CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#3126 Re: CARINA U BiH

Post by toure123 »

un1ted wrote:Ima vise selekcija. Na carinu ide ono sto u prijemnoj posti osoblje prema "osjecaju" i velicini paketa posalje, pa onda na carinu kada stigne odlucuju da li ce biti ocarinjeno.
Upravu si, evo meni je paket tezine nekih 0.7 KG a vrijednosti ~ 30 KM otisao na carinu... Vjerovatno zbog tezine paketa...
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#3127 Re: CARINA U BiH

Post by CaneBos »

holowey wrote:
newklear wrote:Kakve su šanse da ovaj tablet prođe bez carine i poreza....

http://www.ebay.com/itm/Hot-7-Quad-Core ... L0XigNVx9Q
otprilike jednake sansama da ti prodavac uopste to posalje po ovoj cijeni...
:evil:
To je cijena oklopa samo, cijena tableta je oko 32$, nisi pogledao.
Proposition Joe
Posts: 286
Joined: 10/03/2012 09:26

#3128 Re: CARINA U BiH

Post by Proposition Joe »

narucim sa buyingcoins-a mali plinski plamenik za planine, na nekakvom golemom snizenju bio, uglavnom ukupno ga platim oko 11 dolara i ovi nasi mi ga ocarine i naplate 5 KM :roll:
User avatar
holowey
Posts: 8439
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#3129 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

Proposition Joe wrote:narucim sa buyingcoins-a mali plinski plamenik za planine, na nekakvom golemom snizenju bio, uglavnom ukupno ga platim oko 11 dolara i ovi nasi mi ga ocarine i naplate 5 KM :roll:
ocarine? nema sanse da bi te doslo samo petaka... to si platio carinski pregled...
Proposition Joe
Posts: 286
Joined: 10/03/2012 09:26

#3130 Re: CARINA U BiH

Post by Proposition Joe »

moze biti i da je to...uglavnom paket je prepakovan, bila zuta traka sa natpisom "carina" ili "ocarinjeno", tako nesta...i morao sam platiti 5 KM. Kakav je to pregled koji se naplacuje cak 5 KM, pa nisu morali puzzle sklopiti pa da vide o cemu se radi :twisted:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3131 Re: CARINA U BiH

Post by un1ted »

Sve po zakonu. Nije carina vec otvaranje paketa.
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#3132 Re: CARINA U BiH

Post by undefined007 »

Sta se ustvari carini? Itemi koji imaju vrijednost preko 25$ ?
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#3133 Re: CARINA U BiH

Post by cassius »

undefined007 wrote:Sta se ustvari carini? Itemi koji imaju vrijednost preko 25$ ?
Otprilike tako 25-27$ .
drama
Posts: 487
Joined: 14/10/2006 16:09

#3134 Re: CARINA U BiH

Post by drama »

Ima li neko listu nedozvoljenih stvari za uvoz?
Konkretno, u pitanju je kompozit, materijal za ispune u zubima. Zasto bi to bilo zabranjeno nije mi jasno.
Ova sluzbenica je izdala kao nalog za vracanje materijala
posiljaocu. Ako neko moze pomoci sa informacijom
bio bih zahvalan.
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3135 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

drama wrote:Ima li neko listu nedozvoljenih stvari za uvoz?
Konkretno, u pitanju je kompozit, materijal za ispune u zubima. Zasto bi to bilo zabranjeno nije mi jasno.
Ova sluzbenica je izdala kao nalog za vracanje materijala
posiljaocu. Ako neko moze pomoci sa informacijom
bio bih zahvalan.
Pa ne mozes postom uvoziri neke medicinske stvar logicno.
User avatar
holowey
Posts: 8439
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#3136 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

_Reds_ wrote:
drama wrote:Ima li neko listu nedozvoljenih stvari za uvoz?
Konkretno, u pitanju je kompozit, materijal za ispune u zubima. Zasto bi to bilo zabranjeno nije mi jasno.
Ova sluzbenica je izdala kao nalog za vracanje materijala
posiljaocu. Ako neko moze pomoci sa informacijom
bio bih zahvalan.
Pa ne mozes postom uvoziri neke medicinske stvar logicno.
nije lijek u pitanju... taj materijal koriste i kipari/vajari pa se ne bi trebao smatrati strogo medicinskim materijalom...

@drama: imas li pravo na zalbu? jesi dobio rjesenje?
drama
Posts: 487
Joined: 14/10/2006 16:09

#3137 Re: CARINA U BiH

Post by drama »

_Reds_ wrote:
drama wrote:Ima li neko listu nedozvoljenih stvari za uvoz?
Konkretno, u pitanju je kompozit, materijal za ispune u zubima. Zasto bi to bilo zabranjeno nije mi jasno.
Ova sluzbenica je izdala kao nalog za vracanje materijala
posiljaocu. Ako neko moze pomoci sa informacijom
bio bih zahvalan.
Pa ne mozes postom uvoziri neke medicinske stvar logicno.
Ovo me interesuje. Ima li neki zakon koji precizira sta moze a sta ne.
Narucivao sam i ranije i dobivao bez problema razlicite stvari izmedju ostalog
i taj kompozit.
drama
Posts: 487
Joined: 14/10/2006 16:09

#3138 Re: CARINA U BiH

Post by drama »

holowey wrote:
_Reds_ wrote:
drama wrote:Ima li neko listu nedozvoljenih stvari za uvoz?
Konkretno, u pitanju je kompozit, materijal za ispune u zubima. Zasto bi to bilo zabranjeno nije mi jasno.
Ova sluzbenica je izdala kao nalog za vracanje materijala
posiljaocu. Ako neko moze pomoci sa informacijom
bio bih zahvalan.
Pa ne mozes postom uvoziri neke medicinske stvar logicno.
nije lijek u pitanju... taj materijal koriste i kipari/vajari pa se ne bi trebao smatrati strogo medicinskim materijalom...

@drama: imas li pravo na zalbu? jesi dobio rjesenje?
Pacijent je narucio kompozit koji sam mu ja preporucio. Nije mu dala nikakvo rjesenje
niti pokazala neku zakonsku odredbu nego ona standardna prica 'po novom zakonu ne moze'.
Mislim, uredu je ako ne moze samo da znam za ubuduce.
User avatar
holowey
Posts: 8439
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#3139 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

drama wrote:
holowey wrote:
_Reds_ wrote: Pa ne mozes postom uvoziri neke medicinske stvar logicno.
nije lijek u pitanju... taj materijal koriste i kipari/vajari pa se ne bi trebao smatrati strogo medicinskim materijalom...

@drama: imas li pravo na zalbu? jesi dobio rjesenje?
Pacijent je narucio kompozit koji sam mu ja preporucio. Nije mu dala nikakvo rjesenje
niti pokazala neku zakonsku odredbu nego ona standardna prica 'po novom zakonu ne moze'.
Mislim, uredu je ako ne moze samo da znam za ubuduce.
samo pismena komunikacija pa onda nema rekla-kazala, znas na cemu si, na sta se pozivaju... ovako nemas pojma na osnovu cega su vratili posiljku, u svojim papirima su mogli napisati i pogresna adresa, nije preuzeto, bilo sta... banda :-x
drama
Posts: 487
Joined: 14/10/2006 16:09

#3140 Re: CARINA U BiH

Post by drama »

holowey wrote: samo pismena komunikacija pa onda nema rekla-kazala, znas na cemu si, na sta se pozivaju... ovako nemas pojma na osnovu cega su vratili posiljku, u svojim papirima su mogli napisati i pogresna adresa, nije preuzeto, bilo sta... banda :-x
Otici cu sad da vidim sta je problem. Ne mislim da postoji neki interes u smislu da ce neko to sebi uzeti
niti se to moze lako prodati ali mi je neozbiljan taj pristup ne moze i gotovo, bez objasnjenja.
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3141 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

Koji je ono broj fax-a na koji sa šalju fakture, prijatelj mi jedna izgubuio ono pismo.
User avatar
Empedokles
Posts: 63
Joined: 26/11/2012 13:35

#3142 Re: CARINA U BiH

Post by Empedokles »

Pozdrav ljudi.

Tražim već par dana odgovor, ali nikako da nađem pa me omalo hvata panika :skoljka:

Bio sam u USA skoro pola godine i tamo sam se s rođakom bavio poslovima vezano za snimanje... amaterski, ali ne ono što možete pomisliti :mrgreen:
Uglavnom, kao poklon od njega dobio sam neki višak tih mini akcionih kamerica (6komada), princip rada je isti kao kod GoPro, to mozda i nije bitno ali eto da se ima predstava o čemu se radi. Eh tu nastaje problem sad.. dobio sam to od njega, onda se spakovao i krenuo za Sarajevo prije mjesec dana.. i došao kući, sve stvari raspakujem, nema mi kamerica.
Ostale u USA. Sad čovjek hoće to da mi šalje.. šta da radim? Da li će mi ocariniti to, iako je poklon, iako nisam ništa plaćao ja? Jbg što jest-jest, vrijedi haos, ali nije valjda da će me zeznuti ono baš?
Čuo sam da elektroniku oduzimaju, je li to istina?
Može li mi neko razbiti tu nedoumicu? Slao mi je prijatelj iz Norveške jedan vojni prsluk vrijednost istog 500KM, pa nisam ništa plaćao, ali me opet strah..
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#3143 Re: CARINA U BiH

Post by Mehemed »

99% da će ti to cariniti "po svom" jer nemaš nikakav dokaz da potvrdiš vrijednost tih akcionih kamera. Eventualno da manje platiš zato što su polovne ako bude primjetno na njima da su korištene, da nisu nove. Šanse da izbjegneš carinu su ti 1/100, ako ne i manje.
xeksor
Posts: 97
Joined: 09/10/2011 13:24

#3144 Re: CARINA U BiH

Post by xeksor »

Jedno pitanje.
Narucio neke sličice iz Poljske, stigle u bih u srijedu i prosljeđene na carinu jel paket je tezak oko 800 grama, evo četvrtak i petak nisu pregledali, koliko gospoda treba da pregledaju i prije sam to dobivao al se nikad nije zadrzalo vise od 24 sata
isx
Posts: 3595
Joined: 24/05/2014 19:12

#3145 CARINA U BiH

Post by isx »

.
Bavarac94
Posts: 385
Joined: 17/01/2013 20:50

#3146 Re: CARINA U BiH

Post by Bavarac94 »

Sta od racunarske opreme i periferije carine? Npr usb stickove, memory kartice, tastature, web kamere? Jel i za to vrijedi pravilo do 50 KM?
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3147 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

Bavarac94 wrote:Sta od racunarske opreme i periferije carine? Npr usb stickove, memory kartice, tastature, web kamere? Jel i za to vrijedi pravilo do 50 KM?
Naravno.
User avatar
holowey
Posts: 8439
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#3148 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

Bavarac94 wrote:Sta od racunarske opreme i periferije carine? Npr usb stickove, memory kartice, tastature, web kamere? Jel i za to vrijedi pravilo do 50 KM?
izuzev ako je uvoz zabranjen/ogranicen, nije bitno sta uvozis nego kolika je vrijednost posiljke pa ako prelazi iznos od 50 maraka, sansa da nece ici na carinu je beznacajna... medjutim, sitni i lagani predmeti poput memory kartica cesto promaknu i ne budu carinjeni :bih:

btw, kod kupovine memory kartica i usb stickova preko neta, nemoj biti iznenadjen ako ne dobijes ono sto si trazio i ostanes bez podataka... koliko para toliko muzike... :D
sonic_leute
Posts: 14
Joined: 02/07/2012 14:23

#3149 Re: CARINA U BiH

Post by sonic_leute »

Iz mog licnog iskustva sa ebay-om, kada je paket mali i lagan obicno ga nece pregledati a veci obavezno idu na pregled. Meni je konkretno navigacija zavrsila na carini, malo je poveca kutija i otvarali su je ali za divno cudo nisam platio carinu. Samo pregled ili onu postarinu od 2,5 km, nesto od toga.

S tim u vezi, imam i pitanje: Zanima me sta se moze podvesti pod licnim stvarima kad preturaju ljude na granici? Npr. ako bih sa sobom imao vise od jednog onako lijepo upakovanog mobitela da li bi gospoda carinici, u svojoj bezgranicnoj mudrosti, to protumacili kao sverc i oderali me ili bih se mogao provuci da su to moje licne stvari (pokloni za bliznje, volim ih skupljat ili sl)?
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3150 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

sonic_leute wrote:Iz mog licnog iskustva sa ebay-om, kada je paket mali i lagan obicno ga nece pregledati a veci obavezno idu na pregled. Meni je konkretno navigacija zavrsila na carini, malo je poveca kutija i otvarali su je ali za divno cudo nisam platio carinu. Samo pregled ili onu postarinu od 2,5 km, nesto od toga.

S tim u vezi, imam i pitanje: Zanima me sta se moze podvesti pod licnim stvarima kad preturaju ljude na granici? Npr. ako bih sa sobom imao vise od jednog onako lijepo upakovanog mobitela da li bi gospoda carinici, u svojoj bezgranicnoj mudrosti, to protumacili kao sverc i oderali me ili bih se mogao provuci da su to moje licne stvari (pokloni za bliznje, volim ih skupljat ili sl)?
Za upakovani mobitel moraš imati račun, logično.

Sve iznad dva mobitela raspakovana ti mogu praviti problem, ako budu rovili, raspakovana naravno.

Ali ne vjerujem da ćete iko pogledati zbog dva mobitela u kutiji. Ali ako imas peh, preko granice mozez po osobi prenijeti robe u vrijednosti 150 KM.
Post Reply