CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
forzamilan
Posts: 274
Joined: 10/06/2009 02:36

#2801 Re: CARINA U BiH

Post by forzamilan »

Imao dispute prije koji dan na 2 artikla 20 i kusur dolara vrijednosti. Dobijem uredno povrat od kineza idem opet naručiti od istog kad paf BIH excluded odjednom :izet:
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#2802 Re: CARINA U BiH

Post by Mehemed »

seoBIH wrote:Ne kontam poentu slike, jer se nista ne moze skontati?

Ako ti dodju dva, ili vise paketa, oni se NE ODBIJAJU, vec se ukupna cijena SABIRA i ako prelazi 50KM, naplacuju se dazbine. Znaci oni NE MOGU samovoljno odbiti, niti ima neki clan zakona koji to nalaze. Taj kineski kloc ti je izasao u susre i stavio TN da znas gdje je tvoj artikal zavrsio. Trebas mu biti zahvalan i nema nikakve veze sa carinom. Imao on TN ili ne, opet se registruje u BIH.
Po nekom pravilu se ne sabiraju već se OBA CARINE, a razlika je kada ima TN i kada ga nema, kada ga ima OBAVEZNO ide na carinu i uzimaju tih 3.50KM za otvaranje jer artikal nije preko 50KM, a kada nema većinom prođem bez tih 3.50KM, samo kada je malo veći paket, tada ide na carinu iako nema tracking broj.
Još jednom sam naručio 2 artikla i trebali doći istu sedmicu, došao jedan i odmah nakon 2-3 dana trebao da stigne i drugi, ali nije, ovako je samo zaglavio i više od mjesec nije bilo nikakve promjene na Tracking numberu, naravno nikada nije stigao(prošle godine naručio).
Naručio isti artikal kao jedan od ova 2 od drugog prodavca 3 dana poslije ovog i nije mi dao TN na njeg i on uredno stigao već početkom mjeseca, a na ovom sad mjesec dana nema promjene
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2803 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

Formula ti nije tacna. Na carinu ide ono sto oni procijene da ide, ili kada gule, ide sve.
User avatar
_Reds_
Posts: 9360
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#2804 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

seoBIH wrote:Formula ti nije tacna. Na carinu ide ono sto oni procijene da ide, ili kada gule, ide sve.
Imju neke faze ili danu u mjesecima kad otvaraju sve, ili pak i ne otvraju samo nalijepe ono carina, valjda da nabiju neku kvotu, slično ko drotovi u saobracaju.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2805 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

Nisu dani, vec procenti, odnosno neka granica koju moraju preci. Tako rade par dana minimalnim kapacitetem, dodje ciko i kaze vidi, daleko smo od mjesecne granice i onda napucaju :mrgreen:
User avatar
adelko
Posts: 128
Joined: 16/07/2009 13:35

#2806 Re: CARINA U BiH

Post by adelko »

U posljednje vrijeme nisam narucivao iz Kine. Znam da je Hong Kong post obustavio isporuke za BiH. Koju postu preferirate?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2807 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

adelko wrote:U posljednje vrijeme nisam narucivao iz Kine. Znam da je Hong Kong post obustavio isporuke za BiH. Koju postu preferirate?
Nije obustavio za sve. Neki dan stigla maijca i hlace putem HK poste.
User avatar
adelko
Posts: 128
Joined: 16/07/2009 13:35

#2808 Re: CARINA U BiH

Post by adelko »

seoBIH wrote:
adelko wrote:U posljednje vrijeme nisam narucivao iz Kine. Znam da je Hong Kong post obustavio isporuke za BiH. Koju postu preferirate?
Nije obustavio za sve. Neki dan stigla maijca i hlace putem HK poste.
Ranije sam narucivao i bilo je najbrze. Zadnji put je vraceno, jer nije vrsena isporuka. Evo i na stranici imaju obavijest o tome http://www.hongkongpost.hk/eng/publicat ... /index.htm
Ima li jos neko da je dobio robu putem HK post
bjelokost
Posts: 9
Joined: 08/10/2007 11:18

#2809 Re: CARINA U BiH

Post by bjelokost »

Dobar dan,

Želim da kupim biciklo u Hrvackoj, polovno preko Njuskala, retro kruzer. Cijena je 330 KM.
Zanima me kakva je procedura na granici i koliko bi me mogle koštati carinske takse, pdv i šta god?

Biciklo je polovno, ali novo vrijedi oko 700 KM. Ja neću imati nikakav račun, biciklo je u odličnom stanju ali vidi se da je korišteno,
mogu li se oni praviti blesavi pa mi pokušati naplatiti carinu na internet cijenu bicikla?

Pretpostavljam da kad dodjem na granicu kažem cariniku da imam biciklo, pa me on onda uputi u daljnju proceduru.

Hvala
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#2810 Re: CARINA U BiH

Post by channel10 »

bjelokost wrote:Dobar dan,

Želim da kupim biciklo u Hrvackoj, polovno preko Njuskala, retro kruzer. Cijena je 330 KM.
Zanima me kakva je procedura na granici i koliko bi me mogle koštati carinske takse, pdv i šta god?

Biciklo je polovno, ali novo vrijedi oko 700 KM. Ja neću imati nikakav račun, biciklo je u odličnom stanju ali vidi se da je korišteno,
mogu li se oni praviti blesavi pa mi pokušati naplatiti carinu na internet cijenu bicikla?

Pretpostavljam da kad dodjem na granicu kažem cariniku da imam biciklo, pa me on onda uputi u daljnju proceduru.

Hvala
Napravi se ti blesav i predji granicu na bajsu :D . Ono obuces se ko pravi bajker, kacigu na vugla i krivinu prije granice sjednes na bajs i pravo na granicara :D . Jaran ti sa autom predje granu prije tebe i tako do sljedece krivine u Bosni. Bajs u gepek i gaaaaaasssssssssssssss :D
bjelokost
Posts: 9
Joined: 08/10/2007 11:18

#2811 Re: CARINA U BiH

Post by bjelokost »

To bih i uradila, ali trudna sam, i to 8 mjesec, pa nije bas izvodljivo. :lol:
Nexus2
Posts: 230
Joined: 16/11/2009 21:30
Location: KUPUJETE ONLINE - EVO LINK ZA POVRAT NOVCA https://www.ebates.com/r/BERBIC6?eeid=28187

#2812 Re: CARINA U BiH

Post by Nexus2 »

lična prtljaga je oslobođena plaćanja carine, a pod ličnom prtljagom spada i biciklo, naravno polovno......
Ako se vidi da je polovno biciklo, slobodno u gepek i preko grane bez ikakvih problema.....
Čisto sigurnosti radi, uzmi kacigu i neki ruksak i ubaci preko bicikla, da se vidi da je tvoje i da je koristeno....
bjelokost
Posts: 9
Joined: 08/10/2007 11:18

#2813 Re: CARINA U BiH

Post by bjelokost »

OK, hvala na odgovoru.
User avatar
began
Posts: 227
Joined: 13/03/2013 11:00

#2814 Re: CARINA U BiH

Post by began »

Raja do sad sam narucivo neke stvarcice na ebayu do 50BAM i samo jdednom sam dao 3km postaru za mis koji je kosto malo ispod 50km nije mi reko sta je u pitanju mozda je i sebi na kafu uzo ko ce mu znat nebitno.Sad bi narucio jednu outdoor kameru koja kosta oko 130-50$ i pise da je shiiping besplatan pa me interesuje kolko ce me ovi lihvari nasi oprat na grani za tu kameru?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2815 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

Nece nista, samo narucuj. Kada se ne mozes potruditi da procitas par stranica ove teme i trebaju da te opale po usima, svaki put!
User avatar
began
Posts: 227
Joined: 13/03/2013 11:00

#2816 Re: CARINA U BiH

Post by began »

HaHa jesi lik pa cito sam al nemogu sve procitat ne citam na dnevnicu :mrgreen:
lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#2817 Re: CARINA U BiH

Post by lajkujMe »

Zanima me, jedan prijatelj iz Holandije koji je kolekcionar zeli da mi posalje u paketu akcione figure, dvd'ove, Manga stripove i druge vrste kolekcionarskih igracki (mnogo stvari je polovno a ima i stvari u original pakovanju. Da li ce me oderati na carini?
alentje
Posts: 109
Joined: 15/07/2013 15:24

#2818 Re: CARINA U BiH

Post by alentje »

.
Last edited by alentje on 10/01/2019 17:47, edited 1 time in total.
fczeljo
Posts: 241
Joined: 19/08/2005 01:51

#2819 Re: CARINA U BiH

Post by fczeljo »

alentje wrote:Evo opet ja :-D . Poslao mi buraz sada za rodjendan neki telefon, Lumia 635. Nije sada nesto extra ali je solidan. Pratim posiljku preko BH Poste a treba stici u Banja Luku, tako da kada stigne u Sarajevo ja znam otprilike do Banja Luke koliko treba. Sada potrajalo 3 dana otkad je stiglo u Sarajevo i ja kontam nema druge nego carina. Kad jutros dobijem pismo da se javim na carinu sa fakturom, izvodom iz banke, ili PayPal transakciju da odstampam. Zovnem ja likove objasnim to kako mogu platiti carinu ali nemam fakturu i da sam isti uredjaj nasao na kupoprodajnoj stranici pik.ba i da im zelim to Kao dokaz vrijednosti priloziti. Kaze on aj aj ti dodji pa cemo iskombinovati nesto :D . Odem ja kad cova otvara paket vadi kutiju od telefona I kaze aha. Vidi on pise moje prezime I kaze mom ocu Koji je bio samnom da ima nekog kolegu prezimena istog. Otac moj naravno aha ahaa ma znam toga rodjak :D . Kad kaze covjek aj aj kad je vec poklon I puce pecat na posiljku. Otisli u drugu kancelariju I kaze pregled 3,10KM :D :D . Dade mu ja cenera na kafu hehehe.

Isto mi se desilo da je postar zaboravio naplatiti carinu, a na kutiji bila koverta sa gigantnim slovima naplatiti carinu pri isporuci. Naplatio 3,10KM pregled I cao. Ja nisam skontao dok Sam usao u kuci I skontao da je koverta sa uplatnicama u njoj hehehe bill cini mi se 50KM carina I sve. Naravno kad nas ova zemlja pokrade sa svih strana nisam htjeo platiti, iz principa

Eto toliko od mene.

Edit: Sad se sjetio hehehe likovi opusteni u Banja Luci tako da znate, ispijali rakije tamo u kancelariji.
Ja sam upravo dobio isto pismo. Je li još neko imao ovako nešto? Šta da se radi kad nemaš pogodno prezime :) ?
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#2820 Re: CARINA U BiH

Post by vješalica »

naručila sam neš iz ćemerike,44km vrijednost,i hoće me fras udariti došao mi na mail tracking broj preko DHL-a a uopšte mi nigdje nije pisalo da ide preko njih i ne bi u tom slučaju naručila :roll: :roll:

i sad kolika ću žrtva biti iznuđivanja od strane dhl-a????
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2821 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

alentje wrote: Isto mi se desilo da je postar zaboravio naplatiti carinu, a na kutiji bila koverta sa gigantnim slovima naplatiti carinu pri isporuci. Naplatio 3,10KM pregled I cao. Ja nisam skontao dok Sam usao u kuci I skontao da je koverta sa uplatnicama u njoj hehehe bill cini mi se 50KM carina I sve. Naravno kad nas ova zemlja pokrade sa svih strana nisam htjeo platiti, iz principa
Ti si debil. Prvo što se hvališ da nisi ništa platio za telefon, a drugo, posebno, što si sjebao poštara. Država je sebi namirila iz DŽEPA POŠTARA.

Ako se već želiš boriti protiv države, to radi na drugi način, a ne naošenjem štete.
alentje
Posts: 109
Joined: 15/07/2013 15:24

#2822 Re: CARINA U BiH

Post by alentje »

seoBIH wrote:
alentje wrote: Isto mi se desilo da je postar zaboravio naplatiti carinu, a na kutiji bila koverta sa gigantnim slovima naplatiti carinu pri isporuci. Naplatio 3,10KM pregled I cao. Ja nisam skontao dok Sam usao u kuci I skontao da je koverta sa uplatnicama u njoj hehehe bill cini mi se 50KM carina I sve. Naravno kad nas ova zemlja pokrade sa svih strana nisam htjeo platiti, iz principa
Ti si debil. Prvo što se hvališ da nisi ništa platio za telefon, a drugo, posebno, što si sjebao poštara. Država je sebi namirila iz DŽEPA POŠTARA.

Ako se već želiš boriti protiv države, to radi na drugi način, a ne naošenjem štete.
Citiraj moje hvaljenje, dobio sam telefon na poklon za rodjendan. I na koji sam nacin ja zajebao postara? SAM je kriv jer nije obratio paznju, necu ga ja ganjati da platim, da je dosao sutradan i objasnio kako ce ici to na njegovu stetu i rekao "ej momak izvini ali napravio sam veliku gresku, nisam ti naplatio carinu ali bi zamolio da to uradis" ja bi mu rekao da nije nikakav problem.

Meni ovdje najvise ti licis na debila, sto se pravis pametan i zapinjes bezveze za gluposti.
alentje
Posts: 109
Joined: 15/07/2013 15:24

#2823 Re: CARINA U BiH

Post by alentje »

fczeljo wrote: Ja sam upravo dobio isto pismo. Je li još neko imao ovako nešto? Šta da se radi kad nemaš pogodno prezime :) ?
Kako si prosao? Vjerujem da kad bi im dao nesto para da bi pustili posiljku. Jer meni kako se cini, carinik ima pravo pustiti posiljku ako ustanovi da nije vrijednosti preko 50KM.
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#2824 Re: CARINA U BiH

Post by Indigont »

paket 100KM vrijednosti, carina 45KM, pa mislim stvarno? kako ovo moze biti normalno?

odgovaraju li oni ikome? kome se mogu zaliti? kako moze biti pola proizvoda carina? nisam narucio cigare, narucio sam suplemente, lijekove, omega3, treba mi za zdravlje
User avatar
holowey
Posts: 8432
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2825 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

Indigont wrote:paket 100KM vrijednosti, carina 45KM, pa mislim stvarno? kako ovo moze biti normalno?

odgovaraju li oni ikome? kome se mogu zaliti? kako moze biti pola proizvoda carina? nisam narucio cigare, narucio sam suplemente, lijekove, omega3, treba mi za zdravlje
paket+postarina 100km?

ukupno 45?

tu ti je carine cca 12km, pdv cca 18km, i 15km taksi, uplatnica i provizija...
Post Reply