CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#7676 Re: CARINA U BiH

Post by BJB »

alica.k wrote: 29/12/2021 10:43 Cao svima!

Prijateljica zeli da kupi ukrasnu sobnu biljku i posalje je meni u BiH na 'cuvanje' dok se ona ne vrati. Poslala bi je DHL-om.

Znam daje carina na biljke do 10%, ali me zanima da li je iko imao iskustva sa uvozom biljke, da li je ova fitosanitarna inspekcija koju spominju neki veliki i dug proces?
Ja sam jedanput naručila biljku sa ebay-a, sedum burrito Image iako je vrsta kaktusa, unutar male papirne napuhane koverte se osušila, gotovo svi listići su otpali..
E ako je DHL-om, najbolje da nazoveš njih i pitaš ili im pošalješ e-mail..
Narode, zna li iko prolaze li narudzbe iz inozemstva sa free shipping-om, ako nisu platila bih shipping ali kupim nešto.
Boris_the_Spider
Posts: 35
Joined: 22/01/2022 19:43

#7677 Re: CARINA U BiH

Post by Boris_the_Spider »

pozdrav, radi li carina (konkretno mostarska) vikendom? paket je uspješno stigao iz njemačke u sarajevo, iz sarajeva otpremljen u mostar. kolike su šanse da se izgubi po putu? :mrgreen: ne pouzdam se ja baš u ove naše slučajeve sa carine, a paket nije baš male vrijednosti.
Boris_the_Spider
Posts: 35
Joined: 22/01/2022 19:43

#7678 Re: CARINA U BiH

Post by Boris_the_Spider »

evo čitam da možeš uložiti reklamaciju ako ti ne dođe paket. to me donekle tješi, nadam se da funkcionira u praksi.
Boris_the_Spider
Posts: 35
Joined: 22/01/2022 19:43

#7679 Re: CARINA U BiH

Post by Boris_the_Spider »

hvala, utješio si mene ovakvog paranoičnog. a nismo ni daleko od etiopije.
hwanggeum_jk
Posts: 8
Joined: 30/04/2021 10:55

#7680 Re: CARINA U BiH

Post by hwanggeum_jk »

Zdravo narode, imam jedno pitanjce.

Htjela bih drugarici poslati jedan mali kristal ametista s obzirom da ona voli skupljati raznorazno drago i poludrago kamenje, ali me zanima da li bi tu možda bilo kakvih problema na carini?

U pitanju nije uopšte neka velika vrijednost, možda 20-30KM u vrh glave. Na netu sam pročitala negdje da je zabranjeno slati drago kamenje velike vrijednosti ali nisam sigurna da li ovo baš spada u tu kategoriju
hwanggeum_jk
Posts: 8
Joined: 30/04/2021 10:55

#7681 Re: CARINA U BiH

Post by hwanggeum_jk »

namiami wrote: 24/01/2022 11:26 Najgore sto se moze desiti jeste da ti se vrati taj kamen, tako da salji :D
Hahahah e super onda, valjda ne bi trebalo biti nikakvih problema. Hvala na odgovoru :)
Golubnagrani
Posts: 1
Joined: 26/01/2022 18:55

#7682 Re: CARINA U BiH

Post by Golubnagrani »

Ljudi treba mi informacija.

U Bosnu sam poslala telefon,(polovan)
Dva dana je bio na carini.
Sada pise da je u transportu ka posti.
Eh mene zanima,stavila sam da saljem kao poklon jer me zbunila zena na salteru
Pitala me koja je vrijednost ja sam rekla 100e iako sigurno kosta mnogo manje ,telefon je star dvije godine.
Da li ce oni procijenjivat vrijednost,da li obavijest o carini ,placanju, primaocu dodje skupa sa paketom ili kako?

Prvi put saljem i napravila sam u startu niz gresaka ocito ,zbog neznanja
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#7683 Re: CARINA U BiH

Post by Revolucionar ★ »

Golubnagrani wrote: 26/01/2022 19:01 Ljudi treba mi informacija.

U Bosnu sam poslala telefon,(polovan)
Dva dana je bio na carini.
Sada pise da je u transportu ka posti.
Eh mene zanima,stavila sam da saljem kao poklon jer me zbunila zena na salteru
Pitala me koja je vrijednost ja sam rekla 100e iako sigurno kosta mnogo manje ,telefon je star dvije godine.
Da li ce oni procijenjivat vrijednost,da li obavijest o carini ,placanju, primaocu dodje skupa sa paketom ili kako?

Prvi put saljem i napravila sam u startu niz gresaka ocito ,zbog neznanja
Pošiljke do 300 KM se ne carine ( proizvod + troskovi dostave ). Trebalo bi da prođe bez problema, eventualno će platiti carinski pregled par maraka
maestro_92
Posts: 15
Joined: 23/10/2021 22:29

#7684 Re: CARINA U BiH

Post by maestro_92 »

Pozdrav..

Narucio sam posiljku iz Kine putem FedEx-a koja se sastoji od 45 manjih artikala ukupne vrijednosti nesto ispod 300KM i to je zapelo na carini pretpostavljam (na FedEx stranici pise ''Clearence in progress'') vec 4 dana te mi niko ne javlja nista. I prije sam narucivao neke stvari koje su bile oko 300 KM ali sve je bilo po 1 artikal i nije bilo nikad problema, eventualno su trazili od mene potvrdu koliko sam platio to. Pa me zanima je li ko imao slican slucaj, moze li problem biti u tome sto je više komada u pitanju i sta je dalja procedura?
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#7685 Re: CARINA U BiH

Post by zLatk0 »

Od tih 45 artikala, koliko ima istih?

Pokušaj dobiti In-Time, mislim da su oni za Fedex, pa vidi je li problem što te samo vikend zakačio ili je zbog broja artikala (komercijalna karakter i slično)
maestro_92
Posts: 15
Joined: 23/10/2021 22:29

#7686 Re: CARINA U BiH

Post by maestro_92 »

zLatk0 wrote: 30/01/2022 20:39 Od tih 45 artikala, koliko ima istih?

Pokušaj dobiti In-Time, mislim da su oni za Fedex, pa vidi je li problem što te samo vikend zakačio ili je zbog broja artikala (komercijalna karakter i slično)
3 razlicita artikla su u pitanju, naravno komercijala je u pitanju, vec sam narucio jednom istu kolicinu samo je bilo jeftinije nekih 6-7KM ali mislim da to ne igra veliku ulogu.
Mene zanima sta mogu oni da urade sada, da mi naplate carinu i pdv (to mi je prihvatljiva opcija) ili da vrate to nazad u Kinu? U slucaju da vrate nazad da li ja dobijam povrat novca od kupca ili gubim ulozeno (Alibaba je u pitanju)..
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7687 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

maestro_92 wrote: 30/01/2022 20:46
zLatk0 wrote: 30/01/2022 20:39 Od tih 45 artikala, koliko ima istih?

Pokušaj dobiti In-Time, mislim da su oni za Fedex, pa vidi je li problem što te samo vikend zakačio ili je zbog broja artikala (komercijalna karakter i slično)
3 razlicita artikla su u pitanju, naravno komercijala je u pitanju, vec sam narucio jednom istu kolicinu samo je bilo jeftinije nekih 6-7KM ali mislim da to ne igra veliku ulogu.
Mene zanima sta mogu oni da urade sada, da mi naplate carinu i pdv (to mi je prihvatljiva opcija) ili da vrate to nazad u Kinu? U slucaju da vrate nazad da li ja dobijam povrat novca od kupca ili gubim ulozeno (Alibaba je u pitanju)..
Zar Alibaba uopce salje fizičkim licima?

Na tu kolicinu ti ne mogu naplatiti jer si fizičko lice. Jedino da neka firma otkupi od tebe papire, pa uveze na sebe, a onda kupis, helem nesje komplikacija, prije će biti da će biti vraćeno.

Kinezi će ti vjerovatno vratiti novac, ali ne i cijenu postarine. Prkeo čega si to platio uopće ?
User avatar
mk ultra
Posts: 19239
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#7688 Re: CARINA U BiH

Post by mk ultra »

maestro_92 wrote: 30/01/2022 20:46
zLatk0 wrote: 30/01/2022 20:39 Od tih 45 artikala, koliko ima istih?

Pokušaj dobiti In-Time, mislim da su oni za Fedex, pa vidi je li problem što te samo vikend zakačio ili je zbog broja artikala (komercijalna karakter i slično)
3 razlicita artikla su u pitanju, naravno komercijala je u pitanju, vec sam narucio jednom istu kolicinu samo je bilo jeftinije nekih 6-7KM ali mislim da to ne igra veliku ulogu.
Mene zanima sta mogu oni da urade sada, da mi naplate carinu i pdv (to mi je prihvatljiva opcija) ili da vrate to nazad u Kinu? U slucaju da vrate nazad da li ja dobijam povrat novca od kupca ili gubim ulozeno (Alibaba je u pitanju)..
Jesi li dobio ikakvu obavijest o prispjecu posiljke?

Do 300KM komercijalni uvoz pises izjavu uz racun da je vrijednost manja od 300 i da ne ide na carinu
Saljes dokaz o uplati

Bice ti nekih troskova uvoza i tojeto...
maestro_92
Posts: 15
Joined: 23/10/2021 22:29

#7689 Re: CARINA U BiH

Post by maestro_92 »

_Reds_ wrote: 30/01/2022 22:21
maestro_92 wrote: 30/01/2022 20:46

3 razlicita artikla su u pitanju, naravno komercijala je u pitanju, vec sam narucio jednom istu kolicinu samo je bilo jeftinije nekih 6-7KM ali mislim da to ne igra veliku ulogu.
Mene zanima sta mogu oni da urade sada, da mi naplate carinu i pdv (to mi je prihvatljiva opcija) ili da vrate to nazad u Kinu? U slucaju da vrate nazad da li ja dobijam povrat novca od kupca ili gubim ulozeno (Alibaba je u pitanju)..
Zar Alibaba uopce salje fizičkim licima?

Na tu kolicinu ti ne mogu naplatiti jer si fizičko lice. Jedino da neka firma otkupi od tebe papire, pa uveze na sebe, a onda kupis, helem nesje komplikacija, prije će biti da će biti vraćeno.

Kinezi će ti vjerovatno vratiti novac, ali ne i cijenu postarine. Prkeo čega si to platio uopće ?
Alibaba je samo platforma slicno kao naš olx tako da nije problem oko slanja fizičkim licima, s tim da ima nekih koji neće da šalju ispod recimo 100 komada nekog artikla jer im se ne isplati zezati ako smatraju da je količina premala. Ja se javim nekom prodavcu, zatražim ponudu te ako mi odgovara platim i to je to, dođe na kućnu adresu za nekih 10-ak dana uz skuplju postarinu jer uvijek ide preko FedEx, DHL...
maestro_92
Posts: 15
Joined: 23/10/2021 22:29

#7690 Re: CARINA U BiH

Post by maestro_92 »

mk ultra wrote: 30/01/2022 22:24
maestro_92 wrote: 30/01/2022 20:46

3 razlicita artikla su u pitanju, naravno komercijala je u pitanju, vec sam narucio jednom istu kolicinu samo je bilo jeftinije nekih 6-7KM ali mislim da to ne igra veliku ulogu.
Mene zanima sta mogu oni da urade sada, da mi naplate carinu i pdv (to mi je prihvatljiva opcija) ili da vrate to nazad u Kinu? U slucaju da vrate nazad da li ja dobijam povrat novca od kupca ili gubim ulozeno (Alibaba je u pitanju)..
Jesi li dobio ikakvu obavijest o prispjecu posiljke?

Do 300KM komercijalni uvoz pises izjavu uz racun da je vrijednost manja od 300 i da ne ide na carinu
Saljes dokaz o uplati

Bice ti nekih troskova uvoza i tojeto...
Imam tracking number od FedExa koji mi kaže da je pošiljka u Sarajevu, ne piše ''Custom clearance in progress'' nego samo ''Clearence in progress'' sto možda znači da uopšte nije na carini nego samo u FedEx-ovom skladištu pa čeka da dođe na red.
Mislio sam da se neko već susretao s ovim pa mi može reći više informacija.. uglavnom sutra ću zvati Fedex pa ću valjda saznati šta se dešava
maestro_92
Posts: 15
Joined: 23/10/2021 22:29

#7691 Re: CARINA U BiH

Post by maestro_92 »

namiami wrote: 30/01/2022 22:32
maestro_92 wrote: 30/01/2022 20:46 Mene zanima sta mogu oni da urade sada
Mogu da puste, ali da radi 50KM spediterskih usluga prekše zakon
Šta misliš pod ovim ?
User avatar
mk ultra
Posts: 19239
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#7692 Re: CARINA U BiH

Post by mk ultra »

Ne mora fedex cariniti ako je dovukao... Ti uvijek napravis izjavu da zelis da oni to rade
maestro_92
Posts: 15
Joined: 23/10/2021 22:29

#7693 Re: CARINA U BiH

Post by maestro_92 »

Ne znam šta da carine ako je roba ispod 300KM, po ovome što sam pročitao od forumaša zaključak je da mi mogu vratiti pošiljku nazad ili pustiti meni bez carinjenja i poreza uz možda plaćanje nešto sitno za carinski pregled..
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7694 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

I zavisi kkako si platio da li ce ti Kinezi uopce vratiti pare, ako se posiljka vrati.
maestro_92
Posts: 15
Joined: 23/10/2021 22:29

#7695 Re: CARINA U BiH

Post by maestro_92 »

Vjerovatno sam ispušio jer traže da uvezem na firmu koja ima carinski broj, a koga god sam našao boji se kako napraviti izlaz robe tako da će pošiljka najvjerovatnije biti vraćena.
escombraries
Posts: 5
Joined: 10/02/2022 19:21

#7696 Re: CARINA U BiH

Post by escombraries »

Ćao imam par pitanja vezanih za carinu! Naime, preko jedne japanske stranice za polovnu robu sam si nakupovala knjiga, CD-ova, figurica... i ukupno s poštarinom je ispod 300 KM. No paket, ako pošaljem sve odjednom, će biti težak oko 7-8 kilograma što znači da će ga carina sigurno primijetiti.

Nisam u mogućnosti dati im izvod iz banke/PayPal-a ako to budu tražili jer stranica funkcionira tako što se određeni broj novca prebaci u "Wallet" i preko njega se plaća kako bi se izbjegli troškovi pretvorbe valute za svaki artikal. Imam doduše zabilježene cijene svih artikala koje sam platila u oblasti "Orders" na toj stranici.

Iako su u pitanju polovni artikli, postoji li mogućnost da carina procijeni vrijednost prema cijeni novih artikala? Mogu li to kako demantirati ili mi je bolje da razvrstam artikle na više manjih paketa pa platim skuplje dostavu?
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7697 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

escombraries wrote: 11/02/2022 08:43 Ćao imam par pitanja vezanih za carinu! Naime, preko jedne japanske stranice za polovnu robu sam si nakupovala knjiga, CD-ova, figurica... i ukupno s poštarinom je ispod 300 KM. No paket, ako pošaljem sve odjednom, će biti težak oko 7-8 kilograma što znači da će ga carina sigurno primijetiti.

Nisam u mogućnosti dati im izvod iz banke/PayPal-a ako to budu tražili jer stranica funkcionira tako što se određeni broj novca prebaci u "Wallet" i preko njega se plaća kako bi se izbjegli troškovi pretvorbe valute za svaki artikal. Imam doduše zabilježene cijene svih artikala koje sam platila u oblasti "Orders" na toj stranici.

Iako su u pitanju polovni artikli, postoji li mogućnost da carina procijeni vrijednost prema cijeni novih artikala? Mogu li to kako demantirati ili mi je bolje da razvrstam artikle na više manjih paketa pa platim skuplje dostavu?
7-8 kg? Samo da te napomenm da i troškovi dostave ulaze u ovih 300 KM.
escombraries
Posts: 5
Joined: 10/02/2022 19:21

#7698 Re: CARINA U BiH

Post by escombraries »

_Reds_ wrote: 11/02/2022 11:12 7-8 kg? Samo da te napomenm da i troškovi dostave ulaze u ovih 300 KM.
Kupovala sam u bundles pa me je ispalo jeftino no nisam bila dovoljno pametna da skontam koliko će sve to biti teško zapravo :') Uračunat je surface shipping u tih 300 KM. Taj mi je najjeftiniji, ali mu treba 2-4 mjeseca do Bosne.
namiami wrote: 11/02/2022 11:17 To je "siva zona", jer mogu okarakterisati da je roba komercijalnog karaktera. Nikada se ne bih usudio kupiti 2 para hlaca, 5 majica, 10 gaca, 20 carapa i šta ja znam čega sve do 300KM, jer ja ne mogu dokazati da nije za komercionalno, a oni ne moraju, mogu samo reci da jeste.
To i mene najviše plaši. U suštini su sve to različite stvari, ali ih ima 20tak komada. Mislim da ću ipak svakih par sedmica poslati po jedan manji paket pa šta bude.
namiami wrote: 11/02/2022 11:17 Ima i ova stvar, da li šalje fizičko ili pravno lice?
Paket šalje kompanija koja je posrednik između mene i te stranice, dakle pravno lice.
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7699 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

escombraries wrote: 11/02/2022 14:16
_Reds_ wrote: 11/02/2022 11:12 7-8 kg? Samo da te napomenm da i troškovi dostave ulaze u ovih 300 KM.
Kupovala sam u bundles pa me je ispalo jeftino no nisam bila dovoljno pametna da skontam koliko će sve to biti teško zapravo :') Uračunat je surface shipping u tih 300 KM. Taj mi je najjeftiniji, ali mu treba 2-4 mjeseca do Bosne.
namiami wrote: 11/02/2022 11:17 To je "siva zona", jer mogu okarakterisati da je roba komercijalnog karaktera. Nikada se ne bih usudio kupiti 2 para hlaca, 5 majica, 10 gaca, 20 carapa i šta ja znam čega sve do 300KM, jer ja ne mogu dokazati da nije za komercionalno, a oni ne moraju, mogu samo reci da jeste.
To i mene najviše plaši. U suštini su sve to različite stvari, ali ih ima 20tak komada. Mislim da ću ipak svakih par sedmica poslati po jedan manji paket pa šta bude.
namiami wrote: 11/02/2022 11:17 Ima i ova stvar, da li šalje fizičko ili pravno lice?
Paket šalje kompanija koja je posrednik između mene i te stranice, dakle pravno lice.
Ta tezina nisam siguran da moze ici preko običnih pošta. Jesi ti prije šta naručivala sa te stranice. I ta usluga koju naplaćuje posredinčka stranica se računa u vrijednost, dakle svi troškovi.

Često kupujem na internetu, ali nisam nigdje našao da možeš poručiti nešto od 7-8 kg ispod 50 eura minimalno troškova dostave, a možda i više.
brutalritual
Posts: 17
Joined: 02/11/2011 02:54

#7700 Re: CARINA U BiH

Post by brutalritual »

Pozz, stigla mi je obavijest od dhl expressa na mail da moja pošiljka stiže u BiH i da treba da se carini jer je vrijednost preko 300KM (u pitanju je poklon iz inostranstva vrijednost 250€ informaticka oprema - dakle ja ništa nisam platio), pitao sam ih koliko bi otprilike koštalo to carinjenje, rekoše između 40-50% vrijednosti pošiljke, takođe su naveli da imam mogućnost izabrati drugog špeditera ako želim. Pa molim ako neko ima iskustva da mi preporuči povoljnijeg/jeftinijeg špeditera i ako je moguće kontakt informacije i savjeti jer nikakvih iskustava sa ovim nemam.
Post Reply