CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Kofer
Posts: 433
Joined: 26/07/2013 13:02
Location: Njemačka

#2451 Re: CARINA U BiH

Post by Kofer »

123456789 wrote:
daramo wrote:Ovo je jedina država u Europi u kojoj ne priznaju paypal račun i izvod od banke, nego određuju cijenu robe kako im volja.
To je njihovo pravo. Po zaonu.
Mene interesira BiH i ako ti misliš da je ispravno naplatiti carinu i porez 70 km na vrijednost robe 8 km. onda ti svaki čas. :lol: :lol: :lol:
Tvoja neinforiranost ce te kostat 70KM. Sam si kriv...opet, sve po zakonu.

To "po zakonu" smo im mi dozvolili.
Kakav zakon bolan,nista ne radi po zakonu,BIH spada medu najgorim carinama,nisam vidio gorih peglača i pametnjakovica.Svi glupi samo oni znaju vrijednosti.Moš mislit.
User avatar
Jazzy.ba
Posts: 2061
Joined: 26/04/2012 00:43

#2452 Re: CARINA U BiH

Post by Jazzy.ba »

braco05 wrote:
Jazzy.ba wrote:Faktura je 64KM, ne 8KM. 70KM nisu carina i porez, od toga su 40KM špediterske usluge. Uozbilji se.
I da je tako kako pišete znači carine i poreza je 30 km.To ispada skoro 50%.
A što se tiče dostave i vašeg savjeta da se bježi od DHL kod kupovine sam imao jedinu mogućnost dostave DHL-om kod ovog trgovca po cjeni od US $ 36.84 a kod drugog je bila puno skuplja dostava.
Sto se tice obracuna, neka nam lik izbaci racun DHL-a i svoju fakturu pa ces vidjet kako se sve slaze. Ovako mozemo samo lupati.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#2453 Re: CARINA U BiH

Post by vješalica »

moram sad upasti ko padobranac,kupila sam nešto na ebay-u ,sa poštarinom je 30,50EUR, tj.odjeća(jakna),nije ništa glomazno koliko da računam carine ako me spopadnu?Hvala
pošto bi to išlo preko pošte,a ne preko ovih kurirskih agencija,da li se ta carina plati poštaru kad dođe na vrata ili ostavi poruku da odem u poštu pa tamo to platim?
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#2454 Re: CARINA U BiH

Post by shandrprcSA »

ostavi zuti papiric na kojem pise iznos za platiti (ako ga bude) i sa njim odes u postu
User avatar
Jazzy.ba
Posts: 2061
Joined: 26/04/2012 00:43

#2455 Re: CARINA U BiH

Post by Jazzy.ba »

Ako bude carine, postar ti kuci donese obavijest o prispjecu paketa na kojem pise iznos koji treba platiti, sa tim odes u postu tamo te cekaju 4 uplatnice koje uplatis i preuzmes paket.
User avatar
plucna mahramica
Posts: 573
Joined: 20/07/2011 14:59

#2456 Re: CARINA U BiH

Post by plucna mahramica »

Malo se tesko snaci u 100 stranica teme, vjerovatno se ponavljam, ali imam relativno standardno pitanje..
Odem u hrvatsku, kupim proizvod od 1000KM, kada izlazim iz Hrvatske trazim povrat PDV-a od njihove drzave? Da li mora biti neki poseban racun? Hvala
User avatar
Jazzy.ba
Posts: 2061
Joined: 26/04/2012 00:43

#2457 Re: CARINA U BiH

Post by Jazzy.ba »

Koliko se sjećam, u prodavnici u EU u kojoj kupuješ tražiš taxfree obrazac na osnovu kojeg ćeš tražiti povrat poreza po izlasku iz EU.
User avatar
plucna mahramica
Posts: 573
Joined: 20/07/2011 14:59

#2458 Re: CARINA U BiH

Post by plucna mahramica »

Ako nemaju taj obrazac, nista od povrata?
User avatar
Jazzy.ba
Posts: 2061
Joined: 26/04/2012 00:43

#2459 Re: CARINA U BiH

Post by Jazzy.ba »

Ne znam stvarno, neka neko pametniji odgovori.
User avatar
plucna mahramica
Posts: 573
Joined: 20/07/2011 14:59

#2460 Re: CARINA U BiH

Post by plucna mahramica »

Dodatno pitanje, mogu li ja taj obrazac negdje naci i poneti sa sobom pa da mi ovjeravaju, da li je isti za sve clanice EU?
User avatar
Jazzy.ba
Posts: 2061
Joined: 26/04/2012 00:43

#2461 Re: CARINA U BiH

Post by Jazzy.ba »

Evo nađoh ti nešto

Hrvatska
Uslovi za naknadno ostvarivanje povrata prethodno plaćenog poreza, su da je:

* Vrijednost kupljenih dobara po jednom računu veća od 740,00 kuna
* Prodavac robe je za prodana dobra ispostavio kupcu propisno popunjeni Obrazac PDV-P (Tax free obrazac),
* Kupac iznio dobra u inozemstvo najkasnije u roku tri mjeseca od dana kupnje,
* Granična carinska ispostava, ovjerila odnosni obrazac.
* Ovjera obrasca moguća je isključivo na međunarodnim i međudržavnim graničnim prijelazima.

Ostale članice EU
Isti način možete izvršiti povrat PDV-a za kupljena dobra i u drugim zemljama. Prilikom kupovine od prodavca tražite obrazac za povrat PDV-a ili tax free obrazac i istu proceduru pratite kao što je u tekstu objašnjeno na primjeru dobra kupljenog u Republici Hrvatskoj. Državljani Bosne i Hercegovine izgubili bi pravo na povrat PDV-a kada bi BiH ušla u EU kao što su državljani Republike Hrvatske izgubili pravo na povrat PDV-a, na dobra kupljena van Hrvatske, ulaskom Republike Hrvatske u EU.
kerimoglu
Posts: 10
Joined: 23/11/2012 11:10

#2462 Re: CARINA U BiH

Post by kerimoglu »

Pozdrav,
Ako može neko da mi pomogne bio bih mu veoma zahvalan,
Naručio sam mobilni telefon iz Kine 151 dolar platio u našoj valuti pretvoreno 220 maraka
Telefon je došao u BiH i zovu me iz pošte ureda za carinu da im dostavim listing ili pošaljem faxom koliko su mi skinuli sa paypala , ja sam im to naravno dostavio i onda danas dobivam obavjest da ukoliko želim preuzeti telefon moram platiti još 82 km valjda carine.Sad me zanima pošto na stranici ureda za indirektno oporezivanje u njihovom cjenovniku piše da mobilni telefon koji nije evropskog porijekla se carini 5% , a porez je naravno 17% , prostom računicom dođem do brojke 49,90 km , nije mi jasno odakle ovih 82 km . Sada vas molim za savjet šta da radim , kako se mogu žaliti i šta poduzeti , gubim li pravo žalbe ukoliko platim ovih 82 km i preuzmem telefon . Nije mi zbog 80 maraka nego što me prave budalom kao da ne znam računati
Unaprijed hvala
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#2463 Re: CARINA U BiH

Post by Pitarrr82 »

Mozda je tu obracunata i usluga carinjenja, neka taksa?
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#2464 Re: CARINA U BiH

Post by dinooh »

kerimoglu wrote:Pozdrav,
Ako može neko da mi pomogne bio bih mu veoma zahvalan,
Naručio sam mobilni telefon iz Kine 151 dolar platio u našoj valuti pretvoreno 220 maraka
Telefon je došao u BiH i zovu me iz pošte ureda za carinu da im dostavim listing ili pošaljem faxom koliko su mi skinuli sa paypala , ja sam im to naravno dostavio i onda danas dobivam obavjest da ukoliko želim preuzeti telefon moram platiti još 82 km valjda carine.Sad me zanima pošto na stranici ureda za indirektno oporezivanje u njihovom cjenovniku piše da mobilni telefon koji nije evropskog porijekla se carini 5% , a porez je naravno 17% , prostom računicom dođem do brojke 49,90 km , nije mi jasno odakle ovih 82 km . Sada vas molim za savjet šta da radim , kako se mogu žaliti i šta poduzeti , gubim li pravo žalbe ukoliko platim ovih 82 km i preuzmem telefon . Nije mi zbog 80 maraka nego što me prave budalom kao da ne znam računati
Unaprijed hvala
carina je 10%, bar tako tehniku carine. Na taj iznos dodaj jos nekih 15-ak KM taksi i gluposti i dobit ces oko 80KM
kerimoglu
Posts: 10
Joined: 23/11/2012 11:10

#2465 Re: CARINA U BiH

Post by kerimoglu »

dinooh wrote:
kerimoglu wrote:Pozdrav,
Ako može neko da mi pomogne bio bih mu veoma zahvalan,
Naručio sam mobilni telefon iz Kine 151 dolar platio u našoj valuti pretvoreno 220 maraka
Telefon je došao u BiH i zovu me iz pošte ureda za carinu da im dostavim listing ili pošaljem faxom koliko su mi skinuli sa paypala , ja sam im to naravno dostavio i onda danas dobivam obavjest da ukoliko želim preuzeti telefon moram platiti još 82 km valjda carine.Sad me zanima pošto na stranici ureda za indirektno oporezivanje u njihovom cjenovniku piše da mobilni telefon koji nije evropskog porijekla se carini 5% , a porez je naravno 17% , prostom računicom dođem do brojke 49,90 km , nije mi jasno odakle ovih 82 km . Sada vas molim za savjet šta da radim , kako se mogu žaliti i šta poduzeti , gubim li pravo žalbe ukoliko platim ovih 82 km i preuzmem telefon . Nije mi zbog 80 maraka nego što me prave budalom kao da ne znam računati
Unaprijed hvala
carina je 10%, bar tako tehniku carine. Na taj iznos dodaj jos nekih 15-ak KM taksi i gluposti i dobit ces oko 80KM
Čudno mi je to da sve carine 10 % kad u njihovom cjenovniku piše da je 5 % , znači to je ipak neki realan iznos
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#2466 Re: CARINA U BiH

Post by dinooh »

je, jer mi je i kolega platio oko 150 dolara a doslo mu oko 80KM da ovdje plati. Nazovi ih i pitaj zasto je 10%. Bas me zanima odgovor. Vidim i ja da je 5%
User avatar
Kofer
Posts: 433
Joined: 26/07/2013 13:02
Location: Njemačka

#2467 Re: CARINA U BiH

Post by Kofer »

kerimoglu wrote:Pozdrav,
Ako može neko da mi pomogne bio bih mu veoma zahvalan,
Naručio sam mobilni telefon iz Kine 151 dolar platio u našoj valuti pretvoreno 220 maraka
Telefon je došao u BiH i zovu me iz pošte ureda za carinu da im dostavim listing ili pošaljem faxom koliko su mi skinuli sa paypala , ja sam im to naravno dostavio i onda danas dobivam obavjest da ukoliko želim preuzeti telefon moram platiti još 82 km valjda carine.Sad me zanima pošto na stranici ureda za indirektno oporezivanje u njihovom cjenovniku piše da mobilni telefon koji nije evropskog porijekla se carini 5% , a porez je naravno 17% , prostom računicom dođem do brojke 49,90 km , nije mi jasno odakle ovih 82 km . Sada vas molim za savjet šta da radim , kako se mogu žaliti i šta poduzeti , gubim li pravo žalbe ukoliko platim ovih 82 km i preuzmem telefon . Nije mi zbog 80 maraka nego što me prave budalom kao da ne znam računati
Unaprijed hvala
Nemožeš se žaliti u ovoj sasađenoj državi,probali su mnogi ali naravno nisu uspjeli.To što carine sa 5 % na 10,naziva se LOPOVLUK,kradu gradane na sve nacine.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2468 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

da bi ti carinili po stopi od 5% moras angazovati speditera i prikupiti dosta papirologije... ako hoces brzo carinjenje bez angazovanja spedicije, onda ce ti se cariniti po jedinstvenoj stopi od 10%
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#2469 Re: CARINA U BiH

Post by Eniac »

holowey wrote:da bi ti carinili po stopi od 5% moras angazovati speditera i prikupiti dosta papirologije... ako hoces brzo carinjenje bez angazovanja spedicije, onda ce ti se cariniti po jedinstvenoj stopi od 10%
A spediter skuplji cak i od 10 % carine.
User avatar
Jazzy.ba
Posts: 2061
Joined: 26/04/2012 00:43

#2470 Re: CARINA U BiH

Post by Jazzy.ba »

holowey wrote:da bi ti carinili po stopi od 5% moras angazovati speditera i prikupiti dosta papirologije... ako hoces brzo carinjenje bez angazovanja spedicije, onda ce ti se cariniti po jedinstvenoj stopi od 10%
Kakve veze ima carinska stopa sa tim hoces li ili ne angazovati speditera?
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2471 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

Eniac wrote:
holowey wrote:da bi ti carinili po stopi od 5% moras angazovati speditera i prikupiti dosta papirologije... ako hoces brzo carinjenje bez angazovanja spedicije, onda ce ti se cariniti po jedinstvenoj stopi od 10%
A spediter skuplji cak i od 10 % carine.
pa bas zato i idu sa jedinstvenom carinskom stopom jer se tebi ne isplati angazovanje speditera zbog male vrijednosti robe...
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2472 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

Ma nasa carina je zlo :)

Npr naruci 20 satova nece ti dati da ih uvezes, reci ce komercijalne prirode. Da si u EU mogao bi ih uvesti 1.000 ne bi ti nista mogli reci.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2473 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

Jazzy.ba wrote:
holowey wrote:da bi ti carinili po stopi od 5% moras angazovati speditera i prikupiti dosta papirologije... ako hoces brzo carinjenje bez angazovanja spedicije, onda ce ti se cariniti po jedinstvenoj stopi od 10%
Kakve veze ima carinska stopa sa tim hoces li ili ne angazovati speditera?
kako znas kojem tarifnom broju pripada roba koju ti carinis? imas li kakav dokaz? neki dokument koji potvrdjuje da ta roba pripada bas tom i tom carinskom broju? imas li potvrde inspekcijskih pregleda? angazujes speditera i on ti prikupi svu potrebnu dokumentaciju, ti mu platis za njegovu uslugu i onda se carini po stopi koja pripada konkretnom tarifnom broju... ako neces da placas speditera i prolazis ovu proceduru, onda se pomiris sa jedinstvenom stopom od 10% (bez obzira na tarifni broj)

za detaljnije objasnjenje pitaj one koji kreiraju i sprovode carinsku politiku
http://www.uino.gov.ba/b/O_nama/O_nama.html
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2475 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

okaci macku o rep sta ovdje pise, tebi treba potvrda da tvoja roba, koju carinis u konkretnom postupku pripada bas tom i tom tarifnom broju... ako hoces carinjenje po konkretnom tarifnom broju moras angazovati spediciju (cak i za robu humanitarnog karaktera, mozda si upratio po medijima ovih dana), a spedicija kosta... pa ti odvagas isplati li ti se za set zica za gitaru od $45 angazovati spediciju i cariniti po stopi od 0% ili ces se pomiriti da platis jedinstvenu stopu od 10%
Post Reply