CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#1526 Re: CARINA U BiH

Post by zlo zlo »

to je kako potrefi te :) mene zanima procedura, ako nije prekomplicirano i preskupo da uradimo kako valja, jel ti zena registrirana umjetnica ? , mislim da da se to gleda jel slika umjetnicka ili ne... ovaj moj jeste, pa zato pitam procedura.. da si svekrvi može sliku darovat :D
User avatar
holowey
Posts: 8438
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1527 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

zlo zlo wrote:to je kako potrefi te :) mene zanima procedura, ako nije prekomplicirano i preskupo da uradimo kako valja, jel ti zena registrirana umjetnica ? , mislim da da se to gleda jel slika umjetnicka ili ne... ovaj moj jeste, pa zato pitam procedura.. da si svekrvi može sliku darovat :D
nije clan ulubih-a (principi i privatni razlozi) ali je izlagala vise puta... ne znam sta da ti savjetujem, neka potpise slike naknadno :D
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#1528 Re: CARINA U BiH

Post by zlo zlo »

holowey wrote:
zlo zlo wrote:to je kako potrefi te :) mene zanima procedura, ako nije prekomplicirano i preskupo da uradimo kako valja, jel ti zena registrirana umjetnica ? , mislim da da se to gleda jel slika umjetnicka ili ne... ovaj moj jeste, pa zato pitam procedura.. da si svekrvi može sliku darovat :D
nije clan ulubih-a (principi i privatni razlozi) ali je izlagala vise puta... ne znam sta da ti savjetujem, neka potpise slike naknadno :D
oš rec nisu je primili u ulubih :D :lol:

nesšto cemo skontat, možda se pojavi koji carinski strucnjak :D
User avatar
holowey
Posts: 8438
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1529 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

zlo zlo wrote:
holowey wrote:
zlo zlo wrote:to je kako potrefi te :) mene zanima procedura, ako nije prekomplicirano i preskupo da uradimo kako valja, jel ti zena registrirana umjetnica ? , mislim da da se to gleda jel slika umjetnicka ili ne... ovaj moj jeste, pa zato pitam procedura.. da si svekrvi može sliku darovat :D
nije clan ulubih-a (principi i privatni razlozi) ali je izlagala vise puta... ne znam sta da ti savjetujem, neka potpise slike naknadno :D
oš rec nisu je primili u ulubih :D :lol:

nesšto cemo skontat, možda se pojavi koji carinski strucnjak :D
nije polozila pijancevanje u kolegiju, slabo podnosi alkohol :D
darios31
Posts: 10
Joined: 08/01/2012 18:01

#1530 Re: CARINA U BiH

Post by darios31 »

Potrebna pomoc forumasi,dal je neko upucen o uvozu motora u BiH iz EU,dal moraju biti odredjene godine motora,dal motor mora sadrzavati neke posebne osobine,zelim uvesti dva polovna skutera pa me zanimaju detalji sve do registracije,molim pomoc ko zna nesto vise unaprijed hvala.
User avatar
astala_vistala
Posts: 1423
Joined: 17/11/2009 23:31
Location: Namibija

#1531 Re: CARINA U BiH

Post by astala_vistala »

zenny wrote:sta mislis do koje mjere mogu da budem bahat sa ovim kupovinama :-D hoce li mi tolerisat ako uzmem npr 4-5 telefona i budu u istom koferu?
5 telefona na 5 razlicitih imena valjda imas prijatelja.. :D
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#1532 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

astala_vistala wrote:
zenny wrote:sta mislis do koje mjere mogu da budem bahat sa ovim kupovinama :-D hoce li mi tolerisat ako uzmem npr 4-5 telefona i budu u istom koferu?
5 telefona na 5 razlicitih imena valjda imas prijatelja.. :D
Vecinom se ne isplati na taj nacin :) Jer na 5 telefona ce platiit 5x administarativne troskove u iznosu od 15-17KM pa ti racunaj :D (naravno ako budu carinjeni)

Vise se ispalti da sve 5 skupa carine pa da naplate, ali problem nastane ako procijene da je to komercijalne prilike :)
User avatar
i_ja_na_forumu
Posts: 923
Joined: 11/03/2010 23:08

#1533 Re: CARINA U BiH

Post by i_ja_na_forumu »

jel moze osoba koja ima punomoc da dize za mene posliljke iz poste da podigne to bez onog zutog papirica ?? da im da TN ili nesto ??
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#1534 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

Kako ta punomoc izgleda :) ? Ako je zakonska i obuhvata i podiznaje paketa u tvoje ime moze bez problema, samo kaze sta je doslo, odakle je doslo i kada je doslo.
User avatar
i_ja_na_forumu
Posts: 923
Joined: 11/03/2010 23:08

#1535 Re: CARINA U BiH

Post by i_ja_na_forumu »

123456789 wrote:Kako ta punomoc izgleda :) ? Ako je zakonska i obuhvata i podiznaje paketa u tvoje ime moze bez problema, samo kaze sta je doslo, odakle je doslo i kada je doslo.
pa uzela onaj obrazac za punomoc, i dala da je ovjere :D tamo napisala za podizanje posiljki
ForeverStrong
Posts: 25
Joined: 07/05/2013 08:33

#1536 Re: CARINA U BiH

Post by ForeverStrong »

Da li bI ovaj sportski dodatak prehrani mogao proci bez carinjenja, pakovanje od 5kg, 113KM izadje sve sa carinom?

http://www.ebay.co.uk/itm/Myprotein-Imp ... 19da53436c
Last edited by ForeverStrong on 17/07/2013 00:22, edited 1 time in total.
User avatar
astala_vistala
Posts: 1423
Joined: 17/11/2009 23:31
Location: Namibija

#1537 Re: CARINA U BiH

Post by astala_vistala »

DHL exspress kolko je potrebno da paket dodje u bih iz kine jel neko ima iskustvo ?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#1538 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

3-4-7 dana, to je prosjek :) Kada dodje kod nas na carinu ocekuj 2-3-4 dana procesiranje...

Inace, sta si narucio !=? Sve me nesto strah da ce te oderati s nametima :) Samo 55KM imas provizije platiti njima, pa na to carina i pdv...

http://www.klix.ba/forum/dhl-all-about- ... l#p8751890
rika
Posts: 261
Joined: 25/08/2002 00:00

#1539 Re: CARINA U BiH

Post by rika »

zdravo raja..
da li je neko od vas dobio carinsku prijavu zbog neprijavljivanja robe na carini ? da li otprilike znate koliko se krecu kazne?
:( :( :(
bmiki4
Posts: 2
Joined: 16/07/2013 13:34

#1540 Re: CARINA U BiH

Post by bmiki4 »

Ljudi vidim da ste upuceni u ovu kupovinu sa ebay-a. Ja sam nov pa bih vas molio za pomoc :D
Naime, hocu da kupim ovaj uredjaj(link vam je ispod) i zanima me koliko ce me taj uredjaj izaci sa svim troskovima, i zanima me koliko iznosi carinska stopa za ovaj uredjaj? Hvalaa

http://www.ebay.com/itm/VW-Dual-Can-Pas ... fresh=true
Nefs-i Mulhima
Posts: 605
Joined: 07/01/2013 23:18

#1541 Re: CARINA U BiH

Post by Nefs-i Mulhima »

bmiki4 wrote:Ljudi vidim da ste upuceni u ovu kupovinu sa ebay-a. Ja sam nov pa bih vas molio za pomoc :D
Naime, hocu da kupim ovaj uredjaj(link vam je ispod) i zanima me koliko ce me taj uredjaj izaci sa svim troskovima, i zanima me koliko iznosi carinska stopa za ovaj uredjaj? Hvalaa

http://www.ebay.com/itm/VW-Dual-Can-Pas ... fresh=true
Cijena uredaja: 805,00 KM
Ukupno carina + pdv +ostale drangulije:
5% - 203,83 KM
10% - 251,40 KM
15% - 298,96 KM

Provjeriti carinsku evidenciju da vidis u koju kategoriju spada, ja mislim da je 5% (odokativno)
User avatar
Brane5
Posts: 45
Joined: 18/07/2013 15:19

#1542 Re: CARINA U BiH

Post by Brane5 »

i_ja_na_forumu wrote:jel moze osoba koja ima punomoc da dize za mene posliljke iz poste da podigne to bez onog zutog papirica ?? da im da TN ili nesto ??
NE
User avatar
Brane5
Posts: 45
Joined: 18/07/2013 15:19

#1543 Re: CARINA U BiH

Post by Brane5 »

Nefs-i Mulhima wrote:
bmiki4 wrote:Ljudi vidim da ste upuceni u ovu kupovinu sa ebay-a. Ja sam nov pa bih vas molio za pomoc :D
Naime, hocu da kupim ovaj uredjaj(link vam je ispod) i zanima me koliko ce me taj uredjaj izaci sa svim troskovima, i zanima me koliko iznosi carinska stopa za ovaj uredjaj? Hvalaa

http://www.ebay.com/itm/VW-Dual-Can-Pas ... fresh=true
Cijena uredaja: 805,00 KM
Ukupno carina + pdv +ostale drangulije:
5% - 203,83 KM
10% - 251,40 KM
15% - 298,96 KM

Provjeriti carinsku evidenciju da vidis u koju kategoriju spada, ja mislim da je 5% (odokativno)
300 KM SVEGA PA TO SE DEFINITIVNO NE ISPLATI NARUČIVAT.
User avatar
Brane5
Posts: 45
Joined: 18/07/2013 15:19

#1544 Re: CARINA U BiH

Post by Brane5 »

IMA LI CARINE NA MOBITELE,POŠTO NAMJERAVAM KUPITI KOPIJU IPHONEA SA WIFI ?
Nefs-i Mulhima
Posts: 605
Joined: 07/01/2013 23:18

#1545 Re: CARINA U BiH

Post by Nefs-i Mulhima »

Brane5 wrote:300 KM SVEGA PA TO SE DEFINITIVNO NE ISPLATI NARUČIVAT.
Od zavisnoti robe, isplati se.
Brane5 wrote:IMA LI CARINE NA MOBITELE,POŠTO NAMJERAVAM KUPITI KOPIJU IPHONEA SA WIFI ?
Da, obracunava se carina na mobitele ali su slucaju da cijena istih prelazi 50KM. Načuo sam da se podiglo do 100KM ali uzmi sa oprezom ovo sto govorim.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#1546 Re: CARINA U BiH

Post by kojeime »

Brane5 wrote:IMA LI CARINE NA MOBITELE,POŠTO NAMJERAVAM KUPITI KOPIJU IPHONEA SA WIFI ?
Za sve skuplje od 50 KM ima carina. Osim ako je porijeklo EU, ali za kopiju iPhonea ne vjerujem. Racunaj da ces platiti carinu (na proizvod+cijena transporta)+1% carinskog evidentiranja na prethodno+pdv na sve ranije.
User avatar
Brane5
Posts: 45
Joined: 18/07/2013 15:19

#1547 Re: CARINA U BiH

Post by Brane5 »

kojeime wrote:
Brane5 wrote:IMA LI CARINE NA MOBITELE,POŠTO NAMJERAVAM KUPITI KOPIJU IPHONEA SA WIFI ?
Za sve skuplje od 50 KM ima carina. Osim ako je porijeklo EU, ali za kopiju iPhonea ne vjerujem. Racunaj da ces platiti carinu (na proizvod+cijena transporta)+1% carinskog evidentiranja na prethodno+pdv na sve ranije.[/quo

MOBITEL JE 45 KM I DOSTAVA JE BESPLATNA
User avatar
Brane5
Posts: 45
Joined: 18/07/2013 15:19

#1548 Re: CARINA U BiH

Post by Brane5 »

Nefs-i Mulhima wrote:
Brane5 wrote:300 KM SVEGA PA TO SE DEFINITIVNO NE ISPLATI NARUČIVAT.
Od zavisnoti robe, isplati se.
Brane5 wrote:IMA LI CARINE NA MOBITELE,POŠTO NAMJERAVAM KUPITI KOPIJU IPHONEA SA WIFI ?
Da, obracunava se carina na mobitele ali su slucaju da cijena istih prelazi 50KM. Načuo sam da se podiglo do 100KM ali uzmi sa oprezom ovo sto govorim.
ČITAM NA NETU DA JE NEMA NA MOBITELE.ALI MORA BITI 3G MOBITEL
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#1549 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

Ima na mobitele i to sve, bez izuzetka, sto ne bi bilo !? Citas na pogresnom mjestu...

Kao sto sam neki dan nekoga na private upitao, gdje to ima mobitel od 45KM ?
User avatar
Brane5
Posts: 45
Joined: 18/07/2013 15:19

#1550 Re: CARINA U BiH

Post by Brane5 »

[quote="goja"]Prije par dana sam kupio snowboard iz Amerike i danas je dosao u postu(Sarajevo) i dobio sam (kovertu) papir, na kojem pise carina 200KM, pa me zanima da li je to moguce za samo obicni snowboard da ide tolika carina, cijena borda je 600KM + shipping 82$ koje sam platio preko paypal-a... kilaža tog proizvoda ne prelazi 4kg.

Jos me zanima da li se moze naci neko rjesenje i dali se neko susretao sa slicnim dogadjajem. Stvarno sramotno da na sportsku opremu ide tolika carina (mislio sam da bi bilo max. nekih 50 do 100KM a ono duplo :x ) pa ebte koliko bi tek kostalo da sam kupio neki TV, auto ili nesto slicno....

Pa da se covjek u ovoj pokvarenoj drzavi ne moze ni sportom baviti kako treba nego i tu moras davati bruku novca :x :x

DOSTA SKUPO SI GA PLATIL

ČIM JE 50 KM GRANICA DO KOJE SE NE CARINI VIDIŠ DA JE NIKAKVA DRŽAVA

JEDINO BIH JE POSEBNA ZEMLJA KOD NJE JE SVE SUPROTNO
Post Reply