CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
yozi80
Posts: 40
Joined: 01/02/2014 15:58

#2826 Re: CARINA U BiH

Post by yozi80 »

E raja treba mi savjet. Našao sam danas obavijest iz pošte da su mi došla 3 paketića i za čije podizanje treba platiti 47.7 KM. Pretpostavljam da mi je to carinjeno. Ja inače naručujem stalno i vjerovatno je sad u isto vrijeme to stiglo i skontali su da mi mogu naplatiti carinu. Zanima me da li ja mogu kako to izbjeći na način da kažem da te stvari nisam naručio u istoj sedmici ili na neki drugi način? Vjerovatno su naručeni u različito vrijeme. Da li mogu tražiti da mi pokažu koji su to ''artikli'' koji su stigli pošto ja ne mogu znati dok ne otvorim?
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#2827 Re: CARINA U BiH

Post by Mehemed »

Nema nikakve veze kada si naručio, da si naručio u različitim mjesecima nebitno je, bitno je kada je stiglo, to se broji.
fczeljo
Posts: 241
Joined: 19/08/2005 01:51

#2828 Re: CARINA U BiH

Post by fczeljo »

alentje wrote:
fczeljo wrote: Ja sam upravo dobio isto pismo. Je li još neko imao ovako nešto? Šta da se radi kad nemaš pogodno prezime :) ?
Kako si prosao? Vjerujem da kad bi im dao nesto para da bi pustili posiljku. Jer meni kako se cini, carinik ima pravo pustiti posiljku ako ustanovi da nije vrijednosti preko 50KM.
popušio da izvineš, nije bilo diskusije. samo daj fakturu ili ćemo provjeriti na internetu. jbga.

a najviše me iznervirala procedura. šest (6) dana je telefon bio jal u pošti jal na carini, a soba jedna do druge. išao dva puta, kažem dajte platiću samo da uzmem telefon - kažu ne može, mora proći svu proceduru. a procedura traje - jedan papir/pečat/potpis traje jedan dan. i tako, da nisam imao broj telefona od svog poštara da ga nazovem da ostavi u pošti i da dođem po njega, ko zna kad bi se sve završilo.

ne do bog da sam uvezo robu i da je moram prodati, pa da o njima ovisim.
alentje
Posts: 109
Joined: 15/07/2013 15:24

#2829 Re: CARINA U BiH

Post by alentje »

fczeljo wrote:
alentje wrote:
fczeljo wrote: Ja sam upravo dobio isto pismo. Je li još neko imao ovako nešto? Šta da se radi kad nemaš pogodno prezime :) ?
Kako si prosao? Vjerujem da kad bi im dao nesto para da bi pustili posiljku. Jer meni kako se cini, carinik ima pravo pustiti posiljku ako ustanovi da nije vrijednosti preko 50KM.
popušio da izvineš, nije bilo diskusije. samo daj fakturu ili ćemo provjeriti na internetu. jbga.

a najviše me iznervirala procedura. šest (6) dana je telefon bio jal u pošti jal na carini, a soba jedna do druge. išao dva puta, kažem dajte platiću samo da uzmem telefon - kažu ne može, mora proći svu proceduru. a procedura traje - jedan papir/pečat/potpis traje jedan dan. i tako, da nisam imao broj telefona od svog poštara da ga nazovem da ostavi u pošti i da dođem po njega, ko zna kad bi se sve završilo.

ne do bog da sam uvezo robu i da je moram prodati, pa da o njima ovisim.
Steta, ovdje su puno laksi ljudi...
vrbas1979
Posts: 1389
Joined: 27/06/2012 13:34

#2830 Re: CARINA U BiH

Post by vrbas1979 »

Kupio robu putem e-baya u iznosu od 40$ + free shipping. Na zahtjev sam profaxao carini cijenu, odnosno transakcijski iznos. Paket stigao i trebam platiti 56+7KM. Otkud ovoliki nenormalan iznos (gotovo pa vrijednost robe)?

Da li postoji opcija za povrat robe, tj. novca u krajnjem slučaju i koja je procedura?
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#2831 Re: CARINA U BiH

Post by Mehemed »

E bit će problema... Jel ja mogu odbiti dvije pošiljke da se vrate pošiljaocu i da samo jednu primim i da platim samo onih 3.50KM ?

Image
Image
Image
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#2832 Re: CARINA U BiH

Post by boshniak »

vrbas1979 wrote:Kupio robu putem e-baya u iznosu od 40$ + free shipping. Na zahtjev sam profaxao carini cijenu, odnosno transakcijski iznos. Paket stigao i trebam platiti 56+7KM. Otkud ovoliki nenormalan iznos (gotovo pa vrijednost robe)?

Da li postoji opcija za povrat robe, tj. novca u krajnjem slučaju i koja je procedura?
Isti slučaj roba plaćena oko 50$ carinici procijenili vrijednost na 180KM i na tu vrijednost obračunali carinu, zvao ih i kažu po zakonu imaju pravo procijeniti vrijednost u skladu sa vrijednosti u inostranstvu ili u zemlji. Piše da je vrijednost utvrđena na internet stranici, ne piše kojoj, vjerovatno PIK-u. Nema drugog objašnjenja. Čisti bezobrazluk i samovolja.
User avatar
Warashii
Posts: 4270
Joined: 13/09/2011 12:55

#2833 Re: CARINA U BiH

Post by Warashii »

Osim što je samovolja mislim da se vrši pritisak raznoraznih uvoznika i zastupnika svega i svačega u BiH. Jednostavno ljudima je bilo isplativije kupovati iz inostranstva nego da ovim našim popasnim uvoznicima pune džepove i to im sada nikako ne odgovara.
Pa ljudima su otvoreno govorili za pojedine artikle u posti kao to se moze i ovdje kupiti.
Uglavnom svakim danom će biti sve teže i teže kupovati jeftinije a bolje preko interneta.
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#2834 Re: CARINA U BiH

Post by modem33 »

Kolika je carina i sta se carini ?

Ima li kakav web link?
Fishermen
Posts: 2
Joined: 11/04/2015 22:49

#2835 Re: CARINA U BiH

Post by Fishermen »

Moze li neko da mi pomogne i konkretno odgovori na sledeci problem:

Kupio bih preko interneta robu (sportska odjeca, obuca i sporstki rekviziti) u vrednosti 4500KM. Sajt je njemacki, a vecina robe je EU porijekla. Robu bi preuzeo u Njemackoj moj drugar i dovezao mi je do granice sa BiH. Znaci na meni je da robu unesem u BiH.

E sta sad i kako to izvesti, a da ne budem oderan, pa pojeden raznim taksama i sl.? Kakvu papirologiju da pripremim? Ima li neko slicnog iskustva?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2836 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

To ne mozes uvesti kao fizicko lice.
User avatar
Warashii
Posts: 4270
Joined: 13/09/2011 12:55

#2837 Re: CARINA U BiH

Post by Warashii »

To ti je klasični sverc. Najbolji savjet ti onda mogu dati sverceri.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2838 Re: CARINA U BiH

Post by amar1994 »

Pitanje,sta mi je raditi,dva dana posiljka stoji na carini
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#2839 Re: CARINA U BiH

Post by Mehemed »

amar1994 wrote:Pitanje,sta mi je raditi,dva dana posiljka stoji na carini
Čekati. Ako budeš morao slati fakturu o tome koliko si to nešto platio, dobit ćeš obavještenje na kućnu adresu.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2840 Re: CARINA U BiH

Post by amar1994 »

Mehemed wrote:
amar1994 wrote:Pitanje,sta mi je raditi,dva dana posiljka stoji na carini
Čekati. Ako budeš morao slati fakturu o tome koliko si to nešto platio, dobit ćeš obavještenje na kućnu adresu.
imam racun od TennisPoint-a i PayPal valjda im je dovoljno :mrgreen:
User avatar
bvcx
Posts: 628
Joined: 20/09/2014 01:56

#2841 Re: CARINA U BiH

Post by bvcx »

Kakav imamo sporazum s Turskom?

na koje proizvode iz Turske se ne plaća carina?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2842 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

Carinu i da ne platis, ona je zanemariva. PDV I takse jebu stvar.
User avatar
holowey
Posts: 8438
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2843 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

bvcx wrote:Kakav imamo sporazum s Turskom?

na koje proizvode iz Turske se ne plaća carina?
na taj sporazum mozes racunati samo ako angazujes speditera, a onda ce ti on srediti papirologiju, na tebi ce samo biti da platis uslugu i dazbine...

ako narucujes preko poste, bez angazovanja speditera, zaboravi na taj sporazum...
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#2844 Re: CARINA U BiH

Post by Pitarrr82 »

Kakve takse? Takse mogu biti visoke samo u pogledu toga ako uvozis jedan proizvod niske vrijednosti pa carina i takse budu blizu po visini, inace su takse smijesne za uvoz na veliko...

PDV je glavna stvar kao i carina, ovisno sta se uvozi...
User avatar
holowey
Posts: 8438
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2845 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

Pitarrr82 wrote:Kakve takse? Takse mogu biti visoke samo u pogledu toga ako uvozis jedan proizvod niske vrijednosti pa carina i takse budu blizu po visini, inace su takse smijesne za uvoz na veliko...

PDV je glavna stvar kao i carina, ovisno sta se uvozi...
ovo mozes samo kao pravno lice, kao fizicko lice ne mozes uvoziti na veliko... ali opet uz angazovanje speditera
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#2846 Re: CARINA U BiH

Post by Pitarrr82 »

holowey wrote:
Pitarrr82 wrote:Kakve takse? Takse mogu biti visoke samo u pogledu toga ako uvozis jedan proizvod niske vrijednosti pa carina i takse budu blizu po visini, inace su takse smijesne za uvoz na veliko...

PDV je glavna stvar kao i carina, ovisno sta se uvozi...
ovo mozes samo kao pravno lice, kao fizicko lice ne mozes uvoziti na veliko... ali opet uz angazovanje speditera

Ma jasno je to :mrgreen: nego kazem da takse na veliko nemaju neku znacajnost a ima dosta spedicija koje mogu biti uvoznik...
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#2847 Re: CARINA U BiH

Post by Queen_of_hearts »

Narucih knjige u iznosu 80$ +12 $ postarina (Barns & Noble )
Sta mogu da ocekujem ako budu carinili na ovaj iznos ?
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#2848 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

Queen_of_hearts wrote:Narucih knjige u iznosu 80$ +12 $ postarina (Barns & Noble )
Sta mogu da ocekujem ako budu carinili na ovaj iznos ?
Kazu da se kinjge ne carinuju, ali vjerovatno se porez placa.
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#2849 Re: CARINA U BiH

Post by Queen_of_hearts »

_Reds_ wrote:
Queen_of_hearts wrote:Narucih knjige u iznosu 80$ +12 $ postarina (Barns & Noble )
Sta mogu da ocekujem ako budu carinili na ovaj iznos ?
Kazu da se kinjge ne carinuju, ali vjerovatno se porez placa.
znaci 17 % +pregled paketa =nekih 38 KM na ovaj iznos :|
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#2850 Re: CARINA U BiH

Post by art vandeley »

kad bih narucio npr. ovako,
Image
Image

12 i 13,19 eura = 25,19
u KM x 1,95 i jos nesto ga dodje tik ispod 50KM, sto znaci da je cisto od ovih svih drzavnih nameta, jel tako :izet:

?
Post Reply