta carinjenja, carina-niko senije javljao) i nisam dobila nikakav odgovor osim ovoga "Vi se žalite da niste dobili pošiljku iz Velike Britanije, oni će uputiti upit British mail od njih dobiti povrat novca koji će proslijediti vama..( Ono što mi nije rekla a moglo se pročitati između redova, svidio nam se sadržaj paketa pa ćemo ga rasprodati, a vi ćete dobiti novac nazad) Nije čudo što gotovo niko na ebayu ne želi da prodaje i šalje stvari u BiH.https://fcbtracking.fedex.com/?MyFICNum ... 9803585401
ja po ovome mogu da procijenim da nije ni izašlo iz Velike Britanije, a ne da su oni uzeli paket.
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#7661 Re: CARINA U BiH

Post by BJB »

Sad sam dobila pravi odgovor, standard delivery je suspendovan u BiH, paket će se vratiti u skladište.. Zašto je to tako? Ne znam..
Stvarno smo rupa od drzave.

STANDARD DELIVERY £4.95* *Please note this service is temporarily unavailable*
2-8 business days
Delivered Monday - Friday by your local Postal Service.
Free for orders over £40
jahac96
Posts: 471
Joined: 06/03/2012 14:18

#7662 Re: CARINA U BiH

Post by jahac96 »

alkantara wrote: 20/12/2021 14:47
seoBIH wrote: 20/12/2021 14:05
Moze li onda pomoc i sto se tice ovoga ako neko zna:
-ako jedan komad tehnicke opreme kosta oko 800KM - koliko komada jedna osoba smije legalno uvesti?
ili za drugu opciju:
-koje sve podatke firme moram proslijediti za dostavu tj. sta mora biti na dostavljenom paketu da bi ispunjavalo uslove da je naruceno na firmu i da se moze zakonski uvesti?
Za uvoz robe na pravno lice imas troskove carine 5-15% zavisi u koju kategoriju spada, na to troskove PDV-a 17% i troskove spediterskih usluga. Marza ne moze biti 0%, i ni jedno pravno lice ti ne bi prodavalo bez marze 20% zbog inspekcijskih razloga jer se sve ispod toga smatra sumnjivim da kazemo, i onda na tu marzu ima trosak 17% PDV-a, i na kraju na konacni iznos je dobit 10%.Tako da nisam siguran da li ti se isplati tako.
te opreme u vrijednosti 800KM smijes naruciti jedan komad kao fizicko lice sve preko toga bi bilo sumnjivo zbog vrijednosti samog artikla, ako bi isao na narucivanje na vise adresa i stigne 8 komada na carinu na razlicite adrese vjeruj pocet ce i provjere pogotovo ako je nesto sto rijetko viđaju, imaju pravo da traže ko je platio svaki komad pojedinacno dakle izvod iz banke. Ako odluce da im je sumnjivo mogu robu oduzeti ili vratiti posiljaocu
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#7663 Re: CARINA U BiH

Post by alica.k »

Cao svima!

Prijateljica zeli da kupi ukrasnu sobnu biljku i posalje je meni u BiH na 'cuvanje' dok se ona ne vrati. Poslala bi je DHL-om.

Znam daje carina na biljke do 10%, ali me zanima da li je iko imao iskustva sa uvozom biljke, da li je ova fitosanitarna inspekcija koju spominju neki veliki i dug proces?
User avatar
ZOB
Posts: 136
Joined: 18/05/2012 09:18
Location: ČVila

#7664 Re: CARINA U BiH

Post by ZOB »

Je li tko kad narucivao alat ?Konkretno radi se o aku busilici cija je vrijednost zajedno sa dostavom oko 223KM,znam da je ispod 300KM,ali nisam siguran carini li se ovo ?
Hakiz
Posts: 39931
Joined: 30/07/2015 20:01

#7665 Re: CARINA U BiH

Post by Hakiz »

alica.k wrote: 29/12/2021 10:43 Cao svima!

Prijateljica zeli da kupi ukrasnu sobnu biljku i posalje je meni u BiH na 'cuvanje' dok se ona ne vrati. Poslala bi je DHL-om.

Znam daje carina na biljke do 10%, ali me zanima da li je iko imao iskustva sa uvozom biljke, da li je ova fitosanitarna inspekcija koju spominju neki veliki i dug proces?
To sa biljkama treba dobro provjeriti. Naime, zakoni o uvozu, izvozu živih vrsta, zaštićenih, opasnih po lokalnu floru vrsta itd.

Na primjer, Thomann ne isporučuje u BiH neke gitare zato što su pravljene od drveta koje je na spisku za takvu trgovinu zabranjenih vrsta. A to je "mrtav" predmet, to drvo je već "ubijeno".

Zamisli onda živu biljku. Koja može biti opasnost za lokalne vrste ovdje, pa je tamo legalna, ali ovdje nije, ako već nije na nekom međunarodnom spisku ugroženih i zabranjenih za trgovinu.

Treba to sve dobro provjeriti.
Hakiz
Posts: 39931
Joined: 30/07/2015 20:01

#7666 Re: CARINA U BiH

Post by Hakiz »

ZOB wrote: 30/12/2021 09:59 Je li tko kad narucivao alat ?Konkretno radi se o aku busilici cija je vrijednost zajedno sa dostavom oko 223KM,znam da je ispod 300KM,ali nisam siguran carini li se ovo ?
Ne bi trebalo, nema veze šta uvoziš ako nije nešto specijalno za šta trebaju posebni uslovi i dozvole, a aku bušilica to nije. Jedino treba provjeriti zbog baterije, pitaj u carini je li baterija problem.
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#7667 Re: CARINA U BiH

Post by alica.k »

Hakiz wrote: 30/12/2021 10:15
alica.k wrote: 29/12/2021 10:43 Cao svima!

Prijateljica zeli da kupi ukrasnu sobnu biljku i posalje je meni u BiH na 'cuvanje' dok se ona ne vrati. Poslala bi je DHL-om.

Znam daje carina na biljke do 10%, ali me zanima da li je iko imao iskustva sa uvozom biljke, da li je ova fitosanitarna inspekcija koju spominju neki veliki i dug proces?
To sa biljkama treba dobro provjeriti. Naime, zakoni o uvozu, izvozu živih vrsta, zaštićenih, opasnih po lokalnu floru vrsta itd.

Na primjer, Thomann ne isporučuje u BiH neke gitare zato što su pravljene od drveta koje je na spisku za takvu trgovinu zabranjenih vrsta. A to je "mrtav" predmet, to drvo je već "ubijeno".

Zamisli onda živu biljku. Koja može biti opasnost za lokalne vrste ovdje, pa je tamo legalna, ali ovdje nije, ako već nije na nekom međunarodnom spisku ugroženih i zabranjenih za trgovinu.

Treba to sve dobro provjeriti.
Da nazalost, zvala sam DHL i od njih dobila informaciju da sama biljka nije problem, ali je problem sto sam privatno lice te ne mogu kao takva odraditi ovaj fitosanitarni nalaz.
Hakiz
Posts: 39931
Joined: 30/07/2015 20:01

#7668 Re: CARINA U BiH

Post by Hakiz »

alica.k wrote: 30/12/2021 13:37
Hakiz wrote: 30/12/2021 10:15

To sa biljkama treba dobro provjeriti. Naime, zakoni o uvozu, izvozu živih vrsta, zaštićenih, opasnih po lokalnu floru vrsta itd.

Na primjer, Thomann ne isporučuje u BiH neke gitare zato što su pravljene od drveta koje je na spisku za takvu trgovinu zabranjenih vrsta. A to je "mrtav" predmet, to drvo je već "ubijeno".

Zamisli onda živu biljku. Koja može biti opasnost za lokalne vrste ovdje, pa je tamo legalna, ali ovdje nije, ako već nije na nekom međunarodnom spisku ugroženih i zabranjenih za trgovinu.

Treba to sve dobro provjeriti.
Da nazalost, zvala sam DHL i od njih dobila informaciju da sama biljka nije problem, ali je problem sto sam privatno lice te ne mogu kao takva odraditi ovaj fitosanitarni nalaz.
Mogu li oni nastupiti kao uvoznici i uraditi nalaz, a da im ti platiš? Vjerovatno ne, ali pitati. Ili neko drugi?
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#7669 Re: CARINA U BiH

Post by alica.k »

Hakiz wrote: 30/12/2021 14:20 Mogu li oni nastupiti kao uvoznici i uraditi nalaz, a da im ti platiš? Vjerovatno ne, ali pitati. Ili neko drugi?
Ne zele, jer se ne bave uvozom biljaka. Pitala sam par ovih velikih cvjecara, ni oni ne zele da se bave tim.

Pustila sam, sta da se radi. Nije pitanje zivota i smrti :)
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#7670 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

sa ebaya sam kupovao akvarijske biljke, nikad nikakvih problema sa carinom... doduse nisu dolazile u saksiji ni paketu nego u vecoj koverti...
MarkoIvkovic
Posts: 732
Joined: 19/01/2021 20:29

#7671 Re: CARINA U BiH

Post by MarkoIvkovic »

Pozdrav, interesuje me da li mogu imati problem sa ovakvom narudbom pa bi zelio samo provjeriti prije nego narucim. Naime zelio bi da narucim DJI Mini koji je po redovnoj cijeni 250$ ali postoji refurbished verzija koja je oko 140$ na istoj web stranici odnosno Amazon, sad me interesuje u slucaju da narucim ovaj od 140$ i prilozim naravno racun sa Amazonove stranice da li mogu imati problem sa time? Naravno imao bi dokaz i izvod iz banke gdje bi se vidjela ta transakcija od 140$, da li oni mogu odbiti da prihvate ta 2 dokaza jer je razlika od 100$ a ovaj je refurbished pa je zbog toga niza cijena?
User avatar
fortaleza
Posts: 5561
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#7672 Re: CARINA U BiH

Post by fortaleza »

MarkoIvkovic wrote: 11/01/2022 11:52 Pozdrav, interesuje me da li mogu imati problem sa ovakvom narudbom pa bi zelio samo provjeriti prije nego narucim. Naime zelio bi da narucim DJI Mini koji je po redovnoj cijeni 250$ ali postoji refurbished verzija koja je oko 140$ na istoj web stranici odnosno Amazon, sad me interesuje u slucaju da narucim ovaj od 140$ i prilozim naravno racun sa Amazonove stranice da li mogu imati problem sa time? Naravno imao bi dokaz i izvod iz banke gdje bi se vidjela ta transakcija od 140$, da li oni mogu odbiti da prihvate ta 2 dokaza jer je razlika od 100$ a ovaj je refurbished pa je zbog toga niza cijena?
Imaju pravo na samoprocjenu vrijednosti artikla, ali iz vlastitog iskustva to nisam doživio, uvijek bi prihvatili dokaze za vrijednost poput izvoda.

Normalno, ne možeš priložiti abnormalno nerealnu vrijednost kao recimo 20$ za telefon i slično.
MarkoIvkovic
Posts: 732
Joined: 19/01/2021 20:29

#7673 Re: CARINA U BiH

Post by MarkoIvkovic »

namiami wrote: 11/01/2022 12:21 Sve ti pada u vodu kada pogledaš da će te poštarina izaci 50-100$ tako da se ne isplati. Inače, jos vise jer ce ti amazon odmah "naplatiti" sve troškove poreza i iste ce vratiti, ako ne budu cairnili naši.
ici ce preko Pesoto gdje bi dostava bila ukupno 10.5$
MarkoIvkovic
Posts: 732
Joined: 19/01/2021 20:29

#7674 Re: CARINA U BiH

Post by MarkoIvkovic »

fortaleza wrote: 11/01/2022 12:18
MarkoIvkovic wrote: 11/01/2022 11:52 Pozdrav, interesuje me da li mogu imati problem sa ovakvom narudbom pa bi zelio samo provjeriti prije nego narucim. Naime zelio bi da narucim DJI Mini koji je po redovnoj cijeni 250$ ali postoji refurbished verzija koja je oko 140$ na istoj web stranici odnosno Amazon, sad me interesuje u slucaju da narucim ovaj od 140$ i prilozim naravno racun sa Amazonove stranice da li mogu imati problem sa time? Naravno imao bi dokaz i izvod iz banke gdje bi se vidjela ta transakcija od 140$, da li oni mogu odbiti da prihvate ta 2 dokaza jer je razlika od 100$ a ovaj je refurbished pa je zbog toga niza cijena?
Imaju pravo na samoprocjenu vrijednosti artikla, ali iz vlastitog iskustva to nisam doživio, uvijek bi prihvatili dokaze za vrijednost poput izvoda.

Normalno, ne možeš priložiti abnormalno nerealnu vrijednost kao recimo 20$ za telefon i slično.
Logicno mi je to, ali ako dam dva dokaza kao sto su racun i izvod iz banke sa pecatom njihovim mislim da to nikako ne mogu odbiti, jos ako dodje i racun unutar tog paketa posto Amazon nekad posalje moze mi biti samo plus
alkantara
Posts: 3
Joined: 20/12/2021 12:25

#7675 Re: CARINA U BiH

Post by alkantara »

jahac96 wrote: 26/12/2021 11:31
alkantara wrote: 20/12/2021 14:47

Moze li onda pomoc i sto se tice ovoga ako neko zna:
-ako jedan komad tehnicke opreme kosta oko 800KM - koliko komada jedna osoba smije legalno uvesti?
ili za drugu opciju:
-koje sve podatke firme moram proslijediti za dostavu tj. sta mora biti na dostavljenom paketu da bi ispunjavalo uslove da je naruceno na firmu i da se moze zakonski uvesti?
Za uvoz robe na pravno lice imas troskove carine 5-15% zavisi u koju kategoriju spada, na to troskove PDV-a 17% i troskove spediterskih usluga. Marza ne moze biti 0%, i ni jedno pravno lice ti ne bi prodavalo bez marze 20% zbog inspekcijskih razloga jer se sve ispod toga smatra sumnjivim da kazemo, i onda na tu marzu ima trosak 17% PDV-a, i na kraju na konacni iznos je dobit 10%.Tako da nisam siguran da li ti se isplati tako.
te opreme u vrijednosti 800KM smijes naruciti jedan komad kao fizicko lice sve preko toga bi bilo sumnjivo zbog vrijednosti samog artikla, ako bi isao na narucivanje na vise adresa i stigne 8 komada na carinu na razlicite adrese vjeruj pocet ce i provjere pogotovo ako je nesto sto rijetko viđaju, imaju pravo da traže ko je platio svaki komad pojedinacno dakle izvod iz banke. Ako odluce da im je sumnjivo mogu robu oduzeti ili vratiti posiljaocu
Odustao sam od uvoza u BiH, upravo zbog svih ovih peripetija. Na pravno lice proizvodjac ne dostavlja, provjerio sam vise puta, tako da ta opcija otpada, a svakako i bilo koja druga na fizicko lice. I kad hoces drzavi da platis porez i sve uredno izmiris, retardirani zakon ne dozvoljava... :-)
U Njemackoj naruci 10000 komada ako hoces, plati mwst i radi sta hoces, tako da... :izet: :D
Post Reply