CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#6101 Re: CARINA U BiH

Post by channel10 »

zlo zlo wrote:
daramo wrote: Preselili iz grada na Bišće i još nam povećali cijenu, moraju se opremiti novi uredi, tko šljivi korisnike koji sad za svaku sitnicu moraju ići van grada, moraš trošiti gorivo i još platiti više.
jest vala i to za svakakve gluposti, recimo redovno kupujem iz jedne radnje iz Engleske s 100 trgovina da ima i shop svoj, uglavnom račun ima uvijek unutra, obrazac gore sve po pravilima Eu i oni svako malo zovu da im se dostavi računa (u paketu uz obrazac s cijenama na koverti je i račun i to s slikama još robe i cijenom svakog artikla :lol: :lol: ) i da sad svaki put ti pali auto, jebi se po gužvama da dođeš do one zabiti i još ti naplate gluposti a bilo im mrsko pogledati taj paket a naplate.
Sljedeci put im reci da ne bi bilo lose na barem jednom urade svoj posao, kad vec naplacuju otvaranje paketa. Ne bih im ja odnio racun, ukoliko znam da je racun u paketu ili na paketu.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#6102 Re: CARINA U BiH

Post by Sodom1 »

To je izmisljeni posao
Hakiz
Posts: 40375
Joined: 30/07/2015 20:01

#6103 Re: CARINA U BiH

Post by Hakiz »

Sodom1 wrote:
Hakiz wrote:
Sodom1 wrote:Sto po automatizmu mora biti opravdano jel?
Pa, ako smo tražili da se izjednačimo sa EU, pa da možemo uvesti do 300/600 KM bez carine, onda je pošteno da se izjednačimo sa EU i kada treba platiti porez.

Sami smo tražili da nam je kao u EU.
Pa eto trazili smo da nam je kao u EU a nije , sta cemo sad?
Polako, tamo gdje može... :evil:
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#6104 Re: CARINA U BiH

Post by Sodom1 »

Evo 20 god , polako , raja skontala da ne ide pa bjeze
daramo
Posts: 424
Joined: 22/06/2013 18:57

#6105 Re: CARINA U BiH

Post by daramo »

Mehemed wrote:Nek sve pošiljke iz EU oslobode plaćanja dadžbina, ako već hoće da se ravnaju sa EU mora i to biti.
Tu i jeste caka, to ne mogu jer nismo dio eurozone, dakle nama će naplaćivati pdv i za pošiljke iz EU jednako kao iz Kine.
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#6106 Re: CARINA U BiH

Post by Pitarrr82 »

Jel jos uvijek bez carinjenja ispod 300KM ili se nesto promijenilo?

Narucio bih telefon, negdje oko 270KM sa svim...
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#6107 Re: CARINA U BiH

Post by freelancerBIH »

daramo wrote:
Mehemed wrote:Isti slučaj, nešto veće je prolazilo bez 3.50KM a sada ni nešto manje ne može, sve sa trackingom šalju na carinu. LOPOVI!
Ako tek misliš da je to lopovluk, šta ćeš reći na to šta nam spremaju.

Upravo na carini saznao da je nova Vlada spremila fin poklončić građanima.
Kaže mi carinik da je već donešen prijedlog novog zakona po kojemu ćemo plaćati PDV u vrijednosti 17% na sve artikle naručene s interneta vrijednosti veće od 43KM (22€), kao izjednačavamo se s EU, a od nje miljama daleko.

Zakon stupa na snagu čim se formira nova Vlada, što će fino namiriti svoje povećane plaće.
Dok ovce šute i treba ih :izet:

Šutilo se na harač na pakete bez TN, prošlo, proći će i ovo.
Nemoj pricat ako ne znas, zadnji zakon koji je donesen da se ne placa PDV+ carina do 300 KM je u skladu sa zakonima EU.


P.S. I da, ako ce uvoditi ovo, nisu onda ni morali pomjerati ovaj limit sa 50 KM na 300 KM ... Mogli su samo komotno smanji sa 50 na 44 i neka deru carinu + pdv.

Uhljeb ce se uhljebljavat a ovce ce blejit i glasat za iste.

Jebem te drzavo sto postojis!
User avatar
felix10
Posts: 86
Joined: 19/06/2013 10:57

#6108 Re: CARINA U BiH

Post by felix10 »

Narucio sam 2 maskice za telefon, ukupna vrijednost 3.34 KM, hocel mi za ovo naplatit jos 3.50 otvaranje ? :twisted:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#6109 Re: CARINA U BiH

Post by channel10 »

Ako idu u odvojenim paketima, onda ide 2x1.80 :bih:
User avatar
felix10
Posts: 86
Joined: 19/06/2013 10:57

#6110 Re: CARINA U BiH

Post by felix10 »

Narucio sam 2 modela po 2 komada sa razlicitih stranica na aliexpressu, znaci 4 ukupno. Aj vidjecemo
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#6111 Re: CARINA U BiH

Post by freelancerBIH »

felix10 wrote:Narucio sam 2 modela po 2 komada sa razlicitih stranica na aliexpressu, znaci 4 ukupno. Aj vidjecemo
Prvo sacekaj jedno mjesec dana dok ti dodje, stvari sa aliexpressa idu prilicno sporo :D
User avatar
gentoo
Posts: 3275
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#6112 Re: CARINA U BiH

Post by gentoo »

Desi li se da paket ode na carinu i da ga otvore, vide racun i vrate nazad ili je u pravilu da ti salju pismo, pa da se faxa itd.. ? Imam neke patike 200 i nesto KM..
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#6113 Re: CARINA U BiH

Post by channel10 »

gentoo wrote:Desi li se da paket ode na carinu i da ga otvore, vide racun i vrate nazad ili je u pravilu da ti salju pismo, pa da se faxa itd.. ? Imam neke patike 200 i nesto KM..
Trebalo bi proći bez ikakvih problema, zvanja, dostavljanja. Platit ćeš onih 8-9 KM za otvaranje paketa i to bi trebalo biti to.
daramo
Posts: 424
Joined: 22/06/2013 18:57

#6114 Re: CARINA U BiH

Post by daramo »

freelancerBIH wrote:
Nemoj pricat ako ne znas, zadnji zakon koji je donesen da se ne placa PDV+ carina do 300 KM je u skladu sa zakonima EU.


P.S. I da, ako ce uvoditi ovo, nisu onda ni morali pomjerati ovaj limit sa 50 KM na 300 KM ... Mogli su samo komotno smanji sa 50 na 44 i neka deru carinu + pdv.

Uhljeb ce se uhljebljavat a ovce ce blejit i glasat za iste.

Jebem te drzavo sto postojis!
Ja ne znam ako ne zna niti carinik s kojim sam pričao kad sam podizao paket.

Jesi siguran?
Provjeri kako je u Hrvatskoj i ostatku EU.

U EU zoni se plaća državni PDV na sve što uvezeš van EU, dakle na svu robu iz Kine.
U Hrvatskoj se na sve iznad 22€ plaća pdv u vrijednosti 25%, tako hoće i kod nas da se plaća pdv u vrijednosti 17%

Limit na carinu od 300KM ostaje ali ćeš plaćati pdv ako prijedlog zakona prođe.
daramo
Posts: 424
Joined: 22/06/2013 18:57

#6115 Re: CARINA U BiH

Post by daramo »

channel10 wrote:
gentoo wrote:Desi li se da paket ode na carinu i da ga otvore, vide racun i vrate nazad ili je u pravilu da ti salju pismo, pa da se faxa itd.. ? Imam neke patike 200 i nesto KM..
Trebalo bi proći bez ikakvih problema, zvanja, dostavljanja. Platit ćeš onih 8-9 KM za otvaranje paketa i to bi trebalo biti to.
10KM ide samo na pakete težine iznad 1kg, kakve su tene pa da su tako teške, to su već čizme :D
Tene su obično teške oko 500-600gr, znam jer sam naručivao nekoliko komada s taobao.
daramo
Posts: 424
Joined: 22/06/2013 18:57

#6116 Re: CARINA U BiH

Post by daramo »

Pitarrr82 wrote:Jel jos uvijek bez carinjenja ispod 300KM ili se nesto promijenilo?

Narucio bih telefon, negdje oko 270KM sa svim...
Naručuj dok je još ovakav zakon.
Meni baš neki dan stigao Xiaomi Redmi 6 Pro od 220KM, platio samo carinski pregled paketa.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#6117 Re: CARINA U BiH

Post by Sodom1 »

Jesi sa xiaomi zadovoljan
User avatar
gentoo
Posts: 3275
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#6118 Re: CARINA U BiH

Post by gentoo »

channel10 wrote:
gentoo wrote:Desi li se da paket ode na carinu i da ga otvore, vide racun i vrate nazad ili je u pravilu da ti salju pismo, pa da se faxa itd.. ? Imam neke patike 200 i nesto KM..
Trebalo bi proći bez ikakvih problema, zvanja, dostavljanja. Platit ćeš onih 8-9 KM za otvaranje paketa i to bi trebalo biti to.

Koliko im inace treba da vrate sa carine ? Danas je doslo i otislo na carinu..
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#6119 Re: CARINA U BiH

Post by channel10 »

gentoo wrote:
channel10 wrote:
gentoo wrote:Desi li se da paket ode na carinu i da ga otvore, vide racun i vrate nazad ili je u pravilu da ti salju pismo, pa da se faxa itd.. ? Imam neke patike 200 i nesto KM..
Trebalo bi proći bez ikakvih problema, zvanja, dostavljanja. Platit ćeš onih 8-9 KM za otvaranje paketa i to bi trebalo biti to.

Koliko im inace treba da vrate sa carine ? Danas je doslo i otislo na carinu..
Obično to bude istog dana, ali posto je sutra nedjelja, onda vjerovatno u ponedjeljak. U Zenici je u utorak, a ti zuti papirić dobijas u srijedu najranije, a podizes tek od četvrtka, jbg.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#6120 Re: CARINA U BiH

Post by freelancerBIH »

daramo wrote:
freelancerBIH wrote:
Nemoj pricat ako ne znas, zadnji zakon koji je donesen da se ne placa PDV+ carina do 300 KM je u skladu sa zakonima EU.


P.S. I da, ako ce uvoditi ovo, nisu onda ni morali pomjerati ovaj limit sa 50 KM na 300 KM ... Mogli su samo komotno smanji sa 50 na 44 i neka deru carinu + pdv.

Uhljeb ce se uhljebljavat a ovce ce blejit i glasat za iste.

Jebem te drzavo sto postojis!
Ja ne znam ako ne zna niti carinik s kojim sam pričao kad sam podizao paket.

Jesi siguran?
Provjeri kako je u Hrvatskoj i ostatku EU.

U EU zoni se plaća državni PDV na sve što uvezeš van EU, dakle na svu robu iz Kine.
U Hrvatskoj se na sve iznad 22€ plaća pdv u vrijednosti 25%, tako hoće i kod nas da se plaća pdv u vrijednosti 17%

Limit na carinu od 300KM ostaje ali ćeš plaćati pdv ako prijedlog zakona prođe.
Nece taj zakon proci nikad jer se nece ni izgladati. Prvo treba proci zastupnicki dom parlamenta FBiH(a tu je SDP sa glavnom rijeci).
daramo
Posts: 424
Joined: 22/06/2013 18:57

#6121 Re: CARINA U BiH

Post by daramo »

freelancerBIH wrote: Nece taj zakon proci nikad jer se nece ni izgladati. Prvo treba proci zastupnicki dom parlamenta FBiH(a tu je SDP sa glavnom rijeci).
Bojim se da to i jeste njihov prijedlog, istih onih što su prvo na tajnoj sjednici sebi povećali plaću za 600KM.
Stara vlast i jeste ovo olakšanje donijela pred izbore, stara donijela, nova će ukinuti.
Treba isplatiti svoje povećane plaće.

Nadam se da neće proći, ali sam odmah tvrdio da je ovo predobro da bi dugo trajalo.
Kad sam ovdje tvrdio da će uskoro svima naplaćivati 1,8KM za pošiljke bez TN isto su tako neki tvrdili da od toga ništa, pa znamo kako je završilo.
daramo
Posts: 424
Joined: 22/06/2013 18:57

#6122 Re: CARINA U BiH

Post by daramo »

Sodom1 wrote:Jesi sa xiaomi zadovoljan
Nećeš naći ništa bolje od kineskih mobitela, Xiaomi je tu vrh.
Uzeo na aliju za 134$
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#6123 Re: CARINA U BiH

Post by TRANCE »

daramo wrote:
freelancerBIH wrote:
Nemoj pricat ako ne znas, zadnji zakon koji je donesen da se ne placa PDV+ carina do 300 KM je u skladu sa zakonima EU.


P.S. I da, ako ce uvoditi ovo, nisu onda ni morali pomjerati ovaj limit sa 50 KM na 300 KM ... Mogli su samo komotno smanji sa 50 na 44 i neka deru carinu + pdv.

Uhljeb ce se uhljebljavat a ovce ce blejit i glasat za iste.

Jebem te drzavo sto postojis!
Ja ne znam ako ne zna niti carinik s kojim sam pričao kad sam podizao paket.

Jesi siguran?
Provjeri kako je u Hrvatskoj i ostatku EU.

U EU zoni se plaća državni PDV na sve što uvezeš van EU, dakle na svu robu iz Kine.
U Hrvatskoj se na sve iznad 22€ plaća pdv u vrijednosti 25%, tako hoće i kod nas da se plaća pdv u vrijednosti 17%

Limit na carinu od 300KM ostaje ali ćeš plaćati pdv ako prijedlog zakona prođe.
Znajući nas, to će u našem slučaju vjerovatno biti 17% PDV, pa 10% carina, pa 10 KM fiksna taksa 'nako, pa 5-10 KM za pregled paketa, pa 5-10 KM pošti, pa 5 KM za uplatnice i dođeš do toga da ćeš na paket vrijednosti 50 KM platiti isto toliko i uhljebima.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#6124 Re: CARINA U BiH

Post by TRANCE »

daramo wrote:
Mehemed wrote:Nek sve pošiljke iz EU oslobode plaćanja dadžbina, ako već hoće da se ravnaju sa EU mora i to biti.
Tu i jeste caka, to ne mogu jer nismo dio eurozone, dakle nama će naplaćivati pdv i za pošiljke iz EU jednako kao iz Kine.
Nema to veze jesmo li ili nismo u EU, mogu oni da hoće ukinuti dadžbine za pošiljke i iz EU i iz Kine i iz bilo koje države, ali je problem što neće :mrgreen: Jedino što bi da smo u EU to išlo po automatizmu u skladu sa EU direktivama, ovako je dobra volja političara.
User avatar
gentoo
Posts: 3275
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#6125 Re: CARINA U BiH

Post by gentoo »

channel10 wrote:[
Trebalo bi proći bez ikakvih problema, zvanja, dostavljanja. Platit ćeš onih 8-9 KM za otvaranje paketa i to bi trebalo biti to.

Koliko im inace treba da vrate sa carine ? Danas je doslo i otislo na carinu..[/quote]
Obično to bude istog dana, ali posto je sutra nedjelja, onda vjerovatno u ponedjeljak. U Zenici je u utorak, a ti zuti papirić dobijas u srijedu najranije, a podizes tek od četvrtka, jbg.[/quote]



St im ovo znaci na bhp.ba tracking:

Code: Select all

Record item customs information (Inb)
Post Reply